Officier eist vier weken cel in grote reeks vuurwapenzaken Gemeentebestuur Bruinisse en VVV willen compromis bereiken Gemeente Bruinisse koopt twee panden Beursstraat aan Raad Sluis akkoord met bouw 200 zomerwoningen in Het Zwin „Slechts klein deel boeren profiteert van goede prijzen" B. en w. Oostburg wil bevriezing grondprijs 'BURGERS IN CADZAND MOETEN RECHTMATIGE 0 VERHEIDSDAAD OVER HOOFD HEEN LATEN GAAN' PROVINCIALE ZEEUWSE COU1ANT ZATERDAG 28 FEBRUARI 1&76 OVER GESCHIL GREVELINGENDAGEN WETHOUDER JUMELET 'VVV SPEELT NU PANIEKVOETBAL BRUINISSE Hei gemeentebestuur vnn Bruinisse zal samen niet de VVV opnieuw bekijken of er een voor bei de partijen bevredigend compromis kan .worden gevonden voor bei me ningsverschil over de OreveUngenda- gen. Dit kwam donderdagavond ten slotte uit de bus na uitvoerige bespre king van het probleem in de raad Bruinisse. De VW en liet college van h. en w. hebben principiële verschillen In opvatting hoe deze jaarlijkse feest dagen voor toerist en bewoner dienen te worden gevierd. De meerderheid van b, en w. maakt ernstig bezwaar tegen de kermisachti ge attractie die deze dagen vergezel len. Bovendien wil men de evenemen ten gedurende twee dagen houden in plaats van vier dagen. Deze voorwaar den verbond men aan de subsidiever lening De VW is zeer teleurgesteld over de veranderde houding van het gemeentebestuur. De evenementen worden immers al enkele jaren op deze wijze gebracht, inclusief attrac ties als draaimolens en botsauto's. Burgemeester T. C. Hekman, die zich overigens niet geheel achter het stand punt van beide wethouders kon scha ren, verduidelijkte het meerderheids standpunt van het college. Men verzet, zich tegen elke attractie in deze vorm omdat men van mening is dat de jaarlijkse kermis die in 1956 is afge schaft. niet terug moet komen. De bm-gemeester zelf had geen bezwaar tegen enkele vermakelijkheden, maar vond wel dat het geen verkapte ker mis dient te worden. Wethouder S. A. Jumelet; (protestant- christelijk) had zijn standpunt ge vormd naar aanleiding van het 'luna park' vorig jaar. Tegen enkele, met name voor kleine kinderen, bestemde vermakelijkheden had hij geen be zwaar. Hij vond de VW-bewering dat de horeca en middenstand ernstige schade zouden lijden door deze veran deringen. erg overdreven. „VW speelt nu paniekvoetbal, is daar reden voor?" vroeg hij zich af. De profijten van de attracties komen bovendien ten goede aan mensen van buiten de gemeente." Wethouder W. van Gilst (sgp) benadrukte dat hij zijn fractie elk jaar tegen de evenementen van de feestdagen zijn geweest. „Maar we willen ons niet aan bepaalde evene menten onttrekken."De heer A. Bal (lijst Van de Velde) had bedenkingen Van onze adverteerders Schoenen- en lederwarenzaak Van Kampen te Oostburg uitgebreid OOSTBURG De firma Van Kampen lieeft donderdag de geheel vernieuwde schoenen- en lederwavenzaak In de Burchtstraat te Oostburg geopend. Dat gebeurde met een reeks toespra ken en het overhandigen van een presentje aan de echtgenote van bur gemeester A. Schipper van Oostburg, die samen met haar man de opening bijwoonde. De winkel is door de in grijpende verbouwing met honderd vierkante meter verkoopruimte uitge breid. Er is gekozen voor een zelf-keuze systeem: de klant kan alle schoener) die Van Kampen te bieden heeft be kijken. Verkoopsters blijven aanwezig om behulpzaam te zijn en te advise ren. De heer P. I. van Kampen liet blijken in hoeverre de gehele familie Van Kampen bij de verbouw betrok ken is geweest. Architect L. Rosen- krans uit Oostburg tekende het. geheel voor deze derde verbouwing sinds 1950. Van Kampen heeft al sinds 1911 een zaak in Oostburg. Burgemeester Schipper sprak er zijn verbazing over uit dat de verbouwing zo vlot gegaan was. Hij wees er nog eens op dat Oosbburg zijn inziens trekpleister van de regio blijft en dat hij een rondweg in de toekomst als onafwendbaar ziet. Zoals bekend is men het: daarover in Oostburg nog niet eens. Vertegenwoordigers uit het zakenleven, van de Oostburgse win keliersvereniging en de kamer van koophandel, spraken de familie Van Kampen gelukwensen toe. Velen be zochten donderdag het heropende pand. Onder die bezoekers bevonden zich onder meer collega-winkeliers uit Brabant. Vrouwen NKV Hulst gaan oo excursie HULST Onder voorzitterschap van mevrouw T- Riské-Triest hielden de leden van de NKV-vrouwcnbeweging. afdeling Hulst, in het patronaatsge bouw te Hulst een druk bezochte bijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst, hield nota ris W. J. J. M. Vroome uit Hulst een lezing over 'Rechtsgevolgen door ge boorte, huwelijk en overlijden'. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik ge maakt- De rest van de avond werd in een gezellig samenzijn doorgebracht. Carnaval IJzendijke IJZENDIJKE Het carnavalsfeest in IJzendijke belooft weer groter te wor den dan vorig jaar Heden zaterdag om 13.15 uur vertrekt Prins Azin I met de raad van elf en de hofdames op de prinsenwagen voor zijn intocht begeleid door de drumband en de brassband met 'Azien Pettre'. Hierna is er een ontvangst in het streekmuseum waar burgemeester Schipper het bewind aan Prins Azino zal overdragen. Bij de verdere rondgang zal oo>: het majoretten-peloion uit Sluiskil meelo pen. Om 16.30 uur show op de markt. Alle caféhouders zullen öe/e dagen hun zaak in carnavalsstemming bren gen. waar overal gedanst en gehost kan worden. Om 20 uur begint het carnavalsbal in de residentie bij de heer J. Seegers en de heer F. Saey. Zondag verlenen de prins en de raad van Elf hun medewerking; aan liet kindercarnaval. Ieder kan zich bij de ze. stoet aansluiten waarbij diverse muziekverenigingen en drumband en majoretten deze stoet zullen begelei den. tegen het. plotselinge stopzetten van de traditioneel geworden attracties. Hij deelde het VVV-standpunt dat ho reca en middenstand hierbij automa tisch worden benadeeld. ..Het een brengt het ander t.och mee. De Bruse gemeenschap is fifty - fifty. Dat. heb ben de verkiezingen bewezen. Deze beslissing zou te veel naar een kant overhellen." De heer M. Verspoor (algemeen be lang) vond het eén klap in het gezicht van de VVV. Het was hem niet duide lijk dat in het recreatiegebied van de Wilma zoiets wel kon gebeuren. Hij pleitte voor een compromis: drie da gen Grevelingenfeesten. Tot wethou der Jumelet zei hij: „Jumelet ik ken je niet meer om nu plompverloren de. zaak maar te laten zakken". De wet houder verklaarde stellig wel achter de andere activiteiten te staan. De: heer M. Meeuwsen (protestant- christelijk) legde uit dat AR en CHU niet tegen de Grevclingendagen zijn. maar tegen dc kermis. De heer M. van de Velde (eigen lijst) zei: J>ie onschuldige vermaken zijn voor kinde ren, wat zit daar nu in?" De heer J. van de Bos (sgp) legde de nadruk op de geluidshinder. Wethou der Jumelet stelde: „Het gaal niet. alleen om de attracties, maar om de andere uitspattingen waarmee gepaard gaat zoals dronkenschap en vechtpartijen." Burgemeester Hekman was van mening dat, de Gxevelingenda- gen weer aan pracht zouden winnen wanneer de vlootshow weer in het programma opgenomen zou wor den. Er was hierover al contact opge nomen met de visserijvereniging. De heer Verspoor zei dat de belangstel ling van het. publiek hiervoor erg was teruggelopen. Tenslotte verklaarden burgemeester en wethouders zicli bereid alsnog met het VW-bestuur te beraadslagen over vorm en duur van de Grevelingenda- gen. Hengelsportclub te Hoek hield ledenvergadering HOEK - In cafetaria "De Instuif' hield de hengelsportvereniging "Sport, en Genoegen' te Hoek een druk bezochte algemene ledenvergadering De aftrc dende liestuurslede, de heer G. van Tiel (voorzitter) en mevrouw Di ll aan werden herkozen. Besloten werd een feestavond te organiseren ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vereniging op zaterdag 26 juni. De internationale zeehengelwedstrijd werd vastgesteld op zondag 5 septem ber. Na de pauze werden 3 films vertoond over het vissen op voorn, brasem en zalm. De voorzitter maakte de prijswinaars bekend van de zee- en kreekkampioen schappen: heren (zee) 1 H. Bakker 138 pnt; 2 H. Meeusen 121 pnt; 3 A. de Grootc 101 pnt; dames (zee): 1 mevrouw De Haan 128 pnt; 2 me vrouw Harms 67 pnt: 3 mevrouw De Poorter 31 pnt; junioren: 1 mejuf frouw De Poorter 80 pnt: 2 D. Elve 46 pnt; heren (kreek): 1 P. van Diermen 133 pnt: 2 F. Taalman 120 pnt; dames (kreek): 1 mevrouw Harns 33 pnt; mevrouw De Haan 31 pnt. VOORUITLOPEND OP BESTEMMINGSPLAN DORPSPLAN MET VIER TEGEN DRIE STEMMEN BRUINISSE De gemeente Bruinis se gaat de panden Beursstraat 4en 5 aankopen. Dit besluit werd genomen in de donderdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering. De hulzen zullen worden gesloopt, waarmee vooruit wordt gelopen op het toekom stige bestemmingsplan Dorpskom. De overige bebouwing in de Beursstraat laat wat bewoonbaarheid betreft ook te wensen over, zodat in de toekomst nog meer maatregelen zijn te ver wachten om de woonomgeving hier te verbeteren. De heer M. van de Velde (eigen lijst» had bezwaar tegen de prijs van 25.000 gulden. Hij vond twintigduizend gul den genoeg. „We moeten ons niet op het standpunt, stellen dat we via de subsidieregeling toch 80 procent te rugkrijgen. Dat is ook gemeenschaps geld". Hij kreeg in zijn fractiegenoot A. Bal en M. Verspoor (algemeen belang) medestanders. Burgemeester T. C. Hekman verklaarde dat het bedrag nog beneden de onteigening- sprijs ligt. Met vier tegen drie stem men werd tot aankoop besloten- Voor de reconstructie van de toe- garages OOSTBURG Om de uitgifte van bouwgrond voor autoboxen wat vlot ter te laten verlopen willen b. en w. van Oostburg de prijs van die grond gaan "bevriezen' op liet huidige niveau. Veel autoboxen-kavels blijven volgens het college op het ogenblik braak liggen omdat de gegadigden de prijs te hoog vinden. Ook woningbouwvere nigingen zien er vaak van ar om bij de woningwetwoningen die ze bouwen tegelijkertijd ook garages op te trek ken- B. en w. vinden verdere prijsverhogin gen in het kader van de periodieke herziening van exploitatieverhoging - opzetten - dan ook zinloos. „Op papier heeft men dan nog wel een aanzien lijke opbrengst te verwachten, maar in werkelijkheid raakt, men de auto- boxkavels volstrekt niet kwijt, en is het gevaar voor aanzienlijke exploita tieverliezen aanwezig. Een bijkomstig nadeel is da,t de straten in dergelijke plannen worden ontsierd door hoe veelheden geparkeerd staande auto's" aldus het college in een toelichting bij het voorstel dat maandag 8 maart wordt behandeld door de financiële commissie. Uit een daarbij gevoegd overzicht van zeven bestemmingsplannen blijkt dat er nog 219 autoboxkavels liggen te wachten op kopers. Het gaat ruwweg om een bedrag van 306.600 gulden aan onverkochte grond. „Het stabiliseren van de uitgifteprijzen voor deze boxenkavels op het oude prijsniveau kan, mede gezien de huidige inflatie, de aantrekkelijkheid van de bouw in de toekomst wellicht doen toenemen" schrijven b- en w.. die de duur van de prijsstabilisatie afhankelijk willen stellen van een eventuele opleving in de uitgifte van de bouwgrond voor garages. De adviescommissie voor de financien buigt zich ook over voorstel len om twee belastingen te wijzigen en te verhogen. Het is de bedoeling een matige stijging van de woonfor- rensenbeiasting door te voeren. De nieuwe opbrengst wordt, geraamd op 154.000 gulden. Volgens b- en w. derft de gemeente dan toch nog een flink brok aan inkomsten: voor de forensen (meest bewoners van vakantiehuizen) krijgt men van het rijke niet de gebruikelijke uitkering per inwoner. Overigens wordt ook de grondslag voor de woonforensenbelasting ge wijzigd. In plaats van de belastbare opbrengst volgens het kadaster gaat men nu de waarde in het economisch verkeer hanteren. B. en w. stellen ver der voor om retributies en precario rechten te verhogen op basis van de stijging van loon- en materiaalkos ten- Huldigingsbolling EEDE Bij café De Zwaan te Eede werd een huldigingsbolling gehouden waaraan 143 bolders deelnamen De uitslag was: 1 J. Deij. E. de Vreeze, Aug. Laureijns; 2 R. Rogiers, L. de Meijer. A. Batsele; 3 R. Debb?',aere. H- Marcle, Pr Staelcns: 4 M. van Killegem, W. Gijzeis, R. Dhondt; 5 C. Dhondt. C. Bouwens, G. de Meijer; 6 J. B'ondeel, R. Schoonakker., N Goet- hals; 7 A. Goossens. A. Hermie, P. Hendriks; 8 Pr. de Geeter, C. Groos- man, V. Verslraete; 9 A. Marcle, A. Blondeel, A. Breijaert; 10 J. de Vree- ze, J. Focke, W. de Keizer. gangsweg naar de garages aan de Acacialaan werd een krediet gevraagd van 7076 gulden. Op advies van de heer Bal zal de tekening dusdanig gewijzigd worden, dat, er nu voor zeven auto's parkeergelegenheid vrij komt, in plaats van voor vijf auto's. De technische dienst Bruinisse Mid- denschouwen gaat, een bouwplan op stellen voor de bouw van twee kleed kamers, wasgelegenheid en materi aalberging voor de scholen bij het tweede sportveld. Het honorarium dat de dienst hier voor vraagt, 5.000 gul den. vond de heer M. Meeuwsen (prot. chr.) aan de hoge kant. We thouder W. van Gilst (sgp) verklaarde dat het inderdaad wat aan de ruime kant is. maar dat het geld bij een eigen dienst terecht komt en later weer verrekend wordt. Voor de heer Bal was dat geen reden om dan maar een gat in ae lucht te slaan- De heer Van der Velde vond het hele plan eigenlijk overbodig: ..Er bestaat toch al een soortgelijk plan, waarom kun nen we dat dan niet gebruiken. Dan kost het helemaal niets". Wethouder Van Gilst antwoordde dat de accom modatie dient te voldoen aan de hui dige maatstaven en regels. Een be drag van 3464 was nodig voor het vernieuwen van de beplantingsstrook langs de Dokter de Kokstraat.. De heer Meeuwsen vond dat de ge meente weer te weinig koopman ge weest. was, door maar bij een firma een prijs aam te wagen. De raad ging overigens akkoord. De raad stemde in met de door de PZEM voorgestelde herziening overeenkomst garantierege ling aardgas. De heer J. van der Bos (sgp) informeerde op de mogelijke aansluiting op het aardgasnet van de woningen op Zijpe. De heer Hekman vertelde dat hierover contact wordt opgenomen met de Zegam, Tractor Voor de aanschaf van een tractor werd een krediet beschikbaar gesteld van 25.000 gulden. De raad besloot voorts de plannen en de kre dieten beschikbaar te stellen die nodig zijn voor het reconstrueren van de Dorpsweg en de Molenweg. De wer ken kunnen nu binnenkort worden aanbesteed. Hoewel er gaan ACW-sub- sidies zijn te verwachten, acht men het niet verantwoord dit werk nog langer uit te stellen. De tarieven voor de door de gemeen te verrichte werkzaamheden en leve ringen werden donderdagavond gewij zigd. Hoewel hij zich met het geheel kon verenigen vond de heer Meeuw sen de prijs van het gebruik van een tractor a 6,50 per uur te laag en het herstellen van wegdek met, asfalt of teer voor 65 gulden te hoog. Voor het herstel en de verlegging van de riolering in de Mosselstraat, wer den de nodige gelden uitgetrokken, terwijl 2000 gulden nodig was voor het opstellen van een reconstructie plan Kerkstraat. Momenteel geeft de ze straat voor verkeer en bewoners gevaarlijke situaties. Bij het ontwer pen van het plan zullen de bewoners van de straat worden geraadpleegd. In de algemene verkoopvoorwaarden bouwterrein werden enkele wijzigin gen aangebracht, terwijl voor bouwverordening de elfde wijziging werd vastgesteld. Voor de beloning van het brandweer personeel werd een nieuwe regeling aangenomen. Tijdens de rondvraag in formeerde de heer Bal naar het plot selinge verd,wijnen van de eenden uit de brandweerput in de Meidoom- straat. Wethouder Van Gilst ant woordde dat dit het gevolg is van misvestand. De eenden zijn inderdaad verwijderd en verkocht, maar niet door bemoeienis van de wethouder. De heer Bal pleitte ook voor het verbeteren van de verlichting in het tegelpad-Lange Rink-Margrietstraat. De heer Van den Bos zag voordelen voor verkeer en bewoners in het af ronden van de bochten in de kruising Julianastraat-Beatrixstraat. Deze gelijkheid zal worden onderzocht EEN STEM TEGEN, EEN ONTHOUDING COLLEGE HEEFT VERTROUWEN IN BELEGGERS SLUIS Met een stem tegen cn een onthouding heeft dc gemeenteraad van Sluis donderdagavond het voorstel lot gedeeltelijke herziening van het be stemmingsplan 'Jlet Zwin' goedge keurd. Vooraf hielden enkele raadsle den wel nog beschouwingen waarin zij lieten doorklinken dat er voor gewaakt dient te worden dat bet Zwingebied in dc toekomst geheel ten onder zal gaan. De meeste kritiek op het herziene bestemmingsplan, dat onder meer de bouw van 200 zomerwoningen behelst, kwam van de kant van mevr. C. van Ooischot-Weber (pvda). Zij stemde dan ook tegen dit voorstel. „De afge lopen tien jaar zijn de opvattingen over milieuzorg nogal gewijzigd", betoogde zij- Volgens haar betekent bebouwing bij Het Zwin een recht streekse bedreiging voor de dieren- en plantenwereld in dit natuurgebied. De bezwaren van verschillende actiegroe pen tegen dit herziene bestemming splan zei mevrouw Van Ootschot ge grond en logisch te vinden. „Ik pro testeer sterk tegen dit voorstel van b. en w.'\ besloot zij- Het, raadslid O. A. P. de Milliano (gb) wees er eveneens op dat de opvattingen over milieubescherming en -aantasting het laatste decennium veranderd waren. Hij signaleerde dat de recreatiedruk en de aantasting van het milieu zullen toenemen. Maar om nu nog de reeds genomen beslissingen over dit bestemmingsplan Zwin terug te draaien, von'd hij niet zinvol.. Vol gens de heer De Milliano heeft het ministerie voor erm Sluis de zwarte piet toegespeeld en laat deze gemeen te nu in laatste instantie de doorslag gevende beslissing nemen. De 'persoonlijke mening' van het raadslid A. A. H. de Badts (ab), teneinde 'zijn hart te kunnen luchten', lag in dezelfde lijn als die van de voorgaande spreker. ,J3e toenmalige gemeente Retranchement en g.s. heb ben destijds een verkeerde beslissing genomen. Maar dat kun je ze nu niet kwalijk nemen, omdat er toen niet zoals nu zoveel aandacht, aan natuur en landschap werd geschonken", aldus de heer De Badts. Volgens hem zal de recreatiedruk rond Het Zwin toenemen,ook zonder de bouw van zomerwoningen. Hij vond 't plan om de bouw van 200 zomerwo- Beld was het met het. raadslid De heer Do Badts vroeg zich af 'in welke wereld we vandaag leven', omdat een deel van de raad zich te weer stelt tegen dit bestemmingsplan. Toch stemde hij voor het voorstel. De heer J. A. Kopmels (wp) zei dat 'men van het plan zal moeten maken wat er van temaken valt'. Burgemeester mr. H. F. L. va.n den Beeld was het, met, het raadslid De Milliano eens dat men proboert Sluis de zwarte Piet, toe te spelen. Hij vertelde dat, de PPD goedkeuring aan dit plan heeft gehecht dat de gemeente Sluis intussen tussen de twee en dne miljoen gulden aan voorzieningen heeft getroffen en dat Sluis derhalve nu moeilijk deze zaak kan terugdraaien. Volgens burgemeester Van den Beid zal het voor bouw gegunde Zwin- gebied na realisering van alle plannen geen onaantrekkelijk gebied zijn. Bo vendien vond hij het. nog altijd beter dat daar zomerwoningen verrijzen dan dat zo'n 20 000 recreanten zomaar door die polder banjeren. Verder sprak hij zijn vertrouwen uit in de exploitatiemaatschappijen 'Het Zeeuw se Land b.v.' en 'Duinzathe b.v. die in het bestemmingsplan Het Zwin rol len bouwen. „We hebben te maken met. eigenaressen die wat van dit gebied willen maken. Daar hebben we als college alle vertrouwen la." T<* slot. merkte buigomeester Van r> Beid op. „Laat de bezwaren tra» plan niet ui», de raad Sluu Iron» maar laten anderen dat doen." Waarop het. raadslid De Milllitn suggereerde: „Laat de overheid dt natuurgebied aankopen en verzoreèv En vervolgens: „Laten we het Zw? helemaal voor het. publiek afsluit» Een dergelijk voorstel wil ik ondersteunen." De Badts: „Dat ld» van Do Milliano slaat bij mij wi aan." Burgemeester Van den Beid verte! de de raad dat per 1 januari 1978 (t aanslagen voor onroerend goed bjiai ting de deur zullen uitgaan. in loop van dit jaar zal de raad eer. voorstel aangaande deze zaak W ken. In het beraad van de coUea* van b. en w is besloten dat Oostbn de spits afbijt in de heffing onroerend goed belasting, teneinde k ring te kunnen trekken uit de dn volgende Oostburgse ervaringen, gj. vendien, zo stelde burgemeester Ve den Beid, vergen de talloze taa«e van huizen en bedrijfspanden erg né tijd. De raad ging akkoord met «a kenning van een subsidie van t,- gulden aan de stichting ZOMA drie uitvoeringen van de operette •- weissen Rössl' en een subsidie'»^ van 150 gulden aan de West-Zeer» Vlaamse natuurbeschermïngsvero. ging "Het Duurnpje'. Ir. L. Uildriks van 'Hel Vrije van Sluis' te Ooslburg over Deltawerken te Cadzand OOSTBURG „Nog al wat burgers uit Cadzand zullen de rechtmatige overheidsdaad over hun hoofd heen moeten laten gaan." Dit zei ir. L. Uildriks, hoofd van de technische dienst van het waterschap Het Vrije van Sluis donderdagavond tijdens een bijeenkomst waar hij sprak over de KRINGVOORZITTER CBTB IN TERNEUTEN J. DE PUTTER PLEIT VOOR DEELNAME AAN RUILVERKAVELINGSPLAN IN BRAAKMANPOLDERS TERNEUZEN „We moeten als boe ren op dit moment dankbaar zijn voor het mooie weer en de goede prijzen. Maar we moeten ons wel realiseren dat er altijd boeren rijn die hier niet van mee kunnen profiteren. Met name die in de veenkoloniën profiteren niet mee. Tn werkelijkheid is het slechts een klein gedeelte dat iets meepakt. Velen van ons hebben een contractprijs en weer een ander heeft te vroeg verkocht. Het rijn vooral de financieel minder draagkrachtigen die te vroeg hebben verkocht". Dit zei CBTB-vooraitter J. de Putter van de kring Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren vrijdag tijdens een vergadering in Terneuzen. De voorzitter pleitte verder voor deel name van de boeren aan het ruilver kavelingsplan in de Braakmanpolders. „De voordelen hiervan", zo zei hij, „kan ik niet direct op een briefje zetten maar hel. heeft toch aanwijsbare voor delen. Ondanks de problemen die er geweest zijn is het een goede zaak voor Vriendelijk was de kringvoorzitter in de richting van de milieugroepen. „We hebben als boeren begrip gekregen voor het streven naar een beter milieu. Wij zijn dat ons als boer eigenlijk altijd bewust, geweest". Na de kringvooraitter was het wc aan W. J. Sanderse, lid van het dage lijks bestuur van de CBTB West-Neder land. „De land- en tuinbouw in ons land maakt deel uit van een geheel Er is geen landbouw sec zij maakt deel uit van de gehele Nederlandse samenle ving. Een samenleving die zelfs voor 92 procent uit niet boeren of tuinden; is opgebouwd. Een samenleving die de betekenis van de land- en tuinbouw als steeds minder waardevol lijkt te gaan waarderen. Integendeel: een bedrijfs tak die met subsidie in leven wordt ge houden, die grote overschotten produ ceert. en die landschap en milieu on herstelbaar verpesten. Deze opvatting is zowel gevaarlijk als onjuist. Gevaar lijk, omdat belangrijke beslissingen nog steeds politiek worden genomen, de politicus zal zich steeds mede door publieke opinie laten leiden. Derhalve zal er ons veel aan gelegen moeten zijn deze publieke opinie gunstig te, beïn vloeden". begon W. J. Sanderse zijn betoog. Hij ging vervolgens in op de ontwikkeling van de economie in de vijftiger en zestiger jaren Hij consta teert in die periode een ongekende groei en een bijna volledige werkge legenheid en een geweldige uitbreiding van de sociale voorzieningen. „Van deze ontwikkeling heeft ook de land- en tuinbouw gebruik kunnen maken. Er was stijging van de arbeidsproduklivi- telt, de ontwikkeling van de structuur politiek de mogelijkheid tot. afvloeiing in andere bedrijven. In vrij korte tijd is dit beeld drastisch verandert. We bevinden ons op dit moment, in een economische recessie gepaard aan een grote werkeloosheid, zoals we nauwe lijks meer voor mogelijk hadden ge houden. Deze algemene ontwikkeling heeft ook ziin consequenties voor de landbouw. De grootste zorg die ons belaagd .s momenteel dat, de inkomens ontwikkeling op geen stukken na ge lijke tred houdt met- de kostenontwik keling. Ieder van ons staat voor de grote vraag, hoe die geweldige kosten stijging op te vangen", aldus W, J. Buitengebieden Binnen de vergadering was er nog enige ongerustheid over het bestemmingsplan buitengebieden Terneuzen dat onlangs is verschenen. Via het. landbouwschap gaat de CBTB dit. plan bestuderen en kanttekeningen maken maar een aan tal aanwezigen zag toch liever dat men zelf ook de gemeente onder druk gin gen zetten. Tenslotte voerde G. J. de Jager, vice-vorzitter van de CBTB West Nederland over dit onderwerp het woord. ..Ik heb", zo zei hij. nog nooit zo'n hoop oneerlijkheid bij elkaar gezien. Dit is gewoon een monsterachtig plan waar we ons tegen zullen verzetten. Het is voor de landbouw een onding. Dat wil ik in alle openheid en eerlijk heid hier toch wel even zeggen". Daar na voerde nog de heer A. W. Sandee. hoofdbestuurslid van de CBTB het woord, waarna G. J. de Jager, W. J. Sanderse, A. W. Sandee, mr. G. Smallegange en W. de Wolf zitting na men in een forum dat uit de vergade ring een fllink aantal vragen te beant woorden kreeg. „We moeten een duidelijk verschil blijven maken tussen waarheid en leu gen". zei kringvoorzltter De .Putter. De CBTB-voorzitter ging daarmee in op uitlatingen van Fidel Castro tijdens de partijvergadering van de communis tische partij in Moskou. Bij die ge legenheid prees de Cubaanse president de Sowjet-Unie als het schild en de steun van kleine en onderdrukte landen in de wereld. Terwijl hij met de beel tenis van Cast.ro zwaaide zei de heeT De Putter verder nog: ..Dit is een pe.- tinente leugen. We moeten oppassen dat we daar niet. intrappen". VOOR POLITIERECHTER IN MIDDELBURG VONNISSEN AANZIENLIJK MILDER MIDDELBURG Officier van justitie mr. Th. Lebrct heeft donderdagmor- gen in een aantal vuurwapenzaken vour de politierechter In Middelburg onvoorwaardelijke gevangenisstraffen van vier weken geëist. In de meeste gevallen beperkte politierechter mr. P. van Empel rich in zijn vonnissen tot hooguit twee weken gevangenisstraf of alleen een geldboete. De vuurwa pens werden in alle gevallen verbeurd verklaard. „Men moet het maar eens goed leren: wie met een vuurwapen omgaat., is vier weken onderweg", zo merkte de officier in één van de zaken op. Dat is althans de lijn die het openbaar mi nisterie wil volgen. De te vorderen straf bij vuurwapendelicten is onder werp v_., 'rezamcnliik overleg geweest lus;on officieren van justitie in derland die zich met deze zaken bezig houden en daarbij is aldus mr. Lebret dit vrijwel landelijke 'tarief' overeengekomen- Mr. Lebret: „Lagere straffen zijn blijkbaar niet afschrik wekkend genoeg en de gevaren van vurwapenbezit zijn te groot." Politierechter mr. Van Empel liet blij ken liet daar in principe mee eens te zijn. maar liet in een aantal gevallen de gevorderde gevangenisstraf toch geheel of gedeeltelijk vallen. Niet echter in de zaak tegen de niet verschenen Belg M. C. de B, In deze zaak nam de politierechter de eis van vier weken onvoorwaardelijk geheel over. De man was op 20 september in Rllland-Bath geverbaliseerd wegens het bezit van een geweer met zeven patronen. De achtergronden van deze zaak werden in de korte verstek- behandeling niet belicht. Ook A. M. R. B. uit Tilburg werd bij verstek, conform de eis, tot vier weken ver oordeeld wegens 't voorhanden hebben van een gewe°r- met telescoopvizier en munitie. In dit geval was er sprake van een aanzienlijk strafblad. Twee weken onvoorwaardelijk (eis - .er weken) kreeg bij verstek de Axelaar J. H, H. voor bezit van een alarmpistool op 16 september. Vol gens de officier was hier sprake ge weest van dreiging. 'Avonturieren' Wel verschenen was 3. S. uit Middel burg die op 27 september bij een hoog oplopende ruzie had aangekon digd een revolver te zullen grijpen. Bij politiebemoeienis bleek hij inder daad in het bezit te zijn van een revolver met munitie. Het liep voor S. uit op tien dagen gevangenis, na een eis van vier weken. S. zei de revolver in 'Paradiso' in Amsterdam van een Surinamer te hebben ge kocht. F. M. v. d. K. uit Vlissingen had in België een vuurbuks gekocht, naar hij zei om te stropen. De politierechter: „Op uw strafblad staat al het een ec ander en als zo iemand dan ook no; met geweren gaat scharrelen, hou je toch je hart vast." Het vonnis: twee weken onvoorwaardelijk (eis: vier we ken). De jeugdige A. W. uit Krabbendïjke stond terecht wegens bezit van een buks. Met vrienden was hij in een auto' op 11 oktober bij Rilland-Bath de polder ingegaan. „Om een beetje te avonturieren", verklaarde W. Hij zou er niet mee geschoten hebben- Vol gens de officier was er echter eerder verklaard 'da.t er werd geschoten op alles dat bewoog'. Ook in deze zaak eiste hij vier weken onvoorwaardelijk en een boete van ƒ300,-. De in be genomen buks was, zo had W. nog kustverdediging van West-Zeenwsch- Vlaanderen. De heer Uildriks deed dat op uitnodiging van de afdeling Viest- Zeeuwsch-Vlaanderen van de PvdA in 'Den Eenhoorn' te Oostburg. De heer Uildriks doelde met rijn opmerümz op het feit dat de werken (e Cadzand in het kader van de deltawet door diverse particulieren niet in dank wor den afgenomen. De heer Uildriks is van mering dat de wetenschap nog nier. ver genoeg om wikkeld is om eventuele gevolgen ra de afsluiting van de Oosterschelde o? de lange termijn te bekijken. We! stelde hij dat. de gehele Nederlandse bevolking mee moet betalen voor eeu goede zeewering, „iets wat nog maar in beperkte kring is aanvaard." Hij begon zijn inleiding met een his torisch overzicht, van dé strijd van do mens tegen het gevaar 'de zee'. strij'd vond zijn hoogtepunt na 1953 met het, ontwerpen van het Deltaplan „Maar nu na, twintig jaar is. er nog bijna niks," stelde de heer Uildrik. Volgens de spreker was een van de belangrijkste oorzaken voor de vertra ging bij de uitvoering dat er veel gepraat moet worden: aan „en jaar werk gaat. vaak twee jaar prate: vooraf. Verder moet men uiteraard rekening houden met factoren als re creatie en milieu. Uitstel treedt ook vaak op door slepende onteigening- procedures. De heer Uildriks: ..Overigens ts het niet zo dat de West-Zeeuws-Vlamingen zich niet veilig moeten voelen. Na 1953 is er hier veel verbeterd." Hu hield een pleidooi voor het in stand houden van de gedecentraliseerde or ganisatievorm. zoals die er nu is hij de kustverdediging: het werkt goed en staat dicht bij de mensen. Deze werk wijze geeft de streek nog een wil grote inbreng. Over zandafslagea waar momenteel tegen gestreden moet worden en dat is het geval langs de gehele Noordzeekust van Frankrijk tot Denemarken merkte hij op dat we 'kennelijk in de magere jaren zitten'. Ook over de nieuwste taak van het. waterschap de zuive- ringstaak vertelde de heer Uildriks tot besluit dat binnen tien jaar In geheel Nederland ongeveer honderd gulden per inwoner-equivalent betaald zal moeten worden. Bejaardenbond hield vergadering d Je ill. Mevrouw A C. dc B. uit Westdorpe, die met op de zitting verscheen, kreeg ƒ.300,- boete (eis 500,-) voor het voorhanden hebben van een revolver op 16 oktober. Volgens haar verkla ring had zij het wapen uit nood aangeschaft omdat rij rich als alleen staande vrouw met haar kind be dreigd voelde door haar gewezen echt genoot. Ook P. H. R. uit Goes werd bij verstek tot ƒ300.- boete veroordeeld, voor het voorhanden hebben van een alarmpistool op 19 september in zijn woonplaats. Drie mannen uit Schouwen-Duiveland J. J. D. uit Oosterland. C. L. W. uit Brouwershaven cn W. T. uit Zierikzee werden tot slot ieder bij verstek veroordeeld tot ƒ500,- boete en een maand geheel voorwaardelijke gevan genisstraf Her. ging in deze zaak om een geweer dat van hand tot hand was gegaan en dat. uiteindelijk bij T. werd aangetrof fen. Ook in dit geval eist.e de officier tegen ieder een maand onvoorwaarde lijk. De politierechter: „Ik maak er een maand voorwaardelijk van, om schrik aan. te jagen." HULST De afdeling Hulst algemene bejaardenbond hield mene jaarvergadering onder van dc voorzitter, de heer C lomstcin. Uit de jaarverslagen cretarcsse en penningmeesteress* bleek, dat de afdeling een goed j«r achter de rug heeft. Bij de bestuursverkiezing waren <9 hcrer. Chr. Wülemstein cn Geen» in tredend. Beide 'neren werden herkozen. Verder was er een vacature door overlijden van mevrouw Morin-Te?®- laar. De vergadering voorzag in ós vacature met de benoeming van heer P. Maliu. In de vacature >- Mi: enaar (niet meer herkiesbaar) werd voorzien door de benoeming van de heer Jos. van Kemzeke. In het afgelopen jaar konden eenen twintig nieuwe leden worden bijge schreven. De vice-voorzitter van ne> rayon Zeeland, de heer Tissing uit Wemeldinge, en de secretaris van n« rayon Zeeland, de heer De. Potter uit Hansweert, spreken over het openn®- jaardenwerk en de sociale wet Na afloop van de vergadering een gratis verloting en een samenzijn, waarbij koffie met werd geserveerd. CARNAVAL GROEDE GROEDE Carnavalsvereniging Papvreters' uit Groede is er dit ja» in geslaagd een programma op stellen zoals het haar in haar bestap nog nimmer gelukt is. Zaïerdagm» dag (vandaag) start om 14.30 uur o carnavalsoptocht, met aan het- hoo.a Prins Charell II vaan Groede. Voor c. kleintjes (mits verkleed) is er e® wagen beschikbaar. De muziek drumband uit Groede en Breskens eveneens haar medewerking verlenen De stoet stelt zich op vanaf 2 uur h.c.r. de Wulpenhoek aan de Nier straat 's-Avonds is er in ditzeifae «w het carnavalsbal. Dit bal wordt ver zorgd door 'De Leuremaekers uit w' zeodijke. Dat het camavakgebewen in Groede langzamerhand erkena wordt, zou kunnen blijken uit net iw dat Prins Charles II en zijn raad» den deputaties kunnen verwachten ui Sluis, Sluls-Heille en I-Jzendijlte. m bal begint, om 8 uur. D»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 36