PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC minikrant COMMISSIE-DONNER MAG ONDERZOEK UITBREIDEN VN-gezant naar Midden oosten m es* T Montedison mag van Zeeuwse staten in het industriegebied Sloe komen De Uyl: bijvoorbeeld tot KLM-zaak Ministerraad eens over 'snorfiets9 Mogelijk extra-maatregelen ter bestrijding werkloosheid iM T LENTE OP PROEF vandaag in ÉÉff? Dertig doden bij busongeval Mexico Haagse klingen Pas"na 9 219e jaargang no. 44 laterdag 21 februari 1976 Elke vrijdag In de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor advertentie* ZONDER WINSTOOGMERK. LONDEN: Een opgezette Afri kaanse olifant van anderhalve ton werd gisteren met een hijs kraan door het dak van een Lon- dense firma gelicht, om naar het 'Royal Scottish Museum' in Edin burgh gebracht te worden. Een ploeg van vier man heeft er acht maanden over gedaan om het beest, afkomstig uit Johannes burg, op te vullen met kippegaas en houtkrullen. DEN HAAG Premier Den Uyl vindt dat de onderzoekscommissie- Donner zich niet louter en alleen hoeft te richten op de rol van prins Bernhard in de Lockheed-affaire, maar dat de commissieleden ook andere Nederlandse belangen in deze zaak mogen onderzoeken. Als voorbeeld noemde Den Uyl vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie het verhaal dat Lockheed 25.000 dollar zou hebben betaald aan een hoge KLM-functionaris. Volgens de minister-president is het niet noodzakelijk dat de com missie voor deze doeleinden een nieuwe ruimere opdracht krijgt. „De commissie heeft van ons in vrijwel onbeperkte mate de vrijheid gekregen om zelf haar tijd in te delen", zei Den Uyl. Over de vorderingen van de commissie was de premier zeer zwijgzaam. „Wij willen elke suggestie voorkomen dat de commissie beter thuis had kunnen blijven", gaf hij als antwoord op vragen over de moei lijkheden die het drietal ondervindt bij zijn naspeuringen. edewer- i het teken (Van onze Het weekeindt van zachte lucht blijven staan, aangevoerd met een zwakke zuide lijke wind uit Frankrijk Evenals donderdag, v:erd ook vrijdagmid dag in oostelijk Brabant 14 gra den gemeten. Een hogedrukcentrum blijft ac tief boven Rusland, en depressie* zijn er boven de oceaan, maar zij komen met hun storingsfronten niet verder dan de Golf tan Bis- caje en Ierland. Hierdoor is er voor het begin van de volgende week geen neerslag ie verwach ten. Af en toe is er evigc bewol king. maar er zijn ook flinke zonnige perioden met een boven normale temperatuur in de mid dag. Van een voorspelde strenge vorstperiode in de tweede helft van februari, door enkele ama teurs gedaan, komt niets meer terechtKoning Winter heelt af scheid genomen, en volgend jaar zullen wij er graag weer een paar weken kennis mee ma ken. Montedison: de reeuwse weg m ij e Nood De nood is voor de Zeeuwse Off shore Combinatie op z'n hoogst, maai de salarissen kunnen nog een maand uitbetaald worden (pag. 2). Twee echtelijke drama's voor de rechtbank in Middelburg. Eisen van 7'/: en anderhalf jaar (pag. 7). Montedison in de staten van Zee land. Al dan niet een sociaal sta tuut als voorwaarde? (pag. 8). Nieuws uit Zeeland op pagi na^ 5,6,7,8,9,11. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 13. Opinie en achtergrond op pagina 4. Sport op pagina 23. Radio en tv op pagina 27. Beurs en financiën op pagi na 29. En in de Vernieuwbouw J. 17. Paul de Jonge had een ge sprek met de heer J. Te- vel, directeur van de wo- ningbouwverenigong 'Mid delburg', welke vereni ging op het. terrein rnn de 'vernieuiobouw' van oude re wooncomplexen reeds veel werk heeft verzet- Ko den Toonder (65) in Kloetinge heeft al een lang muzikaal leven achter de rug, maar is nog steeds dirigent van drie voor aanstaande Zeeuwse ama- teurblaasorkesten. Gerard C. van Loo ging eens met hem praten. Jobstijding Pag. 18- 'De enige tijding voor ar me landen is de jobstij ding bijdrage van A. F. M. C- Koopman in zijn ru briek 'Bewoonde Wereld'. Stemmen uit de Kerken; Korte Overdenking: Van en voor de draaitafel. Buitengewoon onderwijs Pag. 19. in Goes komt een school voor de Zeeuwse slechtho rende en spraakgebrekki- ge kinderen- Hans Warren bespreekt in zijn letterkundige kro niek gedichtenbundels. Een 18-jarig onderwijze resje uit Loon op Zand trok er per paard op uit om de route van de Kruis ridders te volgen. Muzikaal leven Pag. 21. Poppraet en denksporten MOGELIJKHEDEN VREDESGESPREK NAGAAN NEW YORK, JERUZALEM (RTR, AFP) Ondersecretaris-gene raal Roberto Guyer van de Verenigde Naties vertrekt maandag naar Israël, Egypte, Syrië en Jordanië. Hij gaat de vier regerin gen polsen over de mogelijkheid het vredesoverleg inzake het Midden-Oosten te hervatten. Guyer, een Argentijn, begint zijn rondreis in Israël. Verdere bijzonderheden over zijn reisschema zijn niet bekendgemaakt. Gyer is op het secretariaat-generaal belast met politieke kwesties en treedt op als persoonlijk gezant van secretaris-generaal Kurt Waldheim. Hij is reeds herhaaldelijk voor Wald heim in het Midden-Oosten op pad geweest. Israël-Jordanië De Israëlische premier, Yitzhak Ra bin, verklaarde gisteren dat 'de Israë lische regering het besluit had geno men onderhandelingen met Jordanië te beginnen om vrede te bereiken'. De premier richtte zich tot een comité van leiders van Amerikaanse joodse gemeenschappen dat thans in Jeruza lem bijeen is. „Ofschoon het Palestijn se vraagstuk niet de kern van het Israëlisch-Arabische conflict is, is het zeker dat er geen enkele vredesrege ling definitief gevonden zou kunnen worden als dat probleem niet opge lost zal zijn", aldus Rabin. Bij zijn terugkeer van een bezoek van elf dagen aan de Verenigde Staten verklaarde Israëlische premier op 6 februari dat de Verenigde Staten en Israël het er over eens waren dat er nieuwe vredesinitiatieven ten aanzien van Jordanië moeten komen. Presi dent Ford en andere Amerikaanse lei ders zijn het met Israël eens dat dit land moet trachten een akkoord met Jordanië te hereiken over de toe komst van de bezette westelijke Jor- daanoever. Op de Arabische topconferentie van eind 1974 in Rabat, werd de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO aa wezen als de enige vertegenwoordi ging van de Palestijnen, onder wie de ruim een half miljoen op de westelij ke oever van de Jordaan. Jordanië droeg toen de verantwoordelijkheid voor dat gebied over aan de PLO. Israëlische kringen achten het echter mogelijk dat Jordanië misschien zou proberen de macht in dit in de daagse oorlog van 1967 door Israël bezette Jordaanse gebied terug te krij gen. Maar of Israël met Jordanië alleen een overeenkomst over de wes telijke oever zal kunnen sluiten ach ten zij nog de vraag. De sectie economisch, administratief en ondernemersonderwijs ran de pro testants-christelijke onderwijsvakorga nisatie (pco) heeft besloten zich aan te sluiten bii het CNV. Dit heeft CNV- voorzitter Jan Lanser vrijdag in Noordbrabantse Fijnaart Zowel mei de Zwitserse als met de Amerikaanse regering onderhoudt het Nederlandse kabinet intensief contact. „Wij hebben alle vertrouwen dat de problemen uit de weg kunnen worden geruimd", zei Den Uyl. Mij onder streepte nogmaals dat de regering de commissie alle nodige steun zal geven. De commissie moet in Zwitser- land en Amerika alle medewerking krijgen die wet en rech daar toestaan, vond hij- Zeer voorzichtig was Den Uyl met een beoordeling van de rede die prins Bernhard drie weken geleden in Da- vos hield op een symposium van Eu ropese topmanagers, en waarin hij een vurig pleidooi hield voor het vrije ondernemerschap. Den Uyi erkende dat onlangs twee kamerleden contact hierover met hem hebben opgeno men. De volksvertegenwoordigers (de PvdA-leden Roethof en Franssen) zei den te overwegen over de rede van prins Bernhard schriftelijke vragen te stellen. De premier heeft toen laten weten dat niet opportuun en niet ter zake te vinden. „Ik wilde alles vermij den wat de sfeer rond het onderzoek zou kunnen vertroebelen", zei de mi nister-president vrijdag. Wat de beschuldiging tegen de KLM- functionarissen betreft zei de minis ter-president nog dat elk 'hard' bewijs voor het waarmaken van deze be- schuldingen ontbreekt. Volgens hem Ls er 'geen toereikende grond' voor instellen van een gerechtelijk voor onderzoek in deze zaak. Er is zo zei hij geen duidelijke aanleiding om er de officier van justitie op af te sturen. VVN: WEL VALHELM NODIG 'Van onze parlementaire redactie) DEN* HAAG De ministerraad is het vrijdag eens geworden over de wijzigingen van het reglement ver keersregels en verkeerstekens nu de invoering van de snorfiets een feit gaat worden. Het kabinetsberaad ging akkoord met de voorstellen van mi nister Westerterp (verkeer en water staat) om voor de snorfietsen een maximumsnelheid van 20 kilometer in te voeren. Een ander speet van snorfiets is, dat de berijders geen helm hoeven te dragen. VVN KLM (Zie slot pag. 3 kol. 1 Veilig Verkeer Nederland (WN) be treurt het, dat voor de berijders van de nieuwe snorfiets geen verplichting zal gelden tot het dragen van een valhelm, zo heeft de WN op het regeringsbesluit gereageerd. Het niet dragen van een valhelm, aldus WN, zal ondanks de lage snel heid van de snorfiets zeker invloed hebben op het aantal doden en gewon den onder de toekomstige snorfiet sers. Dit is gebleken uit een rapport dat de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) onlangs aan de minister van veri en waterstaat heeft uitgebracht. WN zegt dat het snelheidsverschil met gewone brommers onvoldoende grond oplevert om de srtorfie'ser var. de helmplicht te ontheffen. „Ook bij lage eigen snelheid kunnen ernstige ongelukken gebeuren. Dit laatste is, vooral van belang omdat, naar de] SWOV verwacht, het verkeersgedrag van de toekomstige snorfietser meer overeenkomst zal vertonen met het gedrag van de bromfietser dan met dat van de gewone fietser", aldus Veilig Verkeer. WN vreest ook. dat de helm nu bij bromfietsers meer in diskrediet zal komen. Daardoor zal de verplichting, die zo'r. gunstig effect heeft op de letselvatbaarheic bij bromfietsers, worden ontkracht, zo verwacht WN. MEXICOSTAD (AFP) In Mexico zijn donderdagavond 30 mensen omge komen en 50 gewond toen een auto bus in botsing kwam met een trein De chauffeur had geprobeerd de trein in te halen. Het ongeluk deed zich voor op 2.400 km ten noord-westen van de hoofd stad in de staat Sonora die aan de Verenigde Staten grenst. PREMIER DEN UYL: KABINET ZAL ZICH BERADEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad zal de komende maanden bekijken welke extra maatregelen kunnen worden genomen om de structurele werkloosheid verder terug te dringen. Deze maatregelen zouden moeten worden genomen naast de zogenaamde 1-procentsbezuinigin- gen, die tot 1980 tien miljard gulden moeten opleveren. Premier Den Uyl kondigde dit vrijdag aan op zijn wekelijkse persconferentie. De minister-president kwam tot zijn opmerkingen door een tussentijdse publikatie van het Centraal Plan Bu reau, waarin wordt voorspeld dat de economie zich de komende jaren aar dig za! herstellen, maar dat, bij onge wijzigd beleid, het aantal structurele werklozen minstens gelijk zal blijven. Den Uyl herinnerde aan de suggestie van de Engelse minister Healy om deze problematiek, die rich volgens Den Uyl in alle landen van de EEG voordoet, in Europees verband te be studeren. Verheugend vond de minister-presi dent het dat het CPB-rapport in 1980 *n daling van de-prijsstijgingen voor ziet en een tamelijk groot overschot op de Nederlandse betalingsbalans. Overigens merkte de premier op dat bij deze voorspellingen een groot voorbehoud moe- worden gemaakt, omdat de maatregelen die de regering in ue afgelopen jaren heeft genomen, nog niet helemaal zijn uitgewerkt- m ^3 en in de Zwui en PvdA afKi J. HuiJbmJ on In hc fjantlijn DRIE TEGENSTEMMERS: 2 PPR EN 1 PVDA HARDE EISEN AAN GS-COLLEGE MIDDELBURG Van de sta ten van Zeeland mag het Itali aanse petro-chemische concern Montedison er komen. Met drie stemmen tegen onderschreven ze vrijdag na een urenlang debat het standpunt van g.s. dat 'vestiging in het Sloegebied om economi sche redenen moet worden bevor derd en uit overwegingen van mi lieu en veiligheid verantwoord is'. De tegenstemmers waren de twee aanwezige PPR-ers Van Waterschoot en Van der Heide en van de PvdA mevrouw Vaas van Oven. Het 'groene licht' voor de eventuele vestiging kwam overigens pas nadat het college van gs van Zeeland zich liad vastgepind op een aantal harde eisen ran de staten. En die komen er dan op neer dat: Montedison de laatste basisindu strie in het Sloegebied zal zijn: Montedison niet met de produktie mag starten voor en aleer het bedrijf de benodigde vergunningen in huis heeft; Montedison strenge eisen op het gebied van milieubescherming veiligheid zullen worden opgelegd, met mogelijkheid deze bij te stel len als dit technisch mogelijk is: Montedison streng zal worden ge controleerd op de naleving van alle voorschriften; Montedison zal worden verzocht in een zo vroeg mogelijk stadium overleg te openen met de Neder landse vakbeweging over het te voeren sociaal beleid. de groengordel rond het Sloege bied met name ten aanzien van Nieuwdorp zo snel en zo uitge breid mogelijk zal worden uitge voerd: de planologische situatie zo snel mogelijk wettelijk via een bestem mingsplan zal worden vastgelegd. Het Montedisondebat in de staten van Zeeland over de rapporten van de adviesgroep van deskundigen duurde van 's morgens tien uur tot 's avonds half acht. Toch was het na verloop van enkele uren al duidelijk wat de uitkomst zou zijn. CDA, WD. SGP en GPV waren zonder meer positief. PvdA-wordvoerder P. J. Huijbrecht vatte de conclusie van rijn fractie als volgt samen: ..Gelet op de uitgebrachte adviezen m (bestuurlijke) voorne mens is het niet mogelijk uit een oogpunt ran volksgezondheid en mi lieuhygiëne volledig afwijzend tegen over een vestiging: van Montedison te staan. Het is niet mogelijk in het Zeeuwse een aparte milieuwetgeving te gaan hanteren." De PPR-fractie was vanaf het eerste moment vierkant tegen. Woordvoerder C. Th. A. van Waterschoot: „We moeten ons best doen om te voorkomen dat Montedi son zich in Zeeland vestigt". Mevrouw Vaas-van Oven verklaarde rich later om een zeer persoonlijke reden tegen de vestiging van het bedrijf. Met een motie "boven de markt' j dwong de PvdA-fractie van gs nog de I toezegging af dat. er zal worden aan ge-1 drongen op vroegtijdig overleg tussen Montedison en de vakbeweging over het sociaal beleid. Eerst wilde de PvdA eigenlijk een sociaal vestiglngs- statuut zoals dat ook ir. Rotterdam wordt gehanteerd. Maar later liet men die eis vallen. Veel nieuwe informatie werd er m dit Montedison-statendebat niet aan de al bekende feiter. toege voegd. Of het moest zijn de meöeöe-1 ling dat Montedison ook van plan is hij haar eventuele vestiging een rese- arch-laboratorium en een sub-hoofd kantoor voor de afnemers in Noord west-Europa te bouwen. (Meer nieuws over Montedison-aebai op pagina 8). J ■rd duid nd betreft een eventuele vestiging van dit bedrijf doorgang kan vinden. Weliswaar n)«*t zonder slag of stoot er werden her en der bedenkingen geuit en voor waarden opgesomd maar tijdens het PvdA betoog kwam niettemin vast te staan dat de staten in overgrote meerderheid niet tegen zouden rijn. De fractie van de PvdA waarvan tot op dat ogenblik de mening niet bekend was stelde rich namelijk uiterst be hoedzaam op: in het betoog van Huij- voor gedeputeerden te vinden om ook de socialisten mee tc krijgen. In het algemeen maakte de woordvoerder van het college daarvan een goed ko brulk, zodat het debat het duurde bijna de hele dag in de conclusie uitmondde, dat wat de staten betreft oen eventuele vestiging verantwoord is. Alleen de PPR-fractie nam een an der standpunt in. evenais mevrouw dr. Vaas-van Oven van de PvdA. Mei-rouw Vaas zette aan het slot van de discussie op haar eigen rusti ge manier haar zachte stem heeft soms een gedecideerde ondertoon dat zij tegen produktie van polyvinyl is. gelet op mogelijke schadelijke ge volgen zowel bij de produktie als bij het gebruik. Vandaar dat. zij zien niet kan verenigen met uitbreiding of stichting van dergelijke fabrieken. Dm was een duidelijke motivering. Gede puteerde Kaland zei deze opvatting te kunnen respecteren: hij was blij dat de afwijzende houding van mevrouw Vaas niet door politieke opvattingen •werd ingegeven. Mevrouw Vaas schud de daarop verwonderd het hoofd, voor haar was dat wél het geval. ..Nee. nee nep Kaland uit. hij wist zeker dat dit niet waar was. Een merkwaar dig debatje, gevoerd vanuit twee ver schillende achtergronden. Gedeputeer de Kaland maakt, zoals de meeste bo roepspolitici, kennelijk verschil tussen persoonlijke en partij-politieke opvat tingen en gaat er vanuit dat die niet bij voorbaat congruent hoeven te zijn. Voor mevrouw Vaas daarentegen is een dergelijke scheiding onmogelijk: zij bepaalt na uitvoerige studie en overweging, naar eer en geweten, haar standpunt, maar tegelijkertijd is dat voor haar een politieke keus. Vermoe delijk *was zij dan ook de mening toe gedaan dat haar hele fractie over deze kwestie had behoren te denken zoals zij deed. Haar afwijzende houding was zo gezien inderdaad een welover wogen politieke keus. nog het dichtst bij haar opvatting, zij het op iets andere gronden. In zijn maatschappij-beschouwing past geen Montedison in het Sloe: „We moeten niet op de oude manier doorgaan met deze vorm van industrialisatie en met de economische groei". Maar de ge deputeerde erkende tegelijkertijd dat ae discussie over de vraag hoe he'. dan allemaal wel moet, nog maar net op gang is gekomen. „We kunnen op de resultaten van die discussie niet wachten. Als ik nu nee tegen een ves tiging zeg, realiseer ik me dat in het huidige tijdsbestek de gevolgen van deze afwijzing worden afgewenteld op diegenen die geen werk hebben". Boers ma drukte het beeldend uit: .Dat heeft niets te maken met een poging om schone handen te houden. Als ik 'nee' tegen Montedison zeg, maak ik mijn handen vuil. als ik 'ja' zeg doe ik dat eveneens. Wel, dat is het dan". Een spanningsveld zo oud als de we reld. Sartre heeft er een toneelstuk over geschreven: Vuile handen. Daarin laat hij de communist Hoederer zeg gen dat zuiverheid alleen maar in het denken van een fakir en een monnik past. En hij voegt zijn tegenspeler Hugo toe: .Jullie intellectuelen ontle nen er alleen maar het voorwendsel aan om niets te doen, niets doen, onbe weeglijk blijven, de ellebogen stijf te gen het lichaam en de handschoenen aan. Mijn handen zijn vuil tot aan ae ellebogen- Verbeeld jij je dat je on schuldig kunt regeren?" Gisteren heeft gedeputeerde Boersma gelaten deze Sartriaanse vraag ontkennend beant woord. De houding van de staten werd gis teren mede bepaald door twee toe zeggingen van gedeputeerden. In de eerste plaats ae duidelijke mededeling van gedeputeerde Van den Bos dat bij een eventuele vestiging het bedrijf niet eerder zal mogen draaien zelfs niet proefdraaien vóórdat alle ver gunningen deugdelijk zijn verleend. De tweede toezegging had te maken met het sociaal klimaat: Katar.ri ver klaarde azn Montedison te willen over brengen dat in de staten stemmen wa- ren opgegaan ten gunste van een di rect contact tussen dit bedrijf er. de vakbanden. Die toezegging ging echter ae PvdA niet ver genoeg: zij diende een motie in waarin aan gedeputeerde staten werd gevraagd te bevorderen aat dit contact in een zo vroeg moge lijk stadium tot stand kwam. De an- cièie partijen bleken het met deze op- vatting wel eens te rijn, maar CDA- woordvoerder Eversaijk vroeg zich af of de motie niet eigenlijk hetzelfde in hield als de toezegging van Kalar.d. v.aarop aeze in een interruptie-debatj roet Kuijbrech: zijn toezegging in overeenstemming met de motie bracht, zodat de PvdA die alsnog kon intrek ken. Voor vervolg zie pagina 2 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1