Sluisenaar rijdt al 114.000 km op zelfde brommer RAND- C0U- RANT CINEMA ROGER HOLLEVOET BROMT TUSSEN HUIS EN WERK Eet Smidt's TARWEBROOD van de warme bakker, de smidt C9 LANDSCHAP IKONEN KAMERORKEST DIVERSEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSCH-VLAANDEREN VOOR AFLEGGEN 100.000 km KREEG HIJ GOLDEN SPELD SLUIS - Elke morgen stapt dc 52- jarigc. Sluisenaar Roger Hollcvoct op zijn brommer om, via de kortste weg langs het kanaal Sluis-Damme. naar zijn werk in het Belgische plaatsje Zedelgem onder de rook van Brugge te toeren, 's Avonds tegen vijven komt hij terug l>ij zijn huis aan de Dinsdag straat in Sluis. Wijzend op z'n brom fiets zegt Roger: „Die dagelijkse 00 km op en neer naar mijn werk rijd ik sinds ik in Sluis ben komen wonen en panne gevallen en ik heb ook nooit zonder benzine gestaan. Ik heb wel 's een lekke band gehad, dat is een verve lend karweitje om op te knappen. Onderhoud Het onderhoud van de bromfiets houdt Roger Hollevoet in eigen hand en dat is hem wel toevertrouwd, want van be roep is hij onderhoudsmonteur bij het toeleveringsbedrijf Matton in Zedel- gem „Ik heb alle zorg voor de gereed schapsmachines en ik maak zelf ge reedschappen Aan zijn brommer heeft hij in feite nooit behoeven te sleutelen. Hel. motortje is nog nooit voor algehele revisie uit elkaar geweest dat was in 1951. Ik ben Belg van ge boorte maar ik heb altijd graag in Sluis willen wonen. Ik heb er nooit tegenop gezien om die afstand te moe ten afleggen. Vroeger toen dc vijf daagse werkweek nog niet was door gevoerd, was het zes dagen per weck Sluis-Zedclgcm en terug. Ongeveer dertien jaar heb ik die tijd nog mee gemaakt. Ik hen in al die jaren nog nooit ziek geweest, dus al die verhalen dat je kou vat van het stilzitten op een brommer zijn fabeltjes. Wel heb ik zo nn en dan last van spierpijn maar dat beeft niks met bromfietsen 1c maken, dat komt doordat ik polio heb gehad." In 1951 kocht Roger Hollevoet zijn eer ste bromfiets. „Het was eigenlijk geen bromfiets maar zo'n eitje, een motortje met zo'n stuk waterslang er aan dal je voorop je fiets kon planten." De laatste negen jaar rijdt hij op dezelfde brom mer. Op 18 oktober 1968 kocht hij 'dit stalen ro^je' en tot op dc dag van van daag bromt hij er nog steeds op. „Ik ben met deze bromfiets nog nooit in f ADVERTENTIE). Nieuwe Diepstraat 1 TERNEUZEN en toch heeft het Intussen al 114.000 km gevreten „Het enige wat ik aan mijn brommer heb moeten vernieu wen, zijn de banden, een paar tand- wicltjes en de contactpunten, verder niks. Met-een stel banden doe ik tussen do 15 en 18.000 km. Mijn verbruik aan benzine is na al die kilometers nooit toegenomen, steeds een op veertig tol vijftig, al naar gelang dc weersomstan digheden," vertelt Roger Soms moet de op 40 km precies afge stelde brommer flink ploegen, want Roger Hollevoet laat "m niet staan in- dien het stortm. hagelt, regent ol sneeuwt. ..Als 't wat al te glad op de Per dag legt Roger Hollevoet <52i 66 weg is wacht ik tot het wegdek weer km af lussen zijn huis aan de Dinsdag- lichtelijk ontdooit is en daar gaat-ie straat ui Sluis en zijn werk in het Bel- dan weer gische plaatsje Zedelgem. Zilver en goud Onlangs kreeg Roger Hollevoet van de Kreidler-lmporteur. dc firma Van Veen. een gouden speld aangeboden, omdat hij 100 000 km met de zelfde brommer had afgelegd Voor 50 000 wegkilomc- ters kreeg hij een paar jaar tevoren een zilveren speld. Bij deze 'huldiging' in liet Slulse café De Pauw waren ook de Zeeuwse Importeur De Pree uit Mid delburg en de heer J Glincke van Kreldler-bromfietsen België aanwezig .Die spelden krijg je op aanvraag." vertelt Roger Hollevoet, „In heel Ne derlancl is het pas drie keer voorgeku men dat iemand goud kreeg voor zijn Kreidlcr. In Zeeland ben ik de eerste met goud, Zilver krijg Je nogal snol omdat 50.000 km natuurlijk niet zo'n moeilijke toer is met de zelfde." Roger Hollevoet heeft door de jaren heen ruim 430 000 kilometers achter de wielen gelaten. „Dat brommen wordt zo langzamer hand voor mij een automatisme. Tus sen mijn woning en mijn werk ken ik elk puntje en plutje van de weg 'f Morgens kom ik in de wintermaanden tot Brugge zeker geen mens op de weg tegen.In aanklacht tegen de auto mobilist in het algemeen zegt Rogei Hollevoet: „Als bromfiets tel je nauwe lijks mee m het verkeer. Vooral in Bel giè wordt je maar weinig gerespecteerc door de autómobilisi Door de radio klonk. J'attendral. Een oude koe. opgetakeld uil de sloot? Of al die Jaren nooit weggeweest? Hoe het ook zij. een keer reden mijn vriendin en ik per fiets naar Z. in België. Er draaide daar een film waar Tino Rossi in optrad. Hu was ons bekend van de schellakplaal. Met een dunne oude herenstem zong hij ongegeneerd liedjes met weinig hoopgevende en niet opbeurende teksten over verre, afwezige ge liefden die nooit terugkwamen en blijkbaar nog te lui waren om iets van zich te laten horen. Tino Rossi. Een leeddeskundige. zo men wil een cl- lende specialist in de liefde. Zelfs als er door zijn re pertoire eens een vrolijk versje liep klonk dal nog niet bemoedigend Dc hier door mij gewraakte zanger was op het breekbare schellak - ik liet de plaat gelukkig ecu keer uit mijn handen vallen - ook met 'J'attandrai' beluisteren En nu gingen we hem dus zien. te Z. In de cinema Andere tijden andere zeden Veel uas onbereikbaar, dc materiele welvaart was gering, sociale zekerheid ontbrak, men liet de ouden en gebrekkigen op een houtje bijten - letterlijk. Wij.tongeren liepen rond met hoop en geloof aan geluk Zo bezien bezaten we rijk dom. Z. lag een dik. anderhalf uur fietsen ver, dat was ruim drie uur trappen langs het kanaal. Jammer voor ons waaide de wind beide keren uit dc verkeerde richting naar ons toe Heen hadden we wind legen en op de terugweg was hij weer gedraaid, zodat we er op nieuw tegenop moesten boksen. Eenmaal le Z. stond de brug over het kanaal open Ook dat vermocht niet ons te ontmoedigen Wc waren het gewend. Het bedieningspersoneel was blijkbaar zuinig op deze brug. vaak open en dicht laten gaan zou wellicht vroegtijdige slijtage in de hand werken. Men liet dc brug daarom maar open staan tot ook het verst vertvijderde schip in de scliutkolk van Ter- neuzen er doorheen gevaren was. Na geruime tijd wachten was het eindelijk zover dat. we voor een somber gebouw stonden met het naam bord 'Cinema'. Binnen stond een man ter verivelko- ming met een zaklantaarn in de hand. Een vriende lijke figuur met een flinke pet op zijn kop Ik gelooj trouwens dal de hele filmprojectie op zaklantaarns draaide Er schortte nogal eens wat. het leek alle maal een beetje behelpen, de rolprent viel zo nu cn dan uit In de duistere entree van de filmzaal maande de man ons fluisterend tot voorzichtigheid bij het lopen Ge hoord de luidruchtigheid die ons tegemoet zweefde kon ik dat fluisteren niet plaatsen Praatgeluiden gerinkel van glaswerk, het gesis van een tapkraan Er hing tevens de onmiskenbare geur van bier Toen we aan dc duisternis gewend waren, bicken dezr blijde levenstekens te komen uit dc richting ran het rijk met dranken gevulde buffet, dat ten gerieve con dc bezoekers achterin de zaal was opgesteld Ik ge loof dan ook dat er meer staanplaatsen bij de toog dan zitplaatsen in de zaal bezet waren- Volstrekt overbodig om in deze ruimte met getem perde slem te waarschuwen: 'Pas opGe gaat de leegte in.' Ik wist niet wal 'de leegte' was. maar paste niettemin op Mijn vriendin, die voor me uit liep, deed dat niet, struikelde en viel languit van hel afstapje op de houten vloer. Een komisch effect, uiant veel plezier in dit leven vindt zijn oorsprong in leedver maak Iemand te zien vallen - ook al was het ren can ons beiden zonder zichlbare ernstige gevolgen wekte onvermijdelijk onze lachlust op. Op dc klapstoeltjes gezeten duurde het even voor we van het lachen bekomen waren Een juffrouw begon hardhandig een piano te bewerken, de film ving aan. Tino Rossi kwam in beeld Het was een Franse film maar er was een Vlaams opschrift. Bovendien bleet de man met de pet behalve portier ook de exphea- leur te zijn die ten behoeve van de vele aanwezige blinden de gedrukte tekst met verwaarlozing can enig leesteken voorlas. De film was niet zoveel zaaks, maar over de vrouwelijke hoofdrolspeelster warm de cinemagasten, die achter ons aan de toog stonden best te spreken. Haar verschijning op het witte doek leidde tot merkwaardige reacties. Er brak een ka- haal los waarin smakkende lipklanken en klakken met de tong om de voorrang streden. Iemand liet een passend 'kukelekuuu' horen en er klonk ook een schel alarmerend gefluit Kortomde hel was losge broken in het zaaltje. Welk een opschudding voor een arm. onschuldig meisje, dat niet eens persoonlijk aanwezig was Ge lukkig was de film vlug afgelopen en fietsten we weer naar huis. Tegen de icind in Uiteraard- S? aj ia s Zeeuws-Vlaams filmhuis 't Kiekkot draait vanaf donderdag de film r 'Landschap na de slag' van A. Wajda. Spelers: Daniel Olbrychinski, StanislaVva Cellinska. 'Landschap na de slag' is hoofdzakelijk gebaseerd op de novelle 'De slag van Grunwald'. al werden er ook andere verhalen van Borowski in verwerkt. In de winter van 1945 worden de door de Amerikanen bevrijde gevange nen uit een nazi-concentratiekamp overgebracht naar een complex oude s s.-barakkcn. waar ze moeten blijven tot hun identiteit en toe komst. zijn vastgesteld Een paar duizend mensen proberen weer te le ven. Er wordt weer als vroeger gebeden bij folkloristisch aandoende godsdienstige plechtigheden, er wordt gemarcheerd door militaire groe pen, er zijn er die uit stelen gaan, ruzies worden uitgeleefd, allerlei emo ties zoeken een uitweg en er wordt ook weer op communisten geschol den. 'Landschap na de slag' draait donderdagavond om 20 uur in het Zuid- landpodiumtheater in Temeuzen. vrijdag eveneens om 20 uur bij Chez Renee in Oostburg en zaterdag - ook om 20 uur - in de Halle te Axel mens zich af van het beeld? Dit gaat niet op voor de ikoon. een twee dimensionaal schilderij, Is het beeld in drie diemensies te materieel? Vanwaar anders die grote belangstelling, ook in religieuze kringen, voor de oosterse ikonen? Zijn onze ogen opengegaan voor de mysterieuze aantrekkingskracht van speciaal de Russische ikonen? Hebben de emi granten van na de laatste wereldoorlog onze interesse gewekt? Het zijn vragen waarop prof dr Hendrix wil ingaan Hij illustreert, zijn betoog met een' aantal dia's. Zaterdagavond geeft het Belgisch kamerorkest onder leiding van Geor ges Maes een concert in Den Dullaert in Hulst Er worden werken uitgevoerd van Brehy, Vivaldi. Haydn, Mozart en Britten. Het Belgisch kamerorkest bestaat sinds 1958 en het heeft dc afgelopen jaren internationale bekendheid gekregen. Dat gebeurde onder meer door het, veelvuldig optreden tijdens het. Festival van Vlaanderen. In '68 werd het orkest onderscheiden met de Fuga-trofee en het diploma van de Unie van Belgische componisten. De bijzondere interesse van deze musici gaal uit naar composities van Belgische toondichters. Het con cert begint om 20 uur. Zaterdag 20 maart is in Terneuzen de musical 'een kannibaal zoals jij en ik' van Freek de Jonge en Bram Vermeulen te zien. Zaterdag 27 maart treedt in de kerk van Westdorpe de Maastreechter Staar op. Het cabaret 'Vangrail' komt, donderdag 18 maart naar Den Dullaert in Hulst. In de Halle te Axel houdt professor P. Hendrix vrijdagavond een le'zinqr over Russische ikonen. Deze avond begint om 20 uur. Informatie: een heel meerkwaardig verschijnsel is het verdwijnen van beelden uit de rooms-katholieke kerken. Wendt de moderne religieuze De musical 'Een kannibaal zoals jij en ik' van het succesvolle duo Freek de Jonge en Bram Vermeulen is zaterdag 20 maart te zien in Terneuzen. KIDNAPPING KNOKKE VOOR BEROEPSHOF IN GENT. Het sche merig speurdersverhaal van ruim 1000 bladzijden, dat na acht maanden on derzoek werd samengesteld over de ge ruchtmakende ontvoering op zondag 22 juni 1975 van Hubert (6) en Ingnd i3i Bonnet uit de weelderige villa 'Itoe Dia' in Knokke, zal binnenkort nog eens breedvoerig worden belicht in het beroepshof in Gent. Men is tijdens de drie zittingen, die in de correctionele rechtbank in Brugge, voorgezeten door magistraat R. Claeys, gewijd werden aan deze raadselachtige strafzaak, be slist niet veel wijzer geworden. Helder bleek alleen, dat een puzzel werd voor geschoteld. waarin talloze stukjes ont breken. Kroongetuigen waren afwezig of wensten 'om begrijpelijke redenen'. zoals leden van de gerechtelijke politie het uitdrukten, naamloos te blijven. Ook de vermoedelijke daders van deze kinderontvoering - de eerste in de juri dische annalen van België - waren niet voltallig aanwezig. Dit zal ook in het beroepshof in Gent met het geval zijn. AUeen drie in Oostende gevestigde Ita lianen zullen daar. net als in Brugge, ter verantwoording geroepen worden. Het gaat in de allereerste plaats om Mario Cetera (31). die in de beruchte Oostendse Montmartrewijk de scepter zwaait over een aantal stripteasebars en andere nachtgelegenheden. Hij wordt afgeschilderd als het brein van de bende, al nam hij niet actief deel aan de eigenlijke ontvoering. Hij be schikt trouwens over een waterdicht alibi voor die bewuste nacht. Ondanks heftig protest, ook van zijn raadsman mr Allaerts. werd hij in Brugge ver oordeeld tot 5 jaar celstraf. Net voor de wettelijke termijn zou verstrijken, heelt hij tijdens het afgelopen week einde hoger beroep aangetekend tegen dit vonnis Een erg lastige beslis sing trouwens, want zijn jongere broer Guiseppe (26) werd vrijgesproken. Uiter aard kan het arrest in Gent helemaal anders luiden, ook al bevat het dossier weinig tastbare gegevens over zijn eventuele schuld. Het derde lid van het trio is Bebedetto Sapia (26). die in Oos tende algemeen beschouwd wordt als de knecht van de machtige Mario Loochenen was voor hem volkomen zinloos 'Zijn vingerafdrukken werden immers ontdekt in de villa in Knokke en ook in het departement in het flat gebouw 'Wimbledon' in Middelkerke. waar de twee kinderen 24 uren werden vastgehouden. Hij was dus één van de uilvoerders van de operatie, al beweert zijn raadsman mr W. de Becker, dat hij pas de avond van het drama zelf in de arm werd genomen en niet zo best wist wat er te gebeuren stond. Hij werd veroordeeld tot 4 jaar gevange nisstraf. De andere drie kerels, die in de villa van de rijke familie Bonnet die nacht zijn binnengedrongen, ontbraken ech ter in Brugge op het appel. Dit zal ook in Gent zo zijn. Alleen Tonio Paglïari kon in Italië aangehouden worden en hij zal daar ook terechtstaan. Hij door snuffelde samen met een zekere Seni- baldo Degrandis, die nog voortvluchtig is. gedurende ruim drie uren de villa en trok er dan vandoor met een aanzien lijke party juwelen. De twee kinderen werden echter meteen ontvoerd, niet alleen door Bebedetto Sapia. maar ook door een zekere Benito, die nooit kon ontmaskerd worden en die blijkbaar de leiding van de ganse operatie in han den had Vreemd vindt men nog steeds, dat nooit een poging werd on dernomen om losgeld te bekomen, het hoe en het waarom heeft men in Brugge niet vernomen en ongetwijfeld zal men in Gent geen sikkepit wijzer worden. Men stuit hier immers op de wet van het stilzwijgen, die in het mi lieu nog steeds heilig is DR HERMAN LE COMPTE WEER IN" CEL. Men beleeft thans de zoveelste aflevering van de ellenlang vervolgver haal van rebel-geneesheer dr. Herman Le Compte van Knokke Hij werd op nieuw aangehouden wegens de onwet tige uitoefening van de geneeskunde, dit op bevel van onderzoeksrechter A. Opstaele. Deze arts werd. zoals be kend, op 25 december 1975 levenslang geschorst door de door hem zo fel be- kampte "Orde van de Geneesheren'. Tegen deze drastische beslissing is thans in België geen verhaal meer mo gelijk. Aanvankelijk beloofde dr. Le Compte 'voorlopig' alle bedrijvigheid te zullen staken Hij heeft immers zijn taak aanhangig gemaakt bij het Eu ropees Hof in Luxemburg, terwijl hij eveneens een-procedure heeft ingezet bij de Europese commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg. Zijn advocaat, mr. John Bultinck. uit, Gent. vreest echter, dat het een hele tijd kan duren alvorens een arrest ge veld wordt door deze rechtscolleges. Wellicht daarom heeft dr. H Le Compte plots besloten gewoon zijn praktijk voort te zetten en hij stak dit ook niet onder sto.elen of banken. Van daar zijn nieuwe aanhouding. De raad kamer bij de correctionele rechtbank in Brugge wilde hem vrijdag j.l. weer in voorlopige vrijheid stellen, maar het Openbaar Ministerie tekende tegen deze beslissing hoger beroep aan Dr. Le Compte bleef dus m de cel. tot de Kamer van Inbeschuldigingsslelling van Gent, hem weer voorlopig op vnje voeten stelde in afwachting dat de zo veelste zaak tegen deze arts. die eens beweerde 'wellicht duizend jaar te zullen leven' door de rechtbank wordt beslecht zijn strijd is uiteraard gericht tegen de 'Orde van de Geneesheren'. Hij acht dit een volkomen onwettelijk organisme, dat hij door een arrest van de hoge Euro pese gerechtshoven van de kaart wil ve gen. BEROERING ROND HET VER GAAN VAN DE 'IBIS' Er heersen be roering, verslagenheid en onbegrip in de Vlaamse visserijkringen in verband met het vergaan op 13 november 1975 van de Zeebrugse treiler B. 604 'Ibis'. Het vaartuig werd op 4 mijlen van zijn thuishaven in de potdichte mist. in de grond geboord door de Britse zandzui ger 'Bowstream'. De vijf bemannings leden kwamen om het leven. Alles werd in het werk gesteld om het wrak te bergen. Pas meer clan twee maanden later was deze karwei opge knapt, Het parket van Brugge stelt onder leiding van procureur De Tandt een uitgebreid onderzoek in naar de raadselachtige omstandigheden van deze schipbreuk. De mogelijkheid werd zelfs geopperd, dat de verantwoorde lijken zouden vervolgd worden voor de correctionele rechtbank wegens on vrijwillige doodslag en het niet verle nen van hulp aan personen in nood. De onderzoeksraad voor de Zeevaart heeft ondertussen te Oostendse kapi tein Fleet van de 'Bowstream' en zijn machinist P. Miller in een openbare zitting ondervraagd. Het zicht was op het ogenblik van het drama beperkt tot 100 m en de Britse zandzuiger voer op de automatische piloot tegen een snelheid van 5 tot 6 knopen. Een loods werd niet aan boord genomen De ge zagvoerder van deze boot waagde hel er toch op Zeebrugge te verlaten. Hij achtte de situatie niet gevaarlijk, te meer, daar hij de route op zijn duim kent. Op de twee radarschermen heeft hij niets verdachts opgemerkt. De 50- jarige kapitein Fleet ve_rmoedt, dat het sein van de 'Ibis' verdoezeld werd door dit van een boei. Hij heeft ook geen enkel scheepsgeluid gehoord Plots ontwaarde hij aan stuurboord een wit licht De machines werden op achte ruit ingeschakeld en ongeveer terzelf- dertijd voelde men een lichte schok Noodoproepen werden uitgezonden Twee bemanningsleden zagen de Bel gische vissersboot met de kiel naar bo ven drijven. Ontzettend is, dat de 'Ibis' slechts twee uur na de aanvaring is ge zonken. Waarom werd geen afdoende hulp geboden? Dit geldt trouwens niet alleen voor de 'Bowstream' Er bevon den zich een zevental schepen in de buurt Op ten minste twee ervan ston den duikers en reddingssloepen klaar om in te grijpen. De operatie werd ech ter geleid vanuit het nautisch centrum te Oostende. Van daaruit cn ook van uit Zeebrugge zelf werden reddings vaartuigen uitgezonden, die echter we gens de potdichte mist met de grootste moeilijkheden te kampen hadden. Ook op dit stuk stelt het parket van Brugge een ernstig onderzoek in. Men wil na gaan of er geen dramatische beleids fouten werden gemaakt. Hoe dan ook, erg pijnlijk is vooral de nare indruk, dat niet alle kansen werden gegrepen om de bemanning van de 'Ibis' ter hulp te snellen. HUIS BRUGSE STAATSMAN A. VAN ACKER WORDT MUSEUM. Het sierlijke huis van wijlen Staatsminister Achiel Van Acker aan de St. Annarei in Brugge zal later wellicht tot een mu seum worden ingericht, Deze op 77- jarige leeftijd in juli van vorig jaar overleden politicus was in feite een brok legende. Deze socialist, die dertig jaar lang zijn zeer persoonlijke stempel heeft gedrukt op het Belgisch parle mentair leven, werd door voor- en tegenstanders op de handen gedragen. Hij was ook voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en her haaldelijk eerste-minister. Enorm po pulair werd Achiel van Acker na de tweede wereldoorlog met de met klank gewonnen 'kolenslag'. Voor zijn eco nomische heropleving had België 30 miljoen ton kolen per jaar nodig, maar de produktie bedroeg amper 25 van dit streefcijfer, dat uiteindelijk werd bereikt Hij bond toen ook een verbe ten strijd aan tegen de inflatie en hier over liet hij zelfs treinen beschilderen met de leuze 'Laat u niet beetnemen' Hij stamde tut een arbeidersgezin met twaalf kinderen. Zijn vader was man denmaker en A. van Acker was amper twaalf, wanneer hij de school moest verlaten om hem bij het vlechten te helper. Hij werd daarna schipper, dok werker en boekhandelaar. In 1926 deed hij zijn intrede in de gemeente raad van Brugge en het daaropvol- Het Van Acker-huis te Brugge. gende jaar werd hij op 29-jarige leeftijd de jongste Belgische volksvertegen woordiger van de toenmalige werklie denpartij. Hij was een erg belezen man, die zelf ook enkele verzen- en proza bundels publiceerde. Hij was echter vooral een verwoed boekenverzame laar. In het koopmanshuis uit de 16fl eeuw aan de St. Annarei. dat hij seden. 1964 betrok, bevindt zich een schat van ruim 15.000 volumes. Het stadsbestuur heeft nu onderhandelingen aange knoopt om het huis met de inboedel verwerven. Het kwam reeds tot een principieel akkoord De Bruggelinge1 vinden het een uitstekend initiatie', want zij hielden van deze nationale po litieke figuur, die in hart en mere j steeds een volksmens is geblev wiens hele leven doorspekt is gewee met, sappige anecdotes, emanuel dotsrlaere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 24