Ford en Jackson winnaars bij voorverkiezingen Massachusetts Kamermeerderheid tegen fluoridering In 1975 weer minder verkeersdoden Mozambique: op voet van oorlog met Rhodesië PROF. RUTTEN: MOGELIJKHEDEN TOT HERSTEL VAN ECONOMIE 5 kiezers stelden zich conservatiever op 'Postblad' goedkoop alternatief brief Von Balluseck Meer zorg voor drugverslaafden Amerikaan blaast gevangenis op - vier doden Weer Nederlandse docent in Zambia aangehouden Vliegen naar Noord-Amerika vanuit Nederland goedkoper RELLEN IN BASKENLAND ponderdag 4 maart 1976 MISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN hovinciaii muwst couiaht (Van onze correspondent) WASHINGTON President Ford en de conservatieve democra tische senator Henry Jackson zijn de winnaars van de voorver kiezingen in Massachusetts. De verrassing hiervan is dat Massa chusetts in 1972 de enige staat die de liberale kandidatuur van jenator George McGovern steunde zich nu beduidend conser vatiever heeft opgesteld. In politieke kringen wordt daarin een algemene tendens voor het hele land gezien. Senator Jackson, die in 1972 niet meer dan 2 procent van de stemmen kreej?, behalde nu in Massachusetts een meerderheid van 23 procent met zeven andere democratische kandidaten op het stembiljet. Morris Udail, een liberaal uit het hols van afgevaardigden en de zeer conservatieve gouverneur van Alabama, George WaUace, behaalden beiden 17 procent en kwamen daarmee op de twee de plaats. De ex-gouverneur van Georgia, Jim- jjt Carter, die in New Hampshire een overtuigende overwinning boekte als ,«1 min of meer centristische kandi daat. eindigde in Massachusetts op de tierde pl3ats met 14 procent van de •temmen. Carter zei dat hij misschien M optimistisch was geweest. Niette min blijft hij een mededinger waar ernstig rekening mee gehouden moet rrorden. De grote verliezers in Massachu- jetts waren de liberale senator Birch 3ayh (5 pet), senator Frank Harris (8 pot), en vooral Sargent Shriver. ghriver eindigde met 8 procent van de stemmen ver beneden de derde plaats die hij zichzelf had toebedacht a de staat van de Kennedy-familie (bij is getrouwd met een zuster van rijlen president Kennedy). Het is niet saarschijnlijk dat één van deze drie rerliezers zijn campagne nog lang zal bunnen voortzetten. President Ford overweldigde zijn te genstander Ronald Reagan in Massa chusetts met 62 tegen 35 procent een overwinning die beslissend kan zijn wanneer de president ook in Florida's voorverkiezingen (9 maart) Reagan verslaat. In dat geval worden Reagans kansen gering geacht, ook al ïan bij in latere voorverkiezingen nog enige successen boeken. frnont Behalve in Massachusetts vonden dinsdag ook verkiezingen plaats in de staat Vermont die, evenals Massachu setts, geteisterd werd door een oeeuwstorm die een dek van ruim 25 centimeter achter liet. De verkiezin gen in Vermont, die door Ford met 8i er door Jimmy Carter met 46 procent van de stemmen werd gewon nen, is minder belangrijk dan die in Massachusetts omdat de in Vermont uitgebrachte stemmen voorkeursstem men rijn en niet het aantal afgevaar digden naar de partijcongressen bepa len. In Massachusetts staan voor de de mocraten 104 gedelegeerden-zetels op het spel, voor de republikeinen 43. Jimmy Carter en George Wall ace wa ren de enigen van de democratische kandidaten die niet intensief in Massa chusetts aanwezig waren. Carter hield er vijftien weliswaar goed bezochte bijeenkomsten, en WaUace was er maar vijf keer. De uitslag in Massachusetts is voor Carter in zoverre gunstig te noemen dat de liberalen, zoals senator Bayh, er niet in geslaagd zijn om hem een verpletterende nederlaag toe te die nen. De slag om de liberale stem komt voor de democraten pas op 6 april met de voorverkiezingen in New York. waar senator Henry Jackson zich overigens de niet geringe steun heeft verworven van de populaire Da niël Patrick Moynihan, die onlangs aftrad als ambassadeur bij de Vere nigde Naties. Jackson heeft doen doorschemeren dat hij bereid zou zijn om Moynihan als minister van buitenlandse zaken aan te stellen, mocht hij de verkiezin gen winnen. Verder kan Jackson in New York rekenen op de belangrijke stem van de joodse Amerikanen en vermoedelijk ook op die van de vak bonden, hoewel dezenog steeds hopen dat de non-kandidaat senator Hubert Humphrey een doorbraak maakt en met de kandidatuur van zijn partij gaat strijken. Connally In het republikeinse kamp heeft de ex-gouverneur van Texas, John Con nally, die sinds enkele jaren zijn lid maatschap van de democratische par ty verwisselde voor dat van de repu blikeinen, voor beroering gezorgd door belangrijke republikeinen uit het gehele land uit te nodigen voor een WORSTEL MAAKT WEINIG KANS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet ernaar uit dat het voorstel van minis ter Irene Vorrink van volksge zondheid om fluoridering van het drinkwater mogelijk te ma ken, vandaag in de tweede ka mer schipbreuk zal lijden. Een DEN HAAG (ANPBinnen kort zullen de eerste twee mil joen exemplaren van het post blad via de postkantoren ver krijgbaar worden gesteld. De PTT heeft dit woensdag meege- eld. Het postblad, dat 50 ct gaat kos ten, is voor de particuliere brief schrijver in het binnenlands ver keer een (goedkoper) alternatief voor een brief tot 20 gram, waar van het port per 1 april 55 cent gaat bedragen. Bij het postblad mag niets wor den ingesloten. Het is ook niet toegestaan er vignetten, plak bandsluitingen of sluitzegels op aan te brengen. Verder kan het postblad niet 'aangetekend' of 'per expresse' worden verzonden. Het postblad is lichtgrijs van kleur omdat dit de ondoor zichtigheid van het papier bevor dert. Zegelopdruk en belettering zijn paars. In dichtgevouwen toestand is het postblad ongeveer even groot als een briefkaart. Uitgevouwen biedt het ongeveer drie maal zoveel schrijfruimte, aldus de medede ling van de PTT. overleden DEN HAAG (ANP) Op 80-jarige leeftijd is zondag, naar eerst nu be kend is geworden, overleden dc heer D. j. von Balluseck. voormalig hoofd redacteur van het Algemeen Handels b'ad en ambassadeur van Nederland bij de Verenigde Naties, in Moskou en in Ottawa. De begrafenis heeft woens dag in stilte plaatsgevonden. De heer Von Balluseck werd in 1929 hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad. Daarvoor was hij redac teur buitenland, correspondent in Pa rijs, New York, Genève en Londen van die krant. Tijdens de bezetting, namen de Duitsers hem gevangen. Na- de oorlog zette hij zijn werk voor het Algemeen Handelsblad voort tot 1950. In dat jaar werd hij Nederlands per- tnanente^ vertegenwoordiger bij de vrij grote meerderheid voelt wei nig voor deze plannen, die men beschouwt als een inbreuk op de persoonlijke vrijheid. Zolang de bevolking nog in grote mate tegenstander is van fluoridering mag deze toevoeging aan het drinkwater niet dwingend wor den opgelegd. De drie confessionele partijen zijn in overgrote meerderheid tegen. Ook de WD en een minderheid van minis ter Vorrink's eigen PvdA zullen wordt in Den Haag verwacht voorstellen niet kunnen steunen. Bij de PvdA probeert men echter te voorkomen dat de voor de fluoride ring benodigde wetswijziging zonder meer van de tafel wordt geveegd. De socialist Roethof heeft drie amende menten ingediend, die beogen meer garanties te krijgen dat de bevolking niet met de fluoridering wordt over vallen. Volgens een van de amendementen moeten de waterleidingbedrijven die die vergunning hebben gekregen om te fluorideren (er is overigens geen spra ke van een fluor-plicht!) ervoor zor gen dat mensen die beslist geen geflu orideerd drinkwater willen, op simpe le wijze aan gratis ongefluorideerd drinkwater kunnen komen. Daarnaast mag slechts fluor in het drinkwater worden gedaan als in alle gemeenten die water van een waterleidingbedrijf betrekken een meerderheid uit de ge meenteraad voor is. Roethof wil daarnaast dat een gunning slechts verleend wordt voor die gebieden waar in 1973 al fluor aan het water was toegevoegd. Roethof wil daarmee zeker stellen, dat in afwachting van een definitieve rege ling geen vergunningen worden ver leend in die gebieden die niet waren gefluorideerd toen de Hoge Raad in 1973 zijn uitspraak over fluoridering deed. Op 23 juni van dat jaar deed de Hoge Raad een uitspraak, dat fluori dering niet berustte op wettelijke maatregelen. Minister Vorrink wil met het nu voorliggend wetsontwerp die wettelijke basis wel scheppen. Binnen de AR is men van mening dat het wetsontwerp ook nu ondeug delijk is. AR-woordvoerder Van Hou- welingen noemde het bijzonder vreemd dat in de wet geen regeling is opgenomen voor mensen die overwe gende (gewetens-) bezwaren hebben. De overheid mag volgens hem mensen niet dwingen geneesmiddelen in te nemen. Het is twijfelachtig geworden of de tweede kamer donderdag (morgen) nog toekomt aan het fluorideringsde- bat, heeft kamervoorzitter Vondeling woensdag gezegd bij het sluiten van de vergadering. Voordat de fluoridering van het drink water aan de orde komt, wil de tweede kamer (na afhandeling van het drugs beleid) eerst nog praten over het struc tuurschema drink- en indust-riewater voorziening en voorts over de grens wijziging tussen Breda en Prinsenbeek en het trace van de nieuwe schiphollijn (de spoorlijn van Amsterdam, via Schiphol en Leiden naar Den Haag. De behandeling van deze onderwerpen kreeg op de kameragenda voorrang lvwon rïo H-'ot-MotHtxt feest op zijn uitgestrekte landerijen ln Texas. De verkiezingsstrategen van president Ford zien daarin een ver kapte poging van Connally om alsnog aan de verkiezingen deel te nemen, en zij hebben dan ook bekend laten wor den dat het accepteren van zijn invita tie niet goedschiks zal worden opge vat. C Slot van pagina 1 dit onderwerp hoog op de prioritei tenlijst van zijn departement worden geplaatst bij het verdelen van het begrotingsgeld- Waarschijnlijk zal de AR na de toezeggingen van de rege ring de motie intrekken. Vandaag (donderdag) de zesde dag van het uitgebreide debat, komen de artikelen van de wet en de ingediende amendementen aan de orde. Het ziet er nog steeds naar uit, dat een meer derheid van de Kamer met de voor stellen van de regering akkoord zal gaan. Een van de weinige wijzigings voorstellen die nog een kans maken volgende week te worden aangeno men, is het amendement van de WD'er Dees, die voorstelt om open baarmakingen die erop gericht zijn verkoop, aflevering of verstrekking van drugs te stimuleren te verbieden. Dit amendement, dat nu ook de hand tekening heeft verkregen van de KVP'er Du Chatinier (de CHU had het amendement al ondertekend), is gericht tegen de zgn. beursberichten in het VARA-radioprogramma van za terdag, In de Rooie Haan. Minister Van Agt (justitie) waar schuwde woensdag kamerleden die zich niet kunnen verenigen met het wetsvoorstel en willen tegenstemmen, ervoor dat zij door deze handelwijze zich ook zullen keren tegen de voorge stelde aanzienlijke verhoging van straffen voor handel en bezit van hard drugs. De minister ontkende dat Nederland aantrekkingskracht zal krij gen voor buitenlandse dealers in hard drugs- Hij meende dat de strafmaat voor de handel in heroïne (maximaal twaalf jaar gevangenis plus een boete van maximaal 250-000 gulden) vol doende zal afschrikken. Dat president Ford het woord 'de tente' (ontspanning) niet langer wil gebruiken, betekent geen beleidsveran dering en aanzien van de Sowjet-Unie, maar zuiver en alleen een verandering in taalgebruik. Dat is althans de klaring die het Witte Huis geeft van Fords uitspraak, maandag in een inter view, dat "het woord detente niet lan ger een adequate omschrijving is van de Amerikaanse betrekkingen met de andere super-mogendheden'. I BOSTON: Een wuivende senator I Henry Jackson en diens echtgeno- I te nadat vrijwel zeker was dat I Jackson een grote overwinning I zou behalen bij de democraten. I tijdens de voorverkiezingen in de I Amerikaanse staat Massachusetts. senator Bayh zijn kandidatuur zal opgeven en zijn verzamelde partij ge delegeerden zal vragen zich achter Morris Udall te scharen. Wanneer de ze stap voor de verkiezingen in New York genomen wordt, kan Jimmy Car ter daar groot nadeel van ondervin den. Carter wordt door de overige demo craten als een indringer beschouwd die niet afkomstig is uit de „club" van Washingtons politici, en daarom zo snel mogelijk uitgeschakeld moet wor den. Nationale opiniepeilingen hebben echter uitgewezen dat Carters popula riteit met grote sprongen toeneemt. Zowel het. weekblad Time als News week besteden deze week bijvoorbeeld hun omslagpagina aan hem. Voorlopig is het wachten echter op de uitslagen in Florida volgende week dinsdag. Daar zal de teerling gewor pen worden voorzover het Jackson. Carter en Wallace betreft. De libera len concentreren zich inmiddels op New York, Wisconsin en Illinois. ERFENIS VOOR ISRAËL 'MISPLAATSTE GRAP' TEL AVIV (AFP) Een bericht dat dinsdag in onder meer alle Israëlische kranten verscheen over een legaat van 20 miljoen dollar (ruim 50 miljoen gulden) dat een oud-nazi-agent aan de staat Israël had vermaakt berust op een 'misplaatste grap'. De hele Israëlische pers publiceerde woensdag de tegenspraak van de con sul-generaal van Israël in Chicago, Ehud Avriel, die bevestigd heeft "het slachtoffer te zijn geworden van een misplaatste grap'. Het dagblad Davar had dinsdag, ge volgd door alle andere kranten, be kendgemaakt dat een zekere Ernst Miller, een voormalige Duit-se nazi, die in Amerika fortuin had gemaakt, zijn bezit aan Israël had gelegateerd 'als teken van berouw voor de genoci de die Duitsland had bedreven'. De consul was telefonisch in bijzon derheden op de hoogte gesteld door een persoon die gezegd had de notaris te vertegenwoordigen die belast was met de executie van dit testament- Het is duidelijk geworden dat het verhaal geheel verzonnen was. Volgens de 'Jerusalem Post' was het consulaat in Denemarken het slachtof fer van een ander verhaal. Een onbe kende had opgebeld met de med ling dat een belangrijk legaat aar Deense regering was vermaakt door iemand die 'dankzij het Deense verzet aan deportatie ontkomen was'. POINT PLEASANT. WEST VIRGINIA L'PIKen kiuarbU jkrti jk door «notir overmande Amrrikaamw rchi- Kf-noot heeft dinsdagavond in «•en gr- vangrniscrl dr ontploffing van «•••n koffer vol dynamiet veroorzaakt, waardoor hij zelf. zijn vrouw, het i hoofd van de plaatselijke politie en j een zijner agenten om het leven zijn gekomen. De politie van Point Pleasant in West i de man vastzat wegens moord op hun dochtertje. De doden zijn 'sheriff Ei- vin Wedge (48) agent Kenneth Dale Love (38). de echtgenoot, de 19-jarige Brucie Si.sk, en zijn 18-jarige vrouw. Harriet. Door de ontploffing zijn elf mensen gewond, van wie twee levens gevaarlijk. De po} i tie vertelde dat Sisk onder bedreiging met een karabijn de gevan genis was binnengedrongen me: een koffer vol dynamiet en dat hij had geëist dat hij in de cel bij zijn vrouw I zou worden ondergebracht. De politie, deed wat haar gevraagd werd. JSisk heeft waarschijnlijk op de koffer ge-j schoten", zei J- L. Fitzwater van de| politie van de staat West Virginia. „We weten dit nog niet zeker De mam en zijn vrouw waren aüeen in de oei en de politiemannen zaten achter een stalen deur in een aangrenzend bu reau". DEN HMG (ANP) Volgens een woensdae eilvaneen bericht is dins dag een Ned<~'r>.ndse medewerker aan de universiteit van Zambia. Klaas van de B°rg, aangehouden. Dit gebeurde toen hi.i in de provinc'-ilaats Kahwe zijn colleen George Siemensma be zocht, die sinds 7 februari in hechte nis wordt gehouden. Beiden zijn uitgezonden door het Nuf- fic, in samenwerking met de techni sche hogeschool Twente, en verbon den aan de afdeling electrotechniek van de Zambiaanse universiteit. Sinds het afkondigen van de noodtoe stand door president Kaunda op 28 januari jl zijn vijf buitenlandse docen ten. een Zambiaans staflid en vijftien studenten aangehouden. ZIJ worden allen in Kabwe vastgehouden. AANTAL SLACHTOFFERS ONDER BROMFIETSERS STERK GEDAALD DEN HAAG (ANP) Het aan tal doden tengevolge van ver keersongevallen op de openbare weg heeft in 1975 2360 bedragen. Dit is een daling van 186 ten op zichte van 1974 toen er 2546 ver keersdoden waren, terwijl deze aantallen in 1973 en 1972 resp. SCHIPHOL n«- tarieven van vlieg reizen van Nederland naar Noord-, Amerika worden per 1 mei as. ln de economy klasse, afhankelijk van het soort vliegbiljet en tijdstip van de reis. ca. 30 tot 110 gulden goedkoper. De KLM heeft dit woensdag meege deeld in tegenstelling tot anders lui dende berichten. Weliswaar, aldus de KLM, hebben de IATA maatschappijen, die diensten op de Noord-Atlantische routes onderhou den. besloten de tarieven op deze routes gemiddeld 6 procent te verho gen. in verhand met algemene kosten stijgingen. maar deze verhoging is gebaseerd op de IATA standaard reken- eenheden. In verband met prijsverschillen per land. die het gevolg zijn van devalua ties van onder andere dollar en pond. hanteren de IATA maatschappijen een stelsel van toeslagen op tarieven, uit gedrukt in zwakke valuta's en reduc ties op tarieven, uitgedrukt in harde valuta's. Voor wat betreft de tarieven in gul dens zijn de toegepaste vahita-reduc- ties groter dan de nu voorgenomen verhogingen, waardoor in de praktijk het vliegen van Nederland naar Noord-Amerika enkele tientjes 1 zal worden. De enige uitzondering vormt het ta rief in de eerste klasse: hier gaat eer. retour met 3 gulden (02 procent) omhoog. De nieuwe IATA-tarieven moeten nog door de diverse regeringen worden nog 3092 en 3264 bedroegen. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS die woensdag werden verstrekt door het ministerie van economische zaken. Het geringere aantal verkeersdoden wordt voor bijna drie vierde veroor zaakt door een dating ran het aantal overleden broenfietwers In 1975 waren espen 483 in 1974 «ren daling werd waarvnemen hij de voetcra- ge~. (van 424 tot 385) en bij do Inzittenden van ▼ractitvoertuSgen (van 64 tot 39). Het aantal omgekomen inzittenden van personenauto's ver toonde een lichte stijging (van 988 tot 1.0051 Het aantal overleden fietaera bleef constant op 400 De daling van ruim 7 procent b met gelijkmatig verdeeld over de maan den. Volgens het CBS waren de maan den met minder doden dan in 1974: februari (24 doden', april (60). juni ■33). -.eptember (55) er. oktober (87). Maanden met een stijging van bet aantal verkeersdodm waren: januari (19), maart (14). mei (16) en novem ber (22). In de overige maanden wa ren de aantallen vrijwdl guhjk. De daling van het aantal overleden ver keersslachtoffers voltrok zich voor eer. belangrijk deel binnen de bebouw de kom: m 1075 940 personen tegen 1.065 personen ln 1974. derhalve een daling van 12 procent. Buiten de be bouwde kom daalde het aantal ver keersdoden met 4 procent tot 1 430. Wanneer de daiiiw van be-, aantal verkeersdoden verdeeld wordt naar provincie, blijk: dat aEe provlncVeB aan de daling hebben bijgedragen, met uitzondering van Limburg en de zuidelijke LJsselmeerpolders, in welke gebieden het aantal overleden slacht offers gelijk beef. De grootste abso lute daling trad evenais vorig jaar op in Noord-Brabant (421. Andere provincies met een aanzienlijke ver mindering waren Zuid-Holland (39) en Utrecht (27). Het totaal aantal geregistreerde verkeersongevallen met dodelijke afloop en met persoonlijk letsel daalde met BA procent van 57.347 in 1974 tot 52.400 in 1975. Binnen de bebouwde kom daalde he* aantal ongevallen met circa 10 pro- cent tot 38200., bulten de bebouwde kom met circa 5 pet tot 14 200, De daling van het aantal ongevallen ten opzichte van 1974 voltrok zich geheel in de eerste tien maaoden. In novem ber en december 1975 was het aantal ongevallen vrijwel gelijk aan dat in dezelfde maanden van 1974. Slot van pagina 1 regeringskringen in Londen wordt ver wacht dat de Mozambikaanse maatre gel Smith dwingt sneller tot resultaat) te komen in de onderhandelingen over) een zwarte meerderheidsregering met de gematigde Rhodesische leider van het ANC, Joshua Nkomo- Er is de Britten veel aan gelegen dat deze onderhandelingen zullen lei den tot een vreedzame oplossing voor het conflict tussen blank en zwart in Rhodesië. De Engelse minister van buitenlandse zaken Caiiaghan heeft nadrukkelijk verklaard da: het regi me-Smith niet hoeft te rekenen op bescherming van Britse strijdkrach ten. Als de situatie in Rhodesië zich toespitst en de blanke Rhodesiërs in een onhoudbare positie komen, kan de met veel problemen kampende La- bour-regering van premier Wilson re kenen op felle conservatieve kri tiek. Ford In Washington maakte Witte-Huis- woordvoeröer Ron Nessen bekend, dat president Ford de ontwikkelingen in Zuidelijk-Afrika op de voet volgt, en zich ernstig zorgen maakt over de huidige toestand. Evenals dat tijdens de burgeroorlog in Angola het geval was, huldigt de Amerikaanse regering het officiële standpunt da: politieke veranderingen in het gebied „vreed zaam tot stand moeten worden ge bracht. en zonder dat tot geweld wordt overgegaan". In Angola bevinden zich nog cu baanse militairen en Russische advi seurs, die de bevrijdingsbeweging MPLA hebben geholpen het land on der zijn controle te brengen. De leider van het MPLA en president van de Volksrepubliek Angola, Agostho Neto. heeft al eerder verklaard dat zijn land niet van plan is te berusten in de breikte onafhankelijkheid, maar de strijd aan te binden met de racisti sche regimes in Zuid-Afrika en Rhode sië. Er circuleren reeds berichten dat in Maputo Sowjet-adviseurs uit Ango la zijn aangekomen om de naar schat ting 3000 guerrillastrijders die in Mo zambique worden getraind, te onder steunen bij infiltratieacties over de grens. Gevolgen In politieke kringen in Kaapstad ts men van mening dat de agressieve rede van Samora Machel en de gevol gen daarvan zeker niet alleen Rhode sië maar ook Mozambique en enkele andere landen zoals Zaire, Zambia en Malawi zullen treffen. Ondanks het feit dat de grens met Zambia reeds bijna twee jaar gesloten is, gaan er regelmatig treinen met goederen uit Zuid-Afrika en uit de haven van Beira via Rhodesië over de Zambesibrug. Het is bekend, alhoewel nooit cijfers genoemd werden, dat ten minste een vierde van Rhodesië's export via de haven Beira in Mozambique gaat. Alle importgoederen naar dit land gaan vla de spoorlijnverbinding Beit Bridge met Zuid-Afrika. Versterking werkgelegenheid belangrijk punt ROTTERDAM (ANP) Het be-1 reiken van een goed resultaat' terzake van de sociaal-economi sche doelstellingen is moeilijk, maar zeker niet onmogelijk. Dit heeft de secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, prof. dr. F. W. Rutten, woensdagmiddag gezegd tijdens' een bijeenkomst van de kamer van koophandel en fabrieken voor Rotterdam. Om een goed resultaat te bereiken, aldi'S prof. Rutten, zijn twee elemen-j ten onmisbaar. Op de eerste plaats is een zorgvuldige economische analyse met een daarop gebaseerde uitgekien de politiek nodig. Van nog groter belang ïs echter, dat in brede kring steun wordt gegeven aan versterking van de werkgelegenheid en van de nationale economie. Als men hieraan i een zeer hoge prioriteit wil geven,: dan hoeft de toekomst van de Neder landse economie nog niet al te som ber te worden ingezien. Prof. Rutten. die de onlangs gepubli- r— -rde maerri-pcoTiomisrihe verkennin gen op middellange termijn van het' Centraal Plan Bureau in zijn rede besprak, pleitte onder andere voor stimulering van de investeringen en van de economische groei. Daarvoor zou gebruik moeten worden gemaakt van de aardgasopbrengsten. Hij ging in zijn rede na, welke moge lijkheden er zijn voor het vinden van verbeteringen van het economische beeld, zoals dat geschetst is in de macro-economische verkenningen. De ruimte is klein, omdat de jaarlijkse groeivoet van het nationale inkomen terugvalt van vijf en een half pro cent in het verleden naar drie en een half procent in de nabije toekomst. Als het gaat om verbetering van het economische beeld, zei prof. Rutten, ligt het voor de hand de werkgelegen- heidsdoelstelling voorop te stellen. Daarbij gaat het dan niet alleen om de eerstkomende paar jaren, maarl ook om een langere termijn. Maar behalve aan de werkgelegenheid is er ook reden aan de economische groei aandacht te geven. Dat de groei tra ger verloopt dan in de zestiger jaren het geval was. hoeft op zichzelf niet dramatisch te zijn. abrupte terugval in het groeitempo. Voor het bedrijfsleven kan dat belang rijke aanpassingsproblemen meebren gen. Een abrupte verkleining van de nationale speelruimte kan ook versto rend verken, omdat de diverse maat schappelijke groeperingen nog niet zijn ingesteld op een dergelijke ver nauwing van de grenzen. De kans dat de economische groei sneller terug loopt dan onze volkshuishouding kan verwerken, lijkt voor de komende ja ren niet denkbeeldig. Wat de middelen ter bevordering van de werkgelegenheid betreft wees prof. Rutten erop, dat er twee wegen zijn, namelijk behoud van bestaande ar beidsplaatsen en creatie van nieuwe arbeit" Een-punts-norm Terugval Hopelijk volgt de economische groei geleidelijk een meer selectieve baan. Wat wel nadelig kan uitwerken Is een Uit de studie van het Centraal Plan Bureau over de jaren tot en met hebben, aldus prof. Rutten, diverse commentatoren de conclusie getrok ken, dat de beperking van de publieke uitgaven tot hoogstens een procent per jaar, onvoldoende zou zijn en dat een verdere beperking noodzakelijk zou zijn. Een dergelijke conclusie isi volgens prof. Rutten voorbarig, omdat j nog allerminst vaststaat, dat andere medicijnen geen uitkomst kannen bie-j den. Prof. Rutten zei ook te geloven, dat in de discussies over de vraag of de zogenaamde een-punt-nonn voldoende is, te weinig aandacht wordt gegeven aan het tijdspatroon. Ombuigingen in de collectieve sector vergen tijd. het hanteren van de zogenaamde botte bijl is niet alleen pijnlijk voor bepaal de deelbelangen, maar op den duur ook net bevorderlijk voor de natio- naal-economsiche doeleinden. Prof. Rutten zette in zijn rede nog eens uiteen, dat er bij toepassing van de zogenaamde een-punt-nerm van mi nister Duiserberg in de komende ja- T' i tot 1980 een zeer bescheiden ver betering mogelijk is van het reëel be? ^-'ikbaar inkomen van de gemid delde werknemer. Hij onderstreepte verder, nz: wanneer men zich aan deze norm houdt, het perspectief voor de rendementen van de ondememm-' gen minder somber zal worden. Niet temin zal ook bij toepassing van de een-punt-norm de positie van een groot aantal bedrijven bijzonder kwetsbaar blijven. De daling van het aandeel van de bedrijfsinvesteringen in het nationaal inkomen zal zich voortzetten. Dit aandeel is gedaald van 15 a 16 procent in de jaren '60. naar 12 a 13 procent in het midden van de jaren"70 en nu worden verder dalingen verwactos naar omstreeks eif unjoent in 1980. (Slot van pagina 1 stop te zetten, maar verf chauffeur* negeerden dit en sneden de banden kapot van vrachtwagens die reden. Leiders van de stakende chauffeurs spraken regeringsberichten tegen als zou de staring aan kracht vertieren- De stakers zouden pas aan het werk gaan als een negen punten tellend eisenpakket door de regering sou zijn ingewilligd, aldus de leiders. Voorts zi'n de 64)00 bakkers van de Spaanse hoofdstad aan een langzaam aan-actie begonnen. Met deze actie willen de bekkers kracht bijzetten aan bun eisen inzake betere arbeidsvoor- Directie: F. von de Velde, IC Scherphuis en W. F. de Pogfer Hoofdredoeteur: G- A de Kok. Adjunct-hoofdredocteuren: M. P. Dielemon en C von dor Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstroaf 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, fel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstroat 22, tel. (01150) 4457 Hulst: Sleenstroat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren rs de centrale •edoctie bezel von zondag t/m vrijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-af deling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 /an 9.00-1130 uur. Redactie: (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- 'erdag: de plaatselijke kantoren /an 9.00-1130 uur Expeditie: (01183) 63533- Overl. adv. maandog- t/m vrij dagavond van 2030 tot 22-00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 lof 22 00 uur. Abonnementsprijzen: oer kwartaal i TJJ5-, franco per post I 42,— pe« maand I 12,75 osse nummers f 30 (inclusief 4% btw) Advertentietarieven: 77 een! pef mm; minimumprijs oer advertentie f 11,55; ingezon den mededelingen 2'/j x ta rief Brieven bureau van dit Hod 2,50 meer Volledige tarieven met contract- arijzen op oonvrcog Alle advertentieprijzen exclusief 1% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27