F. C. Hanse bij afscheid ere lid ZLM Schouwen-Duiveland „Mosselzaad uit Grevelingen uitzetten in Oosterschelde" Nog geen geld voor recreatieproject voor gehandicapten Strooktracé langs de Sloeweg en rw 58 en door het noorden van Zuid-Beveland 10 RABO BANK HAAMSTEDE SCHONK GEMEENTE BIJ OPENING 1250,- Bewoners kregen uitleg over plan Dreischor-kom 'Wilhelmina' te Colijnsplaat huldigde twee jubilarissen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976 NA RUIM 40 JAAR SECRETARISSCHAP LOVENDE WOORDEN EN VEEL CADEAUS ZIERIKZEE Niet zonder weemoed heeft secretaris F. C. Hanse van de kring Schouwen Duiveland van de ZLM vrijdagmiddag afscheid geno men. Nu zich meer dan veertig jaar voor dc ZLM te Iielihen ingezet liet die organisatie hem ook niet zo maar De lieer Hanse werd benoemd tot erelid var. de kring Schouwen-Duive land en1 daarnaast waren er een fiets «m een stereo-Installatie van de kring, bloemen en fruitmanden van alle af delingen en vele honderden kwamen hem danken voor zijn werk. Wat de heer Hanse allemaal heeft gedaan bleek voor een deel uit de woorden van kring-voorzitter A. J. Ci. Doele- man, algemeen voorzitter ir. D. Lu teyn, van het oudste bestuurslid K. van Lange raad en uit de woorden van de scheldende secretaris zelf. De heer Hanse was 3!) jaar officieel secretaris van de ZLM-kring, maar ook drie jaar daarvoor nam hij het werk van zijn zieke vader, de toenma lige secretaris al uit handen. Daar naast deed hij nog meer. Hij was districtsbureauhouder van de provinci ale voedselcommissaris, secretaris- penningmeester van de onderlinge ha- gelverzekering, secretaris-penning meester van de onderlinge veeverzeke ring en hij werkte voor de onderlinge motorvoertuigenverzekenng van ZLM. Voorzitter Doeleman sprak dan ook vele woorden van waardering over de werklust, het inzicht en de vriend schap van do heer Hanse. die altijd alle vertrouwen heeft genoten. In al de jaren maakte hij heel wat moeilij ke en abnormale omstandigheden mee. De crisismaatregelen voor de oorlog, de oorlog zelf met de evacua tie. de tijden van distributie en inle- venngsplichi daarna en tenslotte de ramp in 1953, waarna hij heel wat werk. onder andere bij de herverkave ling, verzette. De ZLM en Hanse hoor den bij elkaar. Tijdens de vergadering vrijdag besloten de leden trouwens om ook een derde generatie Hanse met het secretariaat te belasten. Een neef van de nu scheidende secretaris, de heer M. Hanse te Zierikzee, werd met 91 van de 93 stemmen tot zijn opvolger gekozen. Verzekeringswerk en secretariaat zullen ook in deze secretaris gecombineerd 1. 'ven. Pijler Algemeen ZLM-voorzitter ir. Luteyn wees erop (lat de kring Schouwen- Duiveland misschien wel dc hechtste peiler en zeker een van de best geor ganiseerde kringen in dc organisatie is. Dat is voor een groot deel te danken aan het werk van de secreta ris. De heer Luteyn had in de notulen HAAMSTEDE Burgemeester H- Everwijn van Weslerscliouwen mocht vrijdagmiddag aan één van de loket ten van de Rabo bank 'Schouwen' te Haamstede een cheque van 1250,- in ontvangst nemen, te besteden aan een goed doel- Dc cheque werd hem o handigd door de kantoorhouder, de heer I.. Louwerse. Deze handeling vormde tevens de officiële openingsce remonie van het gemoderniseerde uitgebreide bankgebouw te Haamste de. Even voordien had de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Everw van der Bout. bij het betreden van de hal van de bank uit handen van een medewerkster van de bank mevrouw M. Rademaker-Steur. een boeket bloe men gekregen. Na de officiële ope ningshandeling kregen de aanwezigen- de gelegenheid om het gebouw te bezichtigen. Het voormalige woonge deelte is nu geheel bij de bank getrok ken en de zolder is archief geworden. Vervolgens begaf het gezelschap zich n3ar hotel "Het Grote Zwijn' te Burgh. waar de voorzitter van de bank. de heer K J. K- van de Slikke. iedereen welkom heette en het een en ander vertelde over het. ontstaan van de bank. Zo wees hij er op. dat de bank in 1961 nog een streng agrarisch karakter had. maar de recreatie deed zich gelden na de voltooiing van de dammen en de Zeelandbrug, waardoor de bank steeds meer werk te doen kreeg. De heer Van de Slikke besloot met een woord van dank tot allen die aan de totstandkoming van de gemo derniseerde bank hi dden meegewerkt. Burgemeester Everwijn dankte voor DREISCHOR Vijdagavond werd voor de bewoners van Dreischor een hoorzitting gehouden over liet ont- werp-beslemmingspliin Dreischor-kom. waarvoor honderd mensen naar de win ter kerk waren gekomen, om hun zegje te doen. In zijn openingswoord zei burgemeester A. P. Schouwenaar, dat in dit plan rekening wordt gehou den met wat van groot belang is voor het leven en wonen in dit dorp. Het. is juist daarom met. grote zorg-.1 vuldigheid tot stand gekomen. Niet alleen het gemeentebestuur heeft er' veel aandacht aan besteed, ook de ste debouwkundigen hebben deze zaak ernstig bestudeerd, a dus de burse-een zestal nummers ten gehore afge- het. geldbedrag. Over de bestemming zou hij nog even moeten nadenken. Hij complimenteerde het bestuur van de bank me; het mooie gebouw en verklaarde hei pand nogmaals voor geopend De volgende spreker was districtsdirecteur A. P- Klootwijk, die ender meer opmerkte, dat de Rabo bank steeds meer de kant op gaat van een handelsbank. Mede namens de hoofddirectie van de centrale bank in Utrecht bracht hij zijn gelukwensen over. De heer C- van Rumpt uit Stad aan het Haringvliet, voorzitter van de kring, zei onder meer dat geld en goede raad bijzonder belangrijk zijn bij de Rabo-bank. Hij feliciteerde het bestuur met het 'voortreffelijke' bouw. De architect, de heer P Tieleman. bood een oude plaat van Haamstede en omgeving aan en de heer H. J- A. Blom. voormalig kassier, gaf in dichtvorm zijn visie op het nieuwe bankgebouw. De laatste spre ker was de heer E- Hop, directeur van de Rabo-bank 'Schouwen'. Tot vijf uur was er vrijdagmiddag de gelegen heid om het nieuwe bankgebouw te bekijken. COLIJNSPLAAT Tijdens de jaar lijkse uitvoering van de brassband 'Wilhelmina' in het dorpshuis te Co lijnsplaat ontvingen de heren II- M- de Regt en M. Koster beiden 40 jaar lid van de band, de gouden IvNF-speld uit handen van voorzitter J. A- Pou- wer. Hij feliciteerde hen namens be stuur en leden en prees hun grote inzet v-oor de vereniging. De heer Pouwer had uitgerekend, dat ze per man door ongeveer 4 uur oefenen per dag 8000 uren of te wel een jaar lang 24 uur per dag hebben gespeeld. De echtgenoten van beide heren werden bij de huldiging betrok ken en kregen een bloemetje aangebo den. Aan het begin van de avond sprak de voorzitter een openingswoord. Hij heette met name de ere-leden van de vereniging, de heer A. Welleman, als afgevaardigde van de gemeente en de heer B. de Looff namens de zustervere niging in Kortgene welkom De brass band 'Wilhelmina' onder leiding van dirigent M. Steketee. bracht daarna ontdekt, dat de heer Hanse al in 1928 begon met werkzaamheden voor de ZLM. Toen door het meehelpen orga-| niseren van een landbouwtentoonstel ling. Ook al is het niet de gewoonte van het hoofdbestuur om cadeaus uil te delen, in dit geval had men toch een uitzondering gemaakt gezien de lange en vruchtbare staat van dienst van de heer Hanse. Hij kreeg heer Luteyn een fikse doos drank aangeboden. Als oudste bestuurslid spni de heer Van Langeraad uit Dreischor. Hij haalde een schat aan' oude herinneringen op en hij wist zelfs te vertellen, dat de heer Hanse cl^l5msah0?lj0nfn w- Mallekootë deelde mee dal er een secretariaatswerk voor de ZLM hielp.' batig said0 js en dat ook clit laar zegde hem en zijn gezin dank. C. Burger 40 jaar lid van 'Ons Genoegen' - kreeg gouden KNF-speld KAPELLE Tijdens de ledenvergade ring van liet fanfarekorps 'Ons Genoe gen' in Kapcllc heeft de heer C- Burger de gouden speld van KNF ontvangen wegens zijn 40-jarig lid maatschap \an liet fanfarekorps. Voorzitter .1. Deddes overhandigde hem de onderscheiding en de daarbij behorende oorkonde. Uit het jaarverslag van secretaris J de Wijze bleek dat 'Ons Genoegen' in het afgelopen verenigingsjaar met drie leden is gegroeid- Penningmeester voor alles, namens alle afdelingen op Schouwen-Duiveland. Oude herinnerin-l gen werden ook opgehaald door de heer P. Koopman uit Haamstede,; waarna de heer Hanse zelf de inmid dels met vele honderden gevulde zaal van het 'Huis van Nassau' toesprak. Het meest getroffen, zo zei hij, was hij door het ere lidmaatschap, maar daarnaast, was hij ook erg ender de indruk van alle toespraken, bloemen en cadeaus. Hij sprak over de vele jaren, dat de naam Hanse aan het ZLM-werk was gekoppeld en gaf voorbeelden van het organisatiewerk vroeger en nu. Dank baar voor al het vertrouwen, dat in hem was gesteld zei hij te hopen, dat zijn neef hetzelfde vertrouwen ten deel zal rallen. .Kr is nog veel te doen", zei hij, de hoop uitsprekend dat de ZLM, waarvan hij met wee moed afscheid nam, veel zal bereiken met steun van de ieden. Steun zegde hij zelf toe aan zijn opvolger, waarna de heer Doeleman hem aanspoorde om evenals ere-lid dijkgraaf Geluk, voortaan toch de kringvergaderingen bij te blijven wonen. Hierna kwamen velen afscheid nemen van de secreta ris. Echtgenote, dochters en schoonzo nen deelden in de feestelijkheden rond dit afscheid. Comité 'Tafeltje Dekje' Zierikzee verzorgde in 1975 9804 maa'tüden ZIERIKZEE In opdracht van het; comité Tafeltje D«'-"-' te Zierikzee zijn er het afgeloppn jaar 9804 maal-! "C tijden bere'ri f 1914: 8256). Er naren I gemiddeld 31 deelncmr-; l°g"n 26 in 1974. De priis per mnal'iïd is m"dic 1975 verhoogd van ƒ4,50 tot ƒ5, Dat blijkt uil he' 5-0vei 1975 van het comité Tafeltje Dekje' Het. comité schrijft verd?- dat er wal de bijkomende kosten betreft een te kort van 135,05 staat genoteerd. Ta feltje Dekje' zal dan ook opnieuw een beroep doen op de kerken en de Zeeuwse Vrouwenraad. Voor h°t be zorgen van de maaltijden heeft de gemeente Zierikzee het comité voor dit jaar een subsidie van ƒ1.248,— toegezegd, In het jaaroverzicht wordt daarbij aangestipt dat daarmee ge poogd wordt de deelnemers aan de maaltijden alleen de werkelijke kos ten van de maaltijden te laten beta len. Het jaaroverzicht maakt verder nog melding van het afscheid van de heer Verhoeven die jarenlang in samenwer king met het comité de maaltijden in hotel Tan Oppen verzorgde. Tafeltje Dekje' spreekt de hoop uit dat de samenwerking met de nieuwe exploi tant. Klos even prettig zal verlo pen. batig saldo is en dat ook dit jaar weer een oud ijzer-actie zal worden gehouden ter versteviging van de kas. De vergadering besloot dit jaar in principe weer deel te nemen aan een concours en omstreeks mei een on derling solistenconcours te houden. Ook zal weer worden begonnen met de opleiding van een nieuwe jeugd groep. Bij de bestuursverkiezing werd secre taris De Wijze bij acclamatie herko zen, Tot nieuw jeugd-bestuurslid in de vacature Jaap Torenaar werd mejuf frouw Dieneke Schipper gekozen. Burgemeester Evers opende hotel-café. restaurant in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT Vrijdagavond heeft burgemeester P. J. Evers van Kortgene het bote-café-restaurant 'Zcelandia' te Colijnsplaat officieel heropend. De vierjarige Patrick van Boven overhandigde de burgemeester "en schaar waarmee hij door een lint door te knippen het hotel-restaurant opende. In zijn toespraak feliciteerde hij de nieuwe eigenaar, de heer Blauwblom- me en zijn compagnon, de heer Van der Wende en sprak de wens uit, dat het met 'Zeelandïa' goed mag gaan. Daarna werd een dronk uitgebracht. Notans Van Dissel uit Goes feliciteer de hen met een korte toespraak, waann hij hen een goede tijd toewen- VOORZITTER B. W. SCHUT TIJDENS JAARVERGADERING VISSERSVERENIGING 'HELPT ELKANDER', ZIERIKZEE: ONDANKS OPTIMISME TOCH ZORGEN OVER DE TOEKOMST VAN DE OOSTERSCHELDE ZIERIKZEE De mosselvissers wil len in het Grcvclingenbekken mossel zaad vangen en dat uitzetten in de Oosterschelde. De geschiktheid dat mosse'zaad wordt nog onderzocht en officieel is ook nog niet bekend of dit zal doorgaan. „Mocht het lukken, dan zal dat voor half maart moeten gebeuren", aldus de heer B. W. Schot, voorzitter van de vissersvereniging 'Helpt Elkander', vrijdagavond tijdens de jaarvergadering in het 'Huis Nassau' te Zierikzee. De mosselvissers hebben een jaar gehad. Hoewel de aanvoer iets minder was dan vorig jaar was de afname door de handel groter en kwam er ook beduidend minder bij het mosselfonds terecht Enkele cij fers: de aanvoer was 291.000 ton (vo rig jaar 329.000 ton), de aanvoer van de Wadden bedroeg 572.000 ton (vorig jaar 625.000 ton) en de afname door de handel bedroeg 826.000 ton (vorig jaar 818.000 ton). Dit jaar kwam er 1800 ton bij het mosselfonds terecht, tegen vorig jaar 135.000 ton. Ook de prijzen waren goed. De gemiddelde prijs steeg van 24,79 naar 32.69 gul den. Ondanks hun optimisme en vreugde maken de mosselvissers in Zierikzee zich wel zorgen over de toekomst van de Oosterschelde. Voorzatter Schot en Zevibel-voorzitter A. A. L. S. Lockefeer pleitten beiden voer een open Oosterschelde of een Oosterschelde met een afsluitbare dam. Voorzitter Schot sprak in dat verband over een zijden draadje waaraan het leven van de Oosterschel de hangt. Hij relativeerde de angst tijdens de laatste stormen en wees op de veiligheid van dijken op Deltahoog te De heer Schot vroeg zich af hoe het. mogelijk is. dat er nog iemand tegen een afsluitbare dam kan zijn. daarnaast wees hij ook op de ste. In de met bloemen feestelijk mogelijkheid van alleen dijks-verhogin- meester. Dit plan is bij herhaling de orde geweest in de commissie j Stads- en Dorpsvernieuwing, waarvan' onder anderen een aantal deskundigen' van verschillende ministeries deel uit- j maken. De heer J. Bolk van het stede bouwkundig bureau noemde in een korte toespraak dii een p'an van 'ac tie'. waarin verschillende bepalingen zijn opgenomen met he: behoud van' het uitgangspunt, namelijk, herstel I van de historische karakteristiek Er worden daarom terdege eisen gesteld, onder meer aan dak vorm'nc gevel doorbreking en gebruik van mate riaal. Na de tervisielegsrmg kunnen de inwoners bezwaren indienen bij de gemeente. Het plan is thans een mo mentopname met de mogelijkheid tot schuiven. Verschillende aanwezigen betreurden het d3t de schuren van de heer Vlieger gesloopt moeten worden voor de bouw van dertien woningen. Burgemeester Schouwenaar kreeg bij val, toen hij vertelde, dat het juist de leefhaarheid van Dreischor zal bevor deren. Aan de Welleweg aal een gesloten be bouwing komen. De heer A. Kool van1 de provinciale dienst volkshuisvesting ging nader in op de subsidies die ver kregen kunnen worden Dit kan oplo pen tot 35 pet. van 150 000 gulden. De nieuwe directeur van de woningbouw vereniging 'Beter Wonen', de heer A. van Doorn, stelrip, dat niet-bouwen be tekent: achteruitgang van de kernen Het bestemmingsplan is thans in een ontwerpfase. En door architect Pen ning zal straks een plan worden ont worpen voor 'Beter Wonen'. De archi tect zit momenteel vast aan "-en stukie beschermd dorpsgezicht. Door ver schillende aanwezigen werden vragen gesteld onder meer over de hinderwet, het dorpshuis, de leefhaarheid. de rooilijnen. dakhellingen en de rehabili tatie. Dokter J. I'. Braber loonde zich ver heugd over de gTote belangstelling. Burgemeester Schouwenaar gaf 'en- slotte noe ee-i ovp-richt vjm de houw van woningen in de verschillende ker nen- wisseld met een optreden van de drumband onder leiding van Janny Westerbeke- Na afloop van het muzi kale gedeelte werden er dia's ver toond over de toeristenweek en het ijsfeest. Er waren dia's waaraan een quiz verbonden was. Er werd een zaalverloting gehouden en bingo ge speeld- Tot slot was er een bal. dat verzorgd werd door de boerenkapel "De Dorsvlegels', ender leiding van boer Dirk. 'Crescendo gaf de iaarliikse uitvoering OOTKAPELLE De brassband "Cre- senclo' tc Onstkapelle gaf vrijdag avond liet jaarlijks concert in het vere nigingsgebouw. Voorzitter H. A. Schip- ■>er toonde zich tevreden over de belangstelling die voor het concert bestond. Hij heette welkom oiid-bur- gemeesier F. G. Sprenger van Dom- biirtr en diens echtgenote en wethou der B. Ockels namens het gemeentebe stuur van Domburg. 'Crescendo' voerde onder leiding van dirigent Piet Wisse 13 nummers uit. De band herhaalde het nummer 'Swin ging Safari' van Bert Knempfert, als toegift, Tussen de nummers door .verd de heer J. Willeboordse gehul digd wegeas zijn 25-jarig lidmaat schap van 'Crescendo' Voorzitter Schipper speldde hem het zilveren 'CNP-insigne op. Voor mevrouw Wi'le- 'ooordse waren er bloemen Dok-dirigent Piet Wisse werd gehul digd omdat hij 25 jaar dirigent van 'Cresendo is. Hem werd dank gezegd voor zijn grote inzet en zim streven om de brassband op steeeds hoger peil te brengen. De lieer Wisse kreeg een stereo-installatie aangeboden. Me vrouw Wisse kreeg bloemen. Na het concert was er nog een gezellig samen zijn in 'Zeelandia'. versierde zaal luisterde de heer Hoogesieger uit Goes de sfeer op met het spelen op zijn hammondorgel. Voor de gas:en stsod een geweldig koud 'onffet klaar. Hotel :fë-restau r. nt 'Ze?Iandia' basch:kt over een goe de hotelaccommodatie en een goede keuken In de toekom: heren Biauwblomme en Van der Wen de zich gaan toeleggen op visspeciali- teiten, speciale vleesschotels en toeris tenmenu's. DRS. H. EVERSDIJK SPREEKT 5 MAART IN TERNEUZEN TERNEUZEN Drs. II. Eversdijk, fractievoorzitter van liet CDA in de provinciale staten, spreek vrijdaga vond 5 maar in Terneuzen over de actuele politieke situatie. De heer Eversdijk doet dat tijdens de algemene ledenvergadering van de sta- tenrking Hulst van de CHU. De leden zullen zich verder bezighouden met enkele huishoudelijke zaken. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt, gehouden in hotel 'Rotter dam' Commissie Klaasesz Daarnaast vroeg de heer Lockefeer zich af of voorstanders van een dichte Oosterschelde de conc'usie van het rapport van de. commissie Klaasesz zijn vergeten. „Wat verstaat men on der Zeeland?" zo vroeg hij zich af. „Toch niet alleen een beveiligd gebied, maar toch ooit een provincie waarin visserij en milieu om behoud schreeu wen". Hij pleitte daarom voor een 'aan vaardbaar compromis, dat rust zal brengen in de bange Zeeuwse harten, maar dat ook andere waarden in ere laat. De financiële kanten mogen daar bij geen bezwaar zijn", vond hij. Veel vaker worden begrotingen van waterstaat, provincie en rijk over schreden. In dat geval mogen de fi nanciën ge?o wapen zijn om de Oos terschelde toch nog af te sluiten, een daad waarvan men later zeker spijt krijgt". De vereniging zal zich verder nog eens gaan verdiepen in de consequen ties van de rioolzuivering in Wester- schouwen. Zowel 'Zevibel' als Helpt Elkander' zullen het rapport van het waterschap hierover gaan bestuderen, „De visserij en Zevibel zouden eiger.- lijk vertegenwoordigd moeten zijn in de adviescommissie zuivering en be heer van de provincie", vond de heer Schot. „Da: is tot op heden niet gelukt. Een andere mogelijkheid is wellicht, een stein in het waterschap, dat de zuiveringstaak op zich heelt gekregen, maar waarin ook de visserij geen zeggenschap heeft. Het lijkt nu of men daar redeneert: „Als het over de dijk is, zijn wij er af", aldus df voorzitter, die er daarom voor pleitte," dat de visserij nauwlettend de plan-, nen rond riolering blijft volgen, zeker wanneer er een kans bestaat, dat de Oosterschelde open blijft. De heer Lockefeer gaf het ministerie van landbouw en visserij een pluinj voor het optreden in de kwestie vaa de rioleringslozing bij Westerschou. wen. De gemeente Westerschouwe» zal de lozing een stuk westelijker moeten laten geschieden in verbanj met de mosselpercelen in de buuri van het eerder geplande lozïngspunt. Het verenigingsjaar va,n 'Helpt Elkaii. der', zo bleek uit het jaarverslag van penningmeester J. Kouijzer, sluit ma een batig saldo van 420.99. Penning meester b.ouijzer, voorzitter Schot, ei bestuurslid C J. Schot werden i: bestuur herkozen, NA CRM LAAT OOK AVO-NEDERLAND PLAN BIJ mPHAARTSDUK VALLEN gen, die zeker ook afdoende zouden zijn. Hij waarschuwde voor een totale afsluiting, die niet alleen gevolgen heeft voor visserij en 'brood en beleg; voor duizend mensen' en Scheldewa- ter. maar ock voor de stranden eni duinen langs de kust. 'Diepe wonden' Bovendien vroeg hij zich af. wat de verhoging van de waterstand in de Westerschelde zal zijn als gevolg van de afsluiting. „Sociaal en menselijk zo zou totale afsluiting diepe wonden slaan", zei hij, „want onze visserij is onafscheidelijk en historisch ver groeid met deze provincie van zee en land". Hij noemde het 'diep treurig dat de strijd van de vissefs om een open Oosterschelde enkel schamper en ho nend 'bejegend wordt in de eigen pro vincie'. De heer Lockefeer las de brief voor, die hij namens Zevibel heeft gestuurd naar de minister-president, de minis ter van verkeer en waterstaat en een aantal kamerleden. Daarin pleit hij nogmaals voor het compromis van de afsluitbare dam, die veiligheid en be houd van visserij en ecologische waarden garandeert. Teruggrijpen op het Deltaplan van 1958 vond hij niet ALLE HOOP TOCH NOG NIET OPGEGEVEN WOLPHA ARTSDTJK De kans. dat de plannen voor een recreatieoord voor gehandicapten in het plan Schelpbnek bij Wolpbaartsdijk ve we- zenlijkt hunnen worden- is vrij klein geworden. AVO-Nederland (een vereni ging. die zich tot doel heeft gesteld te zorgen voor goede arbeids- en wel zijnsvoorzieningen ten behoeve van ininder-validen) zal waarschijnlijk geen geld in het project steken. Als eerder liet het ministerie van orm doorschemeren er weinig voor te voe len om het project te subsidiëren. Ondanks deze tegenvallers geven initi atiefnemer A. Schuit en wethouder J. P. Lindenbergh van Goes de moed nog niet op. Zij zullen naar andere mogelijkheden op zoek gaan om hét project alsnog te kunnen realiseren. Zoals bekend, voorziet het recreatie plan voor De Sc'nelphoek onder rneer in de bouw van zo'n zestig zomerwo ningen. Vanuit de vereniging 'gemeen schap Wolpnaartsdijk' werd het idee gelanceerd om de helft van die bunga lows te bestemmen voor ge.-.andicapte vakantiegangers. De zaak werd aange kaart bij het ministerie van crm. Emd vorig jaar werd echter duidelijk, dat KEUZE GS OVER ONTWERPLEIDINGENSTROOK ZUID-BEVELAND KANAALKRUISINGEN BIJ H00FD0PZET BEPALEND GEWEEST MIDDELBURG Gedeputeerde s-i- ten van Zeeland hebben ten aanzien van het ontwerp voor een leidingen- strook door Zuid-Beveland in beginsel gekozen voor een strooktracé langs de Sloeweg en Rijksweg 58 en vanaf; het Kanaal door Zuid-Beveland tot I Noord-Brabant voor een strooktracé noordelijk door Zuid-Beveland Die keuze hebben gs gemaakt na afweging van de door de" 'werkgroep leidingenstrook Zuid-Beveland' gefor muleerde voor- en nadelen uit Beveland doen gs, uit de doeken dat bij de Schelde-Rijnverbinding de aan wezigheid van de 150 kV-hoogspan- oingslijn benevens een aantal individu ele. gespreide, leidingkruisen de moge lijkheden voor een kruising ten zuiden van de bruggen op een aanvaardbare plaats sterk te beperken bleken. „Van meer betekenis was nog dat ten tijde van het ontwerpen van het racë de werkzaamheden aan. de Schelde-Rijn verbinding in een stadium waren dat werken voor de leidingkruising ten noorden van de verkeersbundel nog in het droge zouden kunnen worden uit gevoerd, hetgeen in technisch en fi nancieel opzicht aanzienlijke voorde len gaf. Een leidingen timnel is inmid dels direct ten noorden van de brug- aangetast bli: gen gerealiseerd", schrijven gs. plaatselijke afwijkingen door bijzon dere omstandigheden) met rijksweg 58 en Sloeweg. Gs: „Hierdoor wordt weliswaar enigszins afbreuk gedaan aan het uitgangspunt om een zo kort mogelijke route te kiezen maar de bundeling met genoemde'wegen wordt hier van grotere betekenis geacht. Met deze bundeling wordt ook bereikt dat in de in dit opzicht kwetsbare zak van Zuid-Beveland verdere landschap pelijke en natuurwetenschappelijke aantastingen nagenoeg kunnen worden voorkomen". Gs. laten verder weten dat het zuidwestelijke gedeelte van de Poel en bet hieraan grenzende klein schalige poldergebied met een aantal boomdijken door deze tracé-keuze on mogelijke trace's vanaf het kruispunt. Een kruising van het Kanaal door Vierwegen in westelijke richting- De leidingenstrook door Zuiü-Beve-j land takt af van de '.eidingenstraat Pernis-Moerdijk-Ant werpen op het punt in ae Caterspolder op Noordbra- banrs grondgebied, waar de genoemde leidingenstraat naar het Zuiden af buigt De strook eindigt op een punt ten westen van 's-Heerenhoek waar aangesloten wordt op de infrastruc tuurbundel rond het industriegebied Vlissingen-Oost (grens beheersgebied Havenschap Vlissiogen). Tussen deze punten is overal een strook van 100 meter breed aangehouden Bii het ont werpen van het tracé zijn als belang rijkste uitgangspunten aangehouden: zo kort mogelijke verbindingen tussen 'vaste' punten niet alleen om de kosten voor de leidinglegger te beperken, maar ook uit hoofde van -uimtebeslag: 'o veel mogelijk koppeling aan andere liniaire elementen, als wegen, dijken, watergangen, enz. Dat om de nieuwe doorsnijdingen tot een mini mum te beperken Be'de uitgangspunten zrijn toegepast voorzover andere belangen (natuurbe houd, landbouw la-dschap, bebouwin gen. obstakels) niet onevenredig zou den worden geschaad, laten gs. we ten Punten Wiehollenactie COLIJNSPLAAT De oliebollenactie in Colijnsplaat heeft 760 gulden opge bracht Deze verkoop werd gebonden ten bate van de restauratie van de hervormde kerk. Voor de hoofdopzet van het tracé zijn twee punten min of meer bepalend geweest: de kruisingen met de Schcl- de-Rijnverbind'ng en het Kanaal door Zuid-Beveland. In beide gevallen moest worden gekozen tussen een kanaalkruising ten noorden van de spoorlijn en de rijkswegen 58 en 258 en één (en zuiden hier-an Zuid-Beveland ten zuiden van de brug gen blees niet mogelijk in verband met de in de toekomst voorziene bouw van nieuwe sluizen bij Hans weert met bijbehorende kanaalverleg ging en -verbreding en eventuele zout- bestrijdingsbekkens ter plaatse, de bouw van de Vlaketunnel, de situering van de bebouwing en de begraafplaats van Sc'nore en de kruising van de 150 kV-lijn. „Derhalve is gekozen voor een kruising ten noorden van de bestaan de spoorbrug. Een kruising tussen de spoorbrug en het dorpje Vlake bleek niet wenselijk, omdat aldaar rekening moet worden gehouden met een nieu we spoorkruising, hetzij per brug, het zij per tunnel", aldus gs. Wat verder op in hun toelichting schrijven gs. dat de wenselijkheid om de natuurgebie den van de Kapelse en Yersekse Moer met te doorsnijden tot een kruising direct ten noorden van de bebouwing van Vlake heeft geleid. Een zuidelijk trace zou ruimtelijk gezien grote moeilijkheden hebben opgeleverd, want: de al gelegde leidingen hebben in het algemeen de gunstigste trace's in beslag genomen, deze trace's kunnen niet worden verbreed: er zijn minder duidelijke liniaire elementen aanwezig waarmee het tra cé van de strook gebundeld zou kun nen worden; waar zulk een bundeling al mogelijk lijkt is er dikwijls bebou wing aanwezig die het niet toelaat een 100 meter brede strook te reserve ren: op enkele punten bestaan proble j men in verband met bestaande en I aansluitingen op rijksweg Ten oosten Over net trar.e-gedeelre ten oosten van het Kanaal door Zuid-Beveland lichten gs. onder meer toe, dat het de voorkeur verdient het oorspronkelijk gekozen tracé te handhaven. Nog op Brabants grondgebied worden de spoorlijn eo rijksweg 258 gekruist: omdat deze trace's enigszins uit elk aar liggen zijn kruisingen op de gekozen plaats afzonderlijk, dus een voudiger, te realiseren. Verder weste lijk zou de kruising in één operatie moeten worden uitgevoerd; bovendien zijn dari twee extra kruisingen met de nieuwe rijksweg 58 nodig. Ten noor den van Krabbendijke sluit het tracé vervolgens nauw aan bij wegen dijken; bij Rilland is gekozen voor een tracé door de Eerste en Tweede Bathpolder; vanaf Krabbendijke wordt over enkele kilometers spoor dijk gevolgd (behoudens een plaatse lijke afwijking ten behoeve van de tweede waterkering, Kokse Dijk); bij Kruinin-gen werd (na uitvoerig onder zoek) gekozen voor een noordelijk tracé langs de oostelijke dijk van de Nieuw Olzendepolder en vandaar westwaarts naar de kruisingsplaats mei bet. Kanaal door 7—'J o--- Ten westen Voor het. tracégedeelie ten westen van In hun toelichting op het ontwerp het Kanaal door Zuid-Beveland voor een leidingenstrook door Zuid-I kozen voor een bundeling (behoudensI Na de kruising van het Kanaal door Zuid-Beveland dient het tracé verband met de ligging van Kapelle en Biezelinge, alsmede de ontwikke lingsmogelijkheden voor woon- en in dustriële bebouwing naar het zui den af te buigen. Na de kruising met de spoorlijn wordt over enige afstand rijksweg 258 gevolgd. Bij de Smokkel- hoek worden oude en nieuwe rijksweg gekruist. Gs. maken er gewag van dat westelijk van het kruispunt Vierwegen over een aanzienlijke afstand stringente bundeling met rijksweg 58 is toegei*ast.. De opritten naar de landbouwviaducten over rijksweg 58 bij Abbekinderen en ten oosten van Baarsdorp vormden 'obstakels' in het geschetste tracé. Er is gekozen voor een soort tussenoplossing om voorlo pig de leidingen individueel de oprit te laten kruisen. Eén van de voorde len is dat wordt ingespeeld op de mogelijkheid dat de strook niet ge heel vol zal raken zodat, geen onren dabel blijvende investeringen worden gedaan. Na de kruising met de Grote Dijk (ten zuiden van Baarsdorp» buigt het tracé weer naar het noorden tot aan de Rijksweg. Ten westen van de Grote Dijk ligt het tracé weer tegen rijksweg 58 aan tot aan het aansluitpunt met de Sloeweg. Vandaar uit wordt de Sloeweg gevolgd en via de goederenspoorlijn tot aan de grens van het industriegebied Vlissingen- Oost. Ten aanzien van de 'Alternatieve lei dingenstrook' wordt over een moge lijk zuidelijk Poeltracé door gs. ge steld. dat liet hoofdbezwaar tegen dit tracé is 'dat een element als een leidingenstrook planologisch niet goed past in dit gebied, gelet op het land schappelijk karakter van de zuidelijke Poel en de (zuid) westelijk hiervan gelegen kleinschalige polders'. Gs. merken op, dat in detail be schouwd het tracé echter in redelijke tot goede mate is gekoppeld aan we gen, dijken en watergangen. In dat tracé zijn in beginsel geen voorinves teringen in kunstwerken nodig. Over een mogelijk tracé ten noorden van rijksweg 58 zeggen gs. dat de voor- en nadelen van dit tracé zich moeilijk rechtstreeks laten vergelijken met-de voor- en nadelen van het tracé door de zuidelijke Poel. „Na weging van deze voor- en nadelen wordt om pla nologische en landschappelijke rede nen in beginsel aan het tracé langs rijlcsweg 58 cn Sloeweg zoals om schreven de voorkeur gegeven", aldus gs. Gs. mericen verder op, dat mits het totale tracé zorgvuldig is uitgezocht en mits ook de leidingen zorgvuldig in de strook hun plaats krijgen toegewe zen, een gemiddelde afstand tussen de leidingen onderling van ongeveer 5 meter kan worden aangehouden. Bij volledige uitvoering is dan ruimte voor 20 leidingen aanwezig. Gs. stellen zich voor het ontwerp gedurende een termijn van 2 maanden ter visie te leggen. Na vaststelling van een tracé ligt het In het voornemen van gs. om de - - crm geen financiële steun zal verle nen. Het ministerie huldigt het stand punt, dat aparte voorziienngen gehandicapten niet de aiiei'noogs* prioriteit verdienen. Het minister,c gaat er simpeiweg van uit. dat bij hè treffen van welke voorziening ook. terdege rekening gehouden most worden mei de gehandicapten. Landelijke actie Maar AVO-Nederland verscheen tec loneie. De vereniging viert in 1977 hgl vijftigjarig bestaan. In verband mei dat jubileum zal een grote landelijke inzamelingsactie worden gehouden. De opbrengst is bestemd voor de ontwil- keling van een recreaticproject voor gehandicapten. De suggestie voor een vakantieorf voor gehandicapten in het SchelpW plan kwam naast projecter. Spaarndam, Apeldoorn, Almelo tt, Emmeloord voor op een lijst a plannen, waarin AVO-Nederland k- rleuze mogelijkheden zag. Wolphaatu dijk zal naar alle waarschijnlijklieü afvallen, omdat het plan volgens AVO te klein van opzet is en bovendien te veel gericht is op de deagrecreatw, AVO-Nederland zoekt het weer in ds richting van de verblijfsrecreaiio. Een commissie, die zich bezig houd; met de voorbereiding van het van hti AVO-jubileumobject, is tot de slot», gekomen dat Emmeloord de mees» mogelijkheden biedt om ei' een vakaa tieoord voor gehandicapten te realist ren. Woensdag 10 maart zal een (una niem.) voorstel in die richting worde: behandeld door de ledenraad vas AVO-Nederland, Andere organisaties Wethouder Lindenbergh van Goes (hij behartigt de reoreatie-portefeuiUe) zd het te betreuren, dat Wolphaarlsdiji vermoedelijk door AVO-Nederland va het lijstje zal worden geschrapt De heer Lindenbergh verklaarde vrij dagavond desgevraagd, dat andere n- stanties benaderd zuilen moeten wo: den om alsnog ie proberen het plas van de grond te doen krijgen. „Omdat één organisatie het 1st afweten, hoeven we natuurlijk na: niet alle hoop te laten varen. Mar we zullen eerst de definitieve besii sing van AVO af moeten wachten voordat er verdere stappen onden» men kunnen worden". En voorzit:: A. Schuit van de vereniging 'dorpss meenschap Wolphaartsdijk': ..We en het plan beslist nog niet weg Iff zullen bekijken of we andere orgrt- Rode-Kruisleden kregen oorkonde POORTVLIET Tijdens de wekelig se oefenavond van het Rode Knc afdeling Tholen in het 'Ouwe Raai huus' te Poortvliet hebben vier lede: uit handen van het bestuurslid Van Maas uit Poorvliet een oorkonde on: vangen- Voor twintigjarig dienstver band waren dit plaatsvervangend C- lonnecommandat L. Niemandsverdriet uit Poortvliet, en reserve-plaatsvervan gend colonne-commandant Joh. van Hof uit Sint-Maarensdijk, de com mandante helpsters J. van der Schraaf-Hoek. Voor tienjarig dienst verband was er een oorkonde voor de heer L. Geuze uit Poortvliet. Bij het uitreiken feliciteerde de heer Van der Maas de onderscheiden leden nament het bestuur van de afdeling Tholen en dankte hen voor de vele vrije uren die ze voor het Rode Kruis op Tholen hebben opgeofferd en hoopte, dat ze nog lange tijd met hun werk dor zouden kunnen gaan. Cursus VVN in Zierikzee ZIERIKZEE De afdeling Zienxzee van Veilig Verkeer Nederland (VVN) start op 5 maart met een verkeerscur- sus- De cursus bestaat uit drie delen, namelijk verkeersheorie, pech on derweg en ehbo. De cursus wordt verspreid over zes dagen gegeven. Daarna volgt op 23 april een bijeen komst, waarop een medewerker van betrokken gemeentebesturen te iiet centraal bureau van veilig verkeer verzoeken het tracé van de leidingen-1 Nederlnd een discussieavond zal ver- strook in bestemmingsplannen te re- zorgen. De eerste bijeenkomst wordt gelen. I gehouden in hotel Van Oppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 38