Kosygin: meer welvaart meerderheid winkelpersoneel wil zaterdag middag werken ford; kissinger mag blijven zolang hij wil 3 „COLLECTIEVE WELVAART WORDT NIET ALTIJD ONDERKEND' u soms.... RUIM 1000 BRIEVEN BINNEN BIJ SCHADEFONDS GEWELDSMISDRIJVEN Eis van 14 jaar tegen lid Baader- Meinhof-groep Partijcongres in Moskou keurt program goed JCWAG 2 MAART 1976 FtOVlNCIXlt IHDWIË COURANT grootwinkelbedrijf liet onderzoek instellen: (Van onze redactie economie) DEN HAAG De meerderheid van het betrokken winkelperso neel wil zaterdagsmiddags blijven werken. Een onderzoek dat de pand voor het Grootwinkelbedrijf heeft laten instellen, conclu deert: 62 procent is voorstander van opening op zaterdagmiddag; 10 procent wil wel sluiting van de winkels op zaterdagmiddag; 28 procent heeft geen uitgesproken mening over deze vraag. De Raad voor het Grootwinkelbedrijf gaf vorig jaar het Bureau j Interact uit Dongen (N.-Br.) opdracht voor dit onderzoek. Aan leiding was de wijziging van de winkelsluitingswet, die staats- secretaris Hazekamp (economische zaken) heeft ingediend. De tweede kamer heeft dit wetsontwerp voor volgende week op de agenda staan. Belangrijkste strijdpunt is het al of niet geopend- jjjnvan de winkels op zaterdagmiddag. ton: de actieve en passieve vakbonds- leden; de werkende ze trouwde vrou wen; de „winkelmeisjes" (ongetrouwd tussen 16 en 24 Jaar); de „winkelbe dienden" (mannen boven do 25 Jaar,| die al meer dan vijf jaar in een; winket werken); de winkelchefs, de1 personeelsleden met leidinggevende functies. Geconstateerd wordt dat deze vijf groepen in het algemeen gesproken het v/erken fn een winkel in vrijwel gelijke mate aantrekkelijk vinder, en daarnaast Sn gelijke mate voorstan ders zijn van opening van de winkels op zaterdagmiddag. Er zijn enkele nuances. Zo zijn de „winkelmeisjes"j meer geporteerd voor sluiting op za teröagmiddag (16 procent van de to tale categorie) en de winkelchefs zijn! dat wat minder (5 procent van deze categorie). Tweede voorzitter Drabbe van NW: Wat deze vraag betreft, voeren de irie bonden van winkelpersoneel al Urenlang een campagne om de win iris zaterdags om 14.00 uur gesloten ;e krijgen- 'n rui' daarvoor willen zij ie wekelijkse koopavond verplicht stellen- H3zekamp is ook voor de toopavond (op vrijdag), maar tegen uiting op de zaterdagmiddag. Het lirt ernaar uit dat op dit punt van progressieve zijde in de Kamer amen- tementen zijn te verwachten. Omdat er geen wetenschappelijke ocderzoeken zijn naar de mening van iet totale winkelpersoneel, kwam de ?sad voor het Grootwinkelbedrijf op jet idee voor een onderzoek. Deze jïid is vierkant tegen zaterdagmid- dagsluiting, maar de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zijn nogal verdeeld. De vakbonden hebben altijd gesteld dat het personeel achter hun verlangens tot sluiting staat. Van de ondervraagde vakbondsleden is een ruime meerderheid ook geporteerd voor opening van de winkels op zater dagmiddag. Tm delen >t onderzoek bestond uit twee n: ten eerste een vooronderzoek bij een steekproef van 290 detailhan-' delsvestigingen en ten tweede een enquête bij een steekproef van 487 perêonen, die op zaterdagmiddag wer- Gesehat wordt dat er ongeveer 115.000 detaiihandelsvestögingen be staan, waarvan 110.000 in het midden- en kleinbedrijf en de rest in het grootwinkelbedrijf. Totaal werken er 210.000 mensen, van wie 73.000 bij het grootwinkelbedrijf en 136.000 bij het midden- en kleinbedrijf. Van het to taal is 158.000 in volledige en 51.000 in gedeeltelijke dienst. Van het totaal werkt 63 procent wel op zaterdagmiddag: ruim 100.000 full-timers en bijna 30.000 part-timers. Van dij part-timers bestaat het meren deel uit vrouwen. Van de 130.000 men sen die zaterdags werken, werken er 100.000 altijd op die dag. Van die 100.000 heeft ruim een derde de hele ndag vrij. Van de ondervraagden vindt 92 pro- tas het v/erken in een winkel plezie rt?, omdat het afwisselend is. Waarbij sa met veel mensen in contact tent en veel mensen kan helpen. Slechts 7 procent vindt het werken in een winkel niet aantrekkelijk en 1 procent vindt het helemaal niet aan trekkelijk. Volgens het onderzoek leidt het altijd op zaterdagmiddag werken niet tot e6n geringere tevre denheid met de werksituatie. Ook bij de ondervraagden, die alle zaterdagen werken, ervaart 92 procent de werksi tuatie als aantrekkelijk. De houding ten aanzien van het werken op zaterdagmiddag werd ge peild door de ondervraagden een aan tal uitspraken voor te leggen en bij elke uitspraak te laten kiezen uit vijf antwoordmogelijkheden. Men had de keuze uit variaties van „grotendeels (ADVERTENTIE) BU ALBERT HEIJN mee eens" tot ..helemaal niet meej eens". De antwoorden wezen uit dat| de meerderheid van het winkelperso-l neel dat zaterdag werkt, daartegen geen bezwaar heeft en dus geen voor stander van winkelsluiting is. Het onderzoek geeft twee voorbeel den die als sprekend worden be schouwd: 80 procent is het eens met de uitspraak: „Ik heb geen bezwaar tegen het werken op zaterdagmiddag- Dat hoort bij mijn baan". Met de uitspraak: „Als andere mensen op za terdagmiddag niet hoeven te werken, moet het winkelpersoneel ook vrij hebben", is 68 procent het niet eens. Compensatie Verder werd gevonden dat ongeveer een zesde deel van de full-timers de bestaande compensatieregelingen niet aantrekkelijk vindt en in plaats daar van liever een lang weekeinde vrij zou hebben. De meerderheid, ongeveer driekwart van de fulltimers, vindt de compensatieregelingen wel aantrekke lijk. Binnen de categorie winkelperso neel, die nogal verscheidenheid kent, onderscheidt het onderzoek vijf soor- AMSTERDAM (ANP) De 'collectieve welvaart' wordt niet altijd als zodanig ervaren. De premiebetalingen en belasting druk worden nogal eens be schouwd als inkomensafdrach ten ten behoeve van anderen. En niet als persoonlijke waar borgen om de gevolgen op te vangen, wanneer men zelf onge wild terecht zou komen in een onplezierige situatie (werkloos heid bijvoorbeeld) Aldus tweedevoorzitter F. Drabbe van het KW maandag op het congres van de Voedingsbond NW in Amsterdam. Hij stelde dat we het werklozenpro- bleem niet kunnen oplossen door steeds meer geld alleen. NW en NKV dringen er gezamenlijk als Federatie Nederlandse Vakbeweging op aan dat er een gericht groeibeleid wordt ont wikkeld- Een dergelijk beleid vereist meer planning, waartegen met name (ADVERTENTIE) aan ade Kanten uit uw magazijn-ruimte? Neem dan nog geen ingrijpende geldverslindende bouw-besllssingen alvorens M lundia geïnformeerd te hebben. Dan pas bent u goed gedocumenteerd' Lundia de magazijn in richters met 36 vestigingen verepreid over de gehete wereld. Dat is voor de garantie dat goed varsseveld tel. 08352-8888* toonzalen rn amsterdam, rotterdam, vareseveld de ondernemers zich verzetten. Uit ondernemerskringen en vanuit sommi ge politieke groeperingen is dagelijks te horen dat er driftiger moet worden bezuinigd, aldus Drabbe. Die bezuini gingsdrift richt zich dan met name op de overheidsuitgaven en beperkingen in de sociale verzekeringen. „Een toespitsing hiervan is dan de vraag of het inkomen van de werken den verder moet groeien ten koste van de niet-',/erkenden. Maar", aldus van Drabbe, .hiermee wordt een schijn-tegenstelling opgeroepen. Hak ken in de collectieve voorzieningen heeft voor zowel de werkgelegenheid (de werkenden) als voor de positie van de zwakkeren (niet-werkenden,) grote gevolgen. Het gaat niet om afbraak van wat is opgebouwd. Het gaat om de vraag hoe de voorziene lagere groei van het nationaal inko men (beter) kan worden verdeeld". En dan moet worden vastgesteld dat de steeds zwaarder wordende lasten in de sociale en volksverzekeringen niet in de eerste plaats het gevolg kan zijn van uitbreiding van deze verzeke ringen, maar van het feit dat steeds meer mensen tegen hun wil uit het arbeidsproces worden gestoten. In 1968 was in de leeftijd van 50 tot 64 nog 91 procent werkzaam, vijf jaar later was dat maar 83 procent. Vanuit die optiek mag de vakbeweging niet toestaan dat er een soort tweede rangsburgers wordt gemaakt", aldus Drabbe Voorzitter A. Kuiper van de Voedings bond NW zei dat zijn organisatie voortdurend moet knokken voor het behoud van de werkgelegenheid. „Wij zijn niet bereid om aan alle denkbare verschuivingen in de produktie mede werking te verlenen. Vooral niet als het gaat om een multinationaal stre ven naar nog meer winst en ook niet zonder dat we zeggenschap hebben in de vraagstukken van internationale ar beidsverdeling en internationale rege ling van de arbeidsvoorwaarden", dus Kuiper. Tijdens het driedaags congres zal de Voedingsbond NW een definitieve be slissing nemen over een 'zware* fede ratie met de Voedingsbond NKV. de Zuid-Koreaanse hoofdstad Se oel is een bus van de weg ge raakt en in een rivier terechtge komen. Alle 32 inzittenden kwa men bij het ongeluk om het le ven. ANDRIESSEN HERHAALT VOORKEUR VOOR PVDA (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM KVP-fractieleider An- dri essen vindt nog steeds dat zijn partij vóór de volgende verkiezingen een duidelijke voorkeur moet uitspre ken voor de PvdA als regeringspart ner. „Op de huidige regeringssamen werking is wel degelijk het een en ander aan te merken, maar het is in ieder geval een betere combinatie dan met de WD-van-het-ogenblik". aldus Andri essen op een discussiebijeen komst op de Erasmos-nitiversiteit in Rotterdam- Andriessen maakte z"n gehoor dui delijk dat de KVP ook na de volgende verkiezingen graag met de PvdA in zee wü, maar dan wel op basis van een programmatische overeenkomst, zo zei hij. Andriessen gaf ioe dat een niet te gering deel van de GDA-kiezers blij kens opiniepeilingen de voorkeur geeft aan een combinatie met de WD. Naar zijn mening is echter minstens een even groot deel voor stander van samenwerking met de PvdA, zodat de balans in evenwicht is- OAE-STEUN VOOR STRIJD TEGEN ZUID-AFRIKA Slot van pagina 1 Afrikaanse Eenheid) in een felicita- tiesboodschap aan de presidenten van Angola en Zaire naar aanleiding van him 'daad van wijs staatsbeleid' doo ie besluiten de vriendschappelijke be trekkingen te herstellen. Zaire steunde het FNLA (Nationaal Front voor de Bevrijding van Angola) en de UNITA (Nationale Unie voor de Toale Onaf hankelijkheid van Angola) in hun strijd tegen de zegevierende (linkse) MPLA (Volksbeweging voor de Bevrij ding van Angola), maar herstelde het afgelopen weekeinde de betrekkingen met de MPLA-regering. Amin stelde tevens voor de repatrië ring van Angolese vluchtelingen de hulp van de Verenigde Naties in te 'ag de carnavalsstoet van Oetel- Amerikaanse president reageert op uitlatingen Reagan WASHINGTON (UPI, AFP) President Gerald Ford heeft maan dag in een interview gezegd dat zolang dr. Henry Kissinger minister j van buitenlandse zaken wil blijven, hij hem in zijn kabinet zal hand- i haven. De president zei dit naar aanleiding van de opmerking van zijn par tijgenoot Ronald Reagan, kandidaat voor Fords opvolging, dat hij als president Kissinger niet zou willen hebben als minister van bui- j tenlandse zaken. ger indertijd overigens nog adviseur voor buitenlandse aangeiegendheden. over 'detente' spraken, toen zij oen nieuwe politiek van onderhadieing in laats van confrontatie met de Sowjot- Unie gestalte gaven. Detente' :s een begrip van belang in de republikeinse voorverkiezingsstrijd geworden. Fords tegenstander, Ronald Reagan, vindt het te vies om aan te pakken, omdat liet Amerika volgens hem alleen bet recht om Peps!-Cola te verkopen in Siberië heeft c President Ford noemde algemene kri- tek op Kissinger uit het conges en van elders 'politiek' en 'erg oneerlijk', gezien het werk dat de minister in de afgelopen jaren heeft verricht voor het oplossen van oud zeer in het Midden-Oosten en elders. Ford gewaagde niet van recente be richten als zou Kissinger tijdens zijn laatste bezoek aan Moskou voor be sprekingen over een aanvullend ak koord over de strategische bewape- heeft geschrapt „omdat het niet lan ger de Amerikaanse betrekkingen met Sowjet-TJnie en China omschrijft". Wel zal hij met deze twee naties blijven onderhandelen 'in hel kader van een beleid van vrede voor kracht", zei hij- ,Jk gébruik het woord ontspanning niet meer". aldus de president in zijn televisie-interview. „Ik geloof dat we het- zo moeten formulieren, dat ae Verenigde Staten met de supermo- gendherien de Sow jet-Unie. China Bezoek Moskon ning, bereidheid tot het doen van, en anderen naar net verminderen ooncessies hebben getoond die uitste gen boven het officiële standpunt van de Amerikaanse nationale veiligheids raad. 'Vrede door kracht' President Ford onthulde dat hij het begrip 'detente' uit zijn woordenlijst van spanningen zullen blijven streven i vanuit een beleid van vrede doori kracht. Detente is een woord dat ooit eens werd gevonden. Ik geloof niet; dat het nog toepasbaar is". Het begrip is geformuleerd in het begin van de regering van president Nb:on, toen deze en minister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissin- Vanaf 1 maart alleen gevallen tot half jaar oud in behandeling UTRECHT (ANP) Bij de commissie tot beheer van het scha defonds geweldsmisdrijven zijn ruim duizend brieven met ver- zoeken om inlichtingen en om uitkeringen binnengekomen. Op 1 maart is de termijn afgesloten waarin verzoeken die verband hielden met misdrijven die tussen 1 januari 1973 en 1 september 1975 zijn gepleegd, konden worden ingediend. Van nu af worden alleen verzoeken geaccepteerd naar aanleiding van misdrijven die minder dan een half jaar oud zijn. Het Witte Huis heeft gisteravond een eerdere verklaring tegengesproken, als zou Kisssinger binnen niet al te lange tijd Moskou bezoeken In het kader ran dc Salt-besprekingen. Enkele uren na een verklaring met die strekking gaf woordvoerder Ron Nessen een wat hij noemde 'opheldering' uit. Hierin werd gezegd dat 'de vraag of minister Kissinger al dan niet naar Moskou teruggaat, afhangt van het verloop van de Salt-onde.rhandelingen. Voor een reis op dit ogenblik bestaan geen plannen". in zijn eerste, herroepen, verklaring had Nessen geen enkele a2nwijzistcg gegeven over de huidige stand vnn zaken bij de Salt-besprekingesi. Wel sprak hij berichten tegen als zou de minister door bepaalde verant woordelijke lieden bij de Amerikaanse nucleaire politiek onder druk zijn ge zet geen verdere ooncessies te doen aan de Russen. ..De tot nu toe ge maakte afspraken hebben de volledige instemming van de verantwoordelijke mensen op het Pen taf on. het ministe rie van buitenlandse zaken en bij de CLA", liet Nessen weten- De 'oudere' misdrijven hebben de laat ste tijd nog ongeveer 100 reacties per dag opgeleverd. Zij zijn dan ook nog niet allemaal bestudeerd, maar na een eerste sortering heeft de commissie al 300 verzoeken in behandeling geno men. Mr. H- S. Dijk, directeur-secreta ris van de commissie, verwacht dat ten slotte 500 a 600 van de ruim 1000 briefschrijvers als 'aanvragers' kunnen worden beschouwd- Op grond van wat er tot 1 maart is binnengekomen, neemt mr. Dijk aan, dat de commissie voortaan in het kader van de nieuwe wettelijke rege ling jaarlijks zo"n 200 gevallen te behandelen zal krijgen. Hij zei. dat de verzoeken 'merkwaardig* gelijkmatig over de afgelopen drie jaar zijn ver deeld. met als uitschieters ae mi den waarin carnaval werd gevierd. Ongeveer een kwart van de brieven ging over ruzies in cafés en bars. Verder waren er ook veel reacties van mensen die zich meldden slachtoffer van overvallen op winkels, kantoren of thuis. Er zijn mensen die direct een bedrag HAMBURG (RTR) Het openbaar ministerie in Hamburg heeft maandag 14 jaar gevangenisstraf geëist voor een anarchist van wie wordt gezegd dat hij een vooraanstaand lid van de Baader- Meinhofbeweging was. De 29-jarige Gerhard Müller wordt lidmaatschap van een misdadige ver eniging, medeplichtige aan moord, vals heid in geschrifte en overtreding van de vuurwaoenwet ten laste geleed. CSlot van pag. 1) bijna verdubbeld. De groei van de in dustriële produktie in de afgelopen vijf jaar becijferde Kosygin op 43 procent. De produktie van consumptiegoederen zou zijn toegenomen met 37 procent. Potentieel Volgens hem is het nationaal inkomen vergeleken met het achtste vijfjaren plan. van 1966 tot 1971, gestegen met 34 procent, wat slechts 4,6 procent ligt onder het voorziene stijgingspercenta ge. Het loon van de Russsiche indu striearbeiders en ambtenaren zou aan merkelijk zijn gestegen evenals de so ciale uitkeringen. De landarbeiders zou den gemiddeld 25 procent meer ont vangen hebben per maand. In zijn rede. die niet zoals die van Brezjnev rechtstreeks door radio en telfiristo n^-geznrrfPTi werd, besteedde Kosygin ook de nodige aandacht aan de economische crisis in het westen. De premier sprak van een 'organische ziekte in het kapitalistische systeem', dat naar zijn mening, is veroorzaakt door 'de enorme toeneming van de mi litaire uitgaven, een sterke inflatie, een uit zijn voegen getreden monetair me chanisme, grote werkloosheid en de onverwachte energiecrisis'- De Sowj et- Unie ligt volgens Kosygin met een neuslengte voor bij de economische concurrentie met de westelijke landen. Hij vergeleek onder meer de groei van de industriële produktie. die in Rus land jaarlijks rond de zeven procent bedraagt tegen nauwelijks meer dan een procent in de Verenigde Staten. Het westen heeft volgens Kosygin 'een onzekere economische toekomst' tegen over de 'duidelijke vooruitzichten van de socialistische gemeenschap1. i Voor het tiende vijfjarenplan zijn de volgende stijgingsquota geprogram meerd. De totale produktie moe: siij-1 gen met 35 tot 39 procer.:. de investe ringsgoederensector mei 38. de zware industrie met 38 tot 42 er. de produk tie van consumptiegoederen met 30 tot 32 procent- Het nationale inkomen moet stijgen met 24 tot 28 procent en de opbrengst in de agrarische sector met 14 tot 17 prosn:. Al deze richtlij nen liggen onder die van het vorige vijfjarenplan. Hoewel de produktie van consumptiegoederen weer geen priori teit gekregen heeft, betekent dit vol gens Kosygin niet dat de aandacht voor een algehele uitbreiding daarvan ver mindert. Zoals gezegd, hij beloofde eenj verhoogde welvaart bij gelijkblijvende prijzen en de grootst mogelijke bevre diging van de materiële en culturele behoeften van de Sowj et-burgers. noemden en hun gironummer opga ven. Maar zij zullen nog wel even geduld moeten hebben, omdat alle gevallen afzonderlijk worden onder zocht- Aanvragers krijgen eerst een formulier dat zij moeten invullen de gegevens worden stuk voor stuk ge controleerd. Dat kost veel tijd. Afhandeling De commissie zal de verzoeken zo veel mogelijk naar volgorde van bin nenkomst behandelen, maar het ene geval kan veel sneller worden afge daan dan het andere- Zo moet de commissie volgens de wet ook letten op eventueel aanwezig zijn van 'mede schuld* bij het slachtoffer, hetgeen bijvoorbeeld caféruzies wel eens een moeilijk uit te pluizen probleem kan blijken. Verder is concrete, met reke ningen aantoonbare schade natuurlijk ook gemakkelijker te beoordelen dan getallen van Immateriële schade waarin de commissie moet onderzoe ken of de betrokkenen aanspraak kun nen maken op smartegeld. MOSKOU (UPI) Juichend, applau disserend en menend lang leve hei communisme" hebben maandag 5 090 afgevaardigden naar het partijcongres van de Sowjet-Unle het programma voor de komende vijf jaar goedgekeurd dat gericht is op ontspanning naar hui ten en nastrerine van de communisti sche doelstellingen thuis. Partijsecretaris Leonid Brezjnev zei in een korre toespraak dat uit de gehou den redevoeringen 'proletarisch inter nationalisme, de vriendschap van de volkeren en de strijd voor vrede' had geklonken. Brezjnev prees de 'zakelijke wijze' waarop de debatten waren gevoerd en! verzekerde dat het nieuwe centrale! comité, dat aan het einde van heit con- gres zal worden gekozen, alle sugges-; tea die zijn gedaan, aal overwegen. Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C von der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel-(01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457 Hulst: Steensfraat 6, tel. (01140) 4053. In de avonduren is de centrale redactie bezet von zondag t/m vrijdaa vonof 20-00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertenfie-afdeling: (01186) 1534. 's Zaterdags (01184)' 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 1479?. Voor klachten bezorging op zo- Ierdag: de plaatselijke kantoren von 9.00-11.30 uur Expeditie: (01183) 63533- Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond von 2030 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20-00 tot 22X10 uur. Abonnementsprijzen: oer kwartaal f 37,75; franco per post f 42,— per maand 12,75 osse nummers ,50 (inclusief 49/c biw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie t 11,55; ingezon den mededelingen 2Vs x to- rief Brieven bureau van dit blad f 2,50 meer. Volledige tarieven met contract- orïjzen op aanvrccg. Alle cdvertenfieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Couront, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3