PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALLE 7 TREINKAPERS BEILEN WORDT MOORD TEN LASTE GELEGD Arabisch fonds voor financiële hulp Cairo Vissers Breskens niet voor voorstel tot instellen van een 'uitkoopfonds' Bijna helft OAE erkent Polisario Wereldtitel voor Piet Kleine reuzengolf trof de 'rotterdam' Gifgas-verkopers gearresteerd 219e jaargang no. 51 Mocndog 1 maart 1976 RECHTZITTING OP 10, 11 EN 12 MAART NORFOLK. VIRGINIA (UPI) Holland-America Cruises Inc. In New York heeft bevestigd dat het cruiseschip Rotterdam op 31 ja nuari ter hoogte van Casablanca ccn ontmoeting heeft gehad met een plotselinge golf waarvan de hoogte is geschat op tussen de 18 en 30 meter. Van de ontmoeting was gewagge maakt door een vrouwelijke pas sagier in 'n brief aan het dagblad Norfolk Ledger-Star in de gelijkna mige stad in Virginia. Volgens de vrouw hadden de meeste passa giers geslapen toen de enorme golf was ontwaard en de brug het ndo had gekregen er de ■n naar te wenden. Dit was helemaal meer gelukt. Volgens de exploitanten van het ton metende schip liep een aan boord een gebroken jp en klaagden enkele ande re passagiers over pijn in hun schouders doordat ze heen en geworpen waren. In haar aan de Norfolk Ledger-Star had de vrouw geschreven dat zij bij het incident even had gedacht i het avontuur van de Posei don, schip dat door een soortgelij- golf ondersteboven werd ge- rpen en met de kiel naar boven ...der was gedreven. Er is een haliucmante film naar gemaakt. E«n woordvoerder van Holland- America Cruises zei dat de golf was ontstaan door een van de on dergrondse bevingen die zich in b? betrokken gebied voor de Noordafrikaanse kust veelvuldig wrdoen. ASSEN (ANP) De zeven Zuidmolukkers, die op 2 december vorig jaar de treinkaping in Wijs ter bij Beilen uitvoerden en 35 passagiers gijzelden wordt allen ten laste gelegd: moord op de dienstplichtige soldaat L. F. Bulter (22) uit Lonneker, wederrechtelijke vrijheidsberoving, welke de dood van treinmachinist J. Baam (30) tot gevolg had en verboden vuurwapenbezit. De kaping werd uitgevoerd op een uit twee treinstelllen bestaande stoptrein I Groningen-Zwolle. De gijzeling duurde 290 uur. Zondagmiddag 14 december verlieten. nad3t de kapers zich hadden overgegeven, 23 gegijzelden gedu rende de gijzeling was een aantal passagiers vrijgelaten, ongedeerd de trein. De rechtbank in Assen zal zich drie dagen met de behandeling van deze eerste rechtszaak over een trein kaping bezig houden (10, 11 en 12 maart). Alle treinkapers zijn net als de zeven Zuidmolukse bezetters van het Indonesische consulaat-generaal in Amsterdam (de gijzeling daar duurde 381 uur) afkomstig uit Smilde (Dren te). Treinkapers en bezetters zullen allen worden verdedigd door de se advocaatr mr. H. W. Een der Treinkapers, de 25-jarige tomonteur-bankwerker Paulus S. raak te 5 december gewond toen hij met tot de treinuitrusting behorende zoge naamde mistpatronen had zitten spe len, die ontploften. Met een toen daar bij licht gewondgeraakte passagier diens vrouw, die een shock had opgeio pen, werd hij per ambulance opge haald en afgevoerd. De andere ver dachten zijn: Comelis A. H. (23), Elisa J. H. (24), Jacobus T. (26), Albert S. (22). omelis T. (19) en de scholier Jacob M. (21). Moord Ten aanzien van de moord op soldaat Bulter op 2 december werden alle zeven verdachten als dader aange merkt. De man werd in de deurope ning van een der balkons geplaatst en Paulus S. en Elisa J. H. zouden hem daar volgens de dagi doodgeschoten. Toen d KONING HASSAN:'ABSURDITEIT' ADDIS ABEBA (RTR, AFP) Van de 47 leden van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) hebben 21 de beweging voor onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara, Polisario, erkend. Negen andere landen weigerden polisario te erken nen, terwijl de overigen zich niet wilden uitspreken. Dit ge beurde zaterdag op de bijeen komst van ministers van de lid staten van de OAE in Addis Vrijdag riep het Frente Polisario de Arabische democratische republiek Sa hara uit. De beweging wordt door Al gerije egsteund. Marokko en Mauretanië hebben de OAE in een memorandum laten weten dit zij zich uit de organisatie zullen terugtrekken als deze polisario als Tettige vertegenwoordiger van het Sa- haraanse volk zou erkennen. Zaterdag maakte Marokko bekend dat bet uitroepen van de republiek niet ion hebben plaatsgevonden omdat de GEVECHTEN IN RHODESIË SALISBURY Zaterdag zijn bij een gevecht in de zogenaamde noordooste lijke guerillazone in Rhodesië 17 natio nalistische guerillastrijders en vier le den van dc Rhodesische veiligheids troepen omgekomen, zo lieeft het hoofdkwartier van de veiligheidstroe pen bekendgemaakt. vasaaeg in de krant Zeeuws nieuws op de pagi na's 2,4 en 5. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 1 en 3. Radio en tv op pagina 7. Sport op de pagina's 9, 10, 11.12,13 en 14. plaats waar dat gebeurd zou zijn al sinds vorig jaar februari door Marok kaanse troepen was bezet. Maar buitenlandse journalisten hebben gemeld aanwezig te zijn geweest bij de plechtigheid. Deze vond plaats in de oase Bir Lahlou, op 130 km van de grens van Algerije in de Westelijke Sa hara gelegen. Koning Hassan van Marokko heeft zaterdag de uitroeping van een onaf hankelijke republiek een „absurditeit" De koning zei dat hij vastbesloten was de 'eenheid van het koninkrijk' met hand en tand te verdedigen. Maureta nië heeft zondag de uitroeping van een onafhankelijke republiek in West- Sahara propaganda 'van een naburig land' genoemd. De minister van voor lichting, Moestafa Oeld sjeik Moham med, zei dit in een radio-uitzending die in Dakar is beluisterd. Hij zei dat de kwestie Sahara geslo ten is en dat Mauretanië 'nooit enige inmenging in zijn binnenlandse gelegenheden zal toestaan" het slachtoffer nog tekenenen van le-; ven vertoonde zou Albert S. uit de trein zijn gegaan en hem met een revolver het genadeschot hebben gege ven. Tijdens het plegen van de moord hebben de andere verdachten met ge laden wapens op wacht gestaan „om een rustig verloop van het misdrijf te waarborgen", aldus de tenlastenleg- ging. Elisa J. H. en Cornells T. worden verantwoordelijk gesteld voor moord op het derde slachtoffer van het gijzelingsdrama, de heer E. Bierling (31) uit Sappemeer, 4 dec. ber. Met zijn handen op de rug ge boeid moest hij voor de open deur .van de bagageruimte knielen. Elisa zou de heer Bierling toen met een revolver een nekschot hebben gegeven en Comelis stond daarbij met een geladen geweer. Zo wordt deze twee- CORRUPTIE BIJ BRITSE POLITIE LONDEN (RTR) Het voormalige hoofd van de 'vliegende brigade', een keurkorps van de Britse Scotland Yard, is een van de twaalf hoge poli tiemannen die ervan worden beschul digd steekpenningen te hebben aange nomen van handelaren in pornografie in I. A Londense West End. Onder de verdachte politiemensen zijn ook de geschorste chef van een speciale brigade die in het leven was geroepen om de pomohandel in de Britse hoofd stad te bestrijden en een gepensioneer de chef van de afdeling moordzaken. De twaalf politiemensen werden zater dagochtend in een bliksemactie gear resteerd. Aan de operatie was twee jaar in het diepste geheim gewerkt door een kleine groep rechercheurs die speciaal voor deze taak door de hoofd commissaris van de Londense politie, sir Robert Mark, waren uitgezocht. WENEN (AFP) De politie in We nen heeft vrijdag twee mannen en een vrouw aangehouden die zich op maakten om een van de gevaarlijkste strijdgassen uit het arsenaal van de tweede wereldoorlog, het Duitse 'd.f.p.', aan de man te brengen. De drie hadden zich in het buitenland, vermoedelijk bij een chemicus in Ber lijn. dit vloeibaar gas verschaft en hadden als verpakking voor de ver zending een paar honderd spuitbus sen besteld. Inmiddels is in West-Berlijn de 25-ja- rige Oostenrijkse amateur-chemicus Richard Kuz gearresteerd die het gif gas had vervaardigd. Hij is een broer van de 31-jarige in Wenen gearresteer de Allan Kuz, die het gas in het ge bied van de Oostenrijkse hoofdstad aan de man moest brengen, met name aan specialisten op het gebied van overvallen. In zijn koelkast had de chemicus nog een voorraad 'di.p.'. die voldoende was om 2.000 mensen te doden. Naast Allan Kuz. zijn diens vriendin. Angela Krottendorfer (28) en een me deplichtige, Peter Svoboda (28). ge arresteerd. Ze hoopten ongeveer 100.000 gulden te verdienen aan de verkoop van een liter 'dl.p.'. de executie, die gefotografeerd werd. in de dagvaarding omschreven. Tijdens het bijeen drijven van passagters in de trein is de machinist Braams gedood. Hij kwam nadat aan de noodrem was getrokken poolshoog te nemen in de trein. Toen hij de deur tussen de bagageruimte en de eerste-klas afdeling opende zag hij de kapers op zich afkomen. De machinist trok zich terug en er werd volgens de dagvaarding op hem geschoten. Bij wijze van genadeschot werd nog eens op het hoofd van de al zwaar gewon de heer Braams geschoten, die daar door overleed. Over het gijzelen zelf de oppzetteüj- ke wederrechtelijke vrijheidsberoving) staat in de dagvaarding dat de ver dachten dit hebben uitgevoerd door de passagiers met bedreiging met ge laden vuurwapens in een treingedeelte bijeen te drijven. De passagiers wer den gedwongen daar dag en nacht verblijven. De ramen waren met kran ten geblindeerd en de buitendeuren waren met kettingen en sloten al sloten. Voorts dat onder meer de ren J. iEcs, H. Bos. H. J. Brinker Gruppelaar en G. Vaders aan handen en voeten geboeid werden vastgebon den aan een stoel In de bestuurdersca bine of aan stangen op de doorgang tussen de beide wagens van het trein stel. Zo moesten zij dienen als schild bij een eventuele bevrijdingsactie. Aan alle treinkapers Is verboden vuur wapenbezit ten laste gelegd met n van twee machinepistolen, vijf g ren, een revolver, een pistool en grote hoeveelheid minutle voor wapens. NOORDSE RAAD ACHTER IJSLAND KOPENHAGEN (DPA, AFP, RTR) Het presidium van de Noordse raad heeft zondag in Kopenhagen in het visserijgeschil tussen IJsland en Groot-Brittannlë onverwachts scherp de zijde gekozen van IJsland en terug trekking van de Britse fregatten uit de wateren rond het eiland geëist. Na lang overelg, waarbij ook de mi nisters van buitenlandse zaken van de vijf Noordse landen waren betrokken, nam het plenum van de raad een aanbe aan de Scandinavische regerin- geringen aan waarin gezegd wordt dat het gebruik van de rijkdommen van de zee 'de basis vormt van het bestaan van het IJslandse broedervolk'. Premier Geir Hallgrimsson van IJs land bood zondag opnieuw aan onder handelingen met Groot-Brittannië te voeren. Hij stede een overgangsperio de voor waarin de IJslandse visserij- grens beperkt is tot honderd zeemijl in plaats van tweehonderd, de gTens re au Ritzau. Hallgrimsson neemt ook deel aan de vergadering. Uit Odense werd zondag gemeld dat enkele vakbondsfuntionarissen een particuliere vrijwilligersorganisatie hebben opgericht om de Uslanders te stenen en de Britse fregatten die de Britse vissers bij Usland beschermen te hinderen. De leider van deze groep, Hans Clausen wil honderd Denen bij een krijgen om een vrachtschip te bemannen dat hij voor de actie wil huren. TOCH NOG een verrassende ont knoping kreeg zondagmiddag de strijd om het wereldkampioen schap schaatsen. Hans van Hel den scheen zaterdag met een schitterende 500 meter (39.80) en een overwinning op de 5.000 me ter (7j08 72) een onaantastbare toppositie te hebben opgebouwd. Maar terwijl Van Heiden zondag middag zowel op de 1500 meter als op de 10 kilometer onder zijn niveau bleef, stormde Piet Kleine met overwinningen op deze twee afstanden onstuitbaar naar voren. Kleine greep de wereldtitel en Nederland was weer een weekein de lang ia de roes van het schaatsen. Toch waren er ook teleurstellin gen voor Nederland. Zo joeg Sten Stertsen in een schitterende 10-km-raoe toch nog langs Van Helden naar de tweede plaats in het eindklassementEen ont goocheling was er zaterdag al voor Klaas Vriend toen hij op de 500 meter bleef staan in de ver onderstelling dat er een valse start was er. derhalve een redelij ke klassering we! kon vergeten. Jan Pasman verspeelde ai zijn kansen door een val op de 1-500 meter. Maar al die tegenslagen zonken voor de toeschouwers toch in het niet door de schitte rende triomf van de nieuwe we- reldkampioeti Piet Kleine. Op de foto wordt Pie. Kleine (midden) gehuldigd, geflankeerd door Sten Stensen (linksen Hans van Helden. PRESIDENT SADAT TEVREDEN OVER RONDREIS CAIRO (RTR, AFP) De Egyp tische president, Anwar Sadat, heeft zondag de schepping van een Arabisch fonds, dat de suk kelende economie van zijn land moet steunen, aangekondigd. Dit heeft het persbureau van het Midden-Oosten uit Koeweit gemeld. Op een persconferentie voor zijn ver trek uit Koeweit na een negendaagse rondreis door zes golfstaten deelde Sadat mee dat verscheidene van deze landen in het fonds zullen zijn verte genwoordigd. Ook zullen internationa le deskundigen en adviseurs, onder wie een aantal van de Wereldbank, hun medewerking verlenen. Egypte zal het fonds een volledig beeld schilde ren van de toestand van de Egypti sche economie, aldus Sadat- De Egyptische president riep voorts op tot een hervatting van de vredes conferentie over het Midden-Oosten te Genève met de aanwezigheid van de Palestijnen. om een oplossing voor het. conflict in het Midden-Oosten te bereiken. ,3tap voor stap oplossingen hebben nu geen kans op slagen. Het doel is een definitieve oplossing en die kan niet worden gevonden zonder de Palestijnen, omdat het hun pro- POLITIEKE GEVANGENEN IN RUSLAND IN HONGERSTAKING MOSKOU (AFP) Ongeveer tachtig Russische 'politieke gevangenen' zijn voor de duur van het 25e congres van de communistische partij in honger staking gegaan om 'het einde van de vervolgingen van dissidenten, de ver betering van hun voedsel en de stop zetting van de psychiatrische onder drukking' te bewerkstelljgen- Dit is bekendgemaakt in een aan buitenlandse pers overhandigde ver klaring die is getekend door 'vrienden' van de betrokken gevangenen, onder wie de arts Yoeri Orlov. vriend van de natuurkundige Andrei Sacharov. bleem is. en niet de Golan of de Sinai", aldus Sadat. Volgens Sada: hebben de Verenigde Staten een belangrijke rol te spelen bij het bewerkstelligen van vrede in het Midden-Oosten- Maar "noch de Verenigde Staten noch enig ander land kunnen iets doen als de Arabie ren htm veranwoordelijkheden ais de oorspronkelijke belanghebbenden niet op zich nemen". Hierbij doelde bij klaarblijkelijk op Syr-e. Syrië VOORSTEL STICHTING NEDERLANDSE VISSERIJ M. SIEREVELD (ZEV1BEL) VERDEDIGDE VRIJWILLIGE UITVERKOOPREGELING BRESKENS Er moet een 'uitkoop fonds' komen voor de kottervisserij. De vissers zelf, de overheid en banken zullen daarvoor samen een bedrag van ongeveer 30 miljoen gulden op tafel moeten leggen. Het is de bedoe ling dat er voor zo'n 60.000 pk aan kotters uit de vaart wordt geno- Dat is de essentie van een concept voorstel. waarmee de Stichting Neder landse Visserij binnenkort zal aan kloppen bij minister Van der Stee var landbouw en visserij. Het v stel is uitgewerkt door een com sie, waarin namens Zevibel de heer M. Siereveld uit Arnemuiden zitting heeft. Hoewel het stuk nog 'zeer ver trouwelijk' is, gaf de heer Siereveld er zaterdag tijdens de jaarvergadering van de Bresken se visserij vereniging 'Ons Belang' enige toelichting op. Het gaat volgens hem om een vrijwil lige uitkoopregeldng, die de vissers mee zouden helpen financieren door een procent van hun besomming af te staan. De commissie is uitgegaan van een kotter van gemiddelde grootte (800 pk), waarvoor de volgende uit koopbedragen zouden gaan gelden: ƒ177.000.— voor het scholquotum en 232.000,voor het tongquotum, in totaal dus 409.000.—. Daar bovenop zou nog eens een uitkering van twee] ton uit het ontwikkelings- en sane-i ringsfonds moeten komen. Enkele de-i tails van het nieuwe plan moeten nog nader worden uitgewerkt. ..Het be-! drijfsleven moet zelf ook iets doen. Dan hebben we meer recht van spre ken bij de minister", verdedigde de heer Siereveld zaterdag in de Bres- kense vismijn het concept-voorstel. .Wij hebben steeds een compensatie geëist voor de vangstbeperking. Wel nu. dit is ons voorstel. Als de minister er niet op ingaat kunnen we zeggen: we hebben onze goede wil getoond, maar je wil ons niet begeleiden". Ook Zevibel-voorzitter A. L. S. Locke- feer onderstreepte dat: A zelf een alternatief aanbieden. Voor ons blijft in ieder geval voorop staan dat we een compensatie willen". De Zevibel-bestuurders hadden alle re den tot een pleidooi voor het voor stel, want de vergadering in Breskens was er niet bijster enthousiast o ..De begeleiding van de overheid komt in feite neer op een oude sanering. Laten we dan maar gewoon doorvis- sen", was een veelgehoorde opmer king. De heer Siereveld probeerde: „Tegenover de 1 procent die u moet afstaan van de besomming, staat een hoger quotum aan tong en schol" Maar dat vond weinig weerklank. Men vond met name het tong-quotum voor dit jaar (9200 ton) ook zonder de nieuwe regeling toch al veel te laag. „Daar kunnen we absoluut niet aan meedoen. Bovendien zullen er maar enkele vissers zijn die van het uit koopfonds gebruik zullen maken. Daar schieten we weinig mee op". Protesteren De heer Lockef eer had eerder afwijzende houding in feite gevoed met zijn opmerking dat het er na de recente berichten uit Den Haag op de oude voet doorgaan met de quote ring "bedonderd blijft uitzien voor de tong- en scholvisserij'. Hij vond het tijd worden voor 'protesteren en demonstreren' als er binnenkort niet iets uit de bus komt. „We moeten de puntjes maar eens op dc i zetten. Anders gaan we op deze wijze met heel onze mooie vloot naar de blik sem en daar kan niemand zich bij neerleggen". Heel wat vissers stappen volgens de^ heer Lockef eer op het ogenblik nog te luchthartig heen over de problemen. ,.Ze denken: het loopt we! ios. maar de minister gaat rustig door. Hij doeti net of z'n neus bloedt en of hij niet| anders kan. Onzekerheid over de EEG-bepalingen verhindert hem nu nog in te grijpen, maar die onzeker heid zal worden weggenomen en dan gaat hij de vangstbeperking afdwin gen'. De 2£vibei-voorzitter bestempel-] de de Haagse opvatting over de sane-| ring als 'erg mager' omdat Over Syriës bemiddeling in Libanon zei het Egyptische staatshoofd dat dat land zowel de Christelijke ais Moham medaanse partij in de burger oorlog wapens had geleverd. En „toen Syr.e de wapenleveranties stopzette, eindig de de oorlog". Sadat ze: bezorgd te zijn over berich ten dat Syrië mogelijk van de vredes macht van de Verenigde Naties in de Golan, dat in mei afloopt, niet ver lengt. met als resultaat het risico van een nieuwe oorlog in het Midden- Oosten. .Als Syrië dit doet om Egypte in verlegenheid te brengen is he: Syriës verantwoordelijkheid". Maar „als Israel Syrië aanval: moet Egypte zijn verplichtingen nakomen en de Syrische zijde kiezen", aldus Sadat. Ook :en aanzien van het nieuwe poi:- tieke en militaire verbond rasse» Sy ne en Jordanië was Sadat gereser veerd .Er wordt iets bekokstoofd tussen de twee landen dat ik niet kan begrijpen. Egypte kan dergelijke din gen met goedkeuren of aanvaarden". In Koewei: en Cairo werd eer. geza menlijk communiqué uitgegeven waar in Koeweit er bij de rijke Arabische landen op aandringt Egypte econo misch te helpen er. sisr.en te werken ter versteviging van de Egyptische economie. Tevreden voor z'n rekening neemt .Er lijkt nog niets te veranderen. Daarom zie Lk het heel somber in". De vergadering maakte er zaterdag ook een punt van dat het bedrijfsle ven in iéder geval moet worden be trokken bij een eventuele nieuwe vast-; stelling var. nieuwe tong en scho!quo-l ta. Voorzitter J. de Bbek van 'Ons Belang' deed dat zeer nadrukkelijk: ..We moeien accepteren dat er quote ring in welke vorm dan ook zo! blijven. Vaststelling van ae quota zal per jaar dienen te gebeuren Het be drijfsleven moet hierbij worden be trokken. meer dan tot nu toe het geval was". De heer De Bliek merkte ook op dat sanering tan de visserij sector noodzakelijk is. „vooropgesteld, dat die voor het bedrijfsleven aan vaardbaar is". „Immers, de Nederland toegewezen hoeveelheid schol en rong is te klein om ook met bet huidige ingekrompen bestand kotters rendabel te vissen". Volgens hem is men bin nen de visserij diep teleurgesteld overl de houding van de overheid, die on- ruig ais erg mager ornaat men ae frr. 0 financiële consequenties ervan niet Z,ie slot pQgUlQ. c. ROltUTl 4) Bij terugkeer in Caïro zei Sat „voor honderd procent t te zijn over de resultaten van zijn reis- „Wij zijn het volledig eens over alle economische en politieke vraag stukken". Voor he: "Marshallplan' voor Egypte heeft hij van bijna elk land dat hij bezocht heeft Saoedi- Arabië, Oman, Aboe Dhabi. Bahrein. Qatt^r en Koeweit onmiddellijke financiële steun verkregen om aan de dringendste behoeften te voldoen. Sa- oedi-Arabië heeft als eerste 300 mil joen dollar verstrekt. Aboe Dhabi 110 miljoen en Koeweit eveneens SOD mil joen. Op politiek gebied schijnt Sadat enn geslaagd te zijn de koningen en sjeiks van de golf inzake het conflict met Israël te verenigd. Alleen Oman en Dahrein hebben in hun communique's gezet dat zo spoe dig mogelijk de conferentie van Genè ve moet worden hervat, de vier ande ren blijven meer op de vlakte. Sadat zei op zijn persconferentie bij terugkeer in Cairo dat hij meer zal bekendmaken over de schulden aan de SI', en zijn plan die in de komende tijd af te lossen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1