Van de Kreeke schaatst onbedreigd naar 3e en laatste Zeeuwse titel V Bisondef lekker. Zo snel ging het Van Helden reed dit seizoen meer ritten op 10 km dan in heel zijn leven daarvoor UITSLAGEN ZEEUWSE TITELSTRIJD Arjaan v. d. Kreeke niet naar Alma Ata BARRE WEERSOMSTANDIGHEDEN, MATIGE PRESTATIES FRANS V. D. BERGE PAKT AL ZILVER OP SPRINTAFSTANDEN Van Doorn -1- W&? MAANDAG 1 MAART 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG - Voor de derde maal in successie is Ar^aan van de Kreeke uit 's-Heer Arendskerke Zeeuws kampioen hardrijden op de schaats geworden. Het is tevens ook de laatste keer, want zondagavond werd op de kunstijsbaan De Uithof te Den Haag voor de laatste maal in de geschie denis van de schaatssport de gewestelijke titelstrijd verre den. Nog dit jaar wordt het gewest Zeeland van de KNSB opgeslokt door Zuid-Holland en daarmee behoort dan ook het kampioenschap tot het verleden. Door de derde achter eenvolgende keer - overigens geheel volgens verwachting - de titel te halen mag Van de Kreeke de wisselbeker defin- tief in zijn bezit houden. Overigens was zijn puntentotaal op dit kampioenschap minder goed dan twee jaar geleden. Geen wonder, want de weersomstandigheden waren abominabel. Niet alleen striemde de wind meedogenloos over de baan, tijdens de vijf kilometer maakte de regen het schaatsen al niet veel aan trekkelijker. Je moet echt werken op dit ijs", zei de Zeeuwse superkam pioen Van de Kreeke. „Omstandigheden heb je niet in de hand. Op de 1.500 meter heb ik al slechter gereden. Bovendien wilde ik geen risico's nemen. Als je met deze wind onverstandig uit een bocht komt lig je ge lijk tegen de schutting." Berge voor mij zou eindigen. Een ver rassing was het niet zo zeer voor mij," De 500 meter eindigde vanzelfsprekend in een overwinning voor Arjaan van de Kreeke. Met zijn magnifieke stijl reed hij zijn directe opponent Ko Goeree (secretaris van het gewest Zeeland van de KNSB) op ruim zeven seconden achterstand. De tijd van Arjaan van de Kreeke was 42.1. Opvallend was de grote vooruitgang van Jan Mesu uit Oudelande. die twee seconden onder zijn persoonlijk record reed. Gezien de slechte weersomstandigheden een uit stekende prestatie Vernietigend Van de Kreeke wilde dat gevaar volle dig uitbannen. Alleen een desatreuze val had hem van de titel af kunnen helpen. Zelfs op één been kon hij kam pioen worden en met die wetenschap is het alleen maar uiterst verstandig om het een beetje kalmer aan te doen. Na de 500 en 1.500 meter stond hij al on aantastbaar op de eerste plaats. Om dat hij de eerste twee afstanden al had gewonnen moest hij de vijf kilometer nog slechts op reglementaire wijze uit- rijden. De 28-jarige routinier deed dat vanzelfsprekend, ook en realiseerde - natuurlijk - ook nog de winnende tijd: 9.00.3. Frans van de Berge won het zilver voor Wim Hirdes Al op de twee korte af standen was hij beter en daardoor niet meer in te halen voor de leraar uit Krabbendijke. „Toch train ik minder dan die jongens", zei de 24-jarige Van de Berge. „Als ik meer zou gaan trainen moet er meer inzitten. Eerst was ik van plan te stoppen, maar na vandaag ga ik toch maar door en als ik betere tijden wil rijden moet ik dus meer gaan trainen." want het is een geweldig mooie sport". Omdat zijn vijf kilometer wat tegenviel (het gebrek aan training uitte zich op de langere afstand) moest Jan Mesu genoegen nemen met een negende plaats, maar zijn tijden op de 500 en 1.500 meter waren toch erg hoopvol. Ondanks het feit dat de einduitslag in feite als vast stond was het toch een erg levendig kampioenschap. Het fana tisme, waarmee met name de train ingsgroep reed. leverde in de eerste rit van de 500 meter al meteen spektakel op. Weliswaar waren de tijden van wim Hirdes en Frans van de Berge niet we reldschokkend, maar het verschil dat de speaker door de omroepinstallatie liet schallen was zo minimaal dat er voor de tweede en derde plaats een felle strijd verwacht mocht worden van het Zuid-Bevelandse duo. Van de Be rge legde de kortste sprintafstand voor all-rounders af in 47 4. Hirdes. deelde de speaker mee, was deelde de speaker mee, was drietiende seconde langza- Talent ontdekt Het is een kampioenschap zonder on verwachte wendingen geworden. De 'trainings-tronwe groep' (Van de Kreeke, Van de Berge, Hirdes en Ko Goeree) bewezen niet voor niets drie maal per week te oefenen en voorts ook nog wekelijks een wedstrijd te rijden. Toch gaf dit kampioenschap een lichtpuntje te zien voor de toe komst van het schaatsen in Zeeland. „We hebben hier wel een talent ont dekt", riep Van de Kreeke enthousiast. Hij doelde daarbij op Jan Mesu, de 20-jarige student geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Leiden. Mesu kon vanwege zijn studie weinig trainen, maar verbeterde toch persoonlijke re cords. „Volgend jaar komt er mis schien een kunstijsbaan in Leiden", zei hij. „Ik ben van plan om er dan wat meer aan te gaan doen." Mesu hoopt wel dat zijn prestaties een prikkel zijn voor eventuele toekom stige talenten in Zeeland. „Er zijn zo weinig jonge schaatsers. Misschien is het een stimulans voor ze dat ik met mijn twintig jaar toch redelijk rij. Ik hoop dat er mensen door beginnen. Die mededeling vormde de aanleiding voor een fel protest van Van de Berge. „Drietiende seconde is zo weinig. Dan had hij vlak achter mij moeten zitten. Maar hij was minstens tien meter van mij vandaan," De schaatser uit Krab bendijke werd in het gelijk gesteld. Er was een vergissing gemaakt. Voor Hirdes was 48.7 geklokt, maar de speaker had dat verkeerd doorgekre gen. Daardoor was de eerste slag in de strijd om zilver en brons geslagen. Wim Hirdes wenste zich niet bij die be slissing neer te leggen. Hij toonde zich hoogstverontwaardigd over het feit dat Van de Berge eerder op de hoogte was gesteld van de vergissing dan hij. Woe dend kwam hij naar de officials. „Waar moet ik protesteren", vroeg hij drei gend. dien hier maar een protest in", antwoordde de daar aanwezige Ko van de Kreeke laconiek. Hirdes deed- het niet en gaf later toe dat het meer een eerste spontane reactie was geweest dan een werkelijk dreigement. „Het valt alleen even tegen", zei Hirdes. „Ik had eigenlijk wel verwacht dat Van de DEN HAAG - Frans van de Berge in actie tijdens de Zeeuwse titelstrijd, waarop hij tweede werd. de Berge sloeg op de 1500 ineter vernietigend toe in de strijd om de tweede en derde plaats. Hij startte in de eerste rit tegen Arjaan van de Kreeke en dat stimuleerde hem kenne lijk zo erg dat hij tot een uitstekende prestatie van 2.29.8 kwam. Van de Kreeke kwam uit op 2.20 rond, acht tiende seconde langzamer dan tijdens het Zeeuws kampioenschap twee jaar geleden. Het was ook vijf volle secon den langzamer dan hij vorige week maandag reed. Een illustratie van de slechte weersomstandigheden. Wim Hirdes, die in het vijfde paar tegen Jaap Moelker startte, kon de po sitie van Van de Berge niet bedreigen. Hij opende al bijna een seconde lang zamer dan de Krabbendijkenaar en dat verschil was na 700 meter al opge lopen tot bijna twee seconden. Via 1.52.- (tegen 1.49.4 voor Van de Berge) kwam Hirdes door een matige laatste ronde van 44.6 uit op een tijd van 2-35.5 en was hij daardoor de geklopte man. „Frans van de Berge is veertien jaar jonger dan mij", luidde het commen taar van de nauwelijks teleurgestelde Hirdes. „Hij herstelt gewoon beter. Met deze wind heb ik daar meer last van", zei de 38-jarige Hirdes. Jaap Moelker. die een goed toernooi schaatste, ein digde op de 1500 meter als vierde in 2.35.9 voor Kees de Hulster uit Oost burg. die de afstand in 2.36.4 aflegde De omstandigheden werden met het uur slechter en omdat er tussen de wedstrijden om het Zeeuws kampioen schap door nog andere duels werden uitgevochten moesten de schaatsers steeds een enorm verschil in wind sterkte overwinnen. Vanzelfsprekend was dat met name op de langste af stand, de 5000 meter, van grote invloed op de tijden Bovendien startten er telkens twee pa ren vlak na elkaar, waardoor er op de schimmige kunstijsbaan een wat on overzichtelijke situatie ontstond. Ze ker toen bijvoorbeeld Arjaan van de Kreeke rijders begon in te lopen. Over igens was de uitslag van de vijf kilome ter gelijk aan de eindklassering. Van de Kreeke won, voor Van de Berge en Hirdes. Ko Goeree werd uitstekend vierde. HEERENVEEN (ANP) - Hans van Helden reed zaterdag op de Thialba»n Heerenveen voor de derde keer in zijn schaatsloopbaan de 5.000 meter in J! tijd beneden de 7 minuten en 10 seconden. Piet Kleine presteerde dit voord tweede maal. Voor het olympische seizoen begon, was Van Helden nog nooit sneller geweest dan 7.26.61 en had Kleine 7.27.9 achter zijn naam staan. In totaal twaalf rijders lieten in Heerenveen een tijd afdrukken benedtn 7.24.48. waarmee Stcnse» in Innsbruck de olympische titel veroverde. De doorkomsttijden van Van Helden en Kleine, vergeleken met het wereldrecord waren: Van Helden 19,42 52.11 1.24.91 1.57.67 2.30.93 3.04.53 3.38.62 4.13.05 4.47.95 5.23.10 5 58 28 6.33.87 7 08.72 Kleine 20.29 53.17 1.26.92 2.00.66 2.34.29 3.08.21 3.42.39 4.16.48 4.50.51 5.24.67 5 59.18 6.34.22 7.09.32 Van Helden (WR) 1.26.7 2.00.1 2.33.6 3.07.3 3.41.0 4.15.2 4.49.6 5.24.1 5.58.5 6.32.9 7.07.82 DEN HAAG- Ariaan van de Kreeke on weg naar het kampioenschap van Zee land op de 5000 meter. De allround titel heeft hij al op zak omdat hij eer der de 500 en de 1500 meter won. DEN HAAG - De uitslagen van het Zeeuwse kampioenschap hardrijden op de schaats voor heren, dat zondagavond op de kunstijsbaan de Uithof te Den Haag werd verreden, zien er als volgt uit: Vermoeidheid Het laatste Zeeuws kampioenschap uit de schaatshistorie heeft zondaga vond wel duidelijk gemaakt dat een schaatser niet straffeloos ongetraind aan het vertrek kan komen. Zo wor stelde Laurens Schipper op de 500 me ter naar een tijd van 64.7 en deed hij een volle minuut langer over de 1500 meter dan wanneer Arjaan van de Kreeke. De Schipper zwoegde op de vijf kilometer tegen de keiharde wind op en sloeg na veertienhonderd meter uit pure vermoeidheid tegen de ijs vlakte. Aanleiding voor hem om maar op te geven. De worsteling van De Schipper en in iets mindere mate Piet van den Aars- sen uit Haamstede, verduidelijkten in ieder geval wel dat de inzet die de oude rotten tonen altijd een verbetering van de prestaties inhoudt. Al worden er dan geen wereld- of zelfs maar Neder landse records gereden, iedere goede recreatie-schaatser is nog altijd een stumper vergeleken bij de Zeeuwse toppers, die dag in dag uit voor hun sport leven. PETER DE JONGE 1. Arjaan v. d. Kreeke 2. Frans v. d. Berge 3. Wim Hirdes 4. Ko Goeree 5. Kees de Hulster 6. Jaap Moelker 7. Johan Gijsel 8. Johan Goeree 9. Jan Mesu 10. Piet v. d. Aarssen 11. Laurens de Schipper i 1500 m 2.20.0 2.29.8 2.34.5 2.39.6 2.36.4 2.35.9 2.37.6 2.48.9 2.49.8 2.59.6 3.20.8 5000 m 9.00.3 9.48.3 9.51.2 9.53,6 9.57.8 10.27.4 10.20.3 1048.2 11.27.5 11.33.0 opgave totaal 142.797 156.163 159.320 161.860 162.313 163.507 165.363 172.220 175.000 199.967 HEERENVEEN- Hans van Helden moet teleurgesteld geweest zijn. Dat kan niet anders. Maar toen hij zich bij wereldkampioen Piet Kleine voegde, was geen spoor van teleurstelling merkbaar. „De schaatssport in Nederland is in ie der geval gered: een Nederlander is kampioen geworden", aldus een sportieve Van Helden die met die uitspraak applaus scoorde. De Oranje-helden van het laaiend enthousiaste Thialfstadion begonnen hun persconferentie na de race van Sten Stensen. Een race die bij Piet Kleine opluchting had gebracht. „Wantje weet nooit, het was net het weer waar Stensen van houdt, een beetje wind, echt iets voor zo'n doordouwer. Maar hij heeft het gelukkig niet gehaald". Van Helden zal echter anders tegen de race van de Noor hebben aange keken. Het kostte hem immers ook de tweede plaats. „Ach. het ligt ge woon aan mij zelf. Ik heb niet hard genoeg gereden..." De nationaal kampioen was echter ook bereid serieuzer op zijn falen van de tweede dag in te gaan. „Ik heb zaterdag alles moeten geven op de 5 km. Ik moest winnen om Piet daarmee de kans op drie af- standsovcrwinningen te ontne men. Maar misschien was ik mede daardoor zondag een beetje opge brand. Ik heb tenminste een mooie voorsprong verspeeld. Twee ste ken heb ik laten vallen en dan tel je niet meer mee. Ik heb een tik ach ter m'n oren gehad. Maar uiteinde lijk is dat een ervaring waar je le ring uit trekt". Die lering zou voor Hans van Helden kunnen bestaan uit het aantal 10-km-ritten dat per seizoen gereden kan worden. De Friese Brabander heeft dit seizoen heel wat gereden. „Meer dan daarvoor in mijn hele leven. Ik wilde die af stand goed onder de knie krijgen", getuige de spectaculaire manier waarop luj zijn persoonlijk record omlaag heeft gebracht (van 15.41.09 naar 14.59.09) levert die langste afstand hem geen proble men meer op. Maar uitgerekend bij de belangrijkste 10-km-rit van het seizoen faalde Van Helden. Zowel Piet Kleine (daarop ge coacht door de toekomstige sprint trainer Henk Gemser) als Hans van Helden gingen weg op een schema van 15.32. Piet Kleine: „Dat was geen afge sproken werk. Ik wist van Hansz'n schema ook niets af en kom er nn pas achter dat hij mijn schema wel kende. Ik was verrast dat Hans na een paar ronden al duidelük bij mij achterbleef. Voor mi' .'elf had ik een tactiek uitgestippeld en mij voorgenomen na een rondje van zeven, acht toe te slaan. Maar het was niet nodig. Ik kon gewoon in mijn tempo doorgaan". Van Hel den had er geen verklaring voor. „Ik kan mij niet forceren. Daarom moest ik gewoon mijn race blijven rijden. En het lukte niet. Zelfs mijn schema kon ik niet vasthou den". HEERENVEEN - Onder de toe schouwers in Heerenvecn bevon den zich zaterdag behalve prinses Beatrix en prins Claus, ook minis ter van financiën Duisenberg, de ex-voetballer Jan Mulder en de door een blessure lange tijd uitge schakelde hockey-speler Ties Kruize. Zondag bevonden zich onder meer minister-president Den Uyl. minister Van Doom van erm en staatssecretaris Van Rooyen van financiën onder de belangstellenden. Minister Van Doorn hield dus woord. (ADVERTENTIES ALKMAAR - Arjaan van de Kreeke gaat hoogstwaarschijnlijk niet met de nationale sprintploeg naar de Russische wonderhaan van Alma Ata. De schaatser uit 's-Heer-Arendskerke kwam zaterdag tij dens selectiewedstrijden in Alkmaar een honderdste punt tekort om zich te klasseren. „Ik heb gewoon te langzaam gereden op de 500 meter", vertelde Van de Kreeke. „Daardoor moest ik op de duizend meter te veel goedmaken en dat was gewoon onmogelijk". Met een honderdste punt verschil kon de Hagenaar Andre Kraayeveld zich juist wel kwalificeren. Een tegenslag voor Van de Kreeke. die Kraaykeveld al menigmaal heeft verslagen. Overigens realiseerde hij op de 500 meter helemaal geen slechte tijd: 41.7. Johnny Olofwon de afstand in 41 rond en Kraaveveld werd tweede in 41.3. De duizend meter eindigde in een zege voor Arjaan van de Kreeke. Hij legde die afstand af in 1.25.2. Kraayeveld werd tweede in 1.25.6 en Olof eindigde als derde m 1.26.4. Overigens bleek uit een commentaar van bondscoach Leen Pfrommer dat de samenstelling van de ploeg voor Alma Ata nog met definitief vaststaat. Behalve Piet de Boer en Jos Va- lentijn, die zeker zijn van uitzending, liet Pfrommer weten dat hij 'waar schijnlijk met Kraayeveld en Olof zou gaan.Het enige lichtpunt voor Van de Kreeke is dat er misschien nog een wijziging komt. maar veel vertrouwen had de Zeeuw daar niet in. „Ze kunnen natuurlijk niet de nummers een en twee van de selectiewedstrijd thuis laten en mij mee nemen. De enige mogelijkheid is nog dat het gerucht waar is dat Valen- tijn niet mee wil. Maar dat kan ik me niet voorstellen." Bison, jonge, milde halfzware shag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 10