u Aerophilen in Zeeland hoort De nagedachtenis van een slachtoffer Onze prins Bemhard; De drie van Breda Montedison en carnaval SKW, wat maak je me nu klaar? Oosterschelde I MAART 1976 PROVINCIAll ZEEUWSE COURANT der een foto uitgereikt var. het lucbtadhip Graf Zeppelin- Het ja een afdruk van «n in ii'28 boven het Buitenhof in Den Hue *e- 0 rider red riet ie van Jacques Cats opBÜjKen. nur niet In Hulst. I.utM Itebbea se op ile markt In So Ni klaas ni>| een hele serie bal lon* opgelaten. Ül<- waren ook itxu waterstof geruid. Maar er was niemand dlr er een punt ran maakte. In Hulst wrj. Jammer, yegt WeatMrate. Het sou leuk rijn sewrewt roor de aerophl- Meneer Weststrate uit de Sprencklaan in Middelburg is aerophil. Niks om u bezorgd over te maken. Want wat be tekent dat woord 'aerophil' eigenlijk? Zo wordt iemand ge noemd die luchtvaartobjecten verzamelt. De luchtvaart heeft altijd al de belangstelling van velen getrokken. Talloze boeken zijn er over geschreven, musea puilen er van uit. Er zijn zelfs tijden geweest, dat het een complete rage was om overal luchtballons op af te beelden. Snuifdozen, dassen, stoelen, manchetknopen zelfs thee- en eetserviezen werden met dergelijke voorstellingen opgesierd. De geschiedenis van de luchtvaart is ook te zien op series wandborden, op oud- Hollandse koekplanken, op penningen, waaiers, pendules, postzegels en vazen. In Nederland is de grootste en oudste vereniging van verzamelaars op dit gebied 'De Vliegende Hollander'. Er zijn wel omstreeks honderdduizend verzame laars van luchtvaartobjecten. Honderdduizend aerophilen. Een kleine actieve groep hiervan zit in Zeeland, in een eigen afdeling. Meneer Weststrate is daar secretaris van. Al tien jaar. De leden van de afdeling Zeeland hebben zich voornamelijk toege legd op luchtpoststukken. De meeste belangstelling van hen gaat uii naar de ontwikkeling van de KLM. Maar daarnaast zijn fer ook favoriete onderwer pen als: de historie van de bal lonvaart. de tragedie van de luchtscheepvaart en de zweef- vliegpost. Er zijn er ook bij die de historie van de luchtvaart in bepaalde landen uitpluizen en vastleggen Zo beeft het bestuurs lid J. de Jager uit Kapelle een fraaie verzameling van Zwitserse luchtpost. Ene meneer P. Kamer- mans uit Vlissingen is weer spe cialist in de luchtvaart en luehi- posthistoric van Israël. Zo heeft ieder z'n eigen interesse. De on langs overleden voorzitter van de Vliegende Hollander in Zeeland, de heer K. Otte die nu is opgevolgd door de heer J. Hint- zen uii Vlissingen had veel interessante bijzonderheden en documenten bijeen gebracht over de ontwikkeling van de KLM- Zeeland lijn. de vüegdienst die in 1932-1939 werd uitgevoerd naar de vliegvelden van Haamstede en Vlissingen. Die Zeelandlijn noemden ze ook wel de goklijn, weet de heer Weststrate. Passagiers op deze dienst waren vooral geïnteres seerd in de bestemming Knokke, waar ze nog eens een gokje gin gen wagen op de speelbank. Te genwoordig rijden ze met bussen vanuit Amsterdam naar Knokke om te gokken, vertelt de heer Weststrate. En het zijn voor het merendeel nog dames ook. Op bijeenkomsten in den lande krijgt de heer Weststrate nog wel eens te horen, waarom hij zich in zijn verzameling niet heeft toege legd op de Zeelandlijn. Jij als Zeeuw, zeggen ze dan, dat moet jeu toch wel interesseren. Maar ik ben daar niet zo weg van. Die luchtpoststukken van die lijn zijn me te duur. Dat komt omdat er destijds veel te weinig post is verstuurd. Er zijn vluchten bij van drie brieven. Maar er waren er ook wel eens van twintig. Weststrate's aandacht voor post stukken richt zich nu op de lucht post van en naar Zuid-Amerika. Hij wil graag iets verzamelen wat de meeste mensen niet heb ben. Kijk, zegt hij van de tien luchtpostverzamelaars zijn er misschien wel zes die de Icdiëlijn Vliegende Hollander secretaris Weststrate over zijn hobby, het verzamelen van luchtpoststukken .Je krijgt een heel andere kijk op de wereld. Ook kom je er op die manier achter hoe zo'n luchtlijn zich nu heeft ontwikkeld". verzamelen. Daarom ben ik met wat anders begonnen. Natuurlijk heeft Weststrate ze wel bij zijn collectie; de post stukken van vluchten waar des tijds iedereen over sprak. Zo.ils de eerste KLM oceaan vlucht met de Snip naar West-Indie. Tussen haakjes: aerophilen spa ren niet- Die verzamelen. "Sparen doe je met lucifermerken, zegt Weststrate corrigerend wanneer ik tijdens het gesprek dat woord even gebruik. Luchtpostverzamelaars hebben zo hun eigen foefjes om in het be2it te komen van bepaalde luchtpost- stukken. Die sturen net als West strate dan brieven naar zich zelf. Poste restante Mexico bijvoor beeld. Na een paar maanden komt zo'n stuk dan weer terug. Omdat niemand de brief komt afhalen op het aangegeven kan toor. En zo valt. dan ö:e envelop op den duur weer bij de afzender in de bus. Keurg gestempeld en wel. Maar zo'n brief moet je wel aangetekend versturen, vertelt Weststrate erbij. Want anders verdwijnt ie misschien ergens m een prullebak. Eigenlijk is het uniek dat een kleine, nogal geïsoleerde club van luchtvaart- en luchtpostenthousi asten het al tien jaar heeft uitge houden in een provincie, waar eigenlijk heel weinig luchtpostma teriaal voor de verzameling te daa: Mis. uien is het «veel 1 die Zeeuwse club. Er zijn zelfs leden, die elders in het land op wedstrijd tentoonstellingen bij- zonder hoge ogen gooien en met fraaie onderscheidingen te rug naar huis gaan. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan treedt "De Vliegende Hol lander aanstaande zaterdag in Hulst naar buiten met een 'open dag'. Tegen het eind van het jaar denkt men verder nog aan het organiseren van een luchtvaart- symposium, waarvoor men ver schillende luchtvaartpioniers denkt uH te nodigen. Voor deze streek zou dat bijvoorbeeld een havenmeester kunnen .zijn van het vliegveld bij Souburg, maar men denkt ook aan internatio naal vermaarde mensen. Aanstaande zaterdag kan het ech ter ook al interessant worden, tijdens die open dag in het ge meenschapscentrum "Den Dul- iaert' in Hulst. De bekende bal lonvaarder Jan Boesman zal dan een inleiding houden over de ramp met de luchtschip Hinden burg. Alle bezoekers krijgen ver- Authentiek luchtvaartplaatje geschenk voor iedere bezoeker op de jaardag van de Vliegende Hol lander in Hulst Een mrrkusurdlice zaak. sett se cretaris Weststrate van de Vlie- gem'e Hollander in Zeeland. Overal in Europa mag een ballon ts?t De feestneuzen zijn opgeborgen, de dames hebben op woens dagmorgen hun bos rozen gekregen, de slingers zijn inge pakt kortomhet carnaval zit er al weer even op. In Mid delburg Zuid blijft een restant achter. De maneblussers rich ten ten tijde dat de bonte storm op een hoogtepunt verkeer de een gedenkteken op. Een zinnig gedenkteken op dit feest van de onzin. Het is een waarschuwing aan de automibilis- ten om de Middelburgse Statenlaan niet als startbaan te ge bruiken. Goed dat dit bord er nog even staat. Want de H.H. automobilisten blijven vol gas geven op deze doorgaande Middelburg-Zuid route. Het is daar zelfs zo erg dat zo verneem ik binnenkort een televisieploeg er opnamen komt maken van overstekende voetgangers. Voor het pro gramma 'Ren je rot' Met verontwaardiging hebben wij i de PZC van 21 februari 1976 het verslag van de rechtszitting van 20 februari 1976 tegen de verdachte B. ter oorzake van de doodslag van zijn vrouw, gelezen. Verontwaardiging, omdat uit het weergegeven deel van het pleidooi van Mr. Peeck en uit de verklaringen van de verdachte B. zelf, door de lezer de conclusie getrokken zou kunnen wor den, dat mevrouw B. aanleiding gege ven zou hebhen tot dit misdrijf en dat de gehele gang van zaken wel ®er in het nadeel van het slachtoffer, rier mond voorgoed gesloten is, gepu bliceerd is. Mevrouw B. was niet de heerszuchtige of op geld beluste vrouw, zoals zij afgeschilderd is. Haar karakter was en en al meeleven met anderen, gul en goedhartig, zoals ieder, die haar ook maar evetn heeft gekend, zal kun nen getuigen. Dat zij zich voor geld zou laten mishandelen is zo absurd, dat wij ons verbazen, dat deze man naar nagedachtenis zo durft te bezoe delen met een grofheid, die alleen kan voortspruiten, uit zijn 'gevoelsarme' «rakter. Killer kan het wel niet. De waarheid is, dat mevrouw B. zo huig van huishoudgeld werd voor- ten, dat zij vooral leefde van het pensioen van haar oude moeder, die bij haar in huis was, en dat haar van wrschilllende zijden geld toegestopt verd om de noodzakelijke levensbe hoeften te kunnen kopen, omdat zij seen geld had om iets voor zichzelf te kopen. Van de financiële handelingen van haar man was zij in het geheel niet pP de hoogte, alleen was haar man zo liefderijk met haar naam als dekman tel zijn dubieuze en misdadige ontdui kingen uit fes voeren. Niet met haar medeweten noch met haar medewer king. Zou zo iemand, die haar eigen vermo- sen zelf had aangewend voor het huis de huishouding en die absoluut niet aan geld verknocht was, zich laten doodslaan voor een spaarbrief? Dergelijke beweringen zijn zo een smaad op haar naam, dat wij ons genoodzaakt zien daartegen in te JaaiL Was het nog niet genoeg, dat hij "■■nze moeder het leven beroofde, moet "■ij nu, om zijn eigen huid te redden, et slachtoffer ook nog natrappen? Ontzettende mentaliteit! n haar leven heeft zij alles gedaan, ■et zij ken om het huwelijk in stand houden en een goede sfeer te 'neppen. Dat het met deze man on gelijk was is niet zo verwonderlijk s men de karakterbeoordeling leest zijn twee stukgelopen huwelijken w hij met onze moeder trouwde, in nmerking neemt. h zijn ons zeer wel bewust, dat met 5t weerleggen van de motieven voor - doodslag, onze moeder niet meer •nigkomt. maar dat haar nagedachte •■s voor allen die haar gekend hebben i 0 bezoedeld wordt, is voor ons reden .-til dit publiekelijk recht te zet- Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bomhard der Nederlanden is onver wachts in het nieuws. De gemaal van Koningin Juliana is plotseling door journalisten in het wereldnieuws ge plaatst. De handelsambassadeur van Nederland is op de tongen van duizen den mensen gekomen. De strijder voor goede menselijke verhoudingen onder de - olken der wereld is in staat van beschuldiging gesteld. Een groot beschermer van het wildleven. de voorzitter van het WNF is in zijn eer aangerand. De Prins der Nederlanden wordt door de vijanden van ons koningshuis be schuldigd van corruptie in handelsza ken. Voorwaar een zware beschuldi ging aan het adres van een waardig lid van ons Oranjehuis. Is deze beschuldiging een aanval van de rode volksdemagogen om ons ko ninklijk huis ten val te brengen? De vijandschap van de Marxisten tegen ons geliefd Oranjehuis is zeer groot. Daarom is het niet denkbeeldig dat de rode pers in de wereld alles in hun werk zal stellen om onze prins Bern- hard te beschuldigen om de aandacht van eigen politiek falen af te leiden. Denk maar aan Amsterdam en de snel groeiende werkloosheid. Wat was in Nederland voor jaren de leus van de communisten en de socia listen? Him devies was: Weg met de koningin. Deze gedachte leeft nog in de harten van de rode elementen in ons volksleven. Als een onweerslag uit een onbewolkte hemel zo kwam de beschuldiging in het. nieuws: Prins Bernhard is een dief. De couranten in heel de wereld hebben gepubliceerd dat de prins miljoenen guldens van de vliegtuigindustrie Lockheed heeft ont vangen De journalisten zetten door het publiceren van dit nieuws waar van de waarheid verre van bewezen is. prins Bemhard in de zondaars- bank. Wat zal het antwoord van het Neder landse volk zijn op de beschuldiging aan het adres van de geliefde prins'' Zal ccs volk partij kiezen voor het Oranjehuis of zal het uitroepen met het opstandige volk van Israël na Salomo's dood: Wij hebben geen deel aan David wij hebben geen erve aan de zoon van Isaï. Het is met denk beeldig dat vele Nederlanders luid zullen roepen: Laat ons het koning schap afschaffen. De invloed van het Marxisme wordt onder ons volk steeds sterker, daarom is het gevaar groot dat de band van Nederland met het Oranjehuis verbroken wordt. Zal de toestand van 1795 zich herhalen toen het Nederlandse volk de Oranjes wegstuurde in ballingschap? Wat prins Bernhard persoonlijk be treft, wij geloven dat hij de oneer die hem nu ten deel valt. niet verdiend sers op verraderlijke wijze overvallen, goed of slecht? Iedereen weet dat prins Bernhard als een dap per man aan de Nederlandse zijde gestreden heeft. Voor onze vrijheid. Hij heeft door zijn trouw en dappere daden het hart van ons volk gewon nen. Wie was onze beste handelsman voor hun herstel van de Nederlandse eco nomie na de wereldoorlog? Heeft ■prins Bernhard zijn handelstalenten niet gebruikt om ons volk te dienen om zo voor Nederland een goede plaats te veroveren op de wereld markt? Wij Nederlanders die juist van een reis uit Zuid-Afrika zijn thuisgekomen distantiëren ons van de beschuldiging aan het adres van prins Bemhard een beschuldiging die Amerikaanse, Russi sche en Nederlandse rode journalisten rondvertellen Wij geloven dat de berichten van beschuldigingen die over prins Bem hard rondgestrooid worden leugens zijn en gepubliceerd worden met het doel oms ons Oranjehuis in discrediet te brengen. De Heere heeft in zijn heilige voorzie nigheid in de tijd van de bloedstrijd van ons voorgeslacht voor de vrijheid ons de Oranjevorsten gegeven. De Va der des Vaderlands Willem de Zwijger heeft zijn bloed en leven gegeven voor de vrijheid van ons volk. De Oranjevorsten hebben het Nederland se volk aangevoerd in de heldenstrijd van onze vaderen. Prins Bernhard heeft zijn aandeel geleverd in de strijd tegen Nazi-Duitsland en de NSB de gewetenloze landverraders van ons volk. De welbekende spreuk: Kerk. Nederland en Oranje is de band die ons ook nu nog samenbindt en tot geen enkele prijs verbroken mag wor den. Het is onze wens en bede dat prins Bernhard in de tijd dat zijn goede naam bezoedeld wordt persoonlijk voor zijn eigen ziel met de dichter van psalm 46 mag ervaren: De Heere is een toevlucht en sterkte. Hij krach- telij'k bevonden een hulp in benauwd heden Wij blijven trouw aan ons Oranjehuis. R. Bos, F. A. Pauw, G. A. Zijdervela, Middelburg. Iets zeggen ten voordele van hen, die wegens oorlogsmisdaden veroordeeld zijn kon je 25 jaar geleden de kop kosten en het is nog steeds ongezond. Maar soms eist alias wat een mens van een beest onderscheidt, dat dit gebeurt. En dat is het geval wanneer Kees van Hombergh zegt. (zie het onderschrift bij zijn portret in uw blad van 28 februari): .Ze moesten mij maar eens 8 dagen directeur van de koepel van Breda maken- Dan was er geen probleem meer rond de drie "it Rr-'i"" Vs>" lïbersrh zou ze afmaken. Dan waren de Duitsers men selijker, want de 14 verzetstrijders die in Drunen liggen(?) werden reeds twee dagen na hun veroordeling geëxecuteerd. En hoe keihard dat von nis ook was: ieder die dit soort werk deed wist, waartoe het kon leidem Dan nog iets. Van de drie oorlogsmis dadigers die in Breda zitten had men foto's uit bun dienst- of ambtstijd. Behalve van Kotalla. Geen nood, van hem nam men de foto die in 1945 maand na zijn arrestatie is genomen of in 1946 (er zijn er twee gemaakt). Die werden tot 1972 toe afgedrukt :n de Nederlandse dagbladen. Ik heb toen alle redacties er uitdrukkelijk op gewezen, dat Kotalla's uitdrukking to taal versuft was en dat men overdui delijk kon zien dat het bloed hem uit zijn mond liep. En niet zo'n klein beetje ook. Toen zijn die foto's ijlings opgeruimd en vervangen door beeldte- nissen die in Breda gemaakt waren, toen Kotalla weer was opgeknapt van de martelingen. Ik praat in genen dele goed wat de drie van Breda deden. Had men ze na hun arrestatie onmiddelijk t muur gezet (desnoods na een richt) dan had niemand geprotesteerd. Ze hadden het er naar gemaakt. Maar mensen martelen dat het bloed over hun gezicht loopt, ze meer dan jaar opsluiten (waarvan op zijn minst 10 jaar in totaal mensonterende om standigheden) en daarna eisen dat ze worden afgemaakt is met menselijk meer maar duivels. Men zegt dat er nog steeds moed voor nodig zulke dingen te zeggen. Nu, die moed breng ik er dan wel voor op. Omdat de mens nooit één stap verder komt zolang men dergelijke dingen zegt en drukt. W. Geldof. Brouwerijstraat 38, Oostkapel le. Aan de slolavond van het karnaval, was een der gebeurtenissen in hel j Zuid-Bevelandse de gemeenteraad van! Borsele. Met deze zinsnede wil Ik niet! beweren dat er niet serieus gedacht en gewerkt werd tijdens deze bijeen- f komst. Mei wil ik beweren niet aan de Indruk te kunnen ontkomen dat het regelmatig een zotte (zonder lof)1 vertoning was. M'aarom zot. Aan de! hand van een aantal punten die or.s zijn opgevallen wil ik dat illustreren. 1. De hele gang van zaken rond Mon tedison vond burgemeester Van 'Wees' een goed voorbeeld van openheid. Hierna zei hij echter op nagenoeg' hetzelfde moment, naar aanleiding van een hem gestelde vraag: "De grondprijs die Montedison moet gaan| betalen zeg ik niet'. Met een open hand vooruit gestoken om die vrien- delijk te laten schudden en een vuist' op de rug. een vuist die zaken geheim1 houdt, heb je daarmee een zotte situa- 2. Zowel de konfessior.ele partijen ini de raad als het kollege van b. en w. hïi vele beleidsbeslissingen in I beleidsschets Borsele 72. Hoe vreemd komt het over als dat nu bij een zo belangrijke zaak plotseling gemist wordt. Zou het komen omdat die 83 procent van de bevolking die tegen uitbreiding van petro-chemische indu strieën in het Sloegebied zijn, niet pas sen in het idee van die partijen? Jammer voor die partijen is te ho pen. 3. Verondersteld werd, door de heer Eversdijk als woordvoerder namens de konfessionele partijen, dat het wil len hebben van nog meer informatie een modeverschijnsel zou rijn. Moei lijk hoor. Onze konsumptiemaatschappij slaagt er helaas steeds weer in om mensen te dwingen (het is namelijk vaak erg moeilijk de eigen vrije keuze te doen) regelmatig te veranderen van gebruiks artikelen (van kleding tot en met. bankstellen). Deze voortdurende ver andering heet mode. Met het willen hebben van informatie is het iets anders gesteld. Het is een soort op nieuw volwassen worden; in die zin dat mensen zijn gaan ervaren dat het hebben van goede en uitgebreide in formatie noodzakelijk is om zinvol mee te kunnen denken (en daar waar dit moet of kan mee-beslissen). Dat is een goed en gezond proces als onder deel van dat wat demokratisering heet. Dat is toch geen modeverschijn sel meer! 4. We moeten vertrouwen hebben in deskundige adviseurs aan de ene kant. We moeten dan ook wel een rampen plan uitwerken aan de andere kant Het zotte wat hier bedoeld wordt is dat we toch wel oog moeten hebben voor het feit dat die deskundigen mede hebben veroorzaakt, onder ande re met al hun technische ontwikkelin- ten (er zitten ook goede kanten aan) dat we nu aan rampen moeten den ken. Alleen de PvdA-PPR was dit dui delijk. Zij waren 'net die in zoverre vraagtekens plaatsten bij de adviezen dat zij wilden weten dat deze deskun digen nu precies dachten. Dat mag toch wel als je-weet dat er met al het; technisch gevolge! rampen kunnen ge- beuren. 5. Er blijkt maar één oplossing te zijn voor het verminderen van de werkloosheid. Meer, nog meer, veel meer werkgelegenheid. Kan er nou niemand op het idee komen, vooral ook denkend aan bijvoorbeeld het jaar 2000 (we hebber, dan ongeveer 16 miljoen inwoners) dat we een andere arbeldsvormen moeten gaan uitden ken? Samen één mnktie behartigen of meer par;;.me (halve dagen werken' fixikties zijn toch niet van die gekke iaeeen? Straks is er namelijk geen plekje meer in ons landje om een bedrijf neer te zenen. Straks aamekjk geen stukje groen over. Da s toch te zot. Al met al. De afsluiting van karnaval kan op verschillende manieren gevierd worden. Met het besluit om ja te zeggen tegen Montedison zijn we niet zo gelukkig, maarhopelijk heb ben de voorwaarden die erbij gesteld werden in een motie der korïfessione-l le partijen nog zin. Oor i Reeds jaren draait het clubhuiswerk van de SKW in onze stad Vlissingen behoorlijk zo niet goed. De kinderen gaan altijd graag naar de club er. worden daar goed opgevangen door enkele beroepskrachten en zeer vee', vrijwillige medewerkers. Je kan wel zeggen, dat het werk grotendeels wordt gedaan door de laatste groep mensen, zodat het voor.bestas.-i van- ae clubhuizen valt of staat bij de gra-.ie van deze groep Ook ik heb enige tijd het genoegen mogen smaken, bij deze vrijwilligers: te behoren, doch door omstandighe den moest ik af haken, hoezeer mij' dat ook speet. Toch staat het wei -en wee van de SKW mij nog zeer te na. temeer daar ook mijn kinderen iedere week 'ter kluppe' gaan. Vandaar dat ik begin februari stom verbaasd was. dat de kinderen uit de club thuis kwamen met niet meer en niet min der dan een bedelbrief van de Sloep, met daarin de mededing dat op deze manier het voortbestaan van dit club huis kon worden gegarandeerd. Dit nu vind ik een scnande voor de SKW Vroeger draaide de SKW opj subsidie en de inbreng van de kinde-l ren. Er werd niet gesproken over een apart kantoor en een dure directeur, die zeker niet zal werken zonder se-' cretaresse. Nu is de subsidie een flink stuk ingekort, en van het beetje dat nu nog binnenkomt moet eerst de huur van het kantoor, en de directie, daarna de beroepskrachten en aan pas het clubwerk betaald worden. Vandaar dat de clubhuizen moeien bedelen in de wijle, om het hoofd boven water te houden. Dat vind ik een grof schandaal van de eerste orde!. Is er nu werkelijk geen andere ma- nier om dit geld in de club te krij gen? En is het werkelijk nodig dat er een zo dure directie aan het hoofd! staat?. Vroeger kon men ook zonder1 en toen draaide men beter dan nu'en' was ook de verdeelsieutei beter. Nu isl het zo, dat het ene clubhuis meer kan doen dan de ander op het gevaar van I sluiting af. HIER MOET IETS GE BEUREN. EN SNEL OOK. F. Arts. Leeghwaterstraat 67. Vlissingen. Gaarne wil ik de heer KJeinepier nog even antwoorden naar aanleiding van zijn schrijven in de P.Z.C. van 26 februari op mijn schrijven van 7 febr. Ik ben voor 100 pet voor veiligheid, maar niet op de manier die u al jaren wilt. Geen algehele afsluiting van de Oosterschelde. maar met verhoogde dijken. Het gaat mij niet alleen om de Oosterschelde, maar om de gehele Nederlandse kust. De M'esterschelde en de Materweg sluit men toch ook niet af? Een afsluiting van de Oostenschelce door een dam. betekent vernieling van! (InST dan het water stukken hoger zal ko men. Dus minder veiligheid voor mens en dier. Blijkbaar gaat bet u alleen maar om de Oosterschelde. Naastenliefde is er verder niet Dij. want wat moet er met de Wester- schelde gebeuren? Daar hebben wtj ook veiligheid r.odig. evenais in het gehele kustgebied. Het water dat roe; storm de zeegaten binnenkomt, zal dan toch een andere uitweg vinden. Dus hogere waterstanden op de We* terschelde en in België Moeten wtj me: de mensen daar ook geen reke ning houden? Verschillende afsluitin gen hebben al hogere watermanden te zien gegeven, zoals de afsluiting van de schorren van Woensd recht en Ch sendrecht waar anders het water :r. weg liep. Dat water stroomt nu naar België. Als de Oosterschelde zou wor den afgesloten, dan is de venue-Ling langs de hele kust nog erger. Eer. afsluitbare dam in de Oosteracfaeid* zal ook oog geen veiligheid gever, want dan zuilen er elders weer over stromingen plaats vinden. Wij hebben geen afsluiting nodig va - onze zeegaten, want onze kusten gaa- daar aar. ten onder. We hébben het jaren kunnen zien, ais men het te: minste wil zier.. Dan de christelijke sfeer waarover schrijft. U geeft zich uit ais christe doch daar ben ik het zelf r.og niet 2 mee eens. Want als u Mattheus 3: 2 27 leest, een woord van Jezus tot zi; volgelingen in nacht en stonnget handelt dat oven vrees en angst- Da zijn niet maar mode-onderwerp voor psychologen en psychiaters in C sfeer van geestelijke gezondheidszo. of bijbelse stokpaardjes voor leidir. gevende heden in kerkelijke regione Vrees en angst zijn boze realiteito Dat een christen ten aanzien v; natuur en milieu geen banaal behoo: te zijn, geeft u toe. maar niet zo. c als de veiligheid dit vereist, dat d: natuur en milieu voorang moeten he 'oen. Wie is de schepper van on? natuur en aarde? U, als gelovige, w. die mede vermelen, dus vertrouwen er bij u r.iet bij. Angst er. nie anders. Als het aan u lag. dar. z geheel ens milieu en de natuur u onder moeten gaan om een goed s: water dat de Oosterschelde nkg is, te sluiten. Omdat u angst heed;, geen vertrouwen. Als men de di.v overai op hoogte brengt, is er niets de weg Men heeft echter in g jaren wat aan de zeeweringen ged- Als er op een rijksweg een dost het verkeer valt. ern moet mer. weg toch ook niet afsluiten of gaa er dan niet meer over? De 1- Kleir.epier geloof; niet da: natuur milieu in het Veereemeer zijn. ïens hem een was ech omgeving geworden. Het beter geweest, volgens mij, dat dam er niet gekomen was. Dan v het milieu beter geweest, met zur water. Nu vroeg u nog maar lev somstandighecen. Ik geloof dat i niet minder zijn dan die van u. M: ik wil u wei aanraden: denk ook ee aan uw naasten en geef die liefde. Werk niet mee aan de verr. iing van onze natuur, maar ster. vc- trouwen in de Schepper hiervan. J. M. Baas. Hansweer: ™«*-ussie geslote®.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7