Zuidelijk Afrika bezorgd over situatie Rhodesië On ver-k wik-kely k WEG MET DE DREMPELS OFFEREN WE MOETEN ALLEMAAL WAT VAN ONS INKOMEN Drs. H. van der Schalie (middelbaar en hoger personeel): ZATERDAG 28 FEBRUARI 1976 Het is alles Mont Edison wat de klok slaat in ons zuidelijk gewest Persoonlijk voel ik me wat overvoerd door alle publikaties rondom de petro-chemische fa briek die wellicht zijn tenten komt opslaan in het Sloegebied. Het Intrigeert me overigens hoe je de naam van dit concern nu schrijft en uitspreekt. Daar is nogal wat schrijf- en spraakverwarring over Is het Mont Edison, Montedison. Monte Edison, of moet er zelfs een streepje tussen Hoe spreek je het uit: op zijn Neder lands, Italiaans of Engels? Je hoort en leest van alles, je hebt blijkbaar inter pretatie naar eigen keuze. Naast die - ik geef het toe, weinig belangrijke - onduidelijkheden, zijn er andere duis tere aspecten die de landbouw in Zee land verontrusten. Dus toch nog een keer, metuw goedvinden, Mont Edison (op deze spelling houd ik het voorlopig) in de schijnwerpers en op de korrel. He pijlers van de Zeeuwse samenleving zijn landbouw, industrie en recreatie. Dat is geen stelling van mij, maar een vaak naar voren gebrachte drie-deling door vertegenwoordigers van overheid en bedrijfsleven. Welke pijler het belangrijkste is, valt niet te zeggen, dat is in feite ook niet relevant, de sectoren vullen elkaar aan. De presentie van industrie is belangrijk voor de landbouw die een overschot aan arbeidsplaatsen had en nog heeft. Drs. Eversdijk, fractievoorzitter van de CDA in de staten van Zeeland, zei hierover vorige week tijdens de debatten: ,,Tot diep in de vijftiger jaren was Zeeland de betrekkelijk industrie-arme provincie. Als gevolg daarvan konden de vertrekoverschotten. met name vanuit de land bouw niet in de Zeeuwse industrie worden opgevangen, terwijl mede door het ontbreken van een gevarieerde industrie ook de dienstensector gering was. Deze situatie leidde ertoe dat tot 1966 onze provincie een expulsiegebied was. met soms zeer aanzienlijke vertrekoverschottenHet is dan ook niet verwonderlijk dat zowel rijk als provincie het stelsel van de regionale industrialisatie op gang wensten te brengen. Voor Zeeland betekende dit beleid het instellen van het Ha venschap Vlissingen-Oost' Met die opmerkingen ga ik graag akkoord. Anderzijds kunnen industrie en recreatie niet zonder landbouw. De aanwezigheid van goed verzorgd fraai agrarische cultuurlandschap - Zeeland is er zeer rijk aan - is on misbaar én voor de industrie (bufferzones) én voor de recreatie (aantrekkelijk landschap achter de zee en duinenrug) Er is sprake van onderlinge afhankelijk heid en wisselwerking, all,hans zo kijken wij daar als landbouw tegenaan. •Apriori geen bezwaar dus tegen een vestiging als in het Sloe als bijvoorbeeld Mont Edison. Anders wordt het wanneer op een tijdstip dat de pap gestort lijkt, plotseling blijkt dat er kwik zal vrijkomen dank zij het toekomstige produktie- proces. Daarnaast ook nog neerslag van het weinig leuke spul dat vinylchloride wordt genoemd. Dat alles bleek uit de rapportering van de technische werkgroep ad hoc van de provinciale waterstaat. Een clubje, nota bene, waarin een aantal sectoren vertegenwoordigd was, maar niet een belangrijke pijler als landbouw die toch als eerste en directe belanghebbende hierbij betrokken is, De landbouwver- tegenwoordiger voor dit soort zaken, dr. Tesink, een nationaal erkend deskun dige had hier een zeer belangrijke inbreng kunnen geven. Maar de aanwezigheid van Tesink was blijkbaar niet noodzakelijk. Ondertussen heeft laatstgenoemde zijn ongerustheid omtrent de gevaren nader uiteengezet zie PZC woensdag 25 februari jongstleden. Het is bekend dat kwik en vinylchloride zeer gevaarlijk voor mens en dier zijn. Uiterst kleine hoeveelheden van (an(organische kwikverbindingen zijn zeer giftig voor dieren, vooral schapen en runderen. Het is ondertussen bekend dat na de vestiging van Mont Edison onder andere kwik zal vrijkomen (hoeveel wij weten er niets van). Als we goed zijn ingelicht zal omstreeks 1978 ook het Hoechstr concern een produktie starten waarbij kwik de vrije lucht in gaat. Die twee sa men kunnen dan voor aardig wat uitstoot van die troep zorgen. Dat is voor de landbouw zeer verontrustende gedachte. Het kan groot nadeel brengen aan men sen en dieren. Iets anders dan deze vage onrustgevoelens kunnen we niet spuien. Landbouw is niet geraadpleegd in dezen. Wij weten als grote belanghebbenden alleen iets via de persmedia. Eerlijk gezegd vinden we dat nogal kras. Het Land bouwschap zei recentelijk in een open brief: „wij voelen ons gepasseerd". Ik sluit me daar graag bij aan. Het minste dat je verwachten mag is dat er alsnog op snelle termijn in een rapport opening van zaken wordt gegeven over de gevolgen voor de landbouw over deze hele kwikzaak. Tenslotte wil ik er nog eens aan her inneren dat het gebruik van kwik als ontsmettingsmiddel (bij schimmels) in de landbouw verboden is. Terecht, mijns inziens. Me dunkt dat dan een zelfde ver bod voor de industrie moet gelden. Je mag als overheid niet tegen de ene bevol kingsgroep zeggen 'Gij zult niet vervuilen' en tegen de andere 'De vervuiler be taalt'. Dat is meten met twee maten. Al met al komt de hele affaire rondom het kwik en dergelijke van Mont Edison de landbouw in Zeeland tot nu toe als onver-kwik-kelijk voor. Mr. Gerard W. Smallegange (CBTB) (Door Carl Breyer) «JOHANNESBURG - Met grote bezorgdheid let zuidelijk Afrika op de laatste ontwikkelingen in Rhodesië. Ondanks het feit, dat donderdagavond Joshua Nkomo van de gematigde ANC en minister-president Ian Smith een twee uur durend gesprek hebben gevoerd en dit maandag zullen voortzetten, staan de voorpagina's van de kranten in zuidelijk Afrika vol met berichten over een. toenemende guerrilla-oorlog in Rhodesië. •Kariboj ■Meer !>Kariba Zawi Sjamva SALISBURY^ hankie RHODESIE' QueQueloReddiffX. GwelojU*-^ Oemtali/ Boelawajo W» 1 Xt.&Victoria lo"! BOTSWANA'! West Nicholson^Pend' Waarnemers zijn van mening dat de Rhodesische strijdkrachten sinds en kele dagen met een tweede front te maken hebben, dat zuidelijk van de stad Chipinga ligt. Een reeks van ge beurtenissen rondom deze stad be wijst. dat de guerrillastrijdkrachten vanuit Mozambique hier inderdaad sinds ongeveer een maand een grotere activiteit aan de dag leggen. De laatste weken liepen verscheidene voertuigen op landmijnen die hier gelegd waren en waarbij enkele personen gewond raak ten, Ook hebben de guerrillastrijders een plantage in brand gestoken. Vanuit Mozambique werd ook het vuur op pa trouillerende soldaten aan deze kant van de grens geopend. De belangrijk ste militaire gebeurtenis van de laatste weken was echter het feit, dat Rhode sische veiligheidstroepen een groep terroristen tot over de grens in Mo zambique achtervolgden en ten minste 24 guerrillero's op Frélimo-gebied doodden. Een Rhodesische soldaat verloor daarbij het leven. Deze actie wordt gezien als het ant woord van Salisbury op de dreigende redevoeringen die Samora Mochel de laatste dagen in verschillende steden aan de grens hield en waarin hij de mensen van Mozambique opriep de strijd tegen het regime-Smith te be ginnen. Ook wordt dit beschouwd als een reactie van Salisbury op berichten over een toenemende wapenhulp van de Sowjet-Unie aan ANC-guerrillero's in de vroegere Frelimokampen aan de grens. Engelse afgezant Rhodesië wil blijkbaar aan de eigen bevolking en ook aan de buitenwereld bewijzen, dat de regering niet onder de indruk is geraakt van bedreigingen vanuit Mozambique en dat zij elke ter- reuraanval met een tegenactie tot op vreemd grondgebied zal beantwoor den. Inmiddels heeft de Engelse gezant, ba" (de groene mamba is een van de Lord Greenhill (62), donderdag zijn gevaarlijkste gifslangen in zuidelijk Af- eerste gesprek met minister-president rika). Lord Greenhill was tijdens de Ian Smith gehad. Hij was achteraf niet demonstratie niet in zijn hotel, bereid enig commentaar te geven. In elk geval bewijst zijn aanwezigheid in °ok jp rechtse kringen in blank Salisbury - hoewel Lord Greenhill een Rhodesie werd inmiddels Lord Green gepensioneerd diplomaat is en om di- hills aanwezigheid in dit land scherp plomatieke redenen niet officieel het bekritiseerd. Men beschouwt deze standpunt van het Britse ministerie aanwezigheid als een laatste poging van buitenlandse zaken vertegenwoor- van Engeland om Rhodesië een meer- digt - de grote bezorgdheid die ook in derheidsregering op te dringen. Lord Londen over de ontwikkelingen in Greenhill heeft echter geen enkele Rhodesië heerst. volmacht en zal aan de gesprekken tussen Nkomo en Smith dan ook niet Engeland, dat in theorie nog steeds deelnemen, verantwoordelijk'is voor de afgevallen vroegere kolonie, vreest uiteraard bij Een scherpe aanval richtte ook de een openlijk ingrijpen van Cubaanse of Rhodesische minister van informatie Russische troepen of „adviseurs" partij tegen de pers in Zuid-Afrika, die niets voor Rhodesië te zullen moeten kiezen anders zou doen dan „paniekberich- en zodoende bij een oorlog in Afrika ten" te publiceren. Deze berichten betrokken te worden. zouden geinspireerd zijn door de En gelse maatschappij Lonhro, die tal rijke belangen in Afrika heeft en geïn teresseerd is in het onmiddellijk in- Ongeveer 600 aanhangers van bis- stalleren van een zwarte meerder- schop Abel Muzorewa's ANC demon- heidsregering. Deze bewering werd streerden donderdag tegen de aanwe- door de directeuren van Zuidafri- zigheid van Lord Greenhill in Salisbu- kaanse Engelstalige kranten alsmede ry. Zij droegen borden mee met tek- door de directeur van Lonhro in Lon- sten als: „Witte varkens, weg uit Zim- den, R. W. Re-wlaDd, van de band ge- babwe" en „Greenhill - groene mam- wezen. 4 opinie en achtergrond gebouwen van de Tweede Kamer worden beter toegankelijk gemaakt voor rolstoelrijders Van de week Is begonnen met het aan brengen van wat veranderingen, die het mogelijk moeten maken dat Invaliden zonder moeilijkhe den het parlementsgebouw kun nen binnenkomen. Dat schreef de voorlichter van de Tweede Kamer, de heer Van Mlerlo. dinsdag in zfjn persmededelingen Een schokkend bericht is het niet, maar wel belangrijk. Op het ogenblik Is het voor mensen die in een rolstoel rijden een haast on begonnen zaak om het gebouw te bezoeken, waarin de openbare vergaderingen van de Tweede Kamer worden gehouden. En als ze. met hulp van anderen, kans zien toch door te dringen tot nabij de vergaderzaal, dan komen ze tot de ontdekking dat op de publieke tribune geen plaats voor hen is omdat de brandweer het gevaar lijk vindt dat looppaden versperd worden, dat ze geen gebruik kun nen maken van telefoons omdat die in te krappe cellen en op oog hoogte zijn aangebracht en dat toiletruimten te klein zijn. Evert Heilbron kan niet lopen. Hij ls verslaggever van het blad Interval van de Algemene Neder landse Invaliden Bond. Regelma tig laat hij zich in zijn rolstoel het kamergebouw lnsjouwen, omdat hij daar zijn werk wil doen. Vorig jaar merkten zijn collega's dat hij erg veel moeite had om met zijn stoel de perskamer in te komen, domweg omdat die een te hoge drempel had. Van de week sprak ik de heer Heilbron. Hij vertelde: „Van die drempel is toen wat ge zegd en dat is verbeterd. Het ging om een investering die in het to taal zes gulden beliep. Een mooi begin, maar eigenlijk had alleen ik er wat aan. De Kamer moet toch voor iedereen toegankelijk zijn, niet? Daar wordt nu van alles aan gedaan. En ik moet zeggen, be hoorlijk vlug, want we zijn er nog niet zo lang geleden over begon nen". Hoe gaat dat nu op dit moment, als iemand in een rolstoel de volksvertegenwoordiging wil be zichtigen. De heer Heilbron: „Om te beginnen kun je als je aankomt niet zelf by de bel. Als iemand an ders je daarmee geholpen heeft, moeten een paar mensen je bin- nentillen. Dan kun je met de lift naar boven en als je een beetje uitkijkt, kom je zonder vallen de drempels over. Weet je wat ook een ellende is? Als je naar het toi let moet. Dat kan hier niet met een rolstoel. Ik zit hier soms helt dagen voor mijn werk en ik gadan maar met een taxi naar het tollet Nee, in ernst. Ik moet dan het w bouw uit en dan laat ik me im een taxi naar een benzinestation in de buurt brengen. Nou gaatfc» niet om mij. maar het is toch te gek dat mensen in een rolstoelen loopgestoorden hier niet behoor lijk binnen kunnen als ze een ka- merdebat willen volgen". In de Tweede Kamer is snel ge- hoor gegeven aan de wensen vaj rolstoelrijders. De heer Heilbron!» wat dat betreft dik tevreden. May hij zou willen dat in alle mogelijk openbare gebouwen voorzierQ. gen worden getroffen, waarc» die gebouwen voor iedereen cp»! baar zouden worden. „We wEjj niet buitenspel gezet worden os. dat we in een rolstoel zitten. 5s wilt in een gemeentehuis zelf';; zaakjes kunnen regelen. Als je niét of heel moeilijk en alleen met hulp binnenhoffelijk van anderen in een openbaar ge bouw kunt binnenkomen, dan ver lies je op dat punt een stukje con tact met de samenleving", zegt hij. „Je ontmoet nogal eens mis plaatst medeleven. Dat willen we juist niet; we willen gewoon kun nen meedraaien in het maat schappelijk bestel en de gehandi capte jeugd wil dat in de toe komst. Vorig jaar heeft de rege ring in het totaal vijfentwintig miljoen gulden beschikbaar g£ steld voor het verbeteren van ge bouwen, zodat wij er goed kunnen binnenkomen. Met dat geld is wel het een en ander gedaan, maar lang niet overal is de situatie in orde. Er zijn nog heel wat stadhui zen, musea, provinciehuizen en andere openbare gebouwen, waar wat verbeterd kan wordea Het is meestal helemaal geen onwil, dat zie je hier in de Kamer. Vaak ge beurt er niets, omdat het om pro blemen gaat waar je niet w denkt als je gezond van lijf en le den rondloopt. Het is prima ais op die dingen, die voor ons het leven normaal maken, de wordt gevestigd". Vandaar dit stukje. BRB5 9V..WIE IN EEN SCHRIKKSWflPR OP EEN WEEKLOON STflffT, VERDIENT DIT JPBP EEN DRGIOCN EKSTRREUH?? EN MENjSEN METEEN MRRNDSBLRRIS KR96EN GEWOON TWRRLT MRRNDEN QisYtfUM/p/rty Den haag - De vraag die aan de orde komt, is of we allemaal wat van ons in komen moeten gaan offeren in de komende jaren. Steeds zijn we gewend geweest aan jaarlijkse loonstijgingen. Maar nu is het belangrijker alles te doen voor behoud en uitbreiding van werkgele genheid. Bovendien kunnen wij in het Westen wel wat bescheidener zijn, ook in het belang van anderen, bij voorbeeld in de landen van de Derde Wereld. Dit zegt drs. H(enk) van der Scha lie (52). voorzitter van de Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel, in een gesprek naar aan leiding van het feit dat deze organi satie vorige week vrijdag werd toege laten tot de Sociaal-Economische Raad. De RMHP. bundeling van ze ven organisaties, krijgt één zetel en daarop neemt Van der Schalie per 1 april plaats. Zyn plaatsvervanger wordt Atntoon) Hubben, voorzitter van de Unie BLHP. De kanttekening over mogelijke inkomensdaling plaats Van der Schalie tegen de achtergrond mede van de sombere prognoses over de toekomstige economische ontwik keling. Hij is trouwens van mening dat het middelbaar en hoger perso neel al veel heeft bijgedragen aan de inkomensnivellering. „We hebben een zeer duidelijke daling onder vonden in onze reële bestedingsmo gelijkheden". Van der Schalie wil hiermee niet zeggen dat de categoriën die hij vertegenwoordigt (veelal werkne mers boven de zogenaamde wei standsgrens, die nu om precies te zijn f35.600K is) nu verder gesp aard moeten blijven. „Maar we moeten met zijn allen offers bren gen naar draagkracht. Altijd heb ben we gepraat over verhogingen, misschien moet het straks over verlagingen gaan. al dan niet in procenten of centen". Toen de RMHP in april 1974 werd opgericht, werd Van der Schalie meteen voorzitter. Hij was er als het ware gereed voor als full-time voor zitter van de strijdbare Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, die een snelle groei tot ruim 35.000 le den doormaakte. Van der Schalie is nog voorzitter van deze centrale, die een eerder verzoek als lid tot de SER te worden toegelaten, afgewe zen zag. Met de NCHP vormt de Unie BLHP (even groot) de getalsmatige meerderheid van de 130.000 leden der zeven bij de RMHP aangesloten organisaties. De voornaamste grondslag voor lidmaatschap van deze verenigingen is de inhoud van de functie, die dan weer verbonden is aan het inkomen. Na tien jaar Het SER-lidmaatschap, zegt Van der Schalie, is nu verkregen na een strijd van tien jaar; eerst van het hoger personeel in de NCHP alleen, later van de raad van overleg. Se dert 1968 heeft de NCHP zich voort durend, als de samenstelling voor een nieuwe tweejaarlijkse SER- periode aan de orde kwam, officieel aangemeld. Juist twee jaar geleden, in februari 1973. werd de laatste af wijzing ontvangen. Enige concessie was, dat de NCHP haar stem bij bepaalde on derwerpen in de vergadering mocht laten horen. De RMHP heeft na haar oprichting het streven naar het lidmaatschap overgenomen. Vrij dag, by de behandeling van het ad vies, zei Spit van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging, dat de aanwezigheid van de RMHP duidt op een gesplitste vakbeweging. Wat is het commentaar van Van der Schalie daarop? „Ik vond dat een pessimistisch betoog", zegt de RMHP- voorzitter, „er is geen sprake van een splitsing, maar van een verrijking. We voegen met onze zetel een deel van de werknemers toe. dat voorheen niet aan de beraadslaging en advisering in de Sociaal-Economische Raad te pas kwam". Van der Schalie vindt bovendien dat zyn organisatie aan trekkingskracht heeft omdat zij po litiek en confessioneel neutraal is. Hoe zal de RMHP zich opstellen, vooral op het vlak der inkomenspo litiek? Van der Schalie: Over de nivelle ring kunnen we geen ruzie krijgen met anderen als het gaat om objec tieve, wetenschappelijke aanpak. De zaak is namelijk veel ingewik kelder dan zij lijkt. Er is bijvoor beeld lang geen gemeenschappe lijke opinie over de aanvaardbare verhoudingen tussen maximum en minimum. Maar er is naar onze me ning geen polarisatie nodig. W erknemersstem Het aanstaande SER-lid haast zich te zeggen dat de RMHP een duidelijke werknemersorganisatie is. „Het is toeval dat we wel eens de schijn met ons dragen met een werkgeversstem te praten. Mis schien omdat onze standpunten niet zo extreem zijn. Maar in de SER zullen wij geen extra steun betekenen voor de werkgeverszij de, laat men dat niet denken. Wel willen we met iedereen goede ver houdingen hebben". In dat verband rijst de vraag: hoe staat de RMHP tegenover het CNV, gezien de regelmatige contacten met het bestuur van die vakcentra le? Van der Schalie: Op bepaalde ge bieden lijken onze visies op die van het CNV. bijvoorbeeld op de ter reinen van vermogensaanwasdeling en medezeggenschap (onderne mingsraden). We staan beiden pal voor het harmoniemodel, maar wat het inkomensbeleid betreft is er nogal veel verschil. Er is wel eens gezegd dat wij met het CNV zouden gaan federeren, maar daar breng ik tegenin dat dit moeilijk is, gezien het bijbelse uitgangspunt van het CNV en onze neutraliteit. Als het kan zou ik ervoor zijn gemeen schappelijke standpunten naar bui ten te brengen. En nogmaals: wij zijn bereid met iedereen te praten en te overleggen, mits in redelijk heid. In dit verband stelt Van der Scha lie dat de toelating tot de SER voor de RMHP een „brevet van be kwaamheid" is. Deze stap geeft weer opening naar vertegenwoordi ging in andere publiekrechtelijke organen van het bedrijfsleven, zoals produktschappen en bedrijfsschap- pen, Kamers van Koophandel. Wens: bij overleg Welke wens is er op dit gebied nog? Van der Schalie: Natuurlijk zou den wij graag in de Stichting van de Arbeid willen, maar dat is een pri vaatrechtelijk orgaan en vele moei lijkheden staan toetreding in de weg. Maar zij zouden al tevreden zijn partner te kunnen worden in het brede overleg van bedrijfsleven met regering over kwesties als de sociaal-economische ontwikkelin gen (lonen en prijzen) en eventuele voorbereidingen voor maatschappe lijke akkoorden. De RMHP-voorzitter heeft goede hoop dat dit er van zal komen, ge zien ook de behandeling in de Tweede Kamer van de initiatiefwet-Nypels (D'66) om orga nisaties van middelbaar en hoger personeel bij overleg in te schake len. Maar eerst is nu de aandacht gericht op de SER. „Wij zullen graag de lasten met de lusten mee nemen. We denken met onze zetel een belangrijke inbreng te kunnen hebben", aldus Van der Schalie. VAN DER SCHALIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4