PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEEVALLER VAN 900 MILJOEN VOOR BEGROTING Engeland moet beslissen ov actie in kwestie-Rhodesië 'er Spanning rond Sahara stijgt Symposium 'De Delta, een alma mater?' bij afscheid hoofd deltadienst ir. H. Ferguson christelijk voortgezet onderwijs vandaag "m de krant Eén algemeen staatsexamen vwo 'LESSEN UIT 2C JAAR DELTAPLAN' Verkenningen van %ill\ Brandt 00lwerkers pag3) j|9e jaargang no. 50 Zoterdog 28 februari 1976 Aanmelding Zla da pagina's 26 an 27 DEN UYL: 'SYMPTOOM VAN VERDERE STABILISATIE' Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijksbegroting voor 1976 blijkt bij nader inzien ruim 900 miljoen gulden gun stiger uit te vallen dan was geraamd. Het totale begrotingstekort voor 1976 zal nu vermoedelijk (3 miljard bedragen, tegen een eerder geraamd 'gat' van 5,7 miljard. 33 gunstige beeld wordt voorname- veroorzaakt door een verminde- ~yi van de geschatte uitgaven met M) miljoen en een meevallende belas- azopbrengst van 100 miljoen. Pre- -!er Dfn Uyl toonde zich vrijdag op jija wekelijkse persconferentie vrij «Ümistisch over deze ontwikkeling. 5e: beeld wijst erop dat de econo me weer wat grond onder de voeten jrijgt. Ik beschouw het als een symp- vjom van verdere stabilisatie", aldus Deaüyl- J De daling van de uitgaven komt ,oor een groot deel voor rekening rn het niet-uitgeven van begrotings led in 1975 door de ministeries van «Sshirisvesting (360 miljoen) en ver ier en waterstaat (213 miljoen). De bxere belasingen komen voorname- Ïiï voor rekening van de inkomsten- Vistiug (plus 100 miljoen) en de yzoadere verbruiksbelasting op au- n's, die 53 miljoen meer opbracht als pD'.g van de hausse in de autoverko pen eind vorig jaar. In de ministerraad is de door de IISCHE DIPLOMATIEKE RESIDENTIE IN NEW YORK NEW YORK (UPI) Een Russische diplomalleke residentie in de Bronx, ffii wijk in New York, is vrijdag bachoten. De politie vond in de huurt vntet gebouw een geweer. Yesteidene kranten zijn opgebeld door on vrouw die zei het 'gewapen- (jf.'wdse verzet' te vertegenwoordi pa. Ze eiste de verantwoordelijkheid trorde 'aanslag' op. Ze dreigde dat de» organisatie Russische diplomaten s! ontvoeren als de autoriteiten in Meskou het 15-jarige joodse meisje Marina Tiemkin. geen toestemming raven naar Israël te emigreren. Nieuws uit Zeeland op de ïa's 2, 5, 7, 9 en 11; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13; Sport op pagina 25; Radio en televisie op pagi na 28; Financieel nieuws op pagi na 29. En in de 'aterdagkrant 17: In de interview-serie 'In- ter' vandaag een gesprek van Ilans Hubregtse met de bekende pianist-enter- tertainer Baby den Toon der- Hoe vrij? Po?. 19: In de rubriek 'Bewoon de wereld' ditmaal de vraag: Hoe vrij is de con sument tegenover de re clame'Stemmen uit de Kerken': de Raad van Kerken in Nederland heelt een nieuw tijd schrift, 'Saamhorig'; Kor te Overdenking: Tentoon stelling Van der Ven in Middelburg. Pag. 21: In de Drunense duinen is een grootscheepse zoek actie gaande naar een massagraf van o.a- enke le Zeeuwse verzetstrij ders. Willem van Dam ging er kijken: Hans War ren bespreekt in zijn let terkundige kroniek deze week 'Vanonder de kope ren ploert', een reisver- haal van Hans Vervoort. SchrMel Pag. 23: 29e februari, de schrik- t keidag; poppraet. menbühl Pag. 24: Ko Goeree, geen 'Zeeuw se Ktienbilhl'; denkspor ten. KVP-fractie verlangde bezuinigingso peratie vrijdag nog niet aan de orde gekomen. Premier Den Uyl zei dat dit DEN HAAG Dit jaar zal er geen apart staatsexamen zijn voor gymna sium en atheneum. In plaats daarvan komt één algemeen staatsexamen VWO (Voorbereidend Wetenscliappe-1 lijk Onderwijs). De keuzevrijheid voor de examinandi zal daardoor toenemen, want de kan-| dictaten zullen worden geëxamineerd in de Nederlandse taal en letterkunde en in één moderne taal. Daarnaast omvat het examen voor de kandida ten die jonger zijn dan 21 jaar vijf. en voor de kandidaten die 21 jaar en ouder zijn vier keuzevakken. later zal gebeuren. Naar zijn mening heeft de KVP'er Van Amelsvoort de afgelopen week aangegeven dat de i operatie niet zo'n haast heeft door te j verklaren dat er beter een goede dan een slechte snelle nota zou kunnen komen. De verlanglijstjes van de mi nisters zijn intussen wel binnen, maar daaraan moet men niet al te veel waarde hechten, aldus de premier tij dens zijn wekelijkse persconferen tie. Bij de algemene politieke beschouwin gen kwam KVP-fractievoorzitter mr. Andriessen met een motie waarin hij het kabinet uitnodigde In februari met de nodige ombuigingen op tafel te komen- SCHIPHOL: Op Schiphol arriveer den vrijdagmorgen leden van de Hammond-familie van de gelijk namige TV-serie. Zij zijn in ons land om zondag de carnavalsop tocht in 'Kuussegat' oftewel Veg- hel luister bij te zetten. 'Alaaf' zeggen, v.l.n.r.: Brian, Jennifer, Mary en David tonderen de car navalsbestuursleden v. d. Velde (l) en Vroomen, ''ie Bill flankeren. LORD GREENHILL IN SALISBURY: LONDEN De Britse speciale afgezant, Lord Greenhill, is na twee dagen van besprekingen in de Rhodesische hoofdstad Sa lisbury naar Londen terug gevlogen. Bij zijn vertrek verklaarde Lord Greenhill dat de minister van buitenlandse zaken Callag- han nu zal moeten beslissen of de Britse regering al dan niet enige actie in de Rhodesische kwestie zal ondernemen. De opdracht van lord Greenhill wasl geweest om uit te zoeken in hoeverre de Britse regering een rol zou kunnen spelen in de onderhandelingen tussen het Smith-regime en de zwarte meer-i derheid. De Britten hadden zich tien jaar geleden garant gesteld voor een' zwart meerderheidsbestuur in het land. Lord Greenhill had twee ontmoetin gen met premier Ian Smith en eenl gesprek met de leider van de nationa-1 list-ische onderhandelingsdelegatie Jos hua Nkomo. Ook sprak Greenhill met vertegenwoordigers van de blanke za kenwereld. Het enige wat de Britse afgezant wilde loslaten was, dat hij door Smith hoffelijk ontvangen was. Nkomo verklaarde tegenover een ver slaggever van de BBC, dat zijn volk van de Britten eisten dat zij hun beloften zouden waarmaken om R'no- desië onafhankelijk te maken van de blanke minderheid. rach- kopters boven de zwarte dorpen wer- ten. McCarthy heeft later zijn dienst- den gevlogen als een soort waarschu- verband bij het Rhodesische leger op- wlng dat de dorpelingen guerrillastrij- gezegd en is. via Johannesburg, naar ders niet in hun dorp moeten toela- Londen gegaan. Flexibel Hoewel dit tot nu toe schipbreuk geleden had, was dat geen reden, aldus Nkomo, om zijn pogingen nu op 'te geven. Nkomo verklaarde ook na afloop van zijn gesprek met Greenhill dat de komst van de Britse afgezant de gang van zaken op de constitutio nele conferentie niet zou beinvloeden. De volgende zitting van de conferentie vindt maandag plaats. Insiders in Salisbury menen dat het feit dat premier Ian Smith de Britse lord Greenhill heeft wilec. ontvangen, een bewijs is voor de „grotere flexibi liteit" die de Britse premier Wilson van de Rhodesische premier Smith heeft geëist. Zonder die flexibiliteit willen de Britten Smith niet helpen. Lord Greenhill zal zijn regering moeten vertellen of Smith nu al flexibel ge noeg is. Het is vijf jaar geleden dat een Britse regering zich daadwerkelijk met het Rhodesische probleem heeft ingelaten. In deze periode hebben de Britten in Rhodesië de officiële Britse rol in de zaak min of meer op de achtergrond gedrongen. Hun opinie over de macht van de Britten om enige rol vam betekenis te spelen is er in die jaren dan ook niet groter op geworden. Volgens de Londense krant Daily Mirror hebben Rhodesische militairen in een dorp aan de grens met Mozam bique zestig Afrikanen, onder wie vrouwen en kinderen, doodgeschoten. Een 22-jarige Brit. Tom McCarthy, die gedwongen was aan de massaslach ting mee te doen, heeft dit aan de Londense krant verteld. McCarthy zei dat zijn militaire een heid naar het dorp was gegaan om Rhodesische nationalisten, die daar geld zouden ophalen, op te wachten- Toen de nationalisten het dorp betra den werden zij met automatische wa pens en raketten bestookt. Behalve de guerrillastrijders werden ook vrouwen en kinderen getroffen. POLISARIO ROEPT REPUBLIEK UIT ADDIS ABEBA, RABAT (AFP, RTR) Marokko en Maureta- nië hebben vrijdagavond ge dreigd zich uit de Organisatie van Afrikaanse Eenheid OAE te rug te trekken als het Polisario- front (de onafhankelijkheidsbe weging in voormalig Spaans- Sahara), dat door Algerije wordt gesteund, wordt toegelaten tot de OAE. Dit gebeurde precies een dag nadat de raad van stamhoofden van de weste lijke Sahara, de Jemaa. de formele overdracht door Spanje van zijn voor malige kolonie aan Marokko en Mau- retanië goedkeurde. De Libische lei der. kolonel Gaddafi, heeft verklaard dat hij tegen 'de operatie van verbin ding van de westelijk Sahara met Marokko is omdat dit een annexatie- operatie met geweld is". Hij deed dit in een boodschap aan koning Hassan van Marokko. Hij onderstreepte de ernst van de situatie in de westelijke Sahara en sprak zich uit voor zelfbe schikking van de bevolking. De procla matie van Polisario heeft in Marok kaanse regeringskringen geen verras sing gewekt- „Het verandert niets de situatie in de Sahara, die door Marokko in bezit is genomen- Als het Polisario zijn naam wenst te verande ren dan is dat alleen van belang voor zijn beschermers", zo werd opge merkt. In Madrid vreest men dat de ruzie tussen Algerije, enerzijds en Ma rokko en Mauret-anië anderzijds zich tot een regelrechte oorlog om het barre, maar fosfaatrijke, gebied zal uitbreiden. In de campagne in China tegen 'de rechtse partijleiders' is voor het eerst vice-premier Teng Hsiao-Ping met na me genoemd. DRIEHONDERD GASTEN IN MIDDELBURGSE SCHOUWBURG MIDDELBURG „De Delta werken zijn de afgelopen jaren een permanente leerschool ge worden. En die deltaschool heeft haast ongekende mogelijk heden om de wetenschap en dan bepaald niet alleen het vak van de civiel ingenieur een flink stuk vooruit te brengen". Rondom het afscheid van het hoofd van de deltadienst, ir. H. A. Ferguson (65) had rijkswa terstaat vrijdag in de schouw burg te Middelburg een sympo sium georganiseerd, waarin de lessen van 20 jaar deltawerken op hun waarde werden onder zocht voor de waterbouwkunde, de waterloopkunde en de mi lieukunde. Zelf stelde lr. Ferguson in een toe spraak voor een stampvolle zaal met waterstaatsmensen, ecologen en milieu- deskundigen de vraag aan de orde of het deltagebied als hogeschool langza merhand niet de wetenschappelijke erenaam 'alma mater* (voedende moe der) verdient. Verschillende sprekers uit uiteenlopen de hoeken van praktijkervaring met het deltagebied (de milieudienst, de waterloopkunde en de waterbouw) hadden eerder op de dag een overzicht gegeven van de grote voorraad aan wetenschappelijk materiaal en aan ver mogen om elkaar beter te leren begrij pen en verstaan, die sinds de start van de deltawerken ln zuidwest-Nederland is opgebouwd. Ferguson: - Een goed deel van onze er varing is (nog) sterk persoonsgebon den. Ze wordt ook in het persoonlijke vlak overgedragen. Dat kon in het- jongste verleden gebeuren doordat de grote waterbouwkundige werken van de laatste 50 jaar elkaar zo snel op volgden: 1933 afsluiting Zuiderzee, 1945 inundatie Walcheren, 1953 de ramp in zuidwest-Nederland en daarna de deltawerken. Voor de Zuiderzee kon geen persoonlijke aansluiting worden gevonden met het eerste voorgaande werk. waaruit lering kon worden ge trokken: de afsluiting van het Sloe in 1871. Misschien behoeven we na de voltooiing van de deltawerken nietl nog eens vijftig jaar te wachten op! een volgend werk van vergelijkbaar! formaat, zodat we de persoonlijke know-how daarop nog zullen kunnen j overdragen. De tijd zal het leren. Maar laten we in ieder geval hopen, dat niet weer een ramp daarvan de oorzaak zal zijn. Misschien bestaat er in het bui tenland eerder kans op dergelijke gro te werken, zonder dat een ramp daar toe de directe aanleiding behoeft te zijn." In zijn verhandeling trok ir. Ferguson vergelijkingen tussen h»t Nederlandse deltagebied en dat van delta's elders ln de wereld: Ganges. Mississippi en Nijl en de lagune van Venetië. Om vervolgens deze conclusie te trekken: „Men komt overal dezelfde ecologi sche vraagstukken tegen alleen vaak op veel grotere schaal en onder ongun stiger klimatologische omstandigheden Onze delta is in de loop der eeuwen meer en meer gaan lijken op een keu rig landschapspark waar de wilde ri vieren die er vroeger doorheen stroom den. geleidelijk worden in- en afge damd en herschapen in vredige vijvers of getijkommen. En dit hele systeem wordt dan beheerst door een verfijnd instrumentarium van sluizen, waarmee men alles naar behoren kan regelen. Maar dit lijkt gemakkelijker dan het is. Naarmate men verder in een pro bleem of problemencomplex duikt- die nen zich nieuwe vraagstukken aan. Krijgt men een instrumentarium in handen waarmee men de loop der din gen kan regelen en beïnvloeden, dan schept dat ook grotere verplichtingen." Eén van de verplichtingen van de 'del taschool' zag ir. Ferguson daarom ook in "het aanpassen van onze doelen aan de nieuwe mogelijkheden en toepassin gen, door die doelen telkens verder te stellen en ook te verstellen. Gevoel en verstand kunnen daarbij in botsing ko men. In onze tijd lijkt het gevoel het nogal eens van de ratio te winnen. Wij lijken door een dergelijke golf anti- rationalisme in strijdbaar verzet tegen wat Tiet domme verstand' heeft ver nield te worden gedragen. Het is de vraag of zij spoedig tot een rustiger waterstand zal wegebben. De deltawerken blijken op 't onvoorzienst ook zo'n golf te hebben opgewekt, en Zie slot pagina 7 kolom 3) ir ferguson* Een oud onderwerp, maar het blijkt altijd weer ac tueel: de verhouding tus sen «raciaal <3em raten en communisten. Onlang» werd hot besproken tijdens de con fort-mie van do Westeuropese socialistische leiders tn bet Deense Heisingörs on daar b>**k dat de me ningen nogal verdeeld waren: in Frank rijk on Italië wordt er mode op grond van de politieke verhoudingen in die landen aanzienlijk milder over een samenwerking met commu nisten gedacht dan bijvoorbeeld in landen als Nederland cn WesvZXdte- land. Toch is ook hier een zekere be zinning aan de gang: vorig Jaar heeft om één voorbeeld te noemen And ré van der Louw een aantal op merkingen gemaakt, waaruit de be reidheid viel op te maken om althans in bepaalde situaties met de commu nisten te praten. In West-Duitsland in het onderwerp op dit ogenblik uiterst actueel omdat het daar een element is in de komende verkiezingsstrijd. Hot vormt thans ook onderdeel van do be sprekingen die Willy Brandt dit week einde met zijn Nederlandse geestver wanten voert. Hij kwam gisteren op Schiphol aan en bevestigde dal des» kwestie op de agenda staat. In West-Duitsland is deze kwestie Wtily Brandt uit de hand gelopen. Al enige tijd zinspeelden CDU-figu- ren er op dat de Westduitse socialis ten een radicale zwenking naar links zouden willen maken en uiteraard vie< daarbij het woord "Volksfront'. Om dit woord even te verduidelijken: bet ontstond ln de jaren dertig, toen de Russische communisten mei 1934 opriepen tot een bundeling van krach ten in de strijd gen het fascisme: communisten en so cialisten zouden een 'verenigd front' moeten vormen. in Frankrijk leidde deze oproep tot een samenwerking van óe communisten onder Maurice Thorez met de socia listen onder Léon Blum ln het Volks front, een combinatie die bij de parle mentsverkiezingen van mei 1936 niet minder dan 387 van de 618 kamer» - te Is behaalde. Ter rechterzijde werd echter fel tegen deze samenwerking geageerd: men betoogde daar dat via het Volksfront nu ook de sociaal-demo craten de richtlijnen uit Mo6kou moes ten opvolgen. Een betoog dat nog al tijd opgeld doet zodra bet woord "Volksfront' valt. Willy Brandt wilde begin dit jaar zijn belagers in cüt op zicht een slag voor zijn: hij arrangeer de een Interview in Der Spiegel om zijn denkbeelden over de communisti sche partijen duidelijk uiteen te zetten. Daarmee zou hij zo meende hij de Kritiek bij voorbaat de wind uit de zeilen nemen. Het pakte precies anders uit: ln CDU-kringen noemde men het in terview een 'geschenk uit de he mel' en maakte men het onmiddellijk tot object van politieke strijd- Dat was niet helemaal fair maar wanneer in een verkiezingstijd is de politiek da- wel want Brandt had zich ln het interview genuanceerd uitgelaten. Gis teren bij zijn aankomst op Schiphol herhaalde hij de hoofdzaken van ju jr. uitspraak nog eens, zonder overigens het Spiegel-interview ie noemen. De kern van zijn betoog tijdens het. vraag gesprek was destijds: ..Laten we niet met oogkleppen oplopen: er is in eer. aantal communistische partijen in West-Europa een interessante ontwik keling aan de gang. Met name in Italië wenst de communistische partij reke ning te houden met een meer-partijen- staat". En hij waarschuwde voor een socialistische houding die deze thans minder dogmatisch optredende partijen weer in het monolicsche blok onder Moskou's leiding zou bren gen. In eigen land West-Duitsland lig: de verhouding echter totaal an ders, betoogde hij: „Wij als SPD zullen er alles aan doen om da communisten zo klein mogelijk te houden". Met an dere woorden: wij denken allerminst aan een Volksfront. Het gaat hier in feite om een tactiek, gericht op een hoogst-actuele si tuatie. Brandt noemde Italië, maar hij denkt vermoedelijk eerder aan Por tugal en Spanje. Met het oog op die landen wil hij de verhoudingen met de communisten in het zuidwesten van Europa niet op de spits drijven en ze ker wil hij zijn geestverwanten daar ginds niet afvallen als zij menen zaken te kunnen doen met de communisten. Door een samenwerking tussen socia listen en communisten kan wellicht het meer-partijensysteem in de landen daarginds worden gered, terwijl ze an ders wellicht verwikkeld raken in een burgeroorlog met als onvermijdelijk resultaat een totalitair regime óf van links óf van rechts. Een totalitaire linkse staat zou dan wel eens een sa telliet van Moskou kunnen worden met als gevolg een sterke en dreigende verandering in het Europese machts evenwicht. In dit verband kan niet uit het oog worden verloren dat de landen waarom hes hier gaat één geografisch blok vormen: Italië, Frankrijk, Spanje. Portugal. In de geschiedenis van machtsovernemingen door de commu nisten hebben nabuurstaten altijd een grote rol gespeeld. Alle landen die na 1917 communistisch zijn geworden, grensden aan een communistische staat. Er is één uitzondering: Cuba. Maar daar is sprake van een nogal on gewoon en vrijzinnig communisme. Er is in dit spel nog een belangrijke overweging aan de orde: de poli tiek van Rusland wordt sterk door Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1