3 Toine v. d. Bunder zet in Omloop Volk Belgische Olympiërs finaal voor schut KUIPER REDDE VLAKKE OMLOOP VAN HET VOLK MAAR KON NIET WINNEN BELGEN: „DIT HEBBEN WE NOG NOOIT GEZIEN, HIJ REED ZO MAAR VAN ONS VANDAAN, ONGELOOFLIJK Verstraete en Huijzen amateur-clubkampioen STER VAN ZWOLLE MACHTSSTRIJD SOKA EN VAN ERF Raas in spoor Maertens bij ParijS-Nice Aja wint ronde van de Levant Turnstersploeg voor Boekarest Van de Bunder wint ook in Gent-Staden Wielercomite's bespreken plan herstructurering Rol Sluis uitgespeeld MAANDAG 8 MAART 1976 sport GENT - Toine van <lc Bunder heelt zijn eerste stoot voor een vliegticket naar Montreal reeds geplaatst. Met een geweldige demonstratie zette hij zaterdag in de Omloop van liet Volk een achttal renners van de Belgische selectie voor Montreal gewoon voor schut. Er was geen houden aan toen 'de Schicht van IJzendijke' op minder dan vijftien kilometer voor het einde in de aanval ging. De eerste keer slaagden de Belgen er nog in om hem te pakken maar de tweede keer, nauwe- lijkshondcrdmeterverder, pakte Van de Bunder50meter. Ooknu bleefdereactie niet achterwege en vaaoral Johhny de NulcnJohnydcBlaerededenerallesaan omdeontkctendeVandeBunderterugte pakken, maar zij moesten toch toezien hoe de IJzendijkenaar steeds meer ter reinwinst boekte. Uiteindelijk bogen ook zij hel, hoolcl voor de meester. „Dit was niet normaal meer, we wisten allemaal dat hij een stukje kon fietsen, maar dit heb ik nog nooit van hem gezien. Hij reed zomaar van ons vandaan, ongelooflijk Dick Heinvegh, vorig jaar reeds door Roger de Corte geselecteerd in de Belgische nationale ploeg, kon er na allooi) niet overuit. Maar het was niet alleeen 1-Ieirwegh die teleurgesteld de finish haalde: Toen na dertig kilometer een kopgroep elf ren ners ontstond waren daar heel wat mannen bij die thuishoren in de selec tie vail Roger de Corte en die er een Spaans trainingskamp hadden opzit ten. Johnny de Blaere, Ronnie Bos- sant, Etienne de Beule. Frank Hoste, Dick Heirwegh en Eddy van Haerens ZWOLLE - Per definitie kennen de vaderlandse wielerleiders weinig waarde toe aan zo'n eerste optreden in de Ster van Zwolle, de traditionele opening van het wegseizoen bij de amateurs. Terecht, want de feiten van de laatste jaren bewijzen hun gelijk. Toch hebben de volgers zaterdag in het winterse Overijsselse landschap een duidelijke vingerwijzing gekregen van hetgeen hen de komende maanden te wachten staat: een machtstrijd tus sen de formaties van Soka en Jan van Erp. Dat verbitterde tweegevecht was er za terdagmiddag uiteindelijk de oorzaak van dat niet een renner van een dezer formaties maar een buitenstaander fPier Hoekstra) in Zwolle naar de pu blicitair immer aantrekkelijke over winning sprintte „Dat zal dit seizoen heus nog wel een keer vaker gebeuren", voorspelde een VAN LOOY WON RONDE BELGISCH LIMBURG SINT-TRUIDEN - De Belg Frans van Looy heeft zondag de Ronde van Bel gisch Limburg gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint zijn langenoten Benny Schepmans en Willem Peeters, die za terdag de Omloop van het Volk had gewonnen. Beste Nederlander was Jos Schipper uit Baarn met een veertiende plaats. De uitslag is: 1 Frans van Looy (Bel) 186 kilometer in 4 uur 38 minu ten; 2 Benny Schepmans (Bel) zt: 3 Wil lem Peeters (Bel) zt; 4 Frans Verbeeck (Bel) zt; 14 Jos Schipper (Ned); 19 Wil de Vlam (Ned); 24 Harm Ottenbros (Ned); 25 Richard Buckaki (Ned), AULNAY-SOUS-BOIS - De witte trui om de schouders van Freddy Maer tens, symbool van het leiderschap in Parijs-Nice, werpt geen enkel vraag teken op. Zijn overwinning in de pro loog, een individuele tijdrit over 6,5 km, lag voor de hand. Hij is in derge lijke ritten tegen het horloge nu een maal een specialist. Zijn tijd: 8.32,5 (gemiddelde snelheid: 45,659 km per uur). In het spoor van Maertens treft men, tussen de tien besten, vier Nederlan ders aan: Kuiper, Knetemann, Schui ten en Raas. De coureur echter die men vóór de proloog zonder meer een hoge klassering ln de tijdrit had toebe dacht, Joop Zoetemelk, kwam niet verder dan een 16e plaats. Hij ver- .speelde op Freddy Maertens liefst 25,1 seconden. Zoetemelk had voor dat tegenvallertje geen plausibele verkla ring. „Ik weet het niet, ik kan het dus ook niet uitleggen. Misschien is het wel de kou geweest..," Koud en guur was het, zondagmiddag in de straten van het Parijse voor stadje waar op het negen bochten tel lende, vlakke, brede parcours Dietrich Thurau (2e) en Jean-Luc Vanden- broecke (3e) in het spoor van Maertens de aanwezigheid van de jeugd scherp accentueerden. Thurau, Kuiper (4e) en Knetemann (5e) tilden de TI-Raleigh- équlpe naar de eerste plaats in het al gemeen ploegenklassement. Klasseringen overige Nederlanders ln de tijdrit: 6. Schuiten (8.46,3); 8 Raas (8.48,8); 11. Pronk (8.54,3); 14. Karstens (8.55,7); 15. Van den Hoek (8.56,7); 20. Tabak (9.00,2); 29. De Waal (9.08,2); 35. Plet van Katwijk (9.12,4). VALENCIA - De Spanjaard Gonzalo Aja heeft zaterdag de ronde van de Levant gewonnen. De laatste etappe van Cocentaina naar Valencia over 209 kilometer, leverde een zege op voor zijn landgenoot Perurena. Aja werd in die laatste rit achtste. Prinsen was de beste Nederlander. Hij werd 14e. In het algemeen klassement werd hij 17e. De uitsleg van de zesde etappe is: 1. Perurena (Spa) 5 uur 21 min. 46 sec2. Viego (Spa) z.t.; 3. Lefevre (Bel) z.t.; 4. Elor- riaga (Spa) 5.21.52: 5. Cina (Spa) z.t6. Agos- tinho (Por) 5.21.55; 14. Prinsen (Ned) 5,22.02, 42, Fedor den Hertog (Ned) 5.23.04; 43. Smit (Nedi 5.23.13; 46. Nini den Hertog (Ned) 5.23.36: 50. Priem (Ned) 5.25,39. Eindklassement' 1. Aja (Spa) 27.40.38; 2, Viejo (Spa) "27.40.40, 3. Agostinho (Por) 27.40,44; 4, Fuchs (Zwi) 27.41 02; 5. Jacques (Bel) 27.41,08; 6. Loos (Bell 27.41.13; 17. Prin sen (Ned) 27.42.13; 39. Smit (Ned) 27 44.36; 45. Priem (Ned) 27.46.30; 46. Nini den Hertog (Ned) 27 48.40. 54. Fedor den Hertog (Ned) 28.20.06 DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse damesturnploeg die op 13 en 14 maart in Boekarest tegen Roemenië uitkomt in een kwalificatiewedstrijd voor de olympische spelen van Montreal, ziet er als volgt uit:, Ans Smulders (PSV Eindhoven), Ans Dekker (Klimop Heiloo), Jeanette van Ravenstijn (PSV Eindhoven). Joke Kos (Klimop Heiloo), Monique Bolleboom (Pro Patria Zoetermeer), Gerrie van Soeren (Excelsior Nijkerk) en Petra van de Brink (Pro Patria Zoetermeer). door Hoekstra naar de tweede plaats verwezen Gerrie van Gerwen. „Vooral in de slotkilometers hebben wij (de renners van Jan van Erp) te fel geduel leerd met Soka, daarvan heeft Pier Hoekstra duidelijk geprofiteerd, al moet ik er onmiddellijk aan toevoegen dat hij een erg sterke koers heeft gere den". De als derde gefinishte Fons van Katwijk, lid van de Soka-ploeg. onder steunde die visie. „De renners van Soka en Jan van Erp hebben voortdu rend op elkaar gelet. Toen die kop groep van zeven in de laatste kilome ters eenmaal voldoende afstand had genomen, heb ilc eigenlijk alleen reke ning gehouden met Jacobs en Van Gerwen, maar nooit met Hoekstra". De overwinning ging daarmee mis schien niet naar degene die daarop de meeste aanspraak mocht maken, maar wel naar de coureur die de onderlinge rivaliteit tussen Soka en Jan van Erp het meest doeltreffend had uitgebuit. Opmerkelijk in deze Ster van Zwolle was het grote aantal afwezige Montreal-kandidaten. Van de elf door wegcoach Joop Middelink voorlopig geselecteerden kwamen er in Zwolle slechts vier (Hassink, Pirard, Jacobs en Fons van Katwijk) aan de start, de overige zeven (Van Vliet, Van Houwe- lingen, Dohmen, Schuer, Tak, Jan Bakker en Van den Bunder) lieten ver stek gaan. Voor die categorie coureurs kwam de Ster duidelijk te vroeg. Trouwens ook voor Joop Middelink, die enkele renners zelfs heeft geadvi seerd niet in Zwolle aan de start te ver schijnen. Een wijs besluit, zoals de verkleumde rennerskaravaan in Zwolle moest beamen. De uitslag is: 1. Plet Hoekstra (Winschoten) 150 kilometer in 3 uur, 43 minuten en 54 se conden, 2. Gerrie van Gerwen (Olland) z.t., 3. Fons van Katwijk (Oploo) z.t., 4. Michel Ja cobs (Bingelrade) z.t., 5. Hans Koot (Eindho ven) z.t., 6. Tonny ter Harmsel (Lage Zwalu- we) z.t., 7. Jan Jonker (Oud Gastel) z.t., 8. Plet Maas (Huybergen) op 43 seconden, 9. Peter van der Kruys (Helmond) z.t., 10. Eg- bert Koersen (Emmeloord) z.t,, 11. Tinus de Lange (Marienberg) z.t.. 12. Frits Pirard (Breda) z.t„ 13. Arie Hassink (Neede) z.t.. 14. Ad Kramer (Scheveningen) z.t., 15. Jan Maas (Eysden) z.t. hadden zich in Tormolinos op deze wedstrijd voorbereid. Dit zestal was erbij toen Van de Bun der voor de afscheiding zorgde, terwijl Wim Mijnheer, Jacky Moerman, Éi-win Vermoortel en Rudy Pevenage -hét elf tal volmaakten. Het was snel duidelijk dat dit de be slissing zou worden en dat uit deze groep de winnaar tevoorschijn zou komen. Toch kreeg liet elftal nooit een grotere voorsprong dan 50 seconden. Enkele malen dreigde zelfs de groep achter hen terug te komen. Uiteinde lijk kwamen er nog slechts twee ren ners bij hel elftal: Johnny de Nul reed met Walter Schoonjans het gat met enorm veel moeite dicht zodat er der tien leiders kwamen. In die kopgroep waren er maar enkele renners, die redelijk hun werk deden Bossant. en Heirwegh kwamen vrijwel nooit, aan tie leiding er-, ir. l'eite waren het alleen Van de Bunder. De Blaere en Hoste die het zware werk opknapten. Johnr.y de Blaere. na Van de Bunder de uitblinker, over de samenwerking in de kopgroep: ..Toen we een tiental ki lometers weg waren verstopten Bos sant en Vahaerens zich al omdat ze we ten in de spurt een kans te hebben. We hebben inderdaad met zijn drieën het werk gedaan en later ook Johnny de Nul. Maar Van de Bunder heeft- toch wel het leeuwendeel gedaan. Als hij op kop kwam ging het tempo altijd om hoog. Hij was vandaag hier niét te kloppen." De angst voor Toine v. d. Bunder zat velen al voor de start in de benen: wat angstig keken de renners in zijn rich ting en ploegleiders informeerden ij lings of 'de Schicht' toch niet te oud zou zijn omdat sedert dit jaar alleeen amateurs in de leeftijd tussen 19 en 24 jaar in grote wedstrijden mogen star ten. Men kon uiteindelijk geen reden vinden om Toine niet van start te laten gaan omdat de IJzendijkenaar mo menteel nog 24 jaar is, „We zullen het nog een jaar met hem moeten doen, gelukkig is het zijn laat ste jaar voorde grote koersen, volgend jaar zijn we van hem verlost", vertelde één van de ploegleiders. Nodig voor huldiging Dat Toine naar Gent was gekomen om zijn laatste kans om deze wedstrijd te winnen was duidelijk. Dat werd het nog meer toen Chiel Raas aan hem vroeg of hij zijn petje wou weggeven. enlijke gevolg dat Frans Meijaard, Willy de iluhkampioenschappen van de beicde Feber en Donald Lijbaarl de strijd io- moesten staken. Lijbaart zlefs mei een >u- gebroken sleutelbeen ('e Uitslagen. en Nieuwelinge: 1 Peter Kouwijzor. 'l'erneuzen 2 Ronny van tier Sijpt, Koewacht. 3 Werner Wieme, IJzendijke, 4 Jan Maayen. Klooster. Junioren: Middelkamp: 1 Ludwjg Kouijzer Goes, 2 Ad Polak. Goes, 3 Henny Gljscl Heikant. 4 C. Vliegen, 5 J. v. d. Sluijs, 6 c Tollenaar. Zeeuwsch-Vlaanderen: Octaaf Picavet, 1 Georgie der Weduwe, 3 J. Veremculen Liefhebbers. Theo Middelkamp: 1 C. Steen bakker, Kwndendamme, 2 Ko Tolhoek, Yc-r- seke, 3 Ad van der Ploeg. Kwadendamme. Z VI, 1 Tonnie de Waele Axel. 2 Ben Zaen, Hulst. Eddle de Rljcke, Sas van Gent. Amateurs; 1 Frans Verstraete, Z.V1,2 Tonnie Huijzen, Middelkamp, 3 Wim Jeremiasse, Middelkamp, 4 Johnny Verbcke Z.V1., 5 Leen de Kunder, Middelkamp, Heddy Nieuwdorp, Middelkmap. 6 Adrie Xchaalje, Z.V1,, 7 Jaap Marijs. Middelkamp, 8 Cor Vervaet, Z.VI., 9 Han Harinck, Middelkamp. 10 Jaap Kourtin, Middelkamp, 11 Bert Begijn ZV1. „Dal kan niet", antwoordde de Zeeuw, „ik heb er maar een. deze heb ik nodig voor de huldiging." De omstandigheden voor een overwin ning van v. d. Bunder waren vrijwel ideaal. Rondom Gent was een schitte rend parkoers uitgestippeld met tal van stukken 'vals plat' en enkele las tige klimmetjtes. Juist op een dergelijk terrein is Van de Bunder op zijn best. Dat bleek weer maar eens overduide lijk. „Ik reed vandaag erg gemakke lijk", vertelde hij na afloop „Ik heb me helemaal niet moeten forceren. Vooral op het laatste, ik ging steeds harder rijden." Toine toonde zich eigenlijk nogal verbaasd over het gemak waar mee hij weg kon gaan „Net na de Semmerzake had Walter Schoonjans vijftig meter gepakt. Dat gat reed ik met gemak dicht en toen ik bij hem was ben ik er direct""overheen gegaan. Schoonjans kon toen echter mijn wiel pakken waardoor de rest ook terug kon komen. Onmiddellijk daarna ben ik weer gegaan. Het ging gewoon van zelf." Van de overige Zeeuwen was Thijs Fa se, weliswaar in een andere wedstrijd, de beste. Hij eindigde bij de interna tionalen op een fraaie twaalfde plaats. Ook deze wedstrijd eindigde in een Nederlandse overwinning. Jacob Vooys besloot net als Toine v. d. Bunder de wedstrijd met een solo. In deze wed strijd kwam Johnny Verbeke ten va! en Zegevierend gaat Van de Bunder over de finish. eindigde Peter Gödde enigszins ach terin. In de wedstrijd van Toine v. d. Bunder was Heddy Nieuwdorp na Toine de Be ste Zeeuw Hij eindigde in de tweede groep met een achterstand van bijna twee minuten. Frans Verstraete, Jaap Courtin, Wim Jeremiasse en Cees Spaans waren nog verder achterge raakt. Voor Middelkamp was het niet starten van Arie Deusing een enorme teleur stelling. Deusing was wel in Gent. maar slechts als individueel in op dracht van zijn sponsor „Ik vind dat vrij onsportief en ik ga dat. toch uit zoeken. Het is geen stijl. Nu staan we hier met zijn vijven. Met hem erbij hadden we zelfs kans gehad op een be hoorlijke ploegenprijs", vertelde Chris de Jonge, die daarna als laatste wagen in de karavaan mocht vertrekken om dat hij met een onvolledige ploeg was gekomen CHIEL HARTE Uitslag: 1 v. d. Bunder, 2 Ronny Bos sant op 48 sec., 3 Johnny de Mul. 4 Eddy Vanherens, 5 Etienne de Beule, 6 Johnny de Blaere, 7 Walter Schoon jans, 8 Erwin Vermoortel, 9 Eddie van Fuymbroeek, 10 Rudy Pevenage. KWADENDAMME - De g 1 uenschappen va.. ielerclubs hebben zich gen verheugen in een rede blieke belangstelling. Met name de wedstrijd bij de amateurs kende een boeiend verloop. In deze categorie slaagden zes Mid delkampers erin om uit de greep van de groep te geraken. Die zes waren: Jaap Courtin, Henk de Jong, Jaap Ma rijs, Leen de Kunder, Reinier Kolc en Wim Jeremiasse. Onder impuls van Frans Verstraete en Johnny Verbeke kwam er twee ronden voor het einde toch een hergroepering. Nadat Verbeke. Huijzen en Harinck nog geprobeerd hadden om weg te komen resteerde alleeen nog een groepssrpint die vrij vlot werd gewon nen door Frans Verstraete. Bij de nieuwelingen was het al vooraf duidelijk dat de zege naar Zeeuws- Vlaanderen zou gaan. Slechts vier nieuwelingen van de w.v.Z Vlaanderen meldden zich aan de start: Peter Kouijzer uit Temeuzen ging met de hoogste eer strijken vóór Ronny van der Sijpt. Werner .Wieme en Jan Mayen. Bij de junioren was de strijd meer verdeeld. Ondanks het vele werk van Ad Polak greep Ludwig Kouijzer de titel bij Middelkamp, terwijl Octaaf Picavet clubkampioen werd van Zeeuws-Vlaanderen. De grootste categorie die tijdens de clubkampioenschappen van start gin gen vormde ongetwijfeld de liefheb bers. Het was ook "bij deze categorie dat de enige wanklank van de middag viel te noteren: een valpartij had tot STADEN - Het Toine van den Bunder-festival is dit weekend pas echt goed op gang gekomen. Na zijn zege in de Omloop van het Volk schreef hij zondag voor de vierde maal Gent-Staden op zijn naam. Zelfs na het eerste wielerweekend in België is reeds duidelijk geworden dat bondscoach -Joop Middelink in dit 'olympisch jaar' nog nauwelijks rond de figuur van Toine van de Bunder zal heen kunnen. Net als in de Omloop van het Volk reed Toine in de slotfase alleen. Vrijwel identiek aan de Omloop vari het Volk plaatste hij op 20 km zijn befaamde eindstoot. Niemand kon zijn wiel hou den, waardoor hij nu reeds zijn tweede wedstrijd van dit seizoen met over macht op zijn naam schreef en waar door iedereen zicl^ kan afvragen hoe veel er nog zullen volgen. Toine van de Bunder kwalificeert zijn dubbeltriomf in België als vanzelfsprekend. „Zowel gisteren als vandaag, reed ik erg ge makkelijk. Ik heb me niet moeten for ceren." Over Montreal: „Ik wil daar naar toe. Graag zelf. Ik blijf echter wel mijn ei gen gang gaan, Misschien dat dat pro blemen met zich mee zal brengen. Ik wil me echter alleeen presenteren via uitslagen." BESTE WERELDTIJD BRIGITHA 200 METER UTRECHT - Enith Brigitha (Het Y) heeft zaterdag de beste wereldtijd op de 200 meter vrije slag dames in een 25-meterbad gezwommen. Tijdens de nationale winterkampioen schappen in Utrecht eindigde zij iri 1 minuut en 58,83 seconden, hetgeen te vens een verbetering van haar eigen Nederlandse record (2.00,98, 15/2/'76 in Antibes) betekende. De vorige beste wereldtijd op deze afstand stond op naam van Barbara Krause met 1.59.51. Ronald Woutering verbeterde op de 400 meter wisselslag heren zijn eigen Nederlandse record. Hij bracht het op 4.34.46, zijn oude record stond op 4.38.2, welke tijd hij op 13 december van het vorig jaar in Uden had gereali seerd. Enith Britha verbeterde zondag het nationale record op de 100 meter vrije slag. Zij kwam tot 56,31. Het oude re cord stond sinds 7 september van het vorig jaar met 57,0 ook op haar naam, Bij de heren bracht Fred Eeefting (Vechtstreek) het nationale record op de 200 meter wisselslag op 2.09.54. Het oude record stond sinds 8 februari van dit jaar met 2.12.0 op naam van Ronald Woutering. 0KKER UITGESCHAKELD VOOR ZWITSERSE FINALE BAZEL - Tom Okker heeft de eindstrijd van de open Zwitserse kampioenschappen op overdekte banen te Bazel niet gehaald. Net als in Rotterdam werd Okker in de halve eindstrijd uiltgeschakeld, GENT - De glimlach was slechts pose. Wereldkampioen Hennie Kuiper ver borg zijn teleurstelling. Niet zozeer ontevredenheid over de verspeelde overwinning in de Omloop Het Volk, dan wel wrevel over het karige loon naar werken dat hij in de finale van de Belgische openingsklassieker op streek. Een tweede plaats achter win naar Willem Peeters. Een klassering die duidelijk Kuipers nederlaag ac centueerde. Want, in de eindfase van de Omloop werd een atletische te kortkoming van de wereldkampioen (andermaal) ontbloot. Hennie Kuiper is geen sprinter. Hij is geen coureur die, bijvoorbeeld tijdens de laatste kilometer van de nauwelijks enerverende Omloop, in staat is in een eindspurt de tegenstander(s) een knock out toe te dienen. Omdat hem, in het zicht van de eindstreep, boven dien de kracht én de overtuiging ont brak om medevluchter Willem Peeters via een scherpe, krachtige demarrage achter te laten, lag het afgelopen za terdagmiddag bij voorbaat voor de hand: Hennie Kuiper kón de ouverture van het per traditie imposante Belgi sche wielerseizoen op de weg niet met een triomf bekronen. Nahijgend gaf Kuiper het ruiterlijk toe: „Ik kon hem niet losrijden. Ik had al zoveel gedaan. En ik moet nu eenmaal alleen aankomen om een koers te win nen. In negen van de tien eindsprints ben ik kansloos". Die zelfkennis brok kelde. vlak voor dë finish, Kuipers overtuiging duidelijk af. De jonge Wil lem Peters (22) afkomstig uit de om streken van Leuven vertelde: „Ik zag dat Kuiper doodnerveus op de fiets zat. Ik heb hem maar laten doen. Ik wist dat ik hem gemakkelijk zou klop pen". Tijdens de laatste duizend meter voor de eindstreep verspeelde Kuiper op zijn vluchtgezel welgeteld zes se conden. Ploegleider Peter Post: „Ach, ik ben toch tevreden. Kuiper staat scherp. Let op, hij gaat een opvallende Parijs-Nice rijden". In afwachting van de dingen die in de „koers naar de zon" ongetwijfeld komen gaan, ontwaakte de karavaan van de Omloop Het Volk pas half koers en constateerde toen dat na de bevoorrading in Bessegem (97 km) - waar onder andere Bert Pronk ten val kwam - zich 38 coureurs defini tief hadden losgemaakt. Twee Zeeuwen In die groep-van-sterken vijf Neder landers: Kuiper, Karstens, Raas, Piet van Katwijk en Bal, In die groep óók vedetten als Merekx, Maertens, Ver beeck, Godefroot, De Vlaeminck, Ser- cu, Thurau en ....Willem Peeters. Op vallende afwezigen: Gerrie Knete mann en Roy Schuiten. Knetemann miste de trein; Schuiten sukkelde met een mankement aan zijn fiets. „Ik was in een gat in de weg geploft. De fiets stuurde niet meer rechtuit. Ik besloot maar op te geven", zei Schuiten, Drie kilometer voor de laatste hinder nis, het smalle klimmende kasseienpad over de Volkegemberg, lanceerde Hen nie Kuiper zijn eerste aanval. De Bel gen Frans Verhaegen, Mare Lievens. Ludo Peters en Frans Verbeeck spron gen in het wiel van de wereldkamioen Ook Freddy Maertens en Jan Raas snelden toe. In het zicht der achtervol gers begon dat zevental aan de be klimming. Toen de kruitdamp van het eindelijk losgebarsten (overigens kor te) gevecht optrok, renden vijftien vluchters richting finishplaats Gent: elf Belgen (waaronder Merekx, Maer tens, Verbeeck, Sercu, De Vlaeminck, Willem Peeters), drie Nederlanders (Kuiper, Raas en Bal) en één Westduit ser (Thurau), Weer sloeg Hennie Kuiper een gat - samen met Frans Verbeeck. De Belgi sche groten reageerden onmiddellijk. Die met succes bekroonde reactie doofde Kuipers aanvalsdrift niet in het minst. Andermaal trok hij er tussenuit. Willem Peeters heette nu zijn metgezel. Een compagnon die niet meewerkte omdat zijn kopman Frans Verbeeck tot de groep der weinig geinspireerde jagers behoorde. Kuiper knapte het werk alleen op. Met Peeters aan zijn achterwiel "bouwde hij een voorspong op die, na een tiental kilometers, schommelen bleef rond de minuut. Toen pas kreeg Willem Peeters, op ze ven kilometer van de finish, van, zijn ploegleider Jos Janssens toestemming in Kuipers vlucht een actieve rol te spelen. Toen al wikte en woog Hennie Kuiper zijn kansen in de eindsprint. De berekeningen maakten hem alsmaar zenuwachtiger Want de loeica Af stempelde hem dij voorbaat al tot ver liezer. Zeker toen bleek dat hij de kracht en de souplesse voor een vierde demarrage niet meer kon opbrengen. Maar Hennie Kuiper, elke gelegenheid aangrijpend zijn regenboogtrui op een wereldkampioenwaardige wijze te ver dedigen „maakte" de koers. De uitslag van de omloop van het volk is (slechts nationaliteiten aangeduid bij de niet-Bclgische renners): 1. Wil lem Peeters, 202 kilometer in 4 uur en 46 minuten, op zes seconden: Hennie Kuiper (Ned.), op 1 Minuut en 4 secon den: 3. Patrick Sercu, 4. Walter Planc- kaert, 5. Luc Leman, 6. Cees Bal (Ned.), 7. Frans Verhagen, 8. Frans Verbeeck, 9. Jan Raas (Ned.), 10. Wilfried Wese- mael. T'ELT - Een moment tijdens de zater dag gehouden 'Omloop van Het Volk' in België: nabij Tielt kwam hel peloton voor een gesloten overweg staan on danks deneergelaten bomen gingen vele rentiers met 'slalom' over rails. Links op de voorgrond Hennie Kuiper, die uitein delijk als tweede zou emdigen. KLOOSTERZANDE - De twee Zeeuwse wielerverenigingen Theo Middelkamp en Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de Zeeuwse wielercomitèle- den en andere belanghebbenden uit genodigd voor een vergadering op donderdag 11 maart in café de Groene Molen in Kloosterzandc, waarop de herstructureringsnota aan de orde zal komen. De Zeeuwse wielerverenigingen en de beide consuls Ben IJsebaert en Jan Moerdijk hopen, dat de belangstellen den reeds vooraf hun op- en aanmer kingen kenbaar willen maken, zodat er wellicht al tijdens de vergadering een Zeeuwse gedragslijn vastgesteld kan1 worden. ZATERDAGVOETBAL MIDDELBURG - De rol van Sluis in de vierde klas B van het landelijk za terdagvoetbal is na de 2-3 thuisneder laag tegen Nieuwland wel uitge speeld. De achterstand op leider Ver- seke is met nog vijf wedstrijden te spelen opgelopen tot. zes punten! Yerseke 16 1U 3 3 23 28-20 Tem. Boys 16 8 5 3 2124-17 1 KapeUe 16 6 8 2 20 26-13 Nieuwland 16 8 2 6 18 25-18 Sluis 16 7 3 6 17 42-28 Wolfaartsdijk 16 3 7 6 13 20-30 VVC '68 16 1 6 9 8 U-27 BWR 16 2 4 10 8 13-36 SLUIS-NIEUWLAND - Geen excuses voor de nederlaag van de Zeeuwsvla mingen. Nieuwland had het allemaal goed bekeken. Kees Joosse schakelde de gevaarlijke Jaap Ras uit, Sluis mocht rustig aanvallen, Nieuwland zocht de kansen in de counter. Het plan slaagde volledig en Nieuwland won verdiend, al kwam een wel zeer matig combinerend Sluis daarbij hel pen. In de eerste minuut reeds onder schepte Rinus Dingemanse een te korte terugspeelbal en scoorde 0-1- Wel zorgde Jaap Ras nog. voor 1-1, maar bijna in dezelfde minuut brak Dingemanse alleen door en bepaalde de ruststand op 1-2. Nieuwland had het daarna wel beke ken: de tweede helft was voor Sluis, maar uit een vrije trap scoorde Rens Hoebeke 1-3. Pas na 28 minuten kon Hans Vercouteren de achterstand tot 2-3 verkleinen, maar de slordig spe lende Sluis-ploeg verloor toch ver diend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14