PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND CENTRUM VAN DE HANDEL IN HARD-DRUGS Dr Holtrop vrijdag naar VS Twijfels over mogelijkheden dagrecreatie Grevelingenbekken terug te dringen Van Agt: narcotica-brigades bij rijkspolitie SLAPTE SCHEEPSBOUW BEDREIGT WERK VAN ZEKER 15.000 MENSEN de krant van zeeland President RSV in interview: StU-lerrem pag. 2 21 pe (oorgang no. 53 UTooMtlog 3 maar» 1976 PPR-bestuurders nemen ontslag DEN HAAG De onenigheid in de jirtijiop van de PPR heeft geleid tot onverwachte aftreden van vice- rtorzitter drs. T. Jonkergouw en het y Leo van den Berg uil het parti.fbe- jtanr. Zij hebben aangekondigd per 1 jjjart hun partijfuncties te hebben jeergelcgd uit protest tegen de steun 'na de PPR aan het kabinetsbeleid inzake de nieuwe wet op de onderne- alngsraden. a zijn al enige tijd lid van de Serkgroèp Radikaie Politiek, die void' geleid door Pier van Gorkum. Dj'oud-kamerlid stapte vorig jaar uit fractie omdat hij zich niet lai ion verenigen met de partijlijn. crisis binnen de PPR dreigt nu rkgroep over enige tijd bespre- vjgea wil gaan voeren met onder andere de PSP en mogelijk ook ande re politieke groeperingen. Eerst wil men afwachten of binnen de PPR voldoende steun voor de opstandige ewegig kan worden gevonden. Jonkergouw zei dinsdagavond de vraagd dat hij de uitspraak van de técgroep niet representatief acht wcj de mening van de partijleden. In communiqué dat dinsdagavond iz k pers werd verstrekt, spreken cVrede opgestapte bestuursleden van ponder het juk van de confessio- aia doorgaan van de PPR'' bij het ;;lereren van het nieuwe wetsontwerp op de ondernemingsraden. Jonker- jorw ïcht het niet- uitgesloten dat ook andere bestuursleden het voor- 'jsld van hem en van Van den Berg nien volgen. Jncüeleider Bas de Gaay Fortman Tin de PPR zei in een reactie niet te sloven dat een scheuring de PPR be- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt van justitie heeft dinsdag de vrees geuit dat Nederland een internationaal centrum is gewor den voor de handel in hard-drugs. In 1971 werd nog slechts 50 gram heroïne in beslag genomen tegen in 1975 ruim 60 kilo en in de eerste twee maanden van dit jaar al 20 kilo, aldus Van Agt tijdens het drugdebat in de tweede kamer. Als antwoord op deze sterk toegenomen handel in hard-drugs zal nu ook de rijkspoli tie gaan werken met speciaal opgeleide narcotica-brigades. Vorig jaar heeft een 25-tal rijksrechercheurs daartoe in de Verenigde Staten een gespecialiseerde opleiding ontvangen. Dit jaar zullen nog eens 25 man stage gaan lopen in de Verenigde Staten. Bij de gemeentepolities van de grote steden werken al enige tijd drug teams, maar die vallen onder de verantwoordelijkheid van bin nenlandse zaken, aldus Van Agt. Van Agt verzette zich dinsdag met kracht tegen de aandrang van CHU en DS'70 om ook het bezit voor eigen gebruik van marihuana en hasjiesj in de nieuwe opiumwet tot een misdrijf te bestempelen. De „drastische" ver zwaring van de strafmaat tot 12 jaar met een boete van f250.000 is vol strekt uit den boze als het gaat om het gebruik van hennep, waarvan nog geen spoor van bewijs is geleverd dat het schadelijk is of tot verslaving leidt, aldus Van Agt. Ook een optrekken van de straf voor grensoverschrijdende handel tot zes jaar, waarom de KVP'er Du Chati- nier had gevraagd, vond hij niet no dig, gezien de verzwaring die de rege ring nu al voorstelt in vergelijking met de thans geldende wet. De bewindsman voelde ook niets voor de suggestie van WD-wor-d- voerster, mevrouw Veder-Smit, om de binnen- en buicenlandse'handel in hen- nepprodukten even zwaar aan te pak ken. Hij noemde dit een overtrokken els. gezien de toch al forse straf daarop van twee jaar en f 10.000 boe te. Van de andere kant zag Van Agt weinig heil In het voorstel van do linkse partijen PvdA, PPR en PSP om de strafbaarheid van het bezit van soft-drugs buiten de commerciële sfeer, geheel en al op te heffen. Het Verdrag van New York slaat dat naar zijn mening eenvoudigweg niet toe- Bewijs Een levendig debat ontstond over de vraag wie eigenlijk moet bewijzen of het gebruik van hennepprodukten schadelijk kan zijn voor de gezond heid. WD en CHU vonden dat de regering moet aantonen dat marihua na en hasjiesj onschadelijk zijn, aan gezien de regering het voorstel doet ze uit de sfeer van het strafrecht te halen. Minister Van Agt stelde echter dat, zolang de schadelijkheid niet onom stotelijk is komen vast te staan, de regering niet bevoegd is het gebruik van hennepprodukten als een misdrijf te blijven aanmerken. De bewijslast van de schadelijkheid ligt op de over heid; het gaat te ver om tienduizen den jongeren te laten leven met de vrees voor gevangenisstraf, terwijl de overheid geen rechtvaardiging kan ge ven voor de strafbaarheid, aldus Van Agt. CDA De verdeeldheid van het CDA op het punt van het drug-beleid kwam duide lijk om de hoek kijken toen Van Agt de CHU met haar eigen programma en beginselverklaring om de oren trachtte te slaan. Van Agt noemde het curieus dat de CHU sinds de val van het kabinet-Biesheuvel opeens allerlei twijfels is gaan uiten over een versoe peling van het drugbeleid, terwijl de door de CHU mee opgestelde CDA- programma's, alsmede het beleid van het kabinet-Biesheuvel duidelijk uitgin gen van het principe: d" gebruiker niet vervolgen, maar de itandel aan pakken. Ook tijdens de tweede termijn van de Kamer bleek het verschil van me ning binnen het CDA niet te zijn verminderd. Mevrouw Van Leeuwen (ARP) keerde zich vierkant tegen het (Zie slot pagina kolom 5) Groei zonder grenzen D ,t; m urns', ziggw aden STOCKHOLM: Dief in de auto. eigenaar op de auto. Toen de fotograaf onlangs in Stockholm op de bus stond ie wachten werd hij getuige van deze vreemde ge beurtenis- Toen een 58-jarige man na een boodschap terug kwam bij zijn auto. zag hij deze net wegrijden met een onbekende achter het stuur. Hij bedacht zich geen moment en sprong op zijn auto om de dief legen te houden. De auto kwam met grote snelheid in een sneeuwrand langs de weg terecht. De eigenaar viel er ongedeerd af en de dief van veertien jaar kon worden aange houden. DEN HAAG De Nederlandse scheepsbouw zal de komende vijf jaar met naar schatting 7500 tot 10.000 arbeidsplaatsen moeten inkrimpen, waarbij nog inkrimpingen met dezelfde aantallen kunnen ko men bij de directe toeleveranciers van de scheepsbouw. In totaal staat daarmee de werkgelegenheid van 15.000 a 20.000 man op het spel, als gevolg van de scherpe daling van het aantal scheepsbouworders in de wereld. fiantlijn SPRAK MET MEUSERWE/SBKOD EN IR. VISSER DEN HAAG, WASHINGTON Dr. M. W. Holtrop, een van de drie leden van de commissie-Donner, die een onderzoek instelt naar onder meer de rol van prins Bernhard in de Lockheed-affai re, zal vrijdag een bespreking hebben in Washington met Arthur is, de voorzitter van de Federal Reserve Board (deze instel- t over het Amerikaanse bankwezen). De achtergrond van bespreking is onduidelijk, omdat de Federal Reserve Board, voor zover bekend, niet betrokken is bij het onderzoek naar de steekpenningen die Lockheed betaalde. Het wordt echter mogelijk geacht, taire Fonds en directielid van de ht de Federal Reserve Board zich 10 fel bezighoudt met Amerikaans kapi- aal in het buitenland. In dat geval an Holtrops onderhoud met Burns in verband staan met Amerikaanse betalingen die via Zwitserland werden redaan. Dr. Holtrop is uitstekend in gevoerd in de internationale financiële «ereld. Hij was 21 jaar lang presi dent van de Nederlandsche Bank, gou verneur van het Internationale Mone- Het gaat niet goed met onze ge zondheid, er is zelfs sprake van «n noodtoestand (pagina 2). Lente op De lente is in 't land, de zomer sondigt zich aan (pagina) 7. Nieuws uit Zeeland op pagi na 2,5,6,7. Binnen- en buitenland Pagina 3 en 9. Opinie en achtergrond op pagina 4. Sport op pagina 10 en 11. Radio en tv op pagina 12. Beurs en financiën op pagi na 13. Bank voor Internationale Betalin gen. De commissie-Donner heeft dinsdag laten weten dat zij gesprekken heeft gevoerd met Fred Meuser, ex-Lock- heed-vertegenwoordiger voor Europa, de Zwitserse advocaat dr. Hubert Weisbrod, die de betalingen voor Lockheed in Europa regelde, en oud minister van defensie ir. S. Visser, in 1960 verantwoordelijk voor de aan koop van Lockheeds Starfighter. De commissie wil geen nadere informatie geven over tijdstip, plaats en inhoud van de gesprekken met Weisbrod en Meuser. Ir. Visser, minister van defen sie uit het kabinet-Beel, is maandag door de commissie gehoord. De 71-jarige dr. Weisbrod heeft zich tot nu toe voorgedaan als de simpele houder van een bankrekening tegen gunste van Meuser en Lockheed. Vol gens zijn zeggen heeft hij begin van de jaren zestig bedragen tot ongeveer 1 miljoen dollar van Lockheed ont vangen en die op een rekening bij een Zwitserse bank gezet. Lockheed fin casu Meuser) bepaalde dan aan wiel het geld moest worden uitge keerd. Weisbrod weigerde iets te zeggen over zijn onderhoud met de commis sie-Donner. „Ik heb al genoeg slechte ervaringen met de pers. Voor mij is de zaak afgedaan; ik blijf bij mijn eerdere verklaringen en ga niet meer in op nieuwe vragen", zei hij ons gisteravond. Fred Meuser, een per-1 (Zie slot pag. 3 kol. 1) Dit blijkt uit uitlatingen van ir. A- Stikker, voorzitter van de Nederland se schee psbouworganisatie Cebosine, en president van de raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme in een inter view met Elseviers Weekblad. Op wereldniveau zal ér de komende vijf jaar een overcapaciteit zijn van 40 50 procent in tonnage gerekend, en van 30 tot 40 procen in manuren, zo blijkt uit een studie van Westeur» pese en Japanse scheepsbouw org anisa- ties. Daardoor zal ook de Nederlandse scheepsbouw zich gedwongen zien de bezetting op de werven tot 70 procent van het huidige niveau terug te bren gen. Nu al worden hier en daar Beroep Ford op leiders in senaat WASHINGTON (AFP, UPI) Presi dent Ford beeft dinsdag een beroep op de leiders van de iwee partijen in de senaat gedaan, eensgezind de mili-| taire begroting van in totaal 112 mil-l jard dollar te steunen ten einde Ame-! rika ten minste even sterk te houden als de Sowjet-ünie. aflopende contracten met onderaanne mers fen hun personeel) niet meer verlengd. Reorganisaties, fusies, slui ting van onrendabele proaukiieëenhe- den, herstructurering, en nieuwe sa menwerkingsverbanden zullen nodig zijn, om niet onder het niveau van 70 procent te duiken. In 1975 was de orderontvangst voor dit jaar volgens ir- Stikker in Else viers Weekblad al „bedroevend laag" met een tonnage van GO.000. tegen normaal circa 800.000 ton per jaar. Op dit genblik ligt volgens hem de bezetting op circa 90 procent van de capaciteit. Over het hele jaar wordt rekening gehouden met een bezetting van 70 a 80 procent. In 1977 zal het nog erger worden. Voor dat jaar zijn nog vrijwel geen nieuwe orders bin nen- RSV-beraad Bij Rijn-Schelde-Verolme. met 10.000 mensen in de scheepSbouwdivi- sie het grootse scheepsbouwconcem staan 2500 3000 arbeidsplaatsen op de tocht, waarover in de onderne mingsraad druk wordt gediscussieerd, aldus Elseviers Weekblad. BIJ DIRECTEUR IR. R. M. TH. ADRIAANSENS ZEEUWSE PPD 'VERZET' TEGEN NEIGING TOT CENTRALISME BIJ CRM MIDDELBURG Directeur ir. R. M. Th. Adriaansens van de planologische dienst in Zeeland heeft twijfels over de praktische J mogelijkheden om de stroom dagrecreanten in het Grevelin- gengebied terug te dringen tot! een maximum van vijfendertig duizend per dag. Hij zet in dit opzicht vraagtekens bij de opvat- j ting, zoals staatssecretaris H.j Meijer van erm die recentelijk formuleerde in een gesprek met de PZC, dat voorzieningen vlak bij de randstad voldoende zijn om de dagrecreanten daar op te vangen. Adriaansens: „Wil je de druk op de Delta verminderen, dan los je dat niet op met een bos of wat andere voor zieningen bij de grote steden. Je hebt de mensen maar ten dele in de hand Je stuurt de mensen, die naar het Deltagebied willen, er niet weg terecht ook niet. Ze komen bovendien niet alleen uit de randstad, men moet ook het aantal Brabantse bezoekers niet onderschatten. Als ik de hele financiële problematiek van het rijk zie, heb ik twijfels over de realisering van effectieve projecten. Wil je de dagrecreatie in het Grew mgebied minder druk maken, d?' m Je bij voorbeeld projectrai moeten maken tn de Hoeksche Waard en dat lijkt me financieel moeilijk haalbaar." Evenmin is het naar de mening van ir. Adriaansens een oplossing om in tensieve dagrecreatie tegen te gaan, door de wegen niet aan te passen. „Het enige reële wat je planologisch kunt doen is de condities zo maken, dat je de mensen ongemerkt een bepaalde richting opstuurt." In di: opzicht vindt hij de Plaat van Oude Tone een "heel gélukkige zaak, een project dat mensen opvangt voor ze naar de overbelaste kust gaan. Tegen die achtergrond is hij ook voorstan der van dagrecreatie-voorzieningen bij een toekomstige Philipsdam, met na me mei het oog op de opvang van een deel van het dagbezoek uit T bant. Zeeuuse situatie Hoewel men van Zeeland uit wel bij de voorbereiding van de nieuwe in- richtingsschets voor het Grevelingen bekken is betrokken, vindt ir. Adriaan sens, dat erm in de eindfase op een aantal punten te weinig rekening' heeft gehouden met de concrete Zeeuwse situatie. In dit opzicht noemt hij het totale aantal geplande slaap- plaatsen in liet Grevelingengebied van 1-1000, 'terwijl al plannen voor 25.000 slaapplaatsen zijn goedgekeurd." Op een aantal punten ook bespeurt de. Zeeuwse PPD-d: recteur bij erm de neiging om te veel centraal te willen: regelen, teveel te willen opleggen. „Zoj geeft erm een aantal jachthavens aan.l waarbij ae hoeveelheid ligplaatsen in 1985 eindsituatie zou moeten rijn. Ik! ben er huiverig voor nu zaken vas: te leggen, die pas over tien jaar spelen. je moet ruimte hebben om in de situatie dan te zien wat je te doen staat." Over de filosofie van het recreatiege bied waar nodig de groei zoveel, mogelijk beperken is hij het met erm eens. Adriaansens: „Waar wij in Zeeiand vooral tegenaan kijken is ae; neiging bij erm de zaken zelf te j willen regelen, zo van: dat hebben we voor jullie uitgedacht, dat is bij ons| in de beste harrden- Wij hebben er bijvoorbeeld principieel bezwaar te- gen, dat het rijk het Greve'.ingenoek- ken aan zich zou trekken. Ik erken j het rijksbelang in dat gebied maar het is een deel van onze streek en we zullen de zaken toch samen moeten) regelen. Gebeurt dat niet. dan voorzie ik de groots: mogelijke problemen.! De ervaringen met het rijk in het Grevelingenbekken zijn tot nu toe niet) zo gelukkig, mede door allerlei com- petenties tussen rijksdiensten onder ling." Een neiging tot centralisme proeft ir. Andriaansens ook uit de aankondiging van staatssecretaris Meijer, dat vol-, gena jaar de nota landelijke gebied! verschijnt met richtlijnen en weken! over öe te maken keuzes. Adriaan sens: „Dat moet niet over en zonder ons gebeuren, maar met ons. Ik krijg, nu het idee. da: in die nota allerlei details geregeld gaan worden. Ik vind. dat dergelijke nota's zich net ais Zie slot pagina 7 kolom 6 mie van het land en bij die gtlégenheld de doelstellin gen aanvaard van MO nieuw vijl jaren plan. Enkele cijfers: het nationaal in komen moet tijdens d<- uitvoering van dit plan worden verhoogd met vier entwintig tot achtentwintig procent en de industriële produktie behoort te stijgen met vijfendertig tot .negenen dertig procent. Voorts is voorzien in een forse groei van de zware industrie met tweeënveertig procent en teven» wordt de produlct ie van oom- sum ptei goede ren aanzienlijk verhoogd, een stijging van rond dertig prrxxmt Dat zijn cijfers die er niet om liegen: de grenzen van de groei om een term te gebruiken van de club van Rome worden in Rusland kenne lijk niet erkend. Tijdens het congres zijn de nodige vergelijkingen gemaakt mot de Verenigde Staten. Niet helemaal oor*- grijpeiijk. want én als machtsfactor én als economisch systeem zijn beide lan den eikaars rivalen. Premier Kosygln herinnerde er in dit verband aan dat de industriële produktio in Rusland jaarlijks met zeven procent omhoog gaat. terwijl die van Amerika slecht* één procent per jaar groeit. De diagno se werd er bij geleverd: het kapitalis tisch stelsel is 'organisch' ziek Kosy- gin wees op het symptoom 'energie- crisis', een verschijnsel dat hij bi) het kapitalisme acht te behoren en derhalve niet in relatie brengt met de schaarste aan grondstoffen. aic- de we reld als geheel kan treffen. HJj heeft gelijk: de oliecrisis kwam voort uit te genstellingen in dit geval onder meer rond het Mid den-Oosten tus sen olieproducerende landen en olie- afnemende landen in het westen. Dat neemt echter niet weg dat in het wes t-en de oliecrisis in breder verband is beschouwd en aanleiding was tot ver dere bezinning op we gebruiken de uitdrukking opnieuw de grenzen van de groei. Vooral sinds die tijd de 'nullijn' een bekend begrip. Hes. gaat hier om opvallende tegen stellingen tussen het westen en Sowjet-Rusland. In de westerse wereld wordt meer en meer het accent ge legd op een mogelijke crisis als gevolg van uitputting van ae wereld grond stoffen en tegelijkertijd kom», daarbij de verhouding tot de arme landen aan de orde: hoe kan men zo spoedig mo gelijk tot een betere verdeling van grondstoffen en produkten tussen rij ke en arme landen overgaan. Deze overwegingen vormen me: name een centraal punt in de beraadslagingen van allerlei links-radii»aie groepen in het weeten. zowel in als buiten öe so cialistische partijen. Sommigen toor nen over de economische groei, die voor hen onlosmakelijk is verbonden aan het zo verwerpelijk geacht kap: taiistiscn systeem Evenwel: in he iand van het radikaie communisme wordt diezelfde economische groei ge preekt op een wijze die een Ameri kaans ondernemer bijna naar Rusland zou doen verlangen. Het radikaie den ken in het westen en het off:c:ële den ken in de Sovjet-Unie da*, per de finitie radikaaï zou behoren te zijn lopen op dit stuk van zaken zonder meer uiteen. Vermoedelijk ligt daar mede een der oorzaken van de ideolo gische verwijdering tussen de Russi sche communistische partij en een aan tal van haar zusterorganisaties in het westen. Het Russische voonctgangs- model is eigenlijk "kapitalistisch', lijkt er althans sterk op: men streeft daar naar de consumptiemaatschappij die de linkerzijde m het westen maar zo zo vindt. Enkele jaren geleden verscheen in het Duitse radikaie kwartaal-tijd schrift Kursbuch een reeks artikelen over socialisme als staa'smacht: een aantal verkenningen door linkse auteurs uit het westen van de situatie binnen het Oostblok. In die beschou wingen werd onder andere vastgesteld dat het vooruitgangsmodel van de tweede Internationale mede uit die internationale kwam de Russische re volutie voort eigenlijk nog altijd dat van de kapitalistische maatschap pij was. "Het is nog niet mogelijk ge bleken deze navelstreng door te knip pen tussen die maatschappij en de so cialistische statenzo werd beeldend betoogd. Elders zijn daartoe overigens enige pogingen gedaan, aldus een Ita liaanse auteur: Tn eerste instant» in China, door middel van de culturele revolutie, in de tweede plaats door de revolutionaire bewegingen van de stu denten in het westen'. Ach ja, maar juist deze beide verschijnselen werden te vuur en te zwaard bestreden door het officiële Rusland. De ideologen van de studenten-opstanden Ma reuse. Adomo c.s. worden immers in Mos kou als afvallige ketters beschouwd en over China val geen enkel goed woord De rad:kalen van het westen en de officiële kerkvaders in Moskou denken totaal anders. TA- vermaarde Rus&siche auteur AJ Amalrik schreef enige jaren goe den een beroemd geworden essay "Haal; de Sow; et-Unie 1934', een stuk dat in Rusland verboden is. Aan het slot var. zijn verhaal brengt hij de hier aangeduide tegenstellingen terug tot die van 'stad' en 'platteland': de staci bedreigt het platteland als nimmer te voren. Hij pleit voor het platteland, maar daardoor beschouwt de Sow'et- Unie hem als dissident. Eet officiële (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1