PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDERZOEK NAAR STEEKPENNINGEN VAN WERKSPOOR Eisen van 12,15 en 18 jaar tegen Molukse treinkapers Bij gesloten Ooster schelde op lange duur geen grote afschuring van kust CDA wil verder regeren met links Zweden krijgt een koningin Goed dat ze er nog zijn pag. 2 219e jaargang no. 62 Zaterdag 13 maart 1976 Qrod tollektle spijkerbroeken, truitjes en rokken in óm mode kleuren rood. wrt en blauw voor J^HELHQ BOETIEK DEN UYL: „ALS BERICHTEN KLOPPEN" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering onderzoekt of het waar is dat Werkspoor in 1951 voor 30 miljoen galden aan steekpenningen heeft betaald aan vooraanstaande Argentijnen. Ook wordt nagegaan of het Juist is dat de Nederlandse regering en de toenmalige president van de Nederlandse Bank, Holtrop, daarbij een rol hebben gespeeld. Op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad heeft premier Den Uyl vrijdagavond het Werkspoor-verhaal niet tegengesproken. POLITIEK PROGRAM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie christelijke partijen, KVP, ARP en CHU zijn vrijwel klaar met het formuleren van een gezamenlijk po litiek programma. Daarin wordt de politieke koers van het CDA voor de komende vijf jaar uitgestippeld. De hoofdlijnen van het programma passen bij een voortzetting van de samenwerking tussen KVP-ARP en de progessieve partijen in het kabinet-Den Uyl. Enige hoofdpunten: Er moet gestreefd worden naar «en algehele verbetering van de werk gelegenheidssituatie. Dat kan onder neer via beteugeling van lonen, prij- sq, overige inkomens en sociale uit- ieringen. Hogere inkomens zullen blij- itnd afgeremd worden; lagere mogen nog wel iets in koopkracht vooruit gaan. Het inkomensbeleid, dat ook de kleine zelfstandige ondernemers kan sen moet bieden, dient te worden aangevuld met een vermogensaanwas- dehng; Op het terrein van de vernieuwing van onze economie bepleit het con cept verbetering en uitbreiding van de instrumenten die de overheid ter be schikking heeft. Werkgevers en vakbe weging zouden per bedrijfstak overle- weging zouden per bedrijfstak overleg organen kunnen stichten, waarin ge- teringen, sociaal beleid, rendementen en de arbeidsmarkt. De overheid kan dergelijke vormen van overleg stimu leren en meer aanzien geven; ^mdssg in fte krant Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7, 12, 13 en 15; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 11; Sport op pagina 17; Radio en televisie op pagina 31; Financieel nieuws op pagina 33. En in de zaterdagkrant SURINAME pag. 19: Tony van der Meulen ver telt op deze pagina hoe Nederland destijds aan Suriname is gekomen. De Zeeuw Abraham Crijnssen speelde daar een belang rijke niet zachtzinnige rol. ONKERKELIJKHEID pag. 21: in zijn rubriek 'Bewoon de wereld' heeft onze me dewerker A. F. M. C. Koopman het deze week over de onkerkelijkheid in ons land. Hij doet dit naar aanleiding van een enquête van het Kath. Soc. Kerkelijk Instituut: Stemmen uit de Kerken; Eddy Brugman en z'n Pal lieter. pag. 23: Zeeuws Museum brengt hommage aan Marcel Broodhaers; Nieuwe boeken. NOS-JOURNAAL Pag. 29: Ed van Westerloo strijdt legen 'de grijze gehakt bal'. interview met de nieuwe hoofdredacteur van het NOS-journaal; 'Binnen en Buiten' met Hans Warren. POP Pag. 25: Poppraet; Schaken, dammen, bridge. Het is niet vol te houden om alle sociale uitkeringen blijvend even snel te laten groeien als het minimumloon. Een zekere ontkoppeling is daarom onvermijdelijk. Verder dient bij het streven naar een meer verantwoorde omvang van de sociale uitgaven ook de kinderbijslag niet te worden ont zien. Bij het beperken daarvan dient de grootte van het gezin en de draag kracht van de ouders een grote rol te spelen; De salarissen van ambtenaren die nen, voor zover zij vooruitgelopen zijn op ontwikkelingen in het bedrijfs leven, te worden bijgesteld. Ook het (voor de overheid onbetaalbare) wel- vaartsvaste pensioen dat ambtenaren cn politici nu genieten, dient waarde vast te worden gemaakt, hetgeen dus een verlaging van pensioenrechten in houdt; Het vormen van (eigen-woning)be- zit door de grote massa moet blij vend gestimuleerd worden. De vermo- gensaanwasdeling dient daarbij aan te sluiten. Verder zullen rentekosten fis caal aftrekbaar moeten blijven, onderhoudskosten van de eigen wo ning zouden weer aftrekbaar gemaakt kunnen worden, zodat de belangstel ling voor koophuizen verder toe neemt; Bij de belastingheffing dient meetr rekening te worden gehouden met de inflatie, zodat bij voorbeeld schijnwin sten niet langer belast zijn. Ook het sparen van relatief geringe bedrc zal fiscaal aantrekkelijker gemaakt moeten worden, om de bevolking ook op dit terrein enige bescherming te bieden tegen de geldontwaarding. Daar staat tegenover dat het heffen van belasting op vermogenswinsten en op het autobezit mogelijk uitgebreid dient te worden. Terughoudend staan de christen democraten tegenover het bouwen van kernenergiecentrales. Zuiniger omspringen met energie en grondstof fen willen zij, waar mogelijk, bevorde ren. Het milieubeleid van heit kabinet dient te worden uitgebouwd, zodat ons land in de loop van de jaren tachtig weer schoon is. Het gezin dient de hoeksteen te blijven van de samenleving. Andere vormen van samen leven (ongehuwde (Zie slot pagina 3 kolom 2) Wanneer na het weekeinde blijkt dat de zaken zich ongeveer hebben toegedragen zoals de kranten vrijdag meldden, dan zal het kabinet opdracht geven tot een nader onderzoek- Hoe dat opgezet zou moeten worden is nog niet beslist. Den Uyl nam dr. Holtrop. momenteel lid van het drie manschap dat nagaat of prins Bern- hard een rol heeft gespeeld in de omkooppraktijken van de Amerikaan se vliegtuigfabriek Lockheed, uitdruk kelijk in bescherming. Hij zei aat betalingen naar het buitenland in die dagen via de Nederlandsche Bank moesten lopen, maar dat de directie al die opdrachten uiteraard niet onder ogen kreeg. Verder legde de premier uit dat de departementen van financiën (toen be mand door de socialist Lieftinck) en van economische zaken (Van den Brink KVP) in eerste instantie beslis ten of er vergunning werd gegeven voor de overboeking. Onderzoek had de premier nog nauwelijks gedaan, maar toch wilde hij nu al wel verkla ren het onwaarschijnlijk te achten dat dr. Holtrop iets te verwijten val. In het VPRO-radioprogramma Em bargo heeft de toenmalige directeur van de Nederlandsche Bank mi. J. H. O. graaf van den Bosch vrijdagavond echter verklaard dat Holtrop die zelf niet te bereiken is wel degelijk van de transacties moet hebben gewe ten- Berichten dat dr. Holtrop, die dezer dagen uit de VS terugkeerde, daar bij zijn naspeuringen niet over voldoende papieren beschikte om de gelijk te kunnen werken, verwees de premier naar het rijk der fabelen. Het kabinet zorgt er steeds weer voor dat (Zie slot pagina 1 kolom 5) KARL GUSTAV XVI VERLOOFD MET WESTDUITSE (Van onze correspondent) STOCKHOLM De 29-ja- rige Zweedse koning Karl Gustav XVI heeft zich ver loofd met de 32-jarige Syl via Renathe Sommerlath, de dochter uit een Westduits middenstandsgezin in Mün- chen. Dit is vrijdagmiddag officeel bekendgemaakt. Him verloving is een zaak waaraan sedert 1972, toen zij el kaar troffen bij de Olympische Spelen in Muenchen, veel aan dacht is besteed en daarom komt deze verloving ook niet als een verrassing. Sylvia Sommerlath is de laatste jaren bezoek geweest in Zweden, waar zij zelfs op geheime militaire vliegvelden geland is om daarna naar een van de zomerhuizen of kastelen van de koning te worden gebracht. Haar familie bevond zich vrij dag al in Stockholm er. vrijdaga vond werd het verlovingsfeest ge vierd op het koninklijk slot in Stockholm, gevolgd door een hul diging door de buiten het paleis verzamelde menigte. Verwacht wordt dar Sylvia Sommerlath de koning zal vergezellen op zijn komende bezoek aan de Verenig de Staten begin april. In de Zweedse monarchistische geschie denis hebben koninklijke verlo vingen altijd plaatsgevonden op een vrijdag, zoals bij alle prinses sen: Margarethe, Birgitta, Desire en Christina. Tijd en plaats van het huwelijk zijn nog niet bekend, maar wor den vanochtend om elf uur tij dens een persconferentie in het paleis bekendgemaakt, waarbij nadere bijzonderheden rond deze verloving en het komende huwe lijk uit de royalistische doeken zaï worden gedaan. Interessant in verband hiermee is een onderzoek, dat kort gele den werd gehouden naar de op vattingen van de Zweden ten op zichte van het koningshuis. Slechts 12 procent van de onder vraagden vond dat Zweden een republiek moest worden, terwijl 66 procent in ieder geval een voortzetting van de monarchie wenste. Dat verlangen gaat nu dus in vervulling' Tijdens zijn bezoek aan Nederland in juni a.s. is de Zweedse koning geen vrijge zel meer. RAADSMAN VRAAGT COLLECTIEF VONNIS (Van onze verslaggever) ASSEN Het leek alsof het om dagen ging in plaats van ja ren. Twaalf tot achttien jaar wil de officier van justitie de zeven treinkapers in de gevangenis houden; de betrokkenen toonden toen ze dat hoorden, geen spoor van emotie. Met een vage glim lach om de lippen alsof het niet om hen zelf ging maar om ie mand met wie zij niets te ma ken hadden, hoorden ze de eisen aan .Naar het leek gevoelloos, zoals tijdens het hele proces. Hoeveel jaar het er ook worden. niemand zal een klacht van hen ho ren lrZe hebben het over voor de strijd. Geen straf zal hen ooit van die strijd afhouden. Nederland heeft al vele tientallen andere straffen opge legd aan Züidmolukkers. Het haatte niet en het zal ook niet baten", rea geerde raadsman mr. H. W. J. Droe sem vrijdag op die eisen. „Ik weet dat ik te veel vraag en dat het niet kan, maar het zou het beste zijn ze terug te laten gaan naar de wijk waar ze wonen om hen te laten vertellen dat dit niet de wijze is waarop de strijd moet worden voort gezet. Niet de gevangenis, maar de drie doden maken waarschijnlijk in druk op de jongens". De raadsman zei te hopen dat de rechtbank een vonnis wijst waaruit vooral wijsheid spreekt. „Uw vonnis moet aan de nabestaanden, aan de directe slachtoffers en aan de Neder landse samenleving geven wat Neder land toekomt, maar het moet aan de Zuidmolukkers geven wat de Ziridmo-I lukkers toekomt- Ik hoop dat de dood van drie mensen wel zin krijgt en leidt tot een bezinning die verschrik kelijk nodig is", pleitte mr. Droesen tij des de laatste uren van het pro die in Januari 1971 gol- >P 2 december 1975 nog steeds waren". Collectief Als voorbeeld van zo'n wijs vonnis haalde mr. Droesen de uitspraak van de Haagse rechtbank aan na het pro-1 ces tegen de verdachten van de actie-; Wassenaar. Het werd uitgesproken 3n januari 1971. „Het vonnis gaf straf, maar ook troost aan alle Zuidmoluk kers. Het was een les voor de rege ring en dat heeft conflict.-voorkomend en criminaliteitsbestrijdend gewerkt in de Zuidmolukse gemeenschap". „Het zijn altijd rechters geweest die de Nederlandse regering hebben te rechtgewezen als het om Zuidmoluk kers ging. Helaas is de les van de rechter door de Nederlandse regering,; parlement on volksgemeenschap niet opgenomen. Voor mij geldt dat de! Mr. Droesen had de verdediging In zijn eentje op zich genomen omdat de verdachten dat hadden gevraagd- Maar ook omdat anders de advocaten van ieder apart eikaars cliënten te veel zouden aanvallen. En dat willen de kapers niet. Ieder is zoals zij woensdag en donderdag ook al steeds verzekerden verantwoordelijk voor alles en zo willen ze ook gestraft worden. „Weeg niet ieders inbreng, geef ge lijke straffen. Iets anders wordt als onrechtvaardig beschouwd. Beoordeel deze zeven Zuidmolukkers niet als zeven individuen. Nadruk op individu (Zie slot pagina 3 kolom 6 PROF. IR. P. A. VAN DE VELDE, HOOGLERAAR TH IN DELFT: GEEN GROOTSCHEEPSE OPERATIE NODIG OM KUST TE BESCHERMEN (Van onze Haagse redacteur) DELFT Als zou worden overgegaan tot afsluiting van de Oosterschelde, dan zal dat ook op de lange duur niet zo'n om vangrijke afschuring van de kust tot gevolg hebben, dat groot scheepse kustbeschermingswer- ken moeten worden uitgevoerd. Dat is de mening van prof. ir. P. A. van de Velde, hoogleraar waterbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool in Delft. Vol gens professor Van de Velde vindt in de periode kort na af sluiting van een zee-arm een aan vulling van zand tegen de kust plaats. Op de langere termijn kan afschuring ontstaan. „Maar het is pertinent niet waar dat een grootscheepse operatie zou moeten worden uitgevoerd om de kust tegen die afschuring te beschermen", aldus de Delftse hoogleraar. uiterst ingewikkeld. „Ik stel dan ook voorop, dat we de details niet precies kunnen berekenen. Er zijn wel mene tendensen aan te geven- Voor de Oosterschelde is een in- en uitgaan de stroming. Er is ook de getijdebe- weging die van noord naar zuid langs de kust en omgekeerd loopt. Die twee bewegingen beïnvloeden elkaar. Het gevolg is, dat voor de monding van een zeearm een draaistroming ont staat die voortdurend van richting verandert". Het effect op de beweging van het zand is, dat in en voor de monding van de zee-arm loodrecht op de kust zand verplaatst wordt. Da: gaat gepaard met geul vorming. Voor een kust zonder wordt zandverplaatsing loodrecht op de kust alleen veroorzaakt door de golfbeweging en niet door stroming. Voor de monding van de Oosterschel de wordt die golfbeweging, die de neiging heeft zand de zee-arm in te schuiven, verstoord door da overheer sende richting van de golfbeweging gaat, die' het zand afvoert in geulen en die he: op platen brengt Hupkes fjantlijn Wegvallen Bij afsluiting van de Oosterschelde zou de stroming loodrecht op de kus! wegvallen. In grote lijnen heeft d3: volgens prof. Van de Velde tot gevolg, dat de golfbeweging meer kans krijgt., Dat betekent dat door de golfbewe ging zand naar de kust toe verplaats: wordt en dat vooral opvulling van de| geulen opreedt- De ondieptes worden afgevlakt en de geulen aangevuld.! waardoor een nivellerend effect ont staat. Het resultaat is ook, aat de; dieptelijn dichter bij de kust komt. In j het algemeen kan dus worden gesteld dat naar de kuststrook meer zand wordt verplaatst als een zee-arm wordt afgesloten en dat de dieptes dichter bij de loost komen te lig gen. Op langere termijn echter gaat een ander effect meespelen. Als de Ooster schelde word: afgesloten blijft uiter aard de getijbeweging langs de kust bestaan. De tendens langs de Neder landse kus: is. dat de getijstroom naar het noorden toe sterker is dan die naar het zuiden en dus zal zand.! da: eers: door de golfbeweging lood-, recht op de kus: is verplaats:, vervol gens naar het noorden wordt gevoerd.' Op den duur heelt dat tot gevolg dat ae koppen van de eilanden sterker! worden aangetast Prof. Van de Vel-i de: .J)at kan een halve eeuw duren ik noem maar een periode, niemand wee: dat. Voorlopig is het niet aan de orde. Eers; krijg je een tijd meer zand naar de kus: :oe. Dat is de ruwei schets De aanvallen op de koppen I van de eilanden zijn details, die je niet kunt voorspellen, niet met wis- (Zie slot pagina 13 kolom 3) I plotseling overlijden van J. W. Hupkaa, de oud-vooratter van de <U- ito der Koninklijke Mut «chapplj Do Schelde, beu ken: het heengaan van een opvallende persoon! ijkbrtd hij was een man van grote allure, die voor het naoorlogse Zeeland rooi heeft betekend- In 1948 kwam hij naar Vllv siny.cn als Jongste directielid van de Schelde-werf, op een ogenblik waarop de situatie voor dit bedrijf niet bijzon der gunstig was Toen hij ruim twaitSg Jaar later, m 1969. afscheid nam hij was toen éénenzestig was De Schelde wn gezond, bloeiend eo geëz pandeend bedrijf, inmiddels onderdoe: geworden van een groter geheet, op dat ogenblik Rijn-Schelde gefwtm. Tic. beleid van Hupkea tussen 1W8 ■1 l en 1969 was gebaseerd op me?,- uitgangspunten, doeixteüingen die hij nooit uit het oog verloor. De mrste betrof de uitbouw van de afzet: ood- rijn leiding richtte De Schelde zich op de wereldmarkt, een politiek die tot voortreffelijke resultaten leidde. Vóór de tweede wereldoorlog was deze scheepswerf en machinefabriek een- en vooral een nationaal gericht b«Ir geweest, maar Hupkes maakte daar aan een eind- Hij reisde de hele we- reld af en bouwde voor De Schelde een kring van interna- tionaie relaties op. Ondertussen zorgde hij er voor dat bedrijf een moderne oryarrf •El***? do scheepsbouw stond De Schelde in dit opzicht vocraan. Hupkes' tweede doelstelling: de Neder landse scheepsbouw moet kunnen con curreren met het buitenland. Voor hem betekerjoe dat een bundeling van traenten: hij trek daaruit de coos» duensus zorgde er voor dat Rijn- Schelde ontstemd. Daarmee werd de basis gelegd voor het latere RijpSchal- de-Verolme-concem. de achtergrond van deaw alge mene uitgangspunten was het be- i«d van Hupkes In de detaillering b^J^ i .weloverv-"^ Welbewust °'J 6611 die Vhssm"'-e had aan- een trEÜJUe onder de Smit ten begonnen: vakmanschap en kwali teitswerk stonden er bovenaan. Hij zorgde voor aanpassing aan de etser. I!® jf0 aaD a- kneden 01 leiü'Je tot opvaUende specialisaties; reders kon- J?03; ,rnoejIi. -:e schepen' altijd bij De Schelde terecht, terwijl voor* d- m^e^eepsbouw er alle «SLSt öeeg. Op dit ogenblik pluk» De Sche - de daarvan nog de vruchten: rij te de K^^üseeroe marinewerf ren Ne- TTupkes echter was teveel all-round A «^memer om zich uitsluitend de bouw van schepen te houden. Hij bracht allerlei nJwwf S^depaiSet -f Qe taodwialenfabriek is daarvan een vooroeeld - en ook richtte g aandaent op wat men de 'geografische expansie van De Schelde zou kunnen 06 CTOte Promo ter van Schelcepoori, de nieuwe resn- SS V* fx- er 00 aanleg van de haven in Vhs- smgen-Oost nog slechts werd gefluis terd, vroeg Hupkes waar dit maar pas g ,met luide stem aandacht voor dit gelden bSKS£ MfiM ran «n SSf-jlj98* :/r- Scheide- M gebnflk genrnSTlS. SSF£ï*ite 0301 z" "W HuJkd nm if!? >»K>™en al te take- of ^L un verirex schreef rijn woe- Eri Langman vervolgde: .Met is gevaar- luk parallellen te ver door te trekken rauu- toch: je vraagt je wel eens af o. een verblijf in het beloofde land voor Mozes niet op een teleurstelling zou zijn uitgedraaid". Zo gezien was riupses een wijs man: hij trok nch terug op het hoogtepunt van zijn loop baan. Bij zijn afscheid bleek welk een groot respect men hem toedroeg in alle geledingen van het bedrijf. Hij was er met de verre, onbereikbare fi guur. maar de man die er door leder een werd gekend. Tn de meest letterlijke zin van het 1 woord was Hupkes een opvallend man: zijn robuuste gestalte beheer ste elke kring waar hij binnentrad. Langman zinspeelde daarop aan het slot van rijn hier al eerder gedzeerxle artiicel: .Nu rijn grote figuur achter oe horizon van het vlakke Zeeuwse land verdwijnt, past een eresaluut aan de man die er in de eerste plaats toe (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1