■pzc rijnmond-bestuur wil andere norm veiligheid industrie vorster waarschuwt voor gevolgen boycot rhodesië WÊE „Ford-Kissinger leiden VS naar vrede van het graf59 Enorme gasexplosie eist 14 gewonden in Vlaardingen Betere organisatie nascholing onderwijs Meer rekening houden met effect van, dan kans op ongeluk Tribunaal wil 'smorteeeld' voor ïwdmobtkkers FNV: geen politie on bouwwerken binnen- en buitenland Presidentskandidaat Reagari Dienstweigeraar in hongerstaking Taxichauffeurs Den Haag stoppen acties na belofte van Westerterp „Aardbeving in Guatemala gevolg kernproef in VS" Toestand twee gewonden ernstig - schade 1 miljoen „Stap Mozambique mogelijk begin van escalatie" [4-1 LWÖÖy yjjjjDAG 5 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT jjOTTERDAM Bij het stellen van nonnen voor de veiligheid ran industriële bedrijven en met name de petrochemische in dustrie, moet meer worden gekeken naar het effect van het grootst mogelijke ongeluk dat kan gebeuren, dan naar de kans die er op zo'n ongeluk bestaat. Dit staat in een nota van het ge lest Rijnmond over de industriële veiligheid in het Rijnmond gebied. De kans op een ongeluk, aldus het ven van voorzieningen naar aanleiding «westelijk bestuurslichaam, wordt van die bevindingen", ml nog toe in gelijke mate als criteri- .Doorgaans", aldus de nota. „wer- gehanteerd als het mogelijke ef- den installaties voldoende veilig be- i(d van een calamiteit. Men wil daar-! schouwd indien deze volgens de gang- bare technische codes waren ge bouwd. Eventuele dan nog optredende incidenten werden stilzwijgend aan vaard. Naar ons oordeel dient deze benadering plaats te maken voor een aanpak, gebaseerd op beoordeling af in eerste instantie het beleid IJteen maar richten op maatregelen ge het effect beperken pootst mogelijke ongeluk. Het Bijnmondbestuur vindt een be- «iouwing - «1 vooral niet erg bruikbaar, omdat jn het algemeen het niet mogelijk is betrouwbaar te voorspellen hoe groot je kans op een ongeval van een tepaalde omvang zal zijn". Men voegt daaraan toe. dat uit ervaring wel vordt afgeleid dat men in Rijnmond wjvoorbeeld ..niet jaarlijks met een «rustig incident zal worden geconfron teerd". Eigenlijk heeft zich de afgelo pen is jaar slechts sporadisch Shis Rijnmond een incident van «a dergelijke omvang voorgedaan, ife voorbeeld noemt men de explosie Shell in 1968, die twee doden vostte en waarvan de ontploffings- yacht gelijk was aan 25 ton TNT- Als stelregel wol men invoeren dat het effect van het maximaal te voor- j-ene ongeval zodanig klein moet zijn. dat door dit incident de bevolking «en blijvende schade aan de fysieke ceaondheid wordt toegebracht. Mocht ^an deze voorwaarde niet kunnen rorden voldaan, dan vindt men dat een dergelijk bedrijf zich niet in Rijn mond moet vestigen, behalve als ande re zwaarder wegende maatschappelij ke'belangen in het geding zijn". "pas als de effect-beperkende maat- rse'en zijn uitgeput, vindt men in de soa, moeten „kans-verkleinende maat delen worden toegepast, zoals inten sieve controle van installaties en bete re begeleiding van gevaarlijke trans- jonen". van de kans op een onge- Pretentie/ In het algemeen, aïdns de nota, moct de voorkeur worden gegeven aan preventief optreden. ,,Tot op he den is de benadering van de veilig heidsproblematiek nog te zeer gericht op analyse van incidenten die zich hebben voorgedaan en het voorschrij- KVP- EN PPR-VOORSTEL VOOR WINKELSLUITING OP ZATERDAGMIDDAG DEN HAAG (ANP) Zowel van de tart van de KVP-fractie als van de PPR-fractie in de tweede kamer zijn iwstellen ingediend inzake de win- Waiting op zaterdag. Die indiening reschiedde met het oog op het feit, dat de tweede kamer volgende week srnensdag en donderdag het regerings voorstel behandelt over een nieuwe regeling van de winkelsluiting. Het regeringsvoorstel houdt onder meer in dat winkels per week op werkdagen maximaal 55 uur geopend mogen zijn tussen 5 uur des morgens en 6 uur des avonds en dat op een svond avondverkoop mag plaats vin den. Er ziijn van de kant van de regering geen voorstellen gedaan over gehele of gedeeltelijke sluiting op za terdag. De KVP-er Krasse heeft nu voorge steld de winkeliers te verplichten op taterdag in elk geval om 5 uur te sluiten. Mevrouw Van der Heem-Wa- gemakers (ppr) wil de sluiting op taterdagmiddag om 2 uur. AMSTERDAM (ANP) „Het Ambon- nese volk heeft recht op smartegeld als balsem voor de wonden die het beeft opgelopen onder bet dekolonisa- tlrbcleid. Zij zullen dit geld beschik baar stellen nm de lijdende en honge rende merwhpid te dienen zoals bij< voorbeeld door te helpen bij het te gengaan van het oprukken van woes- tiinen en balf-woesti.inen en en door dienstbaar te zifn aan de vergroening van dorre en droge gebieden in Azië ra .Afrika". Dit zei donderdagavond ds. A. A. Leen- bouts, directeur van de 'Stichting Ge tuigenis en Eenheid' op het eerste Zuid-Molukken tribunaal dat deze richting in hotel Krasnapolsky orga niseerde. Onder de circa 900 toehoor ders bevonden zich ds. Metiary, ir- lianusama, president van de RMS en diens vice-president Lokoio en de we duwe van de Molukse vrijheidsstrijder Somoekil. De stichting had het tribu nal georganiseerd 'als getuigenis a decharge' van de zaak van de Zuidmo- rakkeis. Ds. Leenhouts uitte op het tnounaal felle kritiek op de Verenigde Naties, de paus. de Wereldraad van Kerken, de Nederlandse Raad van Kerken en minister Pronk. Al deze personen en instanties zouden er op uit zijn om nationalistische gevoelens te onderdrukken om daarnaast propa- landa te maken voor Tiet rode fascis- rue'. De gijzelingen in Beilen en Am sterdam waren volgens ds. Leen'nouts met alleen bedoeld om de aandacht op de Molukse zaak te vestigen, maar om tevens de verrotting van de Ne- oerlsr.dse samenleving aan te tonen. Er moet, volgens ds. Leenhouts. bij de toekomstige vonnissen over de Zuidmolukse jongeren die geweld ge bruikten in Wijster en Amsterdam ernstig rekening mee gehouden wor den dat deze geweldplegingen zijn liit- plokt door kerkelijke en politieke leiders van ons eigen land. In zijn toespraak zij ir. Manusama dat het met de bedoeling van het tribunaal was om het proces van de kapers van de trein in Beilen te beïnvloeden. (ADVERTENTIE) 'oMETZLER- btil; iedeis oogmerk!. de gevaaraspecten van elke installatie ten opzichte van haar omgeving. Hier toe moet voor elk individueel project een storingsanalyse en eventueel naar aanleiding daarvan een gevarenanaly- se worden opgesteld. Praktijk In de praktijk betekent de beleids- ombuging (die nog in de Rijnmond- raad moet worden besproken), dal er bij nieuwe installaties beperkingen moeten worden opgelegd voor de hoe veelheden gevaarlijke stoffen die per proces in omloop zijn, dat betere afscheidingen tussen de diverse instal laties moeten worden geëist, dat men vaker zal moeten kiezen voor gekoel de opslag onder atmosferische druk dan voor drukopslag, en dat vaker gebruik zal moeten worden gemaakt van het .second containment "-sys teem. dat wil zeggen het gebruik van tweede omhulsels, zoals onlangs ook geëist bij de aardgasopslagtanks die de Gasunie op de Maasvlakte gaat bouwen. Voor bestaande installaties is het vaak niet meer mogelijk om goede UTRECHT (ANP) De Federatie Nederlandse Vakbeweging (fnv) vindt het op laten draven van politie op de bouwwerken om het zwart werken te bestrijden te ver gaat. Er bestaatzo zegt de FNV geer. twijfel over de vraag dat zwart wer ken bestreden moet worden, maar de federatie is van mening dat de norma le controle door het sociaal fonds bouwnijverheid voldoende mogelijkhe den oplevert om het euvel op te sporen- Een euvel waarvan de om vang nogal vaak overdreven wordt voorgesteld, aldus de FNV- Heel veel zou al gewonnen zijn als de hoofdaan nemers bonafide onderaannemers zou den gebruiken. Spectaculaire en een zijdige gerichte acties Ms onlangs in Zuid-Limburg schaden het aanzien van de bouwvakkers in het algemeen. Bo vendien mogen zij niet over een kam worden geschoren en niet als vc vrij worden beschouwd, vindt FNV. effect-beperkende maatregelen te tref fen. Daaraan zouden zeer hoge kosten zijn verbonden. We] denkt men aan compartimentering van t&nkputten, waardoor de oppervlakte waarin de brandbare stof zich bijvoorbeeld bij tankbreuk verzamelt, verkleind wordt. Wanneer echte effect-beperkende maatregelen onmogelijk zijn, dan vindt Rijnmond dat men moet terug grijpen op kans-verkleinende maatre gelen. Het Rijnmondbes tuur vindt ten slotte dat samen met de andere over heden in het Rijnmondgebied deze inzichten in een milieubeleidsplan tot uiting moeten komen, en dat boven dien een saneringsprogramma voor de veiligheid tot de noodzakelijkheden behoort. ORLANDO, FLORIDA (RTR) De Amerikaanse republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan heeft president Gerald Ford en minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissin ger, donderdag het heftige ver wijt gemaakt, dat zij de Ver enigde Staten leiden naar „de vrede van het graf". Reagan, die het woord voerde in Or lando in Florida, waar een voorverkie zing voor de deur staat, viel het regeringsbeleid van zijn partijgenoten in Washington feller aan dan ooit, toen hij zei dat hij zich "zeer grote zorgen' maakte over de dentente-poli- tïek jagens de Sowjet-Unie, zoals die door Ford en Kissinger wordt ge- Onder Kissinger en Ford is ons land in militaire macht op de tweede plaats terechtgekomen in een wereld waarin het gevaarlijk, zoal niet fataal is, op één na de beste te zijn", aldus de oud-gouverneur van Californië. men met het congres moet het beleid van Ford-Kissinger ervoor verant woordelijk gehouden worden dat dit is kunnen gebeuren", zei hij. heeft met zijn aanval op Ford Kissinger het in Amerika 'zevende gebod' genoemde principe verlaten, geen persoonlijke op partijgenoten te Agressiever Reagans campagnemedewerkers had den echter een agressiever toon aan bevolen, in het licht van president Fords overwinning in de 'primary' van tien dagen geleden in New Hampshire en de aanvallen die Ford heeft gedaan op de standpunten van Reagan over een aantal kwesties. Reagan constateerde donderdag de Sowjet-Unie niet plooibaarder geworden of meer bereid tot toenade ring in antwoord op Fords en gers politiek. Ondanks de detente, zei hij, hebben de Russen zich in 1973 niet afzijdig ge houden in hetr Midden-Oosten toen de Arabieren en Israëli's oorlog voerden, noch hebben ze dat gedaan ten aan zien van het erop volgende Arabische olie-embargo of ten aanzien van Viet nam na de Panjse vredesconferentie. En, zo voegde hij hieraan toe, „vorig jaar en dit jaar heeft de Sowjet-Unie, met gebruikmaking van Cubaanse huursoldaten, beslissend ingegrepen in de burgeroorlog in Angola en heeft pro-westerse bewegingen verdreven. Niettemin blijven Ford en Kissinger ons vertellen dat wij. dit niet tuss de detente moeten laten komen". Het ogenblik is gekomen, aldus R gan. dat de Amerikanen van Ford Kissinger te horen krijgen wat "wij ui1 de detente halen'. Reagan stelde vast dat Kissingers lei ding op buitenlandse zaken is samen gevallen met het verlies van de Ame rikaanse suprematie. En wat Ford betreft: „Ondanks zijn onmiskenbare fatsoen, eer en vaderlandsliefde, ont breken hem de visie en de leider schapkwaliteiten die nodig zijn om een halt toe te roepen aan het diplo matieke en militaire verval van de Verenigde Staten. DEN HAAG (AP) De dienstwen re- raar Ger Pouw is in het jeugdhuis van bewaring De Sprang' in Scheven- ingen, in hongerstaking gegaan. Hiermee wil Pouw bereiken dat zijn veroordeling door het gerechtshof tot 19 maanden gevangenisstraf, ongedaan wordt gemaakt. Pouw is veroordeeld wegens 'opzettelijke ongehoorzaam heid'. Hij heeft namelijk geweigerd bij de fourier van zijn onderdeel zijn 'oorlogsspullen' op te halen omdat hij principieel tegen de dienst is. Van wege zijn principes zegt Ger Pouw ook geen beroep te kunnen doen op de wet gewetensbezwaarden. DEN HAAG De Haagse taxi- chauffeurs hebben donderdagmiddag besloten voorlopig geen harde acties meer te ondernemen. Zij kwamen tot dit besluit nadat minister Westerterp had toegezegd onmiddellijk een opti male bescherming voor taxichauffeurs door te zullen voeren. De bewindsman moet echter, volgens de taxichauf feurs. niet vreemd staan te kijken wanneer, als er binnen een paar maanden niets gebeurt, de chauffeurs weer overgaan tot acties. Enig geduld rallen de chauffeurs volgens de bfevrindsman van verkeer en waterstaat wel moeten hebben, omdat de minister eerst een rapport moet afwachten van de commissie- taxibeveiliging. De commissie werd vorig jaar door Westerterp aan het werk gezet, toen ook al een taxichauf feur was vermoord. De maatregelen die de minister don derdag naar voren bracht, zijn onder andere het verplicht stellen van een mobilofoon of het aanbrengen van een beschermkap achter de bestuur der van een taxi. Omdat de gemeente Den Haag heeft gezegd dat een mobi lofooncentrale te duur is, wil de be windsman bezien of de overheid fi nanciële steun kan geven. GUATAMALA (AFP) Volgens het Guatamalaanse dagblad "El Tiempo' werd de verwoestende aardbeving in het land, die 23.000 doden eiste ver oorzaakt door een ondergrondse Ame rikaanse kernproef. In zijn editie van woensdag zegt het biad dat de eerste zware aardschok werd gevoeld, 'drieënhalve minuut na dat er in Yucca Flats (Nevada) een ondergrondse kernexplosie had plaats gevonden." Volgens de krant is dat precies de tijd die de schokgolven nodig hebben om Guatemala te berei ken en daar een beving op te wekken. Volgens "El Tiempo' waren ook de recente, veel lichtere aardschokken in Costa Rica, op Cuba en voor de kust van Mexico het gevolg van Ameri kaanse kernproeven. Een maand na de zwaarste aardbeving ir. centraal- Amerika worden in grote delen van Guatamala nog schokken gevoeld waardoor de vrees bestaat dat er nog een grote beving zal komen. Bijna dagelijks worden nog lijken gevonden. Er zijn meer dan een miljoen daklo zen. De vrees voor een nieuwe aardbe ving komt voort uit de herinnering aan de jaren 1917-1918- De eerste beving deed zich toen voor op de avond voor Kerstmis. Daarna volgden er schokken en bevingen die werden gevolgd door een aardbeving op 2 januari 1918 die nog erger was dan de VLAARDINGEN Een gasexplosie heeft in de nacht van woensdag op donderdag schrik en paniek gezaaid in een nieuw bouwwijk in V laar ding en-V/est. De ontploffing deed zich om tien voor twee voor in de woning van het echtpaar Dijkstra, dat op dat moment in bed lag. De man en de vrouw, beiden in de vijftig, werden door de kracht van de explosie „naar buiten geslagen", aldus de politie. Er ontstond onmiddellijk brand, die ook de aangrenzende woningen bedreigde. Het echt paar Dijkstra is met zeer ernsti ge brandwonden overgebracht naar de brandwondenafdeling van het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. Donderdagmorgen deelde de politie mee. dat ze althans buiten direct levensgevaar waren- Door de explosie werden in de omtrek ruiten van andere wonin gen vernield. Brokstukken van de woning waar de ontploffing plaatsvond, kwamen terecht op geparkeerde auto's. Een elftal mensen raakte gewond en moest voor behandeling van voorname lijk snijwonden in het ziekenhuis worden behandeld. Een vrouw, de 37-jarige A. M. ter Wal, is in shocktoestand in een ziekenhuis opgenomen. Ze woonde in een straat aan de achterkant van het ontplofte huis. Een in de loop van de dag ingesteld onderzoek heeft uilge wezen. aldus de politie, dat een breuk in het flexibele koppelings stuk tussen de buiten- en binnen gasleiding de oorzaak is geweest van de ontploffing. Bi) de aanleg van de leiding was rekening ge houden met de niet stabiele on dergrond ter plaatse. Daarom werd een flexibel stuk geplaatst tussen de leiding buiten en die in het huts. Niettemin is er in deze koppeling een scheur gekomen. Hoe dit mogelijk Is, wordt nog verder onderzocht. De schade van de explosie wordt geschat op een miljoen gulden- Onder auspiciën van het Vegtn. het onderzoekinstituut van de Vereniging van Gasexploitanten in Nederland, wordt nu een ver der onderzoek ingesteld. Men zal onder meer de koppeling van de naastgelegen woning uitgraven en fotograferen. Een woordvoerder van het GEB: ,J>e leidingen van c'.'.c aan gesloten woningen worden elk jaar gecontroleerd met heel nauwkeurige apparatuur. Als er ergen seen lek of een beginnend lek is. dan wordt dat meteen geconstateerd. Wij hebben geen aanleiding te veronderstellen, dat deze explosie luid kunnen worden voorkomen". Foto: door de kracht van de explosie sneuvelden tn een nabij gelegen flat vele ruiten. NOTA MINISTER VAN KEMENADE ADVERTENTIE Van onze correspondent) DEN HAAG De nascholing van kleuterleidsters, onderwijzers en leraren moet beter worden organiseerd. Ook voor bijvoor beeld amanuenses, assistenten bij het hoger beroepsonderwijs, schooldekanen en schoolleiders moeten er mogelijkheden voor na scholing komen. Dit blijkt uit een nota 'De nascholing voor onder wijsgevenden', dié minister Van Kemenade (onderwijs) donder dag aan de tweede kamer heeft De bewindsman wil komen tot meerjarenplan voor de nascholing van onderwijsgevenden. Dat meerjaren plan moet uitgewerkt worden tot een jaarlijks nascholingsplan. Om tot zo'n meerjarenplan en daarop gebaseerde jaarplannen te komen, zullen er t adviescommissies worden ingesteld, een voor de nascholing bij bet kleu- Waarschuwing KAAPSTAD (RTR, UPI, AFP) Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft donderdag verklaard, dat het besluit van Mozambique om zijn grenzen met Rhodesië te sluiten en de door de Verenigde Naties vastgestelde economische sancties tegen dit land volledig toe te passen, „de vonk kan zijn die kan leiden tot het oplaaien van het smeulende vuur als gevolg van de wrijvingen in zuidelijk Afrika. In een rede in het parlement zei de eerste-minister dat het optreden van Mozambique kan leiden tot. „escalatie tot iets veel ernstigers". Hij gaf overi gens niet aan of Zuid-Afrika bereid is de goederen uit Rliodesië die nn niet meer via Mozambique kunnen worden uitgevoerd, via zijn grondgebied te laten passeren. Naar verluidt zou tot dusver ongeveer een kwart van de Rhodesische uitvoer per spoor via de havensteden Beira en Maputo (het voormalige Lourenco Marques) wor den getransporteerd. Vogens de Zuidafrikaanse minister van verkeer Louwrens Muller, zouden de Zuidafrikaanse spoorwegen wel een deel van deze 25 procent voor nun rekening kunnen nemen, maar niet alles. „Er zijn bepaalde dingen waarvoor wij niet zijn uitgerust", aldus Muller. Vorig jaar waren de spoorwegen van Rhodesië en Zuid- Afrika al op elkaar aangesloten met het oog op de te verwachten blokkade door Mozambique. De premier zei dat de ontwikkeling zorgvuldig moet worden gevolgd en dat elke stap ter bescherming van de belangen van Zuid-Afrika met kalm overleg moet worden genomen. De; aanwezigheid van Russen en Cubanen in Zuidelijk Afrika achtte hij een! factor die de toestand nog verergert, „vooral met het ooi op de Russische politiek en tactiek om dergelijke situ aties in hun eigen voordeel uit te buiten en hun welbekende doelstelling van de wereldoverheersing te berei ken". Overeenkomstig de maatregelen die president Sarnora Machel woensdag afkondigde, zijn donderdag met poli- tiehulp alle Rhodesische eigendommen in de havenstad Bsira in beslag geno men. Volgens radio-Mozambique wor den in het gehele land demonstraties gehouden waarbij instemming met de actie tegen Rhodesië wordt be tuigd. Dit gebeurde donderdag ook in Lon den. waar de commissie van het Brit se Gemenebest voor de sancties tegen Rhodesië de 35 lïd-staten aanbeval met spoed economische hulp te ver lenen. Engeland dat met nadruk zijn instem ming met. het besluit van Mozambique heeft betuigd, heeft al toegezegd dat het in de komende drie jaar in totaal 15 miljoen pond (ongeveer ƒ80 mil joen) beschikbaar zal stellen voor hulp aan Mozambique Terwijl de Britse socialisten en de liberalen het in dit opzicht volledig eens zijn, is men in de oaritj ver deeld. Ongeveer 18 aanhangers van de rechtervleugel van de fractie hebben al een resolutie ondertekend, waarin het weigeren van elke hulp aan Mo zambique wordt geëist. Voor fractie voorzitter Margaret Thatcher zal het niet meevallen de eenheid te bewa ren. lambïa In Zambia schreven donderdag twee bladen dat een oorlog tussen zwart Afrika en het blanke minderheidsbe wind in Rhodesië onvermijdelijk is. Het regeringsblad 'Zambian Daily Mail' was van oordeel dat de regering in Salisbury door haar gewapende acties op het grondgebied van Mozam bique zwart Afrika tot de strijd dwingt. Volgens de Times of Zambia", een blad van de regerende verenigde onafhankelijkheidspartij (UNIP). schreef dat ..geheel Afrika nu dezelfde plicht heeft een militaire opmars tegen de opstandelingenregering van Ian Smith". Tanzania verklaarde zich in hoofdarti kelen in bladen die de menir.g van de' regering weergeven, bereid ingeval l van oorlog aan de zijde van Mozam'oi-1 que ten strijde te trekken tegen het 'onwettige racistische regime'. In Washington waarschuwde de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken Kissinger Cuba ten aanzien van de spanning tussen Mozambique en Rhodesië een grote omzichtigheid in acht te nemen. Een ingrijpen van de naar schatting 11.000 Cubaanse mili tairen, die in Angola strijden aan de zijde van de MPLA-regering van presi dent Agostinho Net, in de Rhodesische kwestie zou volgens Kissinger ..zeer ernstig probleem vormen", zei dat hetgeen Amerika dan zal doen niet kan worden afgeleid uit de hou ding die Washington ten aanzien van Angola heeft ingenomen. Overigens herhaalde de Amerikaanse bewindsman dat zijn regering voor stander is van een aan de macht! komen van de zwarte meerder heid in Rhodesië en dat zij het stand punt van de Verenigde Naties ten aanzien van Namibië (Zuidwest-Afri ka) steunt. Aan het adres van Smith merkte hij op. dat de lopende onder-1 handelingen met vertegenwoordigers van de zwarte nationalisten „wellicht de laatste mogelijkheid vormen voor een vreedzame revolutie". ter- en lager onderwijs en een voor de nascholing bij het voortgezet or. derwijs. De commissies moeten de minister onder meer gaan adviseren over de omvang en de coördinatie van de landelijke nascholingsactiviteiten. De commissie voor het kleuter- en lager onderwijs zal de minister ook moeten adviseren over nascholing die regio naal. plaatselijk of per instituut wordt uitgevoerd. De commissies zullen wor den ingesteld na overleg met de Cen trale Commissie voor Onderwijsover leg (CCOO). De behoefte aan nascholing is vol gens Van Kemenade de laatste jaren sterk toegenomen. Gevolg daarvan is geweest dat allerlei instanties nascho lingscursussen zijn gaan organiseren. Daardoor zijn de verschillende na- sdboUngsactiviteiten niet voldoende op elkaar afgestemd- Dat moet in de toekomst beter gedaan worden, vindt Van Kemenade. ..Dit is noodzakelijk om doublures te voorkomen, maar zeker ook om inhoudelijk de meest doelmatige vormgeving van de na scholing te bereiken". Financiering De bewindsman wH de uitvoering van de nascholing opdragen aan de instellingen die met de opleiding var. de onderwijsgevenden zijn belast. De kosten zullen daarom geheel of in belangrijke mate gedragen worden door de overheid. In het aigemeer. zal de overheid de kosten in belangrijke mate voor haar rekening nemen voor nascholing die gericht is op het goed uitoefenen van een functie die de onderwijsgevenden nu al vervul len. Voor nascholing waardoor de on derwijsgevenden een nieuwe bevoegd- beid en daarmee de mogelijkheid van een hoger salaris krijgen, kan de eigen bijdrage van de deelnemers vol gens Van Kemenade hoger zijn. De nascholing is een onderdeel van de taak van elke onderwijsgevende. „Dit houdt- in dat het deelnemen aar. ber en bijscholingscursussen in beginsel binnen de werktijd van de onderwijs-' gevende valt", aldus de nota. Programma's Steun VN De nascholing zal niet gericht zijn op volledigheid of op „ideale" oplos singen voor problemen die zich in de praktijk van het onderwijs voordoen De minister wil streven tiaar cursus sen die zo dicht mogelijk bij de praktijk van het onderwijs aansluiten. Voor de landelijke cursussen moeten programma's worden gemaakt door afzonderlijke programmacommissies. Programma's die regionaal, plaatselijk of per instituut worden uitgevoerd, kunnen worden toevertrouwd aan de instellingen die deze programma's zul len geven. Het seizoen begint weer ZWARTE KELNERKOSTUUMS weer in alle maten voorradig In Nenw York gaf secretaris-generaal! Waldheim van de Verenigde Naties Mozambique te verstaan dat dit land kan rekenen op steun van de volkeren organisatie i' '"mpensatie van de; economische - quenties van de boycot van Rhodesië. Acht mensen zijn donderdag niet ernstig gewond geraakt toen zich in een lege trein op een station in een Londense buitenwijk een bomontplof fing voordeed op een moment dat er, een volle forenzentrein passeerde. UiCi de getroffen trein waren enkele minu-| ten tevoren de passagiers gestapt. DirectieF van de Velde, IC Scherphuis en W. F de Pagter Hoofdredacteur: G A. de Kok Adjunct-hoofdredacteuren M- P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Marlet 51, tel (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, fel (01100) 16140 ferneuzen: Nieuwsfroat 22, tel [01150) 4457 Hulst: Steenstroat 6. tel (01140) 4058. in de avonduren is de centrale 'edoctie bezet van zondog f/m vrijdag vanaf 20 00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaferdogs (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- •erdog: de plaatselijke kontoren van 9.00-1130 uur Expeditie: (01183) 63533. Overl. odv. maondog- t/m vrij dagavond van 2030 tot 2230 uur (01134) 15144 Zondagavond van 20-00 tot 2230 uur. Abonnementsprijzen oer kwortoal 1 37,75; franco pet oost f 42,— per maand I 12,75 osse nummer» 130 (inclusief 49/e biwl Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie t H35; ingezoa- Jen meöede'ingen 2V» x ta rief Brieven oureao ven dit ölad I 230 meer Volledige tarieven met contract- jrijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3