Beperkingen aan 'kamperen op boerderij' Streekplan wordt rond oktober 1977 definitief Terneuzen en Hulst groeikern, Sas en Sluiskil 'bevriezen' Baalhoek alleen aan orde stellen als het slecht gaat In 20 jaar in O. Z.-Vlaanderen groei met 23.000 inwoners Aantal routes moet vierbaans worden VERSCHILLEN HAMER TOER EN NU 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 FEBRUARI I&75 Deze "functionele kaart" de PPD I* Zeeland geeft een indruk belangrijkste zaken, die in het streekplan voor Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren aan de orde zijn ge steld. Men vindt er de steden en dorpen in een rangorde voor de groei geplaatst. Op de kaart voorts de belangrijkste wegen, de noord-zuid verbinding rijksweg 60. oost-westverbinding Kanaalzone-Ter hole. de traktaatweg van de ka naalzone naar kat Belgi sche wegennet. Verder uitbouwmogelijkheden voor de industrie op de Axelse Vlakte en de Mos- selbar.ken (Dow) en de Kanaalzone en 'n "blank" gelaten Baalhoek-indu- striegebied. MTODELBURG In hot. ontwem- streekplan worden, aan de hand van verkeersprognoses tot 1995. do volgen de aanbevelingen voor de wegen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gedaan de noordzuidv?rhindinz rijksweg f,0 'Perkpolder - Hulst. Belgische grens) zal omstreeks 1995 vier rijstroken moe ten tellen Datzelfde geldt voor de oostelijke tak van de centrale oost-west verbin ding (Kana&lzone-Terhole). Hiervoor is een nieuw tracee noodzakelijk, om dat de huidige weg door Zaamslag en enkele andere kleine kernen ombouw tot: autoweg en verdubbeling niet toe laat. De Traktaatweg. de aansluiting van de Kanaalzone op het Belgische hoofdwe gennet. zal voor het noordelijk gedeel te (tot Axelse Sassing) ook van vier rijstroken moeten worden voorzien. Voor het overige wordt in hot, ont werp aangenomen dat geen nieuwe verbindingen of aanpassingen van be staande nodig zijn om hel niet-plaat- selljk verkeer te kunnen verwerken. Gs- willen dat er wordt gezocht naar mogelijkheden om met name de 1 tra van Hulst en Terneuzen beter bereikbaar te maken voor het busver voer. „Personenvervoer per spoor is bij het ook in de toekomst geringe inwoner tal van het streekplan gebied onwaar schijnlijk te achten," zo staat in het ontwerp- In verband met eventuele industriële ontwikkelingen op de Axel se Vlakte zal hier wellicht een indus trie-spoorlijn nodig zijn G. s. hebben een globaal t r;.ce uitgedacht, dat. aan sluit op het Belgische spoorwegnet. ragionok groallrar* karn mat aovrwuMand- IfOAtoifdoHafcara Ofvengkaf* ptoltalandikam •>*d.ll|k. ion* kadri)4itarratn degraaraatta varbltyftracraofk raofverbindtng taldlnganbundal WERKGELEGENHEID LANDBOUW LOOPT LANGZAAM TERUG MIDDELBURG - G.S. willen het Team- peren bij de boer' onder zekere voor waarden mogelijk maken, al zeggen ze in het voorontwerp-streekplan na drukkelijk dat vestiging van kampeer- bedrijven op ruime sohaal in strijd is met de functie van het agrarisch gebied en een gevaar inhoudt voor het landschapsschoon. Het kamperen zal dan ook beperkt moeten blijven tót het gebruik van tenten en niet-permanente cara vans. De landbouw blijkt in Oost Zeeuwsch- Vlaandëren nog steeds de grootste grondgebruiker. Van het 45.000 ha grote gebied heeft niet minder dan 86 procent een agrarische bestemming. UITBREIDING VOORZIENINGEN DAGRECREATIE MIDDELBURG G.S. houden reke ning met een groei van de dagrecrea tie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Om streeks 1995 wordt het aantal dagre creanten op 28.000 geschat. Belangrijke gebieden zijn de Braak man, de Groot Vogel, de Otheense Kreek en de Scheldeoevers- Voor de streekbevolking zullen er voorzieningen moeten komen in de directe nabijheid van Terneuzen, Axel en Hulst" Axel heeft mogelijkheden van regionaal belang in ondermeer Smitsschorre- In het landelijk gebied dienen voorzieningen voor dagrecrea tie te worden ontwikkeld of uitge bouwd. in het bijzonder ten behoeve van de oeverrecreatie, waarónder de sportvissenj langs de Westerschelde. De Braakman biedt mogelijkheden voor een verdere ontwikkeling van het zuidelijk gedeelte. De dagrecreatie ve voorzieningen aan de Groot Vogel kreek moeten worden afgerond. De beperkte mogelijkheden voor de watersport zullen zoveel mogelijk ge handhaafd en verbeterd dienen te worden. De jachthavenaccommodatie in Terneuzen is voor het hele gebied bijzonder belangrijk. Gs. achten het wenselijk dat het haventje van Paal behouden blijft- Voor de verblijfsrecreatie beeft Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ongeveer 7000 slaapplaatsen beschikbaar. De ontwik keling van deze sector zal in het algemeen beperkt moeten blijven- Bij de verblijfsrecreatieve voorzieningen in De Braakman en bij de Groot Vogelkreek moet worden volstaan met een afronding binnen het bestaan- G.s. gaan er in het voorontwerp uit, dat het agrarisch gebied in de eerste plaats dient voor de agrarische bedrijfsvoering en dat de inrichting daarop gericht zal dienen te zijn. Als direkte bron van werkgelegenheid heeft de landbouw aanmerkelijk aan belang ingeboet. Waren in 1960 nog circa 4000 mannen werkzaam in de agrarische sector, in 1974 was dat aantal gedaald tot 1850. In het voor ontwerp wordt de verwachting uitge sproken dat de werkgelegenheid de komende periode nog verder zal terug lopen, maar in een minder snel tempo dan dat afgelopen jaren het geval was. Ging het in die periode om een vermindering met circa 5 procent per jaar, de komende jaren wordt rekening gehouden met een jaarlijkse afvloeiing van 2 a 3 procent. De prognose is dat in 1955 nog 1750 mensen werkzaam zullen zijn in land bouw en visserij. Landschap Het voorontwerp gaat er vanuit, dat de natuurgebieden in Oost Zeeuwsch- Vlaandèren - een gebied dat wordt gekenmerkt door dijken, beplantingen en kreken zoveel mogelijk moeten worden beschermd. G.S. wijzen 61 natuurgebieden aan. Voor enkele ter reinen is die aanwijzing van tijdelijke aard. Zij kunnen worden beïnvloed door in het streekplan opgenomen woonbebouwing en verbindingen voor verkeers- en vervoersdoeleinden. Ge noemd worden in dit verband onder meer het buitendijks slikgebied voor de Kruispolder (de westelijke uitloper van het Land van Saeftinge), dat doorsneden zal worden door de uit monding van het Baalhoekkanaal, de Otheense Kreek onder Terneuzen en een kreekrest in de Groot-Cambron- polder, in verband met. de aanleg van de oost-westweg Driewegen-Terhole, en de Plaat van Ossenisse. waarover de vaste oeververbinding wordt aange legd. Zolang de aangegeven voorzie ningen er nog niet zijn zullen deze onderdelen van natuurgebieden echter moeten worden gehandhaafd. Een aantal andere natuurgebieden, zoals de bebossing in het noordelijke deel van de Braakman, de Otheense Kreek, het oostelijk deel van de Axelsche Kreek, de Canisvlietkreek. het weste lijk deel van de Grootvogelkreek en de bosjes bij Fort Bedmar ten oosten van Clinge heeft een recreatiefunctie of de mogelijkheid om die te verwer ven. Voorwaarde blijft echter dat de natuurwetenschappelijke waarde van deze gebieden niet wordt verminderd. In de bestemmingsplannen kan met een en ander rekening worden gehou den, vinden G S. VOORONTWERP HEEFT NOG LANGE WEG TE GAAN IN TOEKOMST EEN PLAN VOOR GEHEEL ZEEUWSCH-VLAANDEREN MIDDELBURG - G.S. verwachten dat provinciale staten in of omstreeks oktober 1977 het streekplan voor Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen officieel kunnen vaststellen- Het nu verschenen voor ontwerp heeft nog een lange weg te gaan- Volgens de bepalingen in de wet op de ruimtelijke ordening krijgen in de eerste plaats de gemeenten, de waterschappen en de streekcommissie de kans om op het stuk te reage ren- In dit vooroverleg worden ook de rijksdiensten betrokken- Het vooront werp ligt verder tot 1 juli ter inzage op de gemeentesecretarieën van Axel. Hontenisse. Sas. van Gent. Terneuzen, Hulst èn Oostburg alsmedeiii de openbare bibliotheken van Axel. Bier vliét, Hulst, Kloosterzande, Oostburg. Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen en op het provinciehuis in Middelburg. Omstreeks maart denkt de provincie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen huis-aan- huis een voorlichtingsbrochure met een populaire versie van het vooront werp te verspreiden. Dit materiaal is ook beschikbaar voor scholen en vere nigingen. In Hulst en Terneuzen wor den - waarschijnlijk in april of mei - twee voorlichtingsbijeenkomsten ge houden. Wie schriftelijk wil reageren kan dat eveneens tot 1 juli en wel aan het adres van de Provinciale Planologische Dienst. Na 1 juli wor den de opmerkingen en suggesties - die in dit stadium van de procedure nog geen officiële bezwaarschriften kunnen zijn - verzameld en verwerkt. G-S. denken tot en met november dit jaar werk te hebben met het opstellen van een definitief ontwerp. Als dat er is, moet bet twee maanden ter visie •worden gelegd. In die periode kunnen instellingen en particulieren (offici eel) bezwaarschriften indienen bij pro vinciale staten. Zij hebben 4 maanden de tijd om die te beantwoorden, een termijn die eventueel nog met 2 maanden kan worden verlengd. HOOFDLIJNEN Het streekplan heeft volgens de wet, op de ruimtelijke ordening tot taak het aangeven van de toekomstige ontwikkeling van het streekplangebied in hoofdlijnen. Daarmee wordt de richting van het door het. provinciaal bestuur te voeren ruimtelijk beleid bepaald. Het streekplan biedt een ba sis voor het toezicht van G.S. op het planologisch beleid van de gemeente besturen en vormt tevensde grond slag voor het geven van aanwijzingen aan de gemeentebesturen over de in houd van hun bestemmingsplan Verder heeft het streekplan een voorlichtende en stimulerende functie, in het bijzon der ten aanzien van gemeenten, die in de structuur- en bestemmingsplannen het ruimtelijk beleid concrete vorm geven. Het streekplan vormt een pro gramma voor de ruimtelijke ontwik keling voor - ih het. algemeen -een periode van 20 jaar. De wet op ruimtelijke ordening schrijft voor. dat het tenminste eenmaal in de 10 jaar wordt herzien Dit houdt in. dat de betekenis van het plan voor de ko mende 10 jaar groter is c^an voor de daaropvolgende periode van 10 Jaar, omdat dan de lijnen voor de ruimte lijke ontwikkeling bij de herziening immers kunnen worden gewijzigd. Het globale karakter van het streek plan zal eèn' nadere uitwerking in ondermeer de gemeentelijke bestem- raingsplejineh nódig maken. Bepaalde ontwikkelingen zijn ten tijde van de vaststelling van het plan niet voldoen de te overzien. Er zullen nadere stu dies noodzakelijk blijven, terwijl zich ook nieuwe ontwikkelingen kunnen voordoen. Een nadere uitwerking - die overigens in overeenstemming zal moeten zijn met de eerder gegeven hoofdlijnen - hoort daarom tot de bevoegdheid van G.S- Het karakter van het streekplan als programma voor de toekomstige ontwikkeling van het gebied brengt met zich mee. dat kleine afwijkingen toelaatbaat zijn als de noodzaak daarvan wordt aange toond- EEN PLAN Bij de presentatie van het vooront werp-streekplan voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen deelde gedeputeerde mr. J. P. Boersma mee. dat het in de bedoeling ligt om in de toekomst tot een streekplan voor Zeeuwsch-Vlaan deren te komen. WesLZeeuwsch-Vlaan deren heeft op dit moment nog een 'eigen' plan. G.S. denken over 5 a 6 jaar te beginnen met de procedure tot herziening van dit stuk. Bij de eerste herziening van het streekplan voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er mo gelijkheden om tót een plan voor het héle gebied te komen. G.S. geven voor de nabije toekomst prioriteit aan het herzien van het streekplan voor Mid den-Zeeland Over het voorontwerp voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zal ook overleg worden gevoerd met Bel gië. Dat gebeurt in het. kader van de Benelux- De wet op de ruimtelijke ordening schrijft dit. overleg inmid dels officieel voor. GEDEPUTEERDE BOERSMA IR TOELICHTING: REGELING OP BASIS GESPREKKEN MET RIJK MIDDELBURG - „Als in de Ka- naalzone en bij een ontwikkeling van de Axelse Vlakte de doelstel lingen van het streekplan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hele maal niet worden gcvaald en liet slecht zou gaan in liet gebied, dan kan er aan worden gedacht dc moge lijkheid van een zcehavenindus- trieterrein aan de monding van de Westerschelde bij het Baal hoekkanaal aan de orde te stel len. Dat is op dit moment een discussiepunt met het rijk, de vraag is of de formulering van dew mogelijkheid in het streek plan voldoende is. Wij nemen op basis van gesprekken met de re gering aan. dat het goed geregeld is zoals nu is gebeurd". Die opmerking maakte woensdag morgen gedeputeerde mr J. P. Boersma - ruimtelijke ordening - bij de presentatie van het nieuwe voorontwerp streekplan voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Boersma: „Wij hebben - conform de uitspraak van de staten - gesteld, dat we niet zo gepor teerd zijn voor Baalhoek. Maar het zou ergelijke zijn als er op Baalhoek een seryituut zou ko men, dat er niets mag gebeuren. .Als het - ondanks kanaalzone en Axelse Vlakte - niet goed zou gaan in Zeeuwsch-Vlaanderen. dan willen, gs de mogelijkheid open houden om met voorstellen voor Baalhoek m de staten te komen. Het rijk heeft daarvoor het. slot op de deur. Als gs met zo'n voorstel komen, gebeurt dat uiteraard na overleg met het rijk. Maar we willen nu een formule ring, die aaii de ene kant een ontwikkeling in Baalhoek niet blokkeert, en anderzijds voor komt, dat we ervoor naar een herziemng van het streekplan toe- moeten". De gedeputeerde betoogde in ant woord op vragen, dat de nu aan gegeven gebieden voor industriële ontwikkeling - uitbouw kanaalzo ne, Axelse Vlakte. Dow - voldoen de worden geacht voor de taair die he» streekplan stelt. „Mom* dison is in dit gebied moeilijk inpasbaar", zo zei hij. Je kunt denken aan een uitbreiding van de havenfaciliteiten. Milieu-co- vriendelijke bedrijven zijn alle® mogelijk als ze afstand houden- ".H1J liet weten, dat 'een selectie en een keuze' voor bedrijven op de Axelse Vinkte nu moeilijk te maken is. Wat betreft de uitbouw langs de kanaalzone betoogde hij, dat de tijd nu anders is dan' hcoder jaar geleden. Boersma: „Ik kan me wel vooretellen, dat een bedrijf met een Nederland* markt niet naar Zeeuwsch-Vlaan deren komt, maar ik kan me wel vestiging voorstellen. Je zult bij zondere stimulerende maatrege len moeten hebben. Het rijk is daar in principe ook toe bereid, gezien de medewerking aan it Axelse Vlakte'. Vaste verbinding Over de vaste W'osterscheldew binding betoogden mr. Boe nam en PPD directeur Ir. A. Adriaans», dat dit project wel In de uitgang» punten is opgenomen, maar niet 'als kapstok' voor het streekplan fungeert. „Het is gewoon nood» kelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aan Nederland te. koppelen. En daar. naast zou je 'eim ook nodig heb- ben bij een ontwikkeling Tan Baalhoek. Het is wel een belang, rijke zaak. Het is geen drama ah je de taakstelling niet helemaal haalt, maar je krijgt wel een belangrijke pouche als-ie er wel komt." In antwoord op een vraag of de Gentse verlangens voor een nieuw kanaal nog gehoor hebben gevonden in het streekplan, zei Boersma: .Een nieuw kanaal wn bij ons op grote weerstand stui ten". Ir Adriaanse wees er op. dat in de Nieuwe Neuzenpolder wel ruimte gereserveerd is voor een tweede sluizencomplex, in welk verband hij wees op de ontwikkelingen in de duwvaart. VESTIGINGSOVERSCHOT 600 PER JAAR INDUSTRIE LANGS KANAALZONE EN OP AXELSE VLAKTE MIDDELBURG Als een van de hoofdlijnen bij dc opzet van het (voorontwerp) streekplan voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben gedepu teerde staten een voortzetting van de bevolkingsgroei in de periode 1962- 1971 gehanteerd- Dat betekent dat er op wordt gemikt om de bevolking te laen groeien, zowel door de natuuurllj- ke toename als door de komst van mensen naar Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren, die van elders in Nederland ko men- Als 'taakstelling' houdt het streekplan een vestigingsoverschot aan van 0.6 procent per jaar. dat komt neer op vijfhonderd tot zeshon derd Inwoners van buiten het gebied. In totaal komt men tot 1995 op een groei van het inwonertal met 23.009 mensen, tot 102.750. Tot de uitgangspunten voor het streekplan horen ook: dat de werkgelegenheid uitgebreid moet. worden, waarvoor gebruik moet worden gemaakt, van de mogelijkhe den langs de Westerschelde en waar bij voorts is gekozen voor de ontwik keling van de .Axelse Vlakte en een verdere uitbouw van de Kanaalzone. Gs: „Wanneer mocht blijken, dat de Axelse Vlakte onvoldoende mogelijk heden biedt voor de realisering van het taakstellende bevolkingsmodel zul len gedeputeerde staten bevoegd zijn tot uitwerking van een gebied voor mogelijk hinder veroorzakende indus- rlële activiteiten langs het. Baalhoek kanaal- Omtrent deze uitwerking zul len provinciale staten worden hoord." dat bij de verdere uitwerking van plannen rekening moet worden gehou den met een 'voorbelasting' van he milieu door de bestaande bedrijven ii België en Nederland langs de Kanaal zone: binnen twee kilometer van hin derlijke industriële activiteiten mogen geen woningen worden gebouwd, al dus het streekplan. dat. wordt gerekend met de aanleg van het Baalhoekkanaal, waarvoor een binnendijks tracé is aangehouden Er is mee gerekend, omdat zo wordt gezegd „het ontwerp-verdrag over de aanleg van dit. kanaal ten tijde van de openbaarmaking van dit, voor ontwerp streekplan was gepara feerd": dat de vaste oeververbinding on der en over de Westerschelde is opge nomen „gezien het. grote belang voor het streekplangebied." Bij de groei van Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren in de komende twintig jaar wordt in het streekplan gerekend, dat er een geboorteoverschot zal zijn van 8400 mensen, terwijl men een vesti gingsoverschot aanneemt, van 14.600 inwoners. Er is berekend, dat in de periode 1980-1995 ongeveer 3600 nieu we arbeidsplaatsen nodig zijn. Het streekplan raamt, dat er tot 1995 ongeveer 480 ha. netto aan nieuwe bedrijfsterreinen nodig zal zijn Tot de richtlijnen, die in het plan worden gegeven hoort, dat Temeuzen- West. Sluiskil-Oost Axelse Vlakte en Sas van Gent-Zuid zijn aangewezen voor bedrijfsterreinen voor mogelijk hinder veroorzakende activiteiten. De Mosselbanken zullen alleen voor Dow DE SPREIDING VAN DE GROEI IN HET STREEKPLAN MIDDELBURG Terneuzen en Hulst staan in het nieuwe (voorontwerp) j streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te boek als de belangrijkste groeikernen voor het gebied. Het accent alt daarbij op Terneuzen, waar-1 van wordt betoogd, 'dat het eeij leidende functie heeft voor heel Zeeuwsch Vlaanderen en derhalve als hoofdkern voor het gehele gebied kan worden l beschouwd.' Het wordt ook aangeduid als de stad, waar dc centrale voor-1 zleningen voor de gehele streek van de grond moeten komen. Nieuw ele ment voor Zeeland is, dat in het streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen voor het eerst de 'typologie van de groeikernen' is uitgewerkt. Zijn Terneuzen en Hulst als groeikernen aangeduid, als kernen, die niet verder mogen groeien w orden Sas van Gent en Sluiskil genoemd. I het karakter van de plattelandsker- KERNEN IN GROEIGROEPEN GERANGSCHIKT Aan de hand van de 'groeinormen' in de recentelijk verschenen provinciale nota over bebouwingspatronen is voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen de volgen de indeling gemaakt: Terneuzen en Hulst worden gety peerd als regionale groeikernen. Hier acht men een verdere, zij hert; niet. ongeremde uitgroei 'in het belang van een breder peil van voorzieningen' en ook 'van belang voor het behoud Er worden vier kernen als plaatsen 'met aanvullende woonfunctie' aange duid: namelijk Philippine cn Axel en Kloosterzande en Sint-Jansteen in het oosten. Enige extra groei in plaatsen te daar 'verantwoord'. Philip pine en Axel kunnen dienen als woon-; plaatsen voor de werkers in de ka naalzone. zo wordt gezegd. Als consolidatie kernen gelden Sas van Gent - samengeperst tussen in-j dustrie en grens' - en Sluiskil. 'waar| de industrie het milieu belast'. 7" merkend voor deze categorie is, dat het ongewenst of niet mogelijk i verdere nieuwbouw te plegen en der- i halve niet verder mag groeien, o Tot 'opvangkemen' worden aange wezen Zaamslag, Biervliet, Koewacht en Vogelwaarde. Het gaat. om 'een aantal woonkernen van redelijke om vang en centraal gelegen in het lande lijk gebied', die kunnen fungeren als opvangkern voor mensen uit het om liggende gebied, die liever niert in een plattelandskern wonen. Voor plattelandskernen dorpen met ten minste een lagere school in het voorzieningspakket geldt dat ze de natuurllijke groei mogen opvangen en kunnen dienen als vestigingsplaats voor mensen, die verspreid in de omgeving hebben gewoond. Ertoe ge rekend worden Clinge, Graauw, Hei kant, Hengstdijk, Nieuw-Namen, Hoek, Kapellebrug. Lamswaarde, Os senisse. Overslag. Reuzenhoek. Spui. Terhole, Westdorpe. Zandstraat en Zuiddorpe. Dan wordt in het streekplan mel ding gemaakt, van 'bebouwingsconcen traties' zonder enige basisvoorziening (een school bijvoorbeeld). Zij worden gerekend tot de 'verspreide bebou wing' en komen niet voor uitbreiding in aanmerking. In het streekplan worden ook een aantal indicaties gegeven over de be- volkingsspreidng - en daarmee over de gedachte groei in de kernen. Zo denkt men voor de gemeente Terneu zen tor 1995 aan een groei van 33.100 tot 44.600. met. het accent op de stad fvan 21.600 naar 31 800) en een groei van bijvoorbeeld 700 in Zaamslag, 600 in Biervliet., 700 in Hoek, 100 in Reuzenhoek. Voor de gemeente Sas van Gent, geldt, een groei van 9500 naar 12.000, met een stabiel blijvend Sas van Gent, een groei van 1300 in Philippine, 300 in Westdorpe, 100 in Zandstraat. Voor Axel gelden groeicij fers van 12.300 tot 15.000, met plus 2300 voor Axel zelf. 200 in Spui, 400 in Koewacht, 200 in Zuiddorpe. 100 Overslag. De groei van Hontenisse geraamd van 7900 naar 9200, met plus 400 in Vogelwaarde. 100 in Hengstdijk, 1300 in Kloosterzande, elk 100 in Lamswaarde en Terhole. Hulst mag groeien met 4900 mensen, 3300 in de stad zelf, 1000 in Sint. Jansteen 200 in Clinge, 100 in Kapellebrug, 300 in Heikant, 100 in Nieuw Namen, 100 in Graauw. Chemical mogen worden ingendtü er bij bestaande bedrijfsteneaa sprake is van minder gewenste sis» tie uit een oogpunt van het, milieu - zoals bij Sluiskil en Sas van Gent - zal er bij uitbreiding of wijziging ra het produktieproces geen toename van de hinder mogen optreden: ..Sar rende maatregelen zijn hier gewenst", aldus het streekplan- MIDDELBURG Er is een aantel opvallende verschillen te signale ren in het voorontwerp-streekplan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. dat r.s is verschenen en het plan. dat jaar geleden werd uitgebracht. Belangrijkste verschillen zijn: de aanwijzing van een industrie gebied bij Ossenisse 2300 ha tot 1990) is verdwenen, industrie wordt nu geconcentreerd in de kanaalzone en op de Azelse Vlakte de vijf jaar geleden voorziene bevolkingsgroei tot 105.000 menses in 1990 is teruggebracht Nu gaai het om een groei tol 102.750 In woners in 1995 de gedachte om Axel centrum te laten worden groei van Terneuzen te beperken is verlaten: nu worden Terneu (in de eerste plaats) en Hulst de groeikernen aangemerkt: de functie van het Land w Saeftinge als natuurgebied is derstreept; in het vorige i werd de- mogelijkheid van c* tasting als gevolg van Antwerp*] industrieplannen open gelaten. Streekschool voor gereformeerd basisonderwijs in 1981 in Goes GOES - De stichting tot het reretret ken van onderwijs op gereformrewt grondslag (uitgaande van de gerefor- merde gemeenten in Nederland) ml op 1 augustus 1981 beginnen met een streekschool voor basisonderwijs Goes. De stichting heeft, het gemeen»* stuur van Goes gevraagd principles willen meewerken aan het sticötE van de streekschool. Men denkt st drie schoollokalen: er wordt rekmC gehouden met een capaciteit van dop derdtwintig leerlingen. B. en w. van Goes stellen de onttë"' wijscommissie van de gemeente^ voor medewerking aan het snot® van de school te verlenen. De on®- wijscommissie behandelt, de sanvra tijdens de vergadering van vanavtnc donderdag. KERKELIJKE MUTATIES GEREFORMEERDE GEMEEN i TEN 1 Bedankt voor Zeist: P. Honkoop j Kampen; 1_„ bedankt, voor Dinteloord: H. UP®' berg te Terwolde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4