Organisaties willen eigen 'cultuurschuur' in Terneuzen Drukke Zeeuwse praktijk voor nieuwe Ylissingse kaakchirurg NW Zeeland bezint zich in commissie over de recreatie VERWAARLOOSDE HOEK VAN IDERLAND AAN HET WOORD Kleuretsen Albert Mastenbroek in Kunstenaarscentrum B. EN W. OOSTBURG TEN STRIJDE TEGEN 'LEEGLOOP' VAN HET STREEKMUSEUM IJZENDIJKE Green Spot zonder prik jOfllfflRDAG 11 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 nieuu>e apparatuur voor het maken gedemonstreerd. i zogenaamde panorama-foto's van het gebit werd woensdagavond veel- In 10 dagen al 60 patiënten behandeld 11 MAART PRAKTIJK IIBETHESDA-ST. JOSEPH flJSSINGEN De vanaf 1 maart het Vlissingse Bethesda-St. Jo- ziekenhuis verbonden kaakchi- L. S. J. Groothuis kan spreken een drukke Zeeuwse praktijk, en een dag of tien heeft hij al 60 leuwe patiënten geholpen. Die en waren meest afkomstig van beren en Zuïd-Beveland. Daar- kwamen er ook wat uit de ring van Zierikzee. Tot nu toe Ie één patiënt uit Zeeuwsch. ideren. een spoedgeval, zich Xracteur-genee sheer W K. Schilling ta het ziekenhuis Bethesda-St. Joi vsh deelde woensdagavond, tijdens een kennismakingsavond met de nieu-i we mondheelkunddge, mee dat er een duidelijke behoefte aan een dergelijk praktijk voor Zeeland bestaat. „Vroe-| ger," zo maakte hij duidelijk, „moest; men naar Breda of Rotterdam. Nu kan het veel dichter bij huis." Hij vermeldde er wel bij dat ook in Oostburg de mogelijkheid tot een ope ratieve kaakbehandeling aanwezig is. Een keer in de Kaakchirurgie, zo deelde de heer Grotenhuis mee. moet gezien worden als een specialisering vanuit de tand heelkunde. De tandarts kan patiënten voor alle mogelijke kleine chirurgi sche ingrepen naar hem Onder die ingrepen kan binvoorbeeld worden gerekend het verwijderen van Verder kan dokter Vara.Centraal vanuit Cadzand féouder Barendregt reclame voor 'kt schoonste strand' ÜDZAND „Een verwaarloosde van Nederland." Zo noemde van Stipriaan woendag •Vlaanderen tijdens de uit- van een programma in de te VARA-Centraal vanuit Cad- st gezelschap West-Zeeuws-Vla- dat in hotel *Du Commerce' de uitzending volpraatte viel Van Sti priaan niet hard aan om die omschrij- ring. „De bevolking hier is tolerant, iaschouden vriendelijk, men wil hier ruimte om te draaien te keren", legde Leunis van Liere van de Cadzandse VW desgevraagd uit met betrekking W de mentaliteit van degenen die het landje van Cadzand* bevolken, fa ir. L. Uildriks, hoofd technische dienst van het waterschap Tiet Vrije ran Sims' voegde er vanuit zijn eigen ervaring aantoe dat men veel gaat begrijpen als men lang in Zeeuwsch- Vlaanderen woont. Zeeuwsch-Vlaande :«i werd het slachtoffer van de wel' raait van het middeleeuwse Vlaande* ■■ffl, het was vaak het kind van reke- abg op het slagveld van Europa. Ir. Cildriks beantwoordde tijdens de uit- «nding ook vragen over de kustbevei- king bij Cadzand. Hij kwam niet rarder dan de mededeling dat er rooraieningen nodig zijn, liefst op torte termijn, gezien de sterk ver .''.echterende vooroever-situatie van de rist bij Cadzand. Veel duinaangroei is te laatste tijd verloren gegaan. „Er rordt aan gewerkt, maar wanneer het *wk Haar zal zijn is niet met zeken heid te zeggen", aldus ir. Uil- Wethouder J. Barendreoht van de ge- agente Oostburg kreeg van Van Sti- Priaan gelegenheid om reclame te ma ten voor het West-Zeeuws-Vlaamse stand. „Wij hebben het schoonste i'iand van de hele Nederlandse kust, k ben blij dat ik dit mag zeggen. Het heeft ook een grote opvoedkundige «aarde", zei de wethouder, die verder «'ge uitleg gaf over hoe het strand •ju precies zo schoon wordt gehou- Het onderwerp strand werd in de '.ara-centraaluitzending verder uitge- d-ept met gesprekjes over de redding- ongade (zegsman: G. van de Berg) en reddingboot Tuimelaar', waarbij opstapper P. Ie Lys bijzonderheden verschafte. Commentaar van Van Sti Pnaaa: „Je moet er onder de huidige weersomstandigheden maar lol in heb- oen." Aan net woord kwamen in Cadzand ook haaietandenverznmeiaar Allert, Jm Je Zwart namens de biologische werkgroep West-Zeeuwsch-Vlaanderen over het knotten van wilgen en ^schermen van de boomkikker, oraaiorgelverzamelaar Platschorre. po- uHaiian Kastanje over zijn wereldreis ■ri 1D34 met de onderzeeër K-18 i daar voor onder water') landarbei- der H. de Neef over al het bittere en ®ooie in zijn vak, kerk visitator Ris- seeinj die nauwelijks de kans kreeg •ridialect zijn zegje te zeggen en oud- rector Hoolhorst van de rijksscholen ®®®enschap koningin Wilhelmina in uostburg. Deze bracht efn stuk regio nale geschiedenis in herinnering: het iQin°be annexatiestxeven anno 193 8 het verzet hiertegen Zeeuwsch-VTaanderen, het comité van dominee Pattist in Aardenburg en diens Zeeuws-Vlaamse volkslied. Henk van Stipriaan liet blijken dat hij op dit punt al niet meer groen was: „U heeft er een HBS aan overgehouden." En wat voor één, meende Hoolhorst. De school is nooit noodlijdend ge weest en heeft zelfs 10 12 professo ren voortgebracht. Een grote intellec tuele prestatie voor een verwaarloosde hoek van het land. RAPPORT UIT VOOR STATEN NOTA RECREATIE BESPREKEN MIDDELBURG Het district Zeeland van het NVV is bezie met de instelling van een commissie, die zich gaat be zinnen op de gevolgen van de recrea tie voor deze provincie. Het districts- bestuur wil een groep vakbondskader leden betrekken bij de zaken, die de recreatie aangaan om zodoende te ko men tot suggesties voo rhet te beoalen beleid. ..T)e ontwikkeline rond de re creatie dient nauwlettend in de gaten te worden gehouden, want hier zitten knelpunen voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid", aldus secretaris W. Pel van het Zeeuwse NW-district. De heer Pel wijst erop dat er al een aantal rapporten over de recreatie is verschenen. Over enige tijd zal er een nota uitkomen op grond waarvan de provinciale staten zich zullen uitspre ken over het beleid ten aanzien van de recreatieve ontwikkelingen. .•Voor de vakbeweging is dit een be langrijke zaak", aldus districtsbestuur der Pel: ..Wij zijn bij de recreatie be trokken in verband met de werkgele genheid. voorts omdat ook wij willen recreëren, en dan is daar het feit dat zoveel anderen hier komen recreëren. Dat brengt voor de eigen bevolking naast lusten ook lasten mee." toenemend aantal seiaoenmatige ar beidsplaatsen en slechts een gering aantal vaste arbeidsplaatsen.. Wij zijn daarom blij dat ook de Zeeuwse raad voor de Arbeidsmarkt wil proberen een onderzoek naa rdit probleem in testellen." De commissie van het Zeeuwse NW hoopt tegen het najaar, nog vóór in de staten de recreatienota wordt be sproken, me haar standpunten en sug gesties naar buiten te kunnen komen. Knelpunten Grootenhuis kaakcorrecties voor mensen voor wie geen protesen meer te maken zijn. Ook treedt hij in actie bij ongevallen, zoals bij kaak- fracturen of mensen die op hun tan den zijn gevallen. Voor de uitoefening van zijn praktijk heeft de heer Grootenhuis een onder zoek- en behandelkamer ter beschik king. Die ruimten zijn gecreëerd in een aanbouw van de polykliniek. Terj assistentie heeft hij een vaste ver pleegster, een doktersassistente en een receptioniste. De nieuwe afdeling is voorzien van de nieuwste techni sche snufjes. Daaronder vallen specia le operatielampen, een steriele boor- mogelijkheid en mogelijkheden tot het maken van zogenaamde panora mafoto's van het gebit. Dat apparaat (in vaktermen een Orto- Panto-Mograaf genoemd) is speciaal voor de nieuwe praktijk aangeschaft en is ondergebracht in een van de kamers van de afdeling röntgenlogie. In tien seconden tijd wordt van een patiënt een panoramafoto van bet gebit gemaakt, waarop alle manke menten kunnen worden afgelezen. Aani de hand van die informatie kan de heer Grootenhuis dan de noodzakelij ke ingrepen verrichten. Geneesheer-directeur Schuling vertelde tijdens de kennismakingsavond, deze keer speciaal was belegd voor mensen uit de tandheelkundige we reld, dat de totale kosten van inrich ting en aanschaf van apparatuur voor de nieuwe afdeling ruim twee ton hebben bedragen. De heer Grootenhuis, 32 jaar, geboren in Steenbergen, Na zijn tand heelkundige opleiding in Groningen en anderhalf jaar dienst als militair arts, kreeg hij zijn opleiding tot kaakchi rurg in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. De heer Pel is van mening dat vooral het werkgelegenheidsaspect nauwkeu rig moet worden bestudeerd: „Daar zitten de knelpunten. De bijver schijnselen zijn namelijk heel wat min der prettig dan wordt gedacht. Feit is dat de arbeidsmarktstrucuur van een streek met veel recreatie verslechtert. Want de recreatie veroorzaakt dan een CHARLES DE WOLFF LEIDT OPNIEUW MATTHaUS PASSION burg opnieuw Bach's Matthaus cc uitgevoerd. Het koor van do Ne derlandse Bach vereniging, het knapen koor 'Ons Dorado' uit Brugge en het Utrechts Symfonie Orkest werken onder leiding van Charles de Wolff mee aan de traditionele uitvoering. Als solisten treden onder anderen op. Renée van Haarlem (sopraan), Cora Canne Meyer 'alt), Roland Bufkeno 'evangelist). Christian Polster 'chris- tuspartijAnton Trommelen 'tenor), Ton Thissen 'bas) en Gerard Dekker 'orgel). De uitvoering begint om 14.15 uur. Trio Hutyra in Sint-Maarten MIDDELBURG - Het trio Hutyra geeft zondag 14 maart voor de tweede maal dit winterseizoen een optreden in de Kapel van Sint Maarten. Het trio, dat bestaat uit Ferenc Hutyra, traverso. Ellengard Jense, davecimtoel, en Freek Borstlap, biola de speelt werken van Bach, Te De la Barre, Blavet en Couperin. Het concert begint om drie uur zondag middag. Vanaf half drie zijn verkrijgbaar. een miljoen gulden aan prijzen Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179,- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle Uxr. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. DEEL BOERDERIJ IN 'HOF ZELDENRUST KANDIDAAT GEMEENTE LAAT OUD GEBOUW 'ONDERZOEKEN' TERNEUZEN Een oude Iand- bouwschuur aan de rand van de Terneuzense nieuwbouwwijk Hof Zeldenrust staat kandidaat voor de functie van sociaal-cultureel centrum(pje). Een aantal organi saties heeft grote interesse voor het gebouw, dat middenin een rustiek wilgen- en weilandgebied je ligt. De schuur is een onder deel van de boerderij van de familie De Moor en al een aantal jaren in handen van de gemeen te. B. en w. van Terneuzen hebben wel oren naar de wensen van enkele instellingen om het ge bouw een sociaal-culturele be stemming be geven, vertelt web houder van culturele zaken drs. A. J. Rekveld. Deze week besloot het college om de dienst openbare werken een onderzoek te laten instellen naar de bouwkundige staat waar in de schuur verkeert en de bruikbaarheid van het gebouw. Gegadigden voor de ruimte zijn de afdeling Terneuzen van het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige Vorming (dat er eventueel een afdeling dramatische vor- ai). Zeeuwsch-Vlaanderen' (die de ge dachten laat gaan in de richting van een vestzaktheatertje voor kleine theaterprodukties, concert jes en filmvoorstellingen) en de 'CentraJle stichting voor sociaal- cultureel werk* (die er graag een wijkcentrum zou willen stichten). Een aantal van deze geïnteres seerden en enkele vertegenwoor digers van de gemeente hebben de schuur half februari beke ken. TERNEUZEN Het front van de boerderij met achterliggende be- drijfsschuur in Hof Zeldenrust. heden van het gebouw", aldus de beer Rekveld. De schuur zou overdag een wtjkfunctie kunnen krijgen, door er activiteiten voor volwassenen en kinderen te hou den, eventueel onder auspiciën van de 'Centrale stichting'. Avonds zou er ruimte moeten zijn voor culturele activiteiten. Voor het zover is, zal de schuur nog ingrijpend moeten worden verbouwd. Het komende onder zoek van openbare werken zal een antwoord mo'ten geven op de vraag hoeveel geld daarvoor nodig is. „Wanneer er wat meer gegevens bekend zijn, willen we overleggen met een aantal werkgroepen uit de culturele raad of wellicht de hele raad", zegt wethouder Rek veld. Daarna gaat het plan terug naar b- en w. en komt er een met. de gedachte om informeel contact op te nemen met Monu mentenzorg over een eventuele restauratie van het gebouw. Daar bij zou dan ook de karakteristie ke omgeving moeten worden be trokken. Voor dergelijke projek- ten zijn vrij ruime subsidiemo gelijkheden aanwezig, al realise ren b. en w. zich anderzijds dat in zee gaan met Monumentenzorg inhoudt, dat er misschien niet al teveel aan de schuur veranderd zal mogen worden. ,Je bent dan aan fcar.den en voeten gebonden en daar voelen we eerlijk gezegd niet zoveel voor", betoogt drs. Rekveld. Het opzetten van een sociaal-cul tureel centrumpje in Temeuzen- Zuid moet voorts worden afge wogen tegen de bouw van een multi-functioneel gebouw in het Java, een plan waar Terneuzen al een aantal jaren naartoe werkt. ..Je zou in Zeldenrust misschien dingen kunnen proberen die daar later him definitieve vorm krij gen. De schuur zou in de toe komst, als de wijkbevollring wat ouder is. dan een volledige wijk- functie kunnen krijgen. Tot 26 maart exposeert Albert Mastenbroek 'Amsterdam) een aantal kleuretsen in het Zeeuws Kunstenaarscentrum te Middel burg. Het zijn in bet algemeen vrij grote bladen met een stevige, brede en ruimtescheppende aan pak. Albert Mastenbroek legt zaken uit het leven van alledag vast. Hij zet voorwerpen, die voor ge woon gebruik dienen, apart en geeft ze door die isolatie net ietsje méér aandacht dan ze ge meenlijk krijgen. Het is een vorm van presentatie die men vandaag de dag algemeen tegenkomt en waarbij vooral huis houdelijke voorwerpen tot de fa voriete objecten horen. Wat in deze etsen vooral opvalt, Is een grote mate van afstande lijkheid in waarnemen en ver beelden. Het element milde humor is san die afstandelijkheid niet geheel vreemd. Overduidelijk is ook de Terende hand' van Mastenbroek'* collega Jan Haas, hoewel die hand ook weer niet zo sterk Is dat ik Haas' grafiek 'in vergelijking) niet zou preiereren. Albert Mastenbroek maakt treffend gebruik van kleur «r. daar schieten zijn etsbladen een hoop mee op. Op deze exposities rijn ook de aan de platte vlak toevertrouwde 'schetsen' van Mastenbroek's meer ruimtelijke projecten te zien. Die hebben te maken met de voort stuwing op natuurkrachten van •vervoersmiddelen'. Men kan er maar niet langer dan op het eerste gezicht bU denken aan wat robuust uitgevallen Panama- renko-projectschetsen. De tentoonstelling in het ZKC, Lange Noordstraat. Middelbare, is te rien van dinsdag tot er. met zaterdag van twee tot vijf uur, op woensdagavond van half acht tot half tien en op zaterdagmor gen van half elf tot twaalf uur. Beroep op prov'mdaal cultuurfonds voor aankoop heemkundige voorwerpen MIDDELBURG Het gemeentebestuur van Oostburg wil een beroep doen op bet provinciaal cultureel fonds voor een bijdrage in de kosten van aankopen van voor de streek waardevolle heemkundige voorwerpen. B. en w. van Ooet- burg willen op deze wijze de leegloop' van bet streekmuseum in het voorma lige gemeentehuis van IJzendijke tegengaan. Dit museum biedt onder meer plaats aan de zogenaamde 'Cadzandse Kamer", ingericht met meubilair en huishoudelijke voorwerpen, zoveel mogelijk in over eenstemming met de inrichting van de woonkamers in de streek anno 190O Veel van deze huishoudelijke voorwerpen zijn voor langere of kortere duur in bruik leen afgestaan. Slechts enkele onderdelen zijn eigendom "."ar. de gemeente. Naast deze kamer zijn er vertrekken in het museum waarin zich ar.dere heemkundigs voorwerpen bevinden, waarover de gemeente dankzij de inspanning en wel willende medewerking van enkele particulieren en particuliere'instellingen kan beschikken. Thans worden echter regelmatig voorwerpen teruggevraagd, waar door het museum aan "bloedarmoede' gaat lijden- Om dit tegen te gaan over wegen b en w de gemeenteraad voor te stellen een bedrag op de begroting te plaatsen voor de aankoop van heemkundige voorwerpen en doet men ook een beroep op de provincie. B en w verwachten weinig var. een beroep op de be volking om dergelijke voorwerpen aan het museum te schenken en zién meer in activiteiten bij openbare boedelveilingen. Het verzoek van b en w in Oostburg komt woensdag 17 maart aan de orde in een vergadering van de sectie cultuurbehoud van de Zeeuwse Culturele Raad. Daarna zal de raad hierover advies uitbrengen aan g.s. (ADVERTENTIE) In de AH Supermart nu extra voordelig vanJ^3"voor 1,29 W. PEL: 'LETTEN OP KNELPUNTEN RECREATIE VOOR WERKGELEGENHEID'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7