Zeeuws Museum toont tweede lichting 'Verborgen bezit' Ds. Zijderveld wil een actie voor ziekenhuis in Jeruzalem A. Kousemaker nam afscheid van 'Willem 't Hooft' Goes Januaristorm: duinafslag tot 10 meter Inbraak] e in benzinestation SCHIPHOL IS LANGER DAN WERD VERWACHT DE ENIGE NATIONALE LUCHTHAVEN Green Spat Volle zaal bij voorbespreking van 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 MAART 1973 De. heer Zimmer overhandigt ds. Zijderveld (rechts) de ingelijste dankbetuiging van het Shaare Zedek-ziekenhuis. VERTEGENWOORDIGER 'SHAARE ZEDEK' BEZOCHT MIDDELBUR" PREDIKANT KREEG ONDERSCHEIDING MIDDELBURG De Middelburgse predikant ds. G. A. Zijderveld is van plan het interkerkelijk comité, voor Is raël in Zeeland op te wekken geld bij een te brengen voor bet Shaare Zedek- ziekenhuis in .Jeruzalem. Hij zei dit maandagmiddag in de Zülderkerk in Middelburg, waar een steunbijeen- komst voor bet nieuwe ziekenhuis werd gehouden. Op deze bijeenkomst, ontving de Mid delburgse predikant een ingelijste dankbetuiging van het ziekenhuis voor de activiteiten die hij hiervoor heeft verricht. Namens zijn gemeente de gereformeerde gemeente in Middel burg schonk hij het Shaare Zedek- ziekehhuis vorig jaar een aanzienlijk bedrag. De dankbetuiging werd hem overhan digd door de heer B- Zimmer, een in Denemarken wonende joodse zaken man, die het ziekenhuis overal in de wereld vertegenwoordigt om steun en geld te krijgen. Zijn bezoek aan Mid delburg vloeide voort uit de ont-moe- 'ting die hij vorig jaér in Jeruzalem mei; ds. Zijderveld had. Het bestaande Shaare Zedek-ziekenhuis even buiten de oude stad van Jeru zalem werd honderd jaar geleden gesticht door de joodse gemeenschap pen in Amsterdam en Frankfurt am Main. Inmiddels is de sindsdien hard gegroeide stad aan uitbreiding van de ziekenhuisvoorzieningen toe en wordt in het nieuwe deel van Jeruza-1 lem een volledig nieuw ziekenhuis met een capaciteit van 500 bedden ge- bouwd. Daarmee wordt het Shaare Ze- dek een van de modernste ziekenhui zen in het Midden-Oosten. Als illustratie van de huidige situatie noemde de heer Zimmer het feit dat het ziekenhuis uit ruimtegebrek jonge moeders al binnen 36 uur na de beval ling naar huis moet sturen, Zo werden vorig jaar meer dan 3200 baby's in het ziekenhuis geboren. In zijn uiteenzetting vertelde de heer Zimmer dat Shaare Zedek de joodse uitdrukking voor het bijbelwoord 'de poorten der gerechtigheid' geen joods ziekenhuis is. Vanaf de oprich ting worden er joden en niet-joden op genomen en behandeld. Volgens de heer Zimmer heeft liet ziekenhuis on der de Arabische bevolking dan ook een goede naam. Hij hield de aanwezigen in de Zuider- kerk voor dat- Shaare Zedek in Jeruza lem bekend staat als 'het hospitaal met een hart'. Dit vanwege de behandeling, waarhij de patiënt allereerst, als mens benaderd wordt en men niet alleen maar een zielce is. Voor het nieuwe Shaare Zedek is in totaal zo'n 43 miljoen dollar nodig. De heer Zimmer wiens grootouders ook al voor het, ziekenhuis werkten stel de, dat Nederland, daarbij hoog 'geno teerd staat. Overigens benadrukte hij -dat - niet "alleen heb geld dat- binnen komt belangrijk is, maar vooral ook de steun die zo tot uiting wordt ge bracht. Steun aan het Shaare Zedek zag de heer Zimmer als een bijdrage aan 'een wereld van liefde'. Nog tijdens de bij eenkomst waar overigens maar en kele bezoekers waren kwam er al een bijdrage voor het ziekenhuis. Een] vertegenwoordiger van het suppletie fonds 'Draagtelkanders lasten' een vereniging voor patiënten in "Vrede rust' maakte bekend dat men bin nenkort 1000 gulden overmaakt- Na de bijeenkomst werden de heer Zimmer en znjn echtgenote met het echtpaar Zijderveld waar men te gast is nog in het stadhuis ontvan gen door burgemeester drs. P. A. Wol- ters. Verder nam men ook nog een kijkje in de Smytegelt-mavo aan de Koninginnelaan. NA DERTIG JAAR DIRIGENTSCHAP DEN HAAG De storm van 2 cn 3 januari heeft langs de Schouwse kust duinafslag van 2 tot 10 meter veroor zaakt, op Walcheren werd plaatselijk de basallglooiing weggeslagen over stukken van 150. 50 en -100 vierkante meter. Tussen Zoutelande was er duin- afslag van 4 tol 5 meter en langs de Zee.uws-Vlaamse kust was de afslag 4 tot 5 meter. Aan de Zeeuwse dijken werd geen schade van betekenis toe gebracht. Dat blijkt uit een overzicht, dat minister Westerierp van verkeer en waterstaat aan de eerste kamer heeft gezonden. De bewindsman stelt dat. de schade over het geheel genomen niet alarme rend te noemen is, maar dat de plaatselijk aanwezige tendens tot ach teruitgang van de kust wel is geaccen tueerd. Voor de meest, bedreigde plaatsen zijn duinversterkingsplannen in voorbereiding. In Zeeland geldt dat voor Zeeuwsch-Vlaanderen. MIDDELBURG In de nacht van zn- terdag op zondag is een inbraak ge pleegd in het kantoortje van een ben- zinepompstation aan de Kanaalweg in Middelburg. De buit bestond uit twee kunstleren jasjes, een aantal sigaren aanstekers, wat kleingeld en vermoede lijk enkele zonnebrillen. De gestolen jasjes vertegenwoordigen een waarde van ruim 60 per stuk. Men is binnengekomen door het. ver nielen van een ruitje. De Middelburgse recherche heeft de zaak in onderzoek. In dezelfde nacht is in de Jacob Schot- testraat een personenauto opengebro ken en daaruit werd een antieke hang klok ontvreemd. De waarde daarvan is bij de politie niet bekend. Ook in deze zaak heeft de recherche nog geen dader(s) kunnen aanhouden. ERE-lIDMAATSCHAI ORATORIUMVERENIGING GOES Adrlaan Kousemaker heeft maandagavond afscheid genomen van de Chrstelijbe Oratorium Vereniging (ADVERTENTIE) 'Willem "t Hooft' in Goes, waaraan hij dertig jaar als dirigent leiding heeft gegeven- Dat afscheid werd gehouden temidden van leden en oud-leden van dc vereniging in de aula van het chris telijk lyceum. Daar werd de scheiden de dirigent hoe kan liet ook anders bij een oratoriumvereniging uitbun dig toegezongen en hij kreeg een aan tal geschenken overhandigd, waaron der een oorkonde, behorend bij het erelidmaatschap van dc de vereniging. „We zullen u zeker missen", zet voor zitter F- J. Hoek in zijn welkomst woord, waarin hij het dertig jaar du- WESTERTERP AAN EERSTE KAMER CAPACITEIT WORDT BEPAALD DOOR AANTAL VLIEGTUIGBEWEGINGEN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Volgens minister Westerterp van verkeer en waterstaat zal Schiphol niet zoveel later vollopen dan op grond van prognoses steeds is verondersteld, De minister verwacht dat Schiphol wel wat langer dan voor heen werd verwacht de enige nationa le luchthaven zal zijn, maar het mo ment waarop Schiphol volloopt wordt niet belangrijk naar de toekomst ver schoven- De minister laat dat weten in eer. verslag, waarin hij antwoordt op een reeks vragen die over zijn begroting in de eerste kamer zijn gesteld. De minister wijst erop, dat de capa citeit van de luchthaven niet- wordt bepaald door het aantal passagiersbe wegingen, maar door het aantal viie- fu igbewegingenIn vroegere progno ses werd een zeer belangrijk deel van de groei van het luchtverkeer opge vangen door steeds groter wordende vliegtuigen. Er moet echter, volgens de minister, rekening mee worden gehouden dat die grotere vliegtuigen door de recessie later zullen worden aangeschaft. VERGIFTIGDE VOGELS IN SERLIPPENSPOLDER TERNEUZEN In de omgeving van de Serlippensstraat - van der Waals straat in dc Serlippenspolder le Ter- neuzen zijn tientallen dode vogels aan getroffen. Vermoed wordt dat de vo gels hebben gegeten van een sterk vergif dat in de buurt was ge strooid. Mussen en spreeuwen en ook merels, vinken, een koperwiek, witte kwik staart en heggemus werden het slaoht- offer. Enkele kadavers zijn opge stuurd naar het Centraal Diergenees kundig Laboratorium voor onderzoek. De zaak is doorgegeven aan de Ter- neuzense politie, die ook het nadere onderzoek zal doen. Ook de verbetering in de verwer kingscapaciteit van de luchtverkeers leiding zal minder groot zijn dan aanvankelijk werd verondersteld. „Dit houdt in dat, ondanks de eventuele langzamere groei van het luchtver voer, het tijdstip van vollopen van Schiphol slechts enkele jaren naar de toekomst zal verschuiven", aldus de minister. In zijn antwoord geeft de heer Westerterp aan. dat de aanleg van een vijfde baan bij Schiphol ten nauwste samenhangt met de totstandkoming van een tweede nationale luchthaven. De Rijks Planologische Commissie moet daarover advies uitbrengen aan de regering en zolang dat niet ge beurd is, valt geen beslissing. De heer Westerterp wil zich, als het advies binnen is, ook beraden of aanvullende studies, onder andere over een Bene- lux-luchthaven, moeten worden uitge voerd. Tussen Nederland en België wordt daarover regelmatig overleg ge voerd. Daarbij is gebleken dat de behoeften van België zowel wat tijd als plaats betreft sterk verschillen van die van Nederland. PZEM ontdekte in Sas van Gent nog vijf gasleidingen in rioolputjes SAS VAN GENT Bij een onderzoek in de Witte Wijk in Sas van Gent heeft de PZEM maandag nog vijf in een rioolput ingemetselde gasleidingen ontdekt. Vrijdag kwam bij toéval een dergelijk ^gevaarlijke situatie' aan het licht toen een bewoner zelf op inspectie ging. Het energiebedrijf- greep toen onmid dellijk in door het opgemetselde riool putje gedeeltelijk af te breken. Bij de maandag ontdekte gevallen was er volgens een PZEM-woordvoerder 'geen direct gevaar', maar ook daar zal men binnen enkele weken de lei dingen üifc de rioolputjes halen. Ver der zal binnen afzienbare tijd de hele Witte Wijk zo'n 150 woningen aan een nadere inspectie worden derworpem, r ADVERTENTIE) l burg presenteert de 2e afleve ring in dit seizoen van 'Zeeland in" dé 'bééldcndc 'kunst'. Ook dezè. presentatie is gebaseerd op het..: eigen ttezif Van het museum en men zou dus, vorzichtïgjes, kun nen zeggen dat de tentoonstelling gedeeltelijk voldoet aan de roep om de collectie die nu niet direct iedere dag te zien is, den volke (ook)te tonen. Niet dat die roep zo hard en algemeen is dat er oorproppen nodig zijn, maar er wordt wel naar "het bezit' geïnformeerd zo nu en dan en het lijkt er op dat die v:«igers gelijk hebben. Hel. antwoord van het museum, dat rui tot tweemaal toe is gegeven, maakt althans duidelijk dat er heel_ wat is dat men zonder moei te 'aardig' of zelfs 'de moeite waard1' zal noemen. Zo is in elk géval een zeer verdienstelijke ten toonstelling boven water geko men, niet zo getuigend van ver scheidenheid als de eerste en wat al t.e nadrukkelijk lijdend aan overlappende doublures, maar toch als geheel alleszins de moei te waard. Die overlapping is, gelet op het toch kleine 'areaal' aan Zeeuwse of hier woonachtige kunstenaars en hun werk, vrijwel onontkoom baar. In elke selectie die enigs zins recht wil doen aan zaken als tijd, geschiedenis en ontwikkeling zal men dezelfde namen en dikwijls de-zellde werken te genkomen, 1 De nadruk valt bij deze exposi tie onbedoeld op de Veerse kant. Veere is, zeker enkele tien tallen jaren geleden, bij beelden- de kunstenaars als tijdelijk-of blijvend woon- en. werkoord zeer l in teek geweest. Het.heeft, er alle schijn van dat de jus er tur een beetje af is en ik neem aan dat het" vlieden van de vissersvloot en het schrikbarend toenemen van het aantal vreemde ijsjes- eters daar niet geheel vreemd aan zullen zijn. Van de grote groep schilders zijn er nog slechts enkelen over: Sari Goth en Van Dijck. Men heeft wel gesproken van de 'Veerse school' zoals er even eens ten om-echte gesproken is van een 'Domburgse school' en een 'school van Sint. Anna ter Muiden'. Ik geloof dat men in alle gevallen beter kan spreken van groepjes mensen die, dé een meer de ander minder toevallig, elkaar vonden in een omgeving waar men het leven en werken goed achtte. Veere heeft aldus wijkers en blij vers gekend, in stromen. De tentoonstelling in het Zeeuws Museum doet daar sterk aan her inneren. hoewel ze beslist geen specifiek Veerse expo beoogt te zijn. Bij die herinnering, voor velen ongetwijfeld nog een leven dige, horen in dit geval de namen van Lucy van Dam, Schönberg, Jan Heyse, Dirk Koets, Karei van Veen, Walter Vaes en Vaarzon Morel jr. Enkelen uiit dé rij zijn. mét Ochs en Plassohaert, ook vertegenwoordigd in de wel erg summiere afdeling 'documenta tie'. W. J. Sdhüt-z, Otto van Rees, Oharley Toorop, Piet Bulthuis, Lodewijik Schelfhout (zijn "Dun nen bij Domburg' uit 1912, een van de laatste aanwinsten naar ik aanneem). Jan van der Zee, Antoi- ne Mes en Jacques Prince. Uit de Deltawerkenreeks grafiek is hier werk opgenomen van Ap Sok, Toon Wegner, Cor Basart, Wam Noordhoek en W._ C. den Ouden, terwijl het inupdatie-droogma- kingswèrk van Bantzinger (men denke aan Den Doollaard's I-Iet Verjaagde Water) uit het jaar '46 vrij ruim vertegenwoordigd is. Fotografie tenslotte van Wi-m Riiemens, A. A. van der Poel en Piet Dieieman. De laatste tekent meteen ook voor het meest re cente werk. Andere, wat nieuwere tendenzen in de beeldende kunst zoals die voor een deel wel op de eerste tentoonstelling te zien wa ren mis ik nu (node) Een tentoonstelling: die een peri ode die stevig afgesloten lij Iet even openlegt, iets van de sfeer die er bij hoort overbrengt en niet meer wil zijn dan een kleine schakel tussen verleden en het (bijna-) heden. Wie deze expositie nu gaat bekij ken heeft het vo-ordeel dat men, voordat men toekomt aan de ten toonstellingszaal, eerst de met de naam 'stoute ruimte' wat zonder ling aangeduide voorgeborchten moet passeren. Daar wordt een bescheiden hulde gebracht aan de onlangs overleden internationalist Marcel Broodthaers. Zó wordit er achter de mo-nu- mentbezorgde deuren van het Zeeuws Museum (óók) aan ont moetingen gedaan. (Zeeuws Museum, Abdij, Middel burg). O. Veen, Kermisklant op Walcheren. De heer A. Kousemaker (rechts) krljr de oorkonde behorende bij het ere!i maatschap van de Christelijke Ornf rium Vereniging in Goes, uit hand? van voorzitter F. J. Hoelc, rende dirigentschap van de heer Ro- semaker de revue liet passeren. Dar bij herinnerde hij eraan dat enk keren een werk niet kon worden 1 gevoerd, omdat er te weinig koorled waren. Thans beschikt de verenlgi: over een koor van zo'n tachtig letfe Men kan overigens nog wel wat nie; we leden gebruiken- De heer Ho? vertelde dat de uitvoering van 'Ei deutches Requien' van Brahms in 197 een hoogtepunt in de reeks uitvoert gen van de oratoriumvereniging we „We hebben allemaal grote waarde ring en bewondering voor de nauw- keurlgheid en de inspanning waarme; u uw dirigentschap vervulde", aldus de heerd' Hoek. „Al vroegen we ons wel eens of het op den duur niet te veel zou gaan worden. Dat bleek u zelf ook te voelen, toen u aankondigde er mee te willen stoppen". Ook werd het woord gevoerd door d; heer W. Roose uit Groningen, een vriend van de heer Kousemaker, cöe in het verleden het koor nog bege heeft. De heer Kousemaker zelf haalde zijn dankwoord! nog wat herinneringen op. In een vrolijk lied werd het diri gentschap van de heer Kousemaker nog eens belicht en een veertigtal le den voerde een spel op. De heer Kou- semaker dirigeerde 'zijn' koor voor de laatste keer in het koraal nummer 33 uit Weihnachts Oratorium van Back dat momenteel wordt ingestudeerd- Aan het eind van de bijeenkomst kon persoonlijk afscheid van de 67-jariee dirigent worden genomen- Opvolger van Adriaan Koasemaker bij de Christelijke Oratorium. Vereniging is Jan Staudt uit Oisterwijk, MIDDELBURG Met een voorbespre king op een toneeluitvoering van Ska- kespeares MacBeth aanstaande vrij dagavond door het Publiekstheater uit Amsterdam in de Schouwburg tc Mid delburg trachtte de heer R. de Mel ker, leraar Engels aan de rijksscholen gemeenschap te Oostburg, maandag avond een brng te slaan tussen do tijd waarin de Engelse toneelschrijver rijn werk verrichtte en de hedendaagse begrippen. Shakespeare schreef zijn werk in lf en in che tijd waren er geen decors, zodat de verschillende zaken uitgebreid werden beschreven en voor onze be Krippen zelfs overdreven lijken", stelde de heer De Melker, die nader in ging op de geschiedenis uit -die tijd, waarin het taalkunstwerk en drama MacBeth tot stand kwam. Na zijn uit eenzetting reikte de inleider aan de aanwezigen die voor een bijna volle bovenzaal van de Middelburgse con certzaal zorgden stencils uit waarop verschillende citaten uit het toneelspel stonden afgedrukt. Hiermee konden de toehoorders zich enigszins met het taalgebruik in MacBeth vertrouwd ma ken. De voorstelling van het Publieks theater begint vrijdagavond om 8 uur. Vriendschappelijk voetbal OLBNG'E Het eerste elftal van 'Clinge' speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen het eerste elftal van 'Steen'. Glinge verloor met 1-2- De ruststand wals 1-1. Speler M. Mangnus scoorde het doelpunt voor 'Clinge', J- van Remortel en A. Sturm maakten de goals voor 'Steen'. Expositie rond Kees Verwey BERGEN OP ZOOM In de exposi tieruimte van de Stichting Etc. aan dc Molstraat te Bergen op Zoom wordt van 12 tot en met 2S maart een expositie gehouden met als 'titel 'Als in een spiegel, rondom Kees Vcr- weïj'. Op deze ten-toonstelling zijn olieverf- werken en aquarellen te zien van Kees Verwey, Henri Frëdëric Booc, Rude- de Bruyn Ouboter, Marie van Rege ren Altena, Betsy Westendorp-Osiec- Jacoba Surie, Arie Kater. Jan Wiegen, Anje Zijlstra, Herman Kruyder, Joha:- Buning en Sierk Schroder. De exposi tie wordt vrijdagavond om 20.00 uur geopend door ir. Rien Arnoys- wet houder van culturele zaken van Ber gen op Zoom. De letterkundige Jan H. Car-tens zal een inleiding houden. De expositie is dagelijks geopend van 13.30 -tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag van 13.30 tot 18.00 uur en bovendien op vrijdag van 13-30 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 21.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4