Terneuzen Mest voor een andere opzet bij aanleg van speelruimte Auto slipt de sloot in Uit in Zeeuwsch- Vlaanderen In het museum van Terneuzen kraait tot 9 april de rode haan... DE RIEMENSJES Een beeld uit de musical 'Een kannibaal als jij en ik' van het duo Vermeulen/De Jonge. Zaterdag 20 maart in Terneuzen. Kannibaal (1) Ben vredige stam uit de jungle komt voor het eerst met de beschaving in aanraking. Het jonge stamhoofd gaat op reis naar de ontwikkelde wereld en komt daar terecht in allerlei verwikkelingen. Of het goed of slecht met hem - en met die wereld - afloopt, staat aan het publiek te beoordelen. Dit simpele thema vormt de basis voor 'Een kannibaal als jij en ik', de musical die Bram Vermeulen en Freek de Jonge (Neerlands Hoop) geschreven heb ben en die dit seizoen een ware zegetocht langs de Nederlandse theaters maakt. Het is eigenlijk niet de eerste musical van het Neerlands Hoopduo. In '69 maakten De Jonge en Vermeulen 'De dag dat de onschuld doodging', een produktie in een bezetting van 25 studenten plus orkest, die drie uit voeringen beleefde. Sindsdien hebben Bram en Freek het stuk regelmatig bewerkt en enkele malen geprobeerd om een beroepsproduktie te realise ren, zonder succes overigens. Ondanks drastische inkromping van het aan tal medewerkers dht voor de musical nodig was bleven de kosten te hoog en de risico's te groot. Totdat vorig jaar het punt kwam waarop de bezet ting zó ingekrompen en de goodwill van Neerlands Hoop zó toegenomen was, dat 'Een kannibaal als jij en ik' een feit werd. FJet oorspronkelijke stuk is in het nieuwe nauwelijks te herkennen en acht acteurs vervullen in een vernuftig in elkaar geknutseld geheel talrijke dubbelrollen. bij het lugubere kasteel was aangeland, Onderweg ontmoet ze een vreemd heerschap, dat haar ook in het kasteel niet meer in de steek laat. Rabens- halle is een spookslot. De avond begint om 20 uur. Zandy's Bride De filmliga Terneuzen draait donderdag Zandy's Bride van J. Troëll. Via een dagbladadvertentie komt een ruige cowboy in Noord-Californië aan zijn bruid. Hij vraagt een vrouw die hard voor hem werkt en hem een zoon schenkt. Zijn braid verlangt echter meer van het huwelijk. Zij wint uitein delijk het pleit. In Zandy's Bride, een film van de Zweed Jan Troëll, treden Gene Hackman en Liv Ullmann op. De voorstelling is in het Luxortheater en begint om 20 uur. Vuile Mong Kannibaal (2) Vuile Mong en zijn vieze gasten is een hoogst opmerkelijk Belgische groepje, een alternatief circusje, met vlijmscherpe liedjes en satirische tek sten. In '71 dook dit verschijnsel voor het eerst op en sindsdien trekt de 9 mensen sterke groep door Nederland en België om - ondermeer - bij sta kingen en maatschappijkritische manifestaties van zich te laten horen. Wie kennis wil maken met Vuile Mong en de manier waarop hij heilige huisjes saneert kan vrijdag aanstaande terecht in de openbare school in Oostburg. Daar treedt de groep om 20 uur op voor j'Uit West Zeeuwsch-Vlaanderen. De bezetting van de musical bestaat uit: Willem Nijholt (die dus de hoofdrol vervult), Corrie van Gorp, Carol van Herwijnen, Ferd Hugas, Henk Vote], Serge-Henri Valcke, Riet Henius en Bill van Dijk. Ze worden onder steund door de musici Jan de Hont, Jons Pistoor en Jos Hermeier. De regie is in handen van Eddy Habbema, Larry Oaks is verantwoordelijk voor de beweging, Pim van Isveldt ontwierp de kostuums en Bram Vermeulen het decor. 'Een kannibaal als jij en ik' komt zaterdat 20 maart naar het Zuid- lantheater in Terneuzen. Deze voorstelling begint om 20 uur. Kaarten 10,-, cultureel jeugdpaspoort 5,-) zijn beschikbaar vanaf een week voor het evenement. Ze kunnen van 14 tot 16 uur telefonisch (01150-5555) worden besteld bij 'Uit in Zeeuwsch-Vlaanderen'. Rijkspolitiekapel Eveneens op vrijdag treedt de 85 man sterke rijkspolitiekapel op in de kerk van Westdorpe. Dat gebeurt met medewerking van de zangsolisten Herman Emmink en Rita Hovink. De kapel - die eigenlijk geen introductie nodig heeft - staat onder leiding van kaptein J. Schaap. De avond begint om 20 uur. Eigen bodem rabenshalle Technische theaterwerkgroep Perspekt is donderdag in het Zuidland- theater met 'De val van Rabenshalle'. Een nieuwe theatervorm, waarin to neel, dans, mime, muziek en film wijze samengaan. Situaties die niet op het toneel kunnen worden uitgebeeld verschijnen op het filmdoek. Het verhaal is simpel. De twee bewoners van Rabenshalle, een oudere man en zijn ge bochelde bediende, krijgen een meisjes op bezoek, het nichtje van de ou dere man. Ze heeft een lange wandeling door het bos moeten maken eer ze J'Uit Terneuzen organiseert zaterdag weer een popfestival met groepen van Zesuws-Vlaamse bodem in het Zuidlandtheater. De avond begint om 20 uur. De groepen die optreden: Link. Dazzel Paint, KFE en de folksinger Gert de Meijer. Koffieconcert •Zondag 14 maart, De Halle, Axel: koffieconcert met de violist Jo Juda en de pianiste Sumioko Nagaoka. Op het programma staan werken van Han del, Schubert, Debussy en Kreisler. Het concert begint om 12 uur. REGIONAAL COMMANDANT LAAT VERZAMELING ZIEN TERNEUZEN - Zolang 'de rode haan kraait' houdt de brandweer 'de belen dende percelen nat'... Achter deze tot clichés verworden zinnetjes gaat een wereld schuil: de wereld van de spuitgast en zijn rol lend materieel, van binnen- en uit slaande branden, magirusladders en hoogwerkers. Wie er iets meer van wil weten, kan vanaf vandaag (woensdag) tot 9 april terecht bij het Temeuzens museum, waar tot 9 april een tentoonstelling r het brandweer- weer werd opgeheven kwam er erg veel materiaal los. Ik kreeg ook het een en Het materiaal is afkomstig uit de ander van een vriend van me, die be- heerder van het brandweermuseum was, dat toen ook in Utrecht zat. Bij Ledenvergadering BRESKENS - Morgen, donderdag houdt de turnvereniging DIO de jaar lijkse algemene ledenvergadering in restaurant 'Scaldls' te Breskens. Agendapunten zijn onder meer jaar verslagen, bestuursverkiezing, verkie zing kascommissie en vaststelling van de contributie. De vergadering begint om 20.00 uur. Somwijlen gaan wij scrabbelen bij de Riemensjcs. Aardige luitjes. Vooral zij - mevrouw Rieihens, van zichzelf een Wolferlje - met haar mag ik gaarne een blokje leggen. Al moet ik er wel bij vernielden dal dit voor mij meestentijds uitloopt op een hachelijk avon tuur. „We spelen niet om een boerenhofslcó hè?" lacht mevrouw Riemeus en plaatst als terloops een driemaal dubbele woordwaarde. Dat Riemensje. Ze zit daar ravenzwart van haar en oogopslag en zet. in snel tempo de voordeligste lettercombinaties op het bord Ik nécm de blokjes uit de bus. zij trekt ze. net. ais in de loterij. Zou het daaraan liggen dat Ik me in een oogwenk in een onmogelijke situatie bevind mét' een handvol klinkers of een hoop machteloze mede klinkers? „Als ik de g moet krijgen is het. te hopen dat ik hem gauw trekzegt Riemensje Mijn hemel, ik begrijp dit niet. Q - de meest gevreesde letter in het scrabble- spel Zou men om een verlegen zitten?. Riemensje blijkbaar wel, ze heeft allang in gedachten het letter veld. verdeeld, combinaties opgeworpen, onvoorziene omstandigheden en wat stom geluk voor mij voorbe houden. liggen de welgedane woordwaarden voor Riemensje voor hel grijpen. Inderdaad krijgt ze de q en alras ontrolt zich daar het woord qua in het spel. Dat brengt. 35 punten op „Schitterend' oordeel ik. Na enig hoofdbrekens ge lukt het hoe kom ik. toch aan die letterblindlieid? i met een verantwoord doch mager woordje op hei veld te komen. Natuurlijk zou ik wat punten betrejl beter af zijn geweest als ik er iels anders van ge maakt had maar hel woord dal. er nu ligt was zo goed. Een aai in dc richting van de taal. .18 punten, niet slecht", stel ik tevreden vast. „Bij lange niet zegt mevrouw Ricrnens en plaatst fluks een a voor de q en rel achter de a. „ziezo, aquarel, dat is 57 punten" constateert ze bescheiden. Ze kan ook zo goed tellen. Ik ben verbluft, overrompeld door de aanpak en het snelle zicht van haar. Ik zal hard moeten pezen om er nog iels van te maken. „Ik heb geen klinkers" klaag ik. „Ik heb er Ie veel" laat Rie mensje nuchter welen maar bouwt, nochtans rap een woord. Ik wil de taal liefdevol omarmen maar dat brengt geen punten op. Dat vraagt het scrabblespel ook met. Het vraagt, zoals helaas vaak in dit leven het geval is: uitgekookt zijn en rekenen. Zo moetje spelen en niet anders. Met liefde kun je hier niets be ginnen. Riemensje paart dc fortuin en zakelijk in- zicht en dat leidt tot succes. Terwijl ik zit na te den ken om een armzalig aantal puntjes nog wat op te vijzelen zit zij met de armen over elkaar gevouwen vergenoegd naar buiten te kijken. 't Luchtje betrekt", vindt ze. Ze is uit de streek en dan spreekt men met veel verkleinwoorden. Nog even en ze zal haar verbijsterende trend besluiten met een grandioze score. Het gebeurt. Uitgeteld en puntenarm geef ik. me over. Natuurlijk zal ilc terug komen voor een nieuwe kans. Je moet hard zijn in die dingen, want. oaharm, ik wil scrabbelen zoals ik schrijf, niet om het verhaal maar om het. genot van het taalgebruik Een roemloze ondergang is daar door mijn deel. „Stop je er maar goed in, 't. wordt, weer fris" zegt mevrouw Riemens bezorgd. Erg harte lijk, de Ricmensjes en met haar mag ik graag een potje scrabbelen. TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen gaat de aanlegkosien van speeige- legenheden en openbaar groen voort aan verwerken in de exploitatieplan nen van nieuwe wijken. Dat betekent, dat wie grond koopt in dergelijke plannen meebetaalt aan deze voorzie ningen. Tevens worden in de (ontwerp)be- stemmingsplannen plaatsen aangege ven voor speelterreinen en groen. De gemeente wil daarna met bewoners praten over het 'invullen' van de plan nen. Dit systeem wordt voor de eerste keer gevolgd in de wijk Hof Zeldenrust. Daar houden voorlichtingsambtenaar J. C. Robesin en ambtenaar jeugdza ken Chr. Maas binnenkort een hoorzit ting, waarop bewoners hun wensen kunnen uiten. In het plan zijn op vijf punten mogelijkheden opengehouden voor de aanleg van speelgelegenheid. De nieuwe aanpak komt op een mo ment dat er in Terneuzen onvrede is ontstaan over de speelvoorzieningen. Niet alleen vindt een aantal inwoners dat er te weinig zijn, er wordt ook ge klaagd over de inrichting. Een onlangs opgerichte werkgroep wil met alterna tieven komen. Recentelijk vroeg ook het contactorgaan van Biervliet om meer speelmogelijkheden voor de jeugd. Voor wethouder jeugdzaken mevrouw L. van der Plas-Tanis zijn de geluiden niet nieuw. „Wat je ook in speelgele- genheden investeert, je zult altijd on tevreden mensen houden. Een deel wil geen speelgelegenheid voor de deur, anderen reageren aan vankelijk enthousiast, maar vragen la ter, of we de terreintjes willen oprui men omdat de kinderen groter zijn ge worden", zegt ze. De gemeente Terneuzen is in 1971 de inwoners langsgegaan met een ambi tieus opgezet 'vijfjarenplan' voor speelgelegenheden. Deze discussienota ging ervan uit, dat er vijfjaar lang geld op tafel zou moeten komen voor het geleidelijk aan uitbouwen van de speelvoorzieningen in de stad en de dorpen. Achteraf zegt mevrouw Van der Plas: „Die nota was wat te hoog gegrepen. We gingen er toen nog van uit, dat iedereen het wel leuk zou vin. den als er speelgelegenheid kwam. En verder stonden we niet stil bij de ge weldige onderhoudskosten. Daarvan zijn we ons later werkelijk naar ge schrokken". Het resultaat: In Terneuzen en de dorpen is de eerste fase van het plan (het treffen van 'basisvoorzieningen') voor driekwart uitgevoerd, maar bleef een afronding goeddeels achterwege. Volgens chr. Maas is daar een aantal oorzaken voor. „De speelgelegenhe- dennota was een discussienota, geen afgerond plan. En verder is het met de financiering anders gelopen dan de nota aangaf. In het stuk werd door hel realiseren van de eerste fase een be drag van 50.000,- uitgetrokken. Ach teraf is - dat was in 1973 - aan die eer ste fase niet minder dan 150.000,- be steed. Van dat geld zijn basisvoorzie ningen aangelegd in de stad en de bui tenkernen. In 1974 besloot de raad om - gezien de forse uitgaven van het jaar daarvoor - geen bedrag meer beschik baar te stellen voor nieuwe speelgele genheden. Wel was er ƒ40.000,- nodig voor het onderhoud. Voor 1975 viel de beslissing om voorzieningen te treffen in wijken waar zich knelpunten voordeden. Het ging om een bedrag van 20.000,- Voor het onderhoud werd vorig jaar 53.000,een globaal bedrag - be schikbaar gesteld. Dit jaar worden speelgelegenheden dus meegenomen in de exploitatieplannen". Opvallend in deze becijfering zijn de bedragen die Terneuzen ieder jaar moet uittrekken voor het onderhouden van de speelgelegenheden. Bij deze post zit niet alleen het zand voor de zandbakken, dat regelmatig moet worden vernieuwd, maar ook het her stel van een groot aantal vernielingen. Mevrouw Van der Plas: „In Zaamslag hebben we tot drie keer toe straatte gels moeten leggen. De oude werden gewoon weggehaald en gebruikt voor de aanleg van particuliere paadjes, Het komt ook nogal eens voor, dat er on derdelen van ijzeren speelwerktuïgen verdwijnen of kantplanken van houten zandbakken". royale collectie van de heer A. J Ves- seur, regionaal brandweercomman dant van Zeeuwsch-Vlaanderen en stukjes en beetjes is m'n collectie ge- sinds kort ook bestuurslid van het Ne derlands Brandweermuseum in Helle- voetsluis. „Als jongetje van fi ben ik met verza melen begonnen, 's Kijken, dat was '36." vertelt hij. „Ik woonde toen Utrecht en in die stad nam de vrijwil lige brandweer een belangrijke plaats in. Iedereen leefde met het korps mee. Ik spaarde kranteknipsels en foto's. Na de oorlog ben ik daarmee doorgegaan. Toen in Utrecht de vrijwillige brand- groeid. Nu heb ik alleen al zo'n 900 boeken en 1000 afbeeldingen over de brandweer en 12 verschillende brand weerhelmen en -petten." verplaatsen Pronkstukken Pronkstukken van de expositie in het Terneuzens museum zijn (wee leren brandeinmertjes. Ze zijn van de brandweren van Hoorn en Haarlem en dateren van 1790. By rie boekwerken is er eer. over eer. brand n: Leider; u:t 1766. Vesseur die de expositie inrichtte met hulp var. zijr. vrouw en enkele bestuursleden i van het museum - maakte een fotopa- necltje van de brandweren van Am sterdam. Utrecht. Der. Haag en Rot- terdam Er zijn ook opnamen te zier. i van de brandweren van Terneuzen er. Sluiskil en een enorme hoeveelheid branriweeratt.nbuten uit lang vervlo gen tijden. De verzamelwoede van de Zeeuws- Vlaarr.se brandweercommandant gn.g j zover, dat hij in eer. apart vltrtnetje I speeigoedbrandweerwagens uitstalde er. diploma's en onderscheidingen. Een affiche maakt melding van de brandweertentoonstelling etc in '48 werd gehouden in de Haagse Houirust- hallen In dat. jaar ging er voor 20 miljoen ir. vlammen op „Nu is dat 320 miljoen," zegt Vesseur. Het is de eerste keer dat hij eer. wat groter publiek laat ken nismaken met zyn collectie „Ik ben van plan het materiaal uiteindelijk ca deau te doen aan het branoweermu- seurr.. M'n kinderen geven er niks om. Maar ja, ook bij ons thuis was ik de er.ige die interesse voor de brandweer had Zo gaat dat TERNEUZEN - De Tcrneuzenaar A. C. de F. is dinsdag morgen mei zijn auto in de sloot gelaakt als gevolg van de gladheid. Het ongeluk gebeurde langs de zeedijk tussen de buurtschappfn Otheiie en De Gricte, even buiten zijn woonplaats. De F verloor de macht over het stuur, botste tegen een paal van rie afrasle- i a.k langs de weg en belandde ten- Slotte in een slootje De man werd lirht gewond. Feu'arts bracht hem naar huis Op de foto: de auto van Dc F. méÈÊÊKm Het komt ook nogal eens voor, dat Be woners van de speelgelegenheden in hun wijk veranderd willen zien. Wan neer dat kan, is de gemeente daartoe bereid. De kosten vallen onder onder houd. Anders ligt liet met het ver plaatsen van speelterreinen. De wethouder: „Wanneer de kinderen naar school gaan. vinden veel mensen zo'n speelgelegenheid voor de deur maar hinderlijk. Dan wordt ons wel eens gevraagd of we hem niet kunnen weghalen of verplaatsen We willen da', altijd bekfjken, maar verplaats maar eens een speelgelegenheid in een bp- staar.de wijk, die voor liet grootste deel js volgebouwd Waar vind je nog epn open stukje Fin je kunt er onmogelijk huizen voor afbreken". Uit rie wijk komen nogal eens tegen strijdige berichten, wanneer het om speelgelegenheden gaat. is de ervaring op het stadhuts. Mevrouw Van der Plas herinnert zich dat een actie groep in de Serlippenspolder pleitte voor speel ruimte (die uiteindelijk werd aange legd in de wilde plantentuin) en andere bewoners vroegen om dergelijke voor zieningen niet neer te leggen voor hun huizen. Een vrijwel identiek geval deed zich voor in Hof Zeldenrust. Met be trekking tot de buitenkernen huldigt Maas de opvatting, dat de kinderen daar meeste gevallen nog volop speel ruimte hebben in de omringende pol ders. „De speelgelegenhedennota is er indertijd vanuit gegaan dat er voorzie ningen nodig waren in wijken waar men niets of heel weinig had. Daaraan werd prioriteit gegeven. Ik hab werke lijk even moeten glimlachen toen we hier een brief kregen van iemand uit De Griete die zeer omstandig voor de aanleg van een speelgelegenheid pleit-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 30