PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWITSERS LATEN ONDERZOEK COMM1SSIE-DONNER TOE Nieuwe industrie Oost Z.-Vlaanderen in de Kanaalzone en op de Axelse Vlakte minikrant Boersma stelt grens van bezuiniging op 10 miljard Krappe zege Ford bij voorverkiezingen VS verhoor meuser en weisbrod mogelijk Eerste kievitsei in Eindhoven twee procent voor op reagan Ifoomwigen- mjkjet Pagina 13 J19e (aargang no. 48 ponderdag 26 februari 1976 Elk. vr%J»B ki d. nC da SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voof vafanlglnjan, »ctl«gr<**»n a.d. ïOOf «Iv.rt.ntlai ZONDER WINSTOOGMERK MANCHESTER: Jimmy Carter, democraat en voormalig gouver- ir van Georgia, maakt het V- teken tijdens een toespraak voor vrienden en campagnewerkcrs. na dat hij als overwinnaar bij de de mocraten uit de strijd is gekomen bij de Amerikaanse voorver kiezm- gen voor het presidentschap, die i de staat New Hampshire rijn Verbleekte kleuren van de regen MOSKOU: Premier Castro van Cuba tijdens zijn toespraak tot het partijcongres in Moskou. Castro prees de Sowjet-Unie als het schild n de steun van de kleine en on- ierdrukte landen in de wereld. (Van onze correspondent) BERN De commissie-Donner krijgt van de Zwitserse regering de vrije hand om in Zwitserland personen die bij het Lockheed-omkoopschandaal betrokken zouden zijn, te ondervragen. Dit be tekent dat de commissie de sleutelfiguren in deze affaire, Meuser en Weisbrod, aan een verhoor kan onderwerpen. De in Zuerich wonende advocaat dr. Hubert Weisbrod en de voormalige agent van Lockheed. Fred Meuser. zijn genoemd als tussenpersonen bij de betaling van Lockheed-gelden aan Nederlanders, onder wie mogelijk prins Bemhard die ld miljoen dollar van de Amerikaanse vliegtuigfabriek zou hebben ontvangen. Premier Den Uyl verklaarde woens dagavond .niet voldoening kennis te hebben genomen van de beslissing van de Zwitserse regering". De heer Holtrop, die ook deel uitmaakt van de oommissie, liet zich in gelijke bewoor dingen uit. De stap ran de Zwitserse regering kwam in Bern als een ver- urrsrEL bezuinigingsoperatie kabinet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma is niet van plan om meer te bezuinigen dan de 10 miljard die voor de komende drie jaar op het programma staan. Het kabinet gaat ook niet op de eisen van KVP-leider Andriessen in die al op de begroting van dit jaar wil bezuinigen. dit betekent dat de KVP nul op het rekest krijgt voor haar eis gesteld bij de algemene politieke beschouwin gen van afgelopen herfst om zo mogelijk al in 1976 te bezuinigen. De KVP denkt daarbij zowel aan de uit gaven van de overheid, als aan de overdrachtsuitgaven, dat zijn de socia- verzekeringen. Het verlangen van de confessionelen om in februari via etc kabinetsnota aan te geven hoe er in 1977 en '78 bezuinigd kan worden, ml het kabinet evenmin honore ren. Dit valt af te leiden uit een inter view dat het weekblad Haagse Post deze week heeft met minister Duisen- «ig van financiën. Boersma's uit spraak dat 10 miljard als totaal voor ce.Kdsombuigingen de absolute grens moet zijn, viel woensdagavond te be lasteren in het NOS-journaal. Het stellen van deze absolute grens door de minister van sociale zaken is opmerkelijk omdat zijn collega Lub- teï, minister van economische zaken, saaiopen vrijdag de Tweede Kamer "art op wit liet weten dat de rege- zich beraadt op verdergaande otódsombuigingen. Deze zijn nodig, IaB Lubbers, omdat de nieuwste maingen van het Centraal Plan Bu- raa omtrent de economische ontwik- "Ing tot 1980 nogal tegenvallen. De minister van sociale zaken wil JKmelijk niettemin vasthouden aan bat bedrag van 10 miljard. Hij Gibraltar MADRID (RTR) - De Spaanse rege- ™g ral waarschijnlijk haar standpunt jan aanzien van de Britse kolonie Wbraltar wijzigen, zo heeft de Spaan- sa minister van buitenlandse zaken, José Maria de Areilza, woensdag verklaard. de krant Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7 en 9; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13; Sport op de pagina's 14 en 15; Radio en televisie op pagi na 22; Financieel nieuws op pagi na 23. woensdagavond niet te bereiken voor het beantwoorden van de vraag waar om hij dat bedrag voldoende vindt, terwijl zijn collega's verder willen gaan. Van belang is in dat kader dat het departement van sociale zaken twee derde van alle beleidsombuigin gen moet gaan leveren. De ARP'er Boersma (bijna 20 jaar werkzaam bij het Christelijk Nationaal Vakverbond ONV) zal er weinig voor voelen ons stelsel van sociale verzekeringen ern stig te verzwakken. Duisenberg's uitspraken maken dui delijk dat zowel oppositieleider Hans Wiegel als de socialistische aanvoer der in de Tweede Kamer Ed van Thijn gelijk krijgen. Zij voorspelden in oktober onmiddellijk nadat de motie-Andriessen was aangenomen dat het kabinet er zich niet veel aan gelegen zou laten liggen. De KVP, aldus een woordvoerder van deze par tij, houdt er niettemin aan vast dat op afzienbare termijn een nota van het kabinet bij de Kamer wordt aan geboden. Duisenberg en ook andere ministers zeggen herhaaldelijk dat zij hard wer ken aan het opstellen van dit stuk. Toch zal de KVP zich tevreden moe ten stellen met wat de minister van financiën omschrijft als, „enkele hoofdlijnen". In genoemd interview verschuift hij de concretisering, het invullen van de te nemen maatrege len, naar Prinsjesdag in september. Dit betekent dat de totale bezuini gingsoperatie aanzienlijk later op gang komt dan een meerderheid van de Tweede Kamer wil. Alle partijen behalve de drie progressieve en de CPN steunden destijds het verzoek van mr. Andriessen. EINDHOVEN In Eindhoven is woensdagochtend uitzonderlijk vroeg, waarschijnlijk, het eerste kievitsei van 1976 in Nederland gevonden. De vinder, de 18-jarige Cor Ver voort, liep in een weiland in de omgeving van een boomkwekerij toen zijn aandacht werd getrof fen door een opvliegende kievit die duidelijke manoeuvres maak te om de man af te leiden. Ver voort ging toen op zoek en vond het ei. Normaal wordt het eerste ei pas begin maart gevonden. Veelal in een van de noordelijke provincies. In het Zuiden komen kievitseieren normaliter pas na 15 maart voor. Het is nog nooit voorgekomen dat een buitenlandse commissie toestem ming heeft gekregen om in Zwitser land een onderzoek in te stellen. Een eerder vrzoek van de Nederlandse ambassadeur in Bern. M. W. H. baron Collot dEscury, om de commissie van onderzoek toe te laten in Zwitserland was door de federale regering van de hand gewezen. Het ministerie van jus titie beriep zich op artikel 271 van het Zwitserse wetboek van strafrecht; dit verbiedt buitenlanders op Zwitsers grondgebied enigerlei officieel onder zoek te verrichten. De regering nam het besluit na een lange vergade ring. In een verklaring zegt zij dat twee motieven ertoe hebben geleid om het verzoek van de Nederlandse regering in te willigen: dat Zwitserland en Nederland de Europese conventie voor wederzijdse hulp in strafzaken hebben geratificeerd, en dat deze hulp altijd zou moeten worden verleend wanneer het om een onderzoek gaat naar een strafbaar feit. In de verklaring wordt duidelijk gesteld dat de commissieleden Don- ner, Holtrop en Peschar vrij en zon der enige belemmering in Zwitserland kunnen werken Zij moeten de bewe ringen van de commissie-Churcn on derzoeken dat de hoge Nederlandse functionaris die 1,1 miljoen dollar van Lockheed zou hebben ontvangen, prins Bernhard Is. Deze verklaring betekent een succes voor de commissie, en een besluit waarvan de gevolgen voor Zwitser land en het hele Zwitserse banksys teem op dit moment nog niet te overzien zijn. Het is bekend dat de Zwitserse banken een veilige haven zijn voor zwart buitenlands geld. Hoe hoog deze bedragen oplopen, is dank zij het bankgeheim onmogelijk te schatten. Maar zeker is wel, dat zon der het bankgeheim de aantrekkelijk heid van Zwitserland ook voor meni ge Nederlander een flinke deuk zal krijgen. In vooruitstrevende kringen toont men zich zeer tevreden over deze principiële beslissing, omdat het de hele Zwitserse buitenlandse politiek kan veranderen. Er is eigenlijk geen retour meer mogelijk. Zwitserland in de toekomst een andere koers moeten varen. Want ook al beroept de regering zich op een uitzondering, er is geen twijfel aan of de Ameri kaanse senaatscommissie-Church, die in januari jl. tevergeefs gepoogd heeft de vroegere Lockheedvertegenwoordi- ger Fred Meuser in Zwitserland te ondervragen, zal thans een hernieuwd verzoek tot- de regering richten. Volgens geruchten liggen er min stens .10 brieven in de Verenigde Sta ten klaar met gelijkluidende verzoe ken. In deze context zij vermeld dat president Ford een paar weken gele den met Zwitserland een akkoord heeft getekend dat het gerechtelijk onderzoek in geval van misdaad tus sen beide landen moet vergemakkelij ken. De Amerikaanse regering zou graag bewezen willen zien dat de illegale geldsommen van de maffia hier gedeponeerd zijn. NEW YORK (DPA, GPD) De president van de Verenigde' Staten, Gerald Ford, heeft bij de voorverkiezingen in New Hampshire een zeer krappe overwinning behaald op zijn Ti- vaal Ronald Reagan. Bij de de-j mocraten versloeg de vroegere] gouverneur van Georgia, Jim-' my Carter, de concurrentie met ruime meerderheid. Ford kreeg, nadat hil lange tijd op de tweede plaats had eelegen. uiteindelijk 51 procent van de stemmen, teven Heaean 49. Deze beschouwt de uitslag niettemin als een duidelijke overwin ning. Hij had voor de verkiezing in New Hampshire verkondigd dat "hij alles boven' de 4» procent als een •overwinning op Ford zou beschou wen'. De als conservatief bekend staande Jimmy Carter, kreeg bij de democraten 20 procent van de stem men. Hii werd min of meer bedreigd door Morris Una", die 24 orocent benaalae. Udall is lid van het huis van afgevaardigden. Senator Birch Bayh kreeg zestien procent. Fred Harris, een voormalige senator, behaalde elf procent en de zwaeer van de Kenne- dv-familie. Sarvent Shriver. negen. Hubert Humphrey, vice-president or.-, der president Johnson, kreeg vijf nro-1 cent van de democraten in New Hampshire achte- zich ofschoon hi 1 zich niet als gegadigde opgegeven had. tijdstip van ex-president Nixon's bezoek aan Pel-ring. In republi keinse politieke kringen ging zelfs het gerucht dat Nixon juist dit tijdstip zou hebben uitgekozen om Ford dwars te zitten en om de kansen te vergroten van de ex-gouvemeur van Texas. John Cormally. Carter 'heen torn? Tl De presidentiële woordvoerder. Ro nald Nessen, verklaarde woensdagmid dag dat Ford erg ingenomen is met zijn overwinning. In New Hampshire, aldus Nessen, is Reagan erg popu lair. Functionarissen in Ford's verkie zingscampagne. zoals Stuart Spencer en Howard Callaway schreven de twijfelachtige resultaten in New Hampshire toe aan het ongelukkig Carter zei na zijn overwinning dat zijn campagne nu goed op gang was gekomen en dat hij in staat zou zijn zijn vrijwilligersorganisatie uit te breiden. Carter was verder van me ning dat hij het in Florida makkelijk zou kunnen winnen van de gouver neur van Alabama, George Wallace, wanneer daar niet meerdere democra tische kandidaten aan de verkiezingen zouden deelnemen. Voordat de voorverkiezingen in Flo rida echter plaats zullen vinden, zijn er nog voorverkiezingen in Massachu setts en Vermont. Van deze twee. is Massachusetts de belangrijkste omdat dc- rassenkwestie er een rol speelt in de broeierige kwestie van de verde ling van blanke en zwarte leerlingen over de openbare scholen. Bovendien doen in Massachusetts George Wallace en senator Henry Jackson mee aan de voorverkiezin gen. Indonesië sluit consulaat-generaal DEN HAAG (ANP) Het Indonesi sche consulaat-generaal in Amster dam, dat Zuidmolukkers in december hadden bezet, zal worden gesloten, aldus heeft de Indonesische ambassa de in Den Haag meegedeeld. De maatregel is genomen in het be lang van rost en vcüigheid- Het ge voel van onveiligheid is niet pas bij de actie tegen het consulaat-generaal ontstaan: ook eerder is sprake ge weest van 'onverantwoordelijke terro ristische acties van RMS-zijde". VOORONTWERP-STREEKPLAN: TOT 1995 GROEI MET 23.000 INWONERS TERNEUZEN EN HULST WORDEN GROEIKERNEN MIDDELBURG De provincie heeft woensdag een nieuw (voorontwerp) streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen uit gebracht. Dit plan wijkt aan zienlijk af van het terugge nomen voorontwerp, dat in 1971 naar voren werd gebracht. Zo wordt niet langer gedacht aan een industriegebied bij Os- senisse. De industriële activitei ten zijn nu geconcentreerd op de Mosselbanken (Dow) en met name ook langs de kanaalzone en op de Axelse Vlakte. Er is van uitgegaan, dat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in de komende twintig jaar zal groeien met ongeveer 23.000 inwoners. Voor de 'opvang" de bevolkingsgroei is nieuw voor Zeeland gebruik gemaak? van spreidingsmodel, dat uitgaat- van ver schillende 'groeigroepen'; een model, dat recentelijk aan de orde is gesteld in de nota'bewoningspatroncn'- Er wordt naar gewerkt, dat het sreek- plan in het najaar van 1977 door de provinciale staten van Zeeland kan worden vastgesteld. Belangrijke elementen in het (voor ontwerp) streekplan zijn: Terneuzen en Hulst worden ge noemd als de belangrijkste groei kernen in het gebied; de kanaalzone en de Axelse Vlakte vormen de zwaartepunten voor in dustriële activiteiten en de eventu ele ontwikkeling van Baalhoek wordt pas aan de orde gesteld als het naar de formulering gedeputeerde mr. J. P. Boersma .slecht gaat in het gebied", als „na verloop van tijd mocht blijken dat de Axelse Vlakte onvoldoende mo gelijkheden bezit om de taakstel lende bevolkingsverwachting te re aliseren." door de voorbelasting in het ge bied moet de afstand tussen wo nen en "hinderlijk' werk zorgvuldig in het oog worden gehouden: men legt de bebouwingsgrens op twee kilometer van hinderlijke bedrij vigheid. handhaving van het natuuurgebied Saeftinge wordt Vanzelfsprekend' genoemd, men ziet het ..als eeenj uniek natuurgebied van onvervang-; bare waarde"; in het streekplan is een binnen-1 dijks Baalhoekkanaal ingetekend, nu het ontwerp-verdrag „ten tijde van de openbaarmaking van dit voorontwerp-streekplan was gepa rafeerd."; in de recreatieve sfeer wordt ge zegd. dat voorzieningen voor de dagrecreatie bevorderd moeten worden, met name in de omgeving van Terneuzen., Hulst en Axel- de vaste oeververbinding over en onder de Westerschei de tussen Kruiningen en Perkpolder is in het streekplan opgenomen, het provin - ciaal bestuuur "hecht grote waarde aan een snelle realisering*. Meer informatie over het vooront werp-streekplan Oost-r Vlaanderen op enboog I de pre»- UfvCI voorontwerp-streekplan Oost- Zeeuwscb-Vhumdervn..Nou. 6533 daar ligt heft dan". En hJJ koek er b:j alsof hij het vil niet kon geloven. Geen wonder: riet gaat hier om een plan met een lange voorgeschiedenis. Meer dan vier jaar geleden kwam er een eerste vooront werp op tafel, waarover toen fel la ge discus&ieerd. zowel ln als buiten Zeeuwsch-Vlaandercn. Dat ontwerp van destijds zat nog in de sfeer van de gekleurde boeken: er waren met namo in de jaren zestig in en over Zuid weet. Nederland allerlei studies verecb» nen. die werden aangeduid rrwft de kleur van hun omsla;:het gele boek. het groene boek, het blauwe boek, en fin zowat de hele regenboog was voor handen. In de meeste gekleurde rap porten werd er van uitgegaan dat No deriand tegen het jaar 2000 grote ter reinen nodig zou hebben voor zeeha venindustrie en dat ook Zeeland daar van een deel voor zijn rekening moest nemen. Mede ooder invicied van die theorie werd in het eerste vooront werp duizend hectare zeenavengebied in Oost-Zeeuwsch-VIaanderen geprojec teerd. een aantal dat in het gisteren gepubliceerde stuk is teruggebracht tot nog geen vijfhonderd hectare bedrijfs terrein'. En daarmee :s tegelijkertijd het verloop van de discussie sinds 1972 aangegeven. Een groot deel daarvan heeft zich overigens in de openbaarheid afge speeld. voornamelijk wanneer er deelnota's werden behandeld d;e basis materiaal voor het. nieuwe streekplan bevatten. Ze worden Lu het nieuwe ont werp opgesomd, zoals het rapport van de werkgroep Axelse Vlakte, de ar beidsmarktnota Zeeu wsch-Vlaanderen, het rapport. Osseins se - Baalhoek. om enkele voorbeelden te noemen. Over deze stukken is de afgelopen jaren ook intensief gedebatteerd, een debat waar uit de beleidslijnen voor dit nieuwe streekplan konden worden afgeleid. Vandaar dat het plan eigenlijk niet zo heel veel nieuws bevat, het viel te ver wachten dat het er zou uitzien zoals het er nu uitzie-.: een plan dat alle ruimte biedt voor een rede lijke ontwikkeling van Oost-Zeeuwsen dat zich fiaMjn aanderen. maar ?r!ei mogelijkhe den vertilt. En dat Laatste was wel beft geval achteraf gezien met heft eerste voorontwerp. Als we dit nieuwe plan goed taxeren zal de kritiek dit maal veel minder fel zijn dan op het aanvankelijke ontwerp: weliswaar trilt het niet van een adembenemende visie, maar dat hoeft ook niet. De laat ste jaren is de wereld en Jn het bijzonder Nederland bang ge-worden van adembenemende visies waarin met name de industrie een grote en over wegende rol speelt- Dit plan is een soort voorzichtig 'terug naar de wer kelijkheid'. Onvermijdelijk brengt deze nog schoorvoetende terugkeer met zich mee dat aan het nieuwe plan een zekere tweeslachtigheid niet valt te ontzeggen. Zo is voor de industrie gekozen conform de discussies van de afgelopen jaren voor het ontwik kelen van de Axelse Vlakte: he: is ech ter de vraag of uit een oogpunt van milieu en ligging hier wel die industrie zal komen, nodig om die groei te krij gen die het plan veronderstelt. De hier voorgestelde oplossing zou wel eens een slag in de lucht kunnen zijn. Daar om is een 'ontsnapping" in het ontwerp opgenomen: als de Axelse Vlakte niet van de grond komt. kan eventueel wor den gedacht aan een gebied langs het Baalhoekkanaal. He; is echter ook hier de vraag of deze mogelijkheid erg reëel is: Den Haag voelt, er weinig of niets voor. Het is een tweeslachtigheid met bovendien een soort dubbele bo dem; als het ene (Axelse Vlakte) niet lukt, dan mogen we wellicht het an dere (Baalhoek) proberen, ai is de kans niet uitgesloten da: geen van beide mogelijkheden Jukt. Deze dualis tische luchtspiegeling kan in de prak tijk alleen dan verdwijnen indien heft rijk er daadwerkelijk voor zorgt dat de Axelse Vlakte als industriegebied van de grond komt. In dit beeld past ook de vaste oeververbindingzij is een be langrijk element voor de realisering van de verwachtingen, waarop dit streekplan is gebaseerd. Met andere woorden: wil Zeeuwsch-Vlaanderen een bescheiden aandeel kunnen nemen in een nationale taakstelling 'een ves tigingsoverschot van gemiddeld 0.6 H per jaar) dan zullen stimulerende maatregelen inclusief een vaste ver binding hard nodig zijn. De kleuren van de regenboog de ambitieuze rapporten zijn in dit streekplan verdwenen, al zijn ze nog niet helemaal verbleek:. Wat vorm geving betreft is er met dit streekplan een duidelijke stap vooruit gezet: het is in redelijk Nederlands geschreven en allerlei onbegrijpelijke demografi sche voorstudies zijn weggelaten. Te recht: niemand las dergelijke verhalen. Dit ontwerp zou wei eens het begin kunnen zijn van een nieuwe fase ir. de Zeeuwse planologie, eer. ruimtelijke ordening die zich werkelijk beperkt tot hoofdzaken en die bovendien rekening houdt met wat er in het gebied zelf naar voren is gebracht. De discussie kan nu opnieuw op gang worden ge bracht: Zeeuwsch-Viaanderen heeft het woord. Ongeveer zestig studentes van de Tbeda Mansholtschool in Haren (Gr.i hebben dinsdagavond her schoolge bouw bezet u:- protest :egen ce wijze waarop het bestuur de opleiding wil afbouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1