Zeeland had heel even een smetteloos wit jasje aan ÉjM 1111 Drie gewonden bij botsing op gladde Nieuwe Vlissingseweg Nieuwerkerk heeft nieuwe zeskantige Sint Janstoren ALMANAK Gewonde bij botsingen als gevolg van mist en gladheid Personentrein schept meisje op overweg hij Kloetinge WOENSDAG 10 MAABI a, COMMISSARIS BOERTIEN ONTHULDE GEDENKPLAAT DOOI HAD SNEEUW WEER SNEL ONDER DE KNIE *EEN KLEINE WINTERSE OPLEVING' VMSSINGEN Onder het mot to "Maart roert zijn staart" ont waakte Zeeland dinsdagmorgen onder een smetteloos wit sneeuw tapijt. Het was nu niet bepaald ao dat er sneeuwschoppen aan te pas moesten komen om de vroe ge uitgaanders de toegang tot stoep en straat te verschaffen maar er lag tenminste weer de sneeuw, die stad en land een totale metamorfose doet onder gaan. Om precies te zijn viel er net 1 centimeter. Een hoeveelheid, die de dooi dinsdagmorgen om streeks twaalf uur al weer bijna orider de knie had', maar vele schoolgaande kinderen waren al ver voor negenen op de been om nog enigszins onwennig grote sneeuwballen te rollen en elkaar voor schooltijd even in te peperen met zachte sneeuwdot- ten. In de loop van dinsdagochtend verdween de sneeuw bijna hele maal. Een enlcel buitje probeerde het nog wel, maar de temperatu ren waren bij de grond van dien aard (3 a 4 graden boven nul) dat het geheel eindigde in wat natte plasjes. Volgens een woord voerder van de KNMI-rneteo- dienst- te VMssingen is de kans, dat er binnen afzienbare tijd nog grote hoeveelheden sneeuw uit de lucht zullen vallen bijzonder ge ring. „Aan die kust kunnen we nog wel wat verwachten, maar verder is het niet veel meer dan een kleine winterse opleving ge weest". Overigens viel ook op veel plaatsen in de rest van Ne derland een laagje sneeuw. Maar niet veel meer dan in Zeeland. Twente lug er met twee centime ter het dikst onder en heeft met de lagere temperaturen ('s-machts wel tot min tien graden) de meeste 'kans op behoud van het sneeuwtapijt. Voor Zeeland luidt de verwachting voot de komende dagen: gedurende de nachten om het vriespunt misschien iets er onder en overdag enkele gra den boven het nulpunt. Enigszins onwennig rollen jeug dige Vlissingers voor het luiden van de schoolbel vlug een paar grote sneeuwballen. OUDE TOREN TIJDENS TWEEDE WERELDOORLOG VOLLEDIG VERNIELD NIEUWERKERK De klokken van de nieuwe Sint Janstoren te Nieuwer kerk hebben de eerste officiële klan ken «ver het dorp uitgestort. Dat gebeurde dinsdagmiddag toen het fraaie nieuwe bouwwerk officieel in gebruik werd gesteld door de Commis saris van de Koningin in Zeeland dr. C. Roertien. De openingshandeling bestond uit het onthullen van een gedenkplaat die binnen in de toren is aangebracht. Nadat de commissaris het laken van de marmeren plaat had weggetrokken, stelde hij de klokken in werking. De Nieuwerkerisers hebben dertig jaar op bun niéuwe zeskan ter moeten wachten. Tijdens de oorlog (op 3 fe bruari 1945) werd de toren opgebla zen on totaal vernield. De fundamen ten bléven staan en deze zijn bij de wederopbouw ook weer gebruikt. Bur gemeester J. D. de Kam van Duivo- land had voor de openingsceremonie de geschiedenis van de oudo en het verhaal van de opbouw van de nieuwe toren verteld- De oorspronkelijke to ren was gebouwd tussen 1475 en 1500, gewijd aan Sint Johannes de Evange list. De zeskantige vorm is vrij uniek. Alleen de Sint Jacöbskerk in Den Haag heeft ook zes kanten. Een ver klaring hiervoor kan zijn dat in de middeleeuwen beide kerken onderho rig waren aan de abdij van Middel burg. De bouw van de nieuwe toren bleef steeds op de financiële kant hangen. De gemeente had weliswaar een oor- logssdhadeolaim van half miljoen gul den maar het bleek geen haalbare kaart voor de gemeente zelf nog eens een zelfde bedrag neer te tellen. In dacw-verband werd het echter mi lijk een bijdrage van 93 percent te verkrijgen. De burgemeester zegde al le diensten die hieraan bun medewer king hebben verleend hartelijk dank. Het regionaal coördinatiecollege voor Openbare Werken, District Zuid van de dacw, de Arbeidsvoorziening in Middelburg en het Arbeidsbureau in Zieriikzee. „Was deze poging in 1975 miSlufct, de toren zou nimmer zijn herbouwd. Het ministerie van finan ciën had namelijk bepaald dat de bouw voor 31 december van bet vorig Jaar klaar moest zijn. Na dit tijdstip verviel de claim. Van een destijds ontstaan torenfonds werd een tweede Klok aangeschaft. „De burgemeester besloot met de wens dat deze Sint voorganger de Onderhorig Dr. Boertden wenste Nieuwerkerk ge luk met de nieuwe aanwinst. Het deed hem deugd dat naast de kerk van Nieuwerkerk, ook een kerk in Dan Haag onderhorig sou zijn geweest aan de abdij van Middelburg- „Maar tn de loop der eeuwen is er wel wat veran derd. „De commissaris merkte op «te* de gemeentelijke torens bet zwaar te verduren hebben gehad tijdens da oor log. Immers, oak die van Ouwerkerk en Oosterland werd ruïne®. „Kerken en torens dienen te worden gebouwd als voorbeelden van vroomheid en deemoed, volgens de opvattingen van de middeleeuwse monnik Bernard van Cleveau. De Nieuwerkerkse toren is daar zeker een voorbeeld, van. Er rijn ln de provincie destijds ook wel to rens gebouwd uit hoogmoed en nooit voltooid. De heer S. van Klinken sprak nam de gemeenteraad van Duweland. Hij noemde het bouwwerk een sieraad, waar aan de hele raad graag zijn medewerking had verleend- Hij zag toch ook een schaduwzijde doordat de totstandkoming mede mogelijk werd door een economische tadnMng. De vreugde over de herbouw stak echter boven aMes uit. Architect lr. J. Weijte Stelde dat het allemaal niet gelukt zou rijn wanneer men niet over een competente bouwer had be- schikt. Hij dankte de aannemer firma De Kok uit Bergen op Zoom en alle medewerkers. „De toren is sneller dan BWyM r druk op de knop de klokken Commissaris Boertien onthult de i denkplaat in de nieuwe toren te Nieu- werkerlc. Terneuzense radio, piraat weer actief TERNEUZEN - Sinds kort is de radio piraat die een paar maanden geleden door de politie in samenwerking met de FTT-peil dienst werd opgerold, weer heider op de 101,5 net van de FM-band te ontvangen. Onder de naam "Radio Kapitaal" wor den op wisselende tijden, maar in elk geval op zondagmiddag, kleine muziek programma's met verzoekplaten uitge zonden. De disc-jockey's die voor een praatje tussendoor zorgen, dienen zich aan als Derek de Vries en Tommy de Zeeuwse Het Zeeuwse notabele echtpaar, dat zich vorige week wegens meerdaags congresbezoek in het centrum des lands in een sjiek hotel had genesteld, verscheen daags na de eerste congresdag en het geanimeerde, lang uitgelopen borreltje na coherent aan het ont bijt Het kopje van de wederzijdse eitjes was er al af. toen zij verschrikt rondblikkend naar de andere tafels hem licht ont steld toefluisterde: „Waarom heb je je stropdas niet aan?" ,Jïé", sprak hij, tastend- „Ik zou er een eed op kunnen doen dat ik 'em heb omgedaan voor de was tafel". „Nee", sprak zij geprikkeld. Je hebt 'em niet. Dat kun je hier toch niet doen". Hij betastte nog enige tijd vruchte loos zijn hals en zijn nek. maar moest haar gelijk geven: hij had z'n das niet om. Je ziet er toch slordig uit", fluis terde zij berispend. Je overhemd zii vol bobbels. Trek het eens recht". Hij deed het gehoorzaam, maar het hielp niet. Z'n stropdas hing eronder. VMSSINGEN - Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's rijn dinsdagmorgen op de Nieuwe Vlis singseweg tussen Middelburg en Sou burg ter hoogte van Abeele 3 personen licht gewond geraakt. De drie betrokke nen, de beide bestuurders en een inzit tende moesten per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd wor den, maar konden na behandeling weer naar huis. Het ongeluk gebeurde omstreeks acht uur 's morgens op een door de sneeuwval gladde en bovendien misti ge Vlissingseweg. Door de mist - met op dat moment een zicht van minder dan 50 meter - had automobilist J. S. B. uit Vlissingen een voo rhem rijden de auto te laat in de gaten, waardoor hij krachtig moest remmen en in een slip raakte. Daardoor kwam de auto op de andere weghelft terecht en ontstond een fron tale botsing met een uit tegenoverge stelde richting komende auto, be stuurd door de Middelburger C. P. A. Door de kracht van de botsing schoot de auto van B. vervolgens helemaal naaT de mdere kant van de rijbaan, waar hij in de groenstrook tussen de rijweg en de ventweg tot stilstand kwam. Als gevolg van dit ongeval werd het ochtendverkeer tussen Middelburg en Vlissingen over de Nieuwe Vlissingse weg met enig oponthoud geconfron teerd. Gedurende ongeveer een half uur na de aanrijding moest de politie het verkeer uit beide richtingen over een rijbaan leiden, waardoor filevor ming opfcrad- Als gevolg van deze filevorming ont-| burg komende personenauto, bestuurd] kops taartbotsing bleef stond vlak bij de plaats van het door J. J. G. op een voor hem beide auto's beperkt, ongeval een tweede aanrijding. Daar- rijdende auto. bestuurd door Foto: De van de weg bij reed een uit de richting Middel-' E. v. D. uit Vrouwenpolder. Bij deze| zwaar beschadigde auto. de snelste plant uit zijn oudere wortels opgeschoten". Als laatste bijdrage voor de toren bood hij de burgemees ter een klopper voor de deur van de toren aan, een uit een stuk gesmeed Auto zwaar beschadigd bij aanrijding BRESKENS Maandagavond net na zes uur is bij eeen verkeersongeluk Breskens een personenauto zwaar be schadigd. Een tweede auto liep lichte schade op. J. H. S. uit Vlissingen, die owar de Singel reed, verleende op de kruising met de Langeweg geen voorrang aan de personenauto van mejuffrouw M- A. E, uit Groede. De auto van mejuf frouw EL Mep zware schade op. OOSTBURG Dinsdagmorgen als gevolg van gladheid en plaatse! mist in het gebied van de groep Oostburg van de rijkspolitie een aan tal ongelukken gebeurd. Bij alle onge lukken ontstond schade, terwijl een ge wonde vieL Omstreeks negen uur dinsdagmorgen raden op de Zeedijk bij Nietrwvlie-t twee auto's frontaal op elkaar. P. V. uit Cadzand liep hierbij een enkelbreuk op. Een voorbijganger heeft hem naar het SintnAntoniusKiekenhuis in Oostburg vervoord. V. botste met zijii auto tegen de vrachtwagen van W. W. uit Broskcns. De personenauto liep flinke schade op. In de buurt van Schoondijke gebeur den drie ongelukken korte rijd nu elkaar. Om kwart over acht reed F- D. uit Schoondijke op do Herenweg achter op de stilstaande vrachtwagen van C. D. uit Adogem (B). De auto van F- D. liep zware schado op. Een kwartier later ontstond op de Lange Herenweg een soortgelijk onge viS. li. C. uit IJzendijke reed achterop een stilstaande vrachtwagen. Do per sonenauto werd hierbij zwaar bescha digd. Weer een kwartier later was de vrachtwagen, bestuurd door A. C. van der uit Woudrichem, nogmaals l>e- trokken bil een verkeersongeluk. De chauffeur keerde zijn wagen op de Lang© Herenwog. Hierbij botste A. V- uit Hoofdplaat met zijn auto tegen de vrachtwagen op. Ook de auto van V liep 7.ware schade op. Op de Kustweg bij de Zwarte Polder te Niouwvliet liepen twee vrachtwa gens flinke schade op by een frontale botsing. De botsing ontstond doordat beide auto's gingen slippen bij een rempogmg. De vrachtwagens werden bestuurd door H. J. B. uit Biervliet en M. V. M. uit Hoofdplaat. De aanrij ding gebeurde omstreeks negen uur dinsdagmorgen. siervoorwerp dat het geheel oompk- teerd. Namens de midd^nstandsverenlgk; van Nieuwerkerk bood ós beer C. Lievense een vlag aan. Het litteken Ir ons dorp is nu weggewerkt. We rijr ook blij dat er niet zomaar een tore is neergezet, maar een mooie kopie zoals het vroeger was." De toren heeft geen haantje maar een vaantje. De haan van de oude toren staat al derüg jaar op het dak ran de kerk. Nog een haan op de toren vont men niet acceptabel. Uiteindelijk werd besloten als windvaan het wapen Tan de vroegere gemeente Nienwerkcrk aan te brengen. GOES De 19-Jarlge fietser C. P. P. nit Goes is dir^-'-' gochtend op de spoorwegovergang kuys BallotstrMl bij Kloetinge gegrepen door een per sonentrein. Het meisje negeerde het rode stoplicht en fietste, langs de hal' ve spoorbomen, de overweg op. De trein, komende uit de richting Bergen op Zoom, raakte het adhteme! van de fiets. Het meisje liep letsel aan haar hoofd en aan haar huik op. Zü moest worden overgebracht naar zie kenhuis T>e Bevelianden-Noord'. Hei treinverkeer liep nauwelijks vertraging op. ZONNNIGE PERIODEN Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar eerst plaat selijk nog mist. In het algemeen wei nig vrind en middag temperaturen van 2 graden in het noordoosten tot 5 gra- den in het zuiden van het land. De vooruitzichten voor donderdag en vrijdag. Zonnige perioden en minder koud, maar in de nacht op de meeste plaat sen nog lichte vorst. De weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 4 tot 11; min.temp.: omstreeks min 2 graden; max.temp.: omstreeks 6 gra den; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent ;kans op een geheel droog etmaal: 90 procent Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 8; min.temp.: omstreeks min 1 graaC; max.temp.: omstreeks 7 graden; kans op een droge periode van minstens i- uur: 95 procent; kans op een geneffl droog etmaal: 90 procent. 11 maart 1976 ZON EN MAAN Zon op 07.03 onder 18.» Maan op 13BT onder Mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2