Plattelandsjongeren eisen concrete maatregelen regering Westduitse Bondsraad unaniem achter verdragen met Polen Artsen: marteling altijd ongeoorloofd Duel in Libanon nog onbeslist II protest bijeenkomst in barneveld DAF46 Een bewuste keuze INDUSTRIEBONDEN BOYCOTTEN O.R.-VERKIEZING BIJ BEDRIJF DEPRESSIE *1 FT REGEN Ford belooft Japan medewerking in Lockheed-zaak Kabinet akkoord met wetsontwerp waterschaps belasting politiek overleg Oppositie op laatste moment akkoord na toezegging uit Warschau BITERDAG 13 MAART 1976 Wissel Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADVERTENTIE BARNEVELD „Regering in Den Haag, help ons nog van daag"- Zo luidde de tekst op een van de vele spandoeken die vrijdag op de protestbijeenkomst van plattelandsjongeren in de Barneveldse markthal werden aangedragen. Er waren ook vin nige teksten onder, zoals: „Van der Stee, de guitige poelier, slacht ooer en tuinder met plezier". Honderden agrarische jongeren uit het hele land waren voor deze manifestatie van de drie plattelandsjongerenorganisaties naar Barneveld getogen, waar in de grote kille markthal overi gens nog plaats genoeg was. De protestbijeenkomst was uit ge dreven omdat minister Van der, jlee van landbouw volgens de platte-j luidsjongercn tijdens de kamerdebat ten in december vorig jaar geen blijk 7.ou hebben gegeven de problematiek i van de jonge agrariërs te willen ver-1 lichten. En ook van dc kant van de! kamerleden was een harde aandrang uitgebleven, naar de mening van dc jonge plattelanders. Voorzitter Aric Stcenwijk gaf na mens dc jonge plattelanders te ken nen dal de jongeren niet langer aan liet lijntje gehouden willen worden- „Er moeten concrete maatregelen ge nomen worden Die maatregelen zijn: inkomensder- vingsvergoeding In geval van bijscho ling een belastingvrije spaarregeling voor loontrekkenden. verhoging van dc vrijgestelde bedragen voor succes sie- en schenkingsrechten, en voorts verbetering van de pachtwetgeving. Grondbank, en van de financieringsre gelingen hij de banken, rente-subsidie bij de bedrijfsovername en extra fis cale aftrek voor jonge zelfstandigen. .Minister Van der Stee zou de Jonge verbetering van dc werking van agrariërs slechts op één punt tege moet willen komen, namelijk door met dc banken ie gaan praten overi gunstiger financieringsregelingen. Nadat enkele jonge agrariërs de[ problematiek hadden toegelicht, kre gen 's middags de aanwezige land- houwspecialisten uit de Tweede Ka mer de gelegenheid hun visie uiieen te zetten, waarna een forum niet de, kamerleden een discussie voerde. Prioriteiten 'Medisch Contact' geheel gewijd aan martelen ÜTRECHT (ANP) 'Een onafgebroken politieke campagne heeft sen eind gemaakt aan de slavernij. Eenzelfde campagne lijkt noodzakelijk te zijn om zowel regeringen als wereldbevolking er van te doordringen dat martelen altijd ongeoorloofd is'. Hoofd redacteur F. Bol zegt dat in het deze week voor het grootste deel aan het thema 'arts en martelingen' gewijde nummer van 'Medisch Contact', het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Aanleiding is de oktober vorig jaar op xt congres van de wereld artsenorga nisatie in Tokio unaniem aangenomen terklaring met richtlijnen voor artsen met betrekking tot martelingen en andere vormen van wrede, onmei iijke en vernederende behandeling of Bestraffing van gevangenen. Volgens deze verklaring mogen artsen met deelnemen aan martelingen, ze mogen er geen kennis, technieken of middelen voor beschikbaar stellen, ze mogen er niet bij aanwezig zijn moeten zich onthouden van medische behandeling bij een bewust gewilde hongerstaking. De heer Bol noemt het zeer veront rustend. dat martelpraktijken sinds bei nazisme in Duitsland en het stali nisme in Rusland als een epidemie om zich heen hébben gegrepen. Vol lens Amnesty International worden in driekwart van de landen die zijn aan gesloten bij de Verenigde Naties en die de verklaring van de rechten van ce mens hebben ondertekend, marte lingen toegepast. Dr. Bol noemt de verklaring van To kio belangrijk. Maar het zou volgens ism onjuist zijn, de verantwoordelijk- beid te beperken tot of misschien tells af te schuiven op de kleine ftoep politieartsen, gevangenisartsen en militaire artsen waaraan men ■meestal het eerst denkt als het gaat foto: brandbestrijders uit Deurne. Asten en Neerkant bestrijden een lelie brand op De Peel. waar ca. 200 hectare natuurgebied in vlam men opging. BARNEVELD: De drie plattelands jongerenorganisaties hielden in de markthal te Barneveld een mani festatie. waar de organisaties hun ongenoegen toonden over het feit dat minister, van landbouw en vis serij in de kamerdebatten over de landbouwbegroting geen blijk heetf gegeven, de zorgen van de jonge agrariërs le willen verlich ten. Op de loto: Arie Steenwijk spreekt de demonstrerende jonge boeren toe. „Stel prioriteiten, anders komt er van al uw wensen niets terecht", zo -tel den enkele van de kamerleden. Enige kamerleden hielden de jonge agrariCts I voor dat voor sommige van hun wen- j sen niet zomaar technische-jurfdtsehe oplossingen te vinden zijn. Er zal een enorme procedure voor nodige zijn. verwachtte ir. D. S. Tuynman van de VVD. De heer L. de Bekker 'kvpi achtte de haalbaarheid van de rente- j subsidies zeer gering en meende dat j het belastingvrij sparen van 7500 gul den per jaar erg moeilijk in de wetge ving zal zijn in te passen- De heer A. Voortman (pvda) meende dat. men bij het vragen om belastingfaciliteiten en steunmaatregelen ook zal moeten let ten op andere groeperingen. De heer L. Jansen Cppr) vroeg zich af wie de voordelen van zulke maatregelen zal verwerven: hij was bang dat die na twee jaar alweer bij de jonge boeren zijn weggevloeid, zodat ze om nieuwe maatregelen moeten vragen. De heer T. Tolman fchu) meende dat de jonge boeren ook belang hebben bij eeni gezonde prijspolitiek, maar dat de kern van de speciaal voor hen te nemen maatregelen moet liggen in de belastingpolitiek. Hij wilde een fiscale beleidslijn die te vergelijken is met die in andere landen. Hij schaarde zich achter de wensen inzake belas tingvrij sparen en uitbreiding van de moglijkheden van de grondbank. De communist F. Meis achtte renteloze voorschotten van de overheid nog be ter dan de fiscale spaarregelingen en stond verder achter de wensen inzake financiële hulp: bij scholing, successie rechten, pachtwetgeving en grond bank. De hper De Koning van de Boerenpartij keerde zich tegen de EEG. de PBO. de btw en de successie rechten. PAF VOLVO Personenauto Nederland B V, Stationsweg2, B^esd Conflict om niet functioneren o.r. Byron Jackson In hel afgelopen etmaal In de barometer in ons land flink blij ven dalen. Dit onder Invloed san een actieve depressie, waarvan bet centrum vla het Engelse Ka naal richting l.uxembur* trekt, liet rrgengebied kan een groot dee| van ons land pavM-ren. met name <le zuidelijke helft. Aan de Kngelsr zuidkust werden vrijdag avond windstoten tot lib km per uur gemeld, waarbij een stro mende regen viel van ruim 10 UTRECHT ANP) De In dustriebonden NKV en NVV stellen geen kandidaten voor dej aanstaande verkiezingen van de| ondernemingsraad bij het Ame-I rikaanse bedrijf Byron Jackson I In Etten-Leur. Bij Byron Jack son werken ongeveer 550 men- j sen, zij maken pompen voor in dustriële en nucleaire doelein den en asafdichters. Het instellen van een ondernemings- raad blijft mogelijk bij dit bedrijf, omdat de acht. kandidaten van de Unie BLHP en drie ongeorganiseerden hun kandidatuur handhaven. Voor een or zijn bij deze dochteronderneming van Borg Warner in Chicago <USA) elf leden nodig, zo zegt Stehmamn. De problemen kwamen in de wereld, omdat de zittende onderneming-:;.:.-: het gevoel had niet goed te functione ren. De bedrijfsledengroepen van dei bonden wilden voor de volgende ver-1 kiezing een werkprogramma opstellen en vroegen daarvoor enige tijd en uitstel van de op stapel staande or-j verkiezing, aldus de districlsbestuur- der. Een personeelsfunctionaris van het bedrijf en tevens secretaris van de or heeft na di: verzoek de zittende or- ieden benaderd- Zij voelen zich door deze handelswijze onder druk gezet Het voorstel tot uitstel van de vc-rkie zingen kwam daarop :r. de or en werd met de kleinst mogelijke meerderheid verworpen. De directeur P- J. R Schoonderbeek stemde niet mee. hoe wel dat verplicht is, aldus de heer Stehmann. Ingetrokken Ontploffing DSM: licht gewonden SITTARD Twintig personeelsleden van de ammonJakfabrlek van DSM In KltUrd zijn vrijdagmorgen licht ge- wond bij een ontploffing In een syn thesekolom. Uit een lek In ren hoge- drukolleaf schelder ontsnapte rond half nrgrn 's morgens een mengsel van lie, waterstof en stikstof. Het gasmengsel kwam tot ontploffing voor het personeel dat de lekkage al luid ontdekt erin slaagde dc druk op de leidingen uit te schakelen. In dc fabriek zijn geen installaties verwoest. Wel is door de piot een aantal ruiten aan diggelen gegaan. Hoewel sommige personeelsleden door rondvliegende glasscherven wer den getroffen, behoefde geen van hen naar een ziekenhuis te worden ge bracht om te worden behandeld- De brand die na de ontploffing ontstond, kon snel door de bedrijfsbrandweer van DSM worden geblust. Nadat de bonden een ledenraadsverga dering over dit onderwerp hadden belegd, besloten zij hun medewerking ,^,..-.0 aan de or op ie zeggen en trokken zij FXFCl J1 IES hun kandidaatstellingen in. zo zegt de 1 lL-vJ districisbestuurder. „Wij zullen de nieuwe or kritisch volgen en telkens wanneer dat nodig is de gang van zaken met publikaties voor onze leden verduidelijken, aldus de heer Steh- over de mogelijkheid, met martelprak tijken te worden geconfronteerd. Invloed Het is aannemelijk, zegt hij, dat het begaan van wreedheden op meer dan incidentele schaal zowel via de slacht offers als via de uitvoerenden nog betrekkelijk lange tijd invloed kan hebben op de geestelijke gezondheid van de betrokken bevolking. Als voor beeld noemt dokter Bol het bekend worden van het post-concenjtralh kampsyndroom en de publikaties over wreedheden 'tijdens de politionele ties in Indonesië, die. 15 a 20 jaar dato, een golf van emotionaliteit de den ontstaan van een veel grotere omvang dan alleen uit het beperkte aantal direkt betrokkenen lijkt te kun nen worden verklaard. Hier ligt, zegt de heer Bol. ongetwij feld een gedeeltelijke verantwoorde lijkheid voor de medische beroepsbe oefenaren. Hij vindt het de taak van de KNMG. die verantwoordelijkheid duidelijk hoorbaar tot uitdrukking te brengen. De verklaring van Tokio ziet hij als een eerste stap. Er zal moeten wor den gesteefd naar meer inzicht in de epidemiologie (het bestaan de verbrei ding en de oorzaken) jian het marte len. Het moet mogelijk zijn, langs de weg van het inzicht deze gruwelprak- tijken te voorkomen, aldus de heer Bol. Dit heeft districtsbestuurder J. A. Stehmann van de Industriebond NKV vrijdag gezegd. Hij vertelde dal de CNV-kandidaat uit solidariteit met de andere twee bonden niet verkiesbaar zijn. TOKIO (RTR. UPI) De Amerikaanse president Ford heeft in een brief aan de Japanse premier Takeo Miïci alle medewerking toegezegd bij het Japanse onderzoek naar de Locklieedaffaire, mits daarbij de Amerikaanse regels en de .Amerikaanse strafwet gerespecteerd worden. Dat betekent onder meer dat de gegevens vertrouwelijk moeten blij ven totdat het onderzoek is afgesloten. De Japanse verzoeken om inlichingen zijqn doorgegeven aan de senaatscom missie en de commissie voor de beurs- aldus Ford. De brief van de Ameri kaanse president is een antwoord op een schrijven van Miki, waarin deze zegt dat opheldering van de steekpen ningenaffaire van groot belang is voor Japan. De Japanse regering gaat ak-- koord met her, Amerikaanse voorstel, aldus een regeringswoordvoerder in Tokio. NIEUWE REGELS WASMIDDELEN DEN' HAAG (ANP) De ministerraad is vrijdag a trioord gegaan met een aan tal nieuwe regels voor was-, poets- bleek- zeep- en reinigingsmiddelen, zo is na afloop meegedeeld. Enkele regels hebben ten doel te voor komen dat. kinderen abusievelijk van deze middelen eten of drinken. Daar om mag de verpakking niet misleidend zijn. Zo wordt het gebruik van afbeel dingen met citroenen ais onwenselijk gezien, omdat kinderen zouden kunnen denken dat de verpakking vruchtenli- monade bevat. De ministerraad is verder akkoord ge gaan met een besluit, dat onder meer regelt, dat aanduidingen ih woord en beeld, die misleidend zijn wat betreft, de aard. eigenschappen, samenstelling, hoeveelheid of het gebruik van cosme tica- worden verboden. In het besluit van staatssecretaris Hendriks volksgezondheid en zijn collega Haze- kamp van economische zaken wordt verder bepaald, dat het gebruik van hexachlorofaan in cosmetica wordt be- i perkt. Ook wordt boorzuur uit Toxico-! logische overwegingen aan banden ge legd. Verder zal er een waarschuwing moeten worden opgenomen, dat li chaamspoeders die boorzuur bevatten- j niet mogen worden gebruikt voor kin-: deren beneden drie jaar. Het gehalte van erucazuur in margari ne- halvarine. mayonaise en slasaus I mag niet hoger zijn dan zeseneenhalf procent berekend op het vet,'. Erucazuur bevat bepaalde giftige stof-i fen. zo heeft onderzoek met verschil lende proefdieren geleerd. Overigens wordt het thans voorgeschreven per centage in de praktijk al toegepast. KABINET ACHTER FLUORIDERING DEN HAAG (ANP) Hei kabinet blijft ervan overtuigd, dat het wets ontwerp van minister Vorrink en haar staatssecretaris Hendriks om aan de drinkwaterfliiorldering een wettelijke basis te geven, een uitsteltend wets- J ontwerp is. Na afloop van de ministerraad ze: pre 1 mier Den Uyl vrijdag, dat hij zelf een zeer uitgesproken voorstander van Huoridering is. Het wetsontwerp is i deze week in de kamer behandeld, maar kon van een grote meerderheid geen steun krijgen. AR-woordvoerder Van Houwelingen suggereerde de be windslieden toen tot twee maal toe het wetsontwerp maar in te trekken Premier Den Uyl had geconstateerd, dat er erg veel onjuiste en irrationele elementen in de discussie waren ge slopen. DEN HAAG ANP) De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met een wetsontwerp, dat beoogt de water schapsbelastingen op dezelfde wijze te heffen en in te vorderen als de directe rijksbelastingen en de gemeentelijke en provinciale belastingen. Dit is na af loop van de ministerraad meegedeeld. De regering wil hiermee een grotere j steld kon worden, wilde premier Ka- uniformiteit en een betere rechtsposi-l T-arnew «««■nfmnnrTioi.iiir/iow tie voor de burgers bereiken. Tot nu LONDEN (RTR) In Nigeria rijn donderdagavond 32 mensen doodge- schoten wegens hun aandeel in de miv lukte staatsgreep van februari, zo heeft de Nlgeriaanse radio vrijdag bekendge maakt. (Van onze correspondent) BEIROET Het duel in Libanon is nog onbeslist. Brigade-ge neraal Aziez Ahdab heeft nog niet gewonnen, president Sleiman Frangieh heeft nog niet verloren. Enkele politieke leiders, bang als ze zijn voor militairen aan de macht, hebben om deze reden de actie van de militaire gouverneur veroordeeld. Maar de me ningen van politici blijken niet langer doorslaggevend te zijn. Het gaat nu om de verlangens van het kiezerspubliek en het meren deel van de Libanese bevolking ziet in generaal Ahdab de redder van het land. Het kunstmatig in stand houden van een verouderde politiek en sociale j machtstructuur lokte eerst een tien I maanden lange burgeroorlog uit. Toen moes: Syrië bijspringen om de Liba nese leiders op bet vredespad te 'oren- gen. maar het koppig vasthouden aan de traditionele voorrechten liet de muiterij van ontevreden militairen! uitgroeien tot een nationale opstand, j Toen een beslissing niet langer uitge-l rameh de verantwoordelijkheid voor niet dragen en was het de mili taire commandant van Beiroet, gene raal Ahdab die de knoop doorhak- Aan gen omen wordt dat hij de woordvoerder is voor een belangrijke groep hoge officieren die achter de schermen willen blijven. Het gaat im mers niet om een militaire staat - greep maar om de versnelde keu2? v:n een nieuwe nationale leider die het algemeen vertrouwen geniet. De Lihanezen zijn sterk in tussenoplossin gen en ook in de huidige situatie is een compromis niet uitgesloten. Gene raal Ahdab heeft echter de belangen van het Libanese volk op de eerste plaats gezet. Sympathie (Van onze correspondent) BONN De Westduitse Bondsraad, de kamer waarin de deelstaatregeringen zijn verte genwoordigd, heeft vrijdag met algemene stemmen de drie ver dragen die West-Duitsland op 9 oktober van het vorig jaar met Polen afsloot, aanvaard. Daar mee is een eind gekomen aan een weken durende politieke spanning in West-Duitsland. De drie verdragen het betreft' hier een krediet van een miljard mark' een afkoopsom voor pensioenen en' een emigratieregeling voor 125.000! voormalige Duitsers waren eerder' al door de Bondsdag, het Westduitse' parlement, aangenomen. De Westduit- j se president Waiter Scheel heeft reeds vrijdag het ratificatiebesluir onderte kend- Tot het laatste moment toe weiger-j den de door de CDU-C3U geregeerde deelstaten, die samen een meerder heid van 26 tegen 15 stemmen hebben in de Eonosraad, de bedragen goed te keuren. Knelpunt'bleef het feit dat Polen niet op een volkenrechtelijk! 1 bindende wijze vast wilde leggen dat! alle voormalige Duitsers, die het land i wilden verlaten, daartoe ook in de! gelegenheid zouden worden gesteld en' het aantal niet te beperken. In de nacht van donderdag op vrijdag ver- j j klaarde de Poolse regering zien tot! deze concessie bereid en stond eer. .ja" van de oppositie niets meer in de I weg. Dat de verdragen de verzoening ros-1 onder druk. zodat deze in ononderbro- sen de Bondsrepubliek en Polen zullen ken contacten met Warschau dienen, zoals alle partijen tijdens het. debat lieten weten, is de vraag, nu ze! op aeze cynische wijze zijn geaccep-j teerd. De voorzitter van ae sociaalde mocratische partij. Willy Brandt, die de verzoeningspolitiek met Polen op, gang bracht, sprak van „een bitterej nasmaak", die ae hele gang van zaken 1 achter liet. Polen begroet de eenstemmige ratifi-1 cering van de repatriëringsakkoorden 1 door de Westduitse bondsdag met voldoening, zo heeft een Poolse rege-'( ringswoordvoerder vrijdag verklaard- „Nu is de uitvoering van het verdrag het meest belangrijk", aldus de) woordvoerder. Volgens hem zullen de volledige toepassing van de overeen-j komst en 'het op eerlijke wijze waar maken van de beloften' de historische geschillen tussen 'oeide landen helpen uitwissen. ten slotte in slaagde enkele concessies 1 van Poolse kan: te bewerkstelligen. Alle door de CDU-CSU geregeerde j deelstaten heloten -.-rij dagmorgen, na hernieuwd beraad, de verdragen goed te keuren- Ook de door de CSU geregeerde deelstaat Beieren. Te laat Machtsstrijd Niet de vcruragen ze.i waren de inzet van de politieke strijd, maar dei machtsstrijd in de christen-democrati- sche partijen tussen de vleugel-Kohl (de voorzitter van de CDU) en de vleugel-Strauss löe voorzitter van ae| CSU) bepaalde de discussie. Strauss.1 die reeds anderhalf jaar geleden in1 het Beierse plaatsje Sonthofem een confrontatiekoers ten aanzien van de regering-Schmid: had aangesondigc. had ook met betrekking tot de ver dragen met Polen aangedrongen op een gesloten front van nee-stem- j mers. Kohl heeft daarentegen steeds naar een uitweg gezocht die een Ja" moge- j lijk maakte. Höj zette ae regering! De minister-president van deze deel staat, Aifons Goppel, werd namelijk te! laat op de hoogte gebracht van het j feit dat het hoofdbestuur van de CSU I met algemene stemmen had besloten 1 de regering van de deelstaat te advise-1 ren ae verdragen van de hand te wijzen. De opwinding op het eveneens gisteren begonnen CSU-congres in München was dan ook zeer groot. De gedelegeerden wensen dat ce regering van de deelstaat rekenschap zal afleg gen voor haar stemgedrag. De eenheid in het christen-democra tische kamp, die Kohl zich wenste, is uiteindelijk een schijneenheia geble ken. Zijn rivaal Strauss wilde conse-; quent blijven en bleef .nee" zeg gen. Nu de gematigde vleugel van de CDU tijdens de discussie over de verdragen met Polen de overwinning heeft behaald verwacht men dat een coalitie tussen CDU en FDP in de deelstaat Neder-Saksen. waar de chris ten-democraten momenteel een min derheidsregering vormen, niet meer tot de onmogelijkheden behoort Komt een dergelijke coalitie tot stand, dan zou dat wel eens een doorbraak naar een regeringswisseling in Bonn kunnen rijn, aanstaande herfst- De situatie in Libanon is opnJeuv voorpaginanieuws irf de Arabische w - ^eld. maar er is nog geen enke.e officiële Arabische reactie op de ge beurtenissen in dat land. De Syrisc - e pers toonde sympathie voor de actie van generaal Ahdab. Enkele dagen geleden verklaarde de regering in Da mascus zich tegec. het voortijdig al treden van president Frangieh. meer het ziet ernaar uit dat Syrië serieuze actie wil ondersteunen die een ka- - van slagen heeft om rust in Libanc r. te herstellen. De Palestijnse BevrijdingsorganNa tie heeft zich uitgesproken voor et:, verenigd onafhankelijk democratisch en sterk Libanon. De Palestijnse com mandoleiders houden zich voor de rest afzijdig omdat zij het touwtrek ken tussen generaal Ahdab en presi dent Frangieh beschouwen als een interne Libanese aangelegenheid. Z:. zijn tevreden met de geruststelling van de militaire gouverneur da: ce overeenkomsten over de Libanees-Pa lestijnse betrekkingen onveranderd van kracht blijven- De politieke partijen hebben de eer ste dag van de machtsovername ge bruikt voor intensief overleg en voor zichtig afwachten. De leider van de christen-liberalen, oud-president Camil- le Cham oen heeft zich aan de zijde van Frangieh geschaard. Zijn eigen ervaring kan de president van nut zijn na de zes maanden lange burger oorlog. In 1958 mocht Cham oen zijn ambtsperiode nog afmaken na zijn capitulatie voor generaal Foead She hab. De houding van socialistenleider Ka- ma! joemblat is dubbelzinnig, hij deelt de vrees van zoveel Libanese politici voor militairen aan de macht en heeft zich tegen de militaire staats greep verklaard. Hij ontweek echter de actie van generaal Ahdab in deze categorie te plaatsen en is beslist eens met het aftreden van president Frangieh. De onzekerheid op het politieke front ontlaadde zich in Beiroet en verschillende andere plaatsen in het land in een aantal vuurgevechten maar er is beslist geen sprake van georganiseerd verzet tegen het beleid van generaal Ahdab. Weliswaar heb ben de moslimrebellen in het ztdden van Libanon van de gelegenheid ge bruik gemaakt om nog twee andere legerkazernes in te nemen. Het is nog niet helemaal zeker welke kant üt moslimrebellen onder leiding van lui tenant Ahmad Khatleb zullen kiezer*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 45