Nazorg gegijzelden: zorgen en onzekerheid S^V\\\\\llll/«7fll\\l\\\\V^X\V\\IIII/////fl HIII/liM SJOELEN WORDT ECHTE RAGE JACKS MET PIT BROEKEN MET PEP! „IK BEN BANG IN HET DONKER" 13 it lente mode breektdoorl Kreymborgfa S> EB ÜJÜLAAR ÉÉN ECHT Heuqa: 800 (absoluut 1 ste kouS) f/j DE PRIJZEN IN UW HEUGAHUIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 MAART 19?6 CUBELLAS-„Mijn vrouw is door die treinkaping veel meer veranderd dan ik. Zij is zorgelijker geworden en onze ker. Ik heb het verhaal die eerste nacht, na mijn ontsnapping, zo vaak moeten vertellen, dat ik het kwijt raakte. Ik brak de ervaring onder het vertellen gewoon af". Makelaar Rob de Groot uit Groningen slaat een stevige arm om de schouders van zijn vrouw en bestelt bij de Spaanse ober een tweede kruiden bitter. Maar in de bar van Liga Sin Nombre, bet vakantieoord van de Bond Zonder Naam, zijn meer liefhebbers van deze vaderlandse medicijn en de fles blijkt na een dag leeg. De Groot is een van de 34 gedupeer den van de gijzelingsacties in Wijster en Amsterdam, die in Cubellas een paar weken op verhaal kunnen komen. Het Jordaan-cabaretzal de gasten het genot van deze vakantie in 'Cubellas-aan-de- zee' op zaterdagavond flink instampen Hoewel de Jordaners zelfde Indonesiërs tot een walsje kunnen verleiden is dui delijk dat het alle gegijzelden en htm familieleden in de eerste plaats gaat om het vergeten van de doorstane ellende. Sommigen hebben elkaar weergezien bij de koningin. In dit noordelijke kust- plaat-sje onder Barcelona wordt aarze lend opnieuw contact gelegd. Praten over de gevolgen van de gijzelingen blijkt nog moeilijker te zijn dan het ver krijgen van een tijdelijke werkvergun ning in Spanje voor de filmploeg van de NOS. Praten over het effect van de gijze lingen betekent tranen bij een Indonesi sche. onrust bij veel jongeren en bloed dorstige wraakfantasieën van een be jaarde' Groninger. Emoties „Hier ben ik weer emotioneel gewor den", zegt De Groot. „Dat overkomt me voor ik er erg in heb door de emoties van die jonge meisjes. Zij hebben het er nog heel moeilijk mee". De Groot, die met de dood bedreigd is. maar na 4,5 uur kon ontsnappen, wordt door allen als de grote held beschouwd. Laconiek zegt hij: „Ik heb weer eens een keer mazzel gehad. Dat is alles. Op het moment dat je zeker weet: ik ga eraan, voel je een gecomprimeerd stukje angst. Daar denk ik nog wel eens aan, als ik alleen ben. In het begin overviel het me plotse ling onder het autorijden". De opvang is, naar het idee van De Groot, goed geweest. Voor hem was de eerste nacht in het ziekenhuis met een bevriende psychiater aan zijn bed, het belangrijkste. Hij heeft later bezoek ge had van een 'bijzonder aardige maat- schappelijk werkster', maar hij heeft verdere nazorg afgewezen. „Mijn vrouw en ik konden elkaar goed oppeppen. Wij praten er bijna niet meer over. Behalve een paar keer toen we merkten dat de verdiensten in december en januari stil hadden gelegen. Toen heb ik wel gezegd, die verdomde rottrein". De Groninger is al met al ook religieu zer geworden. Voor zijn aangekondigde executie heeft hij gebeden 'omdat je op zo'nmomentteruggryptnaar dingen uit je jeugd'. Het gebed betekende respijt en achteraf voor De Groot ook iets van inkeer. Het is toch een stompzinnig idee, zegt hij, dat je zo maar eikaars kaars kunt uitblazen. Misschien is hij toch veranderd. Ja, zegt hij zonder aarzelen, ik was altijd een typisch fuifnummer, maar ik heb nu meer behoefte aan alleen-zijn. Ik zal de zaak heus wel in de gaten houden. Ik wil geen neuroot wor den. Als ik dat voel aankomen, ga ik hulp zoeken". „De ouders hebben het er moeilijk mee. Hoe moet je zo'n kind opvangen. Wat moetje doen als ze aan het eind van de dag bang wordt in het donker. Als ze niet meer in de trein durft". Voor de moeder van de 17-jarige, die in Zwolle op het conservatorium studeert, is het gebrek aan steun bij haar huisarts als een klap in het gezicht aangekomen. „Hij zei: u heeft toch een geloof. Daar moet u maar om hulp aankloppen". Het meisje logeert nu bij de grootouders in Zwolle en komt alleen de weekeinden thuis, zodat de dagelijkse treinreis wordt vermeden. „Ze is angstiger geworden en ouder Door die hele geschiedenis is ze vreemd volwassen geworden". Andere ouders kleumend in de onder gaande zon op het terras met het uit zicht op de Middellandse Zee. noemen dezelfde problemen bij hun kinderen- onrust. angst voor alleen-zijn, angst voor het donker. De nazorg wordt ge prezen (zo aardig; een maand gratis rei zen per trein), maar de weg naar werke lijke hulp blijkt lastig te vinden. Nazorg Slaappillen ..Mijn huisarts heeft me een nieuw se rie slaappillen voor drie weken gege ven", zegt de 16-jarige Gerda Staal. Zij zat twee dagen met een stel andere scho lieren in een compartiment van het ach terste treinstel. Zij kan niet met de huis arts praten over die gijzelingsdagen „Elke keer dat ik in de trein stap ben ik doodsbang. Als er Ambonezen binnen komen, heb ik het niet meer. De eerste keer na de gijzeling, datzoiets gebeurde, wilde ik eruit. Maar ik kon me niet meer verroeren". De nazorg voor haar is in handen van een maatschappelijk werkster, die re gelmatig terug wil komen. „Het is nog een heel jong meisje en als zij met haar vragen begint, dan klap ik dicht. Later zeggen mijn ouders tegen me: waarom zei je niets. Misschien zou het beter gaan als mijn ouders er niet bij zitten. Ik weet het niet". „Nazorg hebben wij niet nodig", me nen de heren Brenninkmeijer en Salten, die zich tijdens de gijzeling in het laatste treinstel bevonden. Akkoord. Er is de eerste nachten slecht geslapen en daarna hebben beiden een periode lang gedroomd over lang vergeten mensen uit de jeugd, maar dat is nu voorbij. „Je hebt er nog wel erg lang over gepraat", herinnert mevrouw Brenninkmeijer zich. „Zolang, dat ik ten slotte uitriep: wat denk je wel dat ik heb doorge maakt". De vrouwen, de ouders en de familie leden van de gegijzelden hebben in veel gevallen de onzekerheid en de angst om het lot van hun verwanten slecht ver werkt. Misschien onderkennen ze het ook niet en wordt het accepteren van een of andere vorm van hulp als een zwakte gezien. De apotheker uit Groningen roemt de aandacht van overheid en spoorwegen en mevrouw Salten valt hem bij: „Ik ben steeds op de hoogte gehouden van de medische voorzorgsmaatregelen die men had getroffen voor mijn man die suikerpatiënt is". Brenninkmeijer zegt: „Ik denk dat de jeugd het moeilijker heeft gehad dan wij. volwassenen. Zij waren veel minder stabiel. Ze hadden geen moeilijkheden meegemaakt en geen oorlog, niets. Toen wij de eerste dag wilden vluchten, namen zij ons dat kwalijk. Ze waren bang dat de Zuidmo- lukkers wraak zouden nemen op de ach terblijvers. Om die kinderen zijn we toen een dag langer in de trein gebleven". Levend dood „Het heeft twee dagen geduurd voor ik mijn zoontje mocht bellen", zegt me vrouw Abdul Kadir. Het waren twee da gen van de 15 dat Zuidmolukkers het Indonesische consulaat in Amsterdam bezet hielden. „We waren levend dood. We hebben twee weken niet bestaan. Ik heb zo in angst gezeten voor mijn zoontje. Hij is tien jaar en was alleen thuis. Nu het voorbij is kan ik geen stap doen of hij wil mee". Voor mevrouw Abdul Kadir zijn de weken na de gijzeling minstens zo beangstigend geweest. Afgezien van haar slapeloosheid, waarvoor zij geen pillen wil innemenn, is zij geplaagd door een telefoonmaniak, die haar bijna da gelijks bedreigde „Nee", zegt ze met een snel lachje, „het was geen Zuidmolukse stem, maar die van een Nederlander". De telefoondienst heeft haar een an der nummer beloofd. En wat gebeurt er verder. „We zullen wel zien wat er in de toekomst gebeurt". Tranen De Indonesische gasten drinken thee en koffie. Ze zijn volgens afspraak naar het terras gekomen en zwijgen. De heer Tjitrosoebond zegt: „Ik heb de eerste drie nachten niet geslapen, maar nu is het voorbij. Ik persoonlijk heb geen hulp nodig, maar iedereen verwerkte dat op zijn eigen manier". Zijn buurvrouw roept vertwijfeld: „We zijn hier toch ge komen om te vergeten, niet. Waarom dan die vragen". Zij drukt een zakdoek tegen de lippen, maar kan een huilbui niet terugdringen. De heer Iskandar laat doorscheme ren, dat wie in Indonesfieteen en ander heeft meegemaakt, niet uit het veld is te slaan door zo n gijzeling en de heer Su- hirman heeft evenmin behoefte aan na zorg. Men is in eerste instantie door In donesische artsen. die verbonden waren aan het crisiscentrum in Den Haag. goed opgevangen „De een probeert al les te vergeten door een goed feest te geven, de ander heeft behoefte aan een gesprek". Welke groep gegijzelden heeft het meest geleden? Wie hebben de meeste behoefte aan nazorg? De Indonesiërs weten het niet. Zij praten hier immers voor het eerst met lotgenoten uit de trein. De treinreizigers aarzelen niet. Hun omstandigheden worden als de meest ellendige gevoeld door het feite lijke isolement van de stilstaande trein, door de doden en niet in het minst door de kou en de slechte rantsoene ring. De gijzelaars uit Wijster hebben naar eigen zeggen meer geleden en daarom ook meer behoefte aan nazorg. „Ik had nog een stuk rauwe ham bij me en een bloedworst", zegt de heer Ten Wolde uit Groningen. „We hebben daarvan rondgedeeld, hoewel het be doeld was voor de kinderen in Amster dam. Mijn schoonzoon is er nog kwaad over. Ach. wat zal ik zeggen over nazorg. Ik heb er geen behoefte aan. Ik voel me kiplekker. De vrouw heeft wat meer last gehad in he t begin. Alleen als ik nu langs die plek ryd. dan gaat er wat in me om. Ik zie aan de ene kant de vuilstortplaat van de VAM en dan kijk ik naar de an dere kant naar de boerderij, waar we de tweede dag naartoe gevlucht zijn. De vrouw drie keer over de kop en toch niks gebroken, toen ze uit de trein sprong. Dat is een wonder. We gaan een keer met een Groninger koek naar de mensen op die boerderij. Dat staat vast". Voor de heer Ten Wolde, die Surina- mers en Zuidmolukkers maar moeilijk uit elkaar kan houden, ligt het politieke probleem heel eenvoudig. „Onze voor ouders hebben jullie voorouders slecht behandeld. Maar hoe denk je dat een Groningse arbeider in de crisisjaren werd behandeld" Er was in de trein slechts één wan klank. vindt hij. De man die op een har- monika Balkanmuziek ging spelen „Dat vond ik ongepast met die doden naast de trein" Geen grapjes „Volksmuziek is geen grapje", zegt de Haagse etno-musicoloog Swets ter ver dediging Hij is samen met soldaat Swieringa na tien gijzelingsuren uit het tweede treinstel gesprongen en ge vlucht. Beiden voelden zich gangma kers en beiden werden na hun vlucht door schuldgevoel gekweld. Waarom hadden ze niet het radiootje van de sol daat in de trein achtergelaten. Waarom hadden ze niet de namen en adressen genoteerd van de anderen „Ik heb geen behoefte aan nazorg ge had". zegt de heer Swets. „ik denk dat ik die toestand op een positieve manier heb kunnen doorstaan, omdat ik vond dat ik iets had bijgedragen aan het feit dat iedereen na 33 uur is gevlucht. Ik vond het heerlijk om erover te praten na afloop. Maar dat ebt weg. Een paar da gen voor de reis naar Spanje had ik nog duidelijk moeilijkheden. Ik dacht: is het allemaal niet te kunstmatig". Het is in Cubellas nacht. De bejaarde en invalide gasten van de Bond Zonder Naam hebben zich in hun appartemen ten teruggetrokken. De sangria is en kele dames naar het hoofd gestegen en zij zijn met vereende krachten te ruste gelegd. In de bar zitten, behalve een missionaris in vakantiekleding. de nachtvlinders te praten over politiek en geloof. Makelaar De Groot jaagt de volksmuziekspeler Swets op de kast. totdat deze de harmonika uitpakt en droevig begint te spelen, begeleid door zijn reisgenoot op een Turkse vaastrom. „Volksmuziek is geen lolletje". Dit weekend strijd om wereldtitel (Van onze correspondent) ROOSENDAAL-„Sjoelen wordt een echte rage. Deze sport breidt zich in Nederland vooral het laatste jaar enorm uit. Ook in het buitenland stijgt de belangstelling". Aan het woord is de heer J. C. Wouters uit het Noordbra bantse Chaam, die een jaar geleden het idee kreeg om wereldkampioenschap pen sjoelen te gaan organiseren en zijn plannen dit weekend gerealiseerd ziet worden. Op 13 en 14 maart worden na melijk in Alphen bij Breda voor de eer ste maal dergelijke wedstrijden ge houden. „Ik denk dat steeds meer mensen gaan sjoelen uit een soort protest tegen zichzelf. Ze willen niet meer passief voor de televisie blijven zitten. Daarnaast krijgt men steeds meer behoefte om spanningen af te reageren en sjoelen is daar een uitstekend middel voor". De heer Wouters zegt, dat zich voor de offi ciële wedstrijden al meer dan 500 lief hebbers hebben opgegeven. Bovendien kan ook nog gesjoeld worden op de zo genaamde 'vrije bakken'. Deze wed strijden tellen niet mee voor een titel, maar elk uur worden prijzen uitgereikt. Hiervoor hebben zich al meer dan 1000 liefhebbers aangemeld. In gemeenschapshuis Den Heuvel in Alphen staan dit weekeinde 45 sjoel bakken opgesteld. Volgens de heer Wouters is dit wel genoeg voor al deze deelnemers Er zijn vier kampioen schappen: voor heren, voor dames, voor kinderen van 6 tot 11 jaar en voor kinde ren van 12 tot 16 jaar. Er wordt niet in klassen gespeeld omdat het moeilijk is een grens vast te stellen. „Moet je die grens bijvoorbeeld bij 120 punten leg gen? Ik weet het niet, daarvoor is nog te weinig gespeeld, maar waarschijnlijk wijzen de resultaten van de komende kampioenschappen uit welke catego rieën we in moeten stellen". Aan de wedstrijden doen circa 60 bui tenlanders mee. De heer Wouters heeft 118 ambassades aangeschreven maar hij heeft niet veel reacties gekregen. Niettemin verwacht hij veel Belgen, verder een aantal Marokkanen, Turken. Ieren. Engelsen, Duitsers. Luxembur gers, Indonesiërs en misschien zelfs een Pakistaan Vrouwen „Het klinkt misschien niet leuk, maar gebleken is dat mannen beter sjoelen dan vrouwen". Volgens Wou ters ligt het aan de biljarttechniek. Goede biljarters zijn doorgaans goede sjoelers. Voorbeelden zijn de biljarters Hans Sundquest en Puck van Aert, die aan de sjoelbak ook wel wat preste ren". De heer Wouters weet wel wat van sjoelwedstrijden af. Van 1969 tot 1972 organiseerde hij ieder jaar de open Bra bantse kampioenschappen en vanaf 1972 zorgde hij ervoor dat elk jaar een interland Nederland-België werd ge speeld. „In België is deze sport bijzonder populair. Alleen al in Antwerpen zijn er 20 sjoelverenigingen". In Nederland zijn de meeste verenigingen geconcentreerd in Noord-Brabant-, maar ook de andere provincies doen al aardig mee. Met name Noord- en Zuid-Holland. Bijna dere provincie heeft vorig jaar al eigen kampioenschappen georganiseerd. R«. den voor Wouters om een sjoelbond op te richten en wereldkampioenschapnen te gaan organiseren. Dit laatste is al»! lukt. „In mei is er nog een klein toernooien dan hoop ik dat ook de sjoelbond waar- van de afkorting overigens niet N8B maar NSJB wordt, ver genoeg is om dé organisatie in handen te nemen. Mij jt het in ieder geval al ver boven het hooB gegroeid Ik kan het niet meer aan" De heer Wouters bekent zelf een m* tige sjoeler te zijn. Hij heeft zich al da jaren uitsluitend met de oprichting van verenigingen en organisatie van wed strijden beziggehouden. Maar wat volgens hem nou het leuke van sjoelen' „Sjoelen is een echte sfeersport.HetU een belangrijke vorm van ontspanning Het hele gezin kan er aan meedoen. Bo vendien kunnen zowel validen als inva liden op gelijkwaardig niveau de 30 schijven over de bak doen schuiven". 03 - c/> e as O) 03 a> 5 c5 "5 5 co E E g 03 J 1 2 1 ss 2 r ai c/> a> Jr as g -O O ca "o 03 a; Polyester/katoenen jack mcl Polyester/katoenen jack. Zwari'rood. jack van katoen/satijn. Marine/wit. rugplooien. Zandkleur en groen bleu/beige, beige'bruin. groen/zwart. Mt I28-I7Ó. 62 -/82.- Ml 140-176 46.-/54.- Ml 122-17o. Alle malen TC UA. ■U. JJ. Polyester/viscose broek mjeans-look Polyester/viscose broek mei riem. Polyester/viscose broek mei riem. Blauw, groen, beige. Mt 116-176. Schuin jukstuk Zwart, bruin, beige. Zwart, griis. beige 40.-/55 - Lekker makkelijk coat/e van poplin. Met houtje-touwtjesluiting, geruite manchetten en bindceintuur. En bovendien met een ruit gevoerde, atknoopbare capuchon! In div. kleuren. groen, grijs Ml. 116-170. 32,-'50.- 32." Mtllo-I7o. 23.-/28.- sSf Dam 25 Middelburg eb zijn veel huizen gelijk Ma I 5^^ "^59^ US v!raael z'in- Daarom noemen wij Dam óók Heugahuis. Van harte welkom. (en géén twee en géén drie Heuga: 800 (absoluut 1ste keus) 19,95 per meter2 f 4,99 per tegel Alle andere kwaliteiten (alles direct uit voorraad) 25 - 30 - 40 korting Verder: biezentegels 30/30 cm 0,49 >100 nylontegels 40/40 zelfklevend 0,79 Klassetapijt 400 cm in de mooiste kleuren 35,- per strekkende meter 100 wolberber (schitterende kwal, 400 cm breed) 89,- per strekkend© meter U las enkele aanbiedingen (er is vee! meer) van Dam 25 waar alle Heuga-kwaliteiten in voor raad zijn. Daarom noemen wij Dam óók Heugahuis. Van harte welkom. Zeldzame aanbieding: zeer zware kwaliteit acrylon tapijt in berber 400 cm breed halve prijs voor uh Neem mee 79,- per strekkende meter!!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 20