De 'zorgelijke vraagtekens' van dr. J. Tesink bij kwik- en vinylchloride-uitstoot „Kritisch zijn over effectieve arbeid in fruitteeltbedrijf" 'Samenleving mag zich best mei besluiten bedrijven bemoeien' Realisering fase twee Montedison zal moeilijk zijn De Staatsloterij maakt geschiedenis Al 250jaar NOG 'MARGES' VOOR HAVEN VLISSINGEN IN SLOE TESINKEN DE NEERSLAG Geval van lichte kwikvergiftiging )ij koe in Sloe 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 25 FEBRUARI 1076 L tFO J. SOEDECEBURE VOOR KRING ZEELAND EN WEST-NOORD-BRABANT VAN DE NFO TE KAPELLE: NKV-VOORZITTER W. SPll OP RAYONBIJEENKOMST IN TERNEUZEN: (ADVERTENTIE) IR. W. DE BEUL IN VLISSINGEN 'DICHTER PLANTEN OVERWEGEN' KAPELLE „Meer of minder effe- ciënt werken veroorzaakt 25 procent van «Ie verschillen in het bedrijtsresul- taat. Er is dus alle aanleiding om bijzonder kritisch te zijn ten aanzien van de- vraag ol' de arbeid In hel bedrijf wel efficient wordt aange wend. Temeer daar deze invloed dooi de snelle stijging van de arbeidskos ten elk jaar sterker wordt." Dat stelde de heerj. Goedegebure, LEI-medewerker gedetacheerd bij het Proefstation voor de fruitteelt te Wil- helminadorp. dinsdagavond voor de Kring Zeeland en West-Noord-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie (NFO), die in 'De Caisson' te Kapelle een algemene ledenvergade ring hield. De heer Goedegebure nield er een inleiding met als titel: 'Econo mische problemen op het fruitteeltbe drijf'. Hij stond voornamelijk stil bij de positie en de ontwikkeling van deze bedrijfstak in liet algemeen en de specifieke economische problematiek. Dieper ging hij in op een aantal onderwerpen, die momenteel voor de economie van de bedrijven van belang zijn. zoals de rentabiliteit in de fruit teelt, en de spreiding die daarin op treedt van bedrijf tot bedrijf, de kos tenontwikkeling de plantensystemen en investering voor de beplantingen en tenslotte de rassenkeuze bij appe len. Zijn inleiding lichtte de heer Goedegebure toe met cijfers en tabel len „Al in de Jaren '67 en '68", aldus de heer Goedegebure, '..waren de be drijfsresultaten in belangrijke mate aangepast als gevolg van de overpro duce en nu (seizoen '75-'76) acht jaar later, vragen we ons nog steeds af wanneer deze crisis voorbij zal zijn." De ontwikeling van de bedrijfs resultaten demonstreerde hij met een tabel, waarin opgenomen het gemid delde bedrijfsresultaat van 44 fruit- teeltbedrijven Daaruit concludeerde hij dat gemiddeld gezien de situatie is verbeterd: na een periode van con stant negatieve cijfers (1968 tot en met 1971) kwam men terecht in een periode waarin jaren met positieve uitkomsten (1972 en 1974) zich met negatieve jaren C73 en *75) afwissel den. Bij een diepgaand onderzoek naar de verschillen tussen de bedrij ven was een 5-tal factoren op de voorgrond getreden: niveau van de arbeidskosten per ha. de kg-opbrengst per ha. de beórijfsgroot.te, het sorti ment en de afzetmethode (tijdstip). Daaruit bleek dat de arbeidskosten, kg-opbrengst en bedrijfsgrootte stuk voor stuk voor een belangrijk deel van de spreiding in bedrijfsrsultaat verantwoordelijk te zijn. Ten aanzien van her- aspect van de kostenontwikkeling kwam de heer Goedegebure met de constatering dat in vergelijking met 10 jaar geleden de produktie is toegenomen bij duidelijk minder arbeidsuren. Over het effect van de rationalisatie zei hij dat deze VLISSINGEN Directeur ir. A- Adri- aanseus van de PPD in Zeeland heeft dinsdagavond op een voorlichtingsa vond over Montedison van de Wit afdeling Vlissingen laten weten, dat er *nog marges zitten' in de mogelijkhe den voor uitbreiding van de NV Ha ven van Vlissingen in het Sloegebied. Zoals bekend leeft bij de haven de vrees, dat de tweede fase van Monte dison de activiteiten van de NV Ha ven zal beperken Hij betoogde, dat Borsele en Vlissin gen elk hun gebied in het Sloe plano logisch aan het bekijken zijn. Borsele moet binnen een jaar met een nieuw bestemmingsplan komen en ook Vlis singen is bezig aan een aanvullend bestemmingsplan voor een gedeelte van het terrein, waar nu onder meer de tweede fase van Montedison is gesitueerd. Hij zei. dat de haven 'ook te verschui ven is'. Naar zijn mening is over de preciese situering overleg tussen de haven en Montedison gewenst. Hij dacht aan uitbreidingsmogelijkheden voor de haven in de richting van de Bijleveldhaven: ..Fx zie daar liever overslagactiviteiten dan Montedison." bo zei hij in antwoord op vragen uit de zaal na^r de mogelijkheden van de NV Haven. ..wier activiteiten voor Vlissingen bijzonder belangrijk zijn," zoals het werd geformuleerd. Slot oan pagina 1 lange termijn. De koeien zijn allang geslacht, voor de afwijkingen zichtbaar worden". Anders ligt dat bij de kwik- neerslag. Tesink..Een mens kan ge lukkig wel wat kwik verdragen. Maar de grens, die voor runderen geldt, is 0.03 ppm in het voedsel per kilo ge droogde stof. Dat moet, je eens vergelijken met fluor. Je kunt een koe een jaar lang 30 ppm fluor geven zonder dat er werkelijk schade lijke gevolgen optreden. Maar voor kwik geldt 0,03 ppm. Dat is duizend keer minder. Je eisen zullen dus bij zonder streng moeten zijn, er zal met grote voorzichtigheid moeten worden gekeken naar de kwikneerslag- Je mag hopen, dat de fabrieken een proces techniek vinden, waarbij kwik niet meer nodig is. Als vee meer dan 0.03 ppm kwik heeft dan zeg ik: de land bouw kan dat niet hebben. NNiet al leen vanwege de runderen, ook omdat er in de omgeving nog mensen met volkstuintjes wonen voor wie die grens ook geldt" TesinkMijn bezwaar tegen het rap port van de werkgroep is, dat het niet nader op een aantal gevaren ingaat. Dan krijg je Indianenverhalen. Het gaat er mij niet om een staat van alarm op te roepen. Maar men moet zich wel goed realiseren wat men wel en niet wete over vinylchloride bij- duidelijk is gedemonstreerd in de ar beidskosten. In die tien jaar tijd gin gen deze kosten omhoog van 6,18 naar f 14.50 per 100 kg. „Was de rationalisatie niet opgetreden dan zou den de arbeidskosten nu ongeveer het dubbele, ƒ29.- bedragen", aldus de heer Goedegebure. Volgens hem zal een van de grootste problemen voor de komende jaren de kostenontwikkeling zijn Knelpunten die daarbij dan naar voren zullen komen zijn de rente- en afschrijvings kosten en de arbeidskosten. De stij ging van de rente- en afschrijvingskos ten die in de laatste jaren zijn opge treden worden aldus de heer Goe degebure van 2 kanten veroor zaakt: enerzijds de hogere rentestand en hogere afschrijvingspercentages doordat de levensduur van de produk- tiemiddelen korter is geworden, aan de andere kant is een enorme stijging opgetreden van het geïnvesteerde ver mogen. ONDERNEMINGEN ZIJN NIET LANGER MEER 'EILANDJES' TERNEUZEN „Ondernemingen zijn geen eilandjes meer. ze functioneren niet autonoom maar in de samenle ving. Ze zullen bij hun besluiten dan ook rekening moeten houden met de effecten die ze op die samenleving hebben. Daarbij denk ik met name aan Investeringen die te maken heb ben met de werkgelegenheid en het milieu. De samenleving heeft het vol ste recht om zich met de ondernemin gen en hun investeringen te bemoeien. We zitten met een verpest milieu., met geluidshinder en met een groot werkgelegenheidsprobleem. Het blijkt wel dat de besluiien van de afzonder lijke ondernemingen niet tot de resul taten leiden die we zouden wensen." Dit zei dinsdagavond NKV-voorzitter W. Spit op een regionale NKV-bijeen- komst in hotel "Rotterdam' in Terneu- zen Hij lichtte daar het ontwerp programma 'Visie ter visie' van zijn vakverbond door. Volgens de heer Spits streeft het NKV naar een gede mocratiseerde samenleving van gelij kwaardige mensen, die in alles gelijke kanseii moeten krijgen. Hij wees erop, dat Nederland de ko mende jaren voor moeilijke proble men staat, omdat nu het verdelings- Wat betreft de plantensystemen merk te de heer Goedegebure op dat dich ter planten in de meeste gevallen moet worden overwogen. ,.De ten dens naar meer bomen per ha, die al tientallen jaren in de fruitteelt aanwe zig is. zal naar mijn mening ook in de toekomst doorgaan." Over de keuze van de rassen hield hij de grote schare aanwezigen voor, dat qua kg-opbrengst de Golden op de eerrste plaats zetelt met 39 ton per ha. De Tydeman komt op de laatste plaats met 20 ton per ha. Daartussen zetelen de James Grieve (33,5), Goudreinette (33), Winston (32), Cox Orange (27) en Benoni (24). Met behulp van de gemiddelde veilingprijs de geldelijke opbrengst berekend per ha, die uiteen loopt van 62 cent voor de Benoni tot 34 cent voor de James Grieeve, treden meteen verschillen op. Niet de Golden komt. dan op de eerste plaats maar de Winston. Achtereenvolgens komen Benoni, Golden, Goudreinette en Ja- vraagstuk aan de orde is. Ook de vakbeweging zal daarin een keuze moeten doen. .Moeten we denken aan de zwakkeren in de samenleving, bun voorzieningen op een redelijk niveau veilig stellen, of moeten we in de eerste plaats letten op bet loonzakje van de men sen die werken, waarbij de sociale voorzieningen achteraan bungelen? De vakbeweging zegt: we hebben ons in de eerste plaats iets aan te trekken van de sociaal zwakkeren. Als er geof ferd moet worden zal dat zo is ons principe dienen te gebeuren door de mensen die de sterkste schouders hebben," betoogde hij- Invloed De heer Spit herinnerde eraan, dat de vakbeweging in ons land zich altijd op het standpunt heeft gesteld dat haar verantwoordelijkheid niet mocht ophouden bij de bedrijven, maar dai ze te maken had met alle maatschap pelijke vraagstukken. .De vakbeweging zal in deze maat schappij moeten proberen om demo cratische kanalen open te leggen, in vloed uit te oefenen op de samenle ving. De leden zullen zich als volwas sen. verantwoordelijke mensen in die samenleving moeten bewegen, dat zijn ze aan zichzelf en de maatschaphdj verplicht.", zei hij. Ten aanzien van de democratisering van het. bedrijfsleven stelde de heer Spit zich op het standpunt, dat de mes Grieve Hoewel er uiteraard van bedrijf tot bedrijf verschillen kunnen zijn, kan worden geconcludeerd aldus de heer Goedegebure, dat. de laatste jaren de zomerrassen gemiddeld meer rendabel zijn. „Een en ander betekent dat naast rassen als Goudreinette. Cox en Golden, die zonder meer hoofdras sen moeten blijven, de aanplant van andere rassen niet, moet worden ver geten. We kunnen dan ook denken aan rassen als Karmijn, Disvoery of ande re." Aan het begin van de vergadering werden jaarverslagen en de rekening over '75 en begroting '76 aangenomen. Als lid in het bestuur werd gekozen de heer I. Luteijn (afdeling Walche ren). De heer J. A. Musters werd herbenoemd als lid van het hoofdbe stuur. Op uitvoerige wijze werd ver der afscheid genomen van de heer M J. Goud, die zich niet meer voor de functie van voorzitter herkiesbaar stelde. ondernemingsraad er in de eerste plaats moet zijn voor de werknemers Pas als zij in onderling overleg hun oordeel hebben bepaald, kan er op directieniveau worden gepraat. Naar het oordeel van het NKV zijn de ondernemers verantwoording schuldig aan htm personeel. Er zullen behoor lijke verslaggeving en overleg moeten zijn. Politiek De NKV-voorzitter stelde dinsdaga vond nadrukkelijk, de vakbeweging te beschouwen als een "politiek instru ment', dat de overheid onder druk mag zetten, wanneer ze vindt dat het om de belangen van de werknemers gaat. „We houden ons niet bezig met partij politiek, de politieke partijen moeten maar voor zichzelf opkomen. Wél ge ven we ons oordeel over het rege ringsbeleid en maken we duidelijk welk beleid ons wel of niet aanstaat- Dat geeft een indicatie naar welke regeringscombinatie onze symathie uitgaat. Die volgen we echter zeker niet slaafs. Als er. kritiek te leveren valt zullen we dat ook doen." De vergadering in Terneuzen was ée'n van de 28 bijeenkomsten over Visie ter visie' die het NKV in het land houdt. Het is de bedoeling dat de discussie over het ontwerp-program- ma eind dit of begin volgend jaar uitmondt in een definitieve versie. Antiek gestolen KLOETINGE In het Jachthuis in Kloetinge is het afgelopen weekeinde ingebroken. Er werden twintig antie ke stoelen, twee antieke tafels en één antieke kast gestolen. De daders zijn het Jachthuis binnengekomen door een raam open te schuiven. IN VERBAND MET STRENGE EISEN KWIK-UITSTOOT VLISSINGEN Naar de mening van ir. W. de Beijl lid van provinciale waterstaat in Zeeland zal het voor Montedison bij vestiging in het Sloe als gevolg van de kwikuitstoot "bijzon der moeilijk zijn de tweede fase le realiseren'- In die fase valt onder meer de produktie van polyvinylchlo- rïde. Op een voorlichtingsbijeenkomst van de WD in Vlissingen vijfen twintig bezoekers betoogde hij: ,De eisen zullen bijzonder zwaar zijn. Men verwacht dat ook weL De technische ontwikkeling staat echter ook niet stil en het zou pas over een aantal jaren spelen. Er was bij ons echter de indruk, dat men bereid was en ook de technologische kennis had om aan de eisen te voldoen. Maar ze waren er wel vager over dan over de eisen voor de eerste fase. De heer De Beijl en ir. A. Adriaansens directeur van de PPD in Zeeland betoogden als 'deskundigen' tijdens de vergadering onder meer, dat het een voordeel is. dat in dit geval zowel de overheid als het bedrijf van elkaar weten wat ze willen, nu er uitvoerig over allerlei (milieu)zaken is gepraat nog voor er grond is gekocht. Daarbij memoreerde ir. De Beijl, dat het in feite al een "milieu-offer' is. dat Mon tedison vanwege de afstand tot de kern Nieuwdorp niet één terrein mag kopen, maar het bedrijf op twee ter reinen moet opsplitsen. De heer De Beijl onderstreepte, dat ei voor een aantal verontreinigende stof fen wordt gewerkt met toelaatbare grenswaarden en dat er nog geen wettelijke normen zijn gesteld. „Als je de normen wettelijk vastlegt, kun ie er niet omheen, maar je kunt nu de grens zo laar mogelijk houden en ook proberen te bekijken wat er nog bene den die grens kan worden gedaan. Hij betoogde, dat de milieu-eisen moeten zitten tussen 'geen aantoonbare ecolo gische gevolgen' en 'geen schade toe brengen aan de menselijke gezond heid'. DooHrekken Ir. Adriaansens hield de bezoekers van de vergadering in een toelichting op Zeeman te water: ter observatie in ziekenhuis VLISSINGEN - Dinsdagavond is een opvic-onrlp van h"t motorschip TWoos- su' (7594 brt) uit Ivoorkust te water geraakt in de Vlissingse binnenhaven. De man klaagde over pijn in zijn rug en zijn benen. Hij is per ambulance overgebracht naar het Bethesda-Sint Josephziekenhuis te Vlissingen, waar hij ter observatie is opgenomen. De zeeman, J. K. viel omstreeks 19.40 uur dinsdagavond van de "Moossu' in hP' water van de binnenhaven te Vlissingen. Dat gebeurde toen de man bezig was de loopplank naar binnen te halen. de planologische aspecten van de komst van Montedison voor, dat Zee- land in het begin blij was met indns trievestigingen in het Sloe. „De lijn, die toen op papier stond, moest daar door wel worden doorgetrokken," zei hij. „Als er een bestemmingsplan ligt en een bedrijf voldoet aan de (bouw)eisen, kan een bouwvergunninf niet worden geweigerd." De WD-statenleden C. van der Mei) den en mevrouw E. Maris-Koster ga ven een nadere toelichting op de standpunten, die zij ten aanzien van respectievelijk de economische en de milieutechnische aspecten in de staten naar voren hebben gebracht. Daarbij onderstreepte mevrouw Maris, da: kwik en vinylchloride de stoffen zijn die de meeste zorgen geven- Zij lier weten, dat er onderzoek wordt gedaan om het gebruik van kwik te vervan gen door plastics. De onderzoeking» naar schadelijke effecten van vinyl chloride hebben er toe geleid 20 hield zij de bezoekers voor dat dn normen voor uitstoot de laatste pea: jaar drastisch omlaag zijn gegaan, verklaarde, dat Montedison maximal! concentratie tot 5 deeltjes vinylchkni de op een miljoen deeltjes lucht term kan brengen en dat hen bedrijf ziet volgens de verklaringen kan boude: aan de norm van 1 ppm. „We moet» zorgen, cL_-t de mensen zo min mop lijk worden blootgesteld aan des l stof", vond zij. Tijdens de discussie liet de heer Ad» aansens nog weten, dat bij de veS- gingen in het Sloe tot nu toe zerJ 1 procent Zeeuwen en veertig proest mensen van buiten de provincie w? ken. Hij had met de heer De Beijl a de heer Wisse van provinciale water staat niet de indruS dat Montedison veel buitenland» werknemers zal aantrekken. GOES In Zeeland is recente- I lijk in het Sloegebied een geval van lichte kwikvergiftihging bij vee waargenomen. De gezond heidsdienst voor dieren in Goes heeft een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat in het, aan een van de koeien versterkte hooi een hoeveelheid kwik bleek te zitten van 0,13 ppm. Toegestane concentratie zonder schadelijke werking is 0,03 ppm, aldus direc teur dr- J. Tesink van de gezond heidsdienst. De eigenaar dacht aanvankelijk aan een te hoge fluoropname. Tesink: ,De voedselanalyses we zen uit, dat dit vermoeden niet steekhoudend was. Het bleek, dat ie eigenaar ook hooi van elders had aangevoerd". Hij verklaarde desgevraagd, dat het hooi waarin de kwikconcentratie zich voor deed niet uit het Sloegebied af komstig was. 'VERONTRUST' DOOR STUDIE RECENTE PUBLICATIES 'VOORZICHTIGHEID ZEKER GEBODEN' GOES Nadat de gezondheids dienst voor dieren in Zeeland zich ongeveer tien jaar geleden intensief heeft beziggehouden met de uitstoot van fluor en de gevol gen daarvan voor het omringende landbouwgebied, is directeur dr. J. Tesink de laatste tijd in enkele andere problemen gedoken. De vragen namelijk rond de te ver wachten uitstoot van vinylchlori de en kwik als Hoechst een poly- vinylchloride-fabriek zal bouwen en als Montedison zich in het 51oe zal vestigen. Zijn bevindin gen bij het doornemen van een iautal recente publïkaties over deze onderwerpen hebben dr. .1. Tesink nogal 'verontrust' en heb ben aanleiding gegeven tot een aantal "zorgelijke vragen'. Tesink zet aan de hand van de in 1975 gepubliceerde artikelen van dr. J. J. Kok uit Arnhem en prof. R. L. Zielhuis uit Amster dam uiteen, dat polyvinylchlo- nde met name sinds de tweede wereldoorlog een veel gebruikt produkt is, als vervanger van rubber, die tussen 1940 en 1945 schaars werd. Hij zet het produk- tieproces uiteen: om vinylchlori de te maken, is chloor nodig, Dat wordt gemaakt door in een op lossing van keukenzout stroom te geleiden. Daarbij wordt het arnal- gaan-proces toegepast waarbij kwikkathoden worden gebruikt, (chloor-alkali-elektrolyse). Vanuit de elektrolyse-cellen komen gerin ge hoeveelheden kwik in de at mosfeer. Het vrijkomende chloor wordt gebruikt om vinylchloride te maken. Vanaf 1957 aldus Tesink zijn publikaties verschenen, waar in wordt gemeld, dat bij mensen die langere tijd in een vinylchlo ride fabriek werkten, huidveran- deringen, botveranderingen, milt vergroting, lever- en longafwijkin gen kunnen optreden. In 1973 heeft een Duitser (Jlihe) deze verschijnselen samengevat als "Vi- nylchloride-Krankheit'. In datzelf de jaar stelden arbeidsgeneeskun- iigen van de Goodrich-fabneken in de VS een biizonder soort lever kanker vast bij twee mensen die als reactor-schoonmakers in- Lntensief contact hadden gehad met vinylchloride. De stand van zaken aldus Tesink is zo. dat eind 1975 in totaal 28 gevallen zijn beschreven van personen met de- LANGDURIG „Het beeld van de vi- nylchloride-ziekte ontwikkelt zich bijzonder langzaam, et duurt ja ren voor de afwijkingen vastge steld kunnen worden." En. in ant woord op een vraag naar een wordt gezegd, dat bet Vrijwel zeker is, dat vinylchloride als een kankerverwekkende stof moet, worden beschouwd. ,Dat vind ik." zegt Tesink "nogal verontrus tende uitspraken Dan is een voorzichtig vestigingsbeleid gebo den en moet men zeer strenge normen hanteren." In dit- opzicht betoogt hij, dat de Nederlandse normen tot 1974 ëén deeltje vi nylchloride toestond op een mil joen delen lucht, 1 ppm of lager, terwijl een maximale concentra tie van 10 ppm werd toegestaan. Bij hogere concentraties moet men maskers dragen. Op het ogenblik is de maximale concen tratie 5 ppm, terwijl in Amerika met ingang van 1976 een maxima- te toelaatbaarheid van 1 ppm gelat. Bij grotere concentraties üjn maskers en beschermende kleding verplicht. KWIK DR. TESINK recente samenvatting van een on derzoek naar vinylchloride in Ne derland: „Het kan zijn. dat bij mensen, die tien jaar in een vi- nylchloridefabriek werken tijdens een onderzoek niets blijkt. Men moet mét de mogelijkheid reke ning houden, dat afwijkingen pas op zeer lange termijn zichtbaar zijn. Een feit is, dat men nog geen inzicht heeft in de wijze waarop de blootstelling aan vi nylchloride aanleiding kan geven tot het optreden van de vinyl- chloride-ziekte en tumorvorming. De hoeveelheid van de concentra tie is niet bekend." In dit verband wijst hij ook op een van de conclusies in het in het Tijdschrift- voor de sociale geneeskunde gepubliceerde artike len van dr. J. J. Kolk, waarin Dan is er de mogelijkheid van kwikuitstoot bij de produktie van polyvinylchloride- Kwik zegt Tesink is voor zover nu be kend een het levende organisme vijandige stof. Het lichaam kan met kwik niets doen. Kwik komt alleen op sommige plaatsen van de aarde Spanje, Roemenië, Rusland in zodanige hoeveelhe den voor, dat het gewonnen kan worden. Het normale kwikgehalte van de bodem ligt op 0,01 tot 0,09 gram per ton grond. In op pervlaktewater is het ongeveer 0,00003 milligram per liter, in regenwater 0,00005 milligram per liter „Het is dus vrijwel te ver waarlozen," aldus Tesink. Toepassing vindt kwik onder meer in de pulp- en papierindus trie, in de kledingindustrie en tot voor kort het is nu verboden als ontsmettingsmiddel bij het doden van schimmels in zaaiza den in de landbouw. Pure kwik aldus Tesink is als zodanig niet gevaarlijk voor de mens. Men moet onderscheid maken in anorganische kwik (kwikchloride kwik-sulfaat) en organische kwik- verbindingen (met name methyl- kwik). Runderen en schapen zijn zegt Tesink bijzonder ge voelig voor anorganische kwik verbindingen. De organische kwikverbindingen en met name -giethylkwik hebben een 'uiterma- MINIM AT A-ZIEKTE- Hij wijst erop, dat. tussen 1956 en 1966 in Japan aan de zoge naamde Minimata-ziekte ongeveer tweehonderd mensen stierven en een veelvoud is gaan lijden aan een chronische kwikvergiftiging, die werd veroorzaakt door het methyl-kwik. Tesink haalt in dit verband op, dat de oorzaak was, dat fabrieken anorganische kwik verbindingen m de Minimata-baai loosden. Dit anorganische kwik werd aldus Tesink door bacteriën en schimmels omgezet in methyl-kwïk. De vissen en schaaldieren aten het plankton dat met dit methyl-kwik beladen was. waarna dit werd opgeslagen in deze vissen en schaaldieren De mensen, die ze aten. kregen zo methyl-kwik in hun lichaam met alle gevolgen van dien. Kwik zegt Tesink vergiftigt het centraal zenuwstelsel, doordat het zich daarin ophoopt. Voorts is vastgesteld, dat het kwik een mutageen effect heeft: de dragers van erfelijke eigenschappen gaan breuken vertonen, waardoor de nakomelingen (wat) afwijkend kunnen zijn. Het kwik kan bij zonder gemakkelijk overgaan in de ongeboren vrucht, Tesink refereert eraan, dat het TNO Delft in 1971 een uitvoerig rapport heeft gepubliceerd over milieuverontreiniging bij kwik en kwikverbindingen. En in 1973 een onderzoek inzake de methylertng van kwik in 't natuurlijke milieu, waaruit is gebleken, dat omzetting van anorganische kwik in methyl- kwik door bacteriën en schim mels plaatsvindt zowel in een zuurstofarme als een zuurstofrij ke omgeving. Tesink: ,Dat bete kent, dat wanneer anorganische kwikverbindingen afkomstig uit fabrieken op de omgeving neers laan bet niet denkbeeldig is, dat ter plaatse zeer giftige methyl- kwik wordt gevormd. Tesink: „We mogen bij de kwik uitstoot dan ook wel zeer grote voorzichtigheid in acht nemen. En we mogen hopen, dat de fa brieken procédés ontwikkelen, waardoor er geen kwik meer no dig is bij de produktie van vi nylchloride

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 18