Culturele adviesraad achter subsidiëring Jeugd en Muziek ORGANISATOR DE VOS: „VOOR ZEEUWSE ANTIEK INTERESSE LAATSTE TIJD TOEGENOMEN" Michiel de Ruyter weer op postzegel Kafka-theater, nieuw project voor Gent 7 [wee dagen antiekbeurs in Terneuzen: 6 en 7 maart Antiek wordt schaars en duurder Preek te winnen bij loterij van kerk in Veere Bijeenkomst NIVE VLEESKEURING ZEELAND WIL EIGEN GEBOUW H.D.VAN DEN BERG STAPT UIT CULTURELE RAAD TERNEUZEN JJOKDERDAG 4 MAART 197G PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT «KNEUZEN ,J)e hang naar v Js momenteel heel sterlc. Kijk 3B3r om je heen. Meisjes kopen en r^ren omajurken, platen van Lou ojndy worden verwoed verzameld. \[jir Je vraagt Je ondertussen wel af: ■jx lang zal deze enorme band met yj verleden nog voortduren. Elke dag Én deze toestand kenteren". Niet ui1 iaorgdheid stelt de Schiedamse anti- jjjlr A- C- J. de Vos dit vast maar hi een vorm van verbazing. Deze zin 3 bet dragen en genieten van zaken 31 vervlogen perioden vindt duidelijk jjjn weerslag in de antiek-ver- willen houden met de vraag. In Zee land worden er heel veel dure dingen verkocht In Zeeuwsch-Vlaanderen nog meer dan op Walcheren en de Beve landere Vooral de laatste twee jaar is in Zeeland de belangstelling voor spe cifiek Zeeuws antiek enorm toegeno men. Wat ik vroeger met vrachtwa gens vol uit Zeeland wegsleepte, wordt nu systematisch teruggekocht. Naar verhouding dan. Bloedkoralen bijvoorbeeld zijn enorm in Zeeland gewild", vertelt de heer De Vos. rxiral naar antieke meubelen bestaat a grote vraag, zo groot zelfs dat er ■H eens altijd aan kan worden vol- naar antiek is on- toorsteibaar- _Wel_ een bewijs dat ,V!g w-'geid onder de mensen zit, want Ü$ek wordt steeds duurder en met dag schaarser", beweert de heer Vos. Als organisator van de eer- se Zeeuwse antiekbeurs heeft hij de- 8 bewering nog weer eens bevestigd saen. 'jte eerste antiekbeurs in Temeuzen va bijzonder geslaagd. Dat kon Je •tea ook wel merken aan de stem dag bij de standhouders. Er werd ^zongen en ze boden elkaar borrel- je aan". Van de 100 procent uitgestal de antiquiteiten werd volgens de heet ia vos dertig procent verkocht. „De ^cieze omzet in geld uitgedrukt han- die antiquairs natuurlijk niet aan -:>n neus, maar ik schat toch dat er ssen de 200.000 en 250.000 gulden is •ogezet. En dat is een geweldig resul- •jst", vindt de heer De Vos. Succes tsar aanleiding van de eerste succes je antiekbeurs in het Terneuzense vdlandtheater wordt er het komen- xeekelnde, zaterdag 6 en zonda -jart tussen elf en zes. opnieuw nuezceurs ingericht. Vijftien gere- noanneerde antiquairs staan er met «n stand. „Deze antiekbeurs hebben luxer opgezet, omdat we rekening vooral Nederlandse klokken, zoals de staartklok, de stoeltjesklok en de Zaanse klok. Ook zijn er veel Luikse klokken en spilleganghorloges", infor meert de heer De Vos. Schaarste Zoals gezegd wordt het voor de anti quairs alsmaar moeilijker om aan goed antiek te komen. „De straal van ons speurgebied wordt langer en lan ger. Nederland Is helemaal afge stroopt. Er komt nog wat antiek uit Engeland en Frankrijk. En de laatste tijd zet Amerika nogal wat antiek af, omdat de belangstelling voor oudhe den daar dalende is. Uit de Oosteuro- pese landen wordt ook interessant antiek betrokken- Het halen van an tiek uit landen als Frankrijk wordt bemoeilijkt omdat je er zonder certi- ficïcaat niks uit krijgt", legt de heer De Vos uit. Het aanmaken van nep-antiek neemt ook steeds grootsere vormen aan. „Dat er nieuw antiek wordt gemaakt, vind ik niet zo erg. maar dat het als oud antiek wordt verkocht daar heb ik ernstige bezwaren tegen. Je krijgt van mensen soms dingen voor taxatie in je handen, dat is niet voor te stellen, zoals die mensen bedonderd zijn. Tinnen maten bijvoorbeeld, die je voor 149 gulden per stuk in groot warenhuizen kunt kopen, daar hebben In de luxe opzet van de tweede an tiekbeurs is daarom een speciale stand met sieraden gepland, waartus sen men veel bloedkoraal zal kunnen aantreffen. Voor kapitalen aan antiek zal er te zien zijn. „We brengen vooral ook veel meubelen. Daar be staat eigenlijk wel de meeste vraag naar- Meubelen zijn ddrekt praktisch te gebruiken. Kleinere antiquiteiten ■wekken meer de interesse van verza melaars", aldus de heer De Vos. Een van de stands omvat een uitstal ling van achttiende eeuwse meubelen uit Spanje en Frankrijk. „Vroege meu belen zijn dat en bijzonder fraai- De Franse Arphi uit Ospel komt daarmee. Deze meubels hebben een rustieke vorm. Pronkstuk is een iaat 17de eeuwse Franse kast. Die vertegen woordigt een koopwaarde. van onge veer 13.500,- Verder liggen er veel juwelen en zijn er erg veel klokken. De Schiedamse antiquair en orga nisator van de tweede antiek beurs, de heer A, C. J. de Vos, voor het Terneuzense Zuidland- theater waar zaterdag 6 en zon dag 7 maart deze beurs wordt gehouden. duizenden voor neergeteld". De heer De Vos ergert zich aan deze wantoestanden en waarschuwt liefheb-] bers van antiek ernstig voor deze truc-handel. „Allerlei rommeltjes wor den aangewend om nieuw antiek op oud te doen lijken. Perzisch koper wordt met zuren bewerkt, slijtage-1 plekken worden kunstmatig gemaakt i en valse keurmerken worden in de bodem geslagen. Als kenner trap ik daar niet in, maar je hebt er soms verdraaid moeilijk mee Alleen wat makkelijk te vervalsen is, wordt kunstmatig verouderd. Een goed meu bel vervalsen zou een te dure zaak worden", weet de heer De Vos. Als trekker worden er op de aan staande antiekbeurs in Temeuzen weer kosteloze taxaties uitgevoerd. „De vorige keer was dat een enorm succes, daarom gaan we er nu mee door". De heer De Vos verwacht weer vele bezoekers, onder wie veel bejaar den. De Vos. .Het is opmerkelijk zoveel oudere mensen in Zeeuwsch- Vlaanöeren naar de antiekbeurs ko men. Vorig jaar heb ik onder andere aan een vrouw van 82 jaar vier stoeien en een tafel voor 2250 gulden verkocht. Ik wil maar zeggen". VEERE In Veere begint volgende week een loterij voor de restauratie van het orgel van de hervormde kerk, waarbij merkwaardige prijzen te win nen zijn. Tot de prijzen behoren on-1 der meer een preek naar keuze, vier uur Nederlandse les, enkele privé voetballessen en een taart van een halve meter doorsnee. De hervormde gemeente van Veere schuwt opvallende acties niet om geld; voor de orgelrestauratie bijeen te; krijgen. Een jaar geleden werden in de kerk briefjes van 10 gulden uitge-, deeld, waarmee de bezoekers (in na volging van een gelijkenis uit de bij-! bel) moesten 'woekeren'. De verkoop van de loten begint maan-| dag 3 maart. Dan trekt tussen vijf] uur 's middags en acht uur 's avonds een grote wagen met muziek door het j plaatsje. Bij de loten zitten 'stukken orgel' om de koper er symbolisch aan te herinneren dat hij meewerkt aan de restauratie van het orgel. MIDDELBURG De afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Management (NTVE) houdt donder dag 13 maart een bijeenkomst over het onderwerp: 'Snelle informatie over het nut van een investering'. Daarover zal een lezing worden ge houden door ir. A. W. Slob van de Rijksunivesiteit te Groningen. De bij eenkomst wordt gehouden in de kanti ne van de Vitrite Fabriek in Middel burg en begint om 15.30 uur. GOES De kringraad van de vlees keuringsdienst Zeeland benoorden de Wrsterschcldc heeft woensdagmiddag het bestuur gemachtigd om een eigen pand ten behoeve van de dienst aan te schaffen. Men heeft daarvoor twee mogelijkheden op het oog; een pand aan de Vlissingsesingel en een pand aan het Molenwater. De krlngraad stelde een bedrag van 150.000 gulden beschikbaar voor de aankoop en de a re hi tec tskosten. Thans huurt ae dienst ruimten in het Middelburgse slachthuis. Voorzitter J. P. Lindenbergh vertelde dat er zo spoedig mogelijk een eind dient te komen aan deze weinig praktische situatie. De regionaal veterinair inspec teur drs. G. Jongeneel had er al vaker op gewezen dat het naar zijn smaak verre van ideaal was dat de dienst een onderkomen In het slachthuis moest huren. Financieel is het thans, mogelijk om een eigen onderkomen aan te schaffen. Reden waarom het bestuur nu met het voorstel kwam. Ook is het- wellicht mogelijk om het nieuwe laboratorium zodanig in te richten dat er ook diensten voor an deren in kunnen worden verricht, zo als bijvoorbeeld voor cic- vleeskeu ringsdienst. die in Zeeuwsen-Ha ande ren werkzaam is. Omdat de mogelijkheid om een van de twee panden te kopen zich pas kort geleden voordeed, kon het be stuur niet met een afgerond voorstel komen. In eerste instantie werd dan ook een krediet gevraagd om een architect globale plannen voor beide gebouwen te laten maken. Maar uit eindelijk machtigde men het bestuur om het meest geschikte pand ook maar meteen aan te schaffen. Over de verbouwingskosten zal aan nog nader worden gepraat. Burgemeester P. J. Evers van Kortge- ne werd in het kringbestuur gekozen. Het is de bedoeling dat in principe zijn opvolger (zoals bekend gaat de heer Evers per 1 juli met pensioen) ook in het kringbestuur komt. Over de autokostenvergoeding ls al veel te doen geweest in de kringraad. Eerst was de rijksregeling van kracht en vervolgens werd de regeling van de gemeente Middelburg van toepas sing verklaard. Deze blijkt echter min- dergeschikt te zijn voor een groot werkgebied. In principe werd nu be sloten om weer naar de rijksregeling terug te keren, maar wel het georga niseerd overleg hierover af te wach ten. De tarieven voor buitenslachtin- gen en huisslachtingen werden licht verhoogd. VLISSINGENDKN HAAG De In-r- dctiklng van de driehonderdste sterf- dag van de VILvsingse zeeheld Michiel Adriaemsc. De Ruyter Is voor de PIT aanleiding een bijzondere postzegel uit te geven. De uitgifte ls vastgesteld J op 22 april aanslaande. Het gaat om een zegel van 55 cent, In een oplaag j van tien miljoen exrmplaren. Op de zegel, die is ontworpen door. Waiter N ikke Is uit Dordrecht, is tegen de achtergrond van een blauwe lucht met wolkenflarden eer. sterk gepro- nonceerd fragment van het standbeeld, van de Ruyter op de Viiismgse boule-1 J. DON VOORZITTER DIENSTVERLENING MIDDELBURG De Zeeuwse Raad! voor Maatschappelijke Dienstvereln- ging zal maandag 15 maart ren nieu we voorzitter installeren. Het 1* de heer J. Don te Middelburg, teven» voorzitter van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Middelburg en van de Middelburgse raad voor liet B» jaarderrwerk. De vergadering wordt gehouden in het1 gebouw van de Stichting Zeeland aan! de Dam en begint om 10.30 uur. Een tweede agendapunt voor deze speciale, openbare bijeenkomst is een verzoek van de Zeeuwse zelfstandige zenu wartsen aan gedeputeerde staten en aan het ministerie van erm om de telefonische hulpdienst Zeeland niet te subsidiëren. Het subsidieverzoek staat op de agenda voor de vergade ring van provinciale staten op 19 maart as. Conflict over vermenging raadswerk en beroep „Niet op persoonlijke titel in werkgroep" SOUSTENCONCOURS WSSBAND EXCELSIOR KLOETINGE De brassband 'EWx- celsior* te Kloetinge houdt morgen, vrijdag;, het 17de onderlinge solisten- s in het verenigingsgebouw te r W.- L. Harthoorn begeleidt de instrumentalisten aan de piano. Als inry treedt de heer D. Burger te ïï-peüe op. Het concours begint 's avonds om half acht. Solistenconcours 'Zeeuwse bond' KNF KLOETINGE De "Zeeuwse Bond' KNF houdt, gespreid over drie dagen, id solistenconcours '76 in de concert- ra gehoorzaal te Middelburg. De wedstrijden zaterdag 6 en 13 maart beginnen 's morgens om tien uur. Zaterdag 27 maart treden de instrumentalisten van de verschillende Zeeuwse korpsen vanaf 's middags twaalf uur aan. De eerste en tweede eoncoursüag zorgt een bondspianist voor de begeleiding, de laatste dag moeten de solisten zelf voor een pia nist zorgen Concert Asaf Axel met Waaslardia Orkesf en solisten AXEL De chr. gemengde zangvere niging 'Asaf' geeft zaterdagavond 27 maart een concert met medewerking van het Waalandia Orkest uit St- Niklaas en enkele solisten. Dirigent is Arie Karreman. Uitgevoerd worden werken van Hassler, Harn- merschmidt, Stamitz (klarinetcon cert) en Gloria van Vivaldi. De solis ten zijn: Sylvia van Prooijen, sopraan, Marijke van de Griendt, alt, Clement van den Bulck. klarinet en Kla Karre- man. orgel. Het concert in het kader van het Nederlands-Belgisch cultureel akkoord wordt gegeven in de ger. kerk aan de Kerkdreef in Axel en begint om 20 uur. TERNEUZEN Directeur H. D. van den Berg van de 'Centrale Stichting' in Terneuzen heeft bedankt als lid van de Terneuzense culturele raad. Aanleiding tot zijn vertrek is een brief van b. en w. waarin hem werd verzocht om zaken die betrekking hebben op zijn werk te scheiden van zijn bezigheden voor de culturele raad, waarvan hij lid zou zijn 'op persoonlijke titel'. De moeilijkheden ontstonden, toen twee leden van de werkgroep vorming en ontwikkeling van de culturele raad. mevrouw W. P. Maartense-Glaser en mevrouw M. M. Coster-de Krijger, bezwaar maakten tegen de wijze waar op de heer Van den Berg voorlopig coördinator van de groep, de leden bijeenriep voor een eerste vergade ring. Dat gebeurde op briefpapier en in het gebouw van de 'Centrale Stichting' en bovendien in de middaguren, een tijd stip dat ongunstig werd gevonden. Mevrouw Maartense schreef over deze zaken een brief aan b. en w. en de culturele raad. In een schrijven aan b. en w., waarin hij voor zijn lidmaatschap van de culturele raad bedankt, laat de heer Van den Berg onder meer weten, dat niemand hem ooit gevraagd heeft om op persoonlijke titel deel te nemen in een werkgroep en dat dat kennelijk automatisch werd aangenomen. Ver der schrijft hij, dat hij de werkgroep van begin af aan duidelijk heeft ge maakt dat hij er nooit op persoonlij ke tiiel in kou zitten. De directeur van de 'Centrale Stich ting1 haalt tenslotte een aantal eerder' geuite bezwaren aan tegen de opzet van de culturele raad. Hij vindt dat de plaatselijke overheid dit orgaan te veel domineert. De werkgroep vorming en ontwikkeling beraadt zich woensdag 17 maart om 20.00 uur over het vervullen van de vacature. VAN DEN BERG POSITIEF ADVIES, MAAR VOOR AMBITIEUZE PLANNEN IS GEEN GELD BESCHIKBAAR PLAN VOOR REEKS EVENEMENTEN ROND XENAKIS MIDDELBURG De culturele advies raad Middelburg is woensdagavond tot een positief advies gekomen bij behandeling van subsidie-aanvragen voor een serie evenementen, die 'Jeugd en Muziek' Middelburg in de loop van dit jaar wil organiseren rond het werk van componist en architect Xenakis- Hierbij is echter nadrukkelijk het voor behoud gemaakt dat subsidiëring van één of meer van deze evenementen af hankelijk is van de financiële moge lijkheden van de gemeente. 'Jeugd en Muziek' Middelburg heeft een evenementenreeks op het oog met concerten, een Xenakis-fesüval in de Vleeshal van het stadhuis en een ten toonstelling rond het werk van Xena lds. Voorts is subsidie gevraagd voor. de uitvoering van een 'Zeeland-Suite' in Middelburg en Vlissingen, te com poneren door Leo Cuypsrs en Wiülem Breuker. Met al deze evenementen is bij dc gemeente een subsidie gevraagd van 25.000—, Totaal is er 178.000,- subsidie mee gemoeid, wat bij het mi nisterie van erm reeds de opmerking ontlokte, dat om een plan gaat- dat zelfs voor Amsterdam ambitieus zou zijn. De voorzitter van de culturele advies raad, wethouder M. A, L. Hubregtse» betreurde vooral dat 'Jeugd en Mu ziek' zo laat met de subsidie aanvragen is gekomen. Zo is het tentoonstellings budget voor 1976 reeds uitgegeven en het hiervoor gevraagde bedrag van 5.500,niet meer beschikbaar. Over de te componeren suite hoorde: men de voorzitter zeggen: -.Dat zijn originele dingen, maar waar halen we die 4.600,vandaan?" Belangrijk vond de heer Hubregtse daarom, dat Jeugd en Muziek zelf prioriteiten gaat aangeven. De penningmeester van 'Jeugd en Muziek', de heer N. van den Boezem, drong echter aan op een uit spraak van de adviesraad, hoe graag men dit festival wil. Die wil bleek al-1 gemeen, hoewel de leden van de ad-| vies raad met de voorzitter de finan ciële aspecten somber inzagen. Kritische kanttekeningen beluisterde men van mevrouw mr. M. Adriaanse- Quint, die zich afvroeg of men een der gelijke evenementenreeks niet beter bijvoorbeeld in Rotterdam kan situ eren. omdat in Middelburg slechts een handjevol mensen belangstelling toont, of men dit nu betreurenswaardig vindt of niet. Bij een toelichting van de zijde vani Jeugd en Muziek op de betekenis van Xenakis zorgde ar. P. K. van Daaien voor een aanvulling; ,-Het gaat om Xenakis en zijn uitstraling, het is een geweldige man." Mevrouw Adriaanse: „Ik weet niet of Xenakis zo'n geweldi ge man is. ik vind het ook een mo dieuze man." „Ais ik de bedragen zie en weet wa' er beschikbaar ls dan kar» het niet.' zo had de voorzitter al eerder laten ho ren. De regionaal manager van Jeugd en Muziek, de heer A. van 't Veer, lichtte nog toe dat de subsidies niet gebruikt worden voor 'muziek op straat'; dat is gezien de respons voor bij. Voor de zomerevenementen 1976 was een vaste subsidie gevraagd van 4.500,waarbij de heer Van 't Veer naar aanleiding van een vraag van de voorzitter uiteenzette- dat dit bedrag bedoeld is voor bestrijding van de vas te kosten en voor de publiciteit. Me vrouw Adriaanse reageerde hierop .Muziek zit er dan dus nog niet in?" vard afgebeeld, alsmede een rood-wit- De tok-', vermeldt dc naam "MlcfaM de Ruyter'. alsmede de J aartaüeo '1607-1676." De zegel is uitgevoerd In n.-anje, groeo- zwart en zwart. Reeds eerder werden *Dci Ruyterte- gels' uitgegeven, nam* ...k in 1907, toen drie postzegels me de beeltenis van admiraal De Ruyter werden trige- geven i1 cent blauw. 1 cent rood- ,-rood). !n een totale oplage van rond drie miljoen exemplaren elk. voorts in 1943 in de serie "zeehelden', de 7: i cent bruin- rood, waarvan niet minder dan 241.000.000 miljoen e* smplarcn *Un afgedrukt, en tenalotte twee zegels In cent oranJe- rood de beeltenis va n De Ruyter draagt «oplage ruim 26.000XX») en eer. zegel van dertig cent kleur blauwt met De Zevo n Provinciën'. met de naam "Dc Ruyt er* er op vrr meld, in een oplage van 2.750.000. De zegels van 1097 zij voort» xnet opdruk in omloop gebracht als portee- gels in diverse waarden. GENT Eind april gaat In Gent het Kafka-theater open. Dit nieu we vestzaktheater, met niet meer dan zestig stoelen, huist op de benedenverdieping van het monu mentale pand aan de Ra botst raat, waarin een goed jaar geleden het Nationaal Jeugdtheater VZW zijn intrek heeft genomen Een specia le stichting, uitgaande van het Nationaal Jeugdteater, is voor de exploitatie, voortgang en produk- tie van mini-stukken in het leven geroepen. De toneelspeler Anton Gogen uit Loberen zal de premiè re-voorstelling geven met de op voering van het mono-drama "De man van Daraudoux'. geschreven door Jan Ceuleexs. De actrice Rita Seerden zal in de tweede aflevering van de reeks mono drama's op de planken staan. .Drie avenden per week willen we voorstellingen geven. We den ken aan de dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond. Het Kafka-theater zal zich voornamelijk specialise ren in het brengen van monodra ma's, dus stukken die wat betreft tijdsduur te kort zijn om er een avondvullend programma van te maken. Veel van deze stukken zijn toch de moeite waard om gespeeld te worden". Dat is vol gens Hugo vsa der Cruyssen, di recteur van het Nationaal Jeugd teater, de voornaamste drijfveer geweest om het Kafka-theater te stichten. „Op de voorstellings avonden plannen we dan twee maximum drie monodrama's van gemiddeld twintig minuten. We menen hiermee succes te kunnen boeken want het spelen van deze korte stukken is in de theaterwereld eigenlijk een braakliggend terrein. Voorlopig willen we tien voorstellingen per proöuktie geven", aldus Van der Cruyssen. .Aanvankelijk wilde de stichting het vestzaktheater "Scepsis' do pen. .„Algemeen vonden we ten slotte dat deze naam wat moeilijk in het gehoor zou liggen. Daarom hebben we besloten het de naam Kafka-theater te geven. Feitelijk een juiste naam, want de hele hedendaagse maatschappij is Kaf ka. Alles is Kafka. De monodra ma's die wij op het programma nemen zullen stukken zijn die over thema's voor de toekomst handelen. Waar gaat onze wereld naar toe, waar loopt onze maat schappij op sfeik Na elke voor stelling willen de acteurs met bet aanwezige publiek een gesprek over deze gegevens houden. Als je met niet meer dan zestig men sen bent dan kan zoiets". Indien er geen geschikte mono drama's voor handen zijn, dan regisreen en produceert het team van het Kafka-theater die zelf. .Hiervoor pakken we dan gege vens uit de dagelijkse actualitei ten. Passende zaken voor ons the ater zullen er in overvloed zijn, daar hoeven we ons geen zorgen over te maken. Elke dag staat er wei een Kafka-vertiaal in de krant", zegt Hugo van der Cruys sen. „Is dat dan niet zo Volgens Van der Cruyssen bete kent het Kafka-theater een 'nieuw projekt' in Gent en omgeving en misschien wel voor het hele Maam.se land. „Ons theater zal een echt vestzaktheater zijn. Te genwoordig bestaat er nogal wat begripsverwarring over wat wel of niet een vestzak- of kamerthe ater is. Een theater met 250 stoe len kun je geen vestzaktheater meer noemen. Dat zal dan ook niet de stukken op zijn repertoire nemen waarnaar wij nu zullen Het interieur van het Gentse Kaf ka-theater is gebaseerd op het idee van 'théatre-en-ronde'. Eet podium is centraal opgesteld in aangrenzende vertrekken kunnen na afloop van de mono-drama's discussie over de aan de kaak gestelde onderwerpen worden ge houden. Hugo van der Cruyssen: „Ons theater is ook een vrij podi um. Mensen die mer.en voor bun standpunten publiekelijk te moe ien uitkomen, moeten niet dralen om op te staan. Dat mogen men sen uit het publiek zijn en dat mogen ook acteurs zijn die be hoefte hebben aan het brengen van een vrije voordracht". RITA SEERDEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7