J en M bereidt festival rond Xenakis voor Familieberichten 'Zilveren' museumdirecteur dr Van Daalen gehuldigd Waker Vermin tekens van hoop VOLKSDANSERS VRANJE IN KUIPERSPOORTTHEATER Broodthaers' 'Afdeling der Arenden in Zeeuws Museum Plaats uw familie berichten jn rl«> P7C Tot. 0112® grot© droefheid is, geheel onver wachts, van ons heengegaan, onze zeer gelief de en zorgzame moeder en oma JELEIJNT.TE SARA DE FEIJTER weduwe van Leen Pattenier, op de leeftijd van 65 jaar. Middelburg: A, S. Tamboer-Pattenier C. Tamboer Koudekerke: M. J. Brasser-Pattenier B. J. Brasser Zoutelande: J- P- Pattenier O. Pattenier-de Vries Vlissingen: J. Pattenier J. W. J. Pattenier- Stremmelaar En kleinkinderen Vlissingen, 1 maart 1976, Gerbrandystraat 114. Correspondentie-adres: Adriaan Obrijsstraat 16. Middelburg. De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 5 maart 1976, om 12.00 uur, op de be graafplaats te Koudekerke. Tot. onze diepe droefheid is onverwacht van ons heengegaan, mijn geliefde man en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader, de heer ABRAHAM CORNELIS RIJNBERG echtgenoot van mevrouw Jozina Maria van Drongelen, op de leeftijd van 58 jaar. Temeuzen: J. M. Rijnberg van Drongelen F- L. Rijnberg L. L. Rijnberg-de Later en kinderen Merelbeke (B.): G. Mortier-Rijnberg H. Mortier en kind Temeuzen: A. C. Rijnberg jr. L. L. A. Rijnberg-de Waal Temeuzen: Joke Len Daniel Temeuzen, 29 februari 1976, Grenulaan 9. De begrafenis zal plaatshebben op donderdag 4 maart as., om 14.45 uur, op de Zuiderbe graafplaats, na voorafgaande rouwdienst in de Opstandïngskerk, Bellamystraat, aanvan gende om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de Opstandïngskerk. Liever geen bezoek aan huis. wijd en open. Vermin maakt het, op zijn geheel eigen wijze, be gaanbaar. Dat is een boeiend be drijf, zó boeiend dat het waard is door velen gevolgd te worden. Walter Vermin gebruikt zijn ma terialen en daarvan in het bijzon der de kleuren uiterst geraffi neerd. De koele distinctie van de aluminiumplaat en de "van huis uit' warme compositie en kleurstelling gaan in dat raffine ment voortreffelijk samen. tValter Vermin in DBA, tot en met 18 maart, Zandstraat 10-lOa, Temeuzen. a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 MAART 197® De Antwerpse kunstenaar (Wal ter) Vermin exposeert in John en Lucy Verschurens Gale rie "Des beaux Arts' in de Terneu- zense Zandstraat. Het is een, ge let. op de beperkte -ruimte van de galerie, vrij omvangrijke tentoon stelling, waarin Vermin nogal wat. verschillende zegeningen over zijn publiek uitstort. Dat was echt niet nodig geweest, want ik geloof stellig dat bij alle goeds dat er nu te melden valt, heel wat beters uit de bus had kunnen komen als Vermin zich wat had beperkt en niet teveel verschillende zijden had laten zien- In dat wat gunstiger geval zou Vermin het gelaten hebben bij de amailchrooms die nu de hoofd ruimte van de galerie sieren en de ook in tijd verschillende schilderijen en werkelijk onoog lijke landschappelijke "en semi- rultuurkrabbels netjes in porte feuille gehouden hebben. In het geheel van de expositie fungeren de laatste categorieën nu als stin kers die hun nut ten hoogste kunnen ontlenen aan het wel zeer manifeste kwaliteits- en zeggings- verschil met het werk dat méér dan alleen maar de moeite waard Is. In dat werk toont Vermin zijn volle kracht. Hij is een kunste- Vermin, Oproerige Optoc. naar die bezinningstekens plaatst in de woestenij van ver wording die de geïndustrialiseer de maatschappij is. Staketsels die het uitzicht op een op de achter grond geraakt landschap (dat is: natuur en zuiverheid als uitgangs punt) vrijlaten, bepalen zijn ruimte. Ze fungeren in die ruimte éis waarschuwende vingers, niet zomaar geïsoleerd of los van hun omgeving maar veel indringen der en directer als een deel van dat op zich niet zo smakelij ke geheel- Tekens van waarschuwing, van bezinning, maar ook tekens van hoop: het. landschap ligt er nog. Vermin, Het Monument Heden werd van onze zijde weggenomen, onze innig geliefde, zeer zorgzame man, vader, be huwd-, groot- en overgrootvader MARINUS NOUSE echtgenoot van S. B. Nouse Flipss op de leeftijd van 88 jaar. 's-Heer-Arendskerke: S. B. Nouse - Flipse 's-Heer-Arendskerke: J. Nouse E. P. Nouse-Koster Voorthuizen: L. C. Nouse M. G. Nouse - Tijsen Heinkenszand: Sophie, Rinus Marielle Vlissingen: Jopie, Rinus Carolien, Mario Goes: Rina en Adrie Petra Voorthuizen: Ron en Imke 's-Heer-Arendskerke, 29 februari 1976 Huize Poelwijck Correspondentie-adres: J. Nouse, Arendstraat 49 De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 3 maart a.s., om 15-00 uur, op de algemene begraafplaats te 's-Heer-Arendskerke, vooraf gegaan door een rouwdienst, die gehouden wordt in 'Huize Poelwijck'. Aanvang van de dienst 14.15 uur. Liever geen bezoek aan huis. Heden behaagde het de Heere, nog onver wachts, zacht en kalm, uit ons midden weg te nemen, onze geliefde zorgzame moeder, be huwd-, groot- en overgrootmoeder DOROTHEA DE NOOIJER weduwe van Jacob de Nooijer, in de gezegende ouderdom van 90 jaar. Psalm 121 1 en 4 berijmd. Amemuiden: J. Theune-de Nooijer M. Theune Kapelle: L. de Nooijer W- de Nooijer-Wondergem Thea, Adri en Mark Piet en Leuntje Cobie Sarie Amemuiden, 1 maart 1976, Zuidwal 35. De begrafenis zal DV plaatshebben op donder dag 4 maart aanstaande, om 12.00 uur, op de begraafplaats te Amemuiden. De rouwdienst zal gehouden worden in de ontmoetingsruimte van de gereformeerde kerk en wordt geleid door de weleerwaarde heer ds. C. Bijman. Vertrek 11.50 uur. MIDDELBURG Jeugd en Muziek Zeeland wil van 18 juni tot en met 11 JaH in Middelburg en Vlissingen een festival rond de Grieks-Franse componist en architect Xenakis organiseren. Het is de bedoeling om in samenwerking met het 'Kultur-Forum Bonn-Center' in de Middelburgse Vleeshal een tentoon stelling over Xenakis te houden. Voorts denkt men aan de vertoning van diverse Xenalcis-films en concertoptn- dens door binnen- en buitenlandse ensembles tijdens de tentoonsteffingsdagm in Middelburg en Vlissingen. Jeugd en Muziek vraagt, hiervoor aan de gemeente Middelburg een subsidie m 4000.-. Het subsidieverzoek komt a.s. woensdag aan de orde tijdens een ver gadering, van .de cultureel adviesraad Middelburg. De adviesraad zal zich fc deze openbare vergadering (20.00 uur, stadhuis) voorts onder meer beaehou- den frièrt subsidieverzoeken van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland te behoeve van het uitleencentrum voor beeldende kunst in Goes en het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Middelburg (voor literaire activiteiten). Aan de orde komt ook een eventuele 'bijstelling' van de uit 1972 daterende culturele nota van de gemeente Middelburg. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve echtgenote en zorgzame moeder ANNA VAN PAASSEN echtgenote van A. M. W. van der Plank Nijmegen: A. M. W. van der Plank Nijmegen: M. C. van der Plank Nijmegen, 28 februari 1976 Huize Julianaoord' Kwakkenbergweg 324 De rouwdienst zal worden gehouden in de kapel van 'Huize Julianaoord' te Nijmegen donderdag 4 maart a.s. te 11.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraaf plaats "Rustoord' aan de Postweg 60 te Nijme gen, om ca- 11.45 uur. Gelegenheid tot condoleren na de rouwdienst in de kapel van "Huize Julianaoord' en na de begrafenis in de aula van "Rustoord'. KWART EEUW IN 'AMBTELIJKE DIENST zoeken naar nieuwe vormen", aldus de jubilerende directeur, die voorts nog over de verhouding met het de- stuur zei: „Heel goed, we moeten vaak erg om elkaar lachen". De heer Van Daalen verklaarde de aansporing te hebben opgevolgd op maandagmid dag in eigen werkkamer te verschij nen, „mei, nette kleren aan om je door de voorzitter te laten toespre ken". Vijf Zeeuwse kunstenaars bij Van Geyt Hulst HULST De nieuwste tentoonstel ling in Galerie Van Geyt aan de Steenstraat In Hulst bevat zo*n 50 werkstukken van de Zeeuwse kunste naars .Tan Bruens, Dolf Jaspers, Adri aan de Regt, C. A- de Valk en R. Wagemakers. De expositie wordt vrijdagavond om 20.00 uur geopend en is toegankelijk tot 29 maart, op werkdagen van 9-12 en van 14-18. Op zondagen van 14.30- 17.00 uur. Dinsdags is de galerie geslo ten. Van Jan Bruens uit Eede hangen er tekeningen, van Dolf Jaspers uit IJzendijke schilderijen, van Adriaan de Regt uit Serooskerke tekeningen, van C. A. de Valk uit Middelburg en R. Wagemakers uit Nieuwvliet is bij Van Geyt. present met aquarellen en kleurpotloodtekeningen. Voordrachtsavond Alliance Francaise in Sas van Gent SAS VAN GENT Op uitnodiging van de Alliance Franpaise, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, geeft de Franse mevrouw Mz-ite du Bocquet een voor drachtsavond in het cultureel centrum "De Speye' in Sas van Gent. De voor stelling begint om kwart over acht en wordt gehouden op zaterdag 6 maart. Maite du Bocqe zal gekleed gaan in de traditionele dracht van de streek Camarques. MIDDELBURG In het Zeeuws Mu seum worclt momentcel aandacht be steed aan de 'Afdeling der Arenden' (dcppartemcnl des Aigles) van Marcel Broodthaers. de Brusselse dichter-kun- stenaar. die eind .januari op zijn twee en vijftigste verjaardag overleed. Broodthaers kreeg in 1968 bekendheid als stichter en directeur van het Anti-' museum voor moderne kunst, afdeling der Arenden. Dit museum, geboren uit bitter protest tegen onze cultuur van "prestige en macht' bestond uit lege kisten, waarin schilderijen plegen te worden verzonden. Er was in die tijd nauw contact met het Zeeuws Museum; hij leende in 1969 enige lege kisten uit voor de tentoonstelling 'Multipels' als dienst van de ene museumdirecteur aan de andere. In 1970 was op de tentoonstel ling 'Letterlijk' in de Vleeshal te zien de film over zijn 'museum', welke werd geprojecteerd op de 'Carte poé- tique du monde'. Vanwege de adelaar in het Middelburgse wapen onderhield het museum nauw cccitact met de sectie folklore van dit imaginaire mu seum, dat nadien in allerlei vormen is getoond onder andere in Antwerpen, Düsseldorf en op de Documenta te Kassei. Door de opzettelijk onduidelijke pre sentatie werd en wordt ook ditmaal een direct appèl gedaan op het onbe wuste van de beschouwer. De laatste grote tentoonstellingen in onder ande re Brussel, Basel en Berlijn getuigden van de vlucht, die zijn ideëen sedert 1968 hadden genomen. Voorts zijn momenteel in de tentoon stellingszaal van iiet museum enkele schilderijen te zien, tekeningen, pren ten en foto's, betreffende Zeeland, 1900-1975 van Zeeuwse en niet-Zeeuw- se kunstenaars. MIDDELBURG Zaterdag. 6 maart, treedt het volks danstheater Vranje op in het. Middelburgse Kuipers- poorttheater. Het optreden begint om 20.00 uur. Uitge voerd zullen worden Israëlische dansen (van het mo derne Israël en van de orthodoxe joden) en Joegosla vische dansen (uit Kroatië, Servië, Kosovo, Vranje en Macedonië). Aan het programma wordt meegewerkt door het or kest van Vranje, dat o.a. een aantal Macedonische nü> dieën zal spelen. Het orkest bestaat uit: Frans de ge (dwarsfluit), Leendert de Jonge (dwarsfluit ea L-> la), Ton van Kraaij (klarinet), Ineke Uytdenhaag (ar> cordeon), Ko Platteeuw (tapan) en Karei Nij'ooer ta.ar). Het is de bedoeling, dat dit orkest metterijd het gehele programma van Vranje zal gaan begeleiden. Heden overleed, nog onverwachts, in "Der- Boede', onze broer WILLEM FRANCKE op de leeftijd van 92 jaar. Vlissingen: J. N. Francke Souburg: A. Francke M. Francke - Marijs J. Francke D. G. Francke- Haaksman Jac. Francke Oost-Souburg. 28 februari 1976 Heden overleed, na een langdurige ziekte, onze geliefde zwager en oom JOHANNES VAN GOUDSWAARD ■weduwnaar van C. C. Poortvliet in de ouderdom van 73 jaar- Wed. C. Poortvliet- Dingemanse Addie en Piet Middelburg. 28 februari 1976 DANK VOOR LIEFDE EN VAKMANSCHAP MIDDELBURG In liet Zeeuws Mu seum is maandagmiddag de directeur van deze instelling, dr. P. K. van Daalen, gehuldigd in verband met het feit dat hij zijn zilveren vierde 'in ambtelijke dienst'. De voorzitter van de Zeeuwse Muscumstichtlng, gedepu teerde A. L- van Gcesbergen, de dank baarheid van liet stichtingsbestuur ver tolkte voor de wijze, waarop de heer Van Daalen het museum beheert. Voordat de heer Van Geesbergen de Jubilerende museumdirecteur de ge bruikelijke gratificatie-enveloppe aan bood, illustreerde hij met enkele cij fers hoezeer de belangstelling voor het Zeeuws Museum de laatste jaren is toegenomen. Toen dat nog in het pand aan de Wagenzarstraat gevestigd was telde men m tieneneenhalf jaar tijds bijna 75.000 bezoekers. Sinds de verhuizing naar de Abdij in 1971 heeft men in drieëneenhalf jaar al 110.000 bezoekers mogen verwelkomen. In de oude huisvesting, a'.dus de heer Van Geesbergen. moest de museumdi recteur zijn werk doen onder moeilij ke omstandigheden- De verhuizing naar de Abdij betekende een grote verbetering, hoewel men ook nu nog met tel van moeilijkheden te kampen heeft. „Maar u gaat',' aldus de stich tingsvoorzitter in zijn felicitaietoe- spraak, „met groot valcmanschap en liefde de problemen niet uit. de weg". Tevoren had de heer Van Geesbergen in het kort de loopbaan an de in 1924 te Bilt,hoven geboren Pieter Kornelis van Daalen geschetst. Na zijn studie tan de Rijksuniversiteit te Utrecht (kunstgeschiedenis met als bijvakken archeologie en iconografie) kreeg hij in maart 1951 een aanstelling als volontair bij de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Amsterdam. In de jaren 1952-1954 was de heer Van Daa len docent aan de Vrije Academie te Utrecht. Toen volgde een benoeming als adjunct-wetenschappelijk ambte naar bij de Rijksinspectie voor Roe rende Monumenten met in 1956 de promotie tot wetenschappelijk ambte naar bij deze dienst. In datzelfde jaar promoveerde de heer Van Daalen in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift 'Nederlandse beeldhou wers in de 19e eeuw. „Zijn werk voerde hem in de jaren kort daarop Heden overleed, nog onverwachts, onze ge liefde zuster en schoonzuster DOROTHEA DE NOOIJER- DE NOOIJER op de gezegende leef tijd van 90 jaar. Amemuiden: J. van Belzen- de Nooijer J. van Belzen M. de Nooijer- de Nooijer B. de Nooijer Amemuiden, vaak naar Zeeland, onder meer voor museuminventarisatie in Veere en Sluis. Dr. Van Daalen bleef tot 1966 verbonden aan cle afdeling musea van de Rijksdienst voor Roerende Monu menten Toen volgde zijn benoeming tot directeur van het Zeeuws Mu seum. „De eerste directeur", aldus de heer Van Geesbergen. „wat hij tot. onze vreugde is. tot. ons aller vreug de". In zijn «ankwoord betrok de heer Van Daalen allereerst zijn naaste me dewerkers in de hulde, waarbij hij vooral de aandacht vroeg voor een vrouwelijk stadlid; „Zij behoedt mij voor al te excentrieke en vage projec- De heer Van Daalen ging nader in op de discussie, die sinds cle zestiger jaren of de functie van musea aan de gang is. „Een boeiend avontuur om te VAiV DAALEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 18