PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINI KRANT LEGER IN LIBANON GRIJPT DE MACHT PvdA vraagt in motie extra maatregelen tegen tandbederf Regering-W ilson wint het vertrouwensvotum Tijdens bijeenkomst bleek tegenstand tegen verdeelweg Renesse-Haamstede Twintig en 15 jaar voor ontvoerders van dr. Herrema Zie pagina 18 vaRifsag it de krant Stemdiscipline binnen labour hersteld Mozambique wil bijeenkomst Veiligheidsraad BRIGADE-GENERAAL ABDEL AZIEZ AL-ABDAH: „BINNEN 7 DAGEN PRESIDENTSVERKIEZING" (Van onze correspondent) BEIROET De Libanese president Sleiman Frangieh is tot aftreden gedwongen. Het Libanese leger heeft tijdelijk de macht in handen genomen en de staat van beleg afgekondigd. Voor de übanese hoofdstad Beiroet geldt een algemeen uitgaansverbod van 24 uur. Tumult en bedreigingen na uitspraak in gerechtshof (Van onze speciale verslaggever) DUBLIN Eddie Callagher is veroordeeld tot twintig jaar, Marion Coyle tot vijftien jaar gevangenisstraf voor de ontvoe ring van dr. T. Herrema en zes, respectievelijk vijf andere aan klachten. Het tweetal werd vrijgesproken de aanklacht waarvoor zij levenslang hadden kunnen krijgen: de beschieting Tan politieman Egan (die daarbij een ringer verloor) met de opzet hem van het leven te beroven. Van de twee andere kidnappers is McGowen oordeeld tot acht jaar, Walsh tot teven. Het bijzondere strafgerecht in blin heeft deze uitspraken donderdag san het eind van de middag gedaan, na eerst van de tien overgebleven aanklachten over elk van dit viertal bet schuldig, onschuldig of ontslagen van rechtsvervolging te hebben uitge sproken. hmlt Direct nadat rechter Pringle de von nissen had uitgesproken, ontstond in de rechtzaal groot tumult. Eddie Cal lagher barstte in lachen uit, Marion Coyle riep de rechter toe dat de bombrief die hij aan het begin van het proces had ontvangen „nog n een waarschuwing" was, en haar moe der schold uitgebreid de rechter uit Zij werd verwijderd. Dr. Herrema was niet in de rechtzaal aanwezig. Van de vijftien oorspronkelijke Machten waren er tijdens het proces vijf al nietig verklaard of ingetrokken. Alle vier werden schuldig bevonden aan de eerste aanklacht, de „weder rechtelijke vrijheidsberoving van dr. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7 en 9; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13; Sport op pagina 15; Radio en televisie op pagina 17; Financieel nieuws op pagina 21. T. Herrema op 3 oktober 1975 te Limmeriok". Het was de enige aan klacht waaraan alle vier schuldig wer den bevonden. Callagher en Coyle werden voorts schuldig bevonden aan him „poging tot belemmering, door middel van intimidatie, van het functioneren van de uitvoerende macht van de regering, door de vrijlating te eisen van zich in detentie bevindende gevangenen, en bedreiging Herrema om het leven te brengen als hieraan geen gevolg werd gegeven". Walsh en McGowen werden hiervan vrijgesproken. De nieuwe sterke man voor moment is de militaire commandant van Beiroet, brigade-generaal Abdel Aziez Al-Ahdab. Via radio en tv maak te hij ook zelf het nieuws donderdaga vond bekend. Met algemene stemmen door het gehele leger aangewezen om orde op zaken te stellen, eiste deze moslimofficier dat premier Rashied Karameh met zijn kabinet binnen 24 uur zou aftreden en dat president Frangieh binnen zeven dagen dit voor beeld moest volgen. Onmiddellijk na het bekend worden van dit nieuws brak in Beiroet de hel los. Brandraketten vlogen de lucht in, zware mitrailleurs en andere automa tische wapens werden leegsescht en regelmatig waren dreunen te horen van zware dynamietexplosies terwijl commandant Ahdab nog aan zijn ver klaring bezig was. Zo legde hij onmiddellijk de nadruk op het tijdelijke karakter van de militaire machtsovername. Binnen ze ven dagen moet er door het parle ment een nieuwe presidentsverkiezing georganiseerd worden. Na de keuze van een president keert brigade-gene raal Ahdab tot zijn functie als militair commandant terug. Hij is niet geïnte resseerd in politiek noch in macht, maar wil een einde maken aan de corruptie in het land en de passiviteit van de regering. Het is nog niet geheel duidelijk in hoeverre de nieuwe gouverneur kan rekenen op de medewerking van poli tieke en godsdienstige leiders in het land. Drie politieke leiders oud premier Saeb Salam, de leider van de christelijke nationale blokpartij r (Zie slot pagina 3 kolom 6) WETSONTWERP FLUORIDERING MAAKT WEINIG KANS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het tweede-kamerdebat over d© drinkwaterfluoridering lijkt een motie die de PvdA heeft ingediend voor extra maatregelen in de strijd tegen het tandbederf, wel enige kans te maken nu de fluoridering van het drinkwater op zichzelf vermoedelijk zal worden afgewezen. Bij monde van de socialist Lam berts wordt nu voorgesteld op korte termijn een programma op te zetten om vooral öe tandcariës bij de jeugd met kracht te bestrijden. Daarvoor zouden de komende jaren meer geld middelen dan nu het geval is ter beschikking moeten worden gesteld. Ook zouden in versnelde mate tand heelkundige hulpkrachten (enige dui zenden) moeten worden opgeleid, die bij de jeugd een deel van de tandheel kundige taak op zich kunnen ne men. Verder zouden doelmatig samenge stelde hulpteams moeten worden op gericht, die naast de gewone school- tandverzorging ook het melkgebit van peuters, kleuters en schoolkinderen mede door tandheelkundige ingrepen gezond moeten trachten te houden. In het algemeen zou er meer moeten worden gedaan aan gezondheidsvoor lichting en opvoeding en aan de pre ventie van tandbederf in het bijzon- DEN HAAG: In de live ia oiateren het debat iru tiering van het leidingw der. In de motie wordt ook voorgesteld bijvoorbeeld in een arbeiderswijk van een grote stad een zogenaamde proef regio in te stellen, waar krachten van diverse disciplines (tandartsen en hulpkrachten onder andere) op weten schappelijke manier met- hulp van de bevolking zelf algemene preventie en gezondheidsvoorlichting en opvoeding plegen. Ook daar zou in het bijzonder weer de preventie tegen tandbederf moeten worden getest en beoordeeld op de gevolgen die de maatregelen hebben op de gezondheidstoestand van de wijkbevolking. Verder wordt in deze motie nog gevraagd om bij de komende herzie ning van de Warenwet te bevorderen dat, naast het verder tegengaan van toevoeging van schadelijke stoffen aan voedingsmitMelen, ook maatrege len worden opgenomen die overbodige of overmatige toevoeging van bestand delen die tandbederf bevorderen zou den tegengaan. Concessies Het ziet er niet naar uit dat het wetsontwerp tot fluoridering van drink water kans maakt in de tweede Kamer te worden aanvaard. Hoewel minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks zich heftig verdedigden is niet te verwachten dat veel kamerle den van mening gaan veranderen. On- OPROEP VAN ALGERIJNSE EX.LEIDERS ALGIERS (AFP) Algerijnse ex-lei ders hebben de persagentschappen donderdag een 'appèl aan het Algerijn se volk tegen het conflict met het Ma rokkaanse volk" in handen gespeeld en zich uitgesproken tegen 'persoonlijke macht'. Het appèl is ondertekend door Ferhat Abbas, ex-premier van de voorlopige regering van de Algerijnse republiek, Benjoessef Bekhedda, eveneens ex-pre mier, Hocine Lahouel, ex-partijleider en Mohammed Kheireddin, oud-lid van de nationale raad van de Algerijnse re volutie. De tekst van het appèl werd aan de persbureaus gegeven door Bekhedda, die daarmee een stilzwijgen van veer tien jaar onderbrak om stelling te ne men tegen de regering van president Houari Boumedienne. danks de kleine concessie dat overwo gen zal worden geen vergunningen te geven voor gebieden, waarin niet eer der was gefluorideerd. En in weerwil van de gedegen uitleg van de procedu re, die nodig is voordat fluoride ring kan. Mevr. Vorrink verzuchtte dat zij in de Kamer meer begrip voor de argu menten van de fluortegenstanders had ontmoet dan voor die van de voor standers. Het wetsontwerp is bedoeld om tijdelijk de leemte op te vangen, die ontstond doordat de Hoge Raad in 1973 uitsprak dat drinkwaterfluon- dering geen wettelijke basis heeft. In plaats van voorlopige steun aan die fluoridering dreigt alle fluoridering nu te verdwijnen door o.a- juridische ar gumenten. Mocht het wetsontwerp worden aanvaard dan zal terdege worden ge zwicht voor het bestaan van alterna tieve voorzieningen. De eerste stap ligt bij de gemeenteraden, die zich over fluoridering moeten uitspreken. Zij moeten voorzieningen voor tegen standers bieden, die voldoen aan rede lijk te stellen eisen. Die zal de minis ter dan toetsen en na akkoordbevin ding wordt pas de vergunning ver leend. De bewindsvrouwe vreesde dat de gestegen belangstelling voor het fluo- rideringsvraagsbuk in de afgelopen ja ren was veroorzaakt door een over daad van negatief gerichte bezorgd heid. Zij kan de bezwaren persoonlijk niet „invoelen" al heeft zij er begrip voor. Het enige doel van het kabinet (Zie slot pagina 3 kolom 3) (Van onze correspondent) LONDEN Premier Harold Wilson is er donderdagavond laat in geslaagd zijn Labour-regering te behoeden voor een smadelijke en beslissende nederlaag in het Lagerhuis. De conservatieve oppositie wilde de regering-Wilson ten val brengen door een motie van wan trouwen in te dienen nadat Wilson woensdagavond een opmerkelijke stemmennederlaag had ge leden op één van de belangrijkste beleidspunten in zijn regeringsprogramma voor de komende twee jaar, een rigoureuze beperking van de overheidsuitgaven. Het was één van de meest de en emotionele scènes in het Lager huis in vele jaren. Aangespoord door een bijna oorlogszuchtig klinkende op- posltieleidster, mevrouw Margaret Thatcher, lanceerden diverse conserva tieve sprekers een parlementair offen sief van een intensiteit die inderdaad.' sombere voorspellingen over de toe komst van de regering-Wilson ontlok te aan het ademloos toeluisterende en afgeladen Lagerhuis. De motie van wantrouwen die de conservatieven in behandeling hadden gebracht, werd veroorzaakt door een breuk binnen de Labour-1 agerhu isfrac- tie afgelopen woensdag tussen ae meer gematigde delen van de partij en een uiterst linkse groepering, de zgn. tribune-groep. Nieuw-] inks binnen Labour is het namelijk volledig on eens met de wat zij omschrijft als .kapitalistische, revisionistische" plan nen van de regering-Wilson voor de economie van het land. Uit protest tegen die plannen wei gerden 37 linkse Labour-lagerhuisie- aen te stemmen, waardoor Labour dat slechts een zeer geringe meerder heid heeft in het Lagerhuis met stemmen verschil op verrassende w ze ten onder ging op een essentieel beleidspunt. Donderdagavond echter na een dag vol woede-uitbarstingen tussen gematigde en linkse Labour- parlementariërs, schaarden de 37 op- standigen zich op het laatste moment weer achter hun leider, premier Ha- WATERSCHAP, COÖRDINATIEORGAAN, GEMEENTE EN LANDBOUWSCHAP VOORZITTERS VAN STATENFRACTIES IN RENESSE RENESSE De gewestelijke raad van het landbouwschap .Het water schap Schouwen-Duiveland, het coör dinatieorgaan voor natuur-, land- schaps- en milieubescherming in Zee land en de gemeente Westerschouwen wijzen eensgezind de aanleg van een nieuwe recreatie-verdeelweg Haamste- de-Rencsse af. Deze weg, die gepo neerd wordt in de door gedeputeerde staten overgenomen 'nota wegenslruc- luurplan Westhoek Schouwen' van provinciale waterstaat en provinciale planologische dienst, werd tijdens een bijeenkomst van de vier genoemde instanties met de voorzitters van de meeste fracties uit de provinciale sta ten, donderdagmiddag in het Dorps huis te Renesse, "onaanvaardbaar" verklaard. „Een van de grootste bezwaren is dat op een afstand van één kilometer vier wegen parallel komen te lopen als dit plan onverhoopt zou doorgaan; dit tot schade van de goede landbouwgrond, die nodeloos moet worden doorsne den, en ook tot schade van het land schap." Dat zette de heer W. Goeman, secretaris van de gewestelijke raad van het landbouwschap uiteen op de persconferentie, die na afloop van de besloten vergadering werd gehouden. Die naast elkaar liggende wegen zou den dan zijn de Vroom weg, de Hoge Zoom, de Lage Zoom, en de door de provincie voorgestane eventuele nieu we weg. Crote luxe „Deze nieuwe weg vinden wij een te grote luxe in dit gebied, en niet aanvaardbaar voor landbouw en na tuurbescherming," betoogde de heer Goeman. Hij ging even terug in de geschiedenis van de wegenstructuur in de kop van Schouwen, en wees op de plannen, die in 1972 in de staten kwam men. Toen ging het om een verdeelweg van Haamstede over het hele eiland. Ook toen werd er al gesteld, dat er geen behoefte aan was, gezien de goede wegen die er al zijn. Via moties in de staten verviel er een deel van de geplande weg van Renesse tot aan de delingsdijk. Er zou een nieuwe struc turele studie worden opgezet, en daar in is nu middels de nota wegenstruc tuur de nieuwe weg Haamstede-Rer.es- se weer teruggekeerd- „Maar noch tans handhaven wij onze bezwaren, want er is nog steeds geen enkel goed argument voor," zei de heer Goe- Knelpunt Volgens hem en de vier instanties landbouwschap. waterschap, coördina tieorgaan en gemeente- zit de ver- keersknoop voor de Westhoek van Schouwen in het gebied van de Hooge- hoomlaan bij Renesse. „Wij blijven bij ons al in '72 gedane voorstel, vanaf de Stoofweg Lage Zoom verbre den tot de Kooymansweg: deze ook verbreden. Dan wordt de kom van Renesse ontlaat." G.s. hebben tot nu toe dit voorstel niet overgenomen De vier instanties achten het dus mogelijk verbetering in de verkeerssi tuatie te brengen door reconstructie van bestaande wegen. Er moet volgens hen zeker van geen nieuwe verdeelweg sprake zijn voor men weet wanneer er wat aan de Dammenweg gaat gebeuren, en dat hangt weer nauw samen met de wijze waarop de Oos- terschelde zal worden afgesloten. „Het tracé van die Dammenweg is in we zen al vastgesteld door de minister, maar gewacht moet worden op de definitieve afsluiting van de Ooster- schelde. Daarom moet er nu niet gepraat worden over een verdeelweg.' Volgens de rapporten wil men de Vroonweg een 'actieve' recreanten- weg "verkeersvrij' maken bij aanleg van de nieuwe weg door de pol der. „Daar zijn noch de landbouw, noch de natuurbescherming het mee eens." stelde Goeman nog eens na drukkelijk. Ir. D. Luteyn, voorzatter van ae ZLM, wees er op dar de gemeente Westerschouwen de uitvoe ring van die nieuwe verdeelweg in de ijskast heeft gezet tot de noodzaak; ervan is bewezen. De heer F. Jansen van het coördina-l rold Wilson, die ben .verraad" en „steun voor de conservatieveer voor de voeten wierp. Stemiisdpline Dank zij de tijdig herstelde stemdisci pline binnen de fractie overwcm La bour deze motie van wantrouwen. Was dat niet gebeurd dan was Harold Wilson vandaag nog naar het koumk lijk paleis gegaan om zijn ontslag in te dienen en algemene verkiezingen uit te schrijven- Begroting Inzet van bet conflict tussen links en gematigd binnen Labour is he: plan van de regering-Wilson de over heidsuit gaven in de komende twee jaar met ongeveer 16 miljard gulden terug te brengen om het tekort op de begroting wat terug te dringen. Als gevolg daarvan zal het staatsaandee: m de Britse economie dalen van de huidige 62 procent naar 53 procent in plaats van verder te stijgen zo ais de linkervleugel van de partij wil en zoals dat overigens ook in het partij programma staat. De Labourparttj wordt al lang verscheurd door derge lijke verschillen van mening over de opbouw van een werkelijk socialis tisch Groot-Bnttanniè, maar zo fel er nadrukkelijk als de afgelopen twee dagen zijn die nog maar zelden aan het licht getreden. tieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming in Zeeland stelde zich geheel achter de zienswijze, zoals die door de heer Goeman namens het landschap naar voren was gebracht. Die had daarbij uitdrukkelijk gesteld dat ook waterschap en gemeente er zo over denken: „Uitstekends pleitbezorgers voor de natuurbescherming," voegde de heer Jansen er aan toe. Hij wees ook op het nut van verbetering van de be staande wegen. Hij was wel voor aanpassing van het tot nu toe beken de traject van de Dammenwegfrijks weg 57) aan de provinciale wegen bij Serooskerke, maar koos daarbij voor een aansluiting ten zuid-westen van Serooskerke. Politieke werk Het was de bedoeling van de vier instanties landbouwschap, water schap. coördinalieorgaan en gemeente donderdagmiddag hun gedachten ken baar te maken aan de fracties van Zie slot pagina 9 kolom 6 X NEW VORK (.AFP) Mozambiqui wil dat de Veiligheidsraad volgend» week dinsdag bijeenkomt ter bespre king van de kwestie-Rhodesië. Het ver zoek hiertoe is donderdag schriftelijk gedaan door de Mozambikaanse minis ter van buitenlandse zaken aan de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties. Kenia heeft uit naam van de groet van 46 Afrikaanse landen gevraagd om een bijeenkomst van de eViligboids- raad op een latere datum ter behande ling van ./ie agressie begaan door Zuid Afrika tegen het volk van Angola". De Rhoaesiscne regering heeft vrijdag beslag gelegd op alle fondsen in het land die de regering van Mozambique, de Mozambikaanse banken en het ra kenleven daar hebben uilstaaa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1