Maertens maakt koers dood Met 'stappen' voor de wedstrijd beschadigt voetballer zijn vorm MIDDELBURG MEË AAN LEIDING Roelofs/Scheldesport kwam ronde verder volleybalbeker Piet van Katwijk: zat als een toeter RAAS EN KARSTENS VERKEKEN ZICH OP DE LAATSTE BOCHT Parijs-Nice UITSLAG Borckink niet naar Alma Ata Motocross Axel DE TRAINERS SMORENDE SPELVREUGDE Luctor II won viertallen competitie bridge Zuid CITROËN A MEMO. 0VSDAG 9 MAART 1976 MONTLUCON (ANP) - Piet van Katwijk zorgde maandag voor de vrolijkste noot. Hij bereikte de eindstreep van de eerste etappe van Parijs-Nice in lichte dronkenschap. Piet van Katwijk had een glaasje teveel op. Van Katwijk vertelde met een brede grijns op zijn gezicht ..Omdat het zo koud was vanmorgen had ik in mijn bidon een (linke scheut Cherry- Brandy gedaan. Ik dacht: als je het nu koud krijgt onderweg, neem je lekker een slokje. Daar word je warm van. In het laatste halfuur van de wedstrijd heb ik die bidon leeggedronken. Man, dat was lekker, maar ik werd er zo zat van als een toeter. Eeerlijk, als het vandaag donker weer was geweest, had ik de zon toch zien schijnen." De alcohol had geen in vloed op Van Katwijks prestatie. In de sprint van het volledige peloton bereikte hij de tiende plaats. Van Katwijk: „Ik kan wel hoger eindigen, maar niet als er in de laatste tien kilometer nog zo'n bocht genomen moet worden. Ik begrijpt trouwens niet dat een organisatie zoiets kan doen. Van mij mag dit afgeschaft worden." MONTLUCON - De Fransman Esclassen 'links i verslaat in de eerste etappe de Be la Maertens midden op de streep. Rechts naast Maertens de Duttser Thureau, die derde werd. Achter Esclassan Gcrbcn Karsieu. die als vierde eindigde, en geheel rechts Jan Raas, die beslag legde op de vijfde plaats. MONTLUCON - Na zijn eclatante overwinning in de pro loog van Parijs - Nice zei Freddy Maertens: „Ik heb de lei derspositie te pakken. Iedereen zal nu op mij letten, maar reken erop dat ik een sterke ploeg heb en dat we de trui tot de laatste snik zullen verdedigen." Freddy Maertens, dit jaar op jacht naar triomfen in be langrijke etappewedstrijden, heeft zijn woorden onmiddel lijk waargemaakt. In de eerste echte etappe, van Montar- gis naar Montlucon over 228,5 kilometer, heeft de Flandria-ploeg onder leiding van Maertens de koers dood gemaakt. In die etappe, onder een bleek zonnetje en met opnieuw een harde wind uit het noordwesten, gebeurde er bijna helemaal niets. Bij het hoge tempo dat de Vlamingen ontwikkelden was geen ontsnapping mogelijk. Slechts eenmaal werd het peloton in stukken gescheurd. Dat was na tachtig kilometer toen er bij een stuk tegenwind vooraan een waaier ontstond van veertig renners, waarbij alle kanshebbers op de eindzege. Even later kwamen alle renners weer bij elkaar en waser al leen opwinding bijdevalpartijvandeBelgRogerRosiers.demeesterknechtvanLuisOcana, en van Roy Schuiten, die ondanks zijn nederlaag in de porloog door de Fransen nog steeds voor de voornaamste favoriet wordt aangezien. verlossende eindstreep wachtte. Schuiten wilde langs de kant naar voren rijden, kreeg plotseling een duw. raakte van de weg af en landde in een tuintje vol met bramenstrui ken. Schuitens linkerbeen was door Roy Schuiten was 24 kilometer voor het einde het slachtoffer van ver woed trek- en duwwerk. Het peloton daverde met een snelheid van 55 ki lometer over een smal binnenweg getje richting Montlucon, waar de de stekels op verschillende plaatsen tot bloedens toe opengereten, maar hij kon toch doorrijden. Opgewacht door vier ploegmakkers bereikte Schuiten binnen enkele kilometers opnieuw het peloton, Er was voor Schuiten geen ramp gebeurd. Toch had hij aan de eindstreep in Mont lucon danig de pest in. „Ik heb veel last van de kou gehad," zei hij met een nors gezicht, „en dan gebeurt me ook nog zoiets stoms. Het zit me ook niet mee." Uit de wind De eerste massasprint leek tot honderd meter voor de streep een nieuwe overwinning voor Freddy Maertens op te leveren. De drager van de witte trui maakte echter een vergissing. Hij kwam te vroeg aan de leiding, zette zodoende zijn concurrentie uit de wind. Jacques Esclassan, door de Fransen de op volger van legendarische Darri- gade genoemd, die door vier ploeg genoten als het ware naar de eind streep werd gedragen, maekte hier dankbaar gebruik van en won met gering verschil zijn etappe in Parijs-Nice. Voor de Nederlanders, van wie we reldkampioen Hennie Kuiper maandag vrijwel de gehele etappe last heeft gehad van een tijdens openingstijdrit in Aulnay-Sous-Bois opgelopen verkoudheid, waren er in Montlucon opnieuw enkele ere plaatsen. Gerben Karstens werd vierde. Jan Raas vijfde. Beiden ver gisten zich in de scherpte van de laatste bocht en werden bovendien "opgesloten' door de Peugeot-rijders van Esclassan. daardoor verloren ze te veel snelheid en dat konden ze in het laatste stukje van 300 meter niet meer geheel goedmaken op de pijlsnelle Esclassan en Maertens. Boetes Lang na het beëidingen van de eer ste etappe zakte Gerrie Knetemann van de vijfde na de achtste plaats in het algemeen klassement. De wed strijdcommissarissen straften Kne temann namelijk met vijf seconden en een boete van vijftig franken (dertig gulden) wegens een overtre ding van het koersreglement tijdens de proloog van zondag. Peter Post, ploegleider van Knetemann kreeg een boete van honderd franken. Een zelfde straf kreeg Post ook op maandag nu wegens het ravitaille ren van Hennie Kuiper buiten de daarvoor bestemde zone. Kuiper moest vijftig franken betalen Maer tens. de drager van de leiderstrui kreeg een boete van twintig franken omdat hij tijdens de etappe geduwd De uitslag is: - 1. Esclassan 228,5 ki lometer in 6 uur, 6 minuten en 9 se conden (gemiddelde van 37.444 ki lometer per uuri. 2. Maertens iBel). 3. Thurau (Wdli. 4. Karstens (Nedi. 5. Raas (Ned) 6, Wesemael 'Bel). 7. Fussien (Frai, 8. Luc Leman (Bel). 9. Teirlinck (Bel). 10. Van Katwijk (Ned). 18. Schuiten (Ned), 19. De Waal (Ned), 20. Knetemann (Ned), 38. Zoetemelk 48 Tabak. 52 Van den Hoek, 75. Kuiper. 95. Pronk, al len in dezelfde tijd als de winnaar. Het algemeen klassement: - 1. Maertens 6.14,41. 2. Thurau op 2 se conden. 3. Vandenbroecke (bel) op 0 04. 4. Kuiper (Nedi op 0.09. 5. Kne temann op 0 13. 6. Schuiten op 0.14. 7. Bracke (Bel) op 0.16, 8. Raas op 0.16, 9. Hezard (Fra) op 0.20, 10. Manzaneque (Spa) op 0.20, 11. We semael op 0.22, 12. Laurent (Fra) op 0.22. 13. Pronk (Ned) op 0.22. 14. Karstens op 0 23. 15. Van den Hoek (Ned) op 0 24. 16. Zoetemelk (Ned) op 0.25, 17 Pesarrodona (Spa) op 0.26. 18- Thevenet (Fra) op 0.27. 19. Ocana (Spai op 0.27 20. Tabak (Ned) en Pollen tier (Bel) op 0.28. 29. De Waal (Ned) op 1.16. 34. Van Kat- wijk op 1.20. LONDEN (SID) - Muhammed Ali heeft maandag in Londen verklaard op 24 mei in Mtïnchen zijn wereldtitel boksen in het zwaargewicht te willen verdedigen tegen de Engelse kam pioen Richrad Dunn. Deze moet echter wel op 6 april in Londen de vakante Europese tite) winnen tegen de Westduitser Bemö August. Slaagt hij daar niet in. dan is het duel met Ali ook verkeken. GOES - Als een sportman de avond voor de wedstrijd gaat 'stappen' (dat wil zeggen een flinke pils pakken) be schadigt dat de vorm behoorlijk. Dat vertelde gisteravond de Bredase sportarts Hein van Opstal aan een gezel schap leden van de VVON-afdeling Zee land (vereniging van voetbaloefen- meesters) tijdens een bijeenkomst in de kantine van de vv Goes. En als er dan bij gerookt wordt is dat, zo stelde dokter Van Opstal 'moor dend voor de conditie'. De Bredase arts was aan enkele op merkingen over deze materie toege-" komen naar aanleiding van een op merking van trainer Janis Sits, de rayoncommissievoorzitter, die aan haalde, „dat sommige spelers in de rust pas wakker worden." Dokter Van Opstal zei er van te schrikken te ver nemen, dat ze in Zeeland blijven 'door stappen'. „Bij ons in Brabant is dat vroeger ook zo geweest, maar nu be hoort dat tot het verleden. Ik dacht, dat de Brabantse situatie een lande lijke tendens was." Zeeuws trainer Adrie van Riel be streed dat echter. „In Zeeland wordt het steeds erger en het is ook één van de oorzaken van de terugval van het voetbal in deze provincie", maakte Van Riel duidelijk, er aantoevoegend: „Men vertikt het nu eenmaal hier om met het stappen te stoppen", Arts Van Opstal: „Het is het onbegrip van de voetballer om te leven voor zijn sport Als de wedstrijd om half drie be gint". vervolgde de Bredase arts. „dan moet de voorbereiding om acht uur 's morgens al beginnen. Er zijn steeds meer clubs, die groepsgewijs aan die voorbereiding beginnen." De ervaring leert, zo stelde dokter Van Opstal, dat de voetballers er op de duur wel begrip voor krijgen, dat ze de avond tevoren niet meer kunnen gaan stappen. Vooral de clubbesturen moe ten de jongens er van doodringen, dat 't anders moet. „Maar de besturen zijn vaak te bang voor de spelers. Daarom is er voorlichting nodig en die kan het beste door de trainer gegeven worden." In een erg boeiende lezing met licht beelden over algemene medische as pecten noemde dokter Van Opstal het nuttigen van biefstuk vlak voor een wedstrijd 'waanzin'. „Die biefstuk zit alleen maar in de weg. men kan veel beter licht verteerbaar voedsel eten", merkte hij op. Als verzorging voor de wedstrijd noemde de Bredase sportarts het talken van de voeten erg belang rijk, het zwachtelen van de enkels, het spelen met scheenbeschermers („Bijna alle onderbeenbreuken kunnen er mee worden voorkomen") en het gebruik van een protector voor de bescherming van de geslachtsdelen in plaats van 'n oude zwembroek, waardoor bovendien schimmelinfecties in de hezen worden voorkomen. ..Het aantal steriliteiten onder voetballers is veel groter dan onder andere groepen", stelde de arts. Dokter Van Opstal benadrukte vervol gens, dat volgens zijn inlichtingen gen, ze komen niet uit zichzelf naar de steeds meer jonge artsen voor de clubs toe", zei de Bredase arts)-en hij sportgeneeskunde geïnteresseerd ra- noemde onder andere Zeeuwsch- ken („Maar je moet ze wel gaan vra- Vlaanderen als een gebied waar wel MIDDELBURG - In de 3e klas E heren van de veldhockeycompetitic bléven dit weekeinde verrassingen uit. De heren van Tempo hebben op eigen ter rein beide punten weten te behalen tegen Olympia. Middelburg kon het in Hellevoetsluis tegen Voorne niet bo' werken en verloor met 2-1. Koploper Peilkaan moest in Mijnshe- renland aantreden tegen Hoekse Waard, op eigen veld speelden de Brabanders gelijk, nu behaalden zij de overwin ning. Rapide had in Hulst geen moei lijkheden met de Cadetten uit Breda, dat op de Zeeuws-Vlaamse bodem een 2-0 nederlaag leed. Rapide heeft door deze overwinning de derde plaats over- genomenvanHoekse Waard.Destandis: Pelikaan 12 7 4 1 18 16- 4 Tempo 12 6 4 2 16 19-12 Rapide 12 6 3 3 15 19-14 Hoekse Waard 12 4.5 3 13 13-11 Middelburg 12 5 2 5 12 16-15 Olympia 11 3 4 4 10 16-17 Voorne 12 2 2 8 6 10-21 Cadetten 11 1 2 8 4 8-23 In de 4e klas D zijn uitslagen gevallen die men niet verwacht had. Het Goese herenteam wist in de wedstrijd tegen Evergreen uit Maassluis één punt te behalen. HSD uit Zierikzee zag kans op eigen veld de tweede overwinning in de wacht te slepen. Zij stuurden de he ren van De Waele met een 1-0 neder laag naar huis. Vlissingen moest in Hoogvliet een punt achterlaten: tegen Oeda werd het 1-1. Door deze uitslagen is de stand thans: Oude Maas 12 9 2 1 20 32- 6 Vlissingen 12 7 4 1 18 36-17 Evergreen 12 6 4 2 16 21-20 Souburgh 12 5 4 4 14 29-21 Oeda 12 3 4 5 10 17-20 Goes 12 3 2 7 8 16-24 De Waele 12 2 3 7 6 14-23 HSD 12 2 0 10 4 14-48 In de reserve 4e klas zijn na de ge speelde duels van afgelopen zondag geen grote veranderingen m de rang lijst gekomen. Waranda III uit Ooster hout won met 3-0 van Olympia II. Middelburg II keerde ook met lege handen huiswaarts en Rapide be haalde in Roosendaal een 6-1 overJ winning. Deplaatselijkederby Zwartwit IH-Push IV eindigde in een 1-0 zege voor de thuisclub. De stand is: Waranda III Tempo III Middelburg II Zwart Wit III Pelikaan IV 8 28-38 6 11-40 0 14 0 10-82 In de 4e klas A dames is Middelburg door de 4-0 zege te Breda op Zwart Wit gelijk gekomen met Etten Leur Het doelgemiddelde van de Brabantse da mes is echter beter. De ontmoeting Et- ten Leur-Middelburg in april zal de be slissing moeten brengen wie met de eer gaat strijken. Vlissingen deelde in Hulst met Rapide de punten. Olympia behaalde een 4-1 overwinning op Prin senbeek. De stana is Etten Leur Middelburg Vlissingen Olympia Zwartwit Rapide Prinsenbeek 2 0 18 48- 2- 0 1 18 48- 7 1 4 13 30-13 1 4 11 20-13 1 6 7 19-33 1 3 5 12-44 0 10 0 2-67 een paar belangstellende artsen te vin den zijn. Aan het begin van de bijeenkomst was de selctie van de Zeeuwse voetbalelf tallen ter sprake gekomen, waarbij de oefenmeesters voor meer contact plei ten over de geselecteerde spelers uit hun clubs. Ze werden onmiddellijk tegemoet gekomen door Jampie van der Sluis, lid van de technische com missie, die stelde, dat de te meer in formatie over .de spelers wil. Over igens heeft de technische commissie een maand geleden de opgaaf voor de nieuwe selectie opgekregen: 200 gega digden waren via de clubs aangemeld, één trainer had zelfs zijn gehele elftal aangemeld... „Dat is natuurlijk een lachertje", vond trainer Adrie van Riel. „Ik heb er van Rillandia één opgegeven en die ver diende het." De heer Van Riel pleitte er voor, dat de spelers ook terecht ko men op de plaats die ze kunnen bezet ten. „Ik heb enkele jaren geleden voor het districtselftal van Zuid I eens Joop Dieleman opgegeven, hem aanbevolen als linkshalf, maar hij werd opgesteld als rechtsback, terwijl hij zo links is als een kraai." De Rillandia-trainer stelde met nadruk: „Op deze manier balen mijn spelers er van." Daarom vroeg de heer Van Riel dan ook om de spelers er van op de hoogte te stellen als ze niet voor selectie (meer) in aanmerking komen. DEN HAAG - Annie Borckink zal d» reis van de Nederlandse damevschaatv ploeg naar Alma Ata niet meemaken De landelijke technische commissie van de KNSB heeft nu Sophie Wes tenbroek als vervangster aangew ezen korte termijn 'de equipe vertrekt dlns dagmiddag van Schiphol) een visum kan worden verkregen. De Neder landse dames strijden het komende weekeinde tegen de Sovjet Unie. De andere leden van de ploeg ajn Sijtje van der Lende. Haltske Pijlman. Christa Jaarsma. Margriet Pomper. Ina Stecnbruggen, Ineke Pepping en Joke van Rljssel. De uit E)bergen af komstige rijdster Annie Borckink kreeg het afgelopen weekeinde tijdens de strijd om de wereldsprinttiteLs In West-Berlijn weer bezoek van haar ei gen trainer Ab Garretsen Dit wekte verontwaardiging van bodscoaeh Ge rard Maarse. die er - bij de vicc- voorzitter van de KNSB. Zwart - op aandrong Annie Borckink voor Alma Ata thuis te laten. KARP0VVERBETERDE LEIDERSPOSITIE SKOPJE - Anatoli Karpov uil de So vjet Unie heeft maandag zijn positie in het internationale schaaktoernooi van Skopje aanzienlijk verbeterd. Hij won zijn afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Kurajica (Joe) en speelde in de zevende ronde remise tegen Reshevsky (VSO. Jan Timman brak.met zwart spelend, zijn partij tegen Jancey <Joei af en kwam daardoor op vier punten, een punt minder dan Karpov. De uitslagen van de maandag gespeelde partijen voor de zevende ronde zijn: Kura jica (Joei-Nlcevski (Joei 1-0. Sofrevski (Joej-Velljnlrovic (Joei 1-0. Rcsehvsky (VSU-Karpov <Sov> 0.5-0.5. Ivanovtc iJoei- Adorjan (Hom afg.. Ivkov iJod-Vagarujan (Sovi 0.5-0.5. Matanovic (Joel-Uhlmann (ODD afg., Jancey (Joei-Tlmmand (Nedi afg.. Georgjjevskl (Joe)-Tarjan- (VSt) 0-1. Afge broken partijen: Uhlmann-Reshevsky talg .1 VelimirovJc-Nlcesvski 0.5-0.5. Kurajuica- Karpov 0-3. De stand luidt 1 Karpov 5 <plus 1). 2 Tarjan 5. 3 Uhlmann 4 iplus 2". 4 Timman 4 iplus 1». 5 Adorjan 3.5 (plus 1). 6Vaganjjan. Ivkov 3.5. 8-Reshevskv. Krajlca 3 'plus 1). 10 Matano vic. Nlccvski 2,5 (plus 1), 12 Sofrevski 2,5, 13 Velimirovic 2 (plus 2i. 14 Ivanovic 2 (plus 1). 15 Georgijevski. Jancey 1.5 iplus 1 AXEL - Zondag 21 maart houdt de motorcrosselub Axel eeen motorcross op het bekende ersossterrein achter de watertoren. Het is voor het eerst dat men toestemming heeft gekregen om deze wedstrijd op zondag te houden. Dat komt omdat het parcours gewij zigd is en er in de richting van de be bouwing van Axel een geluidsmuur is aangelegd van beplantingen. Op deze manier hoopt men de geluidsoverlast voor de bewoners van Axel tegen te gaan. Sportcommentaar HET ALARMS EIS voetbal staat weer r maal heeft Jan Mei van Uc Meeuwen uii poging gedaan de ki deze provincie tere Meulmeester vorige i Ec MIDDELBURG - In Zeeland-Zuid is de viertallencompetitie bridge ge speeld in een hoofd- en eerste klas. In de hoofdklas waren ingedeeld de teams Luctor 1, 2 en 3. In de eerste klas waren vertegenwoordigd Hulst 1, Oostburg 1 en Luctor 4 en 5. Uitslagen: hoofd klas: Luctor 1 - Luctor 2 87-71 (14-6): Luctor 3 - Luctor 2 54-117 •DAYTONA - Johnny Cecotto uit Venezuela heeft zondag op een Ya maha de 200-mijlsrace van Daytona (VST) voor 750-cc-moloren gewonnen. De Daytona-rallye is jaarlijks een van de meest spectaculaire motorsporte venementen. De winnaar van 1967, Gary Nixon (VSt) op Suzuki, werd tweede, voor Pat Hennen (VSt) ook op Suzuki. De winnaar van vorig jaar, Gene Romero (VSt) (op Yamaha) ein digde als vierde. Als beste Europeaan klasseerde de Fransman Patrick Pons op Yamaha zich als vijfde. Olympia II Push IV Rapidell Cadetten II 13 12 1 0 25 53- 5 12 9 1 2 19 54-19 13 7 3 3 17 50-29 14 8 1 5 17 39-22 13 7 0 6 14 48-35 11 4 0 7 8 25-48 ZUIDZANDE - Alle aandacht in het volleybalgebeuren in Zeeland ging af gelopen weekeinde uit naar de halve finale strijd om de districtsbeker. Met veel spanning werd er vooral uitgeke ken naar de topper bij de heren tussen Roelofs/Scheldesport en Kikkers, die de lijst aanvoeren in de eerste klas. In de eerste set nam Roelofs een flinke voorsprong. De Terneuzense ploeg va rieerde beter dan Kikkers, dat de ge hele wedstrijd wat. de aanval betreft wat in de schaduw bleef van Roelofs. Toch hielden beide ploegen elkaar vaak in evenwicht, wat in de eerste set- werd gedemonstreerd door Kikkers, dat de achterstand van 12-7 wegwerkte en er zelfs in slaagde de stand op 13-13 te brengen. Het duurde toch nog even voor de beslissing met 14-16 in het voordeel van Kikkers was uitgevallen. De tweede en derde set vormden een wat rommelig gedeelte in de wedstrijd. Roelofs won de tweede set met 15-6. maar werd in de derde set behoorlijk uit evenwicht gebracht door nogal luidruchtig kanttekeningen te plaat sen bij de leiding. Deze set werd dan ook zonder moeite door Kikkers met 21-15 op de naam geschreven. De vierde set bracht echter weer de nodige spanning. 'Roelofs herstelde zich' enigszins van de inzinking en nam een 10-6 voorsprong. Kikkers kreeg hierna de grote kans om een einde te mkaken aan de strijd toen het via 10-10 en 10-12 op een 12-13 voorsprong kwam. Op dat moment kwam Roelofs na de wat min dere periode terug en slaagde erin het naderende gevaar te keren en de stand via 13-15 weer in evenwicht te brengen. In de laatste en beslissende set nam Kikkers nog wel een voorsprong, maar deze werd door Roelofs snel teniet ge daan. De nnale plaats was dan ook verdiend voor Roelofs/Scheldesport dat de 3-2 overwinning veilig stelde door de vijfde ste met 15-10 te winnen. Roelofs zal in deze finale moeten aan treden tegen Herstaco/EVVC 2. dat in de andere halve finale Ovisa met 3-2 versloeg. Ook in deze wedstrijd was er nogal wat strijd nodig voordat de overwinnaar was aangewezen. Hersta co, dat het moet hebben van technisch hoogstaand en aanvallend gevarieerd spel ontmoette een tegenstander die vooral aan het net over denodige kracht beschikt. De eerste set was dui delijk in het voordeel van Herstaco. maar het volgende gedeelte van de strijd had Ovisa het betere van het spel. wat hem via 15-12 en 15-8 een 2-1 voorsprong opleverde. De hoop in de harten van de Ovisa spelers werd daarna nogal ruw verstoord, toen Her staco resoluut het heft in handen nam en via 8-15 en 7-15 de plaats in de finale die er op het spel stond voor zich op eiste. Bij de dames was er minder spanning. Morres/Hulst deed wat van hen ver wacht werd en versloeg Blok '73 met 3-0, al moest het daarvoor in de eerste set een 12-7 en in de tweede set een 7-3 achterstand wegwerken. De andere wedstrijd uit deze ronde tussen Her staco/EVVC en Kikkers kende een zelfde eindstand, al moest er toch nog redelijk lang gespeeld worden voordat "net Herstaco.'EVVC lukte de finale te bereiken, die 20 maart in Oostburg worden gehouden. (0-20); Luctor 3 - Luctor 3 67-74 (3-12); Luctor 2 - Luctor 1 70-42 (16-4); Luctor 2 - Luctor 3 68-66 (10-20); Luctor 3 - Luctor 1 55-81 (4-16). Eerste klas: Luctor 4 - Luctor 5 66-64 (10-10): Oostburg - Hulst 80-61 (14-6); Luctor 5 - Oostburg 48-82 (3-17): Luctor 4 - Oostburg 77-29 (19-1): Luctor 5 - Hulst 91-66 (16-4i: Luctor 4 - Hulst 24- 101 (min. 3-20): Luctor 5 - Luctor 4 56- 65 (8-12>: Hulst - Oostburg 63-32 (17-3»; Hulst - Luctor 4 50-62 (7-13»; Oostburg - Luctor 5 79-36 119-11: Hulst - Luctor 5 45-49 (9-11): Oostburg - Luctor 4 60-54 (11-9). Eindstand (winst en matchpunteni: Hoofdklas. 1 Luctor 2 52-326: 2 Luctor 1 42-277: 3 Luctor 3 26-249. Luctor 3 de gradeert naar de eerste klas. Het team Luctor 2, bestaande uit mevr. Biesbroeck-Vergouwe en mevr. Maat - v. d. Hooft speelt op dinsdag 9 maart 1976 de vervolgwedstrijd tegen ABC 1 uit Middelburg- Dan wordt er uitge maakt weïk team zal kunnen deelne men aan de vervolgwedstrijd voor promotie naar de promotieklas van de Nederlandse Bridgebond. Luctor 2 - ABC 1 wordt gespeeld in Breskens in hotel 'Wapen van Breskens' Grote Kade 33 Aanvang 18.30 uur Eerste klas: 1 Oostburg 65-362: 2 Hulst 63-336: 3 Luctor 4 60-343: 4 Luctor 5 49-344. Oostburg promoveert naar de hoofdklas. Oostburg speelt eventueel op zaterdag 13 maart 1976 de vervolg wedstrijd tegen de viertallen van Zeeland-Midden die in de twee groepen van de eerste klas als eerste zullen ein digen. Deze wedstrijd zal ook in Bres kens worden gehouden op het zelfde adres. Aanvang 13.30 uur. ADVERTENTIE Woog de Citroënagent informatie over: •GS Consumenten rapport •Leasing Voörjaarsaktie '76 Honderden hoofdprijzen. o.a. 200 feestelijke bezoeken aan de Citroën fabriek in Frankrijk. Of bel voor informatie Citroën Nederland. lel.-020-73 tl 81 toestel 223. gende vinger richtte deze trainer voorat op de voetballers ..De tendens Is dat alle spelers minder prestatiege richt zijn Ze zijn gewoon minder met de zaak bezig dan een paar jaar gele den'constateerde Meulmeester Ook verweet hij de spelers een slappe mentaliteit, die volgens Meulmeester nog in de hand wordt gewerkt door de stormachtige ontwikkeling tan hel zaalvoetbal ..Dat gaat steeds meer tri betekenis toenemen en het gaat ten koste van het voetbat op het veld Als hel maar een paar druppels regent, zeggen de spelers al moeten wc daar in voetballen? Ze spelen veel liever in de zaal. waar het altijd droog it en ze het pilsje in de kantine bij de hand hebben", zei een verwijtende Jan Meulmeester. De trainer van De Meeuwen hccfl het gelijk vooreen belangrijk deel aan zijn kant Maar het is natuurlijk niet hele maal correct de oorzaken alleen te zoeken in een slappe mentaliteit bij dé- spelers. In dit verband ia het zinvol om Aad van den Heuvel tvan de 'Van SpeijkshoWi eens te citeren. Hij werd vorige week woensdag geïnterviewd in heb een voetballende zoon liet voeten op zaterdagmiddag nog al eens naar het juniorenvoetbal te gaan kijken. ..Hel neemt wel een rare draai. Ook het iuniorenvoetbal is steeds professione ler geworden mei twee heer per weck hard trainen. En zelfs de junioren heb ben twee uur voor de wedstrijd al een technische en tactische bespreking. En dat gaat toch wel ten koste van het plezier van het spelen. Ik heb pas nog een gesprek gehad met iemand van de KNVB, die me vertelde dal er voor het eerst sinds lange tijd wat minder aan was is. Dat zou best eens een teken aan de wand kunnen zijn. Ik zie dan ook in hel elftal, waarin m'n zoon speelt, nog al wat kinderen afhaken. Ze vinden het niet leuk meer. Ze krijgen ongena dig op hun sodemieter als ze niet goed spelen. Het is bijvoorbeeld zo strikt ge bonden aan trainingen, dat een ju- moortje voor twee wedstrijden wordt geschorst als hij een keer met komt spelen. Ik denk dal je nog al wat jon geren daar kopschuw mee maakt. Vo rige week zaterdag heb ik het nog bij B-l-junioren meegemaakt, toen het min of meer om het kampioenschap ging. dat er heftig werd gevochten." Wat Aad van den Heuvel signaleert, is dat het juist de trainers zijn die door hun 'professionele aanpak' bxj de jeugd al de spelvreugde uit het. voetbal ha len. Nog met zo heel lang geleden was het zo. dat de enige tactische aanwij zing, die de junioren kregen de roep was om 'niet allemcal op een kluitje rond de bal te spelen Maar nu worden er al juruoortjes het veld xn gestuurd om één gevaarlijke tegenstander uit te schakelen. Vleug elverdedigers. cen trale verdedigers, middenvelders, spit sen van 12. 13. 14 jaar worden nu ge dwongen in hel keurslijf van een 'tac tisch concept' De spontaniteit, het uit gelaten dartelen over het veld. kortom de spelvreugde wordt daarmee vaak in kiem gesmoord. Gelukkig erkent de KNVB nu zelf ook dat men met dit 'robot-voetbal' bij de jeugd op de verkeerde weg is. Zo liet bondscoach George Knobel onlangs tijdens een causerie in Goes aan de Zeeuwse clubs <en trainersi weten, dat men te veel op weg ivas 'eenheidsvoet ballers' te creëren. Door het strikt toe passen van tactische concepten bi) de jeugd krijgen de talenten geen gele genheid meer zich werkelijk te ont plooien, liet Knobel weten, die ook sig- leerde dat daarmee de spelvreugde bijde jeugd voor een belangrijk deel werd gesmoord. Kortom: Jan Meulmeester heeft gelijk als hij bij veel volwassen spelers een slappe mentaliteit constateertmaar anderzijds moeten de trainers ook de hand in eigen boezem steken. Ze moe ten eerst en vooral het spel aantrekke lijk houden voor de jeugd. Ze moeten junioren niet belasten met strakke schema's en tactische concepten. En e moeten vooral de spelvreugde laten prevaleren boven de tactiek en hel re sultaat. De trainers, dat moet nu maar eens duidelijk zijn. moeten kinderen van 12, 13. 14. 15 jaar niet mentaai overbelasten met allerlei moeilijke spelsystemen. Voetbal moet eerst en vooral een spontane vrijetijdsbeste ding blijven! Een andere zaak is, dat inderdaad de concurrentie van het zaalvoetbal steeds groter wordt. Maar dal is een ontwifskeling. die niet meer terugge draaid kan worden tzoals ook het zaalhandbal en het microkorfbal popu lair zijn geworden/. Dat 'veldvoetbal' en 'zaalvoetbal' wis en waarachtig wel hand in hand kunnen gaan, wordt be wezen door de situatie in Wcst- Duitsland, waar topspelers uit de bun- desliga ook in de zaal optreden, waar duizenden toeschouwers gnf 20 mark entree betalen, maar waar de wed strijden van ae bundesliga top het veld dust niet minder populair zijn. Men mag het de Zeeuwse spelers ook niet kwalijk nemen, dat ze voor het zaalvoetbal waarschijnlijk een zak centje kunnen incasseren. Als bijvoor beeld een willekeurig persoon 'laten we hem voor het gemak Bram noemen) wat geld wil 'dumpen' om talentvolle zaalvoetballers bijeen te krijgen, dan zouden die spelers 'rovers' van hun ei gen portemonnee zijn als ze het geld niet zouden incasseren. Maar ten eer ste is dat betalen toch niet te bewijzen en in de tweede en belangrijkste plaats hoeft het voetbalveld van bijvoorbeeld Middelburg er niet onder te lijden als de spelers ook op de grasmat maar met een bruisende inzet blijven spelen JOOP VAN DEN BERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11