Brezjnev doet felle aanval op politieke koers van China Werken met giftige stoffen aan banden Voortaan melding ontslagplannen Kamer: geen kleinere klassen in augustus CHU-voorstelIen voor drugbeleid Brit gaat praten Staat New York tegen Concorde Heüavoorde Telefoniste Prijsverschillen tot 25 procent bii kruideniers KAMER VOOR HOGERE BENZM- ACCIJNS Familiedrama in Parijs: 6 doden Spaanse 'steun' voor reisbureau's in Zweden WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 PKOVfNClAlE ZEEUWSE COURANT REDE BIJ OPENING RUSSISCH PARTIJCONGRES (Van onze correspondent) MOSKOU In zijn rede waarmee hij dinsdag het 25e congres opende van de Russische communistische partij, heeft de al gemeen secretaris van het Centraal Comité van de partij, Leonid Brezjnev, een scherpe aanval gedaan op de politiek van Peking, dat er volgens hem naar streeft een wereldoorlog te provoceren die in strijd is met de belangen van alle volkeren. schapen voor communistische opbouw. Niemand moet verwachten dat wegens de ontspanning communisten zich zul len verzoenen met kapitalistische uit buiting... De ideologische strijd wordt levendiger. In de strijd tussen de twee wereldsystemen is er geen plaats voor neutraliteit of compromis". Als resultaat van de Europese Vei- ligheidsconferentie in Helsinki wer den, zo ging Brezjnev verder, gunstige voorwaarden geschapen voor het be houd en de versteviging van de vrede in heel het werelddeel. Thans is het hoofdzaak om alle principes en af spraken waartoe men te Helsinki tot overeenstemming is gekomen, in prak tische daden om te zetten- Brezjnev betoogde voorts dat de keer ten goede in de betrekkingen tussen de USSR en de Verenigde Staten van doorslaggevende betekenis is geweest voor de verzwakking van het gevaar van een nieuwe wereldoor log. De over het algemeen positieve ontwikkeling van de Sowjet-Ameri- kaanse betrekkingen wordt volgens1 hem echter ingewikkeld gemaakt dooi het streven van invloedrijke krachten in de Verenigde Staten om dit pr< te belemmeren. Brezjnevs aanvallen op de Verenigde Staten concentreerden zich voorname lijk crp de gebieden van wapenbeper king en de politieke tegenover derde landen. Hij verwees naar Russische voorstellen om in het kader van de SALT-besprekingen te komen tot een verbod van de Amerikaanse B-i-bom- menwerper en de Trident-onderzeeboot, evenals overeenkomstige Russische wa pens. Het persbureau Tass citeerde de Russische leider als zou hij het "ver werpelijk" vinden dat deze voorstellen niet door de Amerikanen zijn aanvaard, maar ze blijven van kracht. Westerse diplomaten zeiden dat "ongelukkiger wijze" een betere vertaling was dan "verwerpelijk" en verzachtten daarmee de toon van Brezjnevs verklaring. De Sowjet-Unie zal een principiële en onverzoenlijke strijd voeren tegen het maoïsme". Indien Peking daarentegen de weg op zal gaan van samenwer king en solidariteit met de wereld van het socialisme, dan zal dat, aldus Brezjnjev, een overeenkomstige weer klank vinden van onze kant, en de mogelijkheid bieden voor ontwikkke- ling van goede betrekkingen tussen de USSR en de Chinese Volksrepubliek. „Het woord is aan de Chinese zijde" xo betoogde Brezjnjev. In dat deel van zijn ruim vijf uur durende rede dat gewijd was aan de situatie in de wereld en de internatio nale activiteiten van de Russische communistische partij, onderstreepte Brezjnev dat de partij in de eerste plaats aandacht besteedt aan de con solidering van de eenheid van de alzijdige samenwerking met de socia listische staten. Dank zij de eenheid van ris landen van het socialisme is het gel/ukt, datgene te verwerkelijken waarvoor zij lange tijd streden- Brezj nev noemde hierbij in de eerste plaats de overwinning van het Vietna mese volk, en vervolgens de algemene erkenning van de souvereiniteit van de Duitse Democratische Republiek en de stevige verankering van het socia lisme op Cubaanse bodem. Voorts verklaarde Brezjnev dat de betrekkingen van de Sowjet-Unie met de ontwikkelingslanden zijn uitge groeid en steviger zijn geworden De Sowjet-Unie steunt ten volle het ge wettigde streven van de jonge staten en hun vastberadenheid om zich vol komen van de imperialistische uitbui ting te ontdoen. Brezjnev bekrachtigde het streven naar ontspanning, waarvan de resultar ten een "werkelijke altijddurende be tekenis" hebben. Hij zei: "wij maken geen geheim van het, feit dat we onti spanning zien als de -wijze waarop meer s condities kunnen worden DALFSEN (ANP) De CHU-fractle in de tweede kamer zal woensdag, tijdens het tweede-kamerdebat over het drug beleid van de regering, enkele voorstel len doen. Dit heeft fractievoorzitter Kruisinga dinsdag ond aangekondigd tijdens een spreekbeurt te Dalfsen. Er komt een voorstel, die een r effectieve aanpak van het drughandël- beleid mogelijk moet maken. Voorts •wordt het voorstel gedaan verslaafden aaa drugs, die bereid zijn zich aan behandeling ter ontwenning te onder werpen, van strafvervolging vrij stellen. Dt. Kruisinga had kritiek op het rege ringsbeleid inzake drugs. „Er is geen effectief beleid. Er worden geen maat regelen genomen om te voorkomen dat via Amsterdam heroïne naar Zweden en Duitsland gaat. In beide landen wordt daarover geklaagd". VOEDSELVERGIFTIGING MADRID (DPA) Honderdzestig toe risten. meest uit Finland, liggen met vergiftigingsverschijnselen in dii ziekenhuizen op het Canarische el Gran Canaria. Het betreft mensen die door de Spaanse chartermaatschappij "Spantas* naar Las Palmas zijn gevlo gen. Een Finse jongen van vijf is inmid dels gestorven. De toestand van enige vakantiegangers is volgens 'Span tax' ernstig. Verscheidene anderen waren echter aan de beterende hand. De vergiftigingsverschijnselen hebben zich voorgedaan na vluchten van vori ge week donderdag en vrijdag. De overheid laat een onderzoek instellen. 'Spantax' ontvangt de maaltijden van leveranciers buiten het bedrijf. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat res ten van insecticiden de vergiftiging hebben teweeggebracht. Pfc-ryJuicjija SALISBURY (RTR, AFP) Lord Greenhiil, voormalig secretaris-gene raal van het ministerie van buiten landse zaken en hoofd van de Britse diplomatieke dienst, zal vandaag in Salisbury aankomen voor besprekin gen met de Rhodesische premier, Tan Smith. Dit heeft het kabinet van de premier dinsdag in Salisbury bekend gemaakt. Lord Greenhiil zal naar Rhodesië ko men om na te gaan wat premier Smith denkt over mogelijke Britse betrok kenheid in de onderhandelingen over de Rhodesische grondwet. Ontwapening Er moet gestreefd worden naar stopzetting van de toenemende en voor de vrede gevaarlijke bewape ningswedloop en naar vermindering van de opgehoopte voorraden wapens, naar ontwapening. Brezjnev vond dat bij de onderhandelingen over troepen- vermindering in Europa (mbfr) in twee jaar tijd geen enkele merkbare vooruitgang is geboekt, Dat komt vol gens hem omdat de NAVO-landen pro heren eenzijdig voordeel te trekken uit deze onderhandelingen. De Sowjeb unie, aldus Brezjnev, is tegen een verdeling van de wereld in militaire blokken, en tegen de bewapeningswed loop. Maar zolang het militaire blok van de NAVO blijft bestaan en "mili taire elementen' de bewapeningswed loop voortzetten, zullen de Sowjet- Unie en de overige leden van het Pact van Warschau hun politiek-militair bondgenootschap versterken. Brezjnev zei dat de Sowjet-Unie be reid is mee te doen aan internationale garanties voor de veiligheid en on schendbaarheid van alle landen in het Midden-Oosten, in het, kader van de Verenigde Naties, of in een ander kader- Behalve de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zouden ook Enge land en Frankrijk waarborgen voor de grenzen moeten onderschrijven." Wij hebben geen vooroordeel tegen enige staat in het Midden-Oosten." al dus Brezjnev. Zolang echter Israël Arabische landen bezet houdt en de Palestijnen beroofd zijn van de kans een eigen staat te scheppen, is er geen waarborg dat er niet elk ogen blik opnieuw een oorlog kan uitbre ken in het Midden-Oosten- Kritiek richtte Brezjnev op degenen die 'e- goïstische doelen nastrevend, een re geling in het Midden-Oosten tot onder werp van politieke manoeuvres maken en gedeeltelijke akkoorden gebruiken om een werkelijke oplossing te ver tragen-"Die woorden zijn kennelijk ge richt tot de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissin ger. Er moet worden gestreefd naar het sluiten van een wereldverdrag betref fende het niet-gebruiken van geweld in de internationale betrekkingen. Het moet als een van de belangrijkste internationale taken worden be schouwd om alle resten van het kolo niale onderdrukkingsstelsel en van schending '/an de rechtsgelijkheid en onafhankelijkheid van de volkeren volkomen te liquideren en om alle haarden van kolonialisme en racisme ten volle op te heffen. Wat betreft de binnenlandse toestand gaf Brezjnev fee dfat het beleid in twee belangrijke -sectoren land bouw en de voorziening van bruiksgoederen heeft, gefaald. De gemiddelde Rus heeft drie paar schoe nen 'maar het gaat niet om kwanti teit, maar om kwaliteit" De partijse- kondigde voorts aan dat ge- ALBANT. NEW YORK (UPI) wetgevende macht van de staat New York heeft maandag een wetsontwerp goedgekeurd dat gebruik van het vliegveld John F. Kennedy door het supersonische verkeersvliegtuig Concorde verbiedt. De senaat aan vaardde het ontwerp met 46 tegei stemmen enkele minuten nadat assemblee haar goedkeuring daaraan had gehecht met 139 tegen vier s men- Ofschoon gouverneur Hugh Carey hamekkig weigerde te zeggen of hij het ontwerp, dat brede steun van beide partijen heeft, zou tekenen, maakte hij eerder herhaaldelijk be kend dat hij tegen landingen van de Concorde was. Een woordvoerder van gouverneur Carey zei dat de gouver neur eerst het wetsontwerp wil bestu deren alvorens daarover een beslis sing te nemen Later werd bekend dat de senaat in New Yersey een resolutie geen wetsontwerp verwierp tot een landingsverbod voor de Concorde. Verscheidene senatoren wilden open bare hoorzittingen over de zaak waar op voor en tegenstanders hun me ning kenbaar zouden maken. De luchtvaartmaatschappijen France en British Airways zullen zich met alle middelen keren tegen het besluit van New York om het Brits- Franse supersonische verkeersvlieg tuig e weren. Dit heeft de Franse staatssecretaris voor het vervoer, Marcel Cavaille, via de radio bekend gemaakt. Hij zei dat op dit ogenblik aan gerechtelijke stappen wordt ge dacht. „Maar wij zullen later zien of wij de zaak niet op diplomatiek ni veau kunnen behandelen'. Een woord voerder van het Britse ministerie voor industrie noemde het- besluit ont goochelend. VERDRAG OVER EXPORT VAN NUCLEAIRE TECHNOLOGIE WASHINGTON (UPT) - De Verenigde Staten, de Sowjet Unie en vijf andere belangrijke industrielanden hebben een geheim verdrag getekend over de ontwikkeling van nieuwe waarborgen van en controlemethoden op de es- port van nucleaire technologie. Dit hebben Amerikaanse functionarissen dinsdag meegedeeld. Op verzoek van een aantal deelnemen de landen worden de bijzonderheden van het verdrag geheimgehouden, dus een functionaris van het Ameri kaanse bureau voor wapentoezicht en ADVERTENTIE Voor de Telefoniste een Hella aan-uit-scbakelaar Omdat ze t in d'r vrije tijd tóch niet kan laten DEN HAAG (ANP) Klanten van een goedkope kruidenier kunnen per maand voor een bepaald re presentatief boodschappenpakket, 30 tot 60 gulden goedkoper uit zijn dan klanten van een dure tevensmiddelenzaak. Tussen de meest, en minst voordelige krui denier zit een prijsverschil van ruim 25 procent. Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt, heeft dit berekend oP basis van een landelijk onderzoek naar de prijzen van kruideniers waren, brood en zuivel. Een vergelijking met de resulta ten van een zelfde onderzoek, dat Koopkracht precies een jaar eer der liet verrichten, leert- dat de prijsstijging van levensmiddelen in een jaar beperkt is gebleven tot enkele procenten. Prijsverho gingen van voedingsmiddelen als brood, koffie en melk blijken goeddeels te zijn opgevangen door prijsverlagingen van belang rijke produkten als margarine. Uit het nieuwe onderzoek blijkt, dat de prijsvoordelen van zoge naamde hypennarkten (warenhui zen in de wei) ten opzichte van andere winkeltypen dichter bij huis niet groot zijn. Voorts heeft het blad ervaren, dat tal van cash-and carry-winkels, discounts en dergelijke ten onrechte de naam hebben de goedkoopste kruideniers van Nederland te zijn ontwapening. De overeenkomst Is het resultaat van eenreeks bijeenkomsten in de Britse hoofdstad Londen gedu rende de afgelopen negen maanden, waaraan vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, West-Duitsland. Japan, Frankrijk, Ca nada en Groot-B rittannië deelnamen. Volgens de functionarissen zullen de Verenigde Staten in de toekkmst van importeurs van nucleaire technologi sche eisen dat ze garanties geven tegen illegale aanwending van derge lijke technieken bij de vervaardiging van militaire wapens. De Verenigde Verenigde Staten tn de toekomst van Staten zullen voort aandringen op een betere beveiliging van kerncentrales en op controle op de export- van be paalde gevoelige technologie6n. Ten slotte rel het land strengere bepalin gen in acht nemen inzake het overbren gen van nucleaire technologie van een land naar een ander land. INTERPELLATIE DAM-CHIPS DEN HAAG (ANP) Het tweede kamerlid Wolff (cpn) zal donderdag de minister-s Boersma van sociale za ken en Van der Stee van landbouw interpelleren over de moeilijkheden bij DAM-Chips en het regeringsbeleid in deze zaak- De tweede kamer gaf dins dag toestemming voor deze interpel latie. probeerd zal worden de prijzen van de eerste levensbehoeften stabiel te houden, en waar mogelijk de prijzen te verlagen- De inkomens van de ar beiders zullen met 16 a 13 procent stijgen. Meer aandacht zal worden gegeven aan de buitenlandse handel aldus Brezjnev. Record De voorzitter van he: congres de 74- jarige Mikhail! Soeslov. partij-iaeo- Ioog en een van de belangrijkste le den van he: Politburo, deelde mee dat 103 delegaties uit 96 landen op he: congres vertegenwoordigd zijn, meer dan ooit tevoren. Soeslov zag daarin een teken dat 'de partij van Lenen het proletarische internationalisme hoog in het vaandel voert." Afwezig zijn delegaties van de communistische par tijen van China, Albanië, Japan en Egypte en Nederland. De CPN heeft wel een journalist naar het partijcon gres gestuurd. Een bijzonder hartelijk welkom kregen de Chileense delegatie en de Cubaanse premier Fide' Ca stro. Sint van pagina 1 wordt doorberekend en voelen niets voor compensatiemaatregelen. Deze verhoging van de accijns waarover nog aanstaaande donderdag gestemd moet worden is een ge volg van het feit dat de Kamer eind vorig jaar niet akkkoord ging met de door de regering voorgestelde scherpe verhoging van de motorrijtuigenbelas ting. Teneinde toch aan de benodigde gelden te komen de accijnsverho ging levert negen miljoen gulden per maand op heeft men nu besloten om de accijnzen te verhogen, te meer omdat daarmee vooral het rijden met een auto en niet het bezit ervan wordt bemoeilijkt. MOSKOU: De Algemeen Secretaris van de Russische Communistische Partij, Leonid Brezjnev, gefotogra feerd tijdens zijn rede, dinsdag in het Kremlin Congrespaleis. VERSCHERPING HOUDING PEKING PEKING - Dc Chinese regering heeft het personeel van de Russische ambas sade in Peking voor de eerste keer geen toestemming gegeven in de Noordchinese steden de nagedachtenis te eren van hun landgenoten die daar in de laatste wereldoorlog gevallen zijn- Dit nieuws, dat dinsdag van diploma tieke zijde in Peking is vernomen, wordt door waarnemers geïnterpre teerd als het resultaat vazi een verde re. verharding van de Chinese houding tegenover ce Sowjet-Unie- Evenals in voorgaande jaren hebben de Chinezen zelf dit jaar wel een afvaardiging ge zonden naar de Noordchinese steden Harbin, Luta (het voormalige Port Ar thur). Sjengjang en Tsjangtsjoen. De officiële Chinese pers heeft nog geen melding gemaakt van de opening van het partijcongres in Moskou, maar wel bijtende kritieken gepubliceerd aan het adres van de 'nieuwe Tsaren'. In deze artikelen, verspreid door het persbureau Nieuw China, wordt gezegd dat de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie net zo arrogant is als die" van de Duitse fascisten in het verle den' en dat een deel van dei 'duizend concentratiekampen in de! Sowjet-Unie' lijkt op de 'afschuwelijke dodenkampen van de 'nazi's. In een van de artikelen wordt gezegd das "het ingrijpen ren de Russen in Ango la en hun greep op dit land het voorspel betekenen van de verdeling en. beheersing van heel Afrika door de Russen'. Minister Boersma kondigt wettelijke regeling aan DEN HAAG (ANP) Minister Boersma van sociale zaken heeft de tweede kamer in een brief laten weten, dat hij wettelijke maat regelen voorbereidt ter beteugeling van het gebruik van giftige (toxische) stoffen in de industrie, dit in het belang van de ge zondheid van de werknemers. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft dinsdag met algemene stemmen een wetsontwerp aanvaard, dat werk gevers met ontslagplannen verplicht om deze vroegtijdig bij het Arbeidsbu reau en de vakbeweging te melden. De regeling is van kracht zodra een ondernemer er hard over denkt om binnen drie maanden meer dan personen tegelijk te ontslaan De Kamer verwierp een voorstel van de liberaal Rietkerk om tijdelijke projecten, met name in de bouwnij verheid, buiten de regeling te houden. Volgens Rietkerk wordt hier vaak met tijdelijke arbeidsovereenkomsten gewerkt, zodat de bouwvakkers dan niet anders dan een ontslag kunnen verwachten. CPN en PSP keerden tegen de verplichting van Arbeidsbu reau en vakbeweging om, indien werkgever dit wenst, de melding gedu rende enige tijd geheim te hou den. De werkgever rel hij de melding zo nauwkeurig mogelijk het aantal werk nemers, onderverdeeld naar beroepen functies, leeftijden en geslacht, alsme de het tijdstip van het voorgenomen ontslag op moeten geven. Ook dient hij opgave te doen van de overwegin gen die tot zijn voornemen hebben geleid. De directeur van het Arbeidsbureau mag de aanvraag om toestemming pas een maand nadat de melding op zijn bureau is binnengekomen, in be handeling nemen. Intussen kan wor den bekeken of er maatregelen zijn te treffen om werkloosheid voor de be trokkenen te voorkomen, dan wel te Stembuswinst voor Ford CONCORD (RTR) De eerste uitslag in de voorverkiezingen in de ameri- kaanse staat New Hampshire is een succes voor president Ford gebleken. Hij kreeg 11 Stemmen tegen zijn rivaal Ronals Reagan vier stem men. Bij de democraten leidde de oud- gouverneur van Georgia Jimmy Car ter, in een kleine plattelandsgemeente met 23 ingeschreven kiezers met vijf stemmen, terwijl drie andere demo cratische gegadigden elk een stem kregen. Zo komt «rr binnenkort een verbod op bet gebruiken en bewerken ren pro- paansul ton In fabrieken of werkplaat sen. Deze chemische stof. gebruikt ojs- voor bet aankleuren tan kunstvezels en in de galvano-techniek en de foto grafie, verwerkt kanker bij proefdie ren, zo is ui toxicologische onderzoe kingen gebleken. Hoewel daarvoor nog geen gegevens voorhanden zijn, moei worden aangenomen dat pro- paansulton ook bij <1<* mens een kan kerverwekkende werking heeft. Het besluit op basis van de veiligheidswet met het verbod tot gebruik ren deze slof is genomen om elk risico uit te sluiten. Het ligt in de bedoeling van de minis ter daarnaast regels te stellen, om het verrichten van werkzazmhedem met nader aan te wijzen toxische en met bekorten. Gedacht wordt daarbij on der meer aan continuering van het bedrijf met financiële steun van de overheid. Ook is overleg met de on-| derneming mogelijk, zo nodig met inschakeling van onafhankelijke advi seurs, om tot wijziging van de voorge nomen ontslagen te komen. VOV VERDWIJNT DEN HAAG De Vrijwillige Ou- derdoms Verzekering (VOV) gaat ver dwijnen. Met een uiterst klein verschil van 72 tegen 67 stemmen nam de Tweede Kamer dinsdag een motie aan ren de KVP'er Hermsen, waarin om een geleidelijke afbouw ren deze ou- derdomsverzekering wordt ge vraagd. De motie kreeg de steun van KVP, ARP. CHU, WD. DS70, SGP en de RKFN. Voor handhaving van de VOV stemden alle linkse fracties alsmede bet GPV en de Boerenpartij- De tegenstanders van deze vrijwilli ge ouderdomsveraekering zijn van me ning dat het verzekeringspakket van deze staatsverzekering ook geleverd kan worden door de particuliere ver zekeringsmaatschappijen- De voorstan ders nemen het juist op voor de kleine spaarder en voor allen die een ouderdomsveraekering willen afslui ten, waarbij de staat garant staat. Een motie van de heer Nooteboom (D'66) waarin zelfs wordt gevraagd om de VOV uit te breiden, werd met dezelfde stemmenverhouding als bij de motïe-Hermsen verworpen. PARIJS (DPA) Een 50-jarige Fransman, die geldzorgen had, beeft vijf ren de bij hem inwonende fami lieleden doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Dit ge beurde weliswaar reeds zondag maar is pas bijna twee dagen later ont dekt. De Fransman woonde met zijn vrouw, twee zonen van respectievelijk 21 en 17 jaar, een grootmoeder en een oude tante in een kleine villa in Parijs- 'HUIZENKOPERS WORDEN OM DE TUIN GELEID' DEN HAAG Huizenkopers wor den op grote schaal om de tuin geleid. Advertenties voor nieuwe koop woningen bevatten vaker onjuiste en onvolledige informaties dan juiste. Vooral bij de goedkopere miewoningen worden de gegevens over koopsommen en netto-maan dias ten meestal veed te voordelig voorge steld. Dit blijkt ud: een onderzoek van de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort' en het Konsumenten Kontakt in Rijs wijk. Het waarheidsgehalte van de reclame voor koopwoningen staat vol gens deze organisaties op zo'n laag peil dat er nodig aparte gedragsregels voor adverterende huizenverkopers De Vereniging Eigen Huis en het Konsumenten Kontakt baseren dit pleidooi voor aparte gedragsregels op een doorlichting van recente adverten ties en verkoopfolders voor bijna 50 verschillende projecten, verspreid over het hele land en samen goed voor bijna 1500 koopwoningen. „In de reclame van slechts twee van deze projecten stonden koopprij zen en maandlasten, die bij nadere controle reë»! waren te noemen", i dus de betite organisaties. name kankerverwekkende stoffen te verbieden of aan beperkingen te binder Dc mogelijkheid wordt nagegaan orr. In navolging van de Verenigde Stater en Groot-Brittanië. ook in Nederland te komen tot een meldingsplicht nieuwe, gevaarlijke en met namo tox. sche stoffen. Na melding worcten der/ gegevens door een commissie ren de- kundigen beoordeeld, daarna volgt eer beslissing of de stof kan worden vr. gegeven en zo Ja onder welke voor sarden. Waarden Het beleid tot het treffen van arbeids beschermende maatregelen dient na- de mening van de minister uiteraard te geschieden op boste van d«-*kun<li ge adviezen. In dit verband i» een deugdelijke vaststelling van de zoge naamde maximaal aanvaardbare con centratie (mac) van de stoffen van uitzonderlijke belang. Deze mac-waar- den worden In de praktijk al gehan teerd. Voor het vaststellen van de msc- waaröe wil de minister Boersma zo spoedig mogelijk een nationale mac- orgamsane-inste'len als adviesorgaan voor de directeur-generaal ren de cc- beid met het oog op de functie van de mac-waarden. In deze commissi» zielen in elk geval ook vertegenwoor digers van do werkgevers- en werkne mersorganisaties vertegenwoordigc rijn. Deskundigen STOCKHOLM Het Zweedse over koepelende orgaan ren vakbonden, LO, protesteerde dinsdag tegen het feit dat Zweedse reisbureau's miljoenen Spaanse peseta's accepteren om recla mecampagnes te financieren. Sinds 27 september vorig jaar, toen rijf zoge naamde terroristen in Spanje werden terechtgesteld, hebben de Skandinari- scbe landen namelijk besloten een algemene boycot te houden. Gedeelte lijk is men daar ook in geslaagd. In brochures met reclame voor rei zen naar zuidelijke streken heeft Por tugal nu de plaats ingenomen van Door advertentiekosten over te ne; van de Skandinavische reisbureau's hoopt de Spaanse regering deze trend te keren. Advocaat Hans Bagner, woordvoerder van een groep reisbu reaus in Stockholm bevestigde dat de reisorganisaties geld hebben ontvan gen van de Spaanse regering. „Spanje heeft aangeboden ten minste de helft van onze reclamekosten te dekken en daarmee zijn de meeste bureau's ak koord gegaan". CPN-VOORSTEL VERWORPEN (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De tweede ka mer heeft dinsdag met grote meerderheid het voorstel van de communist De Leeuw afge wezen om al op 1 augustus '76 een verkleining van de school klassen door te voeren. Vóór stemden alleen CPN, PSP en DS*70. Minister Van Kemenade heeft vori ge week bij het debat over de Nota- Groepsgrootte uiteengezet dat een ver laging van de leerlingenschaal om fi nanciële redenen op dit moment niet mogelijk is. Ook het plan van de PvdA'er Konings om via aanvulling van het wachtgeld van werkloze on derwijzers het aantal leerkrachten op te voeren, acht hij niet uitvoerbaar Konings had uitgerekend dat de aan vulling tot 100 procent, waardoor de klassen met één leerling verkleind zouden kunnen worden, de Staat slechts zes miljoen zou kosten. In een brief aan de Kamer deelde Van Ke menade maandag echter mee dat het in strijd ia met de voorschriften om --ÏWT f» benoemen en De Kamer aanvaardde wel een me tie van Konings om voorlopig geen toelatingsregeling in te stellen voor Pedagogische Academies en Kleuter Opieidings Scholen. Tegen stemden ARP, CPN, PSP en de CHITer Tolman en Schol ten. K .dngs noemde een toe latingsregeling ongewenst zolang er geen hogere beroepsopleiding bestaat van algemene aard. v/aar degenen die niet tot de pedagogische academies worden toegelaten, wel terecht kun nen. de KVP'er Hermes en de WD'er isvenhuis. De eerste motie vraagt om de coördinatie van onderwij s-opbouw- werk en welzijnswerk nog even uit te stellen. Volgens Hermes is voor de coördinatie meer duidelijkheid nodig en dieoen daarom eerst de resultaten van de aan de gang zijnde experimen ten te worden afgewacht. De motie- Evenhuis spreekt ui: da: er ruimere maatstaven moeten komen bij het wegwerken van ae zogenaamde ach- terstanósituaties in het onderwijs. Mi nister Van Kemenade wil alleen het; beroep van de ouders een rol laten spelen bij het verlenen van extra faciliteiten voor kinderen met een grote achterstarxi, maar de Kamer vond dit- criterium te beoertrt. Voorts kondigt de minteter aan, dat zo snel mogelijk ren groep ren des kundigen (toxicologen, chemici co be drijfsartsen) zal worden samenge steld. Deze bereidt de toxicologische gegevens voor op basis waarvan dc nationale mac-commissie zich een oor deel kan vormen over de gezondheid- kundige aspecten ren stoffen. Dc mac- commLssie rel dan. na ook andere aspecten te hebben beoordeeld, advie zen moeten uitbrengen. Directie: F. von de Velde, K, Scherphuis en W. F- de Pogler. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P Dieleman en G van der Maas. BUREAUS: Iflissingen: V/ofstroat 56-60, fel (011 $4] 15144. Middelburg: Markt 51, tel-(01180) 27651. Goes: Grote Morkt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwsfroat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zoncog t/m /rtjdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers boften kar»- iooruren: AdveHentie-ofdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 /an 9.00-11.30 uur, Redactie-. (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- rerdog: de plaatselijke kantoren van 9.00-1130 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 2030 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22-00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal t 37,75; franco per post f 42,per maond 12,75 'osse nummers f 30 (inclusief 4®/e bfw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie ,'1135; ingezon den mededelingen 2Va x ta rief 8rieven bureou ven dit blod f 230 meer. Volledige tarieven met contract- arijzen op ocnvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 47o bfw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Vraag om gratis sticker en kataloqusover Hetla auto- SSS^^ accessoires bij: MlB •'•Sluyiör'b v. FranciscusdfêetAO. Utrecht, tel-030 - 61 41 '41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3