Zij staan in voor Miele Afscheid Ferguson: minister brak met helicopter uit ministerraad CDA-statenfractie besprak met Schouwse gemeenten probleem bebouwing van Kabbelaarsbank Zeeuwse CDA-fractie sprak met waterschap Sch.-Duiveland Symposium 'De Delta, een alma mater?' bij afscheid hoofd deltadienst receptie in de statenzaal gemeentebesturen tegen, van geesbergen voor DE PARTIJEN EN DE ACHTERBAN BESLISSEN OVER ÉÉN CDA-LIJST l. van der Hiele 30 jaar bij de gemeente Veere BRINK Luchtverwarminq /M VIERDAG 28 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 OM DRIE KWARTIER IN MIDDELBURG TE KUNNEN ZIJN MIDDELBURG Per helikopter brak minister Westerterp van verkeer en waterstaat vrijdagmiddag uit een zit ting van de minlstrraad om in de Statenzaal van het Middelburgse Ab dijcomplex de receptie U meemaken ter gelegenheid van het afscheid van ir H. A. Ferguson, het i hoofd van de Deltadienst van Rijks waterstaat. De helikopter gebruikte het (militaire) sportveld aan de Na- dorstweg als landingsterrein- De door honderden mensen bezochte receptie in de Statenzaal begon om vier uur- Om ongeveer kwart voor vijf, direct nadat - de weinige en korte - toespraken wuen uitgespro ken. steeg minister Westerterp weer op in Middelburg om kwart over vijf terug te zijn in Den Haag; dan zou den daar namelijk de besprekingen van de ministerraad worden voortge zet. Dt heer en mevrouw Ferguson tijdens de afscheidsreceptie. Als de eerste spreker op de afscheids receptie bracht minister Westerterp de heer Ferguson dank voor al datge ne, wat hij in zijn loopbaan, met verschillende functies en verant woordingen. voor rijkswaterstaat heeft gedaan, de laatste zeven jaar als hoofd van de Deltadienst Met die laatste functie als achter grond herinnerde de minister aan de kanterlng in het denken, waarvan de laatste jaren sprake ia ten aanzien van d» grote waterbouwkundige wer ken. die in Nederland worden ultgc- voerd. Dit had te maken met een herwaardering van maatncliappelljke waarden en een herwaardering van zeer grootse projecten, aldus de mi nister. die daaraan nog kn toevoe gen. dat over enkele maanden de uitslag bekend wordt van het onder zoek naar de mogelijkheden van een afsluitbare dam. In de dank en bewondering voor de persoon van de heer Ferguson, zo vervolgde de minister, delen zijn me- dewerkers, die in een bijna onmense- lijk hoog tempo de problemen rond de Oosterschelde afsluiting bestuderen Hierdoor ontstond in bredere kring waardering voor het werk van rijks waterstaat. Zo kon het geheel uit groeien tot een geweldige dienst, waarvoor je ais minister niet alleen verantwoordelijk bent. maar aarop je als minister ook trots kunt zijn. aldus de heer Westerterp De directeur-generaal van Rijkswater staat. ir J- W Tops. wilde zich beper ken tot een aantal persoonlijke im pressies. overigens hee'. goede impres sies' Zo herinnerde de heer Tops aan de belangstelling van de heer Fergu son voor de ecologie en zijn benade ring van allerlei problemen met een j ondertoon van humor. Maar Her- man', zo liet hij hierop volgen, weten donders goed wat we aan je I gehad hebben, namens rijkswaterstaat] wil ik jou en je vrouw hiervoor i danken". 'BANK ALLEEN VOOR DAGRECREATIE HOUDEN' HAAMSTEDE Ongeveer de helft Tan de CDA-fractie in de provinciale stalen heeft vrijdagmiddag tijdens een werkbezoek aan Schouwen-Duiveland met de burgemeesters van Midden- Schouwen en Westerschouwen het probleem van liet al of niet bebouwen Tan de Kabbelaarsbank in het Grevc- lingenbekken besproken. Beide ge meentebesturen zijn van mening dat de Kabbelaarsbank heter alleen voor dagrecreatie gehandhaafd zou kunnen worden- Gedeputeerde A- L- van Gees bergen stond op het standpunt dat deze bank door haar grootschaligheid juist erg geschikt is voor zowel dag- tb verbli jfsrecreatie. ïirgemeester H. P. Everwijn van Kserschouwen zag nog we iets in es bebouwing voor slechtweer-recrea- r.t waaraan men in Westerschouwen niet tegemoet kan komen. Burge meester E. Barends van Westerschou- wn zei dat eerst maar de projecten c? het vasteland moeten worden gere aliseerd. Tegenover beiden stond de heer Van Geesbergen die voor de toekomst een duidelijke behoefte zag m gelegenheid voor dag- en ver- blijsfsrecreatie. Daarvoor is de Kabbe laarsbank uitstekend geschikt. Hij wees er op dat de in de schets genoem de aantallen voor verblijfsrecreatie in feite al achterhaald zijn- Wanneer de bestaande streek- en bestemming splannen zullen zijn uitgevoerd, zal be: getal van 31-00 slaapplaatsen en 50000 dagrecreanten al ver worden overschreden. Veel waardering hadden de statenle den voor de manier waarop de ge meenten Midden-Schouwen zijn recre atie-uitbreiding volgens het structuur plan fasegewijze heeft aangepakt. Cen trale gedachte daarbij was da-t de geleidelijke omschakeling en de im puls van het recreatiegebied naar de kem toe gewaarborgd moesten zijn. Deze geleidelijke ontwikkeling mag echter niet inhouden, aldus burge meester Baerends, dat nu gezegd wordt; jullie moeten er mee stoppen omdat elders de ontwikkeling op gro tere schaal werd bevorderd- Wat het wegenstructuurplan betreft sprak de burgemeester van Midden- Schouwen zijn angst uit voor de mo gelijke verbrokkeling die de recrea- '-■e-verdeelweg te weeg zou kunnen Structuurschets In Westerschouwen zei burgemeester Ererwijn dat het structuurplan en niet de nota Westerschouwen maatge vend zou moeten zijn voor het ge meentelijk beleid cn het goedkcurings- beleid van g.s. De heer Everwijn vertel de verder nog dat de commissie streekplan van de provincie er weinig Toor voelt de behandeling van de nota westhoek op te schorten tot de struc tuurschets van de gemeente is behan deld en de plannen over de Ooster- schelde hekend zijn. Wel zal op 16 maart deze commissie in Wester schouwen de knelpunten komen bekij ken- Wat de wegenstructuur betreft is men m Westerschouwen evenmin gelukkig mes de p.--nnen. Daar het knelpunt voor de gemeente Westerschouwen vooral bij Renesse zit. pleitte de heer Everwijn voor een verbinding buiten ne -k°m van Renesse- Verdere verbin dingen zijn nog niet- nodig, vond hij, zolang he-* merendeel van het verkeer met via de Brouwersdam maar via de wevelingendam binnenkomt. Aan een doorgaande verbinding zoals in de nota Westhoek wordt aangegeven u L Westerschouwen geen behoefte. Mocht die verdeelweg toch op de komen, danpleit het gemeente bestuur er voor die weg allen aan te leggen wanneer in de praktijk is gebleken dat dat nodig is. Hij verde digde verder het nut van een rotonde bij Serooskerke met een tunneltje naar de haven Sehelphoek. De CDA-statenleden vroegen zich nog af of het niet mogelijk is de groei van de horeca die zich nu op Renesse concentreert te spreiden. Het stand punt van de raad is echter dat Renes se van oudsher het vermaakcentrum was en is- C. BALKENENDE IN UER1KIEE: STRUCTUUR VAN WERKGELEGENHEID OP SCHOUWEN-DUIVELAND BAART CDA ZORGEN ZIERIKZEE ..Niet aUeen de heren in Den Haag zijn onderweg, maar ook de drie CDA-partners in het hele land." zei de heer C. Balkenende. AR- fractievoorzitter in de provinciale sta ten van Zeeland, tijdens een vergade ring van de CDA-kieskring op Schou wen-Duiveland vrijdagavond in Zierik- zee. De heer Balkenende zei daarom ook kwaad te zijn geworden over een opmerking van de heer Aantjes dat liet CDA in 1976 nog niet op één lijst samen uit zal komen. „De partijen en de achterban beslissen dat. niet de fracties in Den Haag," aldus de lieer Balkenende, die cr van overtuigd is dat het CDA door zal moeten blijven gaan met samenwerking, in plaats van weer uiteen te vallen in kleine partij en. naar wiens stem niet geluisterd wordt. De zwakke werkgelegenheidsstructuur van Schouwen-Duiveland blijft een punt wat zorgen baart, vervolgde de heer Balkenende, en in dat verband is instandhouding van Smit en Bolnes te Zierikzee een erg belangrijke zaak, waaraan het CDA via de kamerfrac ties geprobeerd heeft iets te doen. Lat.r kwam de vergadering tot. de conclusie dat Schouwen-Duiveland hef zal moeten hebben van de dienstverle ning. onder meer in de kleine recrea tieprojecten. De heer Balkenende merkte voorts nog op dat de gemeen ten op Schouwen-Duiveland proberen in hun ruimtelijke ordeningsbeleid de harmonisatie tussen recreatie, land bouw, wonen, werken en verkeer tot stand te brengen. Na zijn inleiding beantwoordde een forum onder lei ding van de heer W. den Boer. en dat bestond uit de heren A. L. van Gees bergen. D. Geuze. A. Schot. B. H. Roose, J. B. Ventevogel, C. Verdonk en C. Balkenende, vragen uit de zaal. Nogal geëmotioneerd verliep de dis cussie over de Oosterscheldeproblema- tiek. De punten werden weer eens allemaal op een rijtje gezet. Ook de vraag of de waterschapppen wel tijdig met hun werk aan de dijkverhogingen zijn begonnen. De heer Balkenende vertelde dat al in 1956 de waterschap pen daarmee begonnen zijn. De heer Verdonk vertelde op vragen uit de zaal dat enkele statenleden en deskun digen binnenkort een bezoek gaan brengen aan de krachtcentrale in Bre- tagne. Dit zei naar aanleiding van de opmerking of het niet mogelijk is de energie door eb en vloed opgewekt, om te zetten in elektriciteit. Dat is onderzocht, vertelde de heer Van Geesbergen, maar er zou hoogstens 60 tot- 80 megawatt uit gehaald kunnen worden. Naast de werkgelegenheid vormde ook de problematiek van de kleine kernen een belangrijk discussiepunt. De heer Ventevogel pleitte voor een matige groei van die kernen en was het eens met de opmerking dat vesti ging van pendelaars uit Zuid-Holland zou moeten worden toegestaan. De heer E. Baerends sprak zijn zor gen uit over de geringe woningtoewij zing dit jaar en vorig jaar in zijn gemeente Middenschouwen van zo'n zes of zeven premiewoningen. Om daar drie kemen leefbaar van de te houden is een hele opgave, zei hij. Uit het ETI-rapport dat de gemeenten hebben laten samenstellen, is gebleken dat er iets meer nodig is dan de opvang eigen bewoners alleen om de kernen leefbaar «te houden, zet de heer Baerends. Hij vertelde dat het daarom wrevel had gewekt dat. er bij de woningtoe wijzing geen rekening wordt gehouden met dit rapport. „We vragen geen aantallen van 50 of 60 woningen ineens." zei hij. „maar men zal de bewogenheid die er leeft voor het behoud van de kleine kernen toch m moeten vullen." De heer Bal kenende was het met hem eens dat er geen stadswijkjes zouden moeten wor den gebouwd, naar het voorbeeld van het westen. „We moeten er de rijkso verheid van overtuigen dat ze Zeeland dit zelf moeten laten oplossen," vond hij. Commissaris der koniningin in Zee land dr C. Boertien. legde in zijn afscheidstoespraak de nadruk op de grote activiteiten van de heer Fergu son voor de Zeeuwse samenleving. De heer Boertien ging daarbij terug naar het aan de receptie voorafgaande symposium- Als je als hoogleraar wordt benoemd, aid as de heer Boer tien. moet het in je inaugurale rede het bewijs leveren, dat je terecht benoemd bent. Zo moet je in je afscheidscollege het bewijs leveren dat je terecht heengaat. „Ik heb u gehoord vanmiddag, ik vond het for midabel". .Als afscheidsgeschenk bood de commissaris een exemplaar van het Zeeuwse woordenboek aan. Namens alle aannemers, die bij de werken van rijkswaterstaat en delta dienst betrokken waren sprak de heer C. de Niet. Onder de sterke concurrenten, die meedongen naar ie der werk. was er, toen het om het afscheid van de heer Ferguson ging. plotseling een unieke eenstemmigheid, aldus de heer De Niet. omdat de heer Ferguson heeft meegewerkt het peil van de bedrijven verder omhoog te brengen. Dit stelt ons thans in staat, zo vervolgde hij, in het buitenland mee te dingen naar grotere water bouwkundige projecten- Als 'dank en waardering voor een bijzonder mens' bood hij mevrouw en de heer Fergu son een reis naar Honoloeloe aan, waar in juli as. een belangrijk inter nationaal congres van technici plaats vindt. In een kort dankwoord zei de heer Ferguson alle hulde te willen beschou wen als een blijk van waardering voor het werk van de gehele Delta dienst en rijkswaterstaat. Dr. C. Boertien stelt, nieuwe toren in N'euwerkerk in gebruik NIEUWERKERK Commissaris van de koningin dr. C. Boertien zal dins dag 9 maart de opnieuw opgetrokken toren van Nieuwerkerk officieel in gebruik stellen. De uit de vijftiende eeuw daterende toren werd in 1945 ten gevolge van oorlogshandelingen verwoest. Het zeskantige bouwwerk is nu weer geheel hersteld. De commis saris van de koningin zal de inge bruikstelling om vier uur 's-middags verrichten. OVER ONDER MEER WATERSCHAPSSTRUCTUUR EN DIJKVERHOGINGEN DRS. H. EVERSDIJK: 'MENINGEN SCHAP TERUG TE VINDEN IN ONZE STELLINGNAME' ZIERIKZEE De CD\ fractie uit -provinciale staten van Zeeland heeft vrijdagmorgen uitgebreid van gedach ten gewisseld met het dagelijks be- stuur van het waVrschap Schouwen-] Duiveland over de waterschapsstruc tuur. de partiële dijkverhogingen, we-1 genstructuur en de Grevelingenschets I De meningen die van waterschapszij de naar voren zijn gekomen, zullen i zeker terug te vinden etjn in de j stellingname van de CDA-fractie, was de eindconclusie van fractievoorzitter drs- H- Eversdijk, die met name over I het diepdelversrapport en de strue- tuur van het waterschap nog wel eens meer van gedachten zou willen wisse- len- VEERE Ter gelegenheid van het' 30-jarig ambtsjubileum van gemeente-' secretaris L. van der Hiele heeft het gemeentebestuur van Veere op! maandag l maart een bijeenkomst be-1 legd in de raadzaal van het Veerse stadhuis. Ze begint om vier uur. I Geluk, gaat het waterschap er vanuit da-, de waterschappen voldoende zijn toegenist voorhun huidige taken. De waterschappen voelen daarom weinig voor de instelling van een aantal hoofdwaterschappen, De heer Geluk vertelde meer te voelen voor een wat verdere concentratie. Aan de orde kwam de vraag of de Noordzeekering in de toekomst In rijksbeheer of ir. een afzonderlijk waterschap zal moe ten worden ondergebracht Zij een sterke concentratie van de water schappen. voor wat de andere taken betreft, zal het volgens de heer Geluk een verlies betekenen van de demo cratische functie die de waterschap pen nu vervullen en ofschoon het wellicht kostenbeparend zal werken, zal het verlies daarvan niet in geld uit te drukken zijn. De heer Geluk pleitte er voor dat de waterschappen wat naar elkaar toe groeien wat betreft de hoogte van de zuiveringsheffing. Overname van de suvering staak door het rijk, achtte de dijkgraaf niet gewenst. Hij stelde zich op het standpunt dat de verantwoor delijkheid zo mogelijk bij de belang hebbenden moet liggen. Dijkwerkzaamheien „Er wordt een grote wissel getrokken op onze geestelijke weerstand. Dat geldt voor alle betrokkenen." zei de heer Geluk, sprekend over de onzeke re situatie rond de afsluiting V3n de Oosterschelde. Deze situatie heeft vol gens hem tot gevolg dat de mensen die aan het werk zijn aan de dijkver zwaring, zich afvragen of het allemaal toch nog wel door zal gaan. „Op die manier gaat de vaart uit het werk aldus de heer Geluk- Hij voelde weinig voor opnieuw een stellingname en polarisatie van de meningen D;-.t hoeft samen we r De neer Je te toegeeflijk bent. de mist ingaat en dat je, wanneer^ je polar; - toe; ,.Èr moe*, daarom vlug een beslis sing komen." De heer Geluk achv-s'e de moeilijkheden rond de dijkverster kingen. De onzekere factoren bemoei- hJ ken het plannen maken en daaren boven betekent dljkvtrb reding dat Afsluiting luis en de Plorr in Duivels: land. We h<- mi'rvTFWTrr i Uw Installateur: U ==r Uw Installateur: MAASAIR B.V.-THOLEN Ampèrestraat 1, Postbus 24, Telefoon (01660) 21 50 (Slot van pagina 1) - wel tot grote hoogte. Ook met deze] 'vloedgolf zal het deltaplan rekeningI dienen te houden. Het studteprogram- ma van de 'deltaschool' is daardoor nog eens extra verzwaard." 'Beste leerlir De directeur-generaal van de rijkswa terstaat, ir. W. Tops, zette aan het be gin van de morgen de bedoeling van het symposium nog eens uiteen: aan- dacht voor een neveneffect van de deltawerken, waaraan meestal wordt voorbijgegaan: kennis en inzicht di' door de deltawerken zijn verworven en die ook zijn uitgedragen. Ir. Tops: .•We kunnen op velerlei manier de ba lans opmaken van de deltawerken. Zes aansluitingen zijn tot stand ge bracht, één staat er nog op het pro gramma. Bijna twee miljard gulden is op het delta-artikel reeds uitgegeven- nog anderhalf a drie miljard zal in de komende tien jaar moeten worden] verwerkt. Een andere manier voor een balans is: je afvragen hoe de studies] voor het deltaplan in de loop der ja- o I ren zijn verbreed. Stonden veiligheid,I plaats van de Fhilipsdam bijvoorbeeld Maar zonder twijfel staat vast dat hij, de beste leerling van de deltawerken is geweest." 'Flexibel' Drie verhandelingen gingen in dit sym- ->osium aan de toespraak van ir. Fer-j „uson vooraf. Drs. H. L. F. Saeijs. bio-j loog bij de milieudienst van de rijks-' waterstaat, behandelde het onderwerp: "Milieukunde als basis voor inrichting! en beheer." Na een uiteenzetting over de relatie tussen de deltawerken en milieuonderzoek en de pogingen om bij beheer en inrichting de afzonderlijke gebieden steeds meer als een samen hangend geheel te gaan beschouwen kwam hij tot de uitspraak dat tegen-, woordig vee! afhangt van de filosofie van de 'flexibele inrichting': bij opzet] en ontwerp van werken de gebruiks-] mogelijkheden open laten, ervoor zor gen dat zo veel mogelijk belangen kun-1 nen worden gediend, waarbij ook even- tuele toekomstige gebruiksmogelijkhe- den in de beschouwingen kunnen wor den betrokken. Saeijs: ,.De systemen zullen zo veel mogelijk functies moeten kunnen ver vullen. Bij een beslissing omtrent de waterhuishouding, verkeer en econo-| mie al in de aanvang op de voorgrond, thans zijn hier recreatie, milieu en landschap aan toegevoegd. In de delta school werd nu zes jaar geleden de basis gelegd voor het inpassen van het ecologisch onderzoek. Ir. Ferguson zal zijn stempel op deze dag kunnen druk ken. Zijn loopbaan is als het ware ver vlochten met de waterbouwkundige werken die de afgelopen 35 jaar in het deltagebied zijn uitgevoerd. Hij zal het' mij niet toestaan dat ik hem de beste j leermeester van de deltawerken noem.; seerd wordt door een verstandige ta-| richting kan de natuur er het slacht-: offer van worden. We moeten probe ren onze bekkens en onze kust- en oeverlanden zo te beheren dat de di verse functies zo goed mogelijk kunnen worden vervuld en dat wijziging van, inzichten zijn neerslag kan vinden in, functieverschuiving. Hierbij moeten, we ons wel realiseren dat de functies] van het ene bekken die van de andere bekkens in belangrijke mate kunnen beïnvloeden. Daarom is een integrale milieuvlsio voor het hele deltagebied noodzakelijk en zelfs zal men dit ge-i hele gebied dan weer als onderdeel, van grotere gebieden moeten beschou wen." Ontwikkelingen uit de waterloopkunde van de afgelopen 25 jaar kregen op dit symposium een opvallende belichting van de kant van ir. G. J. Schier eek. In een verhandeling over "Waarneming, model en berekeningen' legde hij er de nadruk op hoe belangrijk goede onder linge samenwerking tussen verschillen de disciplines is. Ir. Schiereck gaf een overzicht van wat onder meer in .de waterloopkundige laboratoria is be reikt op de gebieden van hydrografie, gefijonderzoek en golf onderzoek. De CDA-fractie toonde vooral dat punt belangstelling bi; de cU s:e over de OosterscheldeaXslui Men vroeg zien af of hel altera dijkverhoging op Deltahoogt- niet zou betekenen dat veel schapsschoon hieraan ten otter „He* zou een ramp zijn vo'«r streek." was de mening voor de Geluk- Bovendien heeft de d:jkver ring dan helemaal grote conseque voor de bebouwing in de gebi langs de dijk- Nu al loopt het w schap vast bij Burghi pe Toren, in de Zuidho* bij Ouwer/.erk en Oost- ben bovendien de aanw heer Geluk, dat de vooroever de een toenemende aanval op de oever sterk achteruit gaat. „Peilingen gev alle redenen om bezorgd te zajr.. Ocer de nieuwe regeling waarbij c provincie en waterschappen elk procent van de kosten van een dijk" voor hun rekening zullen nemen hij: „Wanneer ir, de volgende aev- t.rht jaar herhaaldelijk dijkvaöen. ais nu op Tholen. voorkomen, zou c; los van de noodsituaties, heel v. financiële consequenties hébben, dat geval zou het waterschap te: moeten kunnen komen op de d vervallen Wet op de inpoldermg. Wat de Grevelingenschets betreft r het waterschap graag wat meer l woorden op een aantal praktische v gen gezien: „Hoe zit het met wegenaanleg, de parkeerhavens, zuivering van het afvalwater, waar de huidige installaties geen reker. mee is gehouden, en waar gaat rr. met het vaste vuil naar toe?" De waterschappen vinden dat de malen in het bekken gehandht mceten kunnen blijven. Druk wcr ook gefilosofeerd over de vraag we toepassing van de artikel 19-proce res 'afwijken van vigerende bes' mingsplannen) de juiste Is- De i Geluk vertelde, dat in een aan talg-: len gemeentebesturen in eer. stadium ais het ware toestem:; veie malen vergrote schaal en over een lange tijdsperiode. Bij zo'n kust past. het begrip waagstuk niet. De risico elementen moeten worden terugge bracht tot een aanvaardbaar niveau: het blijven wel experimenten met be-' grensde risico's. Zulke experimenten, zijn onontkoombaar en noodzakelijk, ,p™ lucaen ge-.raag 1 om de kennis van de waterbouwkunde' waterschap. Gedeputeerde vooruit te brengen." In dat opzicht noemde de heer Spaargaren de delta werken bijzonder leerzaam voor toe komstige gTOte waterbouwkundige werken in Nederland of daarbuiten. In het. vervolg van zijn verhandeling liet hij een aantal ervaringen uit de afgelopen delta-periode de revue pas seren: de ontwikkeling in de bodem bescherming. in het grondverzet, de groei van de kennis van de waterbe weging vóór een dijk, de gronömecha- nische problematiek. het waterschap. Gedeputeerde van Geesbergen gaf als zijn me: dat een artikel 19-prooedure eig:-: alleen goed word', gehanteerd als bestemmingsplan al :s goecge.- door gis. er. nog bij de Kroon op behandeling. Geen wegenaanleg •ordt de mogelijkheid opengelaten dat het GreveÜngenmeer zout. maar ook zoet kan worden. Keuze voor flexi bele oplossingen is overigens geen vrij brief voor niets doen. Als de overheid stilzit betekent het nam el ijl; niet dat het systeem zich niet wijzigt. Noch de mens noch de natuur wach ten bij hun handelen op overheids maatregelen. Wanneer een strandkust niet wordt verdedigd kan hij weggesla gen worden voordat beslist is of het; 'Experiment' Spaargaren, belast met de uit voering van de afsluiting Oos-erschel- de bij de deltadiens: in Burghsluis. ten slotte gaf een beschouwing onder de titel "Waterbouwkunde, een noodzake lijk experiment." Spaargaren- .De af sluitingen kort na de ramp van 1953 kunnen onder de categorie waagstuk ken worden gerekend. Ze waren verant voord omda: de situatie geen andere Ook van zijn kant een pleidooi voor flexibele constructies: „Verzamelen van kennis kost tijd en mede daardoor kunnen de inzichten ondertussen ver anderen. Veranderde inzichten en doel-! daarentegen voor het doorgaande strand mens of natuur moet dienen.] benadering toeliet. Bij de deltawerken Als de recreatiestroom niet gekanali- is bewust gekozen voor werken op een stellingen moeten in de ontwerpen van grote infrastructurele werken en hun: uitvoering kunnen worden vertaald. Grote werken als die in de delta vra gen om een eigen veelzijdige en origi-| nele benadering. Ze vragen om het scheppen ran een eigen instrumentarium, zowel in het onderzoek als bij de uitvoering- Het materieel wordt aangepast of gebouwd voor het werk en niet omgekeerd.'" Het symposium rond het vertrek van het hoofd van de deltadienst, ir. Fer guson (mede gcorganiseeerd door het Koninklijk Instituut van Ingenieurs KIVI), trok in Middelburg grote be langstelling uit alle mogelijke sectoren van rijks- en overheidsdiensten, be stuursorganen. waterschappen: daar naast was er een legertje' vrienden en bekenden uit de lange waterstaatsloop baan van deze centrale deltafiguur Het waterschap staat op het punt dat er op Schouwen-Dulve geen wegen moeten worden aange die maar zo'n twee maanden per J intensief gebruikt worden Dan v he- schap meer voor verbreding aanpassing van het huidige wegen' sel. Tegen de aanleg van een rijks keer beeft het waterschap geer. zwaren- In grote lijnen deelde CDA de mening dat er een voorizhc: beleid geboden is. met uitzone t van de gedeputeerden Kal and en Geesbergen. die het verkeer in band me: toekomstige behoefte .- verkeersveiligheid vrij baan wilier, ven. Een stormstuwcaissondam ook een pijlerdam zal het waters aan onderhoud meer gaan kosten een dichte dam. aldus de heer O- maar het mag geer. doorslagge- argument rijn- Uitgebreid ddscuss:-: den waterschap en CDA over onderwerp afsluiting De heer E sdijk wees er op dat er maar tv mogelijkheden zijn: een doorlaat": dam of dicht. Opmerking van van de CDA-leden: „wanneer er zr waarde aan de democratische hes sing wordt gegeven zit Je we! rot a deze kant van de tafel." ADVERTENTTF i KEMA EUR Een Miele re tot en met gekeurd Streng gekeurd. Door neutrale instanties Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid. Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trommeidroger. j De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van "m èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen er is geen beters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7