Plattelandsjongeren eisen concrete maatregelen regering Westduitse Bondsraad unaniem achter verdragen met Polen Artsen: marteling altijd ongeoorloofd Duel in Libanon nog onbeslist DAF46 Een bewuste keuze INDUSTRIEBONDEN BOYCOTTEN O.R.-VERKIEZING BIJ BEDRIJF DEPRESSIE Ford belooft Japan medewerking in Lockheed-zaak Kabinet akkoord met v/etsontwerp waterschaps- Oppositie op laatste moment akkoord na toezegging uit Warschau 2A7ERDAG 13 MAART 1978 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 PROTEST BIJEENKOMST IN BARNEVELD ADVERTENTIEt BARNEVELD „Regering in Den Haag, help'ons nog van daag", Zo luidde de tekst op een van de vele spandoeken die ffiidag op de protestbijeenkomst van plattelandsjongeren in de ömeveldse markthal werden aangedragen. Er waren ook vin- -ige teksten onder, zoals: „Van der Stee, de guitige poelier, slacht ■oeren tuinder met plezier". Honderden agrarische jongeren uit het hele land waren voor •?yi manifestatie van de drie plattelandsjongerenorganisaties Barneveld getogen, waar in de grote kille markthal overi- 31S nog plaat s genoeg was. Df protestbi.jeenkomst was uitge-, ten in december vorig jaar geen blijk ehreven onuiat minister Van der' zou hebben gegeven de problematiek ia* van landbouw volgens de platte-j van de jonge agrariërs te willen ver- ^dsjonfieren tijdens de kamerdebat- lichten. En ook van de kant van de; kamerleden was een harde aandrang uitgebleven, naar de mening van de jonge plattelanders. Voorzitter Aric Steemvijk gaf na mens de jonge plattelanders te ken nen dat de jongeren niet langer aan liet lijntje gehouden willen worden- ,,ICr moeten concrete maatregelen ge nomen worden". Die maatregelen zijn: inkomcnsdcr- vingsvergoeding in geval van bijscho ling. een belastingvrije spaarregeling voor loontrekkenden. verhoging van de vrijgestelde bedragen voor succes sie- en schenkingsrechten, en voorts verbetering van de pachtwetgeving. Grondbank, en van de financieringsre gelingen bij de banken, rentesubsidie bij de bedrijfsovername en extra fis cale aftrek voor jonge zelfstandigen. Minister Van der Stee zou de jonge verbetering van de werking van de agrariërs slechts op één punt tege moet willen komen, namelijk door met de banken te gaan praten overj gunstiger financiertngsregeiingen. Nadat enkele jonge agrariërs de' problematiek hadden toegelicht, kre gen 's middags de aanwezige k-n-l- bouwspecïalistc» uit de Tweede Ka-, mer de gelegenheid hun visie tii'e-n te zetten, waarna een forum met de' nerl":len een discussie voerde. Prioriteiten DAF VOLVO Personenauto Nederland B VStelionsweg 2 Beesd 'Medisch Contact' geheel gewijd aan martelen UTRECHT (ANP) 'Een onafgebroken politieke campagne heeft eind gemaakt aan de slavernij. Eenzelfde campagne lijkt :.vdzakelijk te zijn om zowel regeringen als wereldbevolking er in te doordringen dat martelen, altijd ongeoorloofd is'. Hoofd- redacteur F. Bol zegt dat in het deze week voor het grootste deel aan het thema 'arts en martelingen' gewijde nummer van 'Medisch Contact', het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. BARNEVELD: De drie plattelands jongerenorganisaties hielden in de markthal te Bumeveld een mani festatie, icaar de organisaties hun ongenoegen toonden over het feit dat minister van landbouw en vis serij In de kamerdebatten over de landbouwbegroting geen blijk heetf gegeven, de zorgen van de jonge agrariërs te willen verlich ten. Op de foto: Arie Steenwijk spreekt de demonstrerende ionge boeren toe. „Stel prioriteiten, anders komt er van al uw wensen niets terecht", zo mei den enkele van de kamerleden. Enige kamerleden hielden de jonge agrariërs 1 voor dat voor sommige van hun wen- sen niet zomaar technische-juric' s roe oplossingen te vinden zijn. Er zal een enorme procedure voor nodige zijn, verwachtte ir. D. S. Tuyr.man van de VVD. De heer L de Bekker kvp i achtte de haalbaarheid van de rente subsidies zeer gering en meende dat het belastingvrij sparen van 7500 gul- den per jaar erg moeilijk in de wetge- ving zal zijn in te passen- De heer A.l Voortman (pvda) meende dat men bij het wagen om belastingfaciiiteiten en' steunmaatregelen ook zal moeten iet ten op andere groeperingen. De heerj L. Jansen 'ppri vroeg zich af wie de. voordelen van zulke maatregelen zal verwerven: hij was bang dat die na twee jaar alweer bij de jonge boeren zijn weggevloeid, zodat ze om nieuwe maatregelen moeten vragen. De heer T. Tolman (Chu) meende dat de jonge- boeren ook belang hebben bij een gezonde prijspolitiek, maar dat de kern van de speciaal voor hen te nemen maatregelen moet liggen in de belastingpolitiek. Hij wilde een fiscale beleidslijn die te vergelijken is met| die in andere landen. Hij schaarde: zich achter de wensen inzake belas-, tingvrij sparen en uitbreiding van de moglijkheden van de grondbank. De communist F. Meis achtte renteloze voorschotten van de overheid nog he-i ter dan de fiscale spaarregelingen en stond verder achter de wensen inzake financiële hulp; bij scholing, successie- rechten, pachtwetgeving en grond- bank. Dp heer De Koning van de Boerenpartij keerde zich tegen de EEG de PBO, de btw en rechten. Conflict om niet functioneren o.r. Byron Jackson MFT RFGEN aal In hel afgeloj; barometer in on* Una ven daim. Dit onder Invl het centrum via lu-l Eng naai richting l.uv-mburi liet resenrebled kan et- deel tan otts land pas-ver UTRECHT (ANP) De In dustriebonden NKV en NVV j stellen geen kandidaten voor de; aanstaande verkiezingen van de ondernemingsraad bij het Ame rikaanse bedrijf Byron Jackson in Etten-Leur. Bij Byron Jack- son werken ongeveer 550 men-1 sen, zij maken pompen voor in-1 dustriële en nucleaire doelein den en asafdichters. Het i-s'c-Hen van een orriememine' raad bli'ft mogelijk bij dit bedrijf, omdat de acht kandidaten v-n dc- Unie BLHP en drie ongeorganiseerden hun kandidatuur handhaven. Voor een or zijn bij deze dochteronderneming van Borg Warner Sn Chicago 'USA; elf leden nodig, zo zegt Stehmann. De problemen kwamen in de wereld. KABINET ACHTER FLUORIDERING omdat de-zittende onderneming- - het gevoel had niet goed te functicne ren. De bedrijfsiedengroepen var. de; bonden wilden voor de volgende ver- j kiezing een werkprogramma opstellen] en vroegen daarvoor enige tijd en uitstel van de op stapel staande or- verkiezing, aidus de districtsbestuur der. Een personeelsfunctionaris van het bedrijf en tevens secretaris van de or heeft na dit verzoek de zittende or-j leden benaderd. Zij voelen zich door] deze handelswijze onder druk gezet 1 Het voorstel tot uitstel van de verkie zingen kwam daarop In de or er. werd me: de kleinst mogelijke meerderheid verworpen. De directeur P- J R Schoonderbeek stemce niet mee, hoe wei dat verplicht is, aldus de heer, Stebmann Ontploffing DSM: licht gewonden SJTTARD Twintig personeelsleden van de Rtnmoniaklabrick van DSM In Slttard zijn vrijdag morgen licht ge wond bij een ontploffing In een *>n- these-kolom, f it een lek in rtn hoge. drukoUeafscheldcr ontsnapte rond half negen 's morgen* een mengsel van tlle. waterstof en Ktikxtof. Het gasmengsel kwam lot ontploffing voor het personeel dat de lekkage al had ontdekt erin slaagde de druk op de leidingen uit te schakelen. Ingetrokken Nadat de bonden een ledenraadsverga- dering over dit onderwerp hadden belegd, besloten zij hun medewerking aan de or op te zeggen en trokken zi.i hun kandidaatstellingen in. zo zegt de distrieïsbestuurder. ..Wij zullen de1 nieuwe or kritisch volgen en telkens wanneer dat nodig is de gang van zaken met pubiikaties voor onze leden verduidelijken, aldus de heer Steh- EXECUTIES LONDEN (RTR) In Negerin zijn donderdagavond 32 mensen doodge schoten wegens hun aandeel In de mis lukte staatsgreep van februari, zo heeft de Nireriaanse radio vrijdag bekcndgc- linieiding is de oktober vorig jaar op iel congres van de wereld artsenorga nisatie in Tokio unaniem aangenomen rerklaring mat richtlijnen voor artsen betrekking tot martelingen en andere vormen van wrede, onmense lijke en vernederende behandeling of Kt raffing van gevangenen. 'olgens deze verklaring mogen artsen si deelnemen aan martelingen, xojen er geen kennis, technieken of uiddelen voor beschikbaar stellen, er niet bij aanwezig zijn zich onthouden van medische jSwmeling bij een bewust gewilde 'rageistaking. heer Bol noemt het zeer veront- tistend, dat martelpraktijken sinds si nazisme in Duitsland en het staii- in Rusland als een epidemie cm zich heen hebben gegrepen. Vol- ssis Amnesty International worden driekwart van de landen die zijn aan sloten bij de Verenigde Naties en ie de verklaring van de rechten van mens hebben ondertekend, marte ken toegepast. Dr. Bol noemt de verklaring van To- belangrijk. Maar het zou volgens i onjuist zijn, de verantwoordelijk- Ad te beperken tot. of misschien c-'fs af te schuiven op de kleine <p politieartsen, gevangenisartsen militaire artsen waaraan men roest&l het eerst denkt als het gaat Polo: brandbestrijders uit Deurne. telen en Neerkant bestrijden een lelie brand op De Peel. waar ca. 100 hectare natuurgebied in vlam- opging. over de mogelijkheid, met martelprak tijken te worden geconfronteerd. Invloed Het is aannemelijk, zcgl hij. dat liet begaan van wreedheden op meer dan incidentele schaal zowel via de slacht offers als via de uitvoerenden nog betrekkelijk lange lijd invloed kan hebben op de geestelijke gezondheid van de betrokken bevolking. Als voor beeld noemt dokter Bol het bekend worden van het post-concenitratie- kampsyndroom en de publikaties over wreedheden tijdens de politionele ac ties in Indonesië, die, 15 a 20 jaar na dato, een golf van emotionaliteit de den ontstaan van een veel grotere omvang dan alleen uit het beperkte aantal direkt betrokkenen lijkt te kun nen worden verklaard. Hier ligt, zegt de heer Bol, ongetwij feld een gedeeltelijke verantwoorde lijkheid voor de medische beroepsbe oefenaren. Hij vindt het de taak van de KNMG, die verantwoordelijkheid duidelijk hoorbaar tot uitdrukking te brengen. De verklaring van Tokio ziet hij als een eerste stap. Er zal moeten den gesteefd naar meer inzicht in de epidemiologie (het bestaan de verbrei ding en de oorzakea) van het marte len. Het moet mogelijk zijn. langs de weg van het inzicht deze gruwelprak- tijken te voorkomen, aldus de heer Bol. Dit heeft districtsbesluurder J. A. Stehmann van de Industriebond NKV vrijdag gezegd. Hij vertelde da'f de CNV-kandidaat uit solidariteit met de andere twee bonden niet verkiesbaar i zijn. TOKfO (RTR. UPI) De Amerikaanse! president Ford heeft in een brief aan I de Japanse premier Takeo Mffd alle medewerking toegezegd bij het Japanse) onderzoek naar de Lockheedaffaire. mits daarbij de Amerikaanse regels en de Amerikaanse strafwet gerespecteerd j worden. Dat betekent onder meer dat de gegevens vertrouwelijk moeten blij ven totdat het onderzoek is afgesloten De Japanse verzoeken om inlichingenj zijqn doorgegeven aan de senaatscom missie en de commissie voor de beurs-1 aldus Ford. De brief van de Ameri kaanse president is een antwoord op een schrijven van Mikd. waarin deze! zegt dal. opheldering van de steekpen-J ningenaffaire van groot belang is voor' Japan. De Japanse regering gaat ak-j koord met het Amerikaanse voorstel, aidus een regeringswoordvoerder in Tokio. NIEUWE REGELS WASMIDDELEN DEN HAAG 'ANP) is vrijdag a¥koorrt gegaan met een aan-j tal nieuwe regels voor was-, poets- bleek- zeep- en reinigingsmiddelen, zo is na afloop meegedeeld. Enkele regels hebben ten doel te voor- komen dat kinderen abusievelijk van deze middelen eten of drinken. Daar om mag-de verpakking riet misleidend] 7.1 in. Zo wordt het gebruik van afbeel-] dingen met citroenen ais onwenselijk gezien, omdat kinderen zouden kunnen denken dat de verpakking vruchtenli-i monade bevat. De ministerraad is verder akkoord ge gaan met een besluit, dat onder meer' regelt, dat aarduidingen in woord enl beeld- die misleiderd zijn wat betreft de aard, eigenschappen, samenstelling, hoeveelheid of het gebruik van cosine- j tica. worden verboden. In het besluit, van staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en zijn collega Haze-j kamp van economische zaken wordt] verder bepaald, dat het gebruik van hexachlorofaan in cosmetica wordt be- j perkt. Ook wordt boorzuur uit Toxico-1 logische overwegingen aan banden ge-I legd. Verder zal er een waarschuwing moeten worden opgenomen, dat li-; chaamspoeders die boorzuur bevatten- niet mogen worden gebruikt voor kin deren beneden drie jaar. Het gehalte van erueazuur in margari- ne- halvarine, mayonaise en slasaus mag niet hoger zijn dan zeseneenhalf I procent "berekend op het vet'. Erueazuur bevat bepaalde giftige stof-' fen, zo heeft onderzoek met verschil-1 lende proefdieren geleerd. Overigens, wordt het thans voorgeschreven per- centage in de praktijk al toegepast. I DEN HAAG (ANP) Het kabinet blijft ervan overtuigd, dat het wets ontwerp van minister Vorrink en haar staatssecretaris Hendriks om aan de rtrmkwaterfluoridering een wettelijke basis tc geven, een uitstekend wets- lislerraad ontwerp is. Na afloop van de ministerraad zei pre mier Den Uy! vrijdag, dat hij zelf een zeer uitgesproken voorstander van fluoridering is Het wetsontwerp is deze week in de kamer behandeld, maar kon var. een grote meerderheid geen steun krijgen. AR-woordvoerder Van Houwelingen suggereerde de be- .winds'ieden toen tot twee maai toe het wetsontwerp maar in te trekken Premier Den Uyl had geconstateerd, dat er erg vee! onjuiste en irrationele elementen in de discussie waren ge slopen. belasting DEN HAAG (ANP) De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met een wetsontwerp, dat beoogt de water schapsbelastingen op dezelfde wijze te heffen en in te vorderen als de directe rijksbelastingen en de gemeentelijke en provinciale belastingen. Dit is na af loop van de ministerraad meegedeeld. De regering wil hiermee een grotere' uniformiteit en een betere rechtsposi-' tie voor de burgers bereiken. Tot nu tqe beeft er altijd een aparte regeling voor de waterschapsbelastingen gegol den. POLITIEK OVERLEG Van onze correspondent BEIROET Het duel in Libanon is nog onbeslist. Brigade ge neraal Aziez Ahdab heeft nog niet gewonnen, president Sleiman Frangieh heeft nog niet verloren. Enkele politieke leiders, bang als ze zijn voor militairen aan de macht, hebben om deze reden de actie van de militaire gouverneur veroordeeld. -Maar de me ningen van politici blijken niet langer doorslaggevend te zijn. Het gaat nu om de verlangens van het kiezerspubliek en het. meren deel van de Libanese bevolking ziet in generaal Ahdab de redder van het land. Het kunstmatig in stand houden I van een verouderde politiek en soriale machtstructuur lokte eerst een tien' maanden lange burgeroorlog uit. Toen moest Syrië bijspringen om de Liba nese leiders op het vredespad te "oren-1 gen, maar he: koppig vasthouden aan de traditionele voorrechten liet de muiterij van ontevreden militairen uitgroeien tot een nationale opstand. Toen een beslissing niet langer uitge steld kon worden, wilde premier Ka- ramen de verantwoordelijkheid daar voor niet dragen en was het de mili taire commandant van Beiroet, gene raal Ahdab die de knoop doorhak-1 Aar. wordt iomec woordvoerder is voor een belangrijke groep hoge officieren die achter "de schermen willen blijven. Het gaat im mers niet om eer. militaire staa" - greep maar om de versnelde fcem.v van een nieuwe nationale leider dia het algemeen vertrouwen geniet. Re Libanezen zijn sterk in tussenoplossin gen en ook in de huidige situatie .- een compromis niet uitgesloten. Gene raal Ahdab heeft ech'.er de belangen van het Libanese volk op de eer tv plaats gezet. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse] Bondsraad, de kamer waarin de j deelstaatregeringen zijn verte- genwoordigd, heeft vrijdag met algemene stemmen de drie ver dragen die West-Duitsland op 9 oktober van het vorig jaar met Polen afsloot, aanvaard. Daar mee is een eind gekomen aan een weken durende politieke spanning in West-Duitsland. De drie verdragen het betreft' hier een krediet van een miljard mark; een afkoopsom voor pensioenen en een emigratierègeling voor 125.0JU voormalige Duitsers waren eerder al door de Bondsdag, het Westduitse pariement. aangenomen. De Westduit se president Waiter Scheel heeft reeos vrijdag het ratificariebesiuit onderte kend. Tot het laatste moment toe weiger den de door de CDü-CSU geregeerde' aeeistaten. die samen een meerder heid van 26 tegen 15 stemmen hebber, in de Eor.osraad. de bedragen goed te keuren. Knelpunt b.eef net iei: da; Polen niet op een volkenrechtelijk bindende wijze vast wilde leggen dat alle voormalige Duitsers, die net land) wilden verlaten, daartoe ook inde geiegenheid zouden worden gesteid en het aantal niet te beperken. In de nacht van donderdag op vrijdag ver klaarde de Poolse regering zien tot Dat de verdragen de verzoening tus- sen de Bondsrepubliek en Poien zullen dienen, zoals alle parijen tijdens het debat lieten weten, is de vraag, nu ze op deze cynische wijze zijn geaccep teerd. De voorzitter van de sociaalde mocratische partij, Willy Brandt, diej de verzoeningspolitiek met Poien op gang bracht, sprak van „een bittere j nasmaak", die de hele gang van zaken achter liet. Polen begroet de eenstemmige ratifi- cering van de repatriëringsakkoorden j door de Westduitse bondsdag met voldoening, zo heeft een Poolse rege-' ringswoordvoerder vrijdag verklaard-] „Nu is de uitvoering van het verdrag] .iet meest belangrijk", aldus ae .voordvoerder. Volgens hem zullen ae1 volledige toepassing van ae overeen komst en "net op eerlijke wijze waar- maken van de beloften' de historische geschillen tussen beide landen helpen] uitwissen. onder druk. zodat deze in ononderbro ken contacten met Warschau er ten slotte in slaagde enkele concessies van Poolse kant te bewerkstelligen. Alle door de CDU-OSu geregeerde deelstaten heloten vrijdagmorgen, na hernieuwd beraad, de verdragen goed :e keuren. Ook de door de CSU geregeerde deelstaat Beieren. Sympathie Te laat Machtsstrijd N':et de vc.-uragen ze., waren de inzet van ae politieke strijd, maar de machtsstrijd in de cms ten-democrati sche partijen tussen de vleugei-Kohi (ae voorzitter van de CDU) en dei vleugel-Strauss i de voorzitter van de Cïü) bepaalde de discussie. Strauss, die reeds anderhalf jaar geleden in] het Beierse plaatsje Sonthoïerri een confrontatiekoers ten aanzien van ae regering-Schmidt had aangekondigd, had ook met betrekking tot de ver-I dragen met Polen aangedrongen op een gesloten front van nee-stem- i mers. Kohl heeft daarentegen steeds naar] een uitweg gezocht die een .ja" moge lijk maakte. Hij zette de regering, De minister-president van deze deel staat. Alfons Goppel, werd namelijk te] laat op de hoogte gebracht van het feit dat het hoofdbestuur van de CSU') met algemene stemmen had besloten de regering var, de deelstaat te advise ren de verdragen van de hand te wijzen. De opwinding op het eveneens gisteren begonnen CSU-congres in München was dan ook zeer groot. De gedelegeerden wensen dat de regering] van de deelstaat rekenschap zal afleg gen voor haar stemgedrag. De eenheid in het christen-democra tische kamp, die Kohl zien wenste. :s uiteindelijk een schijn eenheid geble ken. Zijn rivaal Strauss wilde conse quent blijven en bleef .nee" zeg gen. Nu de gematigde vleugel van de CDU tijdens de discussie over de verdragen met Polen de overwinning heeft behaald verwacht men dat een coalitie tussen CDU en FDP ;n de deelstaat Neder-Saksen, waar de chris ten-democraten momenteel een min- j derheidsregering vormen, nie; meer: tot de onmogelijkheden behoort. Komt een dergelijke coalitie tot stand, dan zou dat wel eens een doorbraak naar een regeringswisseling in Bonn kunnen zijn. aanstaande herfst- De situatie in Libanon is opnieu voorpaginanieuws in de Arabische v- - reid. maar er is nog geer. enkc.a officiële Arabische reactie op de c beurtenissen in dat 'and. De Syr.sc - pers toonde sympathie voor de as- var, generaal Ahdab. Enkele dat. geleden verklaarde de regering Ir. D.i mascus zich tegen het voortijdig treden van president Frangieh. ma; r het ziet ernaar uit dat Syrië serieu actie wil ondersteunen d:e een - van slagen heeft om rus: in Li bar.- n te herstellen. De Palestijnse 3ev.-.Jdiagsorgan- tie heef; rich uitgesproken voor c-c.. verenigd onafhankelijk democratic; i en sterk Libanon. De Palestijnse co; - mandoieiders houden zich voor rest afzijdig omdat zij het touwtrc- .- ken tussen generaal Ahdab en pre .- den; Frangieh beschouwer, als e-:.t interne Libanese aangelegenheid. Z.. zijn tevreden me: de geruststel'.:::g van de militaire gouverneur dat de overeenkomsten over de Libanees-F.; lestijnse betrekkingen onveranderd van kracht blijven. De politieke partijen hebben de et ste dag van de machtsovername g - bruikt voor intensief overleg en voor zichtig afwachten. De leider var. r-e christen-liberalen, oud-president Cam... Ie Chamoen heeft zich aan de zijde van Frangieh geschaard. Zijn eigen ervaring kan de president van r. zijn na de zes maanden lange burg' - oorlog. In 1953 mocht Chamoen z.-n ambtsperiode r.cz at.maker. r_a r. r. capitulatie voor generaal Foead Sue hab. De houding van socialistenleider Ka- mal Joemblat is dubbelzinnig. K.j deelt de vrees van zoveel Libane politic: voor militairen aar. de macl.t en heef; zich tegec. ce militaire staa"- greep verklaard. Hij ontweek e:-h: ..- de actie var, ger.era-- a tdab in de .- categorie te plaatsen en Is beslist eens met het uitred;-.-, van pre^d" - Frangieh. De onzekerheid cp hel politieke front ontlaadde zich in Beiroet en verschillende andere plaatsen in het land in een aantal vuurgevechten maar er is beslist geen sprake van georganiseerd verzet tegen het beleid van generaal Ahdab. Weliswaar heb ben de moslim rebel len in het zuiden van Libanon van de geit-eenheid ge bruik gemaakt om nog twee andere legerkazernes in te nemen. Het is nog niet helemaal zeker welke kant cm moslimrebellen onder leiding tan lui tenant Ahmad Khatieb zullen kiezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11