RAPPORT KOSTENBEHEERSING GEZONDHEIDSZORG GEREED Kritiek senaat op mediabeleid minister Bemanningen voor ruimtetaxi bekend Defensie vraagt leeuwendeel van begroting Israël „Aantal Amerikaanse kerncentrales is uitermate onveilig' SENAAT VRAAGT LOONMATIGING GEDURENDE REEKS VAN JAREN Agt Excuses Van aan Surinaamse ministers VVD-' uitgegaan van vooroordelen Niet-statenleden in provinciale bestuurscommissies Bescherming van persoonsgegevens huursubsidie ontvangers Felle kritiek op verkeersbeleid van de overheid flSSSDAG 25 FEBRUARI 1976 WISSEL BEVELANDEN Wissel Zeeuws-Vlaanderen "ov.nciaie zeeuwse cou.ant WISSEL SCHOUWEN 9 Morgen ter bespreking in Ziekenfondsraad UTRECHT (ANP) „Het lijkt gewenst, een honorerings- en ta riefsysteem tot stand te brengen, dat niet consumptiebevorderend werkt"" Dit is een van de tientallen conclusies en aanbevelingen die een commissie van de Ziekenfondsraad heeft opgesteld naar aanleiding van een adviesaanvraag van de staatssecretarissen Hendriks (volksgezondheid) en Mertens (sociale zaken) van de cember 1973 over maatregelen ter beperking van de kostenstij- gingen bij de gezondheidszorg ry commissie is bijgestaan door vijf- ibcommlssles die zicli speciaal heb ben beziggehouden mct ,le inti-amura- V voorzieningen (ziekenhuizen en in- ■ichingen). «Ie specialistische hulp. lynuceutischc hulp. huisartsenhulp tandheelkundige hulp. rnkefe van de aanbevelingen in het „mort kostenbeheersing zijn: jjet terugdringen van het teveel aan tojden in ziekenhuizen; Een integratie van de voorzieningen re. goede organisatorische banden jssen de verschillende soorten van .«gvenening; Aanpassing van de wettelijke voor- duiften in de algemene wet bijzon- ;«re ziektekosten zodat de aard en cnivang van de voor rekening van de iVw te verlenen verstrekkingen gjerper kan worden omgeschreven M mogelijk kan worden be- Afremming van de in feite onbe- srite aanspraken ran awbz -Verpleegden op kunst- en hulpmid- jes»; ggt verwijderen van bepaalde 'ver- peiingen' in de opbouw van de spe- éBsiaitarieven; - Herziening van de honorering daar nar de persoonlijke inbreng van de spedalist kleiner is 'geworden door de 1 apparatuur en hulp- ifflhten; -Het zoveel mogelijk poliklinisch ■tiroeren van specialistische behande- iees; - Meer aanspraak tussen de verschil- koöe specialisten om te bereiken dat •ileea die onderzoeken worden ver- richt die in het kader van de behande- iing nodig zijn; - Een nadere studie van de mogelijk heden om de prijzen van geneesmid delen te reguleren; -Een goede controle op het voor- «ónjfpatroon van de artsen en een regeling voor het medisch en econo- -yyh verantwoord voorschrijven van geneesmiddelen; - Het meer inschakelen door de huis- arts van hulppersoneel en verpleeg- - Een actiever beleid ten aanzien van samenwerkingsverbanden in de eerste üjn- Prioriteiten De Ziekenfondsraad zal het rapport moigen bespreken. In de inleiding staat, dat prioriteiten zullen moeten worden gesteld omdat binnen het so ciale verzekeringsstelsel nog tal van wensen leven. De urgentie van nieuwe voorzieningen zal mede moeten wor den beoordeeld aan de hand van de YsJw. Een afzonderlijke commissie na d« Ziekenfondsraad zal gaan be- DEN' HAAG Minister Van Agt ran justitie heeft aan twee Surinaam se ministers zijn ..leedwezen'' betuigd over hun aanhouding door de Amster damse politie op 12 september van het vorig jaar. Volgens Van Agt is de Amsterdamse politie „niet bepaald traai" opgetreden bij de aanhouding. Een woord van excuus zou zeker op zijn plaats zijn geweest. Van Agt antwoordt dit op vragen TCühetPvdA-kamerlid Roethof. De Amsterdamse politie kreeg op 12 repiember een anoniem telefoontje dat een Surinaamse chauffeur van een Mercedes zch verdacht gedroeg. En- iele surveillance-auto's gingen op on derzoek uit en reden de auto, toen deze niet onmiddellij op een stopte ken reageerde, op de Hoofdweg klem. to de Mercedes bevonden zich de Sunoaamse minister van binnenlandse Eken en de toenmalige gevolmachtigd nöuster in Den Haag. ADe papieren van de Surinaamse dienstauto bleken in orde en ook verier was er geen aanleiding tot een onderzoek, zo deelt Van Agt mee. Hij te betwijfelen of de politie op Fond van de anonieme tip wel vol gende reden had om de Surinamers zj verdachten in de zin van de wet te «mouwen. Op de vraag van Roethof of Amsterdamse politie van vooringe- asnheid sprake is, wil Van Agt Fa "uitspraak doen. Het onderzoek ;-a de klachten van drie Surinaamse teangenorganisaties over het optre- van de Amsterdamse politie is oog gaande. Op dit moment over weegt Van Agt dan ook geen speciale ontregelen om het door een van de Ede Surinaamse ministers als „pro berend" omschreven politie-optre- 03 de toekomst, te voorko- Joseph Sisco, jarenlang Amerikaans onderminister van buitenlandse zaken voor zaken het Midden-Oosten betref fende stapt op. Hij wordt rector-magni ficus van de American University in Washington. kijken of een goede kostenbeheersing wellicht kan worden bevorderd door een systeem van budgettering De kwaliteitsbewaking en de controle op de medische noodzaak van ver strekkingen verkeren volgens het rap port nog maar in een beginstadium ovsr deze zaken zal nog veel overleg moeten worden gevoerd. Het rappor: j voegt hieraan toe, dat het stellen van normen oor het. medisch handelen waarschijnlijk tot kostenbesparingen! kan leiden. Onbevredigend In een afzonderlijk stuk hebben de zfekenfondsraadsleden die zijn aange wezen door de werknemersorganisa ties laten weten, dat ze het rapport 'onbevredigend' vinden omdat het niet veel meer omvat dan een opsomming van al lang bekende knelpunten, waar- ,'oor het dan meestal nog geen oplos- m,me5 gen en sing aangeeft. De werknemersvertegenwoordigers vir, den bijvoorbeeld een dienstverband! nodig voor de medewerkers in de izieken)inrichtingen. Ze zeggen, da' r,n de situatie in veel ziekenhuizen op dit :genblik het best kan worden verpele ken met die van een grote onderne ming. waarbinnen tientallen aulfs'ttndi- j ge ondernemertjes hun bedrijfje uil- oefenen met gebruikmaking van ruimte, apparatuur, huishoudelijke en administratieve diensten en gespeciali seerd personeel van de grote onderne ming. Volgens hen iesdt dat met tot een optimale samenwerking in het belang van de patiënt- Verder moet er volgens de werkm. mers een wettelijke plicht komen tot medewerking aan een landelijk infor- eem waarin alle verricht !n- kosten worden vastgesteld. midde'.envoorrien ngen dient naar hun mening de van de farmaceutische indus trie te worden teruggedrongen door een concentratie van de inkoop voor alle apothekers en apotheekboudende Overeenkomsten DEN HAAG Niet aUeen de oppositiepartij WD, maar ook de grootste regeringspartij, de PvdA, heeft dinsdag in de eerste kamer het mediabeleid van mi nister Van Doorn (erm) bekri tiseerd. „Hier en daar heeft de bewindsman de plank misge slagen", zei de socialistische se nator Kweksilber. Zijn kritiek gold met name de loskoppeling van programmabladabonnemen ten en lidmaatschappen van de omroepen. Van Doorn zal vol gende week dinsdag op de kri tische opmerkingen uit de eer ste kamer antwoorden. De VVD verweet de minister bij het opstellen van zijn beleid uit te gaan van vooroordelen, die nergens bewe zen zijn. „Gelooft de minister nu wer kelijk dat er een ernstige bedreiging bestaat voor de vrijheid van menings uiting, ja zelfs voor cultuurvervlak king. popularisering en de geestelijke volksgezondheid? Hij gaat bij zijn beleid toch maar van al die veronder stellingen uit. Dan moet hij dat ook eens hard kunnen maken", aldus de liberale woordvoerdster, mevr. van Someren. Zij had bij de minister tegenstrijd! ge uitlatingen aangetroffen over de wenselijkheid van wettelijke maatre gelen die de bevoegdheden van CRM-bewindsman kanaliseren. Zij wil dat de minister volgende week dins dag daarover duidelijkheid schept. De VVD had aan de andere kant ook wel weer waardering voor ander beleidsonderdeel van Van Doorn, de decentralisatie van het wel zijnswerk, die door de bewindsman en zijn staatssecretaris Meyer tot stand is gebracht. .Daar zijn we blij en verrast mee", zei de WD-senator Fey. D'66-Eerste-Kamerlid Eisma ver zocht de minister het Sociaal-Cultu reel Planbureau een studie te laten maken van de maatschappelijke gevol gen van werkloosheid. „Daarover is ons te weinig bekend", vond Eis ma. KINDERBIJSLAG: CDA GAAT MET MERTENS MEE DEN HAAG Staatssecretaris Mertens van sociale zaken gaat bestu deren of de sociale faciliteiten voor kleine zelfstandigen met lage inko mens verbeterd moeten worden. Met deze toezegging maakte hij dinsdag in de Tweede Kamer een einde aan het meningsverschil met zijn christen-de mocratische geestverwanten over de inkomensgrens voor de kinderbijslag kleine zelfstandigen. De Tweede Kamer ging vervolgens akkoord met het voorstel om de inko mensgrens waar beneden ook midden standers en boeren kinderbijslag krij gen voor de eerste twee kinderen, iets te verhogen. KVP, ARP en CHU had den daarboven nog een extra verho ging gewild. Zij zwichtten voor het argument van de heer Mertens dat er momenteel geen geld is voor uitbrei ding van de sociale voorzieningen. Werknemers krijgen bijslag voor al hun kinderen Zelfstandigen pas vanaf het derde kind. Kleine zelfstandigen kunnen voortaan in aanmerking ko men voor bijslag voor alle kinderen wanneer zij in 1975 minder verdien den dan f 13.850. Voor dit jaar ligt de nieuwe inkomensgrens op f 16.100 Voor een kind extra wordt bijslag verleend wanneer de zelfstandige vo rig jaar minder dan f 14.350 verdien de Dit jaar ligt hier de grens op f 16.800. Het CDA had die laatste grens op bijna 18.000 willen brengen. HOUSTON" (UPI; De NASA heeft <"nsdas de twee eers{e mimtevaartbe- mannmgen aangewezen voor de proe ven met de ruimtetaxi die in 19*9 senomen gaan worden. Het zijn de untetaarders Fred Haise, die des- njns met de Apollo-13 mee geweest is, jue Dijna verongelukte, cn de nieuwe- Charles Fullerlon. Joe Engle en menard Truly. aise en Engle worden de gezagvoer ders en rullerton en Truly de pilo ot, ™ï"ie:ax; 15 een toestel dat als n ram gelanceerd kan worden en Vliegtuig kap la-nrloTi on li-wr. Bij de behandeling van c begroting 1976 is gevraagd de NOS een nieuwe en uitgebreider opzet te geven. Deze omroepsrichting zou een algemeen programma moeten verzor gen, bestaande uit de huidige ondei werpen, amusmentsprogramma's e: ook controversiële programma's moe ten bevatten. Ook werd ervoor gepleit de NOS een rol te geven bij educatie ve uitzendingen en straks ook bij de 'open-school '-activiteiten De bestaande omroepen zouden 'slechts' voor programma's voor de eigen achterbannen moeten zor gen. Vanuit de kamer werd ook bezwaar gemaakt tegen de bezuinigingen op broodgeld en telefoongeld aan bejaar den. Staatssecretaris Meijer (erm) werd gevraagd deze maai regel op nieuw in overweging te nemen. De vakbeweging vindt ook. dal de verzekeringen bij de onderhandelingen over honoraria en tarieven in een ongelijkwaardige positie verkeren ten opzichte van de medewerkers. Daar om zou de minister van volksgezond heid de wettelijke mogelijkheid moe ten krijgen om richtlijnen vast te stellen die partijen bij het sluiten van een overeenkomst in acht moeten ne men. 'Volstrekt onjuist' noemen de werknemersvertegenwoordigers het. dat de contracterende partijen (zie kenfondsen en medewerkersorganisa ties I achteraf in de Ziekenfondsraad meebeslissen over de bekrachtiging van de door hemzelf gesloten overeen komst. Beheersing vin de gezondheidszorg is volgens de vakbeweging ook niet goed mogelijk doordat op dit terrein zeer veel organen onder meer Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Cen traal Orgaan Ziekenhuistarieven, colle ge voor ziekenhuisvoorzieningen en de Ziekenfondsraad) met deeltaken zijn belast. Eén 'eventueel nieuw) orgaan zou de werkzaamheden van al die organen moeten coördineren en het zou ook de hers'.ruktuering van de gezond eiszorg ter hand moeten ne men. De volksvertegenwoordiging zou dan bij eventuele tegenstellingen een beslissing moeten nemen. Mrck- dimrfa* LEVENSSTANDAARD 2,2 PCT ACHTERUIT JERUZALEM (UPI) Israël heeft dinsdag zijn begroting voor het komende jaar, ingaan de 1 april 1976, bekend gemaakt. Van de 11.5 miljard dollar die de begroting opvoert is 41 pro cent bestemd voor de nationale verdediging. Er is maar weinig ruimte voor economische groei, terwijl de begroting slechts kloppend kan worden gemaakt met grootscheepse steun van het internationale jodendom en de Verenigde Staten. In zijn toelichting tot de Knesset (parlement) zei minster van finan ciën Yehosuba Rabinowitz dat Israël het tekort op de betalingsbalans 'met de grootst mogelijke krachtsinspan ning' zal trachten aan te zuiveren, 'maar in de tussentijd hebben wij hulp nodig, grootscheepse- hulp'- „Wij zijn verwikkeld in een ongelijke concurrentiestrijd met de Arabische staten en zolang er tussen hen en ons een staat van oorlog bestaat, zijn wij aangewezen op steun en verplicht te leunen op onze loyale vrienden, het jodendom in de wereld en de Ameri kaanse regering", aldus Rabinowitz. Naar zijn zeggen verwacht Israël in 1976 Amerikaanse hulp tot een waar alleen om bes' enkele wexen ee:i herzie: grondwet zal worden ing< heeft betrekking op de sociale grondrechten. de van 2.3 miljard dollar, waarvan 1.5. miljard aan militaire steun. Daarnaast moet hel land echter nog 800 miljoen dollar zien te vinden voor die finaneï- ring van de eigen wapenfabricage en de reeds verrichte militaire aankopen in het buitenland. Het tekort op de betalingsbelans. in 1975 3.7 miljard dollar, werd door Rabinowitz aangeduid als het meest klemmende probleem voor zijn land- De nieuwe begroting mikt op een stijging van de exporten met negen procent Levensstandaard De levensstandaard voor de gemiddel de staatsburger, zo kondigde Rabino wïtz aan, zal waarschijnlijk dit jaar dalen met 2-2 procent. Dat is een relatieve verbetering ten opzichte van 1975 toen de levensstandaard met vijf procent achteruitging. De Israëli's blij ven ook dit jaar het fiscaal zwaarst belaste volk ter wereld, aldus Rabino witz- De overheidsinkomsten komen dit jaar voor 62 procent uit de belas- tingpot. dat is ten opzichte van 1975 vijf procen meer. Rabinowitz hoopt dat de nationale economie zich per 1978 zal beginnen te herstellen, maar in de tussentijd moeten de Israëli de buikriem blijven aantrekkken en zal de werkloosheid zich handhaven. Wat die werkloosheid betreft, zei Rabinowitz dat de regering al het mogelijke zal doen die te drukkken. Naar wordt verwacht zal een deel van de perso neelsleden die moeten afvloeien bij onrendabele bedrijven kunnen worden overgenomen door levenskrachtiger exportgeoriënteerde industrietakken. I ANGOLAMet een lange Havanna- I sigaar tussen de tanden praat een I Cubaanse officier in Angola met I een college soldaat, die ook zwaar I bewapend is. DEN HAAG Minister Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft een besluit uitgevaar digd dat tot doel heeft te vooorkomen dat persoonlijke gegevens over straat gaan van degenen die individuele huursubsidie ontvangen. Soortgelijke reglementen zijn vastgesteld voor de genen die gedurende tien jaar een rijkssubsidie ontvangen in verband met de koop van een eigen woning, en voor degenen die voor de koop van een woning een lening hebben ontvangen uit het bezitsvormings fonds, de zgn. Breedbandpot. Vorig jaar heeft minister-president Den Uyl bepaald dat er voor alle geautomatiseerde registraties bij de rijksoverheid reglementen moeten ko men voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Er bestaat terzake nog geen wettelijke regeling. Die is in voorbereiding. Tot zolang maakt elke minister zijn eigen regle menten- Gegevens over degenen die individu ele huursubsidie ontvangen, worden opgeslagen in het rijkscomputercen trum te Apeldooorn. De gegevens om vatten onder andere de namen, de geboortedatum en het adres van elke gesubsidieerde, alsmede gegevens zijn gezinssamenstelling, voorzover die van belang zijn voor de bepaling van de inkomstenbelasting. Ook de inkomsten worden genoteerd, alsn de jaarhuurprijs van de gehuurde ning en gegevens over eventuele on- derhuuur of samen huren. Het vrijge ven van deze gegevens wordt nu aan bepaalde machtigingen verbonden. Veiligheidsexpert getuigt voor congres commissie: WASHINGTON (RTR) In zeven Amerikaanse staten staan kerncentrales die op verschillende punten dermate onveilig zijn dat er zich een catastrofe zal voordoen wanneer maatregelen uit- veiligheidsexpert werkzaam bij de commissie van toezicht op de blijven. Dit is de mening van Robert Pollard, tot voor kort als nucleaire veiligheid (NRC). Hij nam begin deze maand ontslag omdat de NRC naar zijn mening haar verantwoordelijkheden ontduikt. de voordelen en risk nergie opnieuw tegen wogen. Pollard getuigde maandag voor de commissie voor atoomenergie, een li chaam uit beide huizen van het Ame rikaanse congres. Volgens hem is de gevaarlijkste bestaande kerncentrale die te Indian Point In de staat New York. geëxploiteerd door Consolidated De NRC. het lichaam Tegenspraak Edison. Pollard zei: "het is alleen een kwestie] van tijd voor er zich in deze centrale I ongelukken zullen voordoen'- Andere potentieel gevaarlijke kerncentrales, staan naar zijn zeggen in Californië. Colorado, Illinois, Michigan. Wiscon sin en Connecticut. Pollard zei dat er thans handelend moet worden opgetreden. Wanneer men de zaak laat zo als ze is, zai het. risico steeds sterker stijgen 'tot de dag waarop de niet opgeloste veilig heidsproblemen een tastbare catastro fe in plaats van een onheilspellende theorie opleveren'. elke nieu we centrale de vereLste vcrgunnnlng moet geven, vecht de stellingen van Puilard aan. Ook een fanktionaris van Consolidated Edison ontkende dat de centrale in Indian Point onveilig is en beschuldigde Pollard van paniekzaaie- rij Vorige week hoorde de congresoom- missie de getuigenis van drie oud employees van Genera! Electric. Deze stelden zich kritisch op tegenover een aantal andere dan door Pollard ge noemde kerncentrales, verspreid over heel de Verenigde Staten. Het nieuwe benoemde lid van de eerste kamer, de heer R J. Voute te Amstelveen is dinsdagmorgen als na:or beëdigd De heer Voute neemt in de eerste kamer in de fractie van de WD de plaats in van mr. J. de Wilde 'Amsterdam), die bedankte voor zijn eerste kamerlidmaat schap. Publiciteit Pollard uitte scherpe kritiek op rijn voormalige werkfgeefstcr. „Ik weet dat de NRC Informatie achterhoudt. Ze zien daar niet graag dat de onop geloste veiligheidsproblemen in de pu bliciteit komen", aldus Pollard tot de commissie. Naar zijn mening zijn de problemen even talrijk ais fundamenteel. Pollard vindt dan ook dat de Verenigde Sta ten hun bouwprogramma voor kern centrales dienen op te schorten totdat COLLECTIEVE UITGAVEN MOETEN OMLAAG' door meer dan eens gebruikt kan worden. De twee bemanningen gaan proeflon dingen uitvoeren. Daarbij wordt al leen de tweede trap van de raket gebruikt, de 'Orbiter'. Deze zal met een aangepast 747-straal- vliegtuig naar grote hoogte worden gebracht en daar worden losgelaten voor een glijvlucht en landing op een 4600 m lange landingsbaan op het centrum Dryden van de NASA op de luchtmachtbasis Edwards in Califor- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerder heid van de eerste kamer meent, dat er in ons land gedurende een reeks van jaren een gema tigd loonbeleid gevoerd moet worden. Met uitzondering van de communisten is de senaat verder van mening, dat de col lectieve uitgaven (belasting en sociale premies) omlaag kun nen. Dit bleek dinsdag bij het beleidsde bat over het departement van sociale zaken. Scherpe kritiek kwam daarbij van de zijde van de VAT) De liberaal ir. H. J. Louwes betwijfelde of bij het kabinet wel werkelijk de bedoeling leeft het zijns inziens verziekte sociale en economische klimaat te verbeteren. Hij rekende minister Boersma en staatssecretaris Mertens (beiden soci ale zaken) voor dat arbeidskosten, sociale lasten en belastingen in ons land tot. een internationaal ongekend niveau zi in gestegen. De WD meent dat het plan van het kab'r.ef om de komende drie jaar tien miljard te bezuinigen op de collectie ve uitgaven niet v Louwes acht het kabinet trouwens niet in staat zo'n operatie te volbren gen. Alleen blijvende vergroting van de rendementen m het bedrijfsleven zal tot meer werkgelegenheid leiden, zo hield Louwes de bewindslieden voor. De socialistische woordvoerder, A. H. Kloos, plaatste kanttekeningen bij geruchten dat wordt overwogen de sociale uitkeringen niet langer te kop pelen aan de ontwikkeling van de lonen (welvaartsvast). maar aan die van de prijzen (waardevast). Dit zou maar liefst vier van de gezochte tien miljard aan bezuinigingen kunnen op leveren. Het maakt echter veel uit of de genieter van een uitkering het daarmee moet doen (bijstandstrek: kers. veel bejaarden) dan wel of hij daarnaast nog een prima inkomen heef: (sommige bejaarden, een deel van hen üie kinderbijslag gen). Dit totaal verschillend effect van ontkoppeling op de bestedingsmoge lijkheden van individuele burgers zal bij de verdere discussie over beleids ombuigingen een zwaar accent moe ten krijgen. Kloos' betoog is in zover re opmerkelijk, dat de PvdA-fractie de Tweede Kamer tot nu toe zonder voorbehoud verzet pleegt tegen iedere suggestie om de sociale uitkeringen waardevast in plaats van welvaarts vast te maken. ARP-senator prof. W. Albeda hield m breed be: gen van het t leid, zoals het CDA dat voor ogen; heef:. Hij keurde het streven van de1 vakbeweging af. om bij loonmatiging politieke verlangens rond veranderin gen elders in de samenleving af te dwingen. De regering mag zich daar niet voor lenen. Albeda signaleerde, dat er momen teel in ons land geen consensus (glo bale overeenstemming) bestaat over het te voeren inkomensbeleid. Tegelijk weten wij sedert kort wanneer de Ionen en salarissen de komende jaren niet ingetoomd worden, het aantal mensen zonder werk zal stijgen tot boven de 300.000. Slaagt men er in de: loop van dit ja^r niet in als overheid met werkgevers en vakbeweging op één lijn te komen, dan is een afge dwongen matigend loonbeleid voor ja ren achtereen nodig. Het wettelijk instrumentarium daarvoor ontbreekt, aldus de Rotterdamse hoogleraar in he: arbeidsrecht. Hij kritiseerde de geringe activitei-1 ten die het dagelijks bestuur van de EEG. de Europese Commissie, op dit terrein aan de dag legt. Albeda ver wacht niet. dat men in Brussel wel even kan regelen wat in afzonderlijke lidstaten van de EEG niet wil lukken. Maar hij meende, dat die Europese Economische Gemeenschap niettemin de nationale leiders, vakbeweging en werkgeversorganisaties bijeen zou kunnen brengen om samen periodiek te bestuderen binnen welke grenzen lonen en prijzen zich dienen te ont wikkeien. De KVP'er J. H. Franssen vroeg het kabinet mede namens ARP en CHü dringend om belasting en ten zodanig te verlagen, dat werkgelegenheid word: geschapen. „Dan laat dit kabinet zien dat het regeert". Hij wil meer aandacht voor de positie van de individuele kostwin ner, die in het ene geval werkloos is en vader van enige kinderen en in h andere weliswaar ook zender we: maar gehuwd met iemand die een prima baan heeft en geen kinderen. Ook de lager-betaalden zullen moeten bijdragen aan de komende impopulai re maatregelen, aldus de heer Frans sen. Ir. N. F. I Schwarz van D'66 meent dat de injecties in onze econo mie slechts zeer tijdelijk werken. ..Het krant er in de toekomst op aan de weinige benodigde uren zo eerlijk en doelmatig mogelijk te verdelen over allen die nog willen werken'. Schwarz kritiseerde minister Boers ma. die weigert werklozen die wel willen werken te laten ruilen met mensen die hun baan vrijwillig wen sen af te staan. Bij handhaving van de huidige uitkeringen moet het op die manier mogelijk zijn de ellende; van de werkloosheid te verminderen. Schwarz en ook de CHU'er Heij wen sen meer haast met de codificatie (juridische stroomlijning) van ons stelsel van sociale wetten. De be windslieden van sociale zaken beant woorden de senaat volgende week DEN H AAG ANP) De kiezers rullens eens beseffen, dat zijzelf de overheid formeren, niet om op verkeersgebied betutteld te worden, maar om datgene tot stand te brengen wat ieder voor zich wenst, maar waarbij voor een deel. van de verwerkelijking ren gemeenschappelijke inspan ning en contributie aan de natio nale kas nodig is- Dt verklaarde prof. ir- G J. van der Burgt van de technische ho geschool in Delft, in een artikel en goede wegen en een goed openbaar vervoer dat versche nen is in het dinsdag verschenen rebruaribulletin van de Stichting Weg. Hij acht het een goede politiek de diverse boemannen, die de door de kiezers gekozen individu ele transportmogelijkheden in de weg staan, op de brandstapel te gooien. Die plannen moeten wor den uitgevoerd, die onze infra structuur geschikt maken voor de technisch en economisch mo gelijke mobilieit. zodat wij die voor de rest van deze eeuw ter oeschikking kunnen hebben- Een jaarlijkse extra investering van een miljard voor die infra structuur kan zonder extra belas ting vrijgemaakt worden door een duidelijke 'rood' te laten zien voor alle bouwplannen van t-eder railnet in Nederland, alsmede de sanscbaf van 'tailor made' en laardoor puur rollend materieel, waarmee niet het reizigersaan- bod, maar wel exploitatietekorten voor de toekomst zeker gesteld worden. Tevoren had hij onder meer op gemerkt: als de kiezers er 3.7 miljoen auto's op nahouden en 1.7 miljoen bromfiesen jnet in totaal gemotoriseerde vervoers- mogelijkheid voor 16.5 miijoen mensen, terwij] het overheidsver- voerorgaan 180.000 zitplaatsen kan bieden (trein 120.000. trams, oussen etc- 60 000). dan :s bei angeloofwaardig. dat die kieners san uitbreiding vast het spoor wegnet een hoge priorite: zoo ien geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23