ASEAN-topconferentie op Bali EEG-MINISTERS VEROORDELEN ELKE INMENGING IN ANGOLA „Stabilisering van overheidsuitgaven is onmogelijk" Herstructurerings nota mhno-mspo Helft Surinamers wil terugkeren Van Doom komt met 4 nota's ANWB en KNAC: tegen de snorfiets Horeca bepaalt zelf 'hoogste tijd' Rotterdam helpt werklozen bij tijdsbesteding Bouwbond CNV: koopkracht modale werknemer nu al ondergraven ZWEEDSE REVISIE WETBOEK VAN STRAFRECHT OP SEXGEBIED 'GRENZEN REDUCTIEREGELING ZELFSTANDIGEN FORS OMHOOG' Vissersschip in moeilijkheden Werkgroep voor schoenindustrie Enquête onder Surinamers in Nederland Vrouw aangevallen door rat DINSDAG 24 FEBRUARI 1370 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BASIS VOOR AFRIKAANS BELEIP LUXEMBURG ANPDe negen landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap hebben maandag in Luxemburg de Cu baanse en Zuidafrikaanse inmenging in Angola, en pogingen van de Sowjet-Unie om in Afrika een invloedssfeer te vestigen, veroor deeld. Zonder Cuba, Zuid-Afrika, de Sowjet-Unie of *het communisme' met name te noemen, verklaarden de ministers van buitenlandse zaken na hun eendaagse vergadering over samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek dat zij 'elke buitenlandse mi litaire inmenging' in Angola veroordelen. Zij spraken de hoop uit dat hieraan 'spoedig' een einde komt. In wat als uitgangspunten voor een Afrikaans beleid kan worden be schouwd, verklaren de negen zich be reid tot samenwerking indien de Afri kaanse staten dit wensen. Zij verwer pen elk optreden van onverschillig welke staat dat beoogt een invloeds sfeer in Afrika te scheppen. Andere uitgangspunten zijn: Eerbied voor de onafhankelijkheid van alle Afrikaanse staten en hun recht om volledig souverein en zon- - steun voor het streven van de Or ganisatie voor Afrikaansé Eenheid om Afrikaanse samenwerking te be vorderen; - recht op zelfbeschikking en onaf hankelijkheid voor de volkeren van| Rhodesië en Namibië (zuidwest Afrika, en veroordeling van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Minister Van der Stoel sprak na af loop van de conferentie over 'een zeer evenwichtige verklaring', waarin zowel de pogingen van het communis me om in zuidelijk Afrika voet. aan de grond te krijgen, als de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, het blanke minder heidsbewind van Ian Smith in Rho desië, en de Zuidafrikaanse weigering, het volk van Namibië het recht op zelfbeschikking te verlenen, worden veroordeeld. Zowel de Zuidafrikaanse als de Cubaanse legers moeten 'tot de laatste soldaat' worden teruggetrok ken. aldus mr. Van der Stoel. Ook in de verklaring wordt gezegd dat "het volk van Angola zelf over zijn toekomst moet kunnen beslissen- DEN HAAG (ANP) Minister Van Doorn heeft de crm-commissie uit de tweede kamer meegedeeld dat hij nog dit jaar komt met vier nota's inzake kunst, toneel, de orkesten en het mu seumbeleid. Het ligt in de bedoeling de nota kunstbeleid rond 1 juni aan de kamer aan te bieden. Volgens een aan de commissie gezonden mededeling ge troost de minister zich grote inspan- l ning de nota's over het toneel- en ofkestenbestel rond 15 oktober gereed te hebben. Midden december volgt dan de nota over het te voeren mu seumbeleid. DEN HAAG (ANP) De ANWB en de KNAC hebben ernstige bezwaren tegen de invoering van de snorfiets. De organisaties hebben maandag laten weten dat de beslissing van de minis terraad van 20 februari om deze nieu we voertuigcategorie toe te staan in strijd is met het streven naa rrotere verkeersveiligheid. Op basis van wetenschappelijk onder zoek verwachten de organisaties dat e enkele honderden verkeersdoden en gewonden meer zullen vallen. ,X snorfiets wordt immers qua veiligheid dooi de SWOV op één lijn gesteld met de bromfiets". Daarnaast spelen ook andere factoren een rol bij het negatieve oordeel van de ANWB en KNAC over de snorfiets. Zij verwachten dat inpassing van een geheel nieuwe voertuigsoort het huidi ge toch al zo gevarieerde verkeers beeld nog gecompliceerder zal maken. „De snorfiets is vooral door zijn ge luid en stankhinder. niet op één lijn te plaatsen met een fiets. Vooral in natuur-, recreatie- en woongebieden, zal de snorfiets grote problemen ge ven. Ook met de gewone bromfiets is de snorfiets niet te vergelijken. Mede door zijn lage snelheid en geringe stabiliteit zullen dan ook extra con flicten ontstaan met het overige ge motoriseerde verkeer", aldus de orga nisaties. Eveneens vragen de ANWB en KNAC ach af waarom de helmdraagplicht voor de bereiders van de snorfiets niet is ingevoerd. Zij vrezen dat het gevaar ontstaat dat het dragen van e enhelm op de bromfiets in diskre diet wordt gebracht. Het zal niet duidelijk zijn waarom een bromfiet ser wel en een snorfietser geen helm moet dragen. Daarnaast vragen de organisaties zich af of het snelheids- verschil in de toekomst wel zo duide lijk zal zijn. De mogelijkheid tot het opvoeren van de snorfiets achten zij bepaald niet uitgesloten. ALKEMADE (ANP) De horeca- exploitanten in Alkemade mogen de komende zes maanden zelf het sluitingsuur van hun bedrijven be palen. De gemeenteraad van Alke made besloot maandagavond op praktische gronden die beslissing aan de exploitant over te laten. Dj het voorlopig met een proeftijd tan een half jaar. ANDRIESSEN IN DEBAT MET WIEGEL: (Vart onze parlementaire redactie ZEIST KVP-leider Andriessen acht het WD-voorstel om de rijks uitgaven met 0 in plaats van 1 procent te laten stijgen, niet te reali seren. „Een bezuiniging van 20 miljard is onmogelijk. De voorstellen die Wiegel doet zijn dan ook niet toereikend", aldus Andriessen tij dens een maandagavond in Zeist gehouden debat met de WD-voor- man. Volgens Wiegel is de situatie ten aan zien van de overheidsuitgaven nog somberder dan was gedacht. De uitga ven moeten daarom gestabiliseerd worden op nul procent, dat wil zeg gen alleen meegroeien met de algeme ne welvaartsstijging. Andriessen bleek het daarmee grondig oneens. Op grond van de jongste cijfers van het Centraal Plan Bureau is weliswaar duidelijk geworden dat met de 1 pro cent-norm van minister Duisenberg niet kan worden volstaan, maar de sprong naar nul procent is absoluut onhaalbaar", aldus Andriessen. Andriessen rekende voor dat voor een beperking van de extra uitgaven in de collectieve sector tot 1 procent tot 1930 al een bedrag van 10 miljard gulden nodig is. Als men ui gaat van een nul procents-norm is dat minstens het dubbele. Met de bezuinigingsvoor stellen die Wiegel nu doet, komt hij er bij lange na niet, zo zei Andries sen. Wiegel had onder meer voorgesteld de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind geleidelijk aan over de hele linie door te trekken. Ook zouden de bedragen, die nu nog bijvoorbeeld voor het tweede en vijf de kind verschillen, kunnen worden gelijkgetrokken. Daarnaast zou er een onderscheid moeten komen in de uit kering voor oudere studerende kinde ren en jonge kinderen, die nu eenmaal minder kosten, zo zei hij De bevriezing van de kinderbijslag leidde tot een duidelijke botsing tus sen Andriessen en Wiegel, een botsing die Andriessen zelfs tot. de uitspraak bracht dat Wiegel op dit punt blijk baar dichter bij het kabinet-Den Uyl staat dan de KVP. Volgens Andriessen is de uiterste omzichtigheid geboden ten aanzien van de kinderbijslag-ope ratie. Maar, zo stelde hij met veel nadruk: „Met de KVP is wel degelijk praten over wijziging van het huidige komende tijd intern bezien Als moge lijkheid noemde Wiegel, evenals An driessen loskoppeling van de sociale uitkeringen en de lonen. Dit zou drie a vier miljard kunnen besparen tegen 1980 en dat zou ons een eind op weg helpen, aldus Wiegel. Andriessen verklaarde dat zijns in ziens niet te ontkomen valt aan een andere indexering van de sociale uit- kerngen. inclusief de kinderbijslag. Maar als je dat rechtvaardig wilt doen, moet je zeer goed uitkijken, zo zei Andriessen. Wiegel merkte daaro ver op. dat de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind en kele jaren geleden óók geen stormen heeft losgemaakt. Daarom zei hij te menen dat het kabinet rustig door zou moeten gaan met een bevriezing in fasen. Wiegel constateerde dat hij en Andriessen het eens zijn dat de 1 procents-norm op zich te hoog is. Waar de extra bezuinigingen moeten worden gevonden, gaat de WD de ministers spreken de hoop uit dat. in1 het belang van een voorspoedige ont wikkeling, die betrekkingen van goed, nabuurschap tussen de betreffende Afrikaanse veronderstelt'. De ministers hadden overigens bijna! vier uur nodig om overeenstemming! te bereiken over de tekst van de ver-j klaring, hoewel zij reeds over een ont-| werp beschikten dat vorige week was; opgesteld door het zgn. 'comité poli tique' 'dat de ministersconferenties over Europese politieke samenwerking (eps) voorbereidt en bestaat uit de directeuren-generaal politieke zaken). Vooral de Franse minister van buiten landse zaken. Jean Sauvagnarques. ver zette zich tegen de opvattingen van de overigen. Maar ook de Deense minis ter leek niet geheel gelukkig met de gang van zaken: indien de Westeurope- se landen de MPLA in een eerder sta dium hadden geholpen, zou de door de MPLA uitgeroepen volksrepubliek An gola thans minder afhankelijk van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten zijn. Reeds ten tijde van de erkenning van deze volksrepubliek, vorige week. had den de meeste EEG-regeringen verkla ringen afgelegd waarin de buitenland se inmenging werd betreurd en werd aangedrongen op terugtrekking van de buitenlandse troepen. Het feit. dat Frankrijk en Nederland als eersten dinsdag de MPLA-regering erken den, en België en Luxemburg als laat- sten vrijdag is nauwelijks meer ter sprake gekomen. In beginsel zijn de negen ministers overeengekomen, enkele honderddui zenden dollars uit te trekken voor stu dies van projecten die zouden kunnen worden uitgevoerd in het kader van de Euro-arabische dialoog, zoals ha venwerken. communicatieprojecten, het drukken van Arabische boeken etc. ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam, dat in een jaar zijn aantal werklozen zag stijgen van 8.000 tot 14.000, wil al het mogelijke doen om deze mensen te helpen hun vele vrije tijd 'nuttig' besteden. UTRECHT (ANP) De bondsraad van de Hout cn bouwbond CNV meent dat het voornrroen van de regering om de koopkracht *an de modale werknemers dit jaar te hand haven reeds nu wordt ondergraven. De bondsraad komt tot dte ronritmte op grond van ren stroom van brieven van verontruste Jedrn van de bond die de afgelopen dagen zijn blnneng» Door het eveneens ontbreken van een reele inkomensstijging per 1 januari 1971 betekent een en ander dat do prijsstijging over de periode okt. 76- jan 76 van plm. 1 pet reeds nu ©en aantating van de koopkracht tot V» volg beeft. De nog volgende prijsstij gingen tot 1 Juli 76 zullen lelden UM een verdere dahng van de koopkracht, aldus de bondsraad. De bondsraad vraagt zeer dringend aan hét bondsbestuur van hot CNV Sn het komend centraal overleg inzake het beleid over de periode na 1 juü 1976 onverkort vast te houden aan de 'echte' nullijn, die ais uitgangspunt la gesteld van het te voeren beleid to 1976. In concreto betekent dit een prijs compensatie in juli 1976, die ertoe m e: leider, dat de inmiddels opgelo pen koopkracht vermindering wordt opgeheven. Volgende week in parlement STAATSSECRETARIS MERTENS: (Van onze redactie economie SNEEK De inkomens grenzen van de reductieregeling pre- j mieheffing volksverzekeringen voor zelfstandigen zullen fors wor den verhoogd. Binnenkort komen minister Boersma, staatssecre taris Mertens (sociale zaken) en staatssecretaris Van Rooyen (financiën) met maatregelen voor verruiming van deze grenzen, die sedert 1965 niet meer waren veranderd. Dit kondigde Mertens maandagavond aan in een spreekbeurt voor de kring Friesland van de R-k Boeren- en Tuindersbond. De nieuwe regeling zal verschillende! inkomensgrenzen hebben, die afhanke lijk zullen zijn van leeftijd en burger lijke staat. De staatssecretaris noem de enkele voorbeelden: de inkomens grenzen waaronder geen premie voor de volksverzekeringen wordt gelieven gaai per 1 januari j.l. omhoog f 2400 tot f 74Ó0 per jaar. Bij inkomens tussen de f2400 en f4020 per jaar was een langzaam oplopend gedeelte van de premie ver schuldigd, De nieuwe maatregel houdt ia dat de zogenaamde reductiestrgpk (Van onze correspondent) STOCKHOLM Over ongeveer een week zal het Zweedse minis terie van justitie een wetsvoor stel ter goedkeuring voorleggen aan het parlement, waardoor het openbaar wordt gemaakt. De belangrijkste punten zijn zelfs voor de Zweden nogal revolutio nair. Incest (bloedschande), zal niet meer strafbaar zijn. Hetgeen betekent dat ouders met hun kinderen of broers en zusters geslachtsgemeen schap kunnen hebben. Volgens dit op een vijf jaren lang durend onderzoek gebaseerde wetsvoorstel is de idee dat uit incestverhoudingen geboren kinde ren bijvoorbeeld imbeciel geboren zouden worden, zuivere nonsens. Bo vendien zo staat er in dit wetsvoor stel is het uitermate zeldzaam dat uit dergelijke verhoudingen kinderen wor den geboren. Men is daarom de mening toege daan dat bet begrip incest uit het wetboek van strafrecht dient te dwijnen. Er wordt op gewezen dat indien ouders van hun positie in de familie misbruik maken dit strafbaar dient te blijven. Wordt een kind onder de 18 jaar door een van de ouders gedwongen tot incestueuze handelin gen, dan blijft dit strafbaar. Ook datgene wat in de Zweedse jurisdictie heden nog wordt omschre ven als ontucht met minderjarigen blijft strafbaar, waarbij dit betrek king heeft op zowel natuurlijke als adoptieve ouders wanneer dwang wordt gebruikt. Het honderden pagina's tellende wetsvoorstel dat volgende week open baar zal worden gemaakt is geconcen treerd op drie belangrijke punten. Elke vorm van seksueel geweld zal strafbaar blijven, egaal of het fysiek geweld betreft, bedreiging, afpersing of het uitbuiten van een bepaalde situatie. Kinderen zullen te allen tijde be schermd moeten worden tegen seksue le handelingen die hen kunnen scha den. Een einde moet worden gemaakt aan de mogelijkheid vrouwen seksueel te misbruiken of te laten misbruiken om hierdoor geld te verdienen. Soute neurschap dient dus te verdwijnen, prostitutie wordt toegestaan. Dit wetsvoorstel, dat op z*n minst gezegd revolutionair kan worden ge noemd. zelfs naar liberale Zweedse normen, werd samengesteld door ju risten en specialisten op seksueel-me- disch gebied: Voorgesteld wordt dat het woord ontucht, en het begrip zonde in hun geheel uit de Zweedse wetboeken ver dwijnen- Aangezien de kinderen tegenwoordig vroeger „rijp" zijn, zo voert men verder aan, dient de leeftijdsgrens woTdt verlegd naar inkomens tussen f 7400 en f 12.400 perjaar. Voor deze verhoging heeft de regering een extra bedrag van f 40 miljoen uitgetrokken. In zijn betoog sprak Mertens over de gToei, die de sociale verzekeringen in de afgelopen tientallen jaren door maakten. Hij illustreerde dit door een vergelijking van het aandeel in het nationaal inkomen van 1938 te verge lijken met 1976: achtereenvolgens 1,8 en 20,4 procent van het nationaal inkomen, oftewel in geld uitgedrukt f 90 miljoen tegen f 48 miljard. IJMUIDEN (ANP) Het Nederlandse vissersschip Scheveningen 171 is maan dagmorgen in een zware storm ter hoogte van het Noorse Stavanger in moeilijkheden geraakt. Bij windkracht 10 a 11 begon het schip water te ma ken. Later in de ochtend is de beman ning. die bestaat uit dertien koppen, door een helikopter van boord gehaald en overgebracht naar het Noorse Ber gen, waarop men geslachtsverkeer met el kaar mag hebben verlaagd te worden van 15 tot 14 jaar. Zaken zoals exhibitionisme zullen voortaan zolang geweld ontbreekt niet meer strafbaar zijn. Hoe men in Zwe den over het openbaar maken van dit wetsvoorstel zal reageren zal volgende week bekend worden. De Surinaamse oppositieleider Lachmon heeft zijn landgenoten in Nederland opgeroepen terug te ke ren- Lachmon zal de komende dagen in Nederland proberen contacten te leggen met politici om met hen te bespreken hoe de remigratie van in Nederland wonende Surinaam se landgenoten kan worden gesti muleerd De heer Lachmon kwam maandagmorgen in Nederland aan. Hij blijft ongeveer zes dagen. De politicus zei dal zijn reis naar Ne derland hoofdzakelijk veband houdt met zijn advocatenpraktijk maar dat hij daarnaast met politi ci wil spreken. Volgens de heer Lachmon moet de remigratie van Surinamers niet al leen een zaak zijn van de Neder landse en Surinaamse regering maar is er ook een taak weggelegd voor particuliere groeperingen zo als welzijnsstichtingen- EINDHOVEN (ANP) - Binnen een; maand zal een werkgroep het bedrijf schap voor de schoenindustrie advise-1 ren hoe het image van de Nederland se schoenindustrie verbeterd kan wor den. Dit heeft de heer O. Bender van de Unie BLHP maandagmiddag in Eindhoven bekend gemaakt. Staatssecretaris De Jong ontvouwt plannen: DEN HAAG In augustus van dit jaar wordt een begin ge maakt met de ontwikkeling van een nieuw middelbaar huishoud en nijverheidsonderwijs (mhno) en middelbaar sociaal-pedago gisch onderwijs (mspo). In 1980 worden de nieuwe opleidingen over de hele linie ingevoerd. Op 1 augustus wordt de opleiding inrichtingsassistente gewijzigd, de opleiding oriëntering verzor gende beroepen wordt op dezelfde datum beëindigd. DEN HAAG (ANP) Ongeveer de helft van de Surinamers in Nederland (52 procent) verwacht op kortere of langere termijn terug te keren naar Suriname. Dit blijkt uit een en quête gehouden door het bureau-Lagendijk voor markt- en opinie-onderzoek. Zo staat in de uitgaven Nieuw Suriname van de Surinaamse ambassade. Het onderzoek werd voornamelijk gehouden in de opvangcentra met hun specifieke problemen en onder de verspreid wonende landgenoten. Zowel onder de mensen in de opvangcentra als onder de verspreid wonenden, zijn Surinamers van vijftien jaar en ouder geënquêteerd. Wat betreft de laatste categorie zijn ongeveer 500 personen onder vraagd. Vijfenveertig procent van de nationale steekproef beschouwt het ver blijf hier als blijvend en 3 procent had nog geen mening. Verder bleek dat 44 procent van de verspreid wonenden hierheen waren gekomen met het oog op opleidingsmogelijkheden, 19 procent vanwege de werk gelegenheid en 13 procent om zich bij andere familieleden te voegen. In verband met raciale spanningen in Suriname was elf procent naar Nederland gekomen: bij de opvangcentra had 30 procent van de Surina mers Suriname om deze reden verlaten. Tenslotte vindt 77 procent van de ondervraagden in de nationale steek proef het zonder meer nodig zich aan te passen aan de Nederlandse leefgewoonten. Vijftien procent vindt het enigszins nodig en 5 procent Dit blijkt uit de beleidsnota ,.Her-| structurering mhno-mspo". die siaats-1 secretaris De Jong (onderwijs) maan dag aan de Tweede Kamer heeft aan geboden. De bestaande opleidingsmo gelijkheden zijn in hel algemeen te smal en te eenzijdig op één enkele functie gericht. J)e leerlingen hebben behoefte aan brede onderwijsmoge lijkheden en aan optimale doorstro mingskansen", aldus de nota. In 1974 volgden 36.600 leerlingen het mhno en 4463 het mspo. De herstructurering zal in eerste instantie uitmonden in de opleidin gen: tot verzorgende, voor beroepen in de sector van activiteiten-therapieën. voor assisterende beroepen in dej gezondheidssector. voor sociaal-agogische beroe pen, voor beroepen in de huishoud-tech- nische sector. voor beroepen in de textiele sec tor. en voor beroepen in de sector sport. De herstructurering is volgens staatssecretaris De Jong onder meer noodzakelijk om meer aandacht te kunnen geven aan de individuele leer ling. Leerlingen van de verschillende opleidingen moeten gelijke mogelijk heden krijgen voor hun persoonlijke; ontwikkeling en hun beroepsopleiding. De doelstellingen van het onderwijs en de opleidingsmogelijkheden moeten worden verruimd. Cirsnsdunr De cursusduur ran de nieuwe oplei dingen zal in het algemeen drie jaar worden. Mocht Wijken, dat een tme- jarige opleiding voldoende is. dan moet naast een driejarige opleiding ook een opleiding van twee jaar wor den ontwikkeld, aldus De Jong. In de opleidingen zullen stages worden op genomen. In principe moet Iedere leerling kunnen overstappen naar een hogere beroepsopleiding in het hoger huishoud- en nijverheidsonderwijs en het hoger sociaal-pedagogisch onder wijs. Bij volledige invoering van het nieu we onderwijs zal volgens de staatsse cretaris niet alleen de benaming, maar ook de inhoud van de vakken veranderen. ,J> bevoegdheden toot deze rakken zuilen geregeld moeten worden, zodra inhoud en niveau van elk vak duidelijk zijn bepaald", aldus de nota. Aan de docenten zal de mogelijkheid tot bijscholing worden geboden. Als blijkt, dat bij volledige invoering minder docenten nodig zul len zijn. zullen tijdig in het kader van het Georganiseerd Overleg regelingen worden getroffen om de nadelige go- volgen voor de betrokken docenten te ondervangen. Invoering Tussen nu en 1930 wordt de invoe- ring van de nieuwe opleidingen voor-1 bereid door middel van deel-, integra tie- en totaal-projecten. Een deelpro-] ject richt zich op de ontwikkeling van j één mhno-mspo-opleiding nieuwe stijl. In zo'n deelproject wordt bekeken, j welke inhoud een bepaalde opleiding moet krijgen. - Een integratie-project richt zich op de samensmelting van j verwante mhno-mspo-opleidingen nieu we stijï. verbonden aan dezelfde school, aan verschillende scholen of aan scholengemeenschappen mhno- mspo. Een totaal-project richt zich opi het samenbrengen van zoveel moge-I BRUSSEL (ANP) In het Belgische plaatsje Menen, dichtbij Kort rijk is zondag een vrouw aangevallen door een rat. Het gebeurde in een nieuw bouwwijk. De rat viel de op straat lopende vrouw vijf maal achtereen aan. ondanks het feit dant de vrouw met haar handtas het dier trachtte te verjagen. De vrouw werd zodanig gewond dat ze in een ziekenhuis opgenomen dien de te worden. De ra: bleek onder meer een ader ht haar voet óoorgebe- ten te hebben. De aanvallende rat droop pas af nadat op het hulpgeroep van de vrouw verscheidene voorbij gangers waren toegesneld. ECONOMISCHE SAMENWERKING PUNT VAN OVERLEG (Van onze correspondent) BALI Op Bali is maandag de ASEAN-topconferentie begonnen. De vijf presidenten en premiers, die drie dagen lang zullen onder handelen, vertegenwoordigen een bevolking van niet minder dan 230 miljoen zielen. Hoofdpunten van de agenda zijn de economi sche samenwerking en handelsbe trekkingen tussen de vijf landen Indonesië, Maleisië, Thailand, Singapore en de Filippijnen. De ASEAN-landen, die tot voor en kele jaren tot de meest welva rende onder de ontwikkelingslan den behoorden, staan nu voor tal van problemen. De prijzen van tin en rubber, belan i grijke exportproóukten voor Maleisië.] Indonesië en Thailand, zijn door de recessie gekelderd. De lage grondstof - fenprijzen hebben de economie van deze landen ernstig ontwricht. De veelbelovende Indonesische ontwikke-| lingsprojecten zijn bijna tot stilstand gekomen door ae vermindering in inkomsten uit olie-exporten naar Ja pan In Singapore en de Filippijnen is de situatie wat gunstiger geworden. Vooral Singapore, de mees: moderne en welvarende staat in Zuidoosi-Azië door handel en zeevaart bijna ne: zo afhankelijk van de wereldconjunc tuur als Nederland maakt goede vooruitgang nu de wereldhandel weer toeneemt Geschilpunten Maar er zijn ook tal van geschilpun ten tussen de vijf landen. Terwijl Singapore en de Filippijnen voorstan der zijn van vrijere handel en de ASEANfederatie tot een soort EEG willen maken, zijn grondstoöennjke landen zoals Indonesië en Maleisië i hierin minder geïnteresseerd. Zij wil-j len in de eerste plaats de invloed van .ASEAN gebruiken voor de stabilise-, ring van grondstoffenprij zen Wat ook het resultaat zal zijn, de] meeste waarnemers geloven dat dei topconferentie op Bali tot minder I wrijving en grotere samenwerking tussen de vijf landen zal leiden. Hoewel de ASEAN-landen hopen dat Zuidoost-Azië na de Bah-topcortferen- tie als een geneutraliseerde zone er kend zal worden, zie: het er niet naar uit dat deze vijf landen zich kunnen onttrekken aan de confrontatie tussen de grote wereldmachten. Zowel de staatshoofden van Maleisië. Thailand alsook Indonesië maken zich zorgen over het snel toemende aantal inci denten. veroorzaakt door communisti sche guerrilla's- Vooral in Thailand wordt de toestand zowel in het noord en als in het zuiden van het land steeds meer gespannen. HWsc/muiiflg Hoewel Indonesië nog geen last on dervindt van communistische infiltra ties. is het vooral president Suharto die beducht is voor de groeiende macht van de communistische rege ringen in Indochina na de terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Zuidoost-Azië. En hij waarschuwde er maandag voor dat goede relaties met China de landen niet veilig stelden voor de expansieve drang van Ha noi. Radio Hano: kwam ongeveer op hetzelfde mment met een felle tegen aanval op ce ASEAN conferentie en vooral op Indonesië Indonesië is de politieagent voor de Verenigde Staten :r. Zuidoost-Azië. beweerde Hanoi. En Indonesië was de beste bondgenoot van Amerika, die van ASEAN een reactionair bondgenootschap wflde maken. Radio Peking anderzijds prees de ASEAN-topconferentie en zei dat de ASEAN-landen vastbesloten zijn ach niet meer te laten uitbuiten door oude en nieuwe koloniale machten- Met nieuwe kolonialisten bedoelt Pe king zonder twijfel de Sowjet- Uche.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9