SYRIË VAART WEL BIJ DE SPANNING IN NABIJE OOSTEN Het is geen vetpot in de off shore-industrie, maar Nederland mag hier de boot niet missen De snel senator rijzende ster van Frank Clnirch "Over vyf jaar land met kernreactoren" w„ VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 Damascus - „Syrië dankt zijn ontwikkeling aan de spanning in het Nabije-Oosten". Een voortdurend terugkerend thema in gesprekken met westerse diplomaten, maar het is opmerkelijk dat nu ook eens hardop te horen zeggen door een hooggeplaatste man in de Palestijnse bevrij dingsbeweging, die op zijn beurt weer voor een groot deel afhankelijk is van Syrië. ,,De plaats van Sirië in de inler- Arabische politiek, de fabuleuze be dragen en de enorme belangstelling die D en Haag - De opzienba rende onthullingen over de handel en wandel van de buitenlandse inlichtingen dienst (CIA) en van de Amerikaanse multinatio nals hebben de voorzitter van de Senaatscommissies die beide zaken in onder zoek hebben, Senator Frank Church, midden in het licht der schijnwerpers geplaatst. De tot begin 1975 ook in de Verenigde Staten nog niet algemeen bekende Senator uit Idaho, werd in juni vorig jaai1 al een goede kanshebber genoemd voor de Demo cratische nominatie voor de komende presidents verkiezingen. Tot op heden heeft hij echter zfjn kandi datuur nog niet gesteld. Hij liet zelfs een groep die de mogelijkheid van zijn kan didatuur onderzocht het werk staken en zei niet over het presidentschap te willen denken voor het on derzoek naar de inlichtin gendiensten voltooid zou zijn. Toch achten velen het niet uitge sloten dat de Democraten een man als Church willen om het ver trouwen binnenslands en in het buitenland te herstellen na het sneeuwbaleffect dat Watergate heeft gehad en nog heeft. Hoewel hij vorig jaar pas natio nale en internationale bekendheid verwierf, viert Frank Church dit jaar toch zijn tweede lustrum in de Senaat. Hij werd in 1956 tot Democratisch Senator voor Idaho gekozen en de als liberaal bekend staande Church is de enige Demo craat die ooit door deze conserva tieve staat werd herkozen en dat tot driemaal toe. Bij zijn laatste pagne was het vooral de (rechtse) John Birch Society die hem de< voet trachtte dwars te zetten. De Birchers zeiden dat Church door de communisten werd gecontro leerd via een van zijn medewerk sters. Senator Church heeft uitge sproken ideeen over wat Amerika zich wel en niet kan veroorloven Al in het eind van de jaren zestig was hij een van de leidende figu ren in de Senaat in de strijd tegen de Amerikaanse militaire inmen ging in Indo-China. "Onze buiten landse politiek is overdreven in terventionistisch geweest. Wij hebben op ons genomen de poli tieman. bankier en rechter van de wereld te zijn en het is tijd om het evenwicht te herstellen", zei hij vorig jaar tegen U.S. News and World Report. Hij wil geen isola tionist zijn. maar zegt dat de Amerikaanse bemoeienis met het buitenland beperkt dient te blij ven tot "Gebieden waar de vitale Amerikaanse belangen duidelijk op het spel staan". Als lid van de Senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen heeft hij zijn standpunt op dit punt duidelijk gemaakt. Ook als voorzitter van de sub commissies voor onderzoek naar de inlichtingendiensten en de multinationals steekt Church zijn mening niet onder stoelen of ban ken. In een vraaggesprek met Time over de openbaarheid van de re sultaten van het onderzoek naar de CIA door zijn commissie zei Church: Vuistregel zal zijn dat openbare hoorzittingen zullen worden gehouden wanneer dat kan en dat besloten hoorzittingen zullen worden gehouden als dat moet. Beschuldigingen betref fende illegale operaties tegen Amerikaanse burgers dienen in het openbaar te worden bespro ken en elke eventuele onwettige daad dient aan het licht te komen. Op een vraag of moord op een buitenlands staatshoofd door de CIA ooit gerechtvaardigd zou kunnen worden, antwoordde Church: "Neen. Bij het ontbreken van (de staat van) oorlog kan aan geen regeringsinstantie vergun ning tot moord worden verleend. De president is geen verheerlijkte Peetvader". Inmiddels heeft Frank Church de afgelopen dagen als voorzitter van de subcommissie van de Se naat voor de multinationals voor internationale deining gezorgd met de onthullingen over de omkoop-affaires door Lockheed, waarbij ook werd gesproken van "een hoge Nederlandse regerings functionaris". (Bedoeld werd prins Bernhardt. Inmiddels heeft de Amerikaanse senator voorgesteld een interna tionale bijeenkomst bijeen te roe pen om een eind te maken aan het betalen van steekpenningen in ruil voor winstgevende vliegtuig- verkopen. Ook is hij voorstander van opheffing van het Zwitserse bankgeheim, daar veel steekpen ningen op Zwitserse banken te rechtkomen. Frank Church werd 25 juli 1924 in Boise (Idaho) geboren als zoon van een winkelier in sportartike len. Tijdens de tweede wereldoor log diende hij aanvankelijk als soldaat in het leger. De man die later het onderzoek naar de inlich- tindiensten zou leiden, werd spoe dig officier en diende bij de mili taire inlichtingendienst in China, Birma en India. Na zijn diensttijd trouwde hij met Bethine Clark, dochter van de Democratische gouverneur van Idaho. Het echt paar heeft twee zoons, Forrest en Chase. Zijn liefde voor spreken hij won een onderscheiding bij een wed strijd in welsprekendheid op 16- jarige leeftijd) levert hem af en toe het verwijt op dat hij pretentieus is. Zijn vrienden zeggen echter dat hij de voorkeur geeft aan vergelijk boven confrontatie. De wijze waarop hij het onderzoek naar de inlichtingendiensten heeft geleid, heeft hem lof bezorgd van zowel Democraten als van Republikein en. Frank Church heeft zich vast gebeten in de onderzoeken, maar dat wil bepaald niet zeggen dat hij het presidentschap niet am bieert. In zijn vraaggesprek met U.S. News and World Report zei hij hierover: "Ik denk niet dat je je leven aan de politiek kunt wij den zoals ik zonder het meest verheven ambt aanlokkelijk te vinden. Maar ik heb altijd ge dacht dat een man in de Senaat ook belangrijk werk zou kunnen verrichten. Ik lig er dus niet wakker van".-. het krijgt van de SowjetrUnie en de •Verenigde Staten heeft Syriw allemaal te danken aan het feit, dat het nog steeds op voet van oorlog verkeert met Israël. Bijlegging van het conflict zal Syrië tot een land met niet meer dan normale invloed", aldus deze Palestijn in Damascus. Saoedi-Arabië en de oliestaten van de Perzische Golf leveren ruim een kwart van de Syrische begroting van 12 mil jard gulden voor dit jaar. In 1973 kreeg Syrië maar 180 miljoen gulden bui tenlandse hulp. maar na de vrij suc cesvolle Oktoberoorlog begon de gi gantische stroom oliedollars binnen te vloeien. Gedeeltelijk ter vergoeding van de honderden miljoenen guldens schade die de Israëlische luchtmacht en marine had toegebracht aan de Syri sche industrie, gedeeltelijk voor de aankoop van wapens (hoewel de SowjetrUnie op dit gebied ook bijzon der gul is) en gedeeltelijk voor de op bouw van Syrië tot een ontwikkeld land luxe consumentengoederen mogen weer worden ingevoerd. Een aantal jaren geleden, het was nog voor de Oktoberoorlog, toen ik voor de eerste keer Syrië bezocht, re den er alleen maar auto's van vóór de socialistische omwenteling van 1963 rond. Het straatbeeld is nu aanzienlijk veranderd: Peugeots, Fiats en de bij de zeer welgestelden zo populaire Merce des Benz (Syrische prijs: 75.000 tot 150.000 gulden per stuk) gaan meer en meer de plaats innemen van de stok oude Amerikaanse wagens. Toch rij den die. vooral als taxi en versierd met gordijntjes, poppetjes, kettinkjes en kleedjes nog in groten getale rond. Bewijs van hun deugdelijkheid, want ze hebben heel wat te verduren in die heksenketel van het Syrische verkeer De doelen van de Syrische economie worden steeds vastgelegd in een vijfja renplan Het Vierde Vijfjarenplan van 1976 tot 1981 zal een dezer weken wor den gepubliceerd. Verwacht wordt dat daarin het zwaartepunt gelegd zal worden op de ontwikkeling van de staatsbecfrijven, de verhoging van de landbouw, de olie en de fosfaatproduk- tie. het vestigen van een sterk op de landbouw gebaseerde voedselindus trie. modernisering en uitbreiding van de industrie, vooral textiel en petro chemie en de ontwikkeling van de menselijke „bronnen", door verbete ring van het onderwijs, de gezond heidszorg en het sanitair. Iskander: „Aan het eind van het Vierde Plan heeft Syrië een ander gé- zicht". Een westerse diplomaat is wat minder optimistisch „Van die plannen wordt nooit meer dan veertig procent „We worden binnenkort lid van de OPEC - de organisatie voor olieprodu cerende en -exporterende landen", zegt olie-en-fosfaatminister dr. Moestafa. „De komende vijf jaar houden we de produktie op tien miljoen ton per jaar, hoewel het erop lijkt dat we een visje in de Middellandse Zee hebben gevan gen en onze voorraden groter worden". Uranium Westen Sinds de Oktoberoorlog accepteert Syrië meer hulp en investeringen uit het Westen. Frankrijk staat daarbij voorop. Maar ook de Amerikanen pik ken een graantje mee van de vooruit gang van dit land, dat voor kortpot- 5. Een Amerikaanse nister van informatie, de 34-jarige maatschappij boort zelfs in opdracht Achmad Iskander. optimistisch. „Met de jaren tachtig", rekenen de deskun digen. „is die tijd gekomen". En de Sy rische planners weten dat ze hun land Voor het op is Welvaart is alleen nog maar een kwestie van tijd", zegt de Syrische mi- dicht voor hen de Syrische staat naar olie voor de Middelandse-Zeekust. Voorwaarde voor het afsluiten van een contract is moeten ontwikkelen voordat het olie- echter wel, dat er tegelijk met de i geld op is. Maar economische waarnemers me nen. dat Syrië een te snelle expansie doormaakt en zich te veel afhankelijk maakt van het buitenland. Vreemd vesteringen Syrisch personeel wordt opgeleid. Geld en hersens wordt er gevraagd. De deur open zetten brengt ook inlo- pers met zich mee. Er zijn een paar kapitaal maakt bovendien schulden, eersteklas hotels in Damascus in hoewel een deel schenkingen is. bouw, maar voor het ogenblik bestaat er een geweldig tekort aan hotelka mers. Zonder een maand vooruit te re serveren is er niets te krijgen. Soms van de regerende Ba'athpartij. De willen wat extra dollars of marken - staatsgreep ln 1970 van luchtmachtge- liever geen Syrische ponden - nog wel Syrië's economie is in principe geba seerd op de socialistische denkbeelden neraal Hafez al-Assad en zijn „correc tieve beweging" maakte echter een einde aan de orthodoxe, gesloten, so- eens een kamer te voorschijn toveren. Op de „zwarte markt" komt een ver blijf in een hotel op zo'n honderd gul- cialistische politiek van voorgaande den meer. De behoefte aan hotels - ook a'athregimes. Voorzichtig, maar dui delijk merkbaar, heeft Assad zijn land naar een meer open en gemengde eco nomie geleid, waarin de privé-sector een vaste plaats heeft verworven. Zelfs veroorzaakt door de stimulering het toerisme - is zo groot, dat de eige naars van bijvoorbeeld het nieuwe Sheraton de eerste zeven jaar geen be lasting hoeven te betalen. Steunpilaren i_7e vier grote, nationale steunpilaren van de Syrische economie zijn: land bouw, olie en fosfaat, industrie en de Eufraat Dam. De landbouw is de grootste werkgever van SyrFen het land kan in staat worden geacht een overvloed aan graan en katoen te pro duceren. De agrarische sector is echter sterk afhankelijk van de (onregelmati ge) regenval, maar verwacht wordt-, dat de landbouw zich snel zal verbeteren nu de EufraatrDam, in het noorden van het land. in werking is gesteld. De dam, die eigenlijk Tabqqa-Dam heet. staat nummer twee op de priori teitenlijst van Syrië. Nummer één staat defensie, die naar schatting 70 procent van het nationale budget opslokt. Door de dam, gebouwd met Russische steun, kunnen grote delen van Syrië /ruchtbaar worden gemaakt. Het pro bleem is echter hoe Syriërs enthousiast te maken boer te worden op de nieuwe akkers. De laatste jaren heeft er een geweldige leegloop van het platteland naar de grote steden plaatsgevonden. Syrië zal met zijn 200 miljoen ton aan bewezen oliereserves wel nooit een be dreiging worden voor andere oliesta ten. Per jaar wordt tien miljoen ton ge produceerd, waarvan 1.8 miljoen voor eigen gebruik, in 1977 gestegen tot 4 miljoen ton. De Syrische olie, die van een diépte van meer dan 4000 meter gehaald moet worden, is echter van een slechte kwaliteit. Eet troetelkind van minister en bc demdeskundige Moestafa is de fosfaat, voorraad (een produktie van 1.7 mil- joen ton per jaar). De Syriërs gaan na melijk uranium als bijprodukt van de fosfaat winnen. „Dat stelt ons in staat om over vijfjaar met nucleaire energie te beginnen. Voor de bouw van kern reactoren zoeken we nu al landen, die bereid zijn in ruil voor uranium de technologie te leveren", zegt Moestafa, en verzekert dat het uranium niet ge bruikt zal worden voor militaire doel einden. Ook al wordt maar veertig procent van de ambitieuze plannen uitgevoerd, dan nog heeft Syrië binnen twee jaar een gebrek aan arbeidskrachten. Waar het Syrië jarenlang aan ontbreekt, en wat de ontwikkeling tegenhoudt, is een industrieel middenkader en schoolde arbeiders. Bovendien is nog altijd de helft van de bevolking analfa beet. De snelle ontwikkeling van het land heeft ook een enorme inflatie met zich meegebracht: 42 procent per Jaar. Syrië magdan wel varen bij de gespan nen situatie in het Nabije Oosten, deze kan zich ook iedere dag tegen hem keren De Israëlische raketten met hun rei kwijdte van 300 mijl zijn in staat binnen een paar dagen hethele industriële com plex van Syrië te vernietigen. Ook de interne verhoudingen in Syrié zijn een mogelijke bedreiging van de plannen. Binnen de regering bestaat nogal wat oppositie van de recht geaarde Ba'ath-socialisten tegen de liberaliseringstendensen. Tot nu toe heeft Assad de discussies aardig in de hand weten te houden, maar als ze op een dag tot een uitbarsting komen, zal dat Syrië ongetwijfeld in een meer ra dicale richting drijven. Ook ten op zichte van de kwestie-Israël. •"OSN.. KRN MRCHINE OOK VROUWE LUKE DIRECTIE LEDEN VERVfiN&EU He, let is geen vetpot (meer) in de internatio nale offshore-industrie. Enkele jaren geleden nog leek het een nieuwe industrie met een gouden einder, dat indrukwekkende stelsel van grootscheepse activiteiten rondom de winning van olie en gas uit de zeebodem. In de haast van de ontwikkeling hebben we er nog steeds geen Nederlandse begripsomschrij ving voor kunnen vinden en behelpen we ons methetEngelse 'offshore' (letterlijk vertaald: buitengaats). De gang van zaken is stormach tig geweest. Nog geen tien jaar geleden ont dekte de oliemaatschappij BP voor de kust vanEngeland heteerste gasveld West-Sole. En het duurde nog tot 1969 voordat Denemarken heteerste Noordzee-olieveld (Ekofisk) 'boven water' kon halen. Na ongeveer800 boringen en investeringen tot een bedrag van 7 miljard hebben de gezamenlijke oliemaatschappijen die op het continentale plat van de Noordzee opereren (vaak gecombineerd in consortia om derisico's te spreiden) kunnen vaststellen dat ergroteaardolie-enaardgasvoorradenliggen. Begin 1974 werd becijferd dat de economisch haalbarereservesindeNoordzeevooraardgas op 1700 miljard kubieke meter en voor olie op 1900 miljoen ton kwamen. Er kan op worden gerekend - was de voorspelling - dat in 1980 jaarlijks ongeveer 100 miljard kubieke meter aardgasen rond 150 miljoen ton aardolie ui tde Noordzee gewonnen kunnen worden. Met de overige olie- en gaswinning in Europa zou daarmee rond 20 procent of meer van de Eu ro- pese behoefte uit eigen bronnen kunnen wor den gedekt. Dat waren leuke getallen in de zenuwachtige tijd van de oliecrisis. Europa zou in rap tempo een stuk onafhankelijker van de Arabische oliesjeiks kunnen geraken in zijn energievoorziening. Deskundigen als de En gelse hoogleraar prof dr. Peter Odell (tevens verbonden aan de Rotterdamse Erasmusuni- versiteit) stelden vast dater Europa veel aan gelegen was om snel tot een exploitatie van de énerglevoorraden te komen, te meer daar de Arabischeolie inmiddels tot een prijspeil was gestegen waarop winning onder de Noordzee ook interessant was geworden. De "e inmiddels al stevig op toeren gekomen exploratie naar een exploitatie van olie en aard gasonder de Noordzee leek in een versnel ling te komen. En dat opende perspectieven voor die industrieén die zich intussen waren gaan toeleggen op de bouw vanboorplatforms en booreilanden, winninginstallaties, onder zeese pijpleidingen, ontvangsten opslagfaci liteiten aan de kust en al die andere bedrijven die zich voor de toelevering en bevoorrading rondom het grootscheepse off-shore- gebeuren hadden gegroepeerd. InhetbeginwasdezevoorWest-Europageheel nieuwe bedrijfstak met zeer specialistische karaktertrekken in hoofdzaak een Ameri kaanse aangelegenheid Kennis en ervaring van off shore-lokaties in bijvoorbeeld de Golf van Mexico werd naar het Noordzee- continentaleplat'geëxporteerd'. Gaandeweg begonnen in de landen die iedereen sector van datplatkregentoegewezen-Engeland, Noor wegen, Duitsland. DenemarkenenNederland -steedsmeerindustrieënzichopdienieuweoff shore-markt te werpen. Vooral de maritieme inbreng in de scheepsbouw, de constructie- bouw en de verdere technologische ontwikke lingen op het terrein van wetenschappelijk onderzoek (en apparatuur), communicatie en dienstverlening kwamen daarbij goed van pas. Bovendien dienden de mogelijkheden in deze bedrijfstak zich aan toen de orderporte feuilles in de scheepsbouw almaar kleiner be gonnen te worden. Al met al leverden de off shore-activiteiten een gevarieerd stuk werkgelegenheid op dat volgens een recente raming moet worden ge steld op een aantal arbeidsplaatsen in Neder land van tussen de 9.500 en 11.500. En daarbij gaat het dan om activiteiten buiten de directe operationele sfeer op installaties en schepen op de Noordzee. Voor een deel is deze zoge naamde 'natte offshore' op de boorplatforms en-eilandenenopdegespecialiseerdeschepen bemand met zeevarend personeel. Daarnaast zijn er mensen met beroepen als boortechni- cus, procesdeskundige, meet- en regeltechm- cus, kraandrijver, lasser, constructieban kwerker. enzovoorts. Aan de wal (de 'drogeoff shore') houdt een grote reeks bedrijven zich dan bezig met scheepsbouw en platformbou w (nieuwbouw, ombouw en ontwerp). nader bekeken bevoorrading, onderzoek, reparatie en onder houd. De omzet in off shore in Nederland werd voor 1975 onlangs geraamd op een bedrag van 1,2 miljard. En op de lijst van bedrijven die zich m deze wereld van olie- en gaswinning op de Noordzee bewegen komen niet minder dan 33 grotere en kleine scheepswerven voor, een gevarieerd aantal bedrijven, actiefin de con structie, operatie, bevoorrading, onderzoek, engineering enzovoorts. heeft geleid. Wat dus als het begin van een versnelde ontwikkeling werd beschouwd met perspectief op grote mogelijkheden voor de nabije toekomstismwezen ui tgedraaidopeen knalharde onderlinge concurrentie waarbij ongelukken niet konden en kunnen uitblij ven. Denieuwbouwmarktvan(grote)olietankersis na de manipulaties van de Arabieren aan de oliekranen compleet ineengestort. Oliemaats schappijen weten nog maar met grote moeite plaatsen te vinden waar ze (soms net afge bouwde) tankschepen kunnen opleggen. De Noorse fjordenzijnveranderdmwachtkamers voor tankschepen met een gezamenlijk bijna onvoorstelbare capaciteit. De scheepsbouw zochthetnadieklapbijnaalsvanzelfsprekend in de off shore: de bouw van platforms, boor- schepen. werkschepen en dergelijke. En daar is het aanbod intussen vele malen groter dan de vraag. gen," klaagde hij. „Voor de weinige orders die erzijngroeithetaantalwervendatbelangstel- ling heeft. Het is daarom nodig dat de Neder landseoffshore-industrie gaat samenwerken. Steun van de regering zal daarbij onontbeer lijk zijn He, De at zijn de vooruitzichten op de off shore- markt voor Nederland? Het ziet er nu al naar uitdat de dolle rage van investeringen voor de exploratie van dezeebodem vanhetcontinen- tale plat van de Noordzee (sinds de oliecrisis van 1973 plotseling op gang gekomen) een zeer tijdelijkverschijnselisgeweest.Eriseenover- ïnvestering ontstaan die op middellange ter mijn geen uitbreiding van activiteiten en ar beidsplaatsen meer zal toelaten. Omdat de prijzen zo omhoog gevlogen zijn is er in de off-shore-wereldeenschrikeffectontstaandat bij verschillende bedrijven tot financierings problemen en tot een aanmerkelijke vertra ging in de aanvankelijk geplande nieuwbouw "e Nederlandse scheepsbouw en de in an dere sectoren van de offshore geïnteresseerde industrie krijgen het de laatste tijd bovendien steedsmoeilijkermetdebuitenlandseconcur- rentie. Engeland en Noorwegen bijvoorbeeld voeren een zeer beschermende politiek ten opzichte van de eigen industrie: oliemaat schappijen in die landen worden door de rege ringen min of meer gedwongen om nieuwbouw-orders in eigen land onder te brengen. En dan is er Japan datzwaar beneden de markt werkt: met behulp van de overheid brengt de industrie van land offertes uit die 25 tot 30 procent onder het gemiddelde van de Westeuropeseindustrieliggen.Zaterdagjl.bij detewaterlatingvaneengrotepijpenleggerin Rotterdam heeft ir. J. van der Meer, lid van de raad van bestuur van Rijn-Schelde-Verolme, de problemen in het off-shore-wereldje nog eensuitgestald„Demarktvoorolie-industrie opzeestagneert.Hetisvoordescheepswerven 'uitermate moeilijk om opdrachten te verkrij .etis volstrektduiaeüjk aatvooraide mid delgrote en kleine bedrijven in deze nog zo jonge bedrijfstak het snelst in de moeilijkhe den verzeild raken. In Zeeland is deze bedrijf stak afgelopen week ln het nieuws gekomen dooreen geval van surséancevan betaling: aan het acht maanden geleden opgerichte onder neminkje Zeeuwse Offshore Combinatie BV ZOC). Hoewel hier in de eerste plaats de eigen bedrijfsvoering de oorzaak van de weinig op gewekte gang van zaken lijkt te zijn, kan deze kwestie toch niet worden los gezien van de algemene verschijnselen in het kort geleden nog zo aantrekkelijk ogende off-shore wereld je. De vakbonden hebben gesignaleerd dat in het bedrijf met 106 werknemers opdrachten zouden zijn aanvaard tegen onvoldoende lo nende prijzen. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de kenne lijk moordende concurrentie in de toekomst vaker tot dit soort avonturen zal leiden. Voor de bedrijven zelf, voor de werkgelegen- heidenvoorhetvertrouwenindezebedrijfstak zou dat bijzonder nare gevolgen kunnen heb ben. De off shore-industrie in Nederland heeft haar zwaartepunt in het Rijnmondgebied en het achterliggende rivierengebied. Toch leek ook Zeeland de laatste jaren een aardige aan- zetindeze bedrijfstak te krijgen. Ophetogen- blik is in deze sector ongeveer 500 man direct werkzaam. Bij de Zeeuwse Offshore Combina tie en bij de Nederlands-Amerikaanse Pijplei ding Maatschappij (NAPM) in het Sloegebied. Verderlevertdewerf'Scheldepoort'vandeNV kon. mij. 'De Schelde' in hetSloegebied onder meer een stuk onderhoud aan off shore- activiteiten. Öuggesties om tot een betere relatie tussen de overheid en deze industrietak te komen kunnen niet langer vrijblijvend worden aan gehoord. Nederland heeft de afgelopen jaren eenüinkstuk energie, vakmanschap, ervaring en uitrustingin de off-shore-industriegeïnves- teerö, - te belangrijk om te worden dood- geconcurreerd. In 1971 heeft hetbedrijfsleven de zogenaamde Industriële Raad voor Ocea- nologie opgericht. Vertegenwoordigers uit de sectoren zeemijnbouw, konstruktie op zee, scheepsbouw, visserij, bagger en recreatie stelden zich voor in dit samenwerkingsver band de belangen te bundelen, het beschik bare industriële vermogen zo doelgericht mo gelijk in te zetten en nieuwe mogelijkheden te onderzoeken. Minister Trip (wetenschapsbe leid) van zijn kant heeft vorig jaar een 'Plan- ninggroepvoorOceanografischOnderzoekop lange termijn' in het leven geroepen. Het be gint langzaamaan duidelij k te worden waarde knelpunten voor de off-shore industrie in Ne derland komen te liggen. De bedrijfstak zal kredietgaranties van de overheid nodig heb ben. Er zal moeten worden gezocht naar an dere off-shore markten dan de Noordzee: mis schien dat daarheen onder meer de nodige kennisenervarlngkanworden'geëxporteerd'. En dan is er grote behoefte aan hoger ge schoold personeel met ervaring in 'off-shore'. In het onderwijs zou daarmee wel eens reke- ninggehoudenkunnen worden. Ookveellager geschooldmaarwelgespecialiseerd personeel bestaat vaak uit buitenlanders, Een feituitde praktijk om rekening mee te houden. Het is op het ogenblik geen vetpot in de off shore- industrie. Toch kan Nederland het zich niet permitteren om in deze jonge, hier en daar nog avontuurlijke en nog lang niet uitgebalan ceerde bedrijfstak straks de boot te missen. KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4