PZC v Den Haag onzeker na 4-0 voorsprong: flest Ham terug tot 4-2... DIANNE'S MOEDER IN GOTHENBURG: STRIJD IS AL BESLIST, NIET OVERMORGEN, MAAR NU wilt van n kopte koffie want KBIFFiE HUE mag! Indrukwekkend aantal deelnemers Terneuzen/AMC-badmintontoemooi CONCENTRATIE MANSVELD CS VERSLAPTE NA RUST MET DESASTREUZE GEVOLGEN Supporters in Den Haag op de vuist West Ham boos en FC Den Haag optimistisch Hollands jurylid Engelfriedt: Dianne de Leeuw heeft evenveel kansen als Amerikaanse Hamiil Z0KL DONDERDAG 4 MAART 1976 sport l4 DEN HAAG - FC Den Haag is er niet in geslaagd een aanvankelijk zekere halve-finaleplaats in het Europacup II- gebeuren tegen de Engelse bekerhouder West Ham United vast te houden. Na een verrassende 4-0-voorsprong bij rust kwamen de 'hammers' die de Hagenaars in de tweede helft bij tijd en wijle wegspeelden, tot 4-2 terug zodat de Londenaren over twee weken op eigen terrein aan 2-0 winst genoeg hebben om de halve finale binnen te stappen. Aad Mansveld was bij FC Den Haag wederom de grote gangmaker die zijn club via drie doelpunten (twee penalty's) in een droompositie manoeuvreerde. Lex Schoenmaker maakte het Zuiderpark helemaal gek (4-0) maar Jennings temperde de feestvreugde met twee treffers. De zeer verminderde concentratie van de Hagenaars in de tweede helft bracht hen toch nog in een onzekere uitgangsposi tie. Zonder enig afwachten, zonder de tegenstander te taxeren, deed Aad Mansveld wat trainer Boskov hem had opgedragen: zoveel mogelijk opkomen en .rammen'. FC Den Haags laatste man, die zijn club vrijwel zeker ook volgend seizoen trouw zal blijven, zette de Engelsen al in de eerste minuten on- DEN HAAG - De Europacupwed strijd FC Den Haag-West Ham United in het Zuiderparkstadion in Den Haag is woensdagavond vijf minuten later begonnen, om dat er onder de toeschouwers vechtpartijen waren ontstaan. Nederlandse en Britse supporters vlogen elkaar in de haren en, naar de politie meedeelde, gingen ook Nederlanders onderling op de vuist. Resultaat van de handtaste lijkheden was, dat twee Britten en Drie Nederlanders met hoofdletsel naar een ziekenhuis moesten. De Haagse politie achtte het raadzaam 20 man van de mobiele eenheid tussen de Britse en Neder landse supporters te plaatsen om verdere moeilijkheden te voorko men, dan wel snel de kop in te drukken. 's Middags hield de Haagse politie twee Britten aan die probeerden de kassa van een winkelier in de Raamstraat mee te nemen. Toen de winkelier dit probeerde te ver hinderen, sloegen de Engelsen hem een hoofdwond, die in een ziekenhuis moest worden behan deld. De supporters van West Ham United hebben de wedstrijd niet kunnen volgen, want zij wer den ingesloten. DEN HAAG - Ron Greenwood, alge meen manager van West Ham United verdween direct na de wedstrijd tegen FC Den Haag met zijn spelers naar het Haagse Bel Air hotel, waar de ploeg zijnh ritrek heeft genomen. De Engelsen wensten niet in het spelershome van FC Den Haag te komen, uit protest tegen de naar hun mening slechte lei ding van scheidsrechter Rudi Gloeck- ner, die FC Den Haag twee strafschop pen toekende en Lex Schoenmaker via een vreemd opgeworpen scheidsrech terbal in staat stelde Den Haag op een 4-0-voorsprong te zetten. De Oostduitse arbiter wilde niet in gaan op zijn genomen beslissingen. ..Dat mag ik niet van de UEFA. De wed strijd is gespeeld". Naar de mening van FC Den Haag-trainer Boskov heeft Gloeckner correct gefloten. Toch was Lex Schoenmaker niet on tevreden en zelfs enigszins gelukkig met de beslissingen van de scheidsrechter. Over die scheidsrechterbal zegt Schoenmaker: „Gloeckner zei tegen mij: de bal is voor u. Nou, dat liet ik me niet twee keer zeggen. Die Engelsman bleef gewoon staan". Op weg naar de spelersbus wilde Biliy Bonds alleen kwijt dat West Ham nog geen verslagen ploeg is. „Een 2- 0-overwinning is voldoende". Niet al leen de Engelsen maar zeker ook de Ha genaars zelf waren zeer verrast over de terugval van FC Den Haag in de tweede helft. Mansveld: „Natuurlijk is het jammer, dat we die grote voorsprong uit handen gaven. Wij hebben het na rust te gemakkelijk genomen. Toch is het voor mij geen punt:, we zitten in de halve fina le". Boskov was vooral te spreken over de houding van het Haagse publiek. „Gloeckner had gewaarschuwd dat wanneer er nog meer bierflesjes op het veld gegooid zouden worden, hij de wed strijd zou staken. Iedereen hield zich daaraan, zodat we gelukkig niet met een UEFA-boete komen te zitten". De FC Den Haag-trainer zegt er voor honderd procent zeker van te zijn dat zijn team de laatste vier in het Europacup II- toernooi bereikt. En tot slot over Gloeckner: „Ik hoop dat we in Londen net zo'n goede scheidsrechter krij gen der zware druk. Voor en achter, overal was de absolute rustmaker te vinden. West Ham United, gehandicapt door blessures van Holland, Brooking, McDowell en zelfs hun teammanager Lyall kreeg geen enkele kans te accli matiseren. Het eerste gevaar voor doelman Mar vin Day kwam van... Mansveld. Zijn langzamerhand bekende opkomen heeft al menig doelman van formaat wanhopig gemaakt. In de 11e minuut was de West Ham-goalie machteloos toen linkerspits Leen Swanenburg de bal voor doel bracht, Schoenmaker doorkopte en Mansveld in kon kogelen: 1-0. West Ham United, in de Engelse com petitie afgelopen zaterdag nog met 4-0 door Manchester United afgedroogd, toonde in die beginfase inderdaad weg gezakt te zijn. Een zeker niet briljant spelend FC Den Haag had weinig moeite de chaotisch voetballende hammers van zich af te houden. Alan Taylor en Keve Robson konden in de West Ham-voorhoede niet veel meer doen dan achter paniekballen van verdedigers McGiven, Lock en Tommy Taylor aanrennen. McGiven was het ook die na een klein kwartier Den Haag op 2-0 zou brengen. Een tamelijk ongevaarlijke bal dwar relde tussen hem en Tommy Taylor het strafschopgebied in. McGiven raakte de bal echter met de hand en de reso luut leidende Oostduitse arbiter Rudi Gloeckner wees naar de stip; 'Aaadje, Aadje' smeekte het uitverkochte Zuid erpark. Mansveld kwam en schoot raak: 2-0. Uitzinnig publiek De ongeveer 2000 Engelse supporters, van wie er enkelen de wedstrijd misten, zij werden wegens dronkenschap woensdagmiddag in de Haagse binnen stad gearresteerd, verroerden zich niet meer. De teleurstelling, meer nog de verbazing, was groot. En nadat Gloeck ner Robson en Bonds het geel had voor gehouden, was het wederom maestro Mansveld die het Haagse publiek uit zinnig van vreugde maakte. Na enkele goede Engelse aanvallende acties vloerde Lock oprukkende verde diger Van Vliet op de rand van het straf schopgebied en FC Den Haag kon de Oostduitser dankbaar zijn dat Mans veld zijn tweede penalty mocht nemen. Nu vloog de bal Day rechts om de oren: 3-0. De sensatie had nog zijn hoogtepunt niet bereikt. Een Haags bierflesje bracht de Nederlandse bekerhouder op een enigszins geflatteerde 4-0. Gloeckner onderbrak het spel voor een op het veld geworpen flesje, hij liep terug het veld in en gaf een 'razendsnelle' scheidsrech- tersbal. De bal werd als het ware door hem op de voet van Schoenmaker ge gooid. De Engelsen bleven verbouwe reerd staan maar Schoenmaker ging er alleen vandoor en omzeilde Tommy DEN HAAG - Een bijzonder belangrijk moment in de Europacupwedstrijd tussen Den Haag en West Ham: 1 mi nuut voor tijd haalt de Bntse verdedi ger Tommy Taylor met een acrobati sche omhaal een kopbal van Hagenaar Joop Korevaar van de lijn. Het werd net geen 5-2. Taylor en daarna de Engelse doelman voor de vierde keer: 4-0. De Boskov-brigade moest zich een moment in een droom gewaand heb ben. Zo'n voorsprong tegen een gere nommeerde Engelse club die in 1964 de Europacup II veroverde. Toen echter een verslapping in de concentratie bij de Hagenaars. De routine en de inzet bij de West Ham United-spelers waren enorm en zij vertoonden geen sporen van aangeslagen te zijn. Zo verrassend als de hoge voorsprong van FC Den Haag was. zo opmerkelijk was de come-back van West Ham United direct in het tweede bedrijf. De Engelsen, met Coleman voor McGiven in de ploeg, lie ten voor het eerst zien wel degelijk enige voetbalintelligentie in huis te hebben waar Boskov het de laatste we ken steeds over had. Na twee identiek opgezette acties stond West Ham na 13 minuten in de tweede helft nog maar op een 4- 2-achterstand. Gesteund door een zin gend Engels legioen rukte middenvel der Paddon in de 13e en 16e minuut naar voren, worstelde zach langs De -C.aiuwë en Van. Vliet ëri beide malen werd zijn voorzet door Jenritrigs'achter Thië ge werkt, Bijna had Jennings de hattrick van Mansveld gevenaard, maar zijn venij nige schuiver werd even nadat hij zijn tweede treffer had gescoord op miracu leuze wijze door doelman Ton Thie ge stopt. Ineens stond FC Den Haag ou derwets onder druk. De Caluwé kon niet anders doen dan Paddon, de man die voor de listige voorzetten zorgde, grof onderuit te halen. En dat betekende ook voor hem een gele kaart. West Ham Uni ted, de laatste weken vaak met maar één of twee spitsen opererend, kwam nu wel massaal uit. En met name de sneb heid waarmee de Londenaren de bal af speelden (ook vaak foutieve passes), maakte de ploeg moeilijk bespeelbaar voor FC Den Haag dat in die tweede helft het middenveld geheel moest prijsgeven. Den Haag bleef echter overeind en kreeg, zelfs in de laatste minuut een le vensgrote kans alsnog veilig te komen. Een bal van Korevaar werd echter op de doellijn door Tommy Taylor met een TERNEUZEN - Indrukwekkende cij fers: 220 deelnemers: 320 partijen ho ren bij het Terneuzen/AMC badmin- tontoernooi dat aanstaand weekeinde in 't Zwaantje te Terneuzen wordt ge houden. Twee volle uagen wordt er gestreden om de hoogste eer in de B-groep, de C-groep en de CX-groep. In deze laatste groep doen alleen badminton liefhebbers mee, die, niet hoger spelen dan de vierde klas van de districtscompetitie. „De animo den daar door Terneuzen van geplukt. Het zijn in tegenstelling tot vorig jaar niet de bekende sterke Belgen die ko men. Een Pan Hok Dji bijvoorbeeld, die vorig jaar erg goed speelde, kan er niet bij zijn omdat hij aan de natio nale kampioenschappen van België meedoet die tegelijkertijd worden ge speeld. Kwantitatief heeft Terneuzen echter niet te klagen over de aanmel dingen vanuit België. Een- nieuwtje voor deze CX-groep is geweldig", verzekert Terneuzen/AMC-toernooi is dat het wedstrijdleider Jan Peters uit Hoek. Het is het eerste jaar dat hij de voor het eerst een bondstoemooi is. Dit moet wel, anders kunnen de deel- 'hool'dwedstrijdleider' is bij het Ter- nemers niet in aanmerking komen neuzentoernooi, dat voor de zesde keer >vordt georganiseerd. Uren-steekt de hoofdanalist bij de wa terleiding 'in Terneuzen in Terneuzen in de badmintonsport, en dat met de volledige toestemming van zijn vrouw. „Ik heb ze ook enthousiast gemaakt voor de punten die nodig zijn een hogere groep terecht te.komen. In de B-groep heeft de organisatie te kampen met een lichte tegenvaller. De inschrijvingen m deze kwalitatief sterkste groep zijn niet overweldigend. Alleen het herenenkelspel en het ge mengd dubbel gaan door m deze groep. de club doe is ook voor haar club' licht Jan Peters dit 'geheim' lachend toe. In zijn woning in Hoek staat de eerste indeling keurig op de tafelsche ma's na de loting die al eerder plaats vond. Overigens houdt het niet op met de hierboven vermelde categorieën: er zijn ook nog twee groepen gemaakt voor jeugdspelers en ook daar is de animo werkelijk enorm. Veel meer aanmeldingen kon Terneuzen dan ook niet meer hebben, want dan had de zesbanige sporthal in Terneuzen het programma niet meer in twee dagen kunnen afwerken. Het komt er trou wens met dit deelnemersaantal al op neer dat er vooral op zaterdag een lange dag gedraaid moet worden. Zon dag om zes uur hoopt men zo ver te zijn dat de sponsor van Terneuzen, de directeur van de AMC- pannenfabrieken, de prijzen uit kan omhaal weBgehaald Aanvoerder Bi y relken prijzen besc"hlibaar werden Bond ziet voor West Ham ümted alle Md door sponsor. kans zich m Londen alsnog voor de halve finale te kwalificeren. „Ons sta- Erg blij is Jan Peters met het feit dat dion is al uitverkocht en thuis spelen we er veel zuiderburen inschreven voor stukken beter. Ik ben zeer gelukkig met het toernooi. De contacten van de bc deze nederlaag. Ik begrijp niet dat FC Terneuzen met de Belgen liggen nu Den Haag na de rust zo verslapte". eenmaal prima en de vruchten wor- verband, omdat er voor de spelsoorten damesenkelspel, damesdubbel en her- endubbel te weinig inschrijvingen wa ren. In dat herenenkel moeten Jan Willem Visser, Jan Fraanje,, Tobi Lammers en Mickey Titaley uitmaken wie de eerste prijs haalt. Jan Willem Visser met Ma rijke van Driel, Jan Fraanje met Ria Elliott en Tobi Lammers met Anita Lammers moeten in het gemengd dubbel strijden om de hoogste eer. In de C-poule maakt Nico Smolders bij de heren (27 inschrijvers) een goede kans. Jan van Sommeren en de Ter- neuzentalenten Paul Tazelaar en Paul Jurriëns kunnen misschien nog roet in het eten gooien. Van de 20 dames in het C-enkelspel zijn Brigitte van de Water, Marijke van Driel, Annet Veer man en Elvira Vermeulen de kansheb- Twaalf koppels i gaven in de ogen over plaatsing moesten beslissen zo weinig onderling verschil te zien dat er geloot is. Zoals dat trouwens ook nog in enkele andere groepen ge beurd is. Toch lijkt het er op dat Nico Smolders met Jan van Sommeren alsmede Paul Jurriëns met Renë Lips een goed resultaat kunnen halen. Het damesdubbel wordt vermoedelijk een Terneuzenstrijd tussen Brigitte van de Water met Petra Fraanje en Annet Veerman met Marijke van Driel. In het gemengd dubbel (22 inschrijvin gen) staan Trudie en Nico Smolders al met één been in de finale. Brigitte van de Water en Paul Jurriëns of misschien Cobi Ploegaert met Jan van Somme ren zullen echter alle moeite doen om het Middelburgse echtpaar een stap voor te zijn. Jan Peters heeft nog grote twijfels over deze plaatsingen in de C-groep omdat er nogal wat Belgen meedoen waarvan de sterkte niet be kend is. Ook in de CX-groep schreven veel Belgen in. In het herenenkel bij voorbeeld de helft van de 38 deelne mers! Johan Tacq en Cees Louwerse hebben misschien een kans. Dat zelfde tweetal vormt ook een sterke heren- dubbel. Veel inschrijvingen in deze CX-groep, waar Jan Peters bijna me mand kent en dan ook verder geen voorspellingen doet. In de jeugdgroe pen is er, en dat omdat het reglemen tair verboden is, met geplaatst. Ook omdat er in deze groepen weer veel Belgen zitten durft Jan Peters nauwelijks in het koffiedik te kijken. In de oudste leeftijdsgroep noemt hij bij. de dames Estella Vermeulen en Anita Ekkebus. Diezelfde Anita Ekkebus krijgt samen met Judith Schelinsky waarschijnlijk te maken met Estella Vermeulen en Marianne van de Vijver. Bij de jongste groep vallen namen van bijvoorbeeld Gerard Tichelman, zijn zusje Valerie, Robin Liddell, Martin Ti- tiheru, Marian van de Vijver, Judith Vermeulen en Helen Titiheru. Jan Peters rekent er op dat zaterdag en zondag alles soepel verloopt. De wedstrijdcommissie, bestaande uit het herendubbeL Marijke van Driel, Arnold Emmerik en Paul Tazelaar, helot daaraan zeker mee. Bondsgedelegeerde is jhr. D. C. Valckenier von Geusau uit Oost- Souburg. Simon Christiaanse uit Kou- dekerke is hoofdscheidsrechter. GOTHENBURG - In de kunstrij- derij heeft Nederland het altijd van uitschieters moeten hebben. In de jaren vijftig en zestig waren de ouders van Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra in staat en bereid om ten behoeve van hun dochters zware financile aderlatingen te ondergaan. Al vroeg, en vele jaren lang, stuurden zij hun kind naar het buitenland, om daar het, zoals later bleek, duidelijk aanwezige talent voldoende bij te laten scha ven. De derde uitschieter is na tuurlijk Dianne de Leeuw, toeval lig in het bezit van het Nederlands paspoort, die dankbaar gebruik maakte van de opofferingen van haar ouders en profiteerde van de trainingsfaciliteiten in de Ver enigde Staten. Verder was en is er, behalve een beetje talent en goede wil, eigenlijk mets. In Nederland zelf is het voor een beoefenaar van de kunstrijd- sport nu eenmaal niet te doen om zich naar de internationale top te werken. Toen, in de jaren van Joan en Sjoukje. was dat onmogelijk en nu, in de laatste weken van het tijdperk-Dianne de Leeuw, is dat nog zo. In die voor de Nederlandse kunstrijders en -rijdsters frustre rende situatie zal voorlopig geen verandering komen, getuige ook de woorden van de in Gothenburg als jurylid van de wereldkampioen schappen aanwezige Paul Engel friedt, voorzitter van de landelijke technische commissie kunstrijden Engelfriedt: „Wat er straks, als Dianne prof wordt, van het Neder landse kunstrijden overblijft? Naar ik vrees niet veel. Om de kunstrijd- sport in Nederland tè verbeteren, naar de internationale top te bren gen, moet je het hele systeem ver anderen. Dat betekent, dat je er voor moet zorgen dat er in Neder land trainingsmogelijkheden ko men. Die er nu helemaal niet zijn. Als je de ijshal van De Uithof elke dag vijf of zes uur zou huren, dan moet je een bedrag betalen waar mee enkele tonnen zouden zijn ge moeid. De KNSB kan zoiets ten enenmale niet betalen. Onmoge lijk. De andere mogelijkheid is de meest talentvolle meisjes naar het buitenland te sturen. Maar ook dat is veel te duur, Bovendien ben ik er een tegenstander van. Die kinde ren moeten toch ook een jeugd hebben"? Een uitzichtloze situatie dus. Engelfriedt: „Ja, ik zie het somber in. We kunnen hooguit een van de meisjes voor een klein jaar naar Amerika sturen. We waren dat vo rig jaar van plan met Sophie Ver laan, die toen nog erg goed reed en uitstekende vorderingen maakte. Maar zij zakte voor haar eindexa men. Daarom ging het niet door. Misschien dat we het volgend jaar met haar zusje Annemarie kunnen proberen, De Amerikaanse trainer Fassi heeft tenminste gezegd, dat hij haar wel onder zijn hoede wil nemen. Ik hoop dan ook, dat ze doorgaat met trainen en niet stopt, zoals, naar ik hoorde, haar vader zei. Ik kan me best voorstellen, dat die man is teleurgesteld omdat zijn dochters hier niet mogen meedoen. Maar het is echt het beste voor ze. Ze zouden waarschijnlijk toch als laatsten zijn geë ndigd. Dat is al leen maar deprimerend". Wat volgens Engelfriedt even eens beslist geen waarheid bevat is het dikwijls circulerende rod- deltje, dat de juryleden bij een in ternationaal kampioenschap al tevoren weten welke deelnemer zij op de eerste plaats zullen zetten en dat zij door trainers en coaches worden 'bewerkt'. Iets wat bij voorbeeld mevrouw De Leeuw, moeder van Dianne, woensdag beweerde. „De strijd is hier al lang beslist. Niet morgen, of overmor gen, maar nu al. Dorothy Hamill is al bij voorbaat de kampioene. Daarom zijn Dianne, Douglas (Chapman, haar trainer - red.) en ik ook het ongeveer zat. We maken dit nu al tien jaar mee en dat is meer dan genoeg. Ook daarom wordt Dianne straks professio nal". De volgende beschuldiging van moeder De Leeuw is eveneens niet mis. „Waarom denk je dat me vrouw Bon (het Nederlandse jury lid in Genève en Innsbruck) hier niet is? Omdat zij Dianne veel te lage cijfers gaf. In het leven gelden twee dingen: geld en liefde. Nou, liefde heeft zij in Innsbruck niet ge kregen, dus..." Reactie van Engelfriedt: „Dat is natuurlijk niet waar. Ik ben hier omdat mevrouw Bon het jureren van twee internationale toernooien gewoon genoeg vond. Bovendien geldt vanaf volgend jaar dat ieder jurylid op zijn minst eens in de drie jaar een internationaal toernooi moet jureren. Voor mij was het de laatste keer in 1964, op de Olympi sche Spelen in Innsbruck. Maar van al die beschuldigingen is hele maal niets waar. Mij is het in ieder geval nooit overkomen dat ze mij benaderden. De andere juryleden hier in Gothenburg ook niet. Ach, er zijn altijd mensen die het er niet mee eens zijn in sporten waar een jury beslist over de plaatsen. Ik rijd zelf paard en in die wereld gonst het ook altijd van de geruchten. Je leert er mee leven". Dus Dianne de Leeuw heeft alle kans om Dorothy Hamill deze keer te verslaan? Engelfriedt: „Ze heeft een even grote kans. Alleen moet ze dan beter rijden dan in In nsbruck, waar ze gewoon de min dere was. Als ze na de figuren, die donderdagochtend werden afge werkt, aan de leiding gaat, geef ik haar een goede kans". FINALE R0LLEN- C0MPETITIE HULST - Zaterdagavond vindt in café 'De Ster' te Hulst de finale plaats van de rollencompelitie voor trimmers, die deze winter is gehouden door de toerclub Hulst. Het zal zaterdagavond ongetwijfeld voor de zoveelste maal een strijd wor den tussen Nico Bakker en Jurgen Stracke. Eerstgenoemde is vrijwel ze ker van de eindoverwinning en zal za terdagavond tijdens de huldiging de PZC-beker in ontvangst mogen ne men. Op de tweede plaats in het klas sement staat H. de Vos uit Heikant, terwijl Cees Hulsman op de derde plaats staat. Jurgen Stracke staat op de vierde plaats omdat hij een wed strijd gemist heeft. In de leeftijdsgroep boven de 35 jaar gaat de PZC-beker vrijwel zeker naar Piet Everzert met op de tweede plaats George Wijnacker. De wedstrijd van zaterdag staat voor iedereen open en begint om half acht. Er worden twee reeksen van 250 meter gereden. coffeïnevrije

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14