PROVINCIALE ZEE: 'SE COURANT EX-KLM-DIRECTEUR BEREID MET COMMISSIE TE PRATEN Half maart begint door heel Zeeland inspraakprocedure verstedelijkingsnota Besancon: „Geen geld van Lockheed gekregen" Franse boeren en politie slaags - 2 doden, veel gewonden Indonesië: nog mogelijkheden voor toekomstige orders auto's met garanti iOODGEHALTE IN BENZINE OMLAAG - PRIJS OMHOOG Gulf wil geld van ma terug vandcag in de krant Indonesische ambassade over scheepsbouw 219e jaargang no. 55 Vrijdag 5 maart 1976 zie pag. 14 pEN HAAG Het loodgehalte in auto- en vliegtuigbenzine zal «•orden verlaagd tot 0,4 gram oer liter. Op het ogenblik is dat gram voor autobenzine en 0,56 gram voor propeller-vlieg- tuigbenzine. Minister Vorrink van volksgezond- tód en milieuhygiëne zal binnen enke maanden bij algemene maatregel ,_i bestuur bepalen met ingang van «fie datum het lagere loodgehalte acet zijn bereikt. De maatregel had j! op 1 januari afgekondigd moeten xorden, aldus een woordvoerder van Vorrinks departement, maar is uitge teld wegens bezwaren van niet nader jaioemde zijde. Volgens Shell betekent de verminde rt ran het loodgehalte een hogere benzineprijs aan de pomp indien de ninimum-octaangetallen (91 voor nor mal, 98 voor super) moeten worden •tbandhaafd. Deze minima een bnlitcilseis liggen wettelijk vast. Het ministerie van economische zaken heeft bevestigd dat door de hogere produkliekosten de consumentenprijs voor benzine zal stijgen. Tot vermindering van het loodgehal- is besloten op „algemeen milieu- Xraènische gronden". Aan benzine tordt lood toegevoegd om de klop- issiheid te verhogen (d.w.z. de kans p zelfontbranding bij hoge druk te srminderen). De hoeveelheid lood is iepalend voor het octaangetal. Lood, t chemische vorm aan benzine toege legd, wordt niet omgezet in energie en verdwijnt via de uitlaat van de amo de atosfeer in. Het metaal wordt els kankerverwekkend beschouwd. Wegens de geringe vermindering zal be'. lagere loodgehalte niet van in vloed zijn op het gedrag van de ste automotoren, aldus Shell. In ,._t-Duitsland, waar al eerder beslo ten werd tot verlaging van het loodge halte (over een termijn van twee jaar, en wel tot 0,15 gram per liter), hebben zich met oudere auto's proble men voorgedaan. Bij de nieuwste Duitse en Amerikaanse auto's is bij de constructie van de motor rekening jehouden met een lager benzine-oc- tzangefal. In bijna al deze gevallen hoek geen superbenzine meer te wor ds getankt normaal is goed ge- m WASHINGTON (UPI) De Gulf O- liemaatscbappij heeft donderdag mee gedeeld dat zij aan een aantal politici heeft gevraagd om teruggave van schenkingen die zij uit het Gulf Cor porate Reserve Fund gekregen heb ben. Een woordvoerder van Gulf in Pitts burgh verklaarde dit nadat de leider ven de republikeinen in de Amerikaan se senaat, Hugh Scott, had verklaard da: hij zo'n verzoek van Gulf had gekregen. Scott zei bij die gelegenheid dat hij bij zijn weten nooit zulk een schenking van de oliemaatschappij had aangenomen. Gulf-woordvoerder Bül Cox wilde niet zeggen hoeveel brieven de maatschappij heeft uitge stuurd en om hoeveel geld het gaat. KIND GEDOOD ONDER LANDBOUWWAGEN STEENBERGEN (ANP) De achtja rige Eddy Schillemans uit De Heen (gemeente Steenbergen) is donderda gavond onder de aanhangwagen van een landbouwtractor gekomen. Het kim was op slag dood. De toedracht van het ongeluk is niet bekend. (Wagen Vijftien ontslagen bij bedrijf (pagina 2); Overval Drie overvallers belagen oude vrouw in Axel en kiezen vervol gens het pad der hazen (pagina ïanker lek Op de Westerschelde werd een tanker bij een aanvaring lek ge stoten (pagina 2); Festival Temeuzen krijgt een zomerpoë- zicfestival: 'Gekleurde verbeel ding' (pagina 9); Nieuws uit Zeeland op pagi na 2,5,7,9. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 13. Opinie en achtergrond op pagina 4. Kunst en cultuur op pagina 9. Sport op pagina 15 en 17. Radio en tv op pagina 19. Beurs en financiën op pagi na 21. Feiten, Leste Watson VELDSLAG MET AUTOMATISCHE WAPENS NARBONNE (AP, DPA, AFP, UPI) Bij een vuurgevecht tussen demonstrerende Franse wijnboeren en de politie zijn donderdag een officier van oproerpolitie en een demonstre rende wijnboer om het leven ge komen. Een groot aantal men sen raakte gewond, waarbij ze ker 23 politiemannen. Tijdens het vuurgevecht bij een spoor brug even buiten Narbonne maakten zowel de politie als de wijnboeren gebruik van auto matische wapens. De botsing kwam kort na een besluit van de organisaties van Zuidfranse wijnbouwers tot een 'algemene mobi lisatie' van him leden om kracht bij te zetten aan hun eisen tot een on middellijke stopzetting van de Itali aanse wijninvoer en hogere prijzen en regeringssteun. Tijdens onlusten in de afgelopen gen zijn belastingkantoren, relais-pos- ten van de televisie en andere openba re installaties opgeblazen of zwaar beschadigd. Ook zijn op verschillende snelwegen en spoorlijnen barricades Het vuurgevecht van donderdag ont stond in Pont de Montredon, vijf kilometer buiten Narbonne, waar wijnboeren de rails hadden openge broken en drie wagens van een tot stilstand gebrachte goederentrein in brand hadden gestoken. Toen de op roerpolitie probeerde de wijnboeren te verwijderen werd zij beschoten met jachtgeweren en machinepistolen. De politie beantwoordde het vuur met machinegeweren. Na een uur ver spreidden de wijnboeren zich om ter in het centrum van Narbonne weer bijeen te komen. In de nacht van woensdag op donder dag werden 13 belastingkantoren in Narbonne en Beziers vernield. De poli tie kwam handen te kort in haaT poging de rellen te bedwingen en tegelijkertijd alle openbare gebouwen te beschermen. Donderdagavond deed Michel Romain, de president van net regionale actiecomité van de wijnboe ren, een beroep op de demonstranten om de gewelddadige acties te sta ken. De Franse minster van binnenlandse zaken, Michel Poniatwski, heeft voor de televisie verklaard, dat hij de poli tie heeft opgedragen, 'krachtig, maar oo rechtvaardig en met matiging", op te treden. Kort tevoren had Ponia- towski ruggespraak gehouden met president Valery Giscard d'Estaing en premier Jacques Chirac. NARBONNE FRANKRIJKIn de wijnvelden van Narbonne brandden gisteren drie coupé's van een trein volledig uit- In Narbon ne demonstreerden wijnboeren voor betere wijnprijzen. Senator Mansfield uit de politiek WASHINGTON (UPI, RTR) De fractieleider van de democraten in de .Amerikaanse senaat, Mike Mansfield, heeft donderdag bekendgemaakt dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. De senator uit Montana, die op 16 maart 73 jaar wordt, heeft sinds 1953 in de senaat geseten en was sinds 1961 leider van de democratische frac tie- DEN HAAG Ex-KLM-directeur ir. F. Besangon heeft donderdag verklaard nooit geld te hebben ontvangen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Besangon heeft zich tot de commissie- Donner gewend en zich beschikbaar gesteld voor een gesprek in dien nodig. De via de KLM-voorlichtingsdienst afgegeven mede deling van ir. Besangon is de eerste officiële reactie van de oud- KLM-directeur op de beschuldiging dat hij van Lockheed steek penningen zou hebben gekregen. Begin februari verklaarde ex-Lock- heed-directeur Carl Kotchian voor de Amerikaanse senaatscommissie-Church onder ede dat in 1972 aan een hoge KLM-functionaris 25.000 dollar was gegeven om „een goed klimaat te scheppen voor de verkoop van Lock- heed-vliegtuigen". Later werd uit bronnen rond de commissie-Church duidelijk dat het hier om ir. Besancon ging. Hij zou het geld hebben ontvangen van Edj Fife, de Lockiieed-agent in Londen. Besancon vertrok kort na het publiek worden van deze gegevens voor een vierweekse vakantie naar de Verenig de Staten. Hij is daar donderdag van teruggekeerd. Een toelichting op zijn verklaring wilde Ir. Besancon niet ge- Volgens een woordvoerder van de KLM betekent de verklaring van Be sancon nog niet dat de Nederlandse! luchtvaartmaatschappij nu zal afzien! van haar pogingen om de feiten bo ven tafel te krijgen. „Wij zijn nog steeds bezig aan de weet te komen wat er precies is gebeurd", zei hij Met wie de KLM daarvoor in contact is getreden, wilde de woordvoerder niet zeggen. Hij deelde mee het voor de KLM „een hoogst vervelende situa tie te vinden", te meer omdat er van aankopen bij Lockheed in 1972 hele maal geen sprake is geweest. _De laatste bestelling van de KLM bij Lockheed is in 1956 geplaatst. We hebben toen twaalf Lockheed Elec tro's gekocht, die in 1659 werden afgeleverd", aldus de woordvoerder. In de daarop volgende periode zijn er pas weer orders geplaatst in 1967. De KLM schafte zich toen de Boeing-747 negen stuks- aan. Dat gebeurde in samenwerking met Swissair, de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij SAS en het Franse UTA. Samen vorm den deze maatschappijen de KS-SU, die voortaan als groep zal optreaen bij de bestelling van vliegtuigen. Af spraak daarbij is dat alle toestellen identiek zouden zijn, met als voordeel dat zij onderling uitwisselbaar waren, dat een gezamenlijke vliegt ra ining kon worden gestar: en dat er een werkverdeling voor het onderhoud kon worden gemaakt. Volgens hetzelfde principe werd in 1969 de DC-10 van McDonnell-Douglas I gekocht, waarvan de KLM er sinds 1971 zes kreeg afgeleverd. De KLM- woordvoerder bevestigde dat er voor afgaand aan deze aankoop dat er ook contact is geweest me: Lockheed. „Vooral de grote combinaties als de KSSU bekijken uiteraard elk project. In zo'n relatie trc-ffen tientallen func tionarissen elkaar van beide kanten. De KLM-woordvoerder meent dan ook dat het niet bij voorbaat hoef: vast te! staan dat :r. Besancon de door Kot chian genoemde steekpenningen zou hebben ontvangen. Alleen al daarom zal de KLM zelf doorgaan de juiste toedracht te achterhalen- PRINS ZIET AF VAN REIS DEN HAAG Prins Bemhard heeft afgezien van een voorgenomen reis naar Zuid-Amerika. om beschik baar te blijven voor eventuele vragen van de commissie-Donner- Op verzoek van de secretaris van de prins, mr, E. Vemède, deelde de Rijksvoorlichtingsdienst donderdag-1 middag mee dat het prinselijk bezoek. dat zou plaatsvinden in het kader van het World Wildlife Fund, niet door-1 gaat. „Teneinde zoveel mogelijk bij te kunnen dragen aan de voortgang van het werk -an de „commissie van drie" heeft ZKH de Prins der Nederlanden afgezien van een eerder voorgenomen reis naar verschillende landen in La- tijns-Amerika". aldus de officiële me dedeling uit Soestdijk. De RVD kon donderdagmiddag niet zegger. of het afzeggen van de reis is geschied op verzoek van de commis sie-Donner of van de regering, ofwel op eigen initiatief van de prins. fiantlijn W'. DEN HAAG (ANP) „Mits de goede relaties op verscheidene terreinen niet zullen worden ge stoord door RMS-activiteiten, mag worden verwacht, dat in de toekomst wegen open blijven om Indonesische orders in Nederland te plaatsen". Dit zegt de Indone sische ambassade in Den Haag in een verklaring naar aanleiding van het niet-doorgaan van een scheepsbouworder voor Neder land. Deze order gaat zoals ge- j meld naar Noorwegen. De Indonesische regering heeft hier toe besloten, staat in de verklaring, omdat Noorwegen een voordeliger of ferte had gemaakt. Het gaat hier om de houw van 20 passagiers- en vracht-' schepen en 10 sleepboten ter waarde j van 235 miljoen. .Aanvankelijk bestond het voornemen om hei Nederlandse aanbod in over weging te nemen, waarvoor van Ne derlandse zijde eeo delegatie naar In donesië werd gezonden om de order te bespreken. Helaas had te zelf der tijd het rij zei ir esdr amada twerd verricht door RMS-terrorisien jegens het Indonesisch consulaat-generaal in Amsterdam platas, zodat Djakarta- het besluit nam om de kwestie van het Nederlandse aanbod uit te stellen", zo staat in de verklaring van de Indone sische ambassade, waarin voorts wordt gewezen op de steeds beter wordende harmonische betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Behalve de scheepsbouworder (waar op werven in net noorden van ons land hadden gerekend) is Noorwegen met Indonesië overeengekomen, dat het een krediet zal verstrekken voor de bouw van zes schepen op werven in Indonesië. BIJEENKOMSTEN IN ACHT PLAATSEN STICHTING ZEELAND VERZAMELT MENINGEN IN DE PROVINCIE MIDDELBURG Vanaf half maart komen op verschillende plaatsen in Zeeland de gespreks groepen bijeen, waaruit de me ning van de Zeeuwse bevolking zal worden gedestilleerd over de zogenaamde verstedelijkingsno ta. Deze mening, aan de vorming waarvan iedere inwoner van Zeeland een bijdrage kan leve ren, wordt ter kennis gebracht van de regering, nog voordat in de tweede kamer de verstedelij kingsnota wordt behandeld. De organisatie van deze uitgebreide vorm van inspraak is in handen ge legd van het provinciaal opbouwor- gaan Stichting Zeeland, die daarvoor door de gehele provincie werkgroepen samenstelt, in Goes, Hulst, ."Middel burg, Oostburg, Temeuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Iedereen die wil kan aan deze werkgroepen mee doen. De Stichting Zeeland zorgt daar bij voor vergaderruimte, een ge spreksleider en een verslaggever, die de meningen vastlegt. Na enkele bij eenkomsten worden de meningen van gespreksgroepen gebundeld en onder de aandacht van regering en parle ment gebracht. In de onlangs verschenen verstedelij kingsnota komen vragen aan de orde zoals 'is de randstad vol?', "Moeten open ruimten, zoals het midden van het Deltagebied en natuurgebieden worden beschermd?'. Moeten mensen dichter bij hun werk gaan wonen?', 'Moeten sommige delen van het land economisch worden versterkt?' De verstedelijkingsnota is vooral op gesteld om in de toekomst de groei van de steden en dorpen in de hand te houden, om Nederland leefbaar te houden, ook voor de opgroeiende ge neratie. Belangrijk voor Zeeland is het stand punt van de regering dat de Randstad niet te vol is, waarmee samenhangt dat het niet meer 'een grote trek" nodig is naar minder dichtbevolkte deien van het land, zoals Zeeland. Een ander regeringsstandpunt is, dat het middengebied van de Delta groen moet blijven. Dit betekent voor het noordelijk deel van Zeeland, dat de groei daar gericht zal worden op Zierikzee als streekcen- trum. De regering vindt de huidige groei.van de Zeeuwse bevolking de nota noemt een half procent per jaar aanvaardbaar voor de toekomst. Deze groei wil men hoofdzakelijk op vangen in en nabij Middelburg, Vlis singen, Goes. Temeuzen, Hulst en Oostburg. Voordeel hiervan is, dat de bestaande voorzieningen zoveel moge lijk worden benut en het landschap gespaard blijft- Bij de inspraakprocedure, zoals de Stichting Zeeland die organiseert, is van belang dat deze standpunten van de regering voorlopig zijn. Als de bevolking eenmaal haar mening heeft gegeven kan kritiek aanleiding zijn om die standpunten tc wijzigen. Bijeenkomsten De Zeeuwse werkgroepen komen voor het eerst bij eikaar in de tweede helft van maart. Voor oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen gebeurt dat op maandaga vond 15 maart in het gebouw van de Stichting Gemeensc'napswerk te Hulst, voor Noord- en Zuid-Beveiand op dinsdagavond 16 maart in hotel Ter minus te Goes, voor de Zeeuwsvlaam- se Kanaalzone op woensdagavond 17 maart in het centrum van de stichting voor Sociaal Cultureel Werk te Ter- neuzen, voor het zuidelijk deel van Walcheren op donderdagavond IS maart in "Open Hof' te Vlissingen. voor Westelijk Zeeuwsck-Viaar.derer. op maandagavond 22 maart in hotel Du Commerce te Oostburg. voor, Schouwen-Duiveland op dinsdagavond j 23 maart in hotel Mondragon te Zie-' rikzee, voor het noordelijk deel van Walcheren op donderdagavond 25: maart in het gebouw van de stichting Zeeland te Middelburg en voor Tholen en Sint Phïlipsland op vrijdagavond, 26 maart in het gebouw van de Stich ting Welzijnsorgaan te Tholen. Deze, bijeenkomsten beginnen steeds om I acht uur. Ook wanneer men zich niet voor de werkgroepen heeft opgegeven kan men toch de bijeenkomsten bezoeken en een mening naar voren brengen. Mensen die zich nader willen oriënte-j ren kunnen tevoren de verstedelij kingsnota voor het Zeeuwse stand punt is hoofdstuk 6 belangrijk inzien in de openbare bibliotheken en de gemeentehuizen. De nota is ook bLj( de boekhandel verkrijgbaar. De Stichting Zeeland beijvert zich thans nog voor half maart de deelne mers, die zich reeds aangemeld heb ben, nog van nadere documentatie te voorzien om de toegankelijkheid tot de nota te vergemakkelijken. De Stichting Zeeland verzorgt deze in spraakprocedure op verzoek van de RARO. de Raad van Advies voor del Ruimtelijke Ordening. Er heeft zich intussen reeds een groot aantal deel nemers voor de werkgroepen aange-l eld. In de rubriek Nader Bek®- w/Wiw ken pagina vier p*"-»r vl wordl Inswiaan °P enkel® achtergronden van recente vragen, dte de Zeeuwse '11 PvdA afgevaardigde P. A Roel» ln dubbele kwaliteit heeft gesteld, namelijk als Md van de tweede kamer en al» Ud van de Zeeuwse stutcn. Onderwerp van deze vragen Li een rapport van provin ciale waterstaat uit december 1973, waarin de consequenties worden be handeld van eventuele dijksverhogin- gen langs de Oostervthelde. De con clusie dringt zich op dat hat hier niet gaat om een zaak die zoals Roels suggereerde zich afspeelt in 'een sfeer van geheimzinnigheid. die men slechts in detectiveromans ontmoet'. Roeis zou daar achter zijn gekomwi als hij dcee kwestie zelf had onder zocht dan wel zijn archief had geraad pleegd: de hele gang van zaken rond het rapport en de relatie uk de com- mLssle-Kiaasesz zou dan makke!ijk te reconstrueren zijn geweest. In dat ge val zouden zijn vragen en zeker do toelichting ander» hebben geluld. We nemen echter aan dat Roels echt wel weet hoe de zaken liggen, maar alleen op gronden van politieke oppor tuniteit zijn vragen in de hier bedoel de vorm heeft gesteld. Dat brengt ons bij een punt van wat men zou kunnen noemen 'politieke ethiek'. Wat Roels hoeft gedaan is het suggereren van bewust achterhouden van belangrijke gegevens. Gegeven» die in de discussie over de Oostcrscbeide wel eens tot andere conclusies kunnen leiden dan nu wordt aangenomen. Een dergelijke suggestie is echter niet in overeenstemming met de feiten en do vraag is derhalve: hoeft een kamerlid zich daar niets van aan te trekken Kan hij vragen stel len ook al wordt daarmee ten onrechte de indruk 7' wekt dat er heel wat aan de knikker is Of wordt van hem in zoverre zorgvuldigheid gevergd dat hij toch eerst moet nagaan hoe de vork precies in de steel zat om pas daarna te over wegen of er nog vragen nodig zijn eo zo ja in welke vorm ze moeten -wr- den gegoten We menen dat deze vraag bevestigend dient te worden be antwoord. Je hebben de indruk dat ln de ka de laatste Jaren een opvat ting is gaan heersen van vraag-ma:ar- raak. Er kan geen kranteartike! ver schijnen of een tv-bewering worden ge daan met een verwijt aan de regering of hup. vragen liggen al op tafel bij kamervoorzitter Vondeling. Geen won der dat het aantal de laatste jaren een sterke stijging vertoont: het recht van vraagstelling wordt steeds meer ge bruikt om er een bepaalde vorm van politiek mee te bedrijven. Vaak is be'. namelijk een middel met name voor "back-benchers' om aandacht te vra gen. We gebruiken deze term int het Engelse parlement omdat er eigenlijk geen behoorlijke Nederlandse vertaling voor besraat: ce mensen op de achter ste banken, die bij uitzondering het woord voeren. Deze categorie bestaat ook in het Nederlandse parlement, de leden van het achterbankje. Deze groep hanteert met graagte het middel'"vra gen aan de minister', ook a' weer men dat naar de bekende of zelfs overbo dige weg wordt gevraagd. Zo gezien is er sprake van een devaluatie van het instituut van kamervragen In een aan tal gevallen zou de eerlijkheid gebie den als toelichting er bij te vermelden: 'Ik heb dit of dat stuk in een krant gelezen, heb me niet op de hoogte ge steld, maar ik stel er toch maar een paar vragen over", Op dat stuk van zaken nu zouden de kamerleden met name de fractievoorzitters kritischer moeten zijn. Met opzet noemen we hier de fractievoorzitters: we nemen aan dat de leden van de achterbank met hun voorzitter doornemen of over een be paald onderwerp vrasen kunnen wor den gesteld. Bij dat overleg zou deze voorzitter toch wei dienen r.a te gaan of zijn fractielid wel zelf alles heef: gedaan om de bewuste zaak te onder zoeken. Een dergelijke controle wordt echter naar steeds weer blijkt niet of onvoldoende toegepast met als ge- volg dat er honderden vragen per zit tingsjaar rijp en groen naar de regering worden doorgestuurd. Zo wordt er politiek bedreven met het in stituut van de kamervragen: ze gaan niet. alleen om een bepaald onderwerp, maar dienen ook om er politieke dan wel persoonlijke munt ui: te slaan, •yerugkerend naar de vraagstelling I van A. Roels: had hij zijn vra gen moeten inslikken? Nee. hij had zeker reder, om vragen te steiien. zij het dat hij er lang mee heeft gewacht. Maar hij had niet- hoeven te verwijzen naar de sfeer van 'gebeimzinmghe: d. die men slechts in detectiveromans ontmoet', alsof er nodig eens de bezem moe: worden doorgehaald. He: be hoort namelijk tot de taak van een vertegenwoordiger zo nodig eerst zelf detective te zijn. zelf enig onderzoek te plegen om pas daama op grond van de resultaten van dat onderzoek vragen ie stellen. Als hij dat niet doet is er namelijk het gevaar dat er een sfeer ontstaat die niet in overeen stemming is met de feiten. .Laren we ons bij de feiten houden, beste Wat son", placht Sherlock Holmes een niet onvermaard figuur uit detective romans re zeggen. Roels ken: re ongetwijfeld, de feilen. Waarom er dan op die manier naar gevraagd De Cubaanse premier Ficel Castro word: zaterdag voor een tweedaags bezoek in Joegoslavië verwacin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1