in puzzelactie op weg naar 3,5 miljoen guiden Eli Asser voelt zich al een beetje Zeeuw Voor iatiorcaal Fonds Sport Gehandicapten Peter Knegjens: „Alle denkbare steun" Oestercultuur in Zeeland is vrij van 'Aber'-ziekte hoort een miljoen gulden aan prijzen SATERDAG 21 F*EBRIJART 1978 PIOVIMCIAlf ZEEUWSE COURANT 11 ,.Kom ik zal eens een zwaantje maken", kondigt Eli Asser a&n en even later hangt hij in de rin gen. Een blik uit het raam in hc-t woongedeelte verschaft uitzicht op een horecagelegenheid aan de overkant, Asser blijkt met zijn nieuwe woonruimte een strategi sche positie te hebben- .Ja", vult hij zelf aan. .diet stamcafé is aan de overkant, mijn ene buurman heeft een slijterij en mijn andere buurman heet Kater. ..Onze zoon die in Goes op het christelijk lyceum zit. gaf eigen lijk de doorslag voor ons vertrek naar Kortgene", zo verneem ik uit de mond van Asser. „Die jonger vindt hier een geweldige vrijheid. In Amsterdam is een scholier toch eigenlijk meer een halve gevangene in het beton van de grote stad. En wij zeïf waren he' geroep da; er maar één Amsterdam is. ook zo langza merhand beu We hebben eerst eens in Friesland rondgekeken en toen ineens konden we dit pandje kopen van een chirurg uit. Bergen op Zoom. die het. ai als vakantie woning gebruikte. Hier in ait, huis kan ik nu creëren. Dat leek me wel een gelukkige combinatie- En krijgen we daneen keer heimwee naar Amsterdam, dan pakken we de auto en dan zitten we toch ook binnen drie uur in Parijs. Maar dat is een grapje van mijn vrouw hoor." Eli Asser vindt de excentrische '.igging van Kortgene ten opzichte van zijn werk in Amsterdam of Hilversum geen bezwaar. „Met de auto ben ik er binnen de twee uur. En dat is toch niet zo abnor maal. Bovendien ga ik maar eens in de zoveel dagen naar Amster dam of Hilversum. Aan de ande re kant merk je wél dat anderen vinden dat Zeeland erg ver weg ligt. De mensen zien er tegen op om deze kant uit te komen. Re gisseur Ralph Ingbar is een goeie vriend van ons. Die man vliegt ais je nem vraagt: Kom ever. naar Londen en New York- Maar naar Kortgene dan reageert ie in de trant, van: ja. zeg, helemaal naar Kortgene..." De Assers beginnen al aardig in te burgeren. Ik denk dat. me vrouw er nog de meeste moeite mee heeft. Die mist Amsterdam nog wel. zo beluister ik uit haut woorden. „Vooral op het eind van de middag", zo tegen vijven", meldt ze mij. „Dan klapt mijn tong wel eens tegen m'n verhemel te." Zoon Asser heeft, rijn draai "al gévondérï.'Hïjzft óp "mü- ziekschool volgt paardrijlessen en speelt n*y tr. de plaatselijke drumband EMM Ell zelf hensti zijn eerste sociale functie ook al te pakker. Hij is lid geworden van e*. everiementencomsté in Kortgene Enkele weken geleden was hij Jurylid bij een verkie zing van de miss voor een wieler koers in 's-G ra venpolder, hij ver richtte dc aftrap van een voetbal wedstrijd tussen het elftal van Kortgene en een artistenformatie. kortom El: Asser begint al aardig Zeeuw onder de Zeeuwen te wor den- die ik aan he: schrijven ben ook wei iets met Zeeland te maken", zo verklaart hij geheimzinnig. Asser .s zich zeer bewust van de zware taak die hem wacht om het de Nederlandse tv-kijker na-'.r de zin te maken. Hij zegt: ,.Ik ben het wel eens met de Vox Popui: da: er tegenwoordig wei nig leuks te beieven valt op de televisie. Neem nou bijvoorbeeld de BB quiz. Ik heb de indruk dat ze daar op het ogenblik noga! mee zitten te worstelen. Ik zit ook in die quiz. maar dat het allemaal niet zo aanslaat valt buiten mijn competentie." Asser vindt bet goed di.-t er kri tiek is. maar de wijze waarop sommige critici de botte bijl han teren kan hij toch niet zo best zetten- .Je bent in ons vak zon beetje vogelvrij", zegt Eli. „Als je bijvoorbeeld ziet hoe een lande lijk ochtendblad Johnny Kraay- kamp min of meer heeft geëxecu teerd. Da' :s gewoon een vorm van scalperen." Kijk je kunt be paalde dingen wel aan de borrel tafel zeggen, maar je moet het niet uitvlakken wat er gebeur: als je allerlei dingen maar met een in de krant gaat zetten. Dat kan vreselijke consequenties heb ben voor iemands persoonlijke leven. Een van de weinige program ma's die Assers goedkeuring wegdragen is Farce Majeure- „Ik vind het knap dat men dl', pro gramma zo lang en op zo'n ni veau kan volhouden", zegt E1L Asser behoort tot het kleine club je tekstschrijvers, dat zich buiten de carnavalsliedjesrage heeft ge houden. In het verleden heeft een leid van zijn hand, 't zal je kind maar wezen' het goed gedaan tijdens de vastenavondviering, ook al was het lied helemaal niet als carnavalslied bedoeld. Eli Asser houdt er een duidelijke mening op na over die iiedjes met kontjes-toestanden en zo meer. Hij zegt: rik vind het wal- cnéüjk. zeer ordinair en beneden ieder niveau Dit heeft niks meer met carnaval te maken. Ik oen zelf een carnaval-fan. maar het is gewoon gênant om re zien dat commerciële lieden uit het noor den rich nu gaan bemoeien met wat het zuiden moet gaan zingen. Het. is gewoon een maffe verto ning. Ik begrijp niet dat ze er in het zuiden nog intrappen. Behalve zijn werk aan.de televi sieserie. waar hij naar hii zegt alleen al een vreselijke toer aaD heeft:houdt Eli Asser zich de laatste tijd onder meer ook nog it. bezig m« het schrijven en pre senteren van een radioserie op de woensdagavond, samen met Lex Goudsmit. Zij noemen zich be*, 'duo met stip', met e«n knipoog naar de topzoveel programma's. Asser zingt cr zelfs nog wait smartlappen in. die destijds, ten tijde da: het programma "Mimo sa op de radio was. door Cortnjr Stuart werden gepresenteerd. Boeiend werk dat nkhowerk. vindt Awr. Je kunt er nog din gen doen zoals >e het zelf be- nog dat in mijn tekst stond dat het regende Toen zei die produ cer. mun wee: je wel w:.t dat allemaal kost. Tenslotte heb lk er maar van gemaakt, dat de zon De teksten voor radioprogram ma's zijn tn de loop der Jaren wel wat veranderd Asser herin nert zich nog. dat hij nog eens voor de VARA in een stuk tekst had verwerk*, dat er iemand een co gr. cc; e dronk. Maar dat moer-.t heb ik toen maar 'warme melk' van gemaakt. En het gebruik van rauwe woor den is volgens Asser In zorgwrti- kende male toegenomen. „Ik hel)' zegt hij nog eens aan een om roep een tekst aangeboden, maar die kreeg ]k U-rug. Er stonden a.vcel nette woorden In." RACE OM DE WERELD MET T-FORDJE EN SATELLIET WASHINGTON (AFPj Een T- Fordje vit 1014, deelnemer aan de. in juni plaatsvindende herhsiling van de betaamde race om de we reld van 1908. zal vanuit de lucht worden gevolgd dooreen sa telliet. De Amerikanen willen daarmee het bewijs leveren dal een satel liet in staat is de gangen te vol gen tan letterlijk alles vat op aarde beweegt, mens, dier ol autre mobiel. Ten behoeve zan het experiment wordt het Forrlje volgestopt met allerlei verfijnde electronische ap paratuur waardoor de weer-satel- liet 'Nimbus-6' hem op hel spoor moet blijven. De tweede editie van de autorace rond de wereld gaat op 31 mei tn Parijs van start- De wagens, alle maal van voor 1010. moeten eind juli in New York zijn na een par cours door Belgtë. Oost-DuiUland, Oostenrijk. Hongarije. Joegoslavië;. Bulgarije. Turkije. Jndta en Japen. fk tref Eli Asser aan op een moment dat hij herstellende is van een lichte ongesteldheid. Mijn zoon is net een cowboy maar ik ben op het ogenblik meer een 'verkouwboy. zal hij later uitleggen. „Bovendien heb ik net een middenoorontsteking achter de rug, ais je dat tenmin ste zo kunt zeggen. Ik heb trou wens altijd in de periode dat er een blauwe brief van de belasting komt nogal last van alierle. klachten." Om die reden wil het. waarschijn lijk met die schrijverij niet zo vlotten. „Eigenlijk zit. ik nu in de broedperioae", zegt Eü. .Maar zo te zien heb ik nu wel een kunst moeder nodig." Door die verandering van woon plaats en de grondige verbouwing van het pand in Kortgene zijn de creatieve bezigheden van Asser wat op de achtergrond gescho ven. „Niet dat. ik er zelf wat aan gedaan heb. ik ben linkshandig aan beide zijden, maar je hebt. het er toch wel druk mee." De eenvoudige timmermanswoning aan de Dorpsstraat van Kortgene onderging een complete meta morfose. Tijdens een korte excur sie door heta pand. teneinde een en ander vast te stellen voert Asser me via een achter plaats naar een optrekje achter in de tuin. „Dat is mijn tweede woning, meldt de tekstschrijver. Hier heb ik mijn werkplaats. Hier zit ik overdag te broe den." ,.'s Avonds en 's nachts werk ik niet. Ik ben een dagwerker- Ik zit 's morgens om negen uur als een keurige ambtenaar hier aan mijn bureau", meldt Eli en met een plechtig gebaar snijdt "ni; een nieuw pak met vijfhonderd vellen schrijfpapier open Vermoeid geworden van het creë ren kan Asser zich voor ontspan ning terugtrekken in een trimlo- kaal. Een gang achter de werkka mer voert erheen- In de gang van een fotocollage met daarop onder meer een royaal bemeten foto van dochter Asser met schoon zoon Freek de Jonge 'inderdaad, die jongen met. die dikke bril van Neerlands Hoopt- In het trimlo- kaal hangen ringen en rekstokken en klimrek voor gebruik - ge reed. In hel Noordbeuelandse Kortgene worden in deze maanden de Voorbereidingen getroffen voor de zo mogelijk voorspoe dige geboorte van een nieuwe luchtige televisieserie. Kraam heer is tekstschrijver Eli Asser, u weet wel van 'Citroentje met suikeren 'de firma Durmazon'om maar even wat merken te noemen. Anderhalf jaar geleden ruilde de familie Asser het sfeervolle zeventiende-eeuwse grachtenpand dat ze in het hartje van oud-Amsterdam bewoonden, in voor een knus huisje-in-de-rij midden in de dorpskom van het lande lijke Kortgene, waar de Assers trouwens al enkele jaren eer der hun hart waren verloren toen ze er tijdens vakanties en weekends verbleven in een caravan op een camping. In Kortgene zit Eli Asser nu zijn ideeën vorm te geven. Vorige week de 3-mil.ioen-grens gepasseerd en nu al weer op weg naar 3,5 miljoen voor het Natio naal Fonds Sport Gehandicapten. Want na twintig puzzels is de stand immers: f 3.131.722,84. Het. blijft, werkelijk goed gaan. de opbrengst wordt hoger en ho ger. Het trouwe puzzel legioen weet van geen wijken en als beloning komen de extra-eind- hoofdprijzen en eindhoofdprijzen in zicht.: 100.000 gulden contant, een niet. te versmaden extra-eind- hoofdprijs. De extra-prijzenpot werd de af gelopen week versterkt mët. een bedrag van: f 3.013,75. In die ex- t.ra-pot zit al weer het, respectabe le bedrag van f 12.882,37. We wor den nieuwsgierig naar de dag waarop de duizendjes mogen worden uitgekeerd. ELKE OPLOSSING MAAKT UW KANS GROTER: de oplos sing van puzzel 20. Weekhoofdprijzen 9 Een complete Summa Ency clopedie: mevr. C. A. M. Luitjes- van Tunen. Rijksweg 32, St. Maartenvlotbrug. Een Olga springboxcombinar tie: mevr. Wijnands, Eindstraat 17, Schinnveld. Een Sperry Remington privé- brandkast: J. Mulder, Rustenburg straat 31, Apeldoorn. Een singer naaimachine: A. Clervaas, Mahustraat 117, Hoek van Holland. Een Sperry Remington reken machine: mej. C. W. de Jong, Gouwe 138 A. Gouda. Een hometrainerfiets Bicyclet- te: mevr. M. Geldof, Genemuiden- straat 181. Den Haag. Een waardebon van ƒ500 van Witteveen: F. J. R. van de Pol, Beukenlaan 32, Bergen op Zoom. Een waardebon van ƒ500 van Witteveen: L. v. d. Veeken, Kerk dijk 8, Rosmalen. Zeeuwse prijzen Een Zareska-handwenkpakket: P. Kaas. Westdam 72. Sas van Gent. Een Nutricia-set 'oude beroepen'- mokken: C. Anthonisse, Prinsen- weg 2, Kortgene. Een VW Golf Extra: mevr. M. A. Gijzèn-Das. Dorpsstraat 3, Beu- Een Philips kleurentelevisie: R. v. d. Kolk, Zwiepseweg 85 A, Lodhem. Wie niet lichamelijk gehandicapt, is en dit als de gewoonste zaak van de wereld beschouwt, waar voor hij niet de goede God dank baar hoeft te zijn, kan zich moei lijk indenken, welke frunstraties en geestelijke remmingen zij moeten doorstaan, die het wel zijn. De sportbeoefening betekent voor deze mensen de weg naar zelfbe vestiging en levensvreugde; een bewijs voor zichzelf en anderen, dat ze in geen enkel opzicht voor 'normale' mensen hoeven onder te doen. De psychologische en lichamelijke betekenis kan slechts moeilijk overschat wor den. Daarom moeten alle wegen om gehandicapten te laten sporten (en gezonde ontspanning te be zorgen) uitgebouw worden. En dit houdt in, dat alle vormen van kend mens, die zijn hart op de goede plaats heeft zitten, alle denkbare en alle mogelijke steun dienen te verkrijgen. Als iemand met één been leert zwemmen om maar eens een voorbeeld te noemen), dan be hoedt hem dit zeker, af te glijden naar een minderwaardigheidsge voel. Geef sympathie in deze da gen. waarin zoveel onsympathieks gebeurt 1 Peter Knegjens. tADVERTENTIE Olga brengt Het Rijke Slapen nu in totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, slulmer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, !n een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's, Olga Postbus 16, Leiden. Te wfnnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. HANDELSBEANGEN HOEVEN NIET TE WORDEN GESCHAAD IJMU1DEN In de Zeeuwse wateren heerst onder de oesters geen 'Aber'- ziekte. Dat schrijft dr. P_ Van Ban ning. van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek te IJmuideu in het eer ste nummer van "Visserij' van dit jaar. De heer Van Banning beschrijft in het artikel de aard van de ziekte en de uvloed op de Nederlandse oes tercultuur, naar aanleiding van een onderzoek dat het RIVO sinds 1974 in de Oosterschelde heeft verricht. De Marteilia Refringus, een parasiet- van de groep der Haplosporiden, werd voor her eerst in rsuropa waar genomen bij l'Aber Wrach in noord west Bretagne. Dat gebeurde in 1968. hoewel wordt aangenomen dat de pa rasiet ook het jaar daarvoor al aan wezig was. Naar de vindplaats word: de ziekte de 'Aber' ziekte genoemd Na de winter van 1962-1963, waarbij een groot deel van de oestercultuur in de Oosterschelde verloren ging, wer den consumptie- en zaaioesters uit Bretagne ingevoerd. Toen de 'Aber' ziekte in Bretagne de kop opstak en deze zich in de loop der jaren snel uitbreidde ging het RIVO de import onderzoeken. Als het consumptieoes- ters betreft worden deze gecontro leerd. Dat doet. ae algemene inspectie dienst, maar ook de kweker zelf. Als blijkt dat de oesters geïnfecteerd zijn. wordt verzocht deze snel te verhande len en de eventuele restanten te ver nietigen. Zeer zeker ontraden wordt om de overgebleven oesters uit de putten te halen en ze te verzaaien on de percelen. Voor óe zaaioesters worden strengere criteria aangehouden. Deze oesters blijven minstens één zomer op de oesterpercelen, waarbij de hogere temperatuur van het water in de Oosterschelde de ontwikkeling en ver spreiding van de parasiet zouden kun nen begunstigen. Deze zaaioesters worden in Frankrijk op infectie ge controleerd. Er wordt alleen een gun stig advies gegeven als de monsters fin-30 stuks) infectie-vrij zijn In o?-t geval volgt een tweede bemonstering als het een üchxe infectie betreft. Dat wil zeggen als één geïnfecteerde oes ter in een monster wordt aangetrof fen. Als dan geen infectie meer wordt i aangetroffen kan tot toelating worden, overwogen. Onderzoek op Bank „Het andere aspect van het RIVO onderzoek is het bijhouden van de ontwikkelingen die eventueel plaats vinden op de Yerseke Bank. Hiervoor: wordt, wekelijks een bemonstering uit-l gevoerd op twee (vaste) peroelen, één perceel waarop Franse importoesters van het laatste zaaiseizoen in cultuur liggen en één perceel met een cultuur van de (weer toenemende) originele Zeeuwse oestervanan:. Uit de eerste groep kan informatie getrokken wer den of de ziekte waarvan de moge lijkheid aanwezig kan zijn van eer. gering infectieperoen'age zich kan handhaven onder Oosterschelde om standigheden. Uit beide groepen maar vooral uit de Zeeuwse oesters, waarvan kan worden aangenomen dat deze infectievrij zijn en dus als goede controlegroep kunnen worden be schouwd kan verdere informatie verkregen woden over de mogelijk heid en het moment van de eventuele verspreiding van de parasiet in de Yerseke oestercultuur," aldus dr. Van Banning. Het gehele onderzoek laat voorlopig de uitspraak toe. zo meent dr. Van Banning, dat de dreiging van de 'Aber' ziekte aan d<- Nederlandse oestercul- tuur voorbij kan gaan zonder de han delsbelangen te schaden. Hij schrijft dat hierbij waarschijnlijk een bijzon dere factor in de Oosterschelde ten grondslag. Wat die factor is valt nog niet aan te geven. Mogelijk is bet constant hoge zoutgehalte een gunsti ge invloed, .suggereert de heer Van Banning. Ook het stromingspatroon en de stroomsnelheid op de Yerseke Rnnk zonden gunstig kunnen ziin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11