W. de Zeeuw wil groot feest rond 150 jaar Gent-Terneuzen Stedelijke raad Vlissingen wil eerder inbreng bewoners bij plannen renovatieprojecten Wemeldinge 'oyer' op recreatie 4 WIJKVERPLEEGSTER MIJNDERS KREEG ZILVEREN MEDAILLE ON Wilde zwanen Schandalen PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT DINSDAG 2 MAART 1975 TERNEUZENS RAADSLID: „AANDACHT VOOR REGIO EN SCHEEPVAART" VIERING SAMEN DOEN MET GENT TERNEUZEN Geen feestje, maar een manifestatie van een Jaar. Daar donfet het Terneuzense WD-raadslid W. de Zeeuw aan, nis hij het heeft over de viering van anderhalve eeuw kanaal Gent-Terneuzen. In november 1977 is het zover. Precies 150 Jaar eerder gingen de bescheiden sluizen open van een vaarweg, die het bestaan van Terneuzen en Gent ingrijpend zou beïnvloeden. -Een mooie aanleiding om iets op touw te zetten zei De Zeeuw vorige week donderdag in de raadsvergadering. Hij oogstte er lichte verbazing. B en w. lieten weten weliswaar op de hoogte te zijn van het jubileum, maar zich in «Ut stadium nog niet te hebben beraden over feestelijkheden. „Dat antwoord stelde me een beetje teleur", bekent het raads lid eneked dagen later. „Hier ligt een schone taak voor de wethou der van cultuur, recreatie en toe risme. Hij zou een wat de Belgen noemen deftig programma op ta fel moeten zien te krijgen". De Zeeuw voorzitter van de Stich ting Terneuzen s museum en se cretaris van de Vereniging oud- Terneuzen heeft daar zo zijn ideeën over. Hij zegt,: „In de .geschiedenis van Terneuzen zijn vrij weinig grote momenten aan te wijzen. In "77 is dat de viering van 150 jaar kanaal, In '78 van de 400ste geboortedag van Petrus Hondius en in '84 van 400 jaar stadsrechten, Als je er. zoals ik, vanuit gaat dat het verleden in belangrijke mate fhet heden be paalt, dan is 150 jaar kanaal een uitgezocht moment voor een ma nifestatie die de schijnwerper op deze regio en met name de aan de regio zijn. een aanzet ook tot het ontwikkelen van de Axel- se Vlakte, waar het voorontwerp- streekplan tenslotte toch van uit gaat. Daarnaast vind ik het ur gent, dat de binnenscheepvaart betere meer gelegenheid krijgt. Die kwestie speelt ail Jaren". IHet Gent Uitwisseling De heer De Zeeuw denkt, onder meer aan een sportuitwisseling tussen Terneuzen en Gent (mei zeilwedstrijden op de Braakman en Schelderaces). Het ruilen van toneel- en muziekgeschelschap- pen. een onderwijsproject rond het kanaal op scholen in de ka- naslz-onegemeenten Terneuzen. Axel en Sas van Gent met de uitgifte van een herdenkingshoek je. een tentoonstelling annex han delsbeurs voor het bedrijfsleven en een symposium over het. be lang van 150 jaar kanaal Gent- Terneuzen. Het anderhalve eeuw feest zou naar zijn mening ook een aanleiding moeten zijn, om aandacht ie vragen voor proble men in de regio. De Zeeuw: „Ik zou het bijzonder prettig vinden wanneer rijkswaterstaat de mid- densluis, die men nu wil oplap pen, volledig vernieuwt. Dat bete kent, dat de huidige plannen in de ijskast moeten. Zo'n nieuwe sluis zo een waardevol cadeau De Zeeuw wil de jubileumactivi teiten spreiden over een heel jaar en ze. waar mogelijk, opzetten in samenwerking met, Gent. ..Gent heeft, in juni altijd de Gentse feesten. Terneuzen z"n braderie Misschien zijn die evenementen te combineren. Een aantal feeste lijkheden kan wellicht plaatsvin den in het kader van het Bel gisch-Nederlands cultureel ver drag. Misschien is het mogelijk om een handelsbeurs in Gent te houden. Het zijn maar wat sugge sties. Ze kunnen nader uitge werkt worden". Hij stelt zich voor dat een werkgroep, waarin de drie kanaalzonegemeenten (Terneuzen. Axel. Sas van Gent) zijn vertegenwoordigd, zich over het komende jubileum buigt en in overleg met Gent tot een pro gramma komt. .Eten stuk Temeu- zen-promotion is nooit weg. En als we er zoals het vooront werp-streekplan doet van uit gaan, dat we groeikern zijn voor de hele streek, mag je daarin best de rest van de regio betrek- GESCHIL OVER EEN ONDERWIJSUITKERING IN GEMEENTE AXEL MIDDELBURG De derde kamer van gedeputeerde staten voor odmlnl- st rat leve geschillen behandel ne vrlj- nnsmiinriag in het Middelburgse pro vincichuis een beroepschrift van bet bestuur van de Katholieke Onderwijs- sllohtlng Axel tegen de fasts telling van het liedrag per leerling voor 1975. Hel beroep tegen deze miderwi.lsuitke- ring van de gemeente Axel dateert al van 16 januari 1975. De heer A. A. .1 .Keulemans (mede werker van de stichting diocesane schoolraad Breda), die als gemachtig de namens hel. schoolbestuur optrad, voerde aan dat het door het schoolbe stuur gewenste bedrag van (291.45 het bedrag is dat. men nodig heeft om de school naar behoren te kunnen 'runnen'. Het schoolbestuur heeft daarbij de hoofdinspectie en onder wijsraad aan zijn kant. Het. bestuur zegt bovendien op te treden namens alle scholen voor gewoon lager onder wijs in de gemeente Axel Volgens de Axelse wethouder van onderwijs P Th. A. M. R. Apers was het beschikbar re bedrag ((268.25) echter voldoende nm een in normale omstandigheden verkerende school te exploiteren. In het geding is onder meer de verreke ning van de kosten voor een gymnas tieklokaal. Gedeputeerde staten zullen over enke'.e weken uitspraak doen Museum Vlissingen trok in 1975 6777 bezoekers DE ZLM EN DE KLEINE ZWAAN Tijdens afscheidsbijeenkomst Burgemeester FraDcke overhandigde medaille ZOUTELANDE - Wijkverpleegster me vrouw J. A. Mijnders uit Zoutelande, die wegens pensionering de dienst bij de Kruisvereniging Platteland Walche ren beëindigd, is zaterdag tijdens eer officiële afscheidsbijeenkomst onder scheiden met de eremedaille in zilver in de orde van Oranje-Nassau. Burge meester S. Franoke van Valkenisse reikte de onderscheiding in zaal 'Mid dendorp te Zoutelande Ruim 200 genodigden waren bij het afschedi aanwezig, waaronder burge meester C. G. Boender van Marieker- ke. Vele inwoners van Biggekerke, Mariekerke en Zoutelande - waar me vrouw Mijnders werkzaam was - bo den de scheidende wijkverpleegster Deel Zeeuwse Collecte voor Tafeltje-dek-je te Vlissingen AXISSINGEN Op advies van de Vlissingse vrouwenraad heeft het col lege van burgemeester en wethouders van Vlissingen besloten de voor een specifiek Vlisslngs sociaal doel bedoel de opbrengst (18 pet) uit de Zeeuwse collecte in zijn geheel te bestemmen voor de van de Stichting Dienstencen trum voor bejaarden uitgaande activi teit Tafeltje-dek-je'. Mevrouw M. Westerhout-van Sparren- 'tak, presidente van de Vlissingse Vrouwenraad zal tijdens een korte plechtigheid in het stadhuis een che que voor dit doel aan het stichtings bestuur overhandigen- Deze bijeen komst is vrijdag om 15.30 uur in de b. en w.-kamer van het stadhuis. cadeau's aan. De voorzitter van de kruisvereniging Platteland Walcheren, de heer B. Goeabloed memoreerde de 22 jaar dienstverbzand van mevrouw Mijnders. Zij solliciteerde in een brief van 7 januari naar een baan waarnemend wijkverpleegster voor periode 20 januari tot 28 februari 1954. Ze was slechts elf dagen in dienst, toen zij wegens een beenbreuk het werk moest neerleggen. Het be stuur van het, toenmalige Oranje-Groe ne Kruis nam haar echter na haar herstel in vaste dienst aan als wijkver pleegster voor de dorpen Koudekerke. Biggekerke, Meliskerke en Zoute lande. Voorzitter Goedbloed noem de haar werk 'trouw, vakmanschap, naastenliefde, voortspruitend uit haar geloofsovertuiging. ..Bij u was de pa tiënt nummer één", zo sprak hij me vrouw Mijnders toe. De heer Goed bloed overhandigde haar een envelop pe met inhoud. Oud-burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, die voorzitter is geweest van het Oranje- Groene Kruis zei. „Het bijzondere aan haar werk was. dat zij harde eisen aan zichzelf stelde, maar vrijwel geen eisen stelde aan de patiënt. Me vrouw Francke-Groenewegen sprak namens de drie dorpen Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande. Zij had speciaal het weegnetje meegenomen, dat. mevrouw Mijnders altijd bij zich droeg om baby's te wegen. Mevrouw Francke, die een inzameling had ge houden, bood haar een groot aantal cadeau's aan voor de huiskamer.. De heer B. Boom (vice-voorzit.ter van de Stichting het Zeeuwse Kruis te Goes) bood mevrouw Mijnders een tweede onderscheiding aan: een legpenning in zilver met. de beeltenis van 'de barm hartige Samaritaan'- Mevrouw S. J. Goverse (voorzitster contactcommis sie werkgebied Koudekerke. Biggeker ke. Zoutelande en Meliskerke) bood de wijkverpleegster namens colleg een geschenkenbon aan. Mevrouw Verhage schonk de verpleegster een gouden horloge. Een nicht van de scheldende verpleegster, zuster Mijn ders, zal het werk overnemen. ADVERTENTIEI een miljoen gulden aan prijzen Wekelijks een 20-deIige Summa encyclopedie, een geschenk van A. Oosthoek Uitgeversmij. N.V„ De Meem. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonda Sport Gehandicapten. SONDERINGEN IN GREVELINGENMEER HINDEREN SCHEEPVAART MIDDELBURG Tot 31 maart wor den op drie plaatsen in het Greveiin-1 genmeer sonderingen uitgevoerd. De werkvaartuigen en de uitstaande an kers kunnen daarbij de scheepvaart- hinderen. De gevaarlijke punten zijn: ren noordoosten van de jachthaven Scharendijke. op ongeveer 300 meter vanuit de oever: in de Kabbelaarsgeul. ongeveer 4000 meter ten noorden van boei G 35: ten oosten van Stampers- plaat, ongeveer 350 meter ten zuiden van boei G20. VLISSINGEN Het Stedelijk Mu seum te Vlissingen trok In 1975 In totaal 6777 bezoekers. Ongeveer een zesde deel hiervan <1133 personen) werd op de zaterdagen genoteerd. Gr"te belangstelling trok de tentoon stelling over De Schelde' van 1 okto ber tot 31 oktober ruim 3000 bezoe kers. In deze periode was het bezoek op de zaterdagen ook zeer hoog: 822 personen. Het musevim was gesloten van 18 februari tot 10 maart, van 14 septem ber tot 30 september en van 3 novem ber tot. 28 december. Deze feiten blij ken onder meer uit. het jaarverslag van het. museum over 1975, dat, verder vermeldt-, dat de kring van "Vrienden van het. Stedelijk Museum' op 31 december 148 leden telde. Dit jaarver slag komt donderdag 18 maart aan de orde in de vergadering van de com missie van advies ten behoeve van de oudheidkundige verzameling Tijdens deze vergadering zal ook gesproken worden over de voorbereiding van de tentoonstelling ter geleenheid van de herdenking van de 300ste sterfdag van M. A de Ruyter en over de uitbreding van het. Stedeliujk Museum met. het pand Bel lam v-park 21- Voorts komt de begroting voor 1977 aan de orde. Men verwacht voor dat Jaar 16.550.- no dig te hebben. Voor 1976 was dat f 12.969.46 en de kosten in 1975 be droegen 5607.76. De commissieverga dering begint om 19.30 uur. aangezien er duidelijk m v ..Handhaving van he- huiditTlSJ^ is noodzakelijk De r?Iatl«»S^SS hiertoe mogelijkheden", ite- -v woorden: De boeren worden L-* het blok ge/et. maar de rai-at juist gedaan un ««wHS "ÉESS™4»»- t natuur- en landschi Tijdens de rondvraag van dc maan dagmiddag 23 februari J. 1- te Middel burg gehouden jaarvergadering van de kring Walcheren van de ZLM. werd door de heer K. de Btirk uit Oostka- pelle ernstige kritiek geuit op enjgr passages uit het advies van een ad hoe commissie van dc provinciale raad voor de recreatie in Zeeland. (zie PZC. van dinsdag 21 februari 1976). De heer de Buck, die naar zijn zeggen een vogelkenner en jager is, had met name kritiek op de volgende zinsne den: Het. handhaven van het 'platte' van Walcheren als aaneengesloten graslandgebied is van groot belang voor de aanwezigheid van de kleine wilde zwanen, ganzen en weidevogels. Vermindering van het graslandschap zou deze zeer kwetsbare vogels ern stig duperen, Handhaving van het hui dige grasland is noodzakelijk. De rela tienota biedt, hiertoe mogelijkheden-" (Letterlijk citaat, uit het advies van de ad hoe commissie uit de recreatie- raad). Aangezien de heer de Buck zich schul dig maakt aan enige onzorgvuldighe den in zijn betoog, waarbij hij zelfs zover gaat om degenen die zich inzet ten voor het beheer van een kwetsba- worden gewaarborgd.' Dit is re vogelsoort als de kleine zwaan met even heel anders dan de 'milieu-maffia' te betitelen, acht ik het opportuun hierbij enige kanttekenin gen te plaatsen, die de situatie wel licht in een ander daglicht stellen De heer de Buck merkt op dat er door de reoreatieraad een scheurver- bod van grasland zou worden voorge steld. Hij gaat echter voorbij aan de essentie van het genoemde advies. „VOOR ER TEKENINGEN OP TAFEL LIGGEN UITGEWERKTE NOTITIE IN APRIL-VERGADERING VLISSINGEN De stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn in Vlis singen heeft maandagavond uitgespro ken, dat waar mogelijk bij renovatie projecten In Vlissingen de bewoners bij de plannen betrokken zouden moe ten worden vóór er tekeningen op tafel liggen. Via welke constmctfe dat zou kunnen, werd tijdens de vergade ring nog niet exact aangegeven: beslo ten werd, dat de beleidsgroep daaro ver voor de april -vergad er in g met een uitgewerkte notitie komt. Van de kant van de heer P. VisseT kwam de suggestie om te komen tot een soort 'integrale' werkgroep voor stadsvernieuwing, waarin bijvoorbeeld volkshuisvesting, de overkoepeling van de woningbouwverenigingen, het ge sloten bejaardencirouit en andere in stanties vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Hij betwijfelde of deze opzet een initiatief van de stedelijke raad zou moeten zijn. Wel horen in die groep ook de bewoners thuis en zou het volgens hem zinvol zijn als een kleine werkgroep van de stedelij ke raad de contacten met de bewo ners zo vroeg en effectief mogelijk zou onderhouden, terwijl de raad ook in de grote groep zou moeten zitten. De heren B. van Loon (opbouwwer ker) en wethouder A. Lorier wezen erop. dat de nota stadsvernieuwing van de gemeente een soortgelijke breed samengestelde werkgroep voor staat. De heer Lorier vreesde, dat deze groep echter pas laat tot stand zou kunnen komen en niet in alle gevallen de bewoners vanaf het eerste moment een project zou kunnen laten meepraten, omdat er al enkele projec ten in "bewerking' zijn. De kwestie van de vroegtijdige in breng van. de bewoners in renovatie projecten werd door de heer Visser naar voren gebracht bij de hehande- ling van het renovatieproject, van 'St. Willibrord' bij de Rooseveltlaan: uit gesprekken met bewoners was de werkgroep van de raad gebleken, dat met name oudere mensen met proble men te maken hebben. In dit, geval ging het om bejaarden, die niet. meer in de renovatiewoning terug willen, omdat die te groot- wordt voor hen. Om dit soort problemen tijdig te onderkennen werd betrokkenheid vóór er tekeningen zijn, bepleit. Men bena drukte het belang va.n een spoedige benoeming van de opbouwwerker stadsvernieuwing- Het bestuur ging akkoord met een brief, die door de werkgroep binnen stad was voorbereid, aan de gemeente over het bestemmingsplan Boulevard. Als eerste constateringen bij een 'eer ste schets' signaleerde men. dat de stedelijke raad een grootschalig ont spanning»- en ontmoetingscentrum in dit gebied nog steeds ongewenst acht. Daarnaast stelt men het eens te zijn met sluiting van een deel van de boulevard voor snelverkeer in het sei zoen. waarbij de vraag wordt gesteld te bekijken of passend in het totale verkeersbeeld een nog groter deel van de boulevard kan worden afgesloten. Voorts vraagt men zich af of het nodig is met name de Wal- straat nog ten dele in fietsroutes op te nemen en waarschuwde men tegen het- binnenhalen van dit plan van tweede woningen. De stedelijke raad wijst er in de brief tenslotte op. dat er in het plan geen mogelijkheid voor sociale woningbouw is. Voorts stelde men zich achter een aantal activiteiten in wijkverband: de aan te trekken man via de regeling jeugdige werklozen mag wor den ingezet voor een onderzoek in Paauwenburg naar wat de wijkbewo ners willen. De werkgroep Paauwen burg stelt zidh voor voordat doel de wijk te splitsen in tien buurten en in elke buurt aan 15 mensen te benade ren om zo een beeld te krijgen van wat er leeft: men was het eens met- de visie van de werkgroep Bossenburgh, dat v deze wijk eenzelfde aanpak gewenst is bij de begeleiding van de nieuwe be woners als in Westerzicht is gevolgd. B- en w. zijn bereid de werkgroep in een vroeger stadium inspraak in de plannen te geven; na enige discussie stelde men zich achter een tijdelijke garantie voor de cpbouwcommissie Oost-Souburg voor betaling van de huur van de peuter soos Tiet Baken' ln Middenhof. 'Het. Baken' voert overleg om met behoud van een zekere zelfstandigheid tot aansluiting te komen hij de stichting De Kabouter'. GROEPSÏÏERKER SURINAMERS Tijdens de vergadering werd duidelijk, dat aanvankelijk geen overeenstem ming kon worden bereikt met Welzijnsraad Middelburg over het ju ridische onderdak van de groepswer- ker Surinamers. Nu Is men het erover eens. dat deze functionaris® wordt toegevoegd aan de stedelijke raad. Er werd aan Middelburg spoed gevraagd bij de aanwijzing van vertegenwoordi gers voor de gezamenlijke commissie die zich zal bezighouden met de taak stelling van deze kracht. Aan het begin van de bijeenkomst nam waarnemend-voorzitter mevrouw Macquelin namens de stedelijke raad afscheid van het bestuurslid P J. den Brabander, die zijn werk namens de bejaardenbonden om gezondheidsrede nen stopt. De hartelijke dankwoorden de heer Den Brabander was al bij de voorbereiding voor de raad betrok ken gingen vergezeld van een ge schenkenbon en een bloemetje voor mevrouw. (Slot van pagina 1 den, zegt Kapelle's burgemeester: „We mikken op de verblijfsrecreatie, niet op de dagrecreatie. We concentreren straks bij Wemeldinge een jachthaven, twee campings en mogelijk een dui kerscentrum, want de plannen van destijds zijn zeker nog niet van de baan. En dan krijgen we die twintig hectare bos tussen Wemeldinge en Katt.endijke. aan te leggen in het kader van de ruilverkaveling". Voor de realisering van de jachtha- venplannen is de gemeente overigens wel grotendeels afhankelijk van de plannen, die rijkswaterstaat heeft met het. Kanaal door Zuïd-Bevelarid. Bij rijkswaterstaat namelijk wordt ern stig gedacht, aan de aanleg van een nieuwe 'tak' aan het kanaal, die vanaf de "postbrug" naar de "Franse trap' tussen Wemeldinge en Yerseke zou gaan lopen. Burgemeester Van Suijle- kom: „We hebben vorige week nog overleg gehad met rijkswaterstaat, en daarbij is ons tooh wel gebleken dat men in 1980 die nieuwe poot aan het kanaal in gebruik zou willen nemen. Wanneer dat inderdaad gebeurt., zijn op het moment van ingebruikname van die poot, de huidige sluizen over bodig". Uit dat recente gesprek met rijkswaterstaat, is burgemeester Van Suijlekom nóg iets duidelijk gewor den. „We hebben begrepen dat alles toch wel tendeert in de richting van het plan C4 voor de werkzaamheden rond de Oosterschelde. En dat zou de aanleg van de Wemeldingedam inhou den. Daarmee zouden wij. wanneer we eng plaatselijk denken, bijzonder inge nomen zijn, omdat de gemeente dan uiteindelijk aan belangrijke verbin dingswegen zou komen te liggen. Ik denk maar aan de vaste oeververbin ding en de doorgaande weg, die dan over die Wemeldingedam zou leiden. Voor de economische ontwikkeling van met. name ons zorgenkind Wemel-' dinge zou dat bijzonder belangrijk zijn", aldus Kapelle's burgemeester. Over de gevolgen van de teruggang van het scheepvaartverkeer zegt de heer Van Suijlekom tenslotte: „De klap is veel harder aangekomen, dan iedereen aanvankelijk had verwacht. Het verkeer is niet gehalveerd, maar nog meer. Dat de klap voor Wemel dinge nog veel harder aankomt blijkt bijvoorbeeld uit de ontslagen, waar mee we nu geconfronteerd worden: zeventien bij de firma Muller, de twintig arbeidscontractanten bij rijks waterstaat en dan niet te vergeten straks de verhuizing van ruim veertig man rijkswaterstaalpersoneel. wan neer de sluizen overbodig worden". Hoofdingenieur G. C. Streefkerk van rijkswaterstaat in Vlissingen, die vori ge week een gesprek had met b. en w. van Kapelle. vilde maandag niet- in gaan op uitlatingen van burgemeester Van Suijlekom over de aanleg van de nieuwe tak van het Kanaal door Zuid- Beveland. Ir, Streefkerk: „Die zaak zit' Foto: de kleine sluis bij Wemeldinge. die maandag voor de scheepvaart werd gesloten en waar nog voor deze zomer honderdvijfentwintig ligplaatsen, voor jachten moeten worden aangelegd. nog helemaal ln de ambtelijke sfeer en ik vind het onjuist om daarover dit stadium te publiceren". selijke beperkingen zodanig voeren, dat. dit de indivudele 4 braiker «een nadeel KEfi"* relatienota zegt- nierover zelf Lr meer op pagina 31: zal enerru de beloning van de behcersfHÏ duidelijke relatie moeten staa^ J: het. gewenste beheer. ande-X1* deze beloning van de beheerewJ? z-amen met het inkomen uit cerende functie de landbouwer WtZ oogpunt- van inkomensvorming zicht moeten bieden op een m#T.' schappelijk verantwoord bestaan- Het landbouwschap heeft üimiAÜ. te kennen gegeven zich op he-TL? punt te .stellen dat de relafij voor Zeeland voldoende moee'Jt+Z den biedt voor een verantwoordt; tuur- en landschapsbeheer. «aAM door middol van behee.-sovereerüscv sten met de landbouw de be"an£ van alle betrokken partijen ImS worden gewaarborgd. Dit is d-VTt even heel anders dan de voosaw van zaken zoals die door ce Buck werd gegeven en waar'wL? ter de Visser het roerend mee was. Het tweed© punt. uit. de kritieks-,,, heer De Buck betreft het vixnkLZ van de kleine zwaan op Waleneed zcih zelf. Vanuit, zijn achtergrariS vogelkenner!?) en jager(') stelt hw kunnen verzekeren dat de zwaan in het betreffende gebied luut. niet voorkomt. Helaas moet ik vaststellen dat heer De Buck kennelijk toch niet n'r groot vogelkenner is. als hij ga. voordoet, want nog maar 10 dagen gelden verbleef 11,5 procent van wereldpopulatie kleine zwanen on Walcheren in het- door de recreatie raad bedoelde gebied. Wanneer men in ogenschouw neemt dat bltjkew internationaal gehanteerde kriterta voor watervogels een gebied van (in- ternationale) importantie is wannee- 1 procent van de populatie uit «j. betreffende trekbaan er (tijdeflfr) verblijft, dan mag het duidelijk zijn dat Walcheren een uiterst belangrijk rol vervult voor - vies!. W.C.K Ik hoop dat dit stuk x toe mag bijdragen, dat er wat mar begrip wordt opgebracht voor de voedselsituatie van een vogelsoort een adequaat beheer zo hard nodlr heeft en waarvoor de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland traair een plaats inruimt in haar 64- Middefturj. Naar aanleiding van het. stukje Hoedt u voor milieu-maffia', zou ik graa? het volgende willen opmerken. 0i commissie van gedeputeerde staten altijd zuinige adviezen geeft, i» niet aan mij ter beoordeling- Wel-Weet ik, dat de heer K. deBtó uitOostkapelle, dan jager en wié kenner mag zijn, maar dan de laatst© maanden kennelijk nooit aan de Veer- se kant van Middelburg Is geweest In de weiden langs de Veerse weg heb ben namelijk de laatste maanden re gelmatig kleine wilde zwanen ge graasd met htm muisgrijze jongen en hun 'oe'-achtige roep. Ook vlogen ln de namiddag dagelijks groepen vai deze zwanen over Veere en het Veer se Meer. ik denk om een slaapplaats te zoeken. Van een kennis hier in Veere, die hira al langer woont, hoorde ik, da: wa zwaantjes hier bijna ieder jaar ko men. De laatste week heb ik ze met meer waargenomen, zodat ze mogelijk op de terugreis naar hun broedgebied zijn. De heer K. de Buck, zou misaJiien toch iets voorzichtiger moeten ajn met. opmerkingen en het uitschelden van commissies voor 'maffia' gelijken. Mej. M. E. Kroon. Veere. M tientallen jaren vormen de commu nistische landen naar veler mening een ernstige bedreiging voor onszelf en ons maatschappelijk systeem, ia casu de parlementaire democratie. We dienen ons langzamerhand met vee zorg af te vragen, of die bedreiging niet veel zekerder uitgaat van hen. die hun vooraanstaande positie en de daardoor verworven kennis en be voegdheden gebruiken ten eigen bare. We beleven immers een hausse op bet gebied van schandalen en geruchten rondom allerlei gezagsdragers, niet al leen hier maar alom in de westerse democratieën. Het lijkt er bovendien sterk op, dat de (straf)wet niet vwr- ziet in het Juridische slimme spel fe' bij ontdekking de burgers wordt voor getoverd, met name door gespetiaö- seerde verdedigers. Een vraag met betrekking tot. de door de regering ingestelde commissie var. onderzoek zou dan ook kunnen ba den: „Gaat het driemanschap de bas: toegemeten tijd benutten om ntf haar (niet geringe) kennis en invteri een voor betrokkenen zo gunstig mo gelijke ontsnappingsweg te scheppen, in plaats van doortastend en objectief een en ander te onderzoeken?" En if 1 niet zo. dat een politieke commissie altijd ruimte laat voor 'regelen?' Het, aannemen van steekpenningen of giften (en daar reken ik ook overbe- taaide adviseursbanen onder) is erg. I'k zie de glunderende gezichten van vele directieleden der internationale concerns die voor de bewapening wer ken, wanneer door hun toedoen weer een ontwapeningsconferentie is mis lukt. Weliswaar zullen zij geen algemene atoomoorlog willen, omdat dat ook voor hen zelfvernietiging betekent. maar de boel ophitsen tussen de ver schillende landen en vooral tussen oost en west. behoort wel tot hun commerciële taak. Kleine material- vernietigende oorlogen zullen ze zeser door middel van steekpenningen trachten aan te moedigen. Het is nu toch wel duidelijk gewor den dat de bewapeningsindustrie spoedig mogelijk uit de commerces sfeer gehaald moet worden. Dan pas is het mogelijk als eerlijke vreedzame mensen tot. ontwapening te komen»- heil en zegen voor de mensen, oman wij over de gehele wereld broeders en zusters zijn, dan ook krijgen wij een toekomst. Th. H. Smits, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4