RAPPORT KOSTENBEHEERSING GEZONDHEIDSZORG GEREED Kritiek senaat op mediabeleid minister Bemanningen voor ruimtetaxi bekend Defensie vraagt leeuwendeel van begroting Israël „Aantal Amerikaanse kerncentrales is uitermate onveilig" SENAAT VRAAGT LOONMATIGING GEDURENDE REEKS VAN JAREN Morgen ter bespreking in Ziekenfondsraad Agt Excuses Van aan Surinaamse ministers VVD' uitgegaan van vooroordelen Niet-statenleden in provinciale bestuurscommissies Bescherming van persoonsgegevens huursubsidie ontvangers Felle kritiek op verkeersbeleid van de overheid WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 UTRECHT (ANP) „Het lijkt gewenst, een honorerings- en ta riefsysteem tot stand te brengen, dat niet consumptiebevorderend werkt". Dit is een van de tientallen conclusies en aanbevelingen die een commissie van de Ziekenfondsraad heeft opgesteld naar aanleiding van een adviesaanvraag van de staatssecretarissen Hendriks (volksgezondheid) en Mertens (sociale zaken) van de cember 1973 over maatregelen ter beperking van de kostenstij gingen bij de gezondheidszorg. moeten worden gevoerd. Het rapport voegt hieraan toe. dat het stellen van normen voor het medisch handelen waarschijnlijk tot kostenbesparingen1 kan leiden. De commissie is bijgestaan door vijf- subcommissies die zich speciaal heb ben beziggehouden met de intramura le voorzieningen (ziekenhuizen en in- richingen). de specialistische hulp. farmaceutische hulp. huisartsenhulp en tandheelkundige hulp. Enkele van de aanbevelingen in het rapport, kostenbeheersing zijn: Het terugdringen van net teveel aan bedden in ziekenhuizen; Een integratie van de voorzieningen met goede organisatorische banden tussen de verschillende soorten van KWgvenlening; Aanpassing van de wettelijke voor schriften in de algemene wet bijzon dere ziektekosten zodat de aard en omvang van de voor rekening van de iwbz te verlenen verstrekkingen scherper kan worden omgeschreven en zo mogelijk kan worden perkt; Afremming van de in feite onbe perkte aanspraken van awbz Verpleegden op kunst- en hulpmid delen; Het verwijderen van bepaalde 'ver groeiingen' in de opbouw van de spe cialistentarieven Herziening van de honorering daar waar de persoonlijke inbreng van de specialist kleiner is geworden door de inschakeling van apparatuur en hulp krachten; Het zoveel mogelijk poliklinisch uitvoeren van specialistische behande lingen; Meer aanspraak tussen de verschil lende speoialisten om te bereiken dat a'.ieen die onderzoeken worden ver richt die in het kader van de behande ling nodig zijn; Een nadere studie van de mogelijk heden om de prijzen van geneesmid delen te reguleren; Een goede controle op het voor- schrijfpatroon van de artsen en een regeling voor het medisch en econo misch verantwoord voorschrijven van Het meer inschakelen door de huis arts van hulppersoneel en verpleeg kundigen; Een actiever beleid ten aanz ien van samenwerkingsverbanden in de eerste lijn. Prioriteiten De Ziekenfondsraad zal het rapport morgen bespreken. In de inleiding staat, dat prioriteiten zullen moeten worden gesteld omdat binnen het so ciale verzekeringsstelsel nog tal van wensen leven. De urgentie van nieuwe voorzieningen zal mede moeten wor den beoordeeld aan de hand van de kosten. Een afzonderlijke commissie van de Ziekenfondsraad zal gaan be- DEN HAAG Minister Van Agt van justitie heeft aan twee Surinaam se ministers zijn „leedwezen" betuigd over hun aanhouding door de Amster damse politie op 12 september van het vorig jaar. Volgens Van Agt is de Amsterdamse politie „niet bepaald fraai" opgetreden bij de aanhouding. Een woord van excuus zou zeker op zijn plaats zijn Van Agt antwoordt dit op vragen van het PvdA-kamerlid Roethof. De Amsterdamse politie kreeg op 12 september een anoniem telefoontje dat een Surinaamse chauffeur van een Mercedes zeh verdacht gedroeg. En kele surveillance-auto's gingen op on derzoek uit en reden de auto, toen deze niet onmiddellij op een stopte ken reageerde, op de Hoofdweg klem. In de Mercedes bevonden zich de Surinaamse minister van binnenlandse zaken en de toenmalige gevolmachtigd minister in Den Haag. Alle papieren van de Surinaamse dienstauto bleken in orde en ook verder was er geen aanleiding tot een onderzoek, zo deelt Van Agt mee. Hij zegt te betwijfelen of de politie op grond van de anonieme tip wel vol doende reden had om de Surinamers als verdachten in de zin van de wet te beschouwen. Op de vraag van Roethof of er bij de Amsterdamse politie van vooringe nomenheid sprake is, wil Van Agt geen uitspraak doen. Het onderzoek naar de klachten van drie Surinaamse belangenorganisaties over het optre den van de Amsterdamse politie is nog gaande. Op dit moment over weegt Van Agt dan ook geen speciale maatregelen om het door een van de beide Surinaamse ministers als „pro vocerend" omschreven politie-optre- den in de toekomst te voorko men. Joseph Sisco, jarenlang Amerikaans onderminister van buitenlandse zaken voor zaken het Midden-Oosten betref fende stapt op. Hij wordt rector-magni ficus van de American University in Washington. kijken of een goede kostenbeheersing wellicht kan worden bevorderd door een systeem van budgettering De kwaliteitsbewaking en de controle op de medische noodzaak van ver strekkingen verkeren volgens het rap port nog maar in een beginstadium ovr.r deze zaken zal nog veel overleg Onbevredigend In een afzonderlijk stuk hebben de ziekenfondsraadsleden die zijn aange wezen door de werknemersorganisa-1 ties laten weten, dat ze het rapport 'onbevredigend' vinden omdat het niet1 veel meer omvat dan een opsomming van al lang bekende knelpunten, waar voor het dan meestal nog geen oplos sing aangeeft. De werknemersvertegenwoordigers vin- den bijvoorbeeld een dienstverband I nodig voor de medewerkers in de izieken)inrichtingen. Ze zeggen, da: de situatie in veel ziekenhuizen op dit DEN HAAG Niet alleen de oppositiepartij WD, maar ook de grootste regeringspartij, de PvdA, heeft dinsdag in de eerste kamer het mediabeleid van mi nister Van Doorn (erm) bekri tiseerd. „Hier en daar heeft de bewindsman de plank misge slagen", zei de socialistische se nator Kweksilber. Zijn kritiek gold met name de loskoppeling van programmabladabonnemen ten en lidmaatschappen van de omroepen. Van Doorn zal vol gende week dinsdag op de kri tische opmerkingen uit de eer ste kamer antwoorden. De VVD verweet de minister bij het opstellen van zijn beleid uit te gaan van vooroordelen, die nergens bewe zen zijn. „Gelooft de minister nu wer kelijk dat er een ernstige bedreiging bestaat voor de vrijheid van menings uiting. ja zelfs voor cultuurvervlak king. popularisering en de geestelijke volksgezondheid? Hij gaat bij zijn beleid toch maar van al die veronder stellingen uit. Dan moet hij dat ook eens hard kunnen maken", aldus de liberale woordvoerdster, mevr. van Someren. Zij had bij de minister tegenstrijdi ge uitlatingen aangetroffen over de wenselijkheid van wettelijke maatre gelen die de bevoegdheden van de ORM-bewindsman kanaliseren. Zij wil dat de minister volgende week dins dag daarover duidelijkheid schept. De WD had aan de andere kant ook wel weer waardering voor een ander beleidsonderdeel van Van Doorn, de decentralisatie van het wel zijnswerk, die door de bewindsman en zijn staatssecretaris Meyer tot stand is gebracht. .Daar zijn we blij en verrast mee", zei de WD-senator Pey. D'66-Eers te-Kamerlid Eisma ver zocht de minister het Sociaal-Cultu reel Planbureau een studie te laten maken ran de maatschappelijke gevol gen van werkloosheid. .Daarover is ons te weinig bekend", vond Eis- KINDERBIJSLAG: CDA GAAT MET MERTENS MEE DEN HAAG Staatssecretaris Mertens van sociale zaken gaat bestu deren of de sociale faciliteiten voor kleine zelfstandigen met lage inko mens verbeterd moeten worden. Met deze toezegging maakte hij dinsdag in de Tweede Kamer een einde aan het meningsverschil met zijn christende mocratische geestverwanten over de inkomensgrens voor de kinderbijslag kleine zelfstandigen. De Tweede Kamer ging vervolgens akkoord met het. voorstel om de inko mensgrens waar beneden ook midden standers en boeren kinderbijslag krij gen voor de eerste twee kinderen, iets te verhogen- KVP, ARP en CHU had den daarboven nog een extra verho ging gewild. Zij zwichtten voor het argument van de heer Mertens dat e: momenteel geen geld is voor uitbrei ding van de sociale voorzieningen. Werknemers krijgen bijslag voor a hun kinderen Zelfstandigen pas vanaf net derde kind. Kleine zelfstandigen kunnen voortaan in aanmerking ko men voor bijslag voor alle kinderen wanneer zij in 1975 minder verdien den dan f 13,850. Voor dit jaar ligt de nieuwe inkomensgrens op f16.100 Voor een kind extra wordt bijslag verleend wannéér de zelfstandige vo rig jaar minder dan f 14.350 verdien de. Dit jaar ligt hier de grens op f16.800. Het CDA had die laatste grens op bijna. 18.000 willen brengen. HOUSTON UPIDe NASA heeft i dinsdag dè twee eerste ruimtevaartbe- manningen aangewezen voor de proe ven met de ruimtetaxi die in 1979! genomen gaan worden. Het zijn de i ruimtevaarders Fred Haise, die des tijds met de Apollo-13 mee geweest is,| die bijna verongelukte, en de nieuwe lingen Charles Fullerton, Joe Engle en Richard Truly. Haise en Engle worden de gezagvoer ders en Fullerton en Truly de pilo ten. De ruimtetaxi is een toestel dat als een raket gelanceerd kan worden en *ls een vliegtuig kan landen en daar door meer dan eens gebruikt worden. De twee bemanningen gaan proeflan-! dingen uitvoeren. Daarbij wordt al- leen de tweede trap van de raket i gebruikt, de 'Orbiter' Deze zal met een aangepast 747-straaI- vliegtuig naar grote hoogte worden gebracht en daar worden losgelaten voor een glijvlucht en landing op een 4600 m lange landingsbaan op het centrum Dry den van de NASA op de luchtmachtbasis Edwards in Califor- Bij de behandeling van de erm- begroting 1976 is gevraagd de NOS een nieuwe en uitgebreider opzet te geven. Deze omroepstichting zou een algemeen programma moeten verzor gen. bestaande uit de huidige onder werpen. amusm entsprogramma's en ook controversiële programma's moe ten bevatten. Ook werd ervoor gepleit de NOS een rol te geven bij educatie ve uitzendingen en straks ook bij de 'open-school'-aetiviteiten. De bestaande omroepen zouden 'slechts' voor programma's voor de eigen achterbannen moeten zor gen. Vanuit de kamer werd ook bezwaar gemaakt tegen de bezuinigingen op broodgeld en telefoongeld aan bejaar den. Staatssecretaris Meijer term) werd gevraagd deze maatregel op nieuw in overweging te nemen. ken me: die van een grote onderne ming. waarbinnen tientallen zelfstandi ge ondernemertjes hun bedrijfje uit oefenen met gebruikmaking van ruimte, apparatuur, huishoudelijke en administratieve diensten en gespeciali seerd personeel van de grote onderne ming. Volgens hen leidt dat niet tot een optimale samenwerking in he: belang van de patiënt Verder moet er volgens de werkne mers een wettelijke plicht komen to: medewerking aan een landelijk infor matiesysteem waarin alle verrichtin gen en kosten worden vastgesteld- Wat de geneesmidde'.envoorzten ngen betreft dien? naar hun mening de macht van de farmaceutische indus trie te worden teruggedrongen door een concentratie van de inkoop voor alle apothekers en apotheekhoudende huisartsen. Overeenkomsten De vakbeweging vindt ook. dat de verzekeringen bij de onderhandelingen over honoraria en tarieven in een ongelijkwaardige positie verkeren ten opzichte van de medewerkers. Daar om zou de minister van volksgezond heid de wettelijke mogelijkheid moe ten krijgen om richtlijnen vast te stellen die partijen bij het sluiten van een overeenkomst in acht moeten ne men. 'Volstrekt onjuist' noemen de werknemersvertegenwoordigers het. dat de contracterende partijen (zie- K kenfondsen en medewerkersorganisa ties) achteraf in de Ziekenfondsraad meebeslissen over de bekrachtiging van de door hemzelf gesloten overeen komst. Beheersing vin de gezondheidszorg is volgens de vakbeweging ook niet goed mogelijk doordat op dit terrein zeer veel organen ouder meer Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven, colle ge voor ziekenhuisvoorzieningen er. de Ziekenfondsraad) met deeltaken zijn belast. Eén f eventueel nieuw) orgaan; zou de werkzaamheden van zA die organen moeten coördineren en het zou ook de herstruktuering van de gezond eiszorg ter hand moeten ne men. De volksvertegenwoordiging zou dan bij eventuele tegenstellingen een beslissing moeten nemen-. DEN HAAG (ANP) Provincies. krt> gen de motrlljklteld bestuurscommis sies in te «tellen, waaraan lw-vorrdhe- den kunnen worden overgedragen. In die commissie* kunnen ook nlet-leden van provinciale staten, dus derkundige 'buitenstaanders', worden benoemd. Met een wetsontwerp van deze «trac king had de tweede kamer dinsdag weinig moeite. stuurscommiss: De omrniss! ztg houden bepaalde beli van binnen'u edebesllsslnwrectat medeverantwoor- genomen bwitd- d&t commissies worden inge men zich bij voort»» d voo hoek zou kunnen denker alleen om bestuur--cnrr deelbelangen, aldus de bew Tijdens het debat over de kondigde de minister aan. enkele weken een herzie: grondwet zal worden ing» heeft betrekking op de 1 sociale grondrechten. LEVENSSTANDAARD 1,1 PCT ACHTERUIT ANGOLA: Mei een lange Havanna- sigaar tussen de tanden praat een Cubaanse officier in Angola met een collega-soldaat, die ook zwaar bewapend is. Veiligheidsexpert getuigt voor congres commissie: JERUZALEM (UPI) heeft dinsdag zijn voor het komende jaar, ingaan de 1 april 1976, bekend gemaakt. Van de 11.5 miljard dollar die Israël de van 2.3 miljard dollar, waarvan lj. DEN HAAG Minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft een besluit uitgevaar- Staan WASHINGTON (RTR) In zeven Amerikaanse staten kerncentrales die op verschillende punten dermate onveilig zijn digd dat tot doel heeft te vooorkomenj dat er zich een catastrofe zal voordoen wanneer maatregelen uit dat persoonlijke gegevens over straat i gaan van degenen die individuele veiligheidsexpert werkzaam bij de commissie van toezicht op de huursubsidie ontvangen. Soortgelijke reglementen zijn vastgesteld voor de genen die gedurende tien Jaar een1 rijkssubsidie ontvangen in verband1 met de koop van een eigen woning en voor degenen die voor de koop van een woning een lening hebben miljard aan militaire steun. Daarnaast ontvangen uit het bezatsvormtngs- begrotmg moet het land echter nog 800 miljoen fonds, de zgn. Breedbandpot. de begroting opvoert is 41 pro-1 i,97,0. 3.7 miljard dollar werd door Rabmowitz aangeduid als het meest dollar zien te vinden voor die flnanci-; ring van de eigen wapenfabricage en de reeds verrichte militaire aankopen in het buitenland. Het tekort op de betalingsbelans. in 1975 3.7 miljard dollar, werd door cent bestemd voor de nationale verdediging. Er is maar weinig ruimte voor economische groei, terwijl de begroting slechts kloppend kan worden gemaakt met grootscheepse steun van het internationale jodendom en de Verenigde Staten. In zijn toelichting tot de Knesset (parlement) zei minster van finan ciën Yehosuba Rabinowitz dat Israël het tekort op de betalingsbalans "met de grootst mogelijke krachtsinspan ning' zal trachten aan1 te zuiveren, 'maar in de tussentijd hebben wij hulp nodig, grootscheepse hulp'- „Wij zijn verwikkeld in een ongelijke concurrentiestrijd met de Arabische staten en zolang er tussen hen en ons een staat van oorlog bestaat, zijn wij aangewezen op steun en verplicht te leunen op onze loyale vrienden, het jodendom in de wereld en de Ameri kaanse regering", aldus Rabinowitz. Naar zijn zeggen verwacht Israël in 1976 Amerikaanse hulp tot een waar- I klemmende probleem voor zijn land. De nieuwe begroting mikt op een stijging van de exporten met negen procent- Levensstandaard De levensstandaard voor de gemiddel de staatsburger, zo kondigde Rabinol witz aan, zal waarschijnlijk dit jaar dalen met 2-2 procent. Dat is eenj relatieve verbetering ten opzichte van' 1975 toen de levensstandaard met vijf procent achteruitging. De Israëli's blij ven ook dit jaar het fiscaal zwaarst belaste volk ter wereld, aldus Rabino witz- De overheidsinkomsten komen dit jaar voor 62 procent uit de belas- tingpot. dat is ten opzichte van 1975 vijf procen meer. Rabinowitz hoopt dat de nationale economie zich per 1978 zal beginnen te herstellen, maar in de tussentijd moeten de Israëli de buikriem blijven aantrekkken en zal de werkloosheid zich handhaven. Wat die werkloosheid betreft, zei Rabinowitz, dat de regering al het mogelijke zal; doen die Ie drukkken. Naar wordt' verwacht zal een deel van de perso-i neelsleden die moeten afvloeien bij onrendabele bedrijven kunnen worden overgenomen door levenskrachtiger j exportgeoriënteerde industrietakken. Vorig jaar heeft minister-presiden: Den Uyl bepaald dat er voor alle' geautomatiseerde registraties bij de rijksoverheid reglementen moeten ko men voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Er bestaat terzake nog geen wettelijke regeling. Die is in voorbereiding. Tot zolang maakt elke minister zijn eigen regie- men ten- Gegevens over degenen die individu ele huursubsidie ontvangen, worden opgeslagen in het rijkscomputercen trum te Apeldooom. De gegevens om vatten onder andere de namen, de geboortedatum en het adres van elke gesubsidieerde, alsmede gegevens over zijn gezinssamenstelling, voorzover die van belang zijn voor de bepaling van de inkomstenbelasting. Ook de inkomsten worden genoteerd, alsmede de jaarhuurprijs ran tie gehuurde wo ning en gegevens over eventuele on- derhuuur of samen huren. Het vrijge ven van deze gegevens wordt nu aan bepaalde machtigingen verbonden. blijven. Dit is de mening van Robert Pollard, tot voor kort als nucleaire veiligheid (NRC). Hij nam begin deze maand ontslag omdat de NRC naar zijn mening haar verantwoordelijkheden ontduikt. de voordelen en risico's van atoome nergie opnieuw'tegen e1"—t z:;n afge wogen. Tegenspraak De NRC. het lichaam ilke nieu we centrale de vereiste vergunnrring moet geven, vecht de stellingen van Pollard aan. Ook een funktionarts van Consolidated Edison ontkende dat de centrale in Indian Point onveilig U en beschuldigde Pollard ran paniekzaaie- rij. Vorige week hoorde de congresoom- missie de getuigenis van drie oud employees van General Electric. Deze Pollard getuigde maandag voor de commissie voor atoomenergie, een li chaam uit beide huizen van het Ame rikaanse congres. Volgens hem Is de gevaarlijkste bestaande kerncentrale die te Indian Point in de staat New York. geëxploiteerd door Consolidated Edison. Pollard zei: "het is alleen een kwestie van tijd voor er zich in deze centrale ongelukken zullen voordoen'. Andere potentieel gevaarlijke kerncentrales staan naar zijn zeggen in Ca'ifomie, I Colorado. Illinois, Michigan, Wiscon sin en Connecticut- Pollard zei dat er thans handelend moet worden opgetreden. Wanneer men de zaak laat zo ais ze is, zal bet stelden zich k.-.t.s.h op tegenover risico steeds sterker stijgen 'tot de aantal andere dan door Po'.lard waarop de niet opgeloste veilig heidsproblemen een tastbare catastro fe in plaats van een onheilspellende theorie opleveren'. Publiciteit Pollard uitte scherpe kritiek op zijn voormalige werkf geefster. „Ik weet dat de NRC informatie achterhoudt. Ze zien daar niet graag dat de onop- Het nieuwe benoemde lid van de geloste veiligheidsproblemen in de pu- eerste kamer, ae heer R- J. Voute te bliciteit komen", aldus Pollard tot de Amstelveen is dinsdagmorgen als se- commissie, nator beëdigd De heer Voute neemt in de eerste kamer m de fractie van, Naar zijn mening zijn de problemen de WD de plaats in van mr. J. de even talrijk ais fundamenteel. Po.lard Wilde (Amsterdam), die bedankte vindt dan ook dat de Verenigde Sta voor zijn eerste kamerlidmaat- ten hun bouwprogramma voor kern schap. centrales dienen op te schorten totdat 'COLLECTIEVE UITGAVEN MOETEN OMLAAG' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerder heid van de eerste kamer meent, dat er in ons land gedurende een reeks van jaren een gema tigd loonbeleid gevoerd moet worden. Met uitzondering van de communisten is de senaat verder van mening, dat de col lectieve uitgaven (belasting en sociale premies) omlaag kun nen. Dit bleek dinsdag bij het beleidsde bat over het deoartement van sociale zaken. Scherpe kritiek kwam daarbij van de ziide van de VVD- De liberaal ir. H. J. Louwes betwijfelde of bij het kabinet wel werkelijk de bedoeling; leeft het- zijns inziens verziekte sociale en economische klimaat te verbeteren. Hij rekende minister Boersma en staatssecretaris Mertens (beiden soci ale zaken) voor dat arbeidskosten, sociale lasten en belastingen in ons land tot een internationaal ongekend niveau ziin gestegen. De WD meent dat het plan van het kabinet om de komende drie jaar tien miljard te bezuinigen op de collectie ve uitgaven niet ver Louwes acht het kabinet trouwens niet in staat zo'n operatie te volbren gen. Alleen blijvende vergroting van de rendementen in het bedrijfsleven zal tot meer werkgelegenheid leiden, zo hield Louwes de bewindslieden voor. De socialistische woordvoerder, A. Iï- Kloos, plaatste kanttekeningen bij geruchten dat wordt overwogen de sociale uitkeringen niet langer te kop pelen aan de ontwikkeling van de lonen (welvaartsvast). maar aan die van de prijzen (waardevast). Dit zou maar liefst vier van de gezochte tien miljard aan bezuinigingen kunnen op leveren. Het maakt echter veel uit of de genieter .van een uitkering het daarmee moet doen (bijstandstrek kers. veel bejaarden) dan wel of hij daarnaast nog een prima inkomen heeft (sommige bejaarden, een deel van hen die kinderbijslag krij gen). Dit totaal verschillend effect van1 ontkoppeling op de bestedingsmoge lijkheden van individuele burgers zal bij de verdere discussie over beleids ombuigingen een zwaar accent moe ten krijgen. Kioos' betoog is in zover re opmerkelijk, dat de PvóA-fractie in de Tweede Kamer tot nu toe zonder voorbehoud verzet pleegt tegen iedere suggestie om de sociale uitkeringen waardevast in plaats van welvaarts- vast, te maken. ARP-senator prof. W. Albeda hield een breed betoog over enige grondsla gen van het toekomstige inkomensbe leid, zoals het CDA dat voor ogen heeft. Hij keurde het streven van de vakbeweging af. om bij loonmatiging politieke verlangens rond veranderin gen elders in de samenleving af te dwingen. De regering mag zich daar niet voor lenen. Albeda signaleerde, dat er momen teel in ons land geen consensus (glo bale overeenstemming) bestaat over het te voeren inkomensbeleid. Tegelijk weten wij sedert kort wanneer de lonen en salarissen de komende jaren niet ingetoomd worden, het aantal mensen zonder werk zal stijgen tot boven de 300.000. Slaagt men er in de loop van dit jaar niet in als overheid met werkgevers en vakbeweging op één lijn te komen, dan is een afge dwongen matigend loonbeleid voor ja ren achtereen nodig, Het wettelijk instrumentarium daarvoor ontbreekt, aldus de Rotterdamse hoogleraar in het arbeidsrecht. Hij kritiseerde de geringe activitei ten die he: dagelijks bestuur van ae EEG. de Europese Commissie, op dit terrein aan de dag leg:. Albeda ver wacht niet. dat men in Brussel wel even kan regelen wat in afzonderlijke lidstaten van de EEG niet wil lukken. Maar hij meende, dat die Europese Economische Gemeenschap niettemin de nationale leiders, vakbeweging en werkgeversorganisaties bijeen zou kunnen brengen om samen periodiek te bestuderen —elke grenzen lonen en prijr :en te ont wikkelen. De KVP'er J. H. Franssen vroeg het kabinet mede namens ARP en CHU dringend om belasting en sociale las ten zodanig te verlagen, dat er weer werkgelegenheid wordt geschapen, .Dan laat dit kabinet zier. dat het regeert". Hij wil meer aandacht voor de positie van de individuele kostwin ner. die in het ene geval werkloos en vader van enige kinderen en in "r andere weliswaar ook zonder werk, maar gehuwd met iemand die een prima baan heeft en geen kinderen. Ook de lager-betaalden zullen moeten bijdragen aan de komende impopulai re maatregelen, aldus de heer Frans sen. Ir. N. F. I- Schwarz van D'66 meent dat de injecties in onze econo mie slechts zeer tijdelijk werken. „Het komt er in de toekomst op aan de weinige benodigde uren zo eerlijk en doelmatig mogelijk te verdelen over allen die nog willen werken". Schwarz kritiseerde minister Boers ma. die weigert werklozen die wel willen werken te laten ruilen met mensen die hun baan vrijwillig wen sen af te staan. Bij handhaving van de huidige uitkeringen moet het op die manier mogelijk zijn de ellende van de werkloosheid te verminderen. Schwarz en ook de CHL'er Heij wen sen meer haast met de codificatie (juridische stroomlijning) van ons stelsel van sociale wetten. De be windslieden van sociale zaken beant woorden de senaat volgende week dinsdag. DEN HAAG (ANP) De kiezer* sullens eens beseffen, dat zijzei de overheid formeren, niet om op verkeersgebied betutteld te worden, maar om datgene tot stand te brengen wat ieder voor zich wenst, maar waarbij voor een deel, van de verwerkelijking ren gemeenschappelijke inspan ning en contributie aan de natio- iale kas nodig is- Dt verklaarde prof. ir. G. J. ran der Burgt van de technische ho geschool in De'.ft. in een artike'. en goede wegen en een goed openbaar vervoer dat versche nen is in het dinsdag verschenen lebruaribulletin van de Stichting Weg. Hij acht "net een goede politiek de diverse boemannen, d;e de door de kiezers gekozen individu ele transportmogelijkheden in de weg staan, op de brandstapel te gooien. Die plannen moeten wor den uitgevoerd, die onze infra structuur geschikt maken voor de technisch en economisch mo gelijke mobilieit. zodat wij die voor de rest van deze eeuw ter oeschikking kunnen hebben. Een jaarlijkse extra investering van een miljard voor die infra structuur kan zonder extra belas ting vrijgemaakt worden door een duidelijke 'rood' te laten zien voor alle bouwplannen van ieder railnet in Nederland, alsmede de lanschaf van 'tailor made' en daardoor puur rollend materieel, waarmee niet het reizigersaan- ood. maar wel exploitatietekorten voor de toekomst zeker gesteld worden. Tevoren had hij onder meer op gemerkt: als de kiezers er 3.7 miljoen auto's op nahouden er. 1.7 miljoen bromfiesen jnet :r. totaal gemotoriseerde vervoer* mogeiijkheid voor 16A miljoer. mensen, terwij! het overheidsver voerorgaan 180.000 zitplaatsen kan bieden (trein 120.000. trams, pussen ere- 60-000). dan is he- :>n gei oof waa ragdat die kiezers xan uitbreiding van het spoor wegnet een hoge priorites zou den geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9