Franse Joegoslaaf Todorcevic won Zeeuws open schaakkampioenschap Zeeuws korfbalachttal in prachtig duel nét langs Belgisch-Vlaanderen Hans Groffen, Heimuth Cardon en Joh. de Wolf Zeeuws jeugdkampioen COMING-MAN GER LIGTERINK IN BARRAGE VERSLAGEN Ceesde Wolf schakelde favoriet Roy Dieks uit ONDANKS FEL SL0T0FFENSIEF VAN BELGEN 12-11 ZEGE Ik zal je nooit,nooit, nooit,nóóit vergeten. i 1 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANF sport 14 ADVERTENTIE VLI88INGEN - Frankrijk Is verre van dicht, bezaaid met, schaaksterren en daarom was het wel verbazingwek kend, dat een deeelnemer uit het. land van Marianne za terdagmiddag in de grote Britanniazaal in Vlissingen na afloop van het Pechineytoernooi (genoemd naar de spon sor) om het open Zeeuws snelschaakkampioenschap zich de eigenaar mocht noemen van de overwinningsbeker. Overigens bleek bij nadere kennismaking met de kam pioen, de 27-jarlge Victor Todorcevic uit Parijs, dat deze geen volbloed Fransman is. maar zijn wieg had staan in Joegoslavië. En daar dit schitterende land aan de Adria- tische Zee op schaakgebied tot de wereldtop behoort was de zege van de naar Frankrijk getogen Todorcevic weer niet zo'n gebeurtenis, die iedereen met stomheid sloeg. De Parijzenaar, die de open Zeeuwse schaaktitel over igens pas greep na een beslissingswedstrijd tegen Gro ninger Ger Ligterink, die op de nominatie staat om inter nationaal meester te worden, was er zelf nog het meest Verbaasd over „Ik moet zeggen, dat ik niet vaak snel schaakwedstrijden speel en ik had dan ook niet gedacht, dat ik hier in Vlissingen een poot aan de grond kon krij gen". verklaarde de ex-Joegoslaaf. die zowel in zijn ge boorteland als in Frankrijk nationaal meester is en bo vendien nog kampioen van Frankrijk. Maar temidden van Nederlandse tóp- schakers als Hans Bohm, die over igens zaterdagmiddag tegenviel nadat hij al in de derde partij een dame en daarmee zijn ambitie weggaf, Frans Kuijpers en Roy Dicks, sterke Belgi sche deelnemers, onder wie de voor Volmac Rotterdam uitkomende Jos Boey, die internateinnal meester is, en de Zweedse nummer twee Joan Eslon, die dit seizoen de kleuren van Desico Watergraafsmeer verdedigt, deed de Franse kampioen zich kennen als een bekwaam tegenstander, die ondanks de hoogspanning uiterst rustig bleef. Aanvankelijk zag het er naar uit. dat Amsterdammer Roy Dieks. die nota bene bijna vergeten was om zijn m- schrijvtngspapieren retour te zenden aan wedstrijdleider Geert van Oor schot van de organiserende schaakver eniging Vlissingen. zonder slag of stoot naar de titel zou stomen Maar nadat de nationale jeugdkampioen reen titel, die hy samen moet delen met Paul van der Sterren) zes ronden lang ieder on der de voet gelopen had. stuitte hij in de zevende ronde op de man. die tot dan toe nog geen half puntje veroverd had: de Zeeuwse snelschaakkampioen Cees de Wolf uit Middelburg, die sa men met Cor Jansen uit Goes de Zeeuwse kleuren mocht verdedigen in de sterke hoofdgroep Het bleef de enige zege voor de pro vinciale titelhouder tijdens het Pe- chineytoemooi van elf ronden, maar Cees de Wolfs dag kon niet beter zijn. Over deze partij zei de Middelburger: „In feite had de partij remise moeten worden, maar Dieks wilde meer heb ben en toen kon ik hem mat zetten Het was meer dan De Wolf ondanks zijn vele verliespartijen had durven dromen: „Toch was mijn spel zo gek nog niet, maar aan het eind van al die gevechten kon ik het niet meer bij houden. Overigens stond ik ook tegen Frans Kuijpers gewonnen, maar deze zege op Dieks is het mooiste, wat me op deze dag kan overkomen", voegde de Zeeuwse snelschaakkampioen er aan toe. Zoals gezegd het bleef hel enige punt van De Wolf. want ook in de confronta tie met zijn Zeeuwse rivaal Cor Jansen moest de hoofdstedelijke schaker het loodje leggen Het betekende voor Jan sen een revanche voor de nederlaag, die hij tegen De Wolf geleden had in het provinciaal snelschaaktoemooi In tegenstelling lol De Wolf was Cor Jan sen zaterdag niet zo bijster ingenomen met zijn verrichtingen al bereikte hij remises tegen Leidenaar Piet Bakker en tegen Jos Boey Voor Dieks had de nederlaag tegen zijn Zeeuwse opponent nog niet funest hoeven te zijn. omdat ook de andere favorieten voor het kampioenschap een verliespartij moesten incasseren Ligterink tegen Hans Böhm en Todo- cevic tegen de Antwerpenaar Roger Weemaes, die als gewoon schaker weinig voorstelt, maar een geweldig snelschaker is. vorig jaar de A-groep van hei Pechinev toernooi won en dii keer in de hoofdgroep een fraaie vierde plaats, gedeeld met Eslon. bemachtig de Na de voorlaatste ronde hadden Ligte rink en Todorcevic 16 punten. Dieks volgde met 15 punten, terwijl Todorce vic en Dieks in de slotronde tegen el kaar moesten uitkomen De Parijze naar won gedecideerd en toen ook Lig terink zijn parij tegen Boey won. was een barrage noodzakelijk en daarin moest ook Ligterink het meesterschap van de Fransman erkennen Overigens wensten beiden die barrage alleen om de eer te strijden, niet om hel geld. „Ik vind 640 gulden <400 gul den voor de eerste prijs en 250 voor de tweede, red voor één partijtje wel wat te veel van het goede Laten we het geld maar delen, dan wil ik wel een be slissingswedstrijd om de eer spelen", oordeelde Ligterink. waarmee zijn Franse opponent akkoord ging Paul van der Sterren was dit koer te Iaat met zijn inschrijving voor de hoofdgroep, maar volgend jaar komt hij automatisch voor deze groep in aanmerking, hel gevolg van het feit. dal hij de A-groep won. Daar was overigens een barragepartij voor no dig met zijn Watergraafsmeerploeg- gennnt Frans Borm. die evenals de na tionale jeugdkampioen 16 punten ver overde. In deze A-groep was ook de Rus Dodporin ingedeeld: hij was op excursie bij Pechiney en kwam zich aan het begin van het toernooi aan melden. „Omdat we niet wisten hoe sterk hij was. hebben we hem in groep A ingedeeld", liet Geert van Oorschot weten. De Rus faalde jammerlijk: hij werd met twee punten laatste Burgemeester Th. J Westerhout van Vlissingen had het toernooi geopend en daarbij opgemerkt., dat Vlissingen de schaakstaa van Zeeland wordt Voordat schaakclub Vlissingen voor zitter Peter Bikker de prijzen uitreikte dankte drs J Slijkhuis, public relatio- nsman van de Nederlandse schaak bond. de schaakclub voor de organisa tie en gemeente provincie en Pechi ney voor de financiële steun, waarna Zeeuws schaakbondvoorzitterLeen de Vlieger Geert van Oorschot en zijn medewerkers een pluim op de hoed voor de uitstekende organisatie stak Uitslagen De uitslagen In de hoofdgroep, de meestergreep, luiden als volgt !p ron de Roger Weemaes iBelgié) - Joan Es lon (Zwedeni 0.5-0.5. Cor van Wijn gaarden (Rotterdam) - Frans Kuijpers lEindhoven. 0.5-0.5; Roy Dieks (Am sterdam) - Piet Bakker (Leiden) 1-0. Ger Ligterink (Groningeni - Victor To dorcevic (Frankrijk) 0.5-0.5. Cees de Wolf (Middelburg) - Jos Boey (Belgiéi 0-1. Hans Böhm (Rotterdam) - Cor Jansen (Goesi 1-0: 2e ronde. Eslon - Jansen 1-0. Boey - Böhm 0.5-0,5. To dorcevic - De Wolf 1-0. Bakker - Ligte rink 0-1. Knijpers - Dieks 0-1. Wee maes - Van Wijngerden 0.5-0.5. 3e ron de Van Wijgerden - Eslon 0-1. Dieks - Weemaes 1-0. Ligterink - Kuijpers 1-0. De Wolf - Bakker 0-1. Böhrn - Todor cevic 0-i. Jansen - Boey 0.5-0.5. 4e ronde Eslon - Boey 1-0. Todorcevic - Jansen 1-0. Bakker - Böhm 1-0. Kuij pers - De Wolf 1-0. Weemaes - Ligte rink 0-1, Van Wijgerden - Dieks 0-1. 5e ronde. Dieks^- Eslon 1-0. Ligterink - Van Wijgerden 1-0, De Wolf- Weemaes 0-1. Böhm - Kuijpers 0-1, Jansen - Bakker 0.5-0.5. Boey - Todorcevic 0-1; 6e ronde- Eslon - Todorcevic 0-1, Bak ker - Boey 0-1, Kuijpers - Jansen 1-0, Weemaes - Böhm 1-0, Van Wijgerden - VLISSINGEN - De sportieve jubileumviering van de Sou- burgse korfbalvereniging Zuidwesters heeft veel korf balliefhebbers de ogen weer geopend. De korfbal wedstrijd tussen Zeeland en Belgisch Vlaanderen, die ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan werd gehouden, onderstreepte zaterdagmiddag eens te meer dat het hoog tijd wordt om van dit treffen weer een jaar lijks terugkerend gebeuren te maken. Dat Zeeland met 12-11 won was eigenlijk niet eens van enorm belang voor de naar schatting vierhonderd toeschouwers. Dat er echter adembenemend korfbal was te zien en er een sfeer heerste, die bij gewone competitiewed strijden helaas te vaak ont breekt, waren steekhoudende argumenten om deze ge slaagde jubileumviering van Zuidwesters een verlengstuk te geven in de toekomst. Misschien Is hel zelfs gelukkig dat Zuidwesters niet in de aanvankelijke bedoeling is geslaagd Men wilde na melijk hoofdklasser Ons Eibernest aan laten treden tegen een vertegenwoor digend Zeeuws team De Eibers wilden met omdat ze nog volop in de competi- uestrijd gewikkeld zijn. Daama werd het idee geopperd de wedstrijd tussen de grensprovincies in ere te herstellen Het werd een topper De wedstrijd die na het opgaan van het district Zeeland in Zuid-West niet meer is gespeeld trok vele honderden bezoekers naar de Vlis- singse sporthal en niet ten onrechte. De afstand tussen het Belgische en Nederlandse korfbal is de laatste ja ren aanzienlijk kleiner geworden. De zuiderburger bewezen dat onlangs nog door voor de eerste maal in de historie de interlandontmoeting te winnen. De ontmoeting Zeeland-Vlaanderen onderstreepte dat opnieuw. Het Zeeuwse team (met Swlflspelers in de eerste aanval en in hel andere vak spelers en speelsters van Tjobai speelde over hei algemeen wat beter dan de Belgen Grote pluspunt van de Zeeuwen was wel dat de dames een klasse beter zijn dan die van de tegen stander De Belgische dames missen het zuivere spelinzicht van de Zeeuwen eerste klas dames. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Zeeland een makkelijke overwinning zou behalen. Tot 2-2 ging de strijd ge lijk op. maar daama liep Swift-Tjoba- combinatie uit tot 6-2 Met een verras send slotoffensief kwam de ploeg uil Vlaanderen echter nog voor rust lenig tol 6-5 Opvallend was dat de Zeeuwen duide lijk ontspannen speelden. Wie het Tjoba-vak (Ger en Nel Philipse, Carla Grim en Hans de Schipper) zaterdag bezig zag moet zich hebben afge vraagd hoe hel mogelijk is dat de formatie uit 's-Heer-Hendrikskinderen uit de eerste landelijke klas is gede gradeerd. Ger Philipse legde bijvoor beeld de Belgische international Da niël de Rudder van Rapid Gent volle dig aan banden. De enige vertegen woordiger uit Vlaanderen in het Bel gisch achttal kon bijzonder moeilijk in zijn spel komen en had met zijn su persnelle beenbewegingen geen kans om Philipse te passeren. Geen wonder d.at in dat vak de doel punten kwamen van Jacky Dekeu- mnck die Hans de Schipper tegenover zich had In de tweede helft liep Zeeland echter weer vrij gemakkelijk uit. De Belgische coach wisselde in de tweede helft De- keuninck (goed voor drie punten» en Roland Vlerick uit om Tony Bourgui- lioen en William Bruggeman een kans te geven Kennelijk moest men nog wat aan elkaar wennen en door fantas tisch spel kwam Zeeland op een com fortabele 10-5 voorsprong Toen begon de Belgische aanvalsmachine pas echt goed te draaien. Binnen zeven minuten was de stand in evenwicht en met nog Scoringspoging van Zeeuws aan voerder Ger Philipse, die zijn tegenstander Daniël de Rudder te snel af is geweest A De Wolf 1 -0 Dieks - Ligterink 0 5-0 5; 7e ronde Ligterink - Eslon 1 A De •.Wolf - Dieks 1-0. Böhm - Van Wijger den 1-0. Jansen - Weemaes 0-1, Boev - Kuijpers 1 -0, Todorcevic - Bakker 1-0; 8e ronde: Eslon - Bakker 1-0. Kuijpers - Todorcevic 0.5-0.5. Weemaes - Boey 1-0. Van Wijgerden - Jansen 1-0. Dieks - Böhm 1-0. Ligterink - Dé Wolf 1-0; 9e ronde: De Wolf - Eslon 0-1. Böhm - Ligterink 1-0. Jansen - Dieks 0-1. Boey - Van Wijgerden 0-1. Todorcevic - Weemaes 0-1. Bakker - Kuijpers 0-1. 10e ronde Eslon - Kuijpers 1-0. Wee maes - Bakker 1-0 Van Wijgerden - Todorcevic 0-1. Dieks - Boey 0-1 Lig terink - Jansen 1-0. De Woif - Böhm 0-1, 11e en laatste ronde Böhm - Es lon 0.5-0 5. Jansen - De Wolf 1-0. Boey - Ligterink 0-1. Todorcevic - Dieks 1-0. Bakker -Van Wijgerden 1-0. Weemaes - Kuijpers 0-1 Eindstand 1 ina beslissingswedstrijd) Todorcevic 9 punten. 2 Ligterink 9: 3 Dieks 7.5; 4 en 5 Weemaes en Eslon 7. 6 Kuijpers 6, 7 en 8 Böhm en Boey. bei den 5 9 Van Wijgerden 4 10 Bakker 3,5: 11 Jansen 2 en 12 De Wolf 1 Eindstand In groep A 1 tna beslis singswedstrijd' Paul van der Sterren (Amsterdam) 16. 2 Frans Borm (Am sterdam) 16. 3 Roger Mollekens (Ant werpen) 14. 4 en 5 J. Valach en Johan Ooormachtlg (Belgiëi. beiden 13, 6 Henk Happel (Goes) 12, 7 R. Meulders (België) 8 8 Jean Mollekens (Antwer pen) 7, 9 Rob Hahlen (Amsterdam) 6; 10 Michael Wise (Vlissingen) 3. 11 S Dodporin (Rusland) 2 punten In de volgende groepen lulden de klas seringen van de eersten groep B 1 ina beslissingswedstrijd) P Jongepier 14: 2 H MacLean 14. 3 P J Verhoef 13: 4 F. Goldstem 12, 5 F A van Zanten 12 en 6 A. Mabelus 7 Groep C 1 T Penson 20. 2 R Dobbe laar 15. 3 Adrie den Hamer en Jim van de Vreede. beiden 13 5 Bert van Ant werpen 12 en 6 C Koeken 11 Groep D. 1 Jan de Lange 21, 2 Jo Tho- lenaar 15. 3 A Kögeler 14. Groep E op een gedeelde eerste plaats eindigden met 16 punten: J Maas, C. Bommel en Paul Benski jr Groep F de eerste plaats werd gedeeld door R Vermeulen en M. den Hollan der. de tweede plaats was voor C. Schout. Groep G 1 P Verkade 22. 2 Lundahl 16 en 3 M. Verkouille 15. Groep H: 1 D. Creele 22 (alles gewon nen); 2 R. Boesenkool 19, 3 J Jobse 14. Groep K: 1 J de Zeeuw 20. D. Borger- bos 18 en 3 B Sierens 16 Heerlijk, helder Heineken. De favorieten voor de titel op een nummer twee Ger ligterink fmid- rijtje: liriks winnaar Todorcevic, den) en nummer drie Roy Dieks. twee minuten te spelen kwam de ploeg uit Vlaanderen zelfs op een 11-10 voor sprong. Lejo de Hond maakte echter van een door scheidsrechter Fraanje toegekende vrije worp: 12-11. Het duel tussen Zeeland en Belgisch Vlaanderen was bijzonder aantrekke lijk. Het aantal toeschouwers illu streerde dat er eer. enorme belangstel ling is voor dergeüjke wedstrijden en het KNKV zou er dan ook goed aan doen de jubileumviering van Zuidwes ters aan te grijpen om van deze wed strijd weer een Jaarlijks terugkerend gebeuren te maken. De doelpunten werden gescoord door: ZEELAND: Ton Neve (Swift) 4x; Ger Philipse (Tjoba) 4x. Lejo de Hond i Swift) 2x; Carla Grim (Tjoba) lx; Nel Philipse (Tjoba) lx. BELGISCH VLAANDEREN: Jacky Dekeuninck (Gandai 3x, Guy de Schrijver (Ganda) 2x. Daniël de Rud der (Rapid) 2x; Tonny Bourguilloen (Neerlandia) lx; William Bruggeman (Gandai lx; Roland de Vlerick (Ganda) lx. en Linda de Waele (Rapid) lx HANS GROFFEN HELMUTH CARDON Hoog tempo Voordat de Zeeuwse A-selectie tegen de zuiderburen speelde kwam het B-team van Zeeland binnen de lijnen voor een wedstrijd tegen Zuidwesters. De ontmoeting werd in een hoog tempo gespeeld. Het werd een leuke partij microkorfbal, waarbij het be tere schot en een grotere conditie de basis vormden voor de overwinning van Zeeland B. Ondanks het feit dat de spelers uit de derde klas verenigingen (Animo, Al) Ready, Seolto en Stormvogels) niet samen hadden getraind kwamen ei toch goeie combinaties tot stand Zuidwesters hep in de eerste helft uit naar een 2-0 voorsprong, maar wist daarna tot de rust niet meer echt ge vaarlijk te worden. Ruststand van 4-2 Het hoge tempo van de eerste helft had gevolgen in de tweede speelperiode. De combinaties werden aan beide zijden wat minder zuiver, al had Zuidwesters er de meeste moeite mee. Eindstand 5-9 In de tweede helft werd de gebles seerde Daan Hengst van Stormvogels nog vervangen door Paul Klap var Seolto. Zowel het A- als het B-team werd gecoached door Simon Kasse De doelpunten werden gemaakt door ZUIDWESTERS: Rolf Kamphuis (2xi, Chtel van Scbijndel <2xi; Anneke Obet (lx). ZEELAND B: Leo Fonteyne (All Ready) 2x; Hennie de Nooijer (Animo) 2x; Daan Hengst (Stormvogels) 2x; André Fiüus (Animo) Hx; Lies Faasse (Stormvogels) lx; Jan Harthoom (Seolto) lx. VLISSINGEN - Tegelijkertijd met de strijd om de open Zeeuwse seniorenti- tel streed de jeugd in Britannia te Vlissingen om het Zeeuwse snel- schaakkampioenschap, verdeeld over drie categorieën. In de A-categorie, tot 20 Jaar. greep Vllssinger Hans Groffen de zege. Hij bleef zelf ongeslagen en versloeg zijn voornaamste concurrent Wim Riemens JOHAN DE WOLF uit Sas van Gent. die daardoor et- punt minder behaalde. Kees Mieuvu link uit Sas van Gent werd derde. In de B-groep, tot 16 jaar, eindigden Eric Brouwer Vlissingen en Helmuu Cardon uit Sas van Gent op een ge deelde eerste plaats. Uit elf wedstrij den behaalden beiden 10 punten: Car don moest buigen voor zijn rivaal Brouwer, die op zijn beurt zijn kam poenskansen tn rook zag opgaan tegen Henk Massink. In de beslissingswed strijd trok Heimuth Cardon aan hei langste eind. In de jongste groep, tot 13 [aar, v deed Nederlands kampioen in deze tegorie, Johan de Wolf uit Middelbar aan zijn verplichtingen, hij won ook i. Vlissingen met 3 punten voorsprong op Roeland van Oorschot uit Vlissingen die bovendien nog van Eelco Haak eveneens uit Middelburg. Johan de Wolf raakte in elf partijen slechts ee>- half puntje kwijt: aan clubgeno- Haak De eindstand In de A groep is. 1 Ha Groffen 9.5. 2 Wim Riemens 9. 3 K<- Nieuwelink 7 5. 4 P v. d. Borgt 7. 5 Riemens en K. Provoost, beiden 6 groep B l ma beslissingswesin Heimuth Cardon 10. 2 Ene Brouwer 3 Paul Koster (Middelburg) 8. 4. K Massink 7. 5 C Laport 5.5. 6 R. de Srm. 5. groep C: 1 Johan de Wolf 10,5,2 Rot land van Oorschot 9, 3 Eelco Haak 7.5 4 en 5 J. Snijders en T. Snijders, beidei 7. 6 P. Brokking, M. van Stel en W v Hoek, allen 5.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 14