PSV-tegenstander Hajduk Split is aanvallend razend gevaarlijk Een kunstijsbaan in Zeeland...? Vergeet het maar! Boskov: Den Haag haalt laatste 4 BRZEZANCZYK WEG: SPELERS WETEN NIETS Op ijs en worst joeg Holland naar 11 nieuwe zwemrecords! Bal derde In Sardinië JOEGOSLAVEN KLOPTEN ONLANGS IN TOERNOOI DYNAMO KIEV: 3-0 Eerste zege Verstraete //CITROËN MEMO Noorse pers: nieuwe Schenk DINSDAG 2 MAART 1976 SYDNEV - Dc driedaagsr wereld record jachl van Stephen Holland hij de Australische 7,wemkam pioenschappen in Syney is voor dc 17-jarige scholier uit Brisbane Cen echte 'lijdensweg' geweest. Mijn verstandskiezen komen door. Daardoor heb ik de laatste paar dagen alleen op wat wors tjes cn ijs geleefd", vertelde Hol land na zijn wereldrecordnum- mcr elf: de 8.02.91 over de 800 me ter vrije slag. „Bovendien was ik nog niet hele maal hersteld van de inspannin gen van de voorgaande dagen". Met andere woorden: twee nieuwe 'droomgrenzen' van de zwemsport de acht minuten op de 800 meter en de 15 minuten op de 1500 meter vrije slag (Holands wereldrecord staat op 15.10.89) zijn voor Hol land alleen nolg een kwestie van tijd. Dat hij inplaats van biefstukken alleen consumptie-ijs voor zijn laatste wereldrecord kon aanwe zen, heeft Stephen Holland stellig niet treurig gestemd. „Normaal staat er altijd iemand achter me. die erop toeziet dat ik niet teveel ijs eet. Volor ijs kan men mij mid-* den in de nacht uit mjjn bed ha len". Nadat zijn trainer Lawrie Lawren ce. die hem in Belgrado 1973 naar het wereldkampioenschap op de 1500 meter leidde, zich om privé redenen terugtrok, heeft het er enige tijd naar uitgezien, dat het einde van de carrière van de 'fre- quentiemachine' Holland in zicht was. De Australiër zag af van een start bij het wereldkampioen schap in Call cn liet de Amerikaan Tim Shaw zonder strijd de titel en verloor ook prompt zijn beide we reldrecords op de lange afstand. Uiteindelijk sloot Holland zich in Mission Viejo (California - bij dc trainingsgroep van Mark Schu bert. waartoe ook Shirle Babas- hoff behoort. Schubert geldt als de 'hardste coach' van de Verenigde Staten wat de trainingskwanliteit betreft Met de wereldrecords van Holland keerde in Sydney ook de jubelstemming in de Australische zwembond terug. Van dc in totaal 28 geselecteerden voor Montreal spreekt de secretaris-generaal van de Australische bond Syd Grange als de 'sterkste olympische ploeg dinds 1956'. Sportcommentaar Toci zaterdag cn zondag dc schaats helden Hans can Helden en het Kleine in hun adembenemende strijd met dc '•'oorse rivalen in rondjes van 33. 34 en 35 over de ijspislc van Heerenveen cir- velden, zal in menige huiskamer in Zeeland voor het tv-scherm de ver zuchting zijn geslaakt ..Hadden wc hier naast dc deur ook maar zo n kun- stijsaccommodatie om af cn toe eens een baantje te trekken Want de vraag blij/1 ieder jaar weer actueel zal er nog een.s een kunstijsbaan in deze provincie komen9 He', antwoord moet helaas zijn; nou vergeet het maar. Vandaag precies veertien dagen gele den was er misschien nog aanleiding voor sprankje hoop. Toen vergaderde de Zeeuwse Sportraad neer eens en voorzitter A L van Geesbcrgcn liet we ten dat de 'commissie kunstijsbaanac- commuaatic' dit jaar eens met een af gerond rapport moet komen over de mogelijkheid 1of onmogelijkheid1 van een kunstijsbaan in zeeland ..Ik her inner me nog. dat de actie destijds op gang lx gebracht door demonstrerende schoolkinderen die cen kunstijsbaan wilden hebben zei de heer Van Gees- bergen nog. Dat. klopt als een bus In de PZC van 25 februari 1970 is zelfs een forse foto over drie kolom te zien. waarop men de heer Van Geesbergen kan aanschou wen. terwijl hij aan een iudrukwek- kende tafel zit in het provinciehuis tn Middelburg, omringd door jongens cn meisjes aan dezelfde tafel. Bij die on derhandelingen lussen demonstre rende kinderen" en het provinciaal be stuur waren niet minder dan drie ge deputeerden betrokken dc heren Van Geesbergen. Van den Bos cn Van Poel je Van Geesbergen had weinig moeite om de kinderen duidelijk te maken dal al les op één dag niet kan. Aken en Keu len zijn per slot niet op een dag ge bouwd en Middelburg en Vlissingen trouwens ook niet. Üc gedeputeerde ..Je kunt met op cen aag een caravan, een boot en een kleuren tv kopen. Zo is het ook in hel groot. We kunnen oecn 'porthallen, overdekte zwembaden en kunstijsbanen tegelijk bouwen Maar de heer Van Geesbergen beloofde wel dc hete kwestie in de sportraad te gaan bespreken. Natuurlijk waren het m die lijden van Ard cn Kecssie niet alleen de kinderen, die pleitten voor een kunstijsbaan in Zeeland. Ook serieus te nemen grote mensen als de bestuursleden van hel gewest Zeeland van de KNSB 1 schaatsbond) werden niet moet om jaar tn jaar uit te blijven roepen dat er ren kunstijsbaanaccommodatie tn Zee land moest komen. Als voorbeeld een citaat uit een ver slag in de PZC van 17 november 1970 SPLIT - Er is zonder meer een duidelijke parallel te trek ken tussen Hajduk Split, de Zuidslavische opponent van landskampioen PSV woensdagmiddag in de kwartfinales van de Europa Cup, en het USSR-team van Dynamo Kiev, dat de Eindhovenaren vorig jaar de pas naar de fi nale van het Europa-Cup-2-toernooi afsneed. Zowel Haj duk (vrij vertaald: het dappere) Split als Dynamo Kiev heeft zich de laatste jaren gemanifesteerd door resoluut uit de schaduw te treden van de sinds jaar en dag geves tigde clubs in hun respectieve landen. Dynamo Kiev heeft de supprematie van de Moskouse ploegen moeten gedo gen, terwijl Hajduk Split steeds de gerenommeerde teams uit het hoofdstedelijke Belgrado (Partizan en Rode Ster) moest laten voorgaan. Hajduk en Dynamo hebben zich in middels, zij het nog wat aarzelend, aan de Europese top gemeld, doordat <ip een verantwoorde wijze die onder delen uit het totaal-voetbal werden ijfepast in het eigen clubteam om een agroot mogelijk rendement te krij- ra. De 3-0-nederlaagsurprise die PSV rong jaar in Kiev moest ervaren heeft de Eindhovenaren overigens al wel op het idee gebracht dat tegen Hajduk niet dezelfde fouten als tegen Kiev gemaakt mogen worden. Te meer niet als men bedenkt dat Hajduk onlangs in een toernooiwedstrijd Dynamo Kiev met 3-0 heeft verslagen Getuige van die wedstrijd in Split was onder meer Kees Rijvers (ook Mi- chels was indertijd in Split om zich Eu ropees te oriënteren). Rijvers: „Hajduk Split is zonder meer een sterk aanval lende ploeg waarin de spelers precies weten wat ze met een bal moeten doen. Hajduk speelt niet dat soort voetbal wat we doorgaans van Zuidslavische teams zijn gewend. Het voetbal van Hajduk is wel degelijk gebaseerd op het westerse voetbal. Alles speelt mee. Ook achteraan. Bovendien beschikken de Zuidslaviërs over drie bijzonder goede spitsen, die gemakkelijk een doelpunt maken". ..Wat heet een goede voorhoede", zo weet Felix, de trainer van de Belgische landskampioen RWDM (in de tweede ronde door Hajduk uitgeschakeld), zich nog te herinneren. „Hajduk be schikt over een razend gevaarlijke aanvalslijn met Surjak, Javonic en Zungul. Vooral die Surjak is met het hoofd enorm sterk. Zungul is mogelijk iets minder. Hij is vooral waterdrager in het elftal, laat zich vaak afzakken naar het middenveld, waardoor er Nimte komt voor de knappe midden velder Buljan en Jerkovic. de architect in het team. Verdedigend is Hajduk evenwel niet zo sterk en ik geloof toch TERNEUZEN - Frans Verstraete uit Philippine heeft zijn eerste overwin ning van het wielcrseizoen reeds bin nen. De tweedejaars amateur triom feerde in het clubkampioenschap van de Belgische wielervereniging Arte- velde. Meteen moet Frans Verstraete als één van de grootste kanshebbers voor de clubtitel van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen' worden gezien, een titelstrijd die zondag in Kwaden- damme zal plaats vinden. Voor Frans Verstraete had de eerste plaats bij Artevelde tevens tot gevolg dat hij zaterdag kan starten in de Om loop van het Volk in de sterkst bezette wedstrijd van de reeks van drie ama- teurwedstrijcen Als lid van Artevelde start Verstraete in de internationaal bezette wedstrijd voor Oost- en West-Vlaanderen. In die zelfde wedstrijd gaat ook een ama- teurploeg van Theo Middelkamp van start. De wielervereniging 'Zeeuwsch- Vlaanderen' heeft niet voor de Omloop van het Volk ingeschreven, maar er starten wel enkele renners in de invi- öuele wedstrijd dat daar voor PSV kansen liggen, als men tenminste de snelle counters van de Zuidslaven tijdig kan pareren". Enorme opgaaf En RWDM-speler Jan Boskamp: „Hoewel ik er van uit ga dat PSV een redelijke kans heeft de halve finale te bereiken zal het toch een enorme op gave worden. Thuis spelen die knapen formidabel sterk. Ze blijven gaan, an derhalf uur lang. In Split krijg je geen meter ruimte. Persoonlijk vond ik Zungul in de wedstrijden tegen RWDM een van de betere spelers. Die knaap is vreselijk snel en weet bo vendien Surjak steeds op de andere vleugel blindelings te vinden". Dat betekent dus dat PSV voor het fanatieke publiek in Split (een stadion met 30.000 toeschouwers en slechts 4200 zitplaatsen) alle risico's zal moe ten uitbannen om in Eindhoven de halve finaleplaats veilig te stellen. Immers, vorig jaar nog versloegen de Zuidslaven St. Etienne in het Europa-Cuptoernooi thuis met 4-1 om uit met 1-5 te verliezen Hajduk's oefenmeester Tomislav Ivic (42 - na vijf jaar jeugdtrainer te zijn geweest, drie jaar geleden de opvolger van de naar Eintracht Frankfurt ver trokken Branco Zebec - daarover: „We hebben toen nog al wat fouten ge maakt. inderdaad. Hajduk was toen nog een onervaren team. Ik wil niet zeggen dat we nu zoveel meer ervaring hebben. Het elftal heeft een gemid delde leeftijd van 22 jaar, maar toch zijn we in dat jaar een stuk rijper ge worden. dacht ik. Hoewel ik geloof dat we pas over een jaar of drie onze top hebben bereikt, zullen dergelijke fou ten niet meer worden gemaakt" Tomislav Ivic werd drie jaar geleden tot hoofdtrainer van Hajduk Split be noemd. Samen met voorzitter Kirigin en chief-scout Mip.dinic maakt hij bij Hajduk de dienst uit. En met succes' Twee jaar achtereen greep de club uit Split het kampioenschap en veroverde ook nog eenmaal de beker. En dat on danks het feit dat drie van hun meest prominente spelers naar het buiten land vertrokken- Oblak naar Schalke, Holcer naar VFB Stuttgart en Gluic naar Go Ahead Eagles. Inmiddels heeft zich echter een nieuwe lichting aange diend, die elke vergelijking met het elf tal van een paar jaar geleden gemakke lijk kan doorstaan. Niet minder dan zeven spelers behoren geregeld tot de nationale selectie: Musimic (22). Dzoni (25). Zungul (21), Surjak (22), Jerkovic (25), Perusovic (23) en Buljan (26). de tweevoudige voetballer van het jaar in Zuidslavië. Zelf opleiden Ivic: „Hajduk is maar een arme club. We kunnen niet overal de beste spelers kopen. Dat betekent dus dat we onze eigen A-spclers zelf op moe ten leiden. Tot nu toe is dat inderdaad niet slecht gegaan Bovendien heb ik er wel naar gestreefd om zoveel moge lijk spelers uit Dalmatië in het elftal in te passen. Het publiek herkent zijn eigen favorieten cn is als één man achter dit elftal gaan staan". Tomislav Ivic zegt overigens een ge weldige bewonderaar te zijn van het Nederlandse voetbal. Onder meer volgde hij - als assistent van de tegen woordige Real Madrid-trainer Miljanic - alle wedstrijden van het Nederlands elftal tijdens de WK in Duitsland. Ivic: „Het Nederlands elftal met zijn totaal-voetbal was zonder meer het be ste team in Duitsland PSV draagt duidelijk dat stempel van dat totaal voetbal". Ivic is daarom toch niet zo gelukkig met PSV als tegenstander „PSV heeft al meermalen bewezen totaal-voetbal te kunnen spelen. j SMIT DERDE IN LEVANTE MONTANEJOS - De Spanjaard Peru- rena heeft, maandag de eerste etappe gewonnen van de 35e wielerronde van Levante met een tijd van drie uur. 20 minuten en 37 seconden. De etappe strekte zich uit over 116 kilometer, tus sen Benicasim en Montanejos. Tweede werd de Spanjaard Javier Elorriaga. terwijl de Nederlander Theo Smit als derde eindigde met dezelfde tijd als Elorriaga. ADVERTENTIE Waag de Citróënagent informatie over: ♦GS Consumentenrapport ♦Leasing Voorjaarsaktie '76 Honderden hoofdprijzen, o.a. 200 feestelijke bezoeken aan de Citroen fabriek in Frankrijk. Of bel voor informatie Citroen Nederland. lel.-020-7311 81 toestel 223. SASSARI - De Belg Roger de Vlae- minck heeft maandag de Ronde van Sardinië gewonnen. Hij won ook dc laatste etappe, van Wuoro naar Sav sari over een afstand van 183 kilome ter. De Vlaeminck legde de laatste etappe af in 5 uur. 1 minuut en 41 seconden. De Italiaan Santambroglo werd tweede en diens landgenoot Zilloli derde. Beiden in dezelfde tijd als de Belg. In het eindklassement is Cees Bal met zijn derde plaats de beste Ne derland. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 De Vlaeminck (Bel) 20 uur. 43 minu ten en 41 seconden: 2 Caverzas) (It) op 33 sec: 3 Bal (Ned) op 33. 4 Vander- houte (Bel) op 39; 5 Piazza (It) op 39: 6 Aling iNedi op 43: 7 Santambrogio Hl) op 50. 8 Merckx (Bel i 50 sec. OSLO - „Er is een nieuwe Ard Schenk geboren", zo meldde maandag het in Oslo verschijh nende dagblad 'Dagbladet' in een commentaar op de overwinning van Piet Kleine tijdens de we reldkampioenschappen bardrij den op de schaats ih Heerenveen. „Nederland heeft een nieuwe grote schaatser. We feliciteren de Neder landse schaatssport. Het feit dat de Nederlanders de strijd tegen de Noren weer hebben opgenomen nadat ze eerder in het seizoen van de baan waren gereden, is voor ons geen reden tot klagen. We moeten maar eens in de handen spuwen en nieuwe doelstellingen maken. Niets is inspirerender dan een stevige competitie", zegt Dagbladet De enige klacht van Dagbladet was dat het toernooi om het we reldkampioenschap deels is ver knoeid door de alcohol-orgiën en hysterie' van de Nederlandse schaatsfans. „Het gedrag van de Nederlandse fans liet zien dat het direct gevaarlijk voor een Noor was om te winnen op de baan van Heerenveen", zo meende het blad. „Het was een weekend waarop de knallen van het startpistool verlo ren gingen in 't geluid van knal lende kurken en kapotvaUende flessen" Geen van de andere bla den had maandag commentaar. Het avondblad 'Verdens Gang' meldde in een kop: 'Kleine beeft Nederland een nieuwe Schenk ge geven'. DEN HAAG - FC Den Haag-trainer Vujadin Boskov heeft West Ham Uni ted viermaal aan het werk gezien en hij zegt even zoveel keer een ander West Ham aan het werk te hebben ge zien. „Een onberekenbare ploeg die met een wisselend aantal spitsen ope reert. En het vreemde is, dat steeds cen ander, ook specifieke middenvel ders, in de spits worden opgesteld". Afgelopen zondag zag Boskov in de competitiewedstrijd tegen Manchester United voor het eerst Billy Bonds, als eenzame man in de West Ham voorhoede, vechten tegen een enorme Manchester United-overmacht. West Ham verloor weliswaar met 4-0. maar Bonds, die twee maanden lang was ge blesseerd, viel op door zijn ijver en uit- stekende Individuele acties. Net op tijd heeft Ron Greenwood de lieveling van de West Ham-aanhang fit gekregen. Het Londense West Ham United, dat altijd in de schaduw heeft gestaan van de stadgenoten Totten- ham Hotspur en Arsenal, had evenals voorgaande jaren een zeer goede com petitiestart. De ploeg draaide weken lang in de top mee om vervolgens in- ee* te storten op een moment dat cen trumverdediger Kevin Lock gebles seerd raakte. Zijn vervanger McGiven, was duidelijk te licht voor het zware werk. Kevin Lock hoopt, net als heel West Ham. zijn rentree tegen FC Den Haag te maken. FC Den Haag had juist een slechte competitiestart. De Hagenaars stelden aanvankelijk nogal teleur, maar werk ten zich in het verloop van de competi tie op naar een plaats duidelijk boven de middenmoot. Boskov geeft als ver klaring voor de slechte resultaten van West Ham gedurende de laatste we ken: „Het is een technisch goede ploeg die uitstekend voetbal speelt bij goede weersomstandigheden en op een goede grasmat". „Maar zie, de winterperiode naderde en de prestaties liepen terug. De spe lers zijn lichamelijk niet genoeg opge wassen tegen minder gunstige weers- en veldomstandigheden. Ik voorspel echter dat West Ham terugkomt". De sterke punten van West Ham zijn volgens Boskov: „In de lucht domine ren ze. Internationaal hebben zc na tuurlijk meer routine dan wij. Hun ge vaarlijkste wapen is snelheid. Mis schien zijn ze wel eens te snel. Iedere man die aangespeeld wordt, plaats di rect door. Daarom is West Ham een onaangename tegenstander Pe ^9 ®cn HaaS-spelcrs kunnen, in dien zij West Ham uitschakelen, op een kleine drieduizend gulden premie rekenen. Boskov gelooft in een 2- 0-overwinning thuis, voldoende om naar zijn mening de laatste vier te ha len. Na het Deense Vejle en het Franse Lens wacht FC Den Haag een Euro pese tegenstander van formaat. ROTTERDAM - Antoni Brzezanczyk en Feijcnoord hebben maandag beslo ten om de overeenkomst tussen hei den met ingang van heden te verbre ken. In een eerder stadium was reeds gesproken over beëindiging van het contract per 1 juli van dit jaar. maar na ampele overweging is besloten omdat reeds nu te doen. Manager Guus Broc wilde maandaga vond niet verder ingaan op de redenen van deze zaak. Tceamer Brzezanczyk was niet voor commentaar bereikbaar. Voorlopig zal Ad Zonderland, de tweede trainer van Feijenoord. de training en begeleiding van het eerste elftal overnemen. Er zijn. zei Brox. nog geen contacten met een eventuele op volger van Brzezanczyk. De spelers van Feyenoord waren maandagavond nog met op de hoogte gesteld van het ontslag van Antoni Brzezanczyk. Jorgen Kristensen was de enige speler van de selectiegroep, die maandaga vond bereikbaar was voor commen taar. De Deense linksbuiten: „Ik vind het erg vervelend. Ik wil er geen ge heim van maken, dat Brzezanczyk mij nooit erg heeft gelegen, maar hij heeft zijn best gedaan. Het bericht komt voor mij als een verrassing. Ik wist nog van niets." Op de vraag of het ontslag van de trainer, die sinds augustus van het vorig jaar bij Feyenoord was. een prikkel zal zijn voor de belangrijke wedstrijd tegen FC Twente van aan staande zondag, zei Kristensen: „Daar ben ik nog niet zo zeker van. Het zou kunnen, maar het kan ook net ander som uitpakken." Willem van Hanegem was maandaga vond niet thuis. Hij vierde samen met scheidsrechter Frans Derks carnaval in Den Bosch. Zijn echtgenote Truus was verrast over het bericht, maar zei dat Willem er wel een voorgevoel van had gehad. Truus van Hanegem: „Brzezanczyk had maandagmiddag- niet getraind. Volgens Willem zat hij in het kantoor bij Brox. Voordat Willem naar Den Bosch ging. zei hij. dat het hem niet zou verbazen als de-trainer vandaag of morgen zou worden ontsla gen." Ex-bestuurslid Fred Blankemever vond het een goede beslissing. „Ik hoop dat de spelers ervan doordron gen raken, dat er door het bestuur iets wordt gedaan. Het ontslag is precies op het juiste moment gekomen. Ik ge loof dat dit voor het elftal een enorme prikkel zal zijn voor de wedstrijd tegen FC Twente. Jan Linsen, lid van de ledenraad van Feyenoord, wist maandagavond nog van niets. „Het is wel een bewijs, dat het contact tussen bestuur en leden raad niet best is. Over de trainer wil ik geen kwaad woord zeggen. Ik geloof eerder dat we de spelers moeten aan kijken, als we zoeken naar factoren, waarom het momenteel minder goed gaat". van een jaarvergadering van dit Zeeuwse gewest Er moet nu op korte termijn" verklaarde Zeeuws KNSB- voorzitter L van der Htele. .xcn uit- spraak komen of die kunstijsbaan er kan komen en hoe die er moet komen We hebben ai een plaats in gedachten de hork Middelburg. Vltsstngen. Sou burg Rit them, tn de omgeving van het industriegebied, waarbij we dus even tueel van dr diensten non de industrie gebruik kunnen maken", aldus de heer Van der Htele en aldus het citaat uit de PZC van november 7O. Inmiddels /ras toen in de. 'Zeeuwse Sportraad al lang cen 'commissie kun- stijsaccommodatie' benoemd en aart het werk geslagen Nou ja. aan het werk' Secretaris Paul Diepstraaten van de Zeeuwse Sportraad moet nu anno 1976 de stukken er wel bij halen om zich nog precies te herinneren wie allemaal in die commissie zitting had den Na dc actie van de Zeeuwse kin deren en de pleidooien van het bestuur van het Zeeuwse schaatsgewent took al in de zestiger jaren i zijn inmiddels meer dan zes O jaar verstreken. En wat heeft de 'commissie kunstljsac- commodatte' tn die zes*jaar dan wel klaar gespeeld Er is. om eerlijk te zijn. in die zes "i jaar met meer gepresteerd dan het vervaardigen van een zoge naamd 'praatstuk" Paul Diepstraten zegt van dat 'stuk' ..Ach. dal houdt op zichzelf met veel om het lijf. Er staan ical gegevens tn over andere, m Neder land gerealiseerde kunstijsbanen En er wordt wat gestoeid met ideeen over dc vraag waar de kunstijsbaan in Zee land eventueel zal komen En dal is het dan! Is er voor de rest nog tets gebeurd in die zcx<jaarNiet dat wij weten. Men weet hoe hel gaat na een winter zomert het al weer snel cn, wie denkt dan nog aan kunstijs baan. ..Eén van de leden van de com missie". weet Paul Diepstraten nog, .zou eerst nog met meer gegevens ko men. maar dat is niet gebeurd"' Kor tom: over hel 'praalstuk' is daarna ook niet meer gepraat. Een 'praatstuk' derhalve waarover men het zwijgen maar heeft gedaan. De commissie is in die zes jaar zo weinig bij elkaar geweest 'en in de af gelopen jaren tn het geheel roet meert dat het zelfs de vraag is of de commis sieleden nog weten dat ze nog steeds zitting hebben in de commissie. Paul Diepstraten weet dan ook te melden dat het eerste werk is om de mensen weer te benaderen met dc vraag of ze nog altijd bereid zijn in de commissie te blijven zitten. Als dat gebeurd is. kan alles dus van voren af aan beginnen. En waarom er in de volgende zes jaar meer zou gebeuren dan m de afgelopen zes jaar is ons niet duidelijk. Dus zal er over een jaartje of over twee jaartjes wel weer een 'praalstuk' op tafel liggen („met veel om hel lijf' om met de secre taris le spreken) en kan vervolgens het grote zwijgen weer beginnen. En dus kunnen we een kunstijsbaan in Zee land wel vergeten. Maar stel nu eens - goed. we welen dat we het onmogelijke van ieders fantaste vragen - dat de commissie wel „nog in de loop van dit jaar met een afgeremd rapport op tafel komt", zoals de heer Van Geesbergen graag wil, is er dan wel kans op een kunstijsaccomodaOe in Zeeland? Het antwoord moet helaas blijven: vergeet het maar? In 1970 ver telde de heer Van Geesbergen het zelf aan de schoolkinderen tvan wie er in middels misschien al getrouwd zijn): „de 400-meter-baan in Heerenveen bij voorbeeld heeft j 4.700.000.- gekost". Bijna vijf miljoen dus Dat zal nu zes jaar later, echt wel opgelopen zijn tot acht of negen miljoen of daaromtrent. Nu zijn er wel goedkopere accomoda- ties denkbaar dan de ijsbaan van Heerenveen. die door de wereldtitel van Piet Kleine pas nog weer zo in de publiciteit kwam. Maar ook bij goed kopere versies zullen de financiële barrières zo groot blijven dat het een voor Zeeland toch onhaalbare onder- neming blijft. Zelfs de schaatsers zelf geloven er niet in. Ko Goeree vertelde ons vorige week bijvoorbeeld: „Een echte kunstijsbaan in Zeeland, een 400-meter-baan dus. zie ik met zitten. Alle accomodates in Nederland, noem ze maar op: Heerenveen. Den Haag, Amsterdam. Eindhoven. Alkmaar, De venter. Assen. Groningen werken met een nadelig slot. Wij gaan vier keer per week naar De Uithof in Den Haag. Daar zijn vorig seizoen ruim een half miljoen bezoekers geweest en dit sei zoen zullen zeker drie-kwart miljoen schaatsers gebruik maken van die baan en toch zitten ze nog in de rooie cijfers". Goeree verder: „Als je met zulke enorme bevoUnngsagglomeraties als Den Haag en Rotterdam dicht bij de deur al niet rond kunt komen, hoe moet dat dan hier in Zeeland". Je moet Goeree helaas wel gelijk geven. Mis schien valt over de aantegkosten nog wel te praten hoewel anno 1976 een arempei van enkele milj. ook al on-- neembaar lijkt), maar de exploitatie kosten zullen zo de pan uitrijzen, dat ook de commissie maar lot één conclu sie kan komen: vergeet het maar' Goe ree tekent daarbij nog aan: „Door de snellere temperatuurswisselingen in Zeeland sneller dan bijvoorbeeld in de buurt van Deventer. Heerenveen of As senzal een kunstijsbaan in Zeeland moeilijker in goede staat te houden zijn. Dat werkt ook allemaal nadelig op de exploitatie Niettemin: het blijft verbazingwekkend hoeveel aanhang de schaatsport ook in Zeeland ineens krijgt als er eens een vorstperiode komt. Enkele weken ge leden was plotseling geen sloot, vaart of plas onbezet. Goeree: „Als we nu eens een klem overdekt ijsbaantje hadden, zo groot als een ijshockeyveld, zouden u:e misschien wat van die be langstelling kunnen vasthouden en zouden er misschien weer wat wed strijdschaatsers bijkomen". Dat lijkt nog de meest realistische en dus zinvolle opdracht voor de nog sluimerende commissie kunstijsbaan- accommodaties: kom eens met een rapport over de mogelijkheid van kun stijsbaantje, waarop dan wel geen 400 meter, maar toch wel 200 meter in het rond gereden kan worden. Misschien is dat met de prijs van een simpele spor thal te realiseren! JOOP VAN DEN BERG.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11