General Dynamics: geen Nederlanders omgekocht Hongarije volgt harde lijn Rijksrecherche stelt onderzoek in op verzoek voorzitter 'Casinospelen' Geen verhoging snelheid snorfiets 3 INDUSTRIEBOND NW WERKT MEE AAN COMMISSIE SCHEEPSBOUW Anti-rooh.arts woedend over nieuw sigaartje 'Meinsmaakje' ZWITSERS BERAAD Green Spot zonder prik Beschuldiging Ernest Hauser tegengesproken Van der Stoel 'stuk pessimistischer' na bezoek Green Spot zonder prik m VRUDAG 20 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NAAR EVENTUELE RELATIES MET GOKWERELD VS DEN HAAG De rijksrecherche gaat een onderzoek instellen naar de suggesties dat de voorzitter van de Nationale Stichting Casino-spelen, drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, connecties zou hebben gehad met de Amerikaanse gokwereld, in casu de onder- wereldorganisatie Cosa Nostra. Het onderzoek wordt ingesteld op verzoek van de heer Ritmeester van de Kamp zelf, die boopt dat op deze manier zijn integriteit onomstotelijk kan worden vast gesteld. Donderdagmiddag had do heer Rfl- meesler var. de Kamp een gesprek met de staatssecretarissen Zeevalking (justitie) en Hazekarr.;> (economische 'aken). Bij dit gesprok was co!: aan wezig de voorzitter n cl raad voor ce casinospelen, rr.r. v.-.n hiei. De: Nationale Stichting C.t? .r.o-spden is cp advies van deze raad door cic j beide staatssecretarissen aangewezen als de enige exploitant van casino's in I Nederland. Staatssecretaris Zeevalking deelde gisteren mee dat 'net onderzoek van-; daag nog zal beginnen, en dar. hij ervan verwacht. ,.En zelfs dat vind ik' al heel lang. Tien dagen kunnen voorl iemand een zware geestelijke belas- ting vormen". Ook Van de Kamp ze. dat de beschuldigingen voor hem per- soonlijk een zware klap zijn. „Mijn integriteit mag niet aangetast worden. Ik hoop dat dit snel voor heel Neder land duidelijk wordt" „met liet oog op het voorkomen van enige belemmering bij de verdere gang van zaken voor «'»- vestiging van casino's in Nederland, de activiteiten van de stichting lijde.iA de duur van het onderzoek zai overlaten aan zijn medebestuurders". „Zodra het over casino's g^at. wordt altijd de mafia en de onderwe reld erbij gehaald", zo zei staatssecre taris Hazekamp. „Er wordt dan altijd gesuggereerd da; er wel een relatie tussen de casino's en de mafia zal binnen twee maanden worden gedaan. Daarna valt ook de liquidatie van de, bezittingen te verwachten". Warmelo Rit meest Bij die liquidatie zullen ook dc bezittingen van de Evlyma Trust t« gelde gemaakt moeten worden. Eviy ma Trust is een door de Internationa Credit Bank in Liechtenstein opgerich te maatschappij. Evlyma ko bemiddeling van Ritmeer.» Kamp, in 1374 het kasteel Warmelo in Kamp Diept nheim van prins Bemhard. Van onder- c:'- Kamp zeg: cie prins goed te ken de1 opl :Iaad heb ik :t gehad met Bank. Men as "f ilia vroeg mij toen c saris van een 1 worden". Da-ar is uiteindelijk niets van te rechtgekomen, omdat de bank faii'iet ging. „De bank verkeert momenteel in een laatste stadium van een soort surséance van betaling", aldus Van de Kamp. „De uitspraak daarover zal Relatie opmeuv den", al Evlyn voor één a de Kat wor- RITMEESTER VAN DE KAMP „Het onderzoek richt zich op de gesuggereerde relatie tussen de heer1 Van de Kamp en International Credit I Bank in Genêve", aldus Zeevalking. Dat er een relatie bestaat tussen Van de Kamp en deze bank word; niet ontkend. Gesuggereerd is echter, dat; Van de Kamp via deze bank ook connecties met de Amerikaanse gok-: wereld zou hebben. Het is bekend dat de International Credit Bank con- j necties had met Amerikaanse onder- wereldfiguren, die gokpaleizen dreven in Las Vegas. Van de Kamp wijst de gesuggereerde banden tussen hem en de Mafia van de hand. Op verzoek zal staatssecretaris Zee- va-lking nu de rijksrecherche de bewe- ringen laten onderzoeken. „De Natio- nale Stichting heeft van ons een con- i cessie om de casino's te exploiteren", zo zei de bewindsman gisteren. „Dat betekent dat wij ook akkoord moeten gaan met de samenstelling van het bestuur ervan. Door dit onderzoek willen we voorkomen dat we er later op aangesproken zouden kunnen wor den". Overigens lieten zowel Zeevalking als zijn collega Hazekamp blijken niet aan de integriteit van Van de Kamp te twijfelen. Toch heeft Ritmeester van de Kamp donderdag aan de beide staatssecretarissen meegedeeld dat hij heeft het kasteeltje destijds miljoen gu'.dc-n gekocht; een r-tief zeer laag bedrag. Volgens be richten -in kranten zou het kasteel echter voot 43 miljoen gulden op de Bak tsnn.ia balans van de Internationa! Credit Bank staan Volgens Ritmeester van de Kamp zijn die berichten „belache lijk". „Als er ook maar iets fishy" me: Warmelo was geweest, dan had den we het toch nooit voor één miljoen in de boeken van Evlyma gezet. Dan hadden we dat wel voor een bedrag van bijvoorbee1'1 10 mil joen gedaan". de Kamp zegt dai Aantal 'keiharde' voortvaarden gesteld UTRECHT (ANP) Ondanks al het wantrouwen in nieuwe com missies is de Industriebond NW bereid mee te werken aan de in stelling van een commissie-scheepsbouw. Zij verbindt er echter een aantal voorwaarden aan. Het orgaan dient te beschikken over dwingende bevoegdheden. De werkgever moet een deel van zijn macht inleveren. De te vormen beleidsgroep dient in volledige openheid te werken en zij moet een permanent karakter hebben. Voorts dient voorop gesteld te worden, dat er bij de werven geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Dit deelde donderdag de hoofdbe stuurder van de bond, de heer W. Wamsteker, na afloop van een kader- vergadering mee. De vakbonden en de werkgevers zullen volgende week met de regering overleg plegen over de instelling van een commissie, die de in moeilijkheden verkerende scheeps bouw de komende jaren gaat begelei den. De heer Wamsteker zei, dat de hond met wantrouwen staat tegenover een nieuwe beleidsgroep. Hij wilde het woord commissie niet noemen. Het wantrouwen is volgens hem gebaseerd op de ervaring in de jaren zestig toen verschillende commissies, zoals die van Winsemius, het levenslicht zagen. Ondanks al het werk, dat zij hebben verricht, is er wezenlijk niets veran derd. Hij gaf toe, dat er in het westen van het. land concentraties in de scheepsbouw zijn ontstaan, maar twij felde aan het nut ervan. „Ze hangen als los zand aan elkaar". krie voorwaarden Het wantrouwen bracht de baderleden VRAGEN OVER VERLIES INDONESISCHE ORDER UTRECHT (ANP) De Industrie bond NW lieeft minister Lubbers van economische zaken opheldering ge vraagd over het verlies van een grote order voor de Nederlandse scheeps bouw. Indonesië was van plan hier twintig schepen te bestellen met de mogelijkheid op een vervolgorder voor buitengaats materieel. De order is nu naar werven in Noorwegen gegaan. De bond wil van de bewindsman we ten wat er de oorzaak van is, dat de voor de in moeilijkheden verkerende soheepsbouw belangrijke order haar neus voorbij is gegaan. Welk bedrag met de opdracht is gemoeid, is niet bekend. Bij de verkiezing van een nieuw bestuur van het gewest Amsterdam van de PvdA is donderdagavond met meerderheid van stemmen drs. Roel Poppe gekozen tot voorzitter van het gewestelijk bestuur. Drs. Poppe is lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland en was in het begin van de jaren zeventig eveneens voorzitter van (ADVERTENTIE) 'o METZIER" Wil: ieders oogmerk! er toe 'keiharde' voorwaarden te stel len alvorens 'ja' te zeggen tijdens liet overleg over een nieuwe commissie. De belangrijkste voorwaarde is, dat de werkgevers een deel van hun macht moeten inleveren. „Wij zijn bereid verantwoordelijkheid te dra gen, maar dan willen wij ook een gelijke hoeveelheid medezeggensch aldus de heer Wamsteker. Be bond wil meepraten over investeringen, ac quisitie, orderverdeling en marktafba- ning. Voorts eist de industriebond, dat er in volledige openheid wordt gewerkt. De bondsbestuurder zei er genoeg van te hebben zitting te nemen in een commissie, terwijl over allerlei zaken niet met de achterban gepraat mag worden. De kaderleden, die uit alle delen van het land naar Utrecht waren geko men, voelen er niet veel voor mee te werken aan een beleidsgroep waaruit zij zich na verloop van tijd weer moeten terugtrekken. „Wij bedanken ervoor alleen behulpzaam te zijn tij dens de moeilijke jaren", zo legde heer Wamsteker uit, „daarom willen wij een permanente groep die ontwikkelingen in de scheepsbouw blijft begeleiden". Voorts wil men voorkomen, dat zich binnen de com missie kleine groepjes gaan vormen. Geen ontslagen De industriebond is bang, dat tijdens het werk van de commissie ontslagen zullen vallen. Een van de voorwaar den is daarom handhaving van werkgelegenheid. De heer Wamsteker vertelde, dat er thans vele mensen in de scheepsbouw op straat komen te staan. Het gaat hierbij vooral om arbeiders, die in dienst zijn van deraannemers. Ongeveer 20 tot procent van de werknemers in de scheepsbouw is niet direct in dienst van de betrokken werf. Er zijn in Nederland in totaal 50.000 mensen in de scheepsbouw werkzaam. De heer Wamsteker zei tenslotte niet al te optimistisch te zijn over het gesprek met de regering. Met name de belangrijkste voorwaard e— de inlevering van een deel van de macht van de werkgever zal volgens hem een struikelblok vormen. Hij ver wacht niet. dat de werkgever hiertoe zich zonder slag of stoot zal overge ven. Als de commissie er komt, zal deze zijn samengesteld uit drie vertegen woordigers van de werknemers (NW, NKV en CNV tezamen met de Unie BLHP), drie van de werkgevers en vier afgezanten van de overheid (mi nisteries van economische zaken, fi nancien, sociale zaken en verkeer en waterstaat). GESPREK MET BEDRIJFSLEVEN [Slot van pagina 1 in 1973) zal in 1980 met drie procent stijgen. Het volume van de goederen- uitvoer vertoont dan een stijging van- 7,5 procent (in 1973; 14 procent). De' "l volumestijging van het bruto natio-1 naai produkt kom; in 1980 op 3,8 procent <3 procent m 2974 en 4.5 procent in 1973). In 1975 deed zich een daling voor van twee procent De loonsom van de werknemers in het bedrijfsleven stijgt met 9 tot 9,5 pro cent (in 1975 13,5 procent en in 1974 56 procent). De stijging van de loon kosten per eenheid produkt in de verwerkende industrie komt op 2,5 procent tegen 16 procent in 1975, 13 procer.t. in 1974 en 7 procent in 1973. Het reëel vrij beschikbaar inkomen van de gemiddelde werknemer zal m 1930 bij het één-procent-beleid met één procent kunnen toenemen, terwijl het bij ongewijzigd (geëxtrapoleerd beleid) met een half procent zou dalen. In 1975 bedroeg de stijging 2.5 procent, in 1974 3 procent en in 1973 2 procent. De reële arbeidskosten- stijgen met 2,5 tot 3 procent (in 1975 4,5 procent, in 1974 7 procent en in 1973 6,5 procent). Zoals de secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken woensdag reeds had gezegd zal het aantal werklozen in 1980 gemiddeld 210.000 bedragen bij bet een-procent- beleid Bij ongewijzigd beleid zouden er nog 50.000 meer zijn. De arbeidsin komensquote (in 1975 gestegen tot 96,5 procent) zal dalen tot 88,5 pro cent. De sociale premiedruk zal toch nog oplopen tot 23 procent (in 1975: 20,8 procent) en de belastingdruk tot 31,5 a 32 procent (in 1975: 30,3 pro cent). Het planbureau is er bij deze projec ties ook van uitgegaan, dat de tot dusver als tijdelijk bedoelde lastenver lichtingen worden voortgezet. WESTDUITSE BONDSDAG ACHTER VERDRAGEN MET POLEN (Van onze correspondent) BONN I*' W valbui tv Bondsdag heeft donderdag de verdragen roet Polen aangenomen. De regeringirparUj. en en enkele afgevaardigden van de christen-democratische oppositie stem den voor. De meerderheid van de oppositie stemde tegen. voorafgingen. werden alle argumenten nog «x-r.v op een rijtje gezet. De DEN HAAG: Tijdens het monde linge vragen-uurlje kwam gisteren in de tweede kamer de snorfiets '.er sprake. Enkele prototypes wer den op het Binnenhof getoondKa merlid Van der Doel tpvda) maakt een proefrondje op de snorfiets. HOENSBROEK De sigarenfa brikant Van der Sluys uit Kam pen (Nederlandse Munt) heeft een nieuw sigaartje op de markt gebracht met de naam „Meins maakje", dat al direct een felle reactie heeft uitgelokt van dr. L. Meinsma, die al jarenlang een landelijke actie voert tegen het roken. „Ik wil beslist niet voort leven op een sigarendoosje als ik volgend jaar ben gestopt met de anti-rookactie. Ik neem dit niet en als het moet zal ik de zaak voor de rechter brengen". De sigarenmaker ontkent dat het nieuwe sigaartje iets te ma ken heeft met dr- L. Meinsma. „Het is niet de bedoeling geweest om iets in die richting te sugge reren. Laten we maar zeggen dat er sprake is van een drukfout, maar voor hetzelfde geld kun je er van uitgaan dat de naam van de nieuwe roker te maken heeft met het Kampens dialect. iemand te vinden die het Kastvri jlus het 20 hectare grote landgoed voor een miljoen wil overnemen. ..Degene die het wil kopen, moet bijvoorbeeld ook het personeel erbij nemen. Daar-1 naast is het land verpacht. In het huis staat een inventaris van 250.000 gul den, die niet bij die één miljoen zit inbegrepen". Overigens bemoeit Van de Kamp' zich helemaal niet meer met de ko- j mende verkoop van het kasteel. „Wie i daar belangstelling voor heeft, moet zich richten tot de curator van het faillissement van de International Cre dit Bank"- Slot van pagina 1 zeer grote belangstelling bestaat voor de Lockheed-zaak. Naar zijn zeggen wil de commissie zoveel mogelijk ge gevens over deze kwestie aan dat land beschikbaar stellen, met inbegrip van; de namen van de Japanse functiona rissen die bij de zaak betrokken zijn. De Italiaanse ministerraad heeft don derdag besloten een commissie in te stellen die de aankoop van militair materieel moet onderzoeken. Deze commissie zal binnen drie maanden rapport uitbrengen. VOOR DINSDAG BESLISSING ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Wester terp is van oordeel, dat een snor fietsberijder zonder helm even veilig reist als een bromfietser mét helm. Ongehelmd snorfietsen is iets minder veilig dan zelf wiel- rijden, zo is de bewindsman ge bleken uit een wetenschappelijk onderzoek van de SWOV. Uiter lijk aanstaande dinsdag zal hij be slissen of de snorfiets in Neder land wordt toegelaten en aan (Van onze correspondent) WASHINGTON Volgens Emest F. Hauser, een voormalige employé van Lockheed, zouden drie Nederlanders steekpennin gen hebben ontvangen van General Dynamics bij de recente ver koop van de F-16 straaljager aan de Nederlandse luchtmacht. Hauser, die zegt de namen van de betrokkenen te weten, heeft zich bereid verklaard ze aan bevoegde Nederlandse autoriteiten bekend te maken. De betalingen zouden in februari-maart 1975 in Brussel hebben plaatsgevonden. „Er is geen geld in Holland uitbetaald", aldus Hauser. De president-commissaris van General Dynamics. David S. Lewis, heeft deze bewering intussen categorisch ontkend. „Het verhaal is zonder meer onjuist", zei Elvin Spivak, de directeur van de publiciteitsafdeling van General Dyna mics in Washington. „De verkoop kwam openlijk tot stand en op een geheel wetmatige en juiste manier. Er zijn geen steekpenningen betaald". Spivak wees erop dat de verkoop van de F-16 met bemiddeling van de Ame rikaanse regering tot stand kwam. en dat de voormalige staatssecretaris voor de luchtmacht, McLucas in die capaciteit gesprekken voerde met de Nederlandse regering. Op eenzelfde wijze, zei Spivak, waren die transac ties gevoerd in de andere Westeurope- se landen die de F-16 aankochten. Ernest Hauser was van 1961 tot 1964 in dienst van het Lockheed-kan- toor in Koblenz, dat later werd over gebracht naar Genève. Hij heeft nu een eigen bedrijf en verkoopt vliegtuig onderdelen. o.a. aan Nederland. Hau ser werd bij het onderzoek van öe senaatscommissie-Church naar de steekpenningen van Lockheed als een van de eersten gehoord. Hij citeerde tijdens die hoorzittingen, en later te genover de pers, veelvuldig uit het dagboek over de financiële manipula ties en relaties van het concem. dat hij gedurende zijn Lockheed-tijd had bijgehouden. De F-16 werd na een scherpe con currentie met de Mirage van de Fran se Dassault-fabrieken gekozen om de Starfighter te gaan vervangen. In een vraaggesprek met Hauser zei hij dat de voormalige Amerikaanse staatsse cretaris voor de luchtmacht, McLucas, die nu aan het hoofd staat van de Amerikaanse civiele luchtvaartdienst, zijn invloed aanwendde in Nederland se kringen ten behoeve van General Dynamics- „Ik zal niet zeggen dat McLucas daar niets voor heeft ontvangen", zei| Hauser. „Later we zeggen dat ze hem I in sommige dirrm tegemoet gekomen j zijn. McLucas hc ft vooral in Holland j zijn uiterste best gedaan voor General I Dynamics, en dat is zeer ongebruike lijk, omdat een staatssecretaris de luchtmacht neutraal behoort zijn". „Hij is naar Nederland gegaan en heeft daar met iedereen gesproken, onder anderen met de minister van defensie, evenals met de Belgische minister van defensie. Het probleem voor General Dynamics was- te voor komen dat de beslissing over de aan koop geblokkeerd werd door een of andere kolonel op eer. lager niveau, die eerlijk zei da; de F-16 een onbe proefd toestel was". „Wanneer de beslissing over de aan koop twee maanden was uitgesteld, zoals de Nederlandse minister van defensie wilde, zou een lucratief con tract met de Amerikaanse marine voor dezelfde toestellen niet zijn doorgegaan. Vandaar de grote haast". AMSTERDAM (ANP) De harde lijn van de Hongaarse autori teiten om de ideologische strijd tussen oost en west voort te zetten heeft minister Van der Stoel 'een stuk pessimistischer' doen terug keren uit de Hongaarse hoofdstad Boedapest dan zijn verwachting was toen hij er woensdag heenging. Dit zei de Nederlandse minister van buitenlandse zaken donderdagmiddag na afloop van een offi cieel bezoek van drie dagen aan de volksrepubliek Hongarije. De Hongaarse minister van buiten landse zaken Frigyes Puja had in de besprekingen met de Nederlandse mi nister het onderwerp van de ideologi sche strijd aangeroerd. Later herhaal de hij dit tegenover de journalisten. Donderdagmorgen zwakte de Hon gaarse partijsecretaris Janos Kadar het enigszins af door te stellen dat de discussie gevoerd zou moeten blijven worden in wetenschappelijke kring en in wetenschappelijke tijdschriften. Minister Van der Stoel heeft hem en; minister Puja geantwoord dat het: kernthema van de Europese conferen tie voor veiligheid en samenwerking- meer ligt in de slotacie van Helsinki,! terecht gekomen is. „zeer ongunstig beïnvloed zou kunnen worden als er geen akkoord bij de MBFR bereikt wordt". Aanvallen nister Van der Stoel heeft zijn Hon gaarse gastheer verteld hoe belangrijk hij het westelijke voorstel van half december vend. Het voorstel bracht twee nieuwe zaken om de slepende besprekingen weer op gang te bren gen. De NAVO verklaarde zich bereid duizend Amerikaanse kernwapens te: verwijderen uit Midden-Europa en: ook wilde men de Russische els inwil ligen te gaan praten over luchtmacht-' onderdelen. In het licht van de tot nu toe 'gere-' serveerde reactie' van de zijde van het Warsc'nau-Pact verklaarde minis ter Van der Stoel in Boedapest dat nieuwe conferentie over de Euro- in samenwerking tussen alle Europese pese veiligheid en samenwerking vol- »r, ?end jaar Belgrado, waar men gaat landen en in het licht hiervan komt het punt van de ideologische strijd 'wat merkwaardig' óver. aldus de Ne derlandse bewindsman. Hij voegde er aan toe: „Wanneer dit zijn weerslag vindt in de betrekkingen tussen sta- 'en. dan wordt de voortgang naar ontspanning onmogelijk gemaakt". Uitvoerig is verder van gedachten ge wisseld over de MBFR, de besprekin gen tussen oost en west over de bev.-apenmgsbeperking in Europa. Mi- In zijn gesprek met partijsecretaris Janos Kadar dat ruim anderhalf uur in beslag nam, heeft de Nederlandse minister ook zijn zorg uitgesproken over de voortdurende aanvallen van uit Oost-Europa op het niet naleven door de Westeuropese landen van de akkoorden van Helsinki. Partijsecretaris Kadar en minister Pu ja zeiden beiden dat Hongarije bereid, is alle akkoorden van Helsinki uit te voeren en dat men daar nu ook mee bezig is. Minister Van der Stoel ver tolkte het standpunt van de Neder landse regering waarin dezelfde be reidheid wordt uitgesproken. Hij voegde daar nog aan toe dat naar de Nederlandse opvattingen ontwikkelin gen buiten Europa ook een nadelig effect op de samenwerking tussen oost en west binnen Europa kunnen hebben. Hij wees daarbij op de situatie in Angola, waar 13.000 Cubanen aanwezig kijken wat er van het slotakkoord! zijn. De Nederlandse minister zei ook fADVERTENTIE tegen zijn Hongaarse gastheren oa-t vestiging van Sowjet-bases in Angola "ernstige consequenties' kan hebben. Nederland, zo betoogde hij verder is niet eenzijdig. Men is tegen de Illega le gezagsuitoefening van Zuid-Afrika in Namibië en steun; ook alle krachti ge sancties tegen het Rhodesië van Smith. Pro ei op de som Hel duidelijke standpunt van Honga rije en de ideologische strijd tussen oost en west is volgens minister Van der Stoel nog nooit met zoveel woor den in regeringsbesprekingen gehoord. Of het verband houdt met een duide lijk Russische stellingname kon minis ter Van der Stoel niet zeggen. Volgen de week begint in Moskou het con gres van de communistische partij van de Sowjet-Unie en het is, aldus minister Van der Stoel, Interessant om te horen wat daar uit gaat ko men. Het zal de proef op de som worden, want de Sowjet-Unie kent reen belangrijkere gebeurtenis dan het congres van de communis-tische partij „Ik hoop dat na het partijcon gres blijkt dat het punt van ideologi sche strijd een toevallige factor is welkt in deze besprekingen in Boeda pest eruit is gesprongen. Aan het slot van zijn bezoek, waarin volgens het slotcommuniqué "hartelijk en open' is gesproken, heeft minister Van der Stoel zijn Hongaarse ambtge noot voor een bezoek aan Nederland uitgenodigd. De uitnodiging is aan vaard. maar een datum ervoor moet nog worden vas^esteld. wc-lke constructie-eisen het voer tuig moet voldoen. Westerterp gaf donderdag :n dt- Tweede Kamer al een overzicht van die etsen, in antwoord op mondelinge vragen van Jaap van der Doei (PvdA). Bij de typekeuring moet blij ken, dat de snorfiets niet sneller kan dan 20 km per uur en dat de óén-pk- motor niet kan worden opgevoerd tot hogere prestaties. Het qua constructie herkenbare voertuig mag niet mee. wegen dan 50 kilo, de doorsnee va: de wielen moet tussen 25 en 27.5 err. (10-12 inchj liggen bij een veïgbreedte van 30 mm 'voor bromfietsen is de minimale wieldoorsnede 16 inch). Extra kleur of speciale platen d.c de snorfiets als zodanig herkenbaar moeten maken, achtte Westerterp in de praktijk onbruikbaar. Er zullen zeer strenge eisen worden gesteld aai) de geluidsproduktie. De minister zei te verwachten dat 40 procent van tic snorfietsers voormalige wielrijder zuilen zijn; de overigen zijn vroegere bromfietsers, die overwegende bezwa ren hebben tegen de helm. Zijn oordeel was niet alleen geba seerd op het onderzoek van de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV), maar ook op bevindingen van de (interdepartemer tale) centrale commissie verkeersve:- ligheid en de raad voor de waterstaat Aan de conclusies van de SWOV ha-: hij echter de meeste waarde ge hecht. ALs de snorfiets eenmaal rijdt, zal de SWOV nagaan in hoeverre het nu uitgebrachte advies overeenkomt met de praktijk. In ieder geval zal de maximumsnelheid niet worden ver- hoogd, ook al is die 25 km per uur in West-Duitsland en zelfs 45 in Frank rijk. of zal de minimumleeftijd van l'l jaar worden verlaagd. Internationaal zal Westerterp nog wel overleggen in hoeverre de elektrische snorfiets („zoemfiels") kan worden erkend. Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W F de Pagfer. Hoofdredacteur: G A de Kok. Adjunct-hoofdredocteuren: VA. P. Dielemon en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walsfraaf 56-60, tel (01184) 15144. Middelburg: Mark» 51. fel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, tel (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwsfraat 22. tel (011501 4457 Hulst: Steenstraat 6, fel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezel von zondog t/m /rijdag vanaf 20.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Adverientie-ofdeling; f01186) 1584. s Za'erdogs '01184J 15144 /an 9.00-H30 uu"r Redactie (01184) 14799. Voor klachten bezorging op zo- 'erdag: de plaatselijke kontoren /an 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 2030 tot 22-00 uur (01184) 15144 Zondagcvond van 20B0 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: oer kwortoal t 37.75; franco per post f 42,— per moond 12,75 osse nummers f 30 (inclusief 4% btvzl Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie '1135; ingezon den mededelingen 2'/j ta rief Brieven bure 230 meer Volledige tarieven met contract prijzen op aonvroog Alle advertentieprijzen exclusief 4®/o bfw. Giro: 35 9? 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg dit blad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3