Balans van het tijdperk- Brezjnew niet al te positief EN DE OOSTERSCHELDE KLOTST VERDER TIJ NA TIJ BUITENLANDERS IN SYRISCHE LEGER SLECHTS ADVISEUR Russische gedelegeerden in Moskou bijeen voor het 25ste partijcongres Sowj et-leider heeft minder speelruimte O WOENSDAG 25 FEBRUAR11976 (Van onze correspondent) Beiroet - Oplettende lezers van kranten en tijdschriften moeten de laatste tijd tot de conclusie zijn gekomen dat bin nenkort het Syrische leger voornamelijk uit Cubaanse militai ren zou kunnen bestaan. Enkele weken geleden waren er mel dingen over een paar Cubaanse tankbemanningen in actieve dienst op Syrisch grondgebied, maar nu is er al sprake van een complete Cubaanse pantserbrigade met 94 Russische tanks van het type t-62, twee commando-eenheden en 30 piloten voor Russische Mig-straaljagers. Volgens dezelfde Ameri kaanse bronnen heeft Fidel Castro 4000 van zijn soldaten aan Syrië uitgeleend. Damascus vond het niet de moeite waard dere berichten te bevestigen of te ontkennen. Het gaat immers om een militair geheim, of over zaken waar niemand iets mee te maken heelt. De Israëlische inlichtingen dienst, doorgaans goed op de hoogte, verklaarde kort maar bondig: „Er zijn geen Cubaanse militairen in Sy rië. Alleen Saoedi-Arabië heeft nog duizend man aan bet Golan-front. Voor de rest gaat het om buiten landse adviseurs en technici, waar onder Russen, Noordkoreanen, Noordvietnamezen en inderdaad ook Cubanen". Modernisering Met de modernisering van het Syri sche leger groeide ook het aantal ad viseurs en technici. Naast de 3000 Russische militaire experts die sinds de Oktoberoorlog in Damascus ver toeven, zijn er ook nog andere natio naliteiten die van huis uit vertrouwd zijn met Russisch oorlogsmateriaal. Arabische bronnen schatten hun aantal op 1000 1500. waarvan de Noordvietnamezen en Noordkorea nen werken in de luchtverdediging, terwijl een beperkt aantal Cubanen dc Syriërs vertrouwd maakt met het pantsertuig. Het is natuurlijk de vraag of bui tenlandse adviseurs ook overgaan tot aanschouwelijk onderricht, en zono dig aan de strijd deel zullen nemen. Tijdens de Oktoberoorlog voerden Noordkoreaanse piloten verdedi- gingsvluchten uit boven Syrisch grondgebied. Zij werkten samen met Russische technici op de grond, om dat zij het Arabisch nog niet machtig waren. Verschillenden van hen zijn nooit van hun opdracht terugge keerd. Een dodencijfer is echter nooit bekendgemaakt. Een door Cubanen bemande tank brigade werd indertijd in reserve ge houden om zonodig ingeschakeld te worden bij de verdediging van de Sy rische hoofdstad. Zij kwamen echter niet in actie, omdat de Syriërs zelf in staat waren de Israëlische opmars naar Damascus te stoppen. Syrië wilde liever geen gebruik maken van niet-Arabische eenheden en maakte gebruik van troepen uit Marokko, Irak, Jordanië en Saoedi-Arabië. Bewapening Vooruitlopen op een nieuwe Arabisch-Israêlische oorlog is wat voorbarig, maar de bewapenings wedloop in het Midden-Oosten blijft een onheilspellend teken. Israël heeft Lance-raketten gekregen en is ook geïnteresseerd in het type Pers- hing, omdat de Arabieren beschik ken over gelijkwaardige types als de Frog- en SCUD-raketten. Israël kan zelf met de raketten overweg, terwijl die op Syrisch grondgebied uitslui tend in handen blijven van de Russi sche experts. Ook dc twee csquad- rons Mig-25-straaIjagers worden (nog) niet door Arabieren be diend. Ook al is het materiaal van Rus sisch makelij en zijn de instructeurs van Russische. Vietnamese. Ko reaanse of Cubaanse nationaliteit, het Syrische leger zelf bestaat voor 100 procent uit eigen onderdanen Daarvoor zijn er 137.500 mensen in actieve dienst: waarvan 125.000 bij de landmacht, 10.000 bij de luchtmacht en 2500 bij de marine. In tijd van nood kunnen er 210.000 reservisten worden opgeroepen. Volgens gegevens van het Britse instituut voor strategische studies bestaat de Syrische landmacht uit twee tankdivisies, drie gemechani seerde infanteriedivisies, een pant serbrigade en drie gemechaniseerde brigades. Het leger beschikt verder over 24 installaties voor SA-2- en SA-3-raketten, plus veertien lanceer- inrichtingen voor het type SA-6. Het aantal Frog-7- en SCUD-raketten wordt groot genoemd, maar niet na der gespecificeerd. De luchtmacht bestaat uit 350 gevechtsvliegtuigen, waaronder 200 Migs-21 en een aantal Migs-23. Het nieuwste type. de Mig- 25. is alleen op zicht, zegt men. Het is opvallend dat vooral berich ten uit de Amerikaanse hoek van Sy rië een soort postorderbedrijf willen maken voor de leverantie van vlieg tuigen, artillerie en tanks, compleet met Cubaans bedieningspersoneel, zo te gebruiken voor de roerige gebieden in het Midden-Oosten en Afrika. Met zogenaamd 4000 Cubanen in Syrië. 2000 in Zuid-Jemen. 2000 in Noord- Afrika en 12.000 in Angola zou ruim een vijfde van Castro's troepenmacht overzee vertoeven. (Van onze correspondent) Bonn - Sinds gisteren (dinsdag) zijn in de grote congreshal van het Kremlin in Moskou de, uit ruim 15 miljoen partijleden van de Russische communistische partij gekozen gedelegeerden van het 25e partijcongres bijeen om te horen hoe het verder zal gaan met de Sowjet-Unie. Urenlange redes, waarin verantwoording voor de afgelopen vijf jaar zal worden afgelegd en het nieuwe vijfjarenplan zal worden besproken, zullen dit congres het gebruikelijke, moeizame karak ter geven. Toch zal de wereld kritisch naar Moskou kijken en meeluisteren, want de Sowjet-Unie is een van de wereldmachten en wat in Moskou gebeurt, heeft indirect invloed op de politiek in de rest van de wereld. Het 25e partijcongres zal in de eer ste plaats een balans opmaken van een tijdperk, het tijdperk-Brezjnev. Onder de 69-jarige secretaris generaal van de communistische partij, een van de machtigste man nen ter wereld, werd Rusland eigen lijk pas werkelijk volwassen. Nog nooit heeft het land een zo indruk wekkend militair apparaat opge bouwd en nog nooit was de invloed van de Sowjet-Unie groter dan thans. Naar buiten lijkt de Sow jet- Unie een stabiel land. Het weer oplevend anti- communisme in het. Westen is er mede de oorzaak van dat Rusland langzaam weer het gezicht van een boeman krijgt. Weliswaar is het suc ces van de Sowjet-Unie in Angola en Vietnam niet te onderschatten, maar men mag niet vergeten dat het maar een beperkt succes is, omdat in beide landen duidelijk wordt gestreefd naar een eigensoortig communisme en er van een horigheid aan Moskou nau welijks sprake is. De ideologische en politieke winst die de SowjetrUnie de afgelopen tien jaar zou hebben geboekt ten koste van het Westen, is betrekkelijk. Het „socialisme met het menselijk ge zicht" in Tsjecho-slowakije werd ge welddadig de kop ingedrukt; het con flict met China nam een grotere om vang aan; Roemenië ook Joegoslavië gedragen zich steeds zelfstandiger; de partijleiders in de Oekraïne en Kau- kasus moesten, wegens het streven naar meer autonomie, worden afge zet; de Russen verloren terrein in hel Midden-Oosten en een tweede moge lijke bondgenoot in Latijns-Amerika - na Cuba - kon in Chili na de putsch tegen Allende niet worden gevon den. Portugal Recent komt daar nog bij de door het Kremlin geinspireerde tactiek van de Portugese communisten, die tot doel had de alleenheerschappij van de partij te bereiken, maar die tot een volledige uitschakeling (al thans momenteel) van communisten in de Portugese politiek leidde Het Portugese trauma heeft overi gens de andere communistische par tijen in WestrEuropa dermate onze ker gemaakt, dat ze zich steeds open lijker van Moskou afwenden en hun eigen zelfstandigheid benadrukken. Het gevolg is. dat de aangekondigde topconferentie van communistische partijen in West-Europa voortdurend moet worden uitgesteld. De hegemo nie van de Russische communisti sche partij is tanende Deze balans is nog niet compleet. De Europese veiligheidsconferentic leverde niet alleen winstpunten voor de Sowjet-Unie op. de Russen moesten ook compromissen sluiten, die niet in hun kraam te pas kwamen. De ontwapeningsconferenties (SALT en MBFR), die voor de Russen van be lang zijn omdat er meer geld moet vrijkomen voor de economische ontwikkeling van het land, stagne ren. Bovendien staat het land er economisch gezien niet al te roos kleurig voor. De schuld aan het Wes ten bedraagt ruim 30 miljard gulden en landen als dc Verenigde Staten en de Bondsrepubliek zijn niet erg toe schietelijk met nieuwe kredie ten. De graanoogst werd het afgelopen iaar een mislukking. Kortom: een niet al te positieve balans van het tijdperk-Brezjnev. Men kan bijna spreken van een toenemende instabiliteit, die wordt gecompenseerd door een militaire stabiliteit Nog nooit was de Russi sche vloot zo machtig en nog nooit was het Warschau-pact zo sterk als thans het geval is. Wie dit echter al leen als teken van agressiviteit wil beschouwen, gaat dan voorbij aan het feit dat het omsingelingstrauma van de Russen groter is naarmate het land politieke en economische tegen slagen moet verwerken Ondanks Watergate en Vietnam zijn de Amerikanen er de laatste ja ren in geslaagd een opening naar China tot stand te brengen en wordt het anti-Amerikanisme in West- Europa langzaam maar zeker lang zaam teruggedrongen. Natuurlijk heeft deze gang van za ken uitwerking op de positie van Brezjnev. Weliswaar is hij onomstre den de eerste man in de staat, maar zijn bevoegdheden worden langzaam gereduceerd. Speelruimte Zijn speelruimte op het gebied van de buitenlandse politiek is niet meer zo groot als in het begin van de jaren zeventig. Het duidelijkst werd dit tijdens het bezoek van de Franse president, Giscard d'Estaing, aan Rusland. Brezjnev moest eerst het Politbureau, het hoogste beslis singsorgaan in de staat, raadplegen voordat hij beslissingen kon nemen. Minister van buitenlandse zaken Gromyko, die niet zo lang geleden lid van het Politbureau is geworden, krijgt een steeds grotere greep op de buitenlandse politiek. Brezjnev is inderdaad het meest kwetsbaar geworden op het terrein van de buitenlandse politiek. On danks economische tegenslagen in de afgelopen jaren is zijn positie in het binnenland zeer sterk. In een rede die hij op 1 december hield, gaf hij de bureaucratie een flinke veeg uit de pan. Hij eiste „creatieve ini tiatieven". Alleen vanuit een sterke, onaangetaste positie kan men de machtige bureaucratie zo behande len. Ondanks het feit dat in de afgelo pen vijf jaar 131 miljard roebel in de landbouw is geïnvesteerd, zonder dat dit de gewenste resultaten opleverde, wordt er geen zondebok gezocht en wprdt de partijleider zeer zeker niet op het matje geroepen tijdens het congres. Het is vrijwel zeker dat hij zal wor den toegejuicht, want het volk moet de indruk houden, dat het een sterke leiding bezit, die voor continuiteit zorgt. Oude mannen Een alternatief voor Brezjnev blijkt momenteel niet voorhanden te zijn. Van de vijftien leden van het Politbu reau zijn zes ouder dan 70: Soeslov (73). Gretschko. Kosygin en Pod- gomy (72). Pelsche (76) en Kirilenko (70 in september). Ten tijde van Le nin was geen van de leden van het centraal comité van het communisti sche partij, behalve Lenin zelf, ouder dan 40 jaar Geen wonder dat men over de „oude-mannenheerschappü" van het Kremlin fluistert. Zijn enige werkelijke concurrent, de neo-stalinist Sjelepm, werd door Brezjnev uitgerangeerd, maar wacht op zijn kans. Voorlopig voelt Leonid Brezjnev zich zeker van zijn zaak. Zó zeker, dat hij in een van zijn laatste redes voor academici verklaarde: „Wij zijn niet van plan u de details van de wetenschappelijke thematiek, de wegen en methoden van het on derzoek, te dicteren". De almachtige partij geeft zelfs een beetje meer speelruimte. Voorlopig zal Brezjnev de machtig ste man blijven. Hoogstens een ziek te, waar steeds vaker en openlijker over wordt gespeculeerd, zal Rus- lands nummer één op korte termijn tot aftreden kunnen nopen. brnsweert geen schippers meer, geen nieuwe industrie,geen rekrehtie GEEN V/ERK.. en morgen wordt er een nieuwe sportirrl geopend!?! iHlllMRTTWKTIE IDER springt mei jwiRRcaure wester schelde Het is de laatste weken weer volop Oosterschelde in den lande. Het gemengd koor van pro's en contra's zet weer alle registers open. Vele klanken zijn vals. Ieder zingt weer zijn eigen lied, alsof er geen histo rie is. Eigenlijk een zielige vertoning, opgevoerd door Nederland. Zeeland en N. Brabant op hun smalst. We stappen toch nog even terug in het naaste verleden Het is erkend, dat in het deltaplan van 1958 zeer onvoldoende met alle facetten rekening is gehouden. Het was daarom verstandig en zinvol zich te herbezinnen en aandacht te schenken aan die grote waarden, die. buiten de veiligheid, over het. hoofd gezien waren: de waarde van de vis serij en de schelpdierencultures, die in 1958 als onbetekenend gold. de waarde van milieu eri ecologie, die in 1958 In 't geheel niet onderkend wa ren. Het is waarachtig niet simpel een kwestie van veiligheid en die dan nog alleen met een vaste dam te be reiken! Het is alles veel gecompli ceerder- er zijn meer recepten buiten dat van een vaste dam, orn veilig heid, volgens maatstaven naar men selijk kunnen, te bereiken. Onder sterke aandrang van hen, die het breder zagen dan de afsluiters-sec, kwam er een studiecommissie - de commissle-Klaasesz, een groep van wijze lieden, zeer deskundig op de di verse terreinen, welke bij een Oosterschelde-afsluitlng een rol spe len. Het resultaat van hun nauwge zette en objectieve studie is in een rapport neergelegd. Is men dat rap port al vergeten of willen velen toch maar net doen. alsof het niet be staat Ik beveel allen nog eens aan om er terdege kennis van te nemen. Men kan er niet onderuit, te erken nen, dat er maar een oplossing is. namelijk die. waarbij èn veiligheid én visserij èn milieu volledig aan hun trekken komen. Simpel veilig heid door algehele afsluiting is ach terhaald, deze visie is niet alleen zeer beperkt, maar doet onnodig geweld aan vele zaken, die duidelijk een grote rol spelen. Als men van daag pathetisch uitroept, dat men Zeeland niet langer kan aandoen, dat er niets gebeurt, dan kunnen wij in zekere zin daarmee instemmen, maar wat verstaat men dan onder Zeeland Toch zeker niet alleen een te beveiligen gebied, maar ook een gebied, waar visserij en milieu om erkenning en behoud schreeuwen. Toen kwam - na de commissie- Klaasesz - de 2e kamerzitting in no vember 1974, waarin - met geringe meerderheid - besloten werd tot het afsluiten met een stormstuw cais- sondam (variant op de zogenaamde blokkendam). Aan dit besluit werden ontbindende voorwaarden gekop peld, genoegzaam bekend, neem ik aan. Daarna werd het betrekkelijk stil in actiegroepen en media - een gods vrede - maar bij velen bleef toch het vuurtje van ongenoegen met het ka- merbesluit smeulen. De stormdagen van 1075 wakkerden het vuurtje aan! Het brak weer los! „Er moet nu maar onmiddellijk een eind aan het getreuzel komen de dam moest er nu maar stante pede in. De caissondam is toch te duur en dus laat de ontbindende voorwaarden betreffende het kos- tenmaximum maar onverwijld in werking treden". Alsof de kosten-overschrijding voor een caissondam zo'n sterk argument zou zijn. Kom, kom. In de eerste plaats is het bedrag van 1750 miljoen plus 20 op prijsbasis van 1 januari 1974 een geraamd bedrag, een taxa tie; een begroting. In de tweede plaats: hoeveel waterstaatswerken zijn niet belangrijk uitgegaan boven begroting en raming: in de derde plaats: hoe ontelbare malen zyn be- A. L. S. LOCKEFEER grotingen voor openbare werken in rijk, provincie en gemeente niet be langrijk overschreden Dit is sche ring en inslag Bij de Oosterschelde plannen mag dat echter niet blijkbaar, er zou dan een wapen ontvallen aan hen, die steeds een volledige afsluiting be pleit hebben. Ik meen verder, dat alle belangen en waarden die gediend waren bij een niet volledige afslui ting, de overschrijding van het ge raamd bedrag ten volle zouden wet tigen, Het zou een daad en een poli tiek zijn van verschrikkelijk kleine allure, als men hier eng zou vasthou den aan het geraamd bedrag. Instede van over de meerkosten heen te stappen en met bekwame spoed een caisson-oplossing (of equivalent) uit te voeren Dan is het klaar met het gediscussieer, dan wordt een compromis verwezenlijkt, waarbij ieder zich heeft neergelegd en wordt een nieuwe felle strijd vermeden, die een daadwerkelijke oplossing zou dwarsbomen en onnodig zou vertra gen. Aan de ontbindende voorwaar den, ook die ten opzichte van de ex tra kosten, worden een brede uitleg gegeven, geen enge. Dan kan een op lossing komen, gelijk aan een cais sondam. Het betrekken van de stel lingen van 1958 - potdichte afsluiting - kan niet meer, dat is voorbije ge schiedenis: het door sommigen nu nog als alleenzaligmakende oplos sing nagestreefde plan '58 is door de feiten achterhaald. De strijd is gestreden in die zin, dat om - aan alle belangen recht te doen wedervaren - een open dam wordt aangelegd. Blijft hiertegen verzet rij zen, dan ontbrandt een nieuwe felle strijd in de richting van geen dam, maar wel dijkverhoging Er worden sterke woorden gebruikt, als zou een soepeler interpretatie van de zogenaamde ontbindende voor waarden een daad zijn van 'onzinde lijk' bestuur, als zou dat een veran dering betekenen van gemaakte af spraken. Och kom, wat gebeurt er al niet in.de politieke arena en hoe me nigmaal worden afspraken en beslui ten gewijzigd, als dit in het algemeen belang is. Als men ook al schrijft, dat het een louter politieke strijd dreigt te worden waarbij de Zeeuwse belan gen uit het oog worden verloren, zeg gen wij, dat die politieke strijd onno dig is, omdat de Zeeuwse belangen alle alleen meteen open dam gediend zijn! Of als men dat betwist, mogen wij dan aan hen vragen, wat ze onder Zeeuwse belangen verstaan. Alleen de veiligheid, die evenzeer bereikt wordt met een open dam? Het Zeeuwse belang in de brede zin kan alleen met een open dam ge diend worden! Het behoeft niet zo te zijn, dat bij een storm de Zeeuw met kloppend hart zit fe luisteren! De dijken hadden allang versterkt kunnen zijn en een oplossing vol gens het compromis zal volledig rust brengen in de kloppende Zeeuwse harten! Een ander argument van de afslui ters is, dat een nieuwe studie, zoals wordt gesuggereerd, te lang zou du ren. Hoeveel eeuwen heeft men het zonder een goede beveiliging gedaan en hoe wordt nu de veiligheid rond de Westerschelde opgelost? Laten wij toch, alvorens definitieve stappen te doen, de tijd nemen voor studie en voorbereiding, wil men niet later - te laat - betreuren, dat onherstelbare schade Is aangebracht, Partijen, die daarvan de oorzaak zouden zijn, zul len dit odium onverbiddelijk mee dragen in de geschiedenis. We lezen ook ergens, dat de Zeeuwen liever de plusminus 300 miljoen, die een caissondam (en mogelijk ook een equivzalente oplossing) meer zou kosten dan oorspronkelijk geraamd, in de Westerschelde zien verdwijnen in de vorm van een brug-tunnel; dit is wel een zeer kromme logica, een koehandel-theorie. Wie zegt boven dien, dat de Zeeuwen zo staan te springen om een in feite economisch niet verantwoorde brug-tunnel? In Zeeuwsch-Vlaanderen leeft dit zeker niet, al wordt de indruk gewekt, vooral onder impuls van de bruggen bouwers ten noorden van de Wester schelde In Zeeuwsch-Vlaanderen voelt men zich niet geïsoleerd en is men ook niet geïsoleerd: Zeeuwsch- Vlaanderen is vasteland, gelegen tegen België en over België lopen prachtige verbindingen naar Neder land cn Europa. Zeeuwsch- Vlaanderen is in wezen veel mmder geïsoleerd dan de rest van Zeeland. Nu er straks nog een derde Schelde- tunnel komt in België in de buurt van Doel is de aan te leggen zoomweg en de bestaande E-10 weg binnen on middellijk bereikt van Zeeuwsch- Vlaanderen: de 4 baansweg Antwer pen - Knokke loopt parallel met de Zeeuws-Vlaamse grens, zodat via die weg de bestaande 2 tunnels in Ant werpen snel te bereiken zijn Wfj hopen hartgrondig, dat, na alle geruzie en gevoelsargumententaties, Nederland tot het besluit zal komen om de Oosterschelde zodanig af te sluiten, dat niet alleen de veiligheid naar menselijke berekening zo goed mogelijk gewaarborgd is, maar dat waarden van gelijke orde, visserij en milieu tevens in stand blijven. Moge het gezond verstand tenslotte zegevieren, al wordt het steeds weer op de proef gesteld! Laat ook hier een klein land groot zijn in een visie, die perspectief biedt voor de toekomst: het behoud van een Oosterschelde, zodanig bevei ligd, dat mens en plant en dier er goed kunnen leven en dat een uniek milieu niet teloor gaat. A. L. S. LOCKEFEER. oud-lid ged. staten van Zeeland Voorzitter van Zeeuwse visserijbelangen 'Zevibel'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4