PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT minikrant DODE BIJ RELLEN IN BASKENLAND „Geen opdrachten naar De Schelde als meer orders in scheepsbouw loskomen" Meisje verbrandt in paniek pleegvader Taxichauffeur door twee man vermoord 'ilMtsbezoeken bezoeking' Pagina 3 219® jaargang no. 58 Dfojdag maart 1976 Elke vrijdag In d« PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertentie» ZONDER WINSTOOGMERK. HEVIG TREFFEN POLITIE-STAKERS (Van onze correspondent) BILBAO Reeds bij het begin van de algemene staking, die maandagochtend in het Basken land begon, viel het eerste slachtoffer, dat men in zekere zin moet optellen bij de vier doden ran de bloedige botsingen verleden week woensdag in Vitoria. De 18-jarige metaalarbeider Vi- jente a Ferrero bezweek aan de verwondingen die hij opliep bij een heftig treffen tussen de politie en stakers in de voorwijk Basauri van Bilbao (aldus niet bevestigde berichten, terwijl of ficiële versies nog spraken van 'één zeer ernstige gewonde'). Ook op andere plaatsen in het 1 fnland kwam het tot een treffen .jsen activisten en de politie, zonder ,<jt er tot nu toe melding is gemaakt ran verdere slachtoffers of van het e^ntuele aantal t/rrestanten. De algemene staking uit protest i^en de gebeurtenissen van Vitoria, het algemeen wegens de slechte mische en onduidelijke politieke •oestand, was voorbereid door de usest uiteenlopende oppositiegroepe ringen; clandestiene vakbonden, Baski- üe onafhankelijkheidsbewegingen, socialisten, communisten en uiterst- ïjTkse organisaties. Zij kwam 's mor ons langzaam op gang, maar rond let middaguur werd de deelname al «schat op 70 tot 80 procent van de verkende bevolking in het Basken- ind, en greep de staking nog verder om zich heen. De openbare diensten bleven voorlopig wel in werking. De oroepen van de overheid klon ken dus voor dovemansoren. De gou verneurs van de vier Baskische pro vincies hadden het illegale karakter van deze actie onderstreept en verze kerd dat zij met alle middelen die zij tot hun beschikking hadden de open bare orde zouden handhaven. De mi nister van binnenlandse zaken Fraga Iribame, die gedurende het weekeinde een kort bezoek aan Vitoria bracht, had daar gezegd: „Wij doen ons uiter ste best om de conflicten op te los sen. Maar wie strijd wil, zal die ook krijgen, met alle gevolgen van c De regering kan en wil geen anarchis tisch optreden toelaten- Het is on; vaardbaar dat men alleen de regering voorwerpt; „U heeft de schuld"; de schuld treft ons allemaal. Wij moeten NA NACHTELIJKE RUZIE ZAANSTAD (ANP) Het verstoren van een in de nacht ontlo ken romance tussen zijn pleegdochter en een jongen, die het meis je aterdagavond in een café had ontmoet en mee naar huis had genomen, heeft de 68-jarige P. F. Kriek uit Krommenie het le- rai gekost. Zijn lijk werd zondagochtend verkoold onder de as nu zijn geheel afgebrande woning aan de Vermaningstraat 26 a Krommenie teruggevonden. de les trekken uit de tragische gebeur tenissen van Vitoria en allen te za voorkomen dat dit zich kan herha len". De minister van vakbonden probeer de inmiddels de belangrijkste staking in Vitoria op te lossen met de benoe ming van een buitenstaander tot middelaar, die zich in de eerste paats inspande om het ontslag van een twintigtal stakingsleiders ongedaan te maken. In de rest van Spanje deden zich sporadisch kleinere acties voor in in dustriesteden. Buiten het Baskenland werd de aandacht vooral gericht op de krijgsraad tegen negen officieren, leden van de Militaire Democratische Unie, die maandagochtend begonnen is in een garnizoen nabij Madrid. Acht van de negen officieren die te recht stonden op de aanklacht van „aansporing tot oproer" als leden van de clandestiene Militaire Democratie Unie UMDhebben waarschijnlijk hun eigen vonnis getekend door zich als krijgsgevangenen te gedragen. De eisen tegen deze acht officieren (één majoor en zeven kapiteins) gaan van twaalf tot vier jaar. En gezien hun weigering om ook maar enige mede werking te verlenen aan dit proces, is het praktisch zeker dat ze ook veroor deeld zullen worden. Dat betekent au tomatisch het oneervol ontslag uit ae strijdkrachten. Alleen de jongste beklaagde, lucht machtpiloot Ruiz Cilleros, houdt zich aan de methoden van deze krijgsraad. In tegenstelling tot de anderen had hij niet geprobeerd zich te laten ver dedigen door een burgerlijke advocaat (enkelen van Spanjes bekendste oppo sitieleiders hadden zich daartoe be schikbaar gesteld), maar een lucht machtkolonel tot verdediger be noemd- Vondelings bezoeking DEN HAAG: Het zoontje van de vermoorde taxichauffeur Gerard Hofstede brengt met bloemen een laatste groet aan zijn vader. MILJOENENBUIT BIJ OVERVAL BERLIJN (DPA) Bij de grootste overval tot nog toe in West-Berlijn hebben vier gewapende mannen maan dag 2,3 miljoen mark buitgemaakt. De overval had plaats in het grootwin kelbedrijf Kade we waar in het trap penhuis twee geldlopers werden over vallen door de als werklieden vermom de rovers. De koffer met geld was met handboeien aan de polsen van de lo pers verbonden. De overvallers slaag den er met speciale apparatuur in de boeien los te maken. De buit was de opbrengst van zaterdag die gedurende het weekeinde in de kluis was opgeborgen. Ruim duizend taxi's in begrafenisstoet Maandagmiddag heeft de 19-jarige pleegdochter Wilhelmina S. tegenover 'ie politie van Zaanstad bekend, dat aj het huis in paniek in brand had gestoken, nadat ze de oude man bin- ten bij een heftige ruzie een fatale duw had gegeven, waarbij hij met ajn hoofd tegen de tafelrand viel en bewegingloos bleef liggen. Het drama speelde zich af in het alleenstaande laatste huis van een doodlopend straatje. Willy kwam 's DscLis thuis met een jongeman, die kort tevoren in een café voor het eerst ia haar leven ontmoet had. Vol gens haar eigen verhaal wilde ze graag met hem alleen zijn, maar de oude man hoorde haar thuis komen, kleedde zich aan en kwam naar bene den. Hij vond het blijkbaar wel gezel lig en stelde voor een borreltje te drinken- Aanvankelijk gingen de beide jonge mensen daarmee wel akkoord, maar nadat de uren verstreken, begon het hen te vervelen en poogden zij Kriek ertoe te brengen weer naar bed te gaan. Deze vertikte dat echter en diarover ontstond ruzie. Er werd geen overeenstemming be reikt. Kriek weigerde het paar alleen te laten. De jongeman vertrok tenslot te zondagochtend omstreeks half acht- N'adat hij weg was. laaide de ruzie tossen Kriek en Willy hoog op Ze werd zo woedend, zo heeft ze althans zelf verklaard, dat ze Kriek een flinke duw gaf. De oude man sloeg bij zijn ral tegen de hoek van de tafel en bleef roerloos op de grond liggen. Willy wist er geen raad mee. Kriek bewoog helemaal met. „Ik dacht dat- hy dood was." verklaarde ze later tegen de politie. Of dit zo was is nog toet vastgesteld. Dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium heeft sectie verricht, maar aangezien het (Zie slot pag. 3 kol. 1 vaadec;, In krant laatste De Koninklijke Maatschappij "De Schelde' te Vlissingen heeft maan dag voorlopig het laatste koop vaardijschip overgedragen (pagi na 2). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6 en 7; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9; Sport op de pagina's 11 en 13; Radio en televisie op pagina 14; Financieel nieuws op pagina 15. BASATJRI, SPANJE: Bloemstuk ken op een wit laken markeren de plaats, waar maandagmorgen een 18-jarige jongen in het Baski sche stadje Basauri door een po litiekogel in het hoofd werd ge troffen. toen 8000 stakers slaags raakten met de guardia civil. De jongen, die meedeed aan de pro testbijeenkomst die gericht was tegen de gebeurtenissen in Vitoria vorige week. overleed later i zijn verwondingen. EST 't- RIJSWIJK (ANP) De maan dag begraven Haagse taxichauf feur Gerard Hofstede is niet door een maar door twee man nen vermoord. Behalve de 19- jarige Dirk N. heeft ook diens 19-jarige boezemvriend Anton V. bekend schoten op Hofstede gelost te hebben. Een derde me deplichtige het 16-jarige' broertje van N. heeft alleen de taxi van Hofstede naar een' andere plaats gereden. Dit heeft hoofdinspecteur Viskil van de Rijswijkse politie maandagavond op een persconferentie meege deeld. Vorige week dinsdagnacht stapten Dirk en Anton op de Grote Markt in Den Haag in de taxi van Hofstede. Zij gaven de chauffeur opdracht naar het woonwagenkamp te rijden. Wel had den zij besloten de rit niet te zullen betalen. Hofstede nam daar bij aan komst op het kamp echter geen ge noegen mee. Voor Anton was de tegenwerking van de chauffeur aanleiding eeen pistool te trekken. Hofstede wist hem dit echter af te pakken en richtte het wapen op Anton die op de achterbank zat. Voor Dirk die naast de chauffeur zat was dit het sein zijn revolver te trekken en de chauffeur direct door het hoofd te schieten. Na het schot dat de chauffeur alleen verwondde, ging N. zijn 16-jarige broertje Janus halen. Die zou dan de auto kunnen besturen, terwijl de andere twee Hof stede in bedwang konden hou den. bleek echter dusdanig slecht, dat de auto op een stuk beton vast kwam te zitten. De jongens hebben het levenlo ze lichaam toen weer uit de kofferbak gehaald en naar het 150 meter verder gelegen meertje op de puinstort weg gesleept. In hei meertje werd het lichaam woensdagmorgen door dui kers opgedregd. Rechercheur Vijf scholen De daders hebben de taxi toen van het kamp naar de dichtbij gelegen puinstort gereden. Daar beroofden zij de chauffuer van zijn geld 300 gulden en ondanks de smeekbeden van Hofstede hem te laten gaan beslo ten de drie jongens hun enige getuige dood te schieten. Zowel Anton als Dirk vuurden in totaal vijf schoten op de chauffeur af. Na de schoten te hebben gelost leg den de daders het lijk van Hofstede in de kofferbak van ae taxi. Zij wilden "net met auto en al ergens in het water rijden, aldus hoofdinspec teur Viskil. De rijkunst van Janus In hoeverre Anton V. ook bij de moord op de Rijswijkse rechercheur De Krijger betrokken is geweest we ten wij nog niet, aldus Viskil. Over de zaak De Krijger wilde de Rijswijkse politiechef 'in het beiang van het onderzoek geen nadere mededelingen doen'. Behalve de drie jongens houdt de politie ook nog de ouders en een neef vast. „Zij weten mser van ae beide moorden dan zij willen loslaten. Daar om zuilen wzj ze voorlopig aan de tand blijven voelen", aldus Vis kil. Evenals afgelopen vrijdag hebben maandag weer politiemensen het woonwagenkamp doorzocht. Bij het onderzoek vond de politie twee pisto len, identiek aan waarmee de moor den zijn gepleegd. Het staat echter al vast dat de pistolen die Dirk bij zich had toen hij zich op het bureau meldde zaterdag, de moordwapens zijn. Begrafenis Meer dan duizend taxi's uit heel Ne derland. enkele zelfs uit West-Duits- land, hebben maandagmorgen meegere den in de begrafenisstoet van de Haagse taxichauffeur Gerard Hofste de. die vorige week woensdag door een 19-jarige Hagenaar om het leven is gebracht. Enkele uren later volgde onder niet minder belangstelling de begrafenis van de Rijswijkse recher cheur W. J. de Krijger, die twee dagen later door dezelfde jongeman van het leven was beroofd. De taxichauffeurs begaven zich vervol gens opnieuw naar de Houtrusthalien. waar zij eisen tot betere beveiliging van de taxi's nog eens onderstreepten' in een massale bijeenkomst- Wesferferp Enkele honderden chauffeurs gren- aendeier. daarna "net 3innehhof af en eisten een gesprek met minister Wes terterp van verkeer en waterstaat. Na twee weigeringen stemde de minister daarmee in en ontving in het gebouw van de tweede kamer een delegatie van de chauffeurs. Hij zei daar op (Zie slot pagmo 3 kolom 2) WOORDVOERDER VAN RIJN-SCHEL DE.VEROLME 'GROTE' SCHEEPSBOUW IN ZEELAND IN UITZONDERINGSPOSITIE ROTTERDAM, VLISSINGEN „De Koninklijke Maatschappij T)e Schelde' zit tot in de 80-er jaren vol met marineopdrach ten. Het ligt niet in de lijn der verwachtingen dat de Vlissing- se werf scheepsbouworders toe geschoven zal krijgen als er in der daad meer orders van Neder landse reders los zouden ko men". Dat zei men bij het Rijn Schelde-Verolme-concern maan dag, gevraagd naar commentaar op de uitlatingen van voorzitter Bast van de Koninklijke Neder landse Reders Vereniging. De heer Bast had in een rede gesteld dat de Nederlandse reders de komen de jaren voor twee miljard gulden aan orders zouden kunnen zorgen, die voor een groot deel aan de Neder landse scheepsbouw zouden toerallen, indien de regering het investeringskli maat verbetert. „De positie van de Vlissingse werf is dermate goed. dat we bij verdeling van scheepsbouworders niet in de eer ste plaats aan De Schelde denken." aldus RSV-woordvoerder Van Rinkhui zen. „Er is overigens van een concreet order-aanbod nog geen sprake," ver volgde hij. „Wij zijn officieel nog door geen enkele reder benaderd. Het gaat alleen nog maar om de uitspra ken van de heer Bast- en een voorlopi ge reactie van RSV-zijae. in dit geval ten aanzien van de werf "De Schelde." Zoals gemeld is maandag bij De Schelde het voorlopig laatste koop vaardijschip dat daar gebouwd is de autocarrier Hoegh Trigger aan de opdrachtgever overgedragen. De scheepsbouw af del in g van De Schelde gaat zich de komende jaren concen treren op de bouw van fregatten in serie voor de Koninklijke Marine; opdrachten, waarmee de werkgelgen- heïd bij de Vlissingse werf lange tijd veilig is gesteld.Deze Zeeuwse scheeps werf verkeert hiermee in een gunstige uitzonderingspositie in de Nederlandse scheepsbouw. De toestand in die be drijfstak is zodanig, dat volgens de president van het RSV-concern, tevens voorzitter van de Nederlandse Scheepsbouworganisatie Cebosine. het totale werknemers-bestand van 50.000 in de komende vijf jaren met 7500 tot 10.000 verminderd zal moeten worden, als gevolg van de daling van het aantal orders op de wereldmarkt. Orders Eind december 1975 was de orderpor tefeuille in de wereldscheepsbouw dunner dan ooit sinds eind september 1972. Vorig jaar werden orders voor tankschepen met -een totaal tonnage van meer dan achttien miljoen bruto ton geannuleerd. Lloyd's Scheepsregis ter in Londen deelde mee dat eind december over de hele wereld behalve China, de Sowjet-Unie en Roemenië nog maar 2216 schepen van meer dan 100 bruto ton in aanbouw wa ren met een totaal tonnage van 34640672 bruto ton. Dat was ruim 600.000 ton minder dan eind septem ber. Nederland Nederland kwam eind vorig jaar niet meer voor op de lijst van landen, waar meer dan een miljoen ton in aanbouw en bestelling was. In ons land bedroeg de orderportefeuille toen 944.940 ton; terwijl aan het eind van bet daar voorgaande kwartaal er nog voor 1.289.220 ton aan orfers in de portefeuille zat. In scheepsbouwkringen wordt de or derontvangst van vorig jaar 60.000 ton "bedroevend laag' genoemd- Een orderontvangst van totaal 800.000 ton per jaar wordt voor ons land als "normaal' beschouwd. Als oorzaak van ae overcapaciteit in de scheepsbouw moet de technische ontwikkeling v den gezien. Daarnaast- ontstond er in de landen van de derde wereld een uitbreiding van de scheepsbouw "in de breedte'. Bij deze strcturele oorzaken kwamen nog conjucturele: de oliecri sis zorgde voor een stijging van de olieprijs, die weer van grote invloed was op de algemene produkr.e van goederen, hetgeen de afnemende be hoefte aan scheepsruime in de hand werkte. De moderne scheepsbouw wordt uitgeoefend in twee "blokken' West Europa en Japan. Men worstelt daar eigenlijk al vanaf 1965 met bet steeds groter wordend probleem van de overcapaciteit van de werven. In kringen van he: bedrijfsleven vindt men dat er met Japan 'niet te praten is* over maatregelen Ook in het westen is het lang geen koek en ei. Zo is er sprake van wat men noemt 'concurren t ie-verralsi ngDe Franse werven krijgen van de regering ioon- Zie slot pagina 5 kolom 1 rft zich geschaard bij diegenen die zich afvra gen of in dos» tijd wn offi cleol bezoek van oen bevriend staatshoofd nog wel voldoen de zin heeft. In dit verband sprak hij zells om een "bezoeking'. Hij heeft gelijk. Dergelijke evenemen ten passen niet meer in de huidige tijd. ze zijn een overtjüjfscJ uit een periode waarin ae nog wel oen functie hadden. Bijvoorbeeld de dagen van Bduard VII van Engeland Wilhelm II van Duitsland. Belde monarchen bedreven met bezoeken aan buitenland» staats hoofden een eigen vorm van buiten landse politiek. Zo sur Bdusird VII kans om in me: 1903 de anti Engelse houding van de Fransen tc doorbre ken: een beleid dat voor Europa grote gevolgen had, zoals in 1914-1918 zou blijken. Wilhelm II probeerde op zijn manier een prestige op te bouwen als de grote man van Europa, hetgeen merkbaar was aan het vertoon waar mee hij andere landen afre'vje. En als hij als gastheer fungeerde, trachtte hi.i op dezelfde manier indruk te maken: er werden militaire spektakels gehou den om toch maar duidelijk V: maken dat het keizerrijk niet rüks was. Voor de bevolking van de Europese hoofdsteden waren dergelijke be zoeken geen geringe attracties: er werd vrijaf gegeven en langs de route van de officiële stoet zag het zwart van de mensen. Er werd gejuicht en gezwaaid en op hun beurt groetten de vorstelijke personen minzaam terug. Voor menigeen was een staatsbezoek een welkome onderbreking van de da gelijkse sfeer en sleur, waarbij men graag bereid v.-as een paar uur langs de kar» van de weg c" anders: nle- Tegenwoordig ii mand is op zo'n on derbreking gesteld, niemand ook neemt er een snipperdag voor op en de stoet rijdt dientengevolge door tamelijk stille straten. Voor ve len levert dat bovendien nog een extra ongerief: het verkeer wordt omgelegd en het openbaar vervoer raakt in de war. En dat alles voor een stoel, die men 's avonds op het Journaal kan zien- Die Journaalbeelden accentueren de devaluatie van het staatsbezoek in het bijzonder: gastheer, gastvrouw en de gasten fungeren in feite als spt Iers in een televisiespel. Eij de samen stelling van de draaiboeken wordt zon der meer rekening gehouden met de eisen van een modern medium als de tv: de camera's moeten op een zo gunstig mogelijke plaats worden opge steld, het aanbieden van de bloemen moet kunnen worden gefotografeerd en gefilmd en de gang van zaken wordt daaraan aangepast. Alles bijeen een weinig zinvol gebeuren, dat tientallen en nog eens tientallen mensen Ixnrig- houdt, die zinvoller werk zouden kun nen doen. Ministers moeten opdraven om een buitenlandse ambtgenoot te ontmoeten. Meestal echter hebben ze deze buitenlandse collega nog kort te voren in Brussel of in New York bij de VN gezien. Kamerleden trekken zuchtend een donker pak aan voor een officiële ontvangst en journalisten pro beren na te gaan of er nog één sprank je nieuws is te ontdekken aan het ge heel. Onlangs maakten we een receptie mee ter gelegenheid van het bezoek van de Deense koningin: er was een kleine cirkel rond de eregasten, maar de meerderheid van de bezoekers veie tientallen stonden wat te wie belen van het ene been op het andere. Ze dronken een glas en consumeerden een bitterbal. leerde men daardoor het Deense volk beter kennen Wondeling heeft een alternatief. Der- V gelijke bezoeken zouden moeten worden omgezet in uitwisselingen tussen bevolkingsgroepen, vindt hij. Boeren uit Nederland zouden bijvoor beeld ploegwedstrijden moeten hou den tegen collega's uit het bezoekende land. een mogelijkheid die op allerlei manieren valt te variëren. Vondeling heeft in dezelfde sfeer nog een paar denkbeelden uiteengezet. Ze komen ons voor erger te ziin dan de kwaal: het kost in de meeste gemeenten met eru- ge buitenlandse uitwisseling de groot ste moeite om dit soort programma's vol te houden en dat zou nu een soort officiële staatsuitwisseiing moeten worden Er zijn toch met de meeste landen voldoende contacten langs de gewone vanzelfsprekende wegen Jaarbeurzen, zakenbezceken. congre-- sen. sportwedstrijden, cupvoetbal en wat niet ai meer. Waarom dat uit te breiden Laat men de moed hebben om zonder meer te erkennen dat de staatsbezoeken uit de tijd zijn: ze ho ren bij een vroegere periode van he- internationale verkeer. Er zijn allerlei andere methodieken voor in cie pi af gekomen en als regel functioneren c e goed. Er is geen enkele behoefte om staatsbezoeken te vervangen door een staatsuitwisseiing van ploegers of wat dan ook. Dat zou een even grote "be zoeking' kunnen worden. Hervormde Synode komt bijeen DEN HAAG (ANP) De synode vergadering van de Nederlands Her vormde Kerk zal van 13 to* en m l 17 maart bijeen zijn in Hvdepark ie Driebergen. Onderwerpen, die op de vergadering ter sprake komen zijn d rapporten over het avondmaal, bet vijfjarig verslag van de visitatoren- generaal. het rapport over de SMRA en de regeling van bet predikanten-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1