Rademakers verhuizen. ford en carter winnaars van voorverkiezingen in florida mishandelingen bij speciale mariniersopleidingen in vs De Amro Bank helpt met Privérekening I Celstraffen voor (Spaanse officieren Kamer aanvaardt landbou wcomprcm as Woonwagenbewoners voelen zich gediscrimineerd I Politie gaat 'kneusjes' van de weg halen Gebroken wervelkolom pas na half jaar 'behandeld' JDJDERDAG 11 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 GEORGE WALLACE VERRASSEND VERSLAGEN (Van onze correspondent) WASHINGTON President Ford heeft zijn overwicht op zijn I tegenstander Ronald Reagan in de voorverkiezingen van Flori-j èa weten te handhaven met een overtuigende meerderheid van I 53 tegen 47 procent van de republikeinse stemmen. De verras- I sing onder de democratische kandidaten was dat de ex-gouver- I neur van de aangrenzende staat Georgia, Jimmy Carter, de gou-j I verneur van Alabama, George Wallace, klopte met 34 tegen 31 procent van de stemmen. Henry Jackson eindigde in Florida met 24 procent van de jtemmen, niettemin verklaarde hij dat hij zijn doel had be-j reikt met het veroveren van 25 procent van Florida's gedelegeer- j den naar het democratisch-partijcongres. verkiezingen in Florida zijn duidelijk dat Jimmy Carter als cen- I (0orai van belang voor de wedloop trum-kandidaat een formidabele tegen- 1 assen de min of meer conservatieve stander ook voor de liberalen is. j vjndlda'ien. De veldslag tussen de Übe- Het is vrijwel zeker dat George I rt|en vindt plaats in de staat New Wallace, I Vork OP 6 april, maar het is nu al conservf li'egens lidmaatschap 'subversieve' organisatie HOYO DE MANZANARES (AFPj r.en bij de hoogste militaire rechtsin- UPI) - Negen Spaanse officie- navolgen de vonnissen 'democra-i Majoor Luis Otero, 43 aangeklaagd j als "hoofdverantwoordelijke', acht tisch-militair verbond', zijn jaar; kapitein Fermin Ibarra Renes, 39, aangeklaagd als 'initiatiefnemer' van UDM, zevenenëneenhalf jaar; de kapiteins Restituto Valero Ramos, 38. en Manuel Fernandez Lago. 35. beiden vijf jaar; kapitein Jesus Martin Con; suegra. 34. viereneenhalf jaar en ten slotte de kapiteins Jose Fernando Rei- lein, 30, en Jose Fortes Bouzan. 41, beiden vier jaar. De auditeur-militair had straffen ge vorderd van maximaal twaalf jaar en een dag. De UDM werd tijdens het proces, dat drie dagen duurde, omschreven als een subversieve organisatie die ageer de tegen het regime van wijlen dicta tor Franco. De negen officieren waren in de zomermaanden van 1975 gear resteerd. gan zich mettertijd uit de verkiezin gen zullen terugtrekken. Wallace za! op zijn best nog enige overwinningen kunnen boeken in de industriële sta len. hoewel die kans aanzienlijk klei ner is dan voor zijn verlies in de verkiezingen in Florida. Wat Ronald Reagan betreft, wordt' verwacht dat hij zijn strijd lexer, president Ford nog in enkele voorver-1 kiezingen voort zal zetten, maar dati ook hij uiteindelijk het veld zal rui wegens 'opruiing' j I door een militair gerechtshof te i Hoyo de Manzanares veroor- deeld tot gevangenisstraffen; I mssen de acht en tweeëneenhalf r>; laagste straffen drie en twe fcnhalf jaar werden opgelegd aan 2 kapiteins die he1 lidmaatschap van de Union Militair Democratica' hadden I toegegeven. Profilerend van een ko ninklijk decreet, waarbij alle gevange nisstraffen van drie jaar en lager inzake voor november 1975 gepleegde ingrijpen werden kwijtgescholden. (Omen deze twee officieren direkt op irije voeten. Dit tweetal, de kapiteins Antonio Gar cia Marques en Jesus Ruiz Cillero, xordt evenmin uit de strijdkrachten mislazen- Voor de zeven officieren die eec hógere straf kregen werd ontslag De vonnissen moeten nóg worden be- 'rracbögd door de militaire gouver- van Madrid. De verdedigers en aangekondigd dat allé negen soordeelden beroep zullen UTRECHT (ANP) Weggebrui- I kers die het met het onderhoud n hun voertuig niet zo nauw men en in een "kneus' rondtuf- kunnen de komende weken I rekenen op een forse bekeuring ivanneer ze politiekontrole tref fen. In het kader van de actie laat hem nakijken' van Veilig Verkeer Nederland (WN), waar- bijgewezen wordt op het (levens-) ang van goed onderhoud, I gaat de politie bij tal van contro les zaken als banden, remmen, stuurinrichting en uitlaten onder ile loep nemen. Tijdens een soortgelijke controle actie vorig jaar werden, volgens WN, in een week tijd ruim 5.000 overtredingen geconstateerd. In 2700 gevallen betrof het gebreken ui banden, remmen, stuurinrich- ig, uitlaat en richtingaanwij- rs. Meer dan 2.000 auto's ver toonden zélfs meer dan een van deze gebréken. Maar liefst 375 auto's waren er zo slecht aan toe i meteen uit het verkeer in worden genomen. Tijdens de komende controle-ac ties zal de politie ook aandacht besteden aan de schokbrekers, het dragen van autogordels en de wezigheid van deel drie van kentekenbewijs. Ook de bromfietsers kunnen op ver- scherpte controles rekenen (dra- n valhelm en geluidsoverlast). Vrijheden Tijdens de procesgang betoogde kapi tein 'Ibarra dat de staat naar zijn mening een democratie dient te zijn die de menselijke vrijheden waar borgt. Tijdens dit getuigenis snoerde het hof, vier generaals en een kolonel hem de mond en werd Ibarra door rechtse collega's die het proces bij woonden voor "varken* mtgekre- requisitoir dat de UMD ne organisatie was die de bestaande instituties met militair geweld omver had willen werpen. De negen officie ren ontkenden een staatsgreep in de zin te hebben gehad. Volgens bronnen bij de UMD werd de organisatie twee jaar geleden opge richt en heeft zij 500 aktieve leden en een ongeveer gelijk aantal sympathi- w aaronder Sombere woorden bij installatie bestuu AWW-fonds DEN HAAG (ANP - De algemene arbeidsongeschiktheidsverzekering kan wel eens een nog moeilijker in de hand te houden voorziening blijken dan de wao, waarvan de lasten de laagste tijd onrustbarend stijgen. Deze vrees uitte de voorzitter van het algemeen arbeidsongeschiktheidsfonds, prof. V- Halberstadt. woensdag in Den Haag bij de installatie van het be stuur van het fonds door de voorzit ter van de Sociale Verzekeringsraad, mi. W. J. E. van den Bos. De algemene arbeidsongeschiktheids wet treedt op 1 oktober in werking. Behalve de werknemers, die via de wao zijn verzekerd, vallen er ook de zelfstandigen onder en degenen die vanaf hun geboorte of vanuit hun vroege jeugd gehandicapt zijn. Voor de laatste groep komen de kosten van de verzekering ten laste van het rijk. Het totaal aantal vroeg-gehandicapten I wordt geschat op 58.000 en het aantal aaw-uitkeringsgerechtigaen dat per 1 oktober ten laste van het algemeen arbeidsongeschiktheidsfonds komt op 48.000. De Sociale Verzekeringsraad raamt de totale lasten over het vierde kwartaal op ongeveer 680 miljoen, waarvan 280 miljoen ten laste van het rijk zal komen wegens uitkeringen aan de vroeg-gehandicapten. De totale lasten van wao en aaw samen zullen dit jaar ruim 8 miljard bedragen, dat wil zeggen ongeveer 4 procent van het nationaal inkomen. De voormalige leider van de behou dende Christen-Democratische Partij in Portugal, ex-majoor Sanchez Oso- rio, iswoensdag voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij had zichzelf een week geleden gemeld bij de autoritei ten nadat hij enige tijd in Parijs had men. Ir. dat geval wordt het zeer j waarschijnlijk een competitie om de gunsten van de kiezers tussen Ford, Jackson en Carter. Carter blijft zijn populariteit bij het j Amerikaanse volk behouden ondanks rechtstreekse aanvallen van Jackson, die in Florida ook gebruik maakte van de persoonlijke steun van dei voormalige ambassadeur b:j ae Vere nigde Naties. Daniel Patrick Moynihan: en van een verleden jaar uitgesproken rede van senator Hubert Humphrey.1 waarin deze Jackson aanprees als een voorvechter van de burgerrechten voor de Amerikaanse negers. Humphrey's opmerkingen werden bijna dagelijks uitgezonden door radio stations in Florida- die voornamelijk1 de zwarte bevolking bereiken, en! waarnemers hebben de oude rot Humphrey er al van verdacht een soort pat-situatie op het democrati- SChe-partJjcongres te willen creëren.I waardoor hij zelf aan bod zou kunnen i komen als de verrassiogskandi-1 daat. Humphrey blijft echter in alle talen I 'zwijgen en laat alleen maar raden1 wat zijn plannen zijn. Maar wanneer Caarter zijn reeks overwir o in gen1 voortzet in de aanstaande voorverkie zingen. blijft hij de kandidaat onder, de democraten, die zoals Kennedy, te voorschijn kan komen als de jongleur die zijn meester als politieke gooche laar heeft overtroffen. Rk bisschoppen voteren ton tegen racisme UTRECHT (ANP) De rk bisschop penconferentie heeft op haair maande lijkse vergadering, dit maal gehouden in Rotterdam, besloten aanzienlijke geldelijke steun te verlenen aan de bestrijding van rassendiscriminatie. Zij zal kanalen zoeken om hiervoor de komende twee tot drie jaar 100.000 gulden op te brengen. Dit heelt de persdienst van de rk kerkprovincie woensdag meegedeeld. Pasen De bisschoppenconferentie zou het toejuichen als Pasen voortaan door alle christenen op een gemeenschappe lijke datum werd gevierd, bijvoor beeld op de zondag na de tweede zaterdag van april. Een voorstel hier toe is uitgegaan van de Heilige Stoel en de Wereldraad van Kerken en ter kennis gebracht van de bisschoppen conferenties door het secretariaat voor de eenheid van de christenen. 'KISSINGER GAF OPDRACHT TOT AFLUISTEREN' WASHINGTON (AFP. UPI) De voor malige Amerikaanse president, Richard Nixon- heeft woensdag onder ede. in een schriftelijke getuigenis, verklaard, dat minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger de federale Inlichtin gendienst (FIJI) de namen van 13 re geringsfunctionarissen en vier verslag gevers heeft verschaft, wier telefoon in mei 1S69 in verhand nvt het uitlekken van vertrouwelijke stukken zijn afge tapt. Naar 2ijn zegger, gaf de toenmalige president in mei 1969 opdracht om te onderzoeken wie de geheime bombar dementen op Cambodja aan de pers! had doorgegeven. Deze aanvallen wa ren -.naar aanleiding van het uitlekken van de informatie met grote verliezen, aan mensenlevens" afgelast. Nixon ver klaarde niet te hebben gezegd wie moest worden gecontroleerd maar dat te hebben overgelaten aan Kissinger in zijn hoedanigheid van hoofd van de: nationale veiligheidsraad 'een functie die Kissinger inmiddels is kwijtge raakt). Nixon legde zijn verklaring af op ver zoek van een voormalige medewerker i van Kissinger. Morton Halberin. die| zelf op de afluisterlijst stond en een proces tegen de minister van buiten-j Iandse zaken heeft aangespannen. Kis singer schuift het grootste deel van de verantwoordelijkheid voor deze zaak af op Edgar Hoover, destijds directeur i van de FBI, en gelijktijdig op Nixon. I De versie van de ex-president is echter bevestigd door John Mitchell, oud-mi nister van justitie. Niet achter eisen Landbouwschap (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede ka mer zal niet ingaan op de eisen van het Landbouwschap, dat aanvullende hulp eist voor de boeren en tuinders. Volgens het schao zijn de prijzen van ver schillende landbouwprodukten voor het komend jaar te laag vastgesteld. met meer dan gemioi voor de agrariërs t Tegelijk zien de ksune alle departementen DEN HAAG .V wis ter mr. A. van Agt rjustitiei lunchte woens dag in Den Haag met de heer J. Teengs Gerritsen, dte als adviseur van de Amerikaanse vliegtuigfa briek Lockheed en vriend van prins Bernhard een rol speelt in de Lockheed-affaire. De voorlich tingsdienst van dc minister ver klaarde woensdagmiddag dat het hier ging om een privé-zaak. De heer Gerritsen zei woensdaga vond dat tijdens de lunch de Lockheed-zaak niet was bespro ken. Minister Van Agt en zijn oude vrienden", zo verklaarde de heer Gerritsen. Begin november 1973 adviseer de hij de minister in verband met de eventuele toen niet doorgegane vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers die in Breda gevangen zitten. 5 wordt gébo- FILOSOFIE WELLICHT EINDEXAMENVAK BIJ VOORTGEZET ONDERWIJS DEN HAAG (ANP) - Volgens staatsse cretaris De Jong van onderwijs kan het tot de mogeCJkfteden behoren dat Wet vak filosofie te zijner tijd eindexa menvak wordt bij het voortgezet on derwijs (gymnasium, atheneum en ha vo). Dit blijkt uit het woensdag gege ven antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Beinema (arp). Momenteel wordt op een school geëx-- peiimenteerd met filosofie als eindexa menvak. Vorig jaar zijn de eerste examens afgelopen- Enkele andere scholen hebben belangstelling voor het experiment. Volgens de bewindsman zal de uitkomst van het experiment uitwijzen of filosofie als eindexamen vak toekomst heeft. Voorzitter Mao van de Chinese volksrepubliek heeft zich woensdag voor het eerst persoonlijk bemoeid met de muurkranten actie tegen vice- premier Teng Hsiao-Ping. In het volks dagblad van Peking noemde Mao de actie tegen Teng "Uitdrukking van de volkswil'. NA RIJSWIJKSE MOORDEN DEN HAAG (ANP) Woonwa genbewoners uit Den Haag wor den gediscrimineerd na de twee moorden op de puinstort in Rijs wijk (bij Den Haag), in de na bijheid van een woonwagen kamp. Bij deze moorden waren ook woonwagenbewoners be trokken. Dit gevoel leeft bij een aantal Haagse woonwagenbewo ner: Een delegatie van woonwagenbewo ners heeft woensdagmiddag op het meentehuis van Den Haag gespro! met ambtenaren van de dienst maat schappelijk werk en volksgezondheid om zich te beklagen over de discrimi natie die zij sinds de moord op een taxichauffeur en een Rijswijkse recher cheur in het dagelijks leven zouden ondervinden. Volgens de woonwagenbewoners gou den vooral middenstanders zich hier aan schuldig maken door geen goede ren te willen leveren of diensten te -ver schaffen. zodra het om woonwagenbe woners gaat. De gedupeerden wilden dat de gemeen te iets zou ondernemen via de weg van de publiciteit, om uit te leggen dat niet alle woonwagenbewoners boeven zijn, omdat enkelen betrokken zijn ge weest bij twee moorden. De gemeente Den Haag heeft de woonwagenbewo ners teleur moeten stellen. Een woord voerder zei woensdagavond dat de mo gelijkheden om het publiek "beter te laten denken' over woonwagenbewo ners nu eenmaal beperkt zijn- vroegen de bewinc bezorgdheid bleek Europese Gemeenst dur.g zulke moMza gen kan veroorlov- de kamerleden -v overeengekomen p dc boeren te klem Ir. TuJJnman 'VVD' •-•oorzstu de commissie voor landbouw en ri;. zei te hoper.. da". afzet; voor agrarische pr-duktert de t. de maanden iets a: ntrek die weg nog enig >oe!aa den. Blijft ook dat i.-. aan vreest Tuinman de komende zomer grote ontevredenheid onder de agra riërs. Minister Van der Stee maakV doi del ijk dat hij geen enkele kans riet met extra maatregelen over dc brug te komen- Hij gaat volgende maand wel naar Brussel om daar met zij" collega's te spreken vat er gedaan kan worden aan de noodsituatie waar in veel pluimveehouders verkeren. BUTHELEZI EN BEYERS NAUDÉ: INVESTERINGEN IN Z.-AFRIKA IMMOREEL JOHANNESBURG (ANP) Gatsha Buthelezi. leider Tan het thuisland Kwazulu in Zuid-Afrika, en dominee Beyers Naudé. directeur van het Chris telijk Instituut in Zuid-Afrika. hebben woensdag in ren gemeenschappelijke verklaring investeringen In Zuid-Afri ka onder de huidige omstandigheden 'immoreel' genoemd. Buthelezi en Beyers Naudé reageren met hun verklaring op een uitspraak van minister M C. Botha van bantoe- zaken en bemoe-on t wk k e". ingBotha beeft gezegd dat "de economische structuur van de thuislanden in do economische structuur van het land verweven met die van de republiek. En het spreekt vanzelf dat de ontwik keling van de thuislanden niet in een zodanig tempo kan worden ui'gevoerd dat het een nadelig effect heeft op de economie van het land'. Zowel Buthelezi ais Beyers Naudé heb ben zich in het verleden nooit willen uitspreken voor het stopzetten van in vesteringen. Buthelezi heeft zich steeds voorstander getoond van investeringen in de thuislanden, mils daarbij werd voldaan aan bepaalde voorwaarden. :n het belang van de zwarte bevolking In september vorig jaar noemde hij tijdens een bezoek aan Nederland de plannen van AJczo Chemie om een fa briek te bouwen in Kwazulu 'een con structieve investering'. Buthelezi en Beyers Naudé stellen in htm verklaring dat een fundamentele herverdeling van rijkdom, grond en politieke macht voorwaarde is voor het totstandbrengen van een stabiele en zedelijk verantwoorde samenleving in Zuid-Afrika. NEW YORK AFP) Na 16 uur i ken wervelkolom en andere zwa- 'tijgerkooi' en vijf dagen zware mishandeling is de vliegcarriè- re van luitenant Wendell Young zo goed als zeker voorbij. Young, piloot bij de Amerikaanse mari- ne-vliegdienst, heeft een gebro- re kwetsuren. Of hij een financiële schadeloosstel ling zal krijgen is nog maar dc vraag. Immers, Young is geen oud krijsgevangene uit de Vietnam oor log. De mishandelingen en marte lingen die hij heeft moeten verdu ren werden niet gepleegd door vij andelijke soldaten, maar door zijn ADVERTENTIE). „Ik reed mee, hè, in die hoge kanjer van 'n verhuiswagen," vertelt Wim Rademakers (41). „Zijn we vlak bij 't nieuwe huis, blijkt dat die mannen graag boter bij de vis willen. Nou had ik haast niets op zak, dus ik zeg: rij dan even langs de Amro, want ons oude kantoor zou m'n Privérekeniiis naar het kantoor m onze nieuwe buurt overzetten. Dat bleek voor elkaar. Er stond wel niet zo veel meer op, maar ik kan altijd rustig even rood Oma's servies gaan staan, dus dat was geen enkel punt. Goed, wij naar 't huis, vertelt m'n vrouw dat de installateur van de wasmachine geld moet hebben. Moet ik wéér naar de bank, dacht ik. Schic me opeens te binnen dat we nog -cii.g overgekomen. van die Eurocheques hadden. Geef toe, dan is zo'n Privérekening toch wel makkelij1- Prirmkenine: Amro naam voor betaal- of tisch sparen mogelijk. Biedt keuze uit Li_ salarisrekening. Kan alles mee betaald Euro-of betaalcheques. Levert 'djn.v. dui- worden. Ook acceptgiro's. Tijdelijk rood delijke rekeningafschriften en handige op- I staan meestal toegestaan- Maakt autcma- bergmap overzichtelijke boekhouding op. I fl I eigen maats- Plaats van (mis(han deling was een speciaal kamp. goed verstopt in de Californische heuvels, waar Jonge recruten wor den gestaald voor de beproevingen die zij ooit. als krijgsgevangenen,, zouden moeten ondergaan. Men weet niet veel over deze schooll voor 'overleving-, verae: en vlucht'. Wel dat zij 15 jaar geleden werd opgericht in Warner Springs. 901 kilometer van San Diego. om de mariniers, speciaal de piloten van! de marine-vïiegdienst, voor te bfr reiden op wat de vijand voor krijgsgevangenen in petto kan heb ben. Na te zijn 'afgeknepen' klaagde luite nant Young over pijn, maar men weigerde hem een half jaar lang elke medische bijstand. Toen de pijn ondraaglijk werd bracht men hem uiteindelijk over naar het ma- rinéhospitaa! in Balhoa. Maar ook daar werd hij nauwelijks behan deld omdat de ansen voetstoots aannamen da- Young een kneusje was in mentaal opzicht wei te verstaan. Teneinde raad nam Young contact op met de democratische senator Al lan Cranston van Califomië en via diens inspanningen kwam de zaak kortgeleden voor het hooggerechts hof van die staat Luitenant Young eist een smartegeld van 15 miljoen dollar. Maar parale! met die civie le procedure heeft Cranston de! senaatscommissie voor de strijd- krachten verzocht een onderzoek in te stellen naar de priaktijken in het bewuste opleidingskamp. Krijgsraad Door de zaak hoog te spelen neemt luitenant Young het risico van mi litaire strafmaatregelen. Toen hij ongeveer een jaar geleden samen met 53 lotgenot en collega-officie ren en gewone manschappen aan de 'overlevingscursus begon werd hem verzekerd dat hij voor de krijgsraad zou komen als hij; bijzonderheden zou geven over de gang van zaken in Warner Springs. Het noemen van de naam tegeno ver buitenstaanders was al genoeg om te worden vervolgd. nangende Ycrungs civiele zaak en het parlementaire- onderzoek heeft ce leiding van het kamp alle commen taar geweigerd. Niettemin is de zaak Young voor de 'New York ïirnes' aanleiding geweest oen vori ge week een uitvoerig artikel te wijden aan de taakopvatting van de instructeurs in Wamer Springs en andere marinierskampen. Ander geval Het gezaghebbende blad noemde bij voorbeeld het geval van de 25- jarige recruut Harry Hischock die tijdens de training door zijn hand werd geschoten. Dit incident, ge beurd op 3 januari dit jaar in het kamp Parris Island in South Caro lina, was voor het leger aanleiding tot een intern onderzoek. .Als ge volg daarvan werd de 26-Jarige sergeant-instructeur Robert Hcn- son door een krijgsraad veroor deeld tot vijfiten maanden dwan garbeid en verlies van zijn onder- officiensrang. De straf werd echter later verzacht tot twee maan den. terwijl Hensons superieu ren de krijgsraad verzochten hem ais marinier le handhaven. De ouders van Hiscock namen seen genoegen met deze gang van zaken er. hebben voor de burger rechter een procedure tegen sergeant Her. son aangespannen. Het is niet ce eerste keer dat er in de Verenigde Staten vraagtekens wor den gezet achter de opleidingsme- thoden bij het korps maroniers. In 1956 stak er een storm van veront waardiging optoen bekend werd da: zes recruten tijdens een trat- ningsmissie :r. Ribbon Creek w=- ren verdronken. Deze re! le.dde tot verscherpte n-r-u-ner voor de in structeurs, maar getuige de recen te onthullingen bezondigen die zich

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13