PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KEUZE SLACHTOFFERS WAS WILLEKEURIG Zuivere werkloosheid is iets gedaald C A komt toch naar Middelburg vestiging Lange Delft in '77-'78 de krant van zeeland Grimmige sfeer in Assen CD A-partijen voor milieubelasting UCHTE STIJGING NA SEIZOENCORRECTIE 719e jaorgong no. 60 Donderdag 11 maart 1976 (Van onze correspondent) ASSEN In de Asser bin nenstad zijn woensdagavond na de eerste dag van het proces tegen de Zuidmoluk- se treinkapers relletjes los gebarsten tussen politie en jongeren. Het betrof hier roomamelijk Zuidmolukse jongeren die protesteerden tegen de wijze waarop het paleis van justitie in Assen Is beveiligd. De gehele dag stonden zij tegenover de in gang leuzen roepend en spandoeken tonend die aan gaven dat de treinkapers poor hen geen misdadigers sijn doch vrijheidsstrijders, die vechten voor een serieus ideaal. De relletjes "s avonds waren onder meer een gevolg van het feit dat eerder twee jongeren door de politie waren ingerekend. Ze stonden op een richel van het bankgebouw tegenover de recht bank en weigerden er af te ko men toen de polite dat beval. Met enkele korte charges, waar bij ook de gummiknuppel werd gebruikt, dreef de politie de jon geren uiteen. Dinsdagavond reeds kon er van een bijzonder grimmige sfeer in de Asser binnenstad worden ge sproken. Zuidmolukkers beplak ten toen muren met strijdleuzen an de afkorting RMS en kregen ruzie met de politie. Daarbij werd een agent zo gewond, dat hij zich in het ziekenhuis moest Het volledig in fel schijnwer- perslicht staande gerechtsgebouw met aan weerszijden pantservoer tuigen, benadrukt die grimmige ff eer nog eens extra. TREINKAPERS WIJSTER VOOR RECHTER ASSEN Wat er ook over de treinkapers van Wijster gezegd is brute moordenaars, aar dige jongens, gevoelige zieltjes gevoel voor realiteit hadden ze niet. Met precisie werd tijdens het uitwerken van de plannen vorig jaar september gemeten hoe groot het papier moest zijn voor het dichtplakken van de ramen, maar over het doden van mensen dachten ze niet. Dat zou waarschijnlijk toch niet gebeuren en mocht het onvermijdelijk zijn, dan zagen ze vanzelf hoe het zou lopen. Over de consequenties van het neer schieten van passagiers hadden ze nauwelijks een idee. Ze strijden voor een ideaal en daa rging het om. nu hij dan vastzit, Joop M. uit Smil- da, één ran de Beeld uit de rechtszaal in Assen: m links Tiaar rechts officier van jsstitle mr. C. J. van Oldenbeek, moord, zei hij: zitten is een verschrikkelijke ervaring. Nu zie ik pas wat het is kunnen zijn". Nu ook hebben van de executies hoewel hij persoonlijk niemand had neergeschoten toch veraartwoorde- het is om vrij t c zei Joop spijt t ities maar zich - DEN HAAG De zuivere werkloosheid is iets gedaald, voor het eerst sedert voorjaar 1975, en stabiel gebleven op een peil be ien de 240.000. Tegelijkertijd liep de onzuivere werkloosheid registreerde arbeidsreserve) iets terug onder de kwart mil joen. Het niveau, zoals dat volgens de seizoencorrecties moest zijn, laat echter een stijging zien, die voornamelijk aan de vorst in de eerste helft van februari is te wijten. De geregistreerde openstaande vraag steeg iets. Al met al is de vraag of het peü de werkloosheid stabiliteit vertoont nog niet te beantwoor den. 1 februari waren 190.810 man- a 47.290 vrouwen werkloos. Vc m betekende dit een stijf 830 en voor vrouwen een d' ran 2460 ten opzichte van een ip; d i kwam de werklcos- vrouwen op 238100; dat is 630 minder dan eind raari. Het aantal mannen en vrou- n op aanvullende werken steeg met 100 tot 5250, het aantal personen op werkvoorzieningsobjecten, zij voor bemiddeling in komen, steeg met 170 tot M10. arbeidsreserve en vrouwen samen yrerd 249.760, een daling van 360 in vergelij king tot een maand eerder. Per medio ïari waren 17-600 personen werk- i bij objecten in het kader van (inbegrepen aanvullend© werken). Van dit aantel waren 3980 geplaatst door van de TAP Tij deli j ke Ar- ;sen)-regeling en 2240 via de toohkostensubsidieregeling. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7 en 9; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13; Sport op de pagina's 14 en 15; Radio en televisie op pagina 17; Financieel nieuws op pagina 19. Voor seizoen gecorrigeerd was de geregistreerde arbeidsreserve eind fe bruari 223.600, dat wil zeggen stijging met 8400, vegeleken met ja nuari. Die stijging valt voor een lsngrijk deel toe te schrijven aan vorst, die zich tijdens de eerste helft vai februari voordeed. Hierdoor i vooral de werkloosheid onder bouwvakkers toe. Daarmee stemt de bezetting op objecten LLL LV3L AOUC1 HLL CAU genheidsprogramma's ook Werktijdverkorting De geregistreerde openstaande vraag naar personeel steeg met 100 tot 40.400. Afgezien van de werklozen en mensen werkzaam op aanvullende we. ken en sociale werkvooraenings- objecten waren eind februari 14.840 werkzoekenden., van wie 83 procent vrouwen, ingeschreven als beschik baar voor een gedeeltelijke dag- Per half januari, de laatste gege vens waarover het ministerie van so ciale zaken beschikt, waren 723 bedrij ven in het bezit van een ontheffing tot werktijdverkorting. In deze bedrij ven bestond op grond van verleende ontheffingen de mogelijkheid in totaal 45.134 werknemers korter te laten werken. Vergeleken met december 1975 vertoont het aantal bij de werk tijdverkorting betrokken werknemers een vrij forse daling. Die afneming woidt toegeschreven aan bet normale seizoeneffect. lijk te voelen voor wat er was ge beurd. Eigenlijk had hij en geen vim de verdachten die woensdag in ver band met de kaping door de recht bank werden gehoord, gedacht dat het zo ver zou komen. Het doodschieten van mensen was wel als dreigement gebruikt bij het stellen van eisen, maar dat het echt zo ver zou nee- Toch liep het op die 2e onmiddellijk anders a an Machinist Braam, één van de belang rijkste gijzelaars die hen volgens plan naar een spoorwegovergang zou moeten rijden, werd bij het eer ste verzet al door twee kapers tege lijk doodgeschoten. Toen de kaping op die 2e december eenmaal werke lijkheid was, bleef er niet zoveel meer over van het voornemen. Want toen de andere Molukkers later hoorden, dat de machinist dood was, dachten ze: er is er toch al één neergeschoten, nu maakt de volgende ook niets uit- En dat leidde uiteindelijk tot drie doden: machinist Braam, soldaat Bul ter en de econoom Bierling. De kapers dachten zelf dat er vier doden waren. Ze wisten niet dat ma kelaar De Groot uit Groningen eerder was ontsnapt. Vier doden. Een volko men uit de hand gelopen zaak, want hoewel het gebeurde, wilde de Molukkers de executies voor zijn rekening nemen. Allemaal huilden ze als een van hen dat toch had gedaan, zo zeiden ze woensdag. „Van blijdschap", zei de 23-jarige Djerrit (Comelis H.) uit Smilde. „Meent u dat nou werkelijk", vroeg mr. F- C. Vliek, die de zitting presi deerde. „Nou niet voor 100 procent", bond Djerrit wat in. En Paul S. (25), de man die st de slachtoffers aanwees, vond maar pijnlijk ais er weer iemand geëxecuteerd. „De man die ik (later bleek dat De Groot te zijn red.) zei: „Moet dat nou, ik heb een zoontje". Toen kon ik het zelf niet meer doen. En toen Cor de deur opendeed zei ik: als het kan niet raak praten, voelde Paul zich weer week worden en liet het eerste schot c aan Eli H. (24). .Later schoot Eerst drie keer naast, omdat ik w aan de woorden van De Groot da Toen schoot ik raak. Ten eerste wilde ik Eli er niet alleen voor laten op draaien, ik wou de soldaat uit zijn lijden verlossen en ik vond dat we iets moesten doen toen onze eisen niet werden ingewilligd. Toen ik de hulzen opruimde, samen met Eli. heb ik gevloek*. Verdomme, die Neder landse regering". Ook de executie vat. Bierling Is een weloverwogen besluit geweest. Niet iedereen was het direct met het tijd stip eens (twee dagen na de k g), (Zie slot pagina 3 kolom 2) Toch hield diezelfde Paul de man onder schot en toch wees hij nog twee keer een ander aan- Zomaar iemand, redenen voor een bepaalde persoon waren er niet. Toen de twee de man, soldaat Bulter, voor hij werd geëxecuteerd vroeg: kan ik met jullie IN PLAATS VAN HUIDIGE MOTORRIJTUIGENBELASTING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie chris ten-democratische partijen in de tweede kamer willen via het wetsontwerp geluidshinder af van het huidige systeem van mo torrijtuigenbelasting. Niet langer het gewicht van de auto moet de grondslag van de motorrijtui genbelasting zijn, maar een maatstaf die verband houdt met de totale milieuhinder die de auto veroorzaakt. De drie partijen schrijven dit woensdag in hun eerste officiële reac tie op het wetsontwerp van minister Vorrink (milieu). Voorlopig volstaan de christen-democraten met de vraag aan de minister of er scudies over dit voorstel op komst zijn. De drie partij en stellen dat het progressieve ele ment in de onlangs door de regering ingevoerde motorrijtuigenbelas (zware auto's betalen veruit de mees te belasting) in strijd is met de geest van bet wetsvoorstel. Zij wijzen de doen toenemen. De christen-democra tische partijen verwijzen daarbij naar een studie van de ANWBwaarin wordt voorgesteld om niet langer he: gewicht als maatstaf te nemen, maar de cilinderinhoud en de lengte van de auto. Uit de inbreng van de fracties voor het voorlopig verslag voor het wet sontwerp blijkt dat de plannen van de regering voor de bestrijding van de geluidshinder niet zonder meer afwij zend worden ontvangen. Uit de eerste reacties van de drie CDA-partijen en van de PvdA (d© WD zal later haar inbreng leveren) valt nog wel enige twijfel af te lezen hoe de wet in de praktijk kan gaan werken. De rege ring wü lawaaierige apparaten uit het laad weren of bet gebruik ervan aan Naar aanleiding van de verontruste kritiek vanuit het bedrijfsleven op de regeringsplannen vragen KVP, AR en CHU of al onderzocht is wat de mogelijke gevolgen van de wet zullen zijn voor de vestiging van bedrijven en voor de produktiekosten. Zij willen meer inzicht krijgen in de indirecte kosten die er zullen zijn ten gevolge van de beperking van de industrie. Ook de PvdA vraagt om cijfers, maar vindt dat de regering ook moet ko men met een raming van het bedrag dat Jaarlijks in de medische sector i de nadelige et- (Zie slot pag. 3 kol 1 Bedrijfsverplaatsingen maken vestiging van modehuis in hart van de stad mogelijk NA AFWIJZING VAN GEEREGEBIED VAN EEN JAAR GELEDEN MIDDELBURG De Zeeuwse hoofdstad krijgt toch een C A modehuis. Woensdag hebben C A en het gemeentebestuur van Middelburg dit bekendge maakt. C A hoopt in de pe riode 1977-1978 een vestiging aan de Lange Delft vlakbij de Markt te openen. Hiertoe zal het pand waarin nu nog een ijzerwarenhandel (firma De Ja ger) is gevestigd, worden ver bouwd tot een modern mode huis, aldus de mededelingen van C A. De nieuwe vestigings plannen komen ruim een jaar nadat C A zich terugtrok als vestigingskandidaat voor het Middelburgse Geeregebied, waardoor de plannen om in dit saneringsgebied een viertal grootwinkelbedrijven te concen treren werden teruggenomen. „Vooral de inspanningen van burge meester en wethouders van Middel burg en de bemiddeling van makelaar dij Hopman in Zoetermeer-Middel- burg hebben tot deze positieve ont wikkeling geleid." aldus de officiële mededeling van C A. In een nog woensdag aan de leden van de ge meenteraad verzonden brief zeggen b. en w. van Middelburg met verheuging te kunnen melden dat na reeds gerui me tijd lopende besprekingen in prin cipe overeenstemming is bereikt over de C A-vestiging en daarmee ge paard gaande bedrijfsverplaatsingen. „Als zodanig ligt het in de bedoeling," aldus b. en w., „dat de firma Maljers, groothandel in levensmiddelen, geves tigd Achter de Houttuinen, zich begin 1977 op het Groot-Industrieterrein zal vestigen. De door deze firma vrijge maakte bedrijfsruimte za! dan wor den mgenomen door de ijzerwaren- handel De Jager. Het door deze firma vrij te maken pand Lange Delft zal dan in de loop van 1977-1978 door C A worden betrokken. „Tot zover de officiële mededeling van b. en w. Initiatief Uit een nadere toelichting van burge meester drs. P. A. Woiters bleek dat hij vorig jaar na het terugtrekken van C A uit het Geeregebied onmiddel lijk het initiatief heeft genomen tot voortgaand overleg met de C A- directie. In de tussentijd kwamen on derhandelingen op gang met de fir ma's De Jager en Maljers, twee Mid delburgse bedrijven die zoals de burgemeester uitdrukte in de naas te toekomst te maken zouden krijgen met een 'niet optimale vestigings plaats'. De firma De Jager, die zich voornamelijk op het gebied van de groothandel beweegt, kampt met het pand aan de Lange Delft met toene mende ruimte- en transportproblemen, met daarbij nog de plannen om de Lange Delft als voetgangersgebied in te richten en het daarmee gepaard gaande 'verkeersarme' binnenstadsbe- leid. De firma Maljers, Végé-groothan- del Achter de Houttuinen, komt door de aanleg van de nieuwe westelijke ontsluitingsweg (tangent) achter de panden van dit bedrijf eveneens in een moeilijke positie- Daaruit zijn de nu in principe overeengekomen be drijfsverplaatsingen voortgekomen. Het tijdstip van realisering van dit alles is vooral afhankelijk van het tijdstip waarop de firma Uefiers zich op het Groot-Industrieterrein zal lom- Burgemeester Woiters heeft zich in zijn verdere onderhandelingen met C A in het afgelopen jaar steund gevoeld door zowel de stem ming in de gemeenteraad als bij de Middelburgse middenstand, die erop neerkwam dat men een concentratie van grootwinkelbedrijven in het Geere gebied toch ongewenst vond en aan drong op een spreiding van deze win kels in de binnensad. Ook C A zelf was niet erg voor een bundeling van grootwinkelbedrijven in het Geere gebied geporteerd- Omdat een jaar geleden de realisering van dit Geere- plan, mede door de tegenstand vanuit de Middelburgse middenstand, onzeker was en. bovendien de algehele econo mische situatie ongunstig was, trok C A zich terug. Thans liggen de kaarten voor C A echter geheel anders dan een jaar geleden, door het vervallen van de aanvankelijke opzet van het Geereplan en de mogelijkheid van een vestigings plaats in het hart van de stad. Voor lichter Remark van C A in .Amster dam daarover: „Die concentratie in het Geereplan lachte ons nu ook niet zo (Zie slof pagina 9 kolom 1 Het rookscherm van Andriessen Vorige weck heeft fractie voorzitter Andrieasen van de KVP Ma «en inter view gastvrijheid genoten In Vrijheid en Democratie, het blad van de VVD. Kern van zijn betoog we citeren de kop van b«t artikel: ..Met de huidige VVD zte ik het niet zitten". Ter moti vering van deze conclusie maakte An driessen een reeks kritische opmerkin gen over de partij van Wiegel, die er op neerkwamen dat de VVD op dü ogenblik geen of onvoldoende oog heeft voor allerlei ontwikkelingen In de huidige maatschappij. Inmiddete heeft Van Riel van de VVD lister- avond tijdens een toespraak ln Zeven bergen Andnessen van repliek ge diend en hem bij die gelegenheid ver maand niet te hoog van de toren te blazen. Dit zei namelijk Van Riel: Andriessen moet ach er op voorbe reiden dat hij na alle twijfel» en na alle steun aan het kabinet-Den Uyi met een sterk verzwakte CDA in de kamer komt. Bovendien een politiek onder ling verdeeld CDA: een klein Invloeds loos scheepje achter het fregat van de PvdA". Een uitspraak waaraan ver moedelijk deze partij wel enig genoe gen zal beleven, ook al komt die van een politieke tegenpool. In deze discussie is het voor»! van belang te weten wat Andriessen zelf als beleid voorstaat in de toekomst. Hij zeg: r- weinig gedetaiUeerds over: met de VD net hij het niet ritten, maar we ren het artikel _dat betekent nu uok weer niet dat hij rich onomwonden uitspreekt voor een tweede kabinebDen Uyl". De radicale achterban van de PvdA, de defensie politiek, de geringe bereidheid bij detm partij om tot een compromis te ko men: het zijn stuk voor stuk zaken waarover hij zich zorgen maakt. Wel vindt hij dat er een nieuwe .samenle ving dient te groeien, dat er marroe structuren tot stand behoren te komen, waarin ..mensen ge zamenlijk moeten functioneren" Bij dat proces gaat het niet om een procentje meer van (fit at een procentje meer van dat. maar om de vraag waar Je het zwaartepunt legt: bij de individuele mens of bij de over heid, dit alles volgens Andnessen. .Wij proberen de verantwoordelijkheid te rug te leggen bi) de mens (Le antwoord moet geven". We hebben deze uitspra ken niet zonder verwondering gelezen: roet dergelijke zweverige en tegelijker tijd vrijblijvende formuleringen is na melijk in Nederland geen kabinet te formeren. Bij de komende verkiezin gen gaat het om een aantal concrete zaken, waarover van de kiezer een uit spraak wordt gevraagd. Met een be toog als hierboven geciteerd kan de kiezer weinig doen. een eventuele re geringspartner van de KVP evenmin: om he*, even of het au de WD of de PvdA. Andriessen is in hot artikel in Vrij heid en Democratie nog wat ver der gegaan met zijn filosofieën: „We moeten minder aanvaarden dan waaraan we gewend waren", betoogt hij, „er dien; een andere verdeling t© komen van wat beschikbaar is voor particuliere en voor collectieve uitga ven, men behoort te gaan denken in een nieuwe wereldorde, het gaat om internationale solidariteit, om nieuwe technieken en om een nieuwe eigen- domsfiiosofie. Geen afschaffing van do gemengde economische orde, maar wol onderkenning in die orde van i verantwoordelijkheden", aldus A sen. Een fraai-klinkend betoog, maar het staat vol algemeenheden. Ook hier geldt: in de praktijk van een kabinets formatie en de opstelling van een rege ringsprogram dienen dergelijke alge meenheden te worden geconcretiseerd. En dat is andere beei wat moeilijker koek dan wat de KVP-fractiovoor- zitter hier naar voren heeft i Het verwonderlijke is voccal. dat Andriessen zich kennelijk met re aliseert dat hij met deze algemeen heden zowel de linker- als de rechter zijde tegen zich in het harnas jaagt. Van Riel heeft het gisteren aangetrok ken en bij de PvdA hangt het bij wijze van spreken voortdurend binnen handbereik. Waarom de dingen niet wat duidelijker bij hun naam ge noemd Bijvoorbeeld: "De huidige po litieke constellatie maakt hel voor d© KVP beter om met de PvdA te regerem als we op dit ogenblik vriendelijk zoo den gaan doen jegens de WD, dan verliezen we misschien nog meer kie zers van het NKV en dat kunnen w© ons niet permitteren. We moeten, on der meer met het oog daarop, een heb- te voorkeur blijven uitspreken voor da PvdA, maar daarbij is wel een slag om de arm geboden. Deze i-'ng rmn-**. lijk: gesteld dat uit opinie-onderzoeken zou blijken dat de WD nog weer ster ker vooruit zou gaan en indien zij bij de verkiezingen aanzienlijke winst zou behalen, terwijl de PvdA zou verliezen, tja dan komen de verhoudingen andere te liggen. In da: geval wordt de WD wel een mogelijke partner'. Ais An driessen dat had gezegd, dan had hij de waarheid gesproken. Zo ziet die er namelijk uit, ondanks alle indrukwete- kende betogen over nieuwe filosofieën. Te vaak vormen die betogen rook schermen. heel fraaie rookschermen- Daarachter wordt echter gepoogd zo- veel mogelijk van de buit binnen te halen. B Tot lid van de kiesraad ter bij koninklijk besluit benoemd mr. J H Prins te Amsterdam, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Vrije Drti- versiteé- te Amsterdam en tót voor enkele jaren directeur van de Kuyper- stïcbting, het wetenschappelijk cen trum van de ARP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1