„Kritisch zijn over effectieve arbeid in fruitteelt bedrijf" De 'zorgelijke vraagtekens' van dr. J. Tesink bij kwik- en vinylchloride-uitstoot 'Samenleving mag zich best met besluiten bedrijven bemoeien' Realisering fase twee Montedison zal moeilijk zijn NOG 'MARGES' VOOR HAVEN VLISSINGEN IN SLOE TESINK EN DE NEERSLAG De Staatsloterij maakt geschiedenis Al 250 jaar Geval van lichte kwikvergiftiging bij koe in Sloe PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 FEBRUARI Üjj J. GOEDEGEBURE VOOR KRING ZEELAND EN WEST-NOORD-BRABANT VAN DE NFO TE KAPELLE: 'DICHTER PLANTEN OVERWEGEN' KAI'ELLF. „ulcer of minder effe- oient werken veroorzaakt 25 procent van de. verschillen in het bedrijrsresul- tiial. Er is dus alle aanleiding om bijzonder kritisch te zijn ten aanzien van dc vraag of de arbeid in het bedrijf wel efficient worut aange wend. Temeer daar deze invloed door de snelle stijging van de arbeidskos ten elk jaar sterker wordt." Dal. stelde de heerj. Goedegebure, LEI-meclewerker gedetacheerd bij het Proefstation voor de fruitteelt te Wil- helmlnndorp, dinsdugavond voor de Kring Zeeland en West-Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie (NFO), die in 'De Caisson' te Kapelle een algemene ledenvergade ring hield. De heer Goedegebure nield er een inleiding met als titel: 'Econo mische problemen op liet fruitteelLbe- drijf'. Hij stond voornamelijk stil bij de positie en de ontwikkeling van deze bedrijfstak in het algemeen en de specifieke economische problematiek. Dieper ging hij in op een aantal onderwerpen, die momenteel voor de economie van de bedrijven van belang zijn. zoals de rentabiliteit in de fruit teelt en de spreiding die daarin op treedt van bedrijf tot bedrijf, de kos tenontwikkeling de plantensystemen en investering voor de beplantingen en tenslotte de rassenkeuze bij appe len. Zijn inleiding lichtte de heer Goedegebure toe met cijfers en tabel len .Al ln de jaren '67 en '68", aldus heer Goedegebure, '..waren de be drijfsresultaten in belangrijke mate aangepast als gevolg van de overpro- duktie en nu (seizoen *75-'76) acht jaar later, vragen we ons nog steeds af wanneer deze crisis voorbij zal zijn." De ontwikeling van de bedrijfs resultaten demonstreerde hij met een tabel, waarin opgenomen 'net gemid delde bedrijfsresultaat van 44 fruit- teeltbedrijven. Daaruit concludeerde hij dat gemiddeld gezien de situatie is verbeterd: na een periode van con stant negatieve cijfers (1968 tot en met. 1971) kwam men terecht in een periode waarin jaren met positieve uitkomsten (1972 en 1974) zich met negatieve jaren ('73 en '7ö) afwissel den. Bij een diepgaand onderzoek naar de verschillen tussen de bedrij ven was een 5-tal factoren op de voorgrond getreden: niveau van de arbeidskosten per ha. de kg-opbrengst per ha. de 'oedrijfsgrootte. het sorti ment en de afzetmethode (tijdstip). Daaruit bleek dal de arbeidskosten, kg-opbrengst. en bedrijfsgrootte stuk voor stuk voor een belangrijk deel van de spreiding in bedrijfsrsultaat. verantwoordelijk te zijn. Ten aanzien van het aspect van de kostenontwikkeling kwam de heer Goedegebure met de constatering dat in vergelijking met 10 jaar geleden de produktie is toegenomen bij duidelijk minder arbeidsuren. Over het effect van de rationalisatie zei hij dat deze VLISSINGEN Directeur ir. A- Adri- aansens van de PPD in Zeeland heeft dinsdagavond op een voorlichtingsa vond over Montedison van de WD- afdeüng Vlissingen laten weten, dat er 'nog marges zitten' in de mogelijkhe den voor uitbreiding van de NV Ha ven van Vlissingen in het Sloegebied. Zoals bekend leeft bij de haven de vrees, dat de tweede fase van Monte dison de activiteiten van de NA' Ha- ven zal beperken Hij betoogde, dat Borsele en Vlissin gen elk hun gebied in het Sloe plano logisch aan het bekijken zijn- Borsele moet binnen een jaar met een nieuw bestemmingsplan komen en ook Vlis singen is bezig aan een aanvullend bestemmingsplan voor een gedeelte van het terrein, waar nu onder meer de tweede fase van Montedison is gesitueerd. Hij zei, dat de huven 'ook te verschui ven is'. Naar zijn mening is over de preciese situering overleg tussen de haven en Montedison gewenst. Hij dacht aan uitbreidingsmogelijkheden voor de haven in de richting van de Bijleveldhaven: „Ik zie daar liever overslagactiviteiten dan Montedison," zo zei hij in antwoord op vragen uit de zaal na^r de mogelijkheden van de NV Haven. wier activiteiten voor Vlissingen bijzonder belangrijk zijn," zoals het werd geformuleerd. Slot van pagina 1 lange termijn. De koeien zijn allang geslacht voor de afwijkingen zichtbaar worden". Anders ligt dat bij de kwik neerslag. Tesink„Een mens kan ge lukkig wel wat kwik verdragen. Maar de grens, die voor runderen geldt, is 0.03 ppm in het voedsel per kilo ge droogde stof. Dat moet je eens vergelijken met. fluor. Je kunt een koe een jaar lang 30 ppm fluor geven zonder dat er werkelijk schade lijke gevolgen optreden. Maar voor kwik geldt 0,03 ppm. Dat is duizend keer minder. Je eisen zullen dus bij zonder streng moeten zijn, er zal met grote voorzichtigheid moeten worden gekeken naar de kwikneerslag. Je mag hopen, dat de fabrieken een proces techniek vinden, waarbij kwik niet meer nodig is. Als vee meer dan 0,03 ppm kwik heeft dan zeg ik: de land bouw kan dat niet hebben. NNiet al leen vanwege de runderen, ook omdat er in de omgeving nog mensen met volkstuintjes wonen voor wie die grens ook geldt" TesinkMijn bezwaar tegen het rap port V3n de werkgroep is. dat het niet nader op een aantal gevaren ingaat. Dan krijg je Indianenverhalen. Het gaat er mij niet om een staat van alarm op te roepen. Maar men moet zich wel goed realiseren wat men wel en niet wete over vinylchloride bij- vooch^ld." duidelijk is gedemonstreerd in de ar beidskosten. In die tien jaar tijd gin gen deze kosten omhoog van 6.18 naar 14.50 per 100 kg. „Was de rationalisatie niet opgetreden dan zou den de arbeidskosten nu ongeveer het dubbele, /29.- bedragen", aldus de heer Goedegebure. Volgens hem zal een van de grootste problemen voor de komende jaren de kostenontwikkeling zijn Knelpunten die daarbij dan naar voren zullen komen zijn de rente- en afschrijvings kosten en de arbeidskosten. De stij ging van de rente- en afschrijvingskos ten die in de laatste jaren zijn opge treden worden aldus de heer Goe degebure van 2 kanten veroor zaakt: enerzijds de hogere rentestand en hogere afschrijvingspercentages doordat, de levensduur van de produk- tiemiddelen korter is geworden, aan de andere kant is een enorme stijging opgetreden van het geïnvesteerde ver mogen. Wat betreft de plantensystemen merk te de heer Goedegebure op dat dich ter planten in de meeste gevallen moet worden overwogen. „De ten dens naar meer bomen per ha, die al tientallen jaren in de fruitteelt, aanwe zig is, zal naar mijn mening ook in de toekomst doorgaan." Over de keuze van de rassen hield hij de grote schare aanwezigen voor. dat qua kg-opbrengst de Golden op de eerrste plaats zetelt met 39 ton per ha. De Tydeman komt op de laatste plaats met 20 ton per ha. Daartussen zetelen de James Grieve (33,5), Goudrelnette (33), Winston (32), Cox Orange (27) en Benoni (24). Met behulp van de gemiddelde veilingprijs de geldelijke opbrengst berekend per ha, die uiteen loopt van 62 cent voor de Benoni tot 34 cent voor de James Grieeve, treden meteen versohillen op. Niet de Golden komt dan op de eerste plaats maar de Winston. Achtereenvolgens komen Benoni, Golden, Goudreinette en Ja mes Grieve Hoewel er uiteraard van bedrijf tot bedrijf verschillen kunnen zijn, kan worden geconcludeerd aldus de heer Goedegebure. dat de laatste jaren de zomerrassen gemiddeld meer rendabel zijn. „Een en ander betekent dat naast rassen als Goudreinette, Cox en Golden, die zonder meer hoofdras sen moeten blijven, de aanplant van andere rassen niet moet worden ver geten. We kunnen dan ook denken aan rassen als Karmijn. Disvoery of ande- Aan het begin van de vergadering werden jaarverslagen en de rekening over '75 en begroting "76 aangenomen. Als lid in het bestuur werd gekozen de heer I. Luteijn (afdeling Walche ren). De heer J. A. Musters werd herbenoemd als lid van het hoofdbe stuur. Op uitvoerige wijze werd ver der afscheid genomen van de heer M J. Goud, die zich niet meer voor de functie van voorzitter herkiesbaar stelde. NKV-VOORZITTER W. SPll OP RAYONBIJEENKOMST IN TERNEUZEN: ZIJN NIET LANGER MEER 'EILANDJES' TERNEUZEN „Ondernemingen rijn geen eilandjes meer. ze functioneren niet autonoom maar in de samenle ving. Ze zullen bij hun besluiten dan ook rekening moeten houden met de effecten die ze op die samenleving hebben. Daarbij denk ik met name aan investeringen die te maken heb ben met de werkgelegenheid en het milieu. De samenleving heeft het vol ste recht om zich met de ondernemin gen en him investeringen te bemoeien. We zitten met een verpest milieu-, met geluidshinder en met een groot werkgelegenheidsprobleem. Het blijkt wei dat de beslui ien van de afzonder lijke ondernemingen niet tot de resul taten leiden die we zouden wensen." Dit zei dinsdagavond NKlMroonzitter W. Spit op een regionale NKV-bijeen- komst in hotel "Rotterdam' in Terneu- zen Hij lichtte daar het, ontwerp programma "Visie ter visie' van zijn vakverbond door. Volgens de 1 Spits streeft het NKV naar een g mocratiseerde samenleving van gelij kwaardige mensen, die in alles gelijke kansen moeten krijgen. Hij wees erop, dat Nederland de ko mende jaren voor moeilijke proble men staat, omdat nu het, verdelings vraagstuk aan d vakbeweging zal moeten doen. „Moeten we denken aan de zwakkeren in de samenleving, hun voorzieningen op een redelijk niveau veilig stellen, of moeten we in de eerste plaats letten op het loonzakje van de men sen die werken, waarbij de sociale voorzieningen achteraan bungelen? De vakbeweging zegt: we hebben ons in de eerste plaats iets aan te trekken van de sociaal zwakkeren. Als er geof ferd moet worden zal dat zo is ons principe dienen te gebeuren door' de mensen die de sterkste schouders hebben," betoogde hij- Invloed De heer Spit herinnerde eraan, dat de vakbeweging in ons land rich altijd op het standpunt heeft gesteld dat haar verantwoordelijkheid niet mocht ophouden bij de bedrijven, maar dat ze te maken had met alle maatschap pelijke vraagstukken. „De vakbeweging zal in deze maat schappij moeten proberen om demo cratische kanalen open te leggen, in vloed uit te oefenen op de samenle ving. De leden zullen zich als volwas sen, verantwoordelijke mensen in die samenleving moeten bewegen, dat zijn ze aan zichzelf en de maatschaphij verplicht,", zei hij. Ten aanzien van de democratisering van het bedrijfsleven stelde de heer Spit zich op het standpunt, dat de ondernemingsraad er in de eerste plaats moet zijn voor de werknemers Pas als zij in onderling overleg hun oordeel hebben bepaald, kan er op directieniveau worden gepraat. Naar het oordeel van het NKV zijn de ondernemers verantwoording schuldig aan him personeel. Er zullen behoor lijke verslaggeving en overleg moeten rijn. Politiek De NKV-voorzitter stelde dinsdaga vond nadrukkelijk, de vakbeweging te beschouwen als een "polfdek instru ment', dat de overheid onder druk mag zetten, wanneer ze vindt dat om de belangen van de werknemers gaat. „We houden ons niet bezig met partij politiek. de politieke partijen moeten maar voor zichzelf opkomen. Wél ge ven we ons oordeel over het rege ringsbeleid en maken we duidelijk welk beleid ons we! of niet aanstaat. Dat geeft, een indicatie naar welke regeringscombinatie onze symathie uitgaat. Die volgen we echter zeker niet slaafs. Als er kritiek te leveren valt zullen we dat ook doen." De vergadering in Terneuzen was van de 28 bijeenkomsten over "visie ter visie' die het NKV in het land houdt Het is de bedoeling dat de discussie over het onfcwerp-program- ma eind dit of begin volgend jaar uitmondt in een definitieve versie. (ADVERTENTIE) Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. De loten kosten 25,- per stuk, 'n vijfje 6,-. U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt n er terecht, 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2i op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f 500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. De uitslagen komen op de tv en m de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking. I Postrekeninghouders kunnen, wanneer hen dat r schikt, héle loten per giro bestellen door storting op postrekening 5151 t.n.v. de Collecteur Direktie Staatsloterij, Den Haag. Na overmaking van 25,- (of een veelvoud daarvan) ontvangt u enkele dagen e le trekking uw lotnummer(s). Als uw overschrijving voor het eind van de maand binnen is, speelt n de volgende maand al mee Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. T 44 I en alle inlichtingen: 1070 - 653955. Antiek gestolen KLOETINGE In het Jachthuis in Kloetinge is het afgelopen weekeinde ingebroken. Er werden twintig antie ke stoelen, twee antieke tafels en één antieke kast gestolen. De daders zijn hét Jachthuis binnengekomen door een raam open te schuiven. 'VERONTRUST' DOOR STUDIE RECENTE PUBLICATIES 'VOORZICHTIGHEID ZEKER GEBODEN' GOES Nadat de gezondheids dienst voor dieren in Zeeland rich ongeveer tien jaar geleden intensief heeft beziggehouden met de uitstoot van fluor en de gevol gen daarvan voor het omringende landbouwgebied, is directeur dr. J. Tesink de laatste tijd In enkele andere problemen gedoken. De vragen namelijk rond de te ver wachten uitstoot van vinylchlori de en kwik als Hoechst een poly- vinylchloride-fabriek zal bouwen en als Montedison rich in het Sloe zal vestigen. Zijn bevindin gen bij het doornemen van een aantal recente publikaties over deze onderwerpen hebben dr. J. lestak nogal 'verontrust' en heb ben aanleiding gegeven tot een aantal "zorgelijke vragen'. Tesink zet aan de hand van de in 1975 gepubliceerde artikelen van dr. J- J. Kok uit Arnhem en prof. R. L. Zielhuis uit Amster dam uiteen, dat polyvinylchlo- nde met name sinds de tweede wereldoorlog een veel gebruikt produkt is, als vervanger va.11 rubber, die tussen 1940 en 1945 schaars werd. Hij zet het produk- tieproces uiteen: om vinylchlori de te maken, is chloor nodig. Dat wordt gemaakt door in een op lossing van keukenzout stroom te geleiden. Daarbij wordt het, arnal- gaan-proces toegepast, waarbij kwikkathoden worden gebruikt (Chioor-alkali-elektrolyse). Vanuit de elektrolyse-cellen komen gerin ge hoeveelheden kwik in de at mosfeer. Het vrijkomende chloor wordt gebruikt om vinylchloride te maken. Vanaf 1957 aldus Tesink zijn publikaties verschenen, waar in wordt gemeld, dat bij mensen die langere tijd in een vinylchlo ride fabriek werkten, huidveran deringen, botveranderingen, milt- vergroting, lever- en longafwijkin gen kunnen optreden. In 1973 heeft een Duitser (Jühe) deze verschijnselen samengevat als Vi- nylchloride-Krankheit'. In datzelf de jaar stelden arbeidsgeneeskun- digen van de Goodrich-fabrieken in de VS een bii zonder soort lever kanker vast bij twee mensen die als reactor-schoonmakers in- intensief contact hadden gehad met. vinylchloride. De stand van zaken aldus Tesink is zo. dat eind 1975 in totaal 28 gevallen zijn beschreven van personen met de ze leverkanker. LANGDURIG Tesink: „Het beeld van de vi- nylchlorlde-riekte ontwikkelt rich bijzonder langzaam, et duurt ja ren voor de afwijkingen vastge steld kunnen worden." En, in ant woord op een vraag naar een wordt gezegd, dat het "vrijwel zeker is, dat vinylchloride als een kankerverwekkende stof moet worden beschouwd. „Dat vind ik." zegt Tesink 'nogal verontrus tende uitspraken Dan is een voorzichtig vestigingsbeleid gebe den en moet men zeer strenge normen hanteren." In dit opzicht betoogt hij, dat de Nederlandse normen tot 1974 één deeltje vi nylchloride toestond op een mil joen delen lucht, 1 ppm of lager.- terwijl een maximale concentra tie van 10 ppm werd toegestaan. Bij hogere concentraties moet men maskers dragen. Op het ogenblik is de maximale concen tratie 5 ppm, terwijl in Amerika met ingang van 1976 een maxima le toelaatbaarheid van 1 ppm geldt. Bij grotere concentraties sijn maskers en beschermende kleding verplicht. KWIK recente samenvatting van een on derzoek naar vinylchloride in Ne derland: „Het kan zijn. dat bij mensen, die tien jaar in een vi- nylchloridefabriek werken tijdens een onderzoek niets blijkt. Men moet met de mogelijkheid reke ning houden, dat afwijkingen pas op zeer lange termijn zichtbaar rijn. Een feit is. dat men nog geen inzicht heeft in de wijze waarop de blootstelling aan vi nylchloride aanleiding kan geven tot hei optreden van de vinyl- chloride-ziekte en tumorvorming. De hoeveelheid van de concentra tie is niet bekend." In dit verband wijst hij ook op een van de conclusies in het in het Tijdschrift voor de sociale geneeskunde gepubliceerde artike len van dr. J. J. Kolk, waarin Dan is er de mogelijkheid van kwikuitstoot bij de produktie van polyvinylchloride- Kwik zegt Tesink is voor zover nu be kend een het levende organisme vijandige stof. Het lichaam kan met kwik niets doen. Kwik komt alleen op sommige plaatsen van de aarde Spanje, Roemenië, Rusland ln zodanige hoeveelhe den voor. dat het gewonnen kan worden. Het normale kwikgehalte van de bodem ligt op 0,01 tot 0,09 gram per ton grond. In op pervlaktewater is het ongeveer 0,00003 milligram per liter, in regenwater 0,00005 milligram per liter „Het is dus vrijwel te ver waarlozen," aldus Tesink. Toepassing vindt kwik onder meer in de pulp- en papierindus trie, in de kledingindustrie en tot voor kort. het is nu verboden als ontsmettingsmiddel bij het doden van schimmels in zaaiza. den in de landbouw. Pure kwik aldus Tesink is als zodanig niet gevaarlijk voor de mens. Men moet onderscheid maken in anorganische kwik (kwikchloride kwik-sulfaat) en organische kwik verbindingen (met name metihyl- kwik). Runderen en schapen zijn zegt Tesink bijzonder ge voelig voor anorganische kwik verbindingen. De organische kwikverbindineen en met name •tpethylkwik hebben een "uiterma te hoge giftigheid" voor het men selijk en dierlijk organisme. MINIM AT A-ZIEKTE Hij wijst erop, dat tussen 1956 en 1966 in Japan aan de zoge naamde Minimata-ziekte ongeveer tweehonderd mensen stierven en een veelvoud is gaan lijden aan een chronische kwikvergiftiging, die werd veroorzaakt door het methyl-kwik. Tesink haalt in dit verband op. dat de oorzaak was, dat fabrieken anorganische kwik- veribindingen in de Minimata-baai loosden. Dit anorganische kwik werd aldus Tesink door bacteriën en schimmels omgezet in methyl-kwik. De vissen en schaaldieren aten het plankton dat met dit methyl-kwik beladen was, waarna dit werd opgeslagen in deze vissen en schaaldieren De mensen, die ze aten. kregen zo methyl-kwik in him lichaam met alle gevolgen van dien. Kwik zegt Tesink vergiftigt het centraal zenuwstelsel, doordat het zich daarin ophoopt. Voorts is vastgesteld, dat het kwik een mutageen effect heeft: de dragers van erfelijke eigenschappen gaan breuken vertonen, waardoor de nakomelingen (wat) afwijkend kunnen zijn. Het kwik kan bij zonder gemakkelijk overgaan in de ongeboren vrucht. Tesink refereert eraan, dat het TNO Delft in 1971 een uitvoerig rapport heeft gepubliceerd over milieuverontreiniging bij kwik en kwikverbindingen. En in 1973 een onderzoek inzake de methylering van kwik in 't natuurlijke milieu, waaruit is gebleken, dat omzetting van anorganische kwik in methyl- kwik door bacteriën en schim mels plaatsvindt zowel in een zuurstofarme als een zuurstofrij ke omgeving. Tesink: „Dat bete kent, dat wanneer anorganische kwikverbindingen afkomstig uit fabrieken op de omgeving neers laan het niet denkbeeldig is, dat ter plaatse zeer giftige methyl- kwik wordt gevormd. Tesink: „We mogen bij de kwik- uitstoot dan ook wel zeer grote voorzichtigheid in acht nemen. En we mogen hopen, dat de ra- brieken procédés ontwikkelen, waardoor er geen kwik meer no dig is bij de produktie van vi nylchloride IR. W. DE BEUL IN VLISSINGEN IN VERBAND MET STRENGE EISEN KWIK-UITSTOOT VLISSINGEN Naar de mening van ir. W. de Beijl lid van provinciale waterstaat in Zeeland zal het voor Montedison bij vestiging in het Sloe als gevolg van de kwikuitstoot 'bijzon der moeilijk zijn de tweede fase te realiseren'- In die fase valt onder meer de produktie van polyvinylchlo ride. Op een voorlichtingsbijeenkomst van de WD in Vlissingen vijfen twintig bezoekers betoogde hij: „De eisen zullen bijzonder zwaar zijn. Men verwacht dat ook wel. De technische ontwikkeling staat echter ook niet stü en het z«u pas over een aantal jaren spelen. Er was bij ons echter de indruk, dat men bereid was en ook de technologische kennis had om aan de eisen te voldoen. Maar ze wari wei vager over dan over de eisen de eerste fase. De heer De Beijl en ir. A. Adriaansens directeur van de PPD in Zeeland betoogden als 'deskundigen' tijdens de vergadering onder meer. dat het een voordeel is, dat in dit geval zowel de overheid als h°t bedrijf van elkaar weten wat ze willen, nu er uitvoerig over allerlei (milieu)zaken is gepraat nog voor er grond is gekocht. Daarbij memoreerde ir. De Beijl, dat het in feite al een 'milieu-offer" is, dat Mon tedison vanwege de afstand tot de kern Nieuwdorp niet één terrein mag kopen, maar het bedrijf op twee ter reinen moef. opsplitsen. De heer De Beijl onderstreepte, dat ei voor een aantal verontreinigende stof fen wordt gewerkt met toelaatbare grenswaarden en dat er nog geen wettelijke normen zijn gesteld- „Als je "de normen wettelijk vastlegt, kun 'e er niet omheen, maar je kunt nu de grens zo laar mogelijk houden en ook proheren te bekijken wat er nog bene den die grens kan worden gedaan. Hij betoogde, dat de milieu-eisen moeten zitten tussen 'geen aantoonbare ecolo gische gevolgen' en 'geen schade toe brengen aan de menselijke gezond heid'. Doortrekken Ir. Adriaansens hield de bezoekers van de vergadering in een toelichting op Zeeman te water: ter observatie in ziekenhuis VLISSINGEN - Dinsdagavond is een opvarnnHf. van h°t mofor=chin TVÏons- su' (7594 brt) uit Ivoorkust te water gevi'rt Ho vj ,n. De man klaagde over pijn in zijn rug en zi.in henen. Hij is ner amb»1' nee overgebracht naar het Bethesda-Sint Josephziekenhuis te Vlissingen, waar hij ter observatie is opgenomen. De zeeman. J. K. viel omstreeks 19.40 uur dinsdagavond van de "Moossu' in het water van de binnenhaven te Vlissingen. Dat gebeurde toen de man bezig was de loopplank naar binnen te halen. de planologische aspecten ras 4 komst van Montedison voor, dat Z» land in het begin blij was mei tod» trievestigingen in het Sloe, „De llja, die toen op papier stond, moest daar, door wel worden doorgetrokken," n zei hij. „Als er een bestemminpplaj ligt en een bedrijf voldoet mo dt (bouw)eisen, kan een bouiwergimniiit niet worden geweigerd." De WD-statenleden C. van den Mei) den en mevrouw E. Maris-Koster p ven een nadere toelichting op standpunten, die zij ten aanzien va respectievelijk de economische en it milieutechnische aspecten in de staa naar voren hebben gebracht. DurtÉ onderstreepte mevrouw Maris, dc kwik en vinylchloride de sloffen die de meeste zorgen geven. ZIJ weten, dat er onderzoek wordt gak* om het gebruik van kwik te vel gen door plastics. De ondenoeöss naar schadelijke effecten van vinjt- chloride hebben er toe geleid - hield zij de bezoekers voor dit 4 normen voor uitstoot de ltetste px jaar drastisch omlaag zijn gegaan. verklaarde, dat Montedison mamai concentratie tot 5 deeltjes vinylchto de op een miljoen deeltjes lucht t« kan brengen en dat het bedrijf te volgens de verklaringen kan boa» aan de norm van 1 ppm. „We nxez zorgen. d„t de mensen zo nuiw? lijk worden blootgesteld aan dB stof", vond zij. Tijdens de discussie liet de heet aan sens nog weten, dat bi) de1*®" gingen in het Sloe tot nu to**ö procent Zeeuwen en veertig T1*® mensen van buiten de provinaf ken. Hij had met de heer De Ba* de heer Wisse van provinciale staat niet de dat Montedison veel buitenian» werknemers zal aantrekken. GOES In Zeeland is recente lijk in het Sloegebied een gem van lichte kwikvergiftihging hu vee waargenomen. De gezond' heidsdienst voor dieren in Go& heeft een onderzoek irigestem, waaruit bleek, dat in het aan een van de koeien versterkte hooi een hoeveelheid kwik bleek te zitten van 9,13 ppm. Toegestane concentratie zonder schadelijke werking is 0,03 ppm, aldus direc teur dr- J. Tesink van de gezond heidsdienst. De eigenaar dacht aanvankehjï aan een te hoge fiuoropname. Tesihk: „De voedselanalyses we zen uit, dat dit vermoeden steekhoudend was. Het biedend» de eigenaar ook hooi vta.enoct had aangevoerd". Hij verklaar* desgevraagd, dat het hooi ie kwikconcentratie zich voo deed niet uit het Sloegebied af komstig was-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 22