Acties voor wilgenbehoud gaan nog steeds door RAND COU RANT AARDAPPELEN Eet Smidt's TARWEBROOD van de warme bakker. de smidt VRIJDAG 20 FEBRUARI 1976 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'KNOTTEN DOET MILIEU GOED exil* OOSTBURG - Dat de biologische werkgroep in West- Zeeuwsch-Vlaanderen prima werk doet is een ding waar bijna niemand meer aan twijfelt. Aanvankelijk voorzichtig begonnen met een paar enthousiastelingen, nu als onderdeel van de ria- tuurbeschermingswacht. 'Het Duumpje' West-Zeeuwsch-Vlaanderen uitgebreid bezig op veler biologisch terrein. Ganzen tellen, uilen inventariseren. Dit zijn slechts enkele facetten van de bezigheden van de groep. Een bezigheid die al van het prilste begin de aandacht van de groep kreeg is ongetwijfeld het knotten van bomen. Wilgen hoofdzake lijk. Maar om alle misverstanden uit de weg te ruimen: het te knotten aantal bomen bestaat wel voor een groot gedeelte maar niet helemaal uit wilgen. Er zijn ook knotpopulieren, knotessen en wat dies meer zij. Gedurende een bepaalde periode van het jaar gaat de biologische werk groep met de bijl, overigens liefst een niet te botte, de boom in. Het ge beurde in Oostburg ook al dat ge meentebestuurders de boom (vrijwil lig) ingingen. Dat gemeentebestuur van Oostburg draagt kennelijk de knotbomen een warm hart toe. On langs begon men met het knotten van de bomen en het versnipperen van het hout. Men houdt zich in eerste instan tie bezig met het knotten van gemeente-bomen. „Het ligt in de bedoeling dat er la ter tegen betaling ook voor particulie ren wordt geknot", aldus Jan de Zwart, de immer actieve agrariër-bioloog uit Oostburg die door zijn persoon een stempel op de biologische werkgroep drukt Dit in positieve zin dan. Jan toog op pad om voor de gemeente een rapport op te stellen over alle knotbo men waar een kruin op staat die ouder dan zes of zeven jaar is. Dat haar is dan eigenlijk al een jaar of twee drie te lang, want een ordentelijke boom ver wacht om de drie tot vier jaar een knipbeurt. Scheuren Het gebeurt de laatste jaren erg vaak dat de kapper echter niet op tijd ver schijnt. Gevolg: scheuren van stam men en dientegevolge sterven van bo men. En dat betekent dan weer een steeds verder verdwijnen van die ele menten die aan onze vlakke streek de derde dimensie mee moeten geven. Ook de ruitersport heeft vervelende gevolgen voor de bomen in de wei. De paarden die zich lopen te vervelen knabbelen de barst rondom van de boom. Dus gaat de boom dood. Jan de Zwart is dan ook maar wat blij met het initiatief van de gemeente. Al verwacht hij dat de kosten voor boom- knotterij voor een particulier nog wel wat hoog zullen zijn. Voor een honderd tal bomen komen de kosten toch nog altijd op een paar duizend gulden. En het lijkt niet erg aannemelijk dat de particuliere boomeigenaren zoveel geld over hebben voor een knipbeurt die geen direct rendement oplevert. „Indi rect doet dat knotten het milieu wel goed", aldus Jan Hij is dan ook bij zonder blij met het feit dat langs de provinciale weg Sluis-Breskens door provinciale waterstaat knotbomen zijn neergezet. Weliswaar niet zo dik ge plant als vroeger, maar ze staan er. Het twee pagina's tellende rapport van de biologische werkgroep dat gemaakt is in opdracht van de dienst gemeen tewerken van Oostburg vermeldt een aantal nog te knotten bomen van 2000. „Buiten de telling zijn gehouden de knotbomen die in beheer zijn bij het waterschap Het Vrije van Sluis en alle knotbomen die door particulieren op gezette tijden worden geknot", aldus het rapport. In het rapport wordt het knotbomenbestand verdeeld in drie groepen: Knotbomen die tamelijk aan eengesloten langs nog enkele dijken staan. „Zij kunnen gezien worden als de relicten in een gebied waar eens ie dere dijk geplant was met knotbomen (historisch), zo luidt het rapport Deze dijken hebben ook waarde uit natuur wetenschappelijk en landschappelijk oogpunt. Langs de kuststrook is de knotboom vaak de enige knotboom die het goed doet op de dijken, vervolgt het rapport. Deze dijken hebben ook waard e uit natuurwetenschappelijk en landschappelijk oogpunt. Langs de kuststrook is de knotboom vaak de enige knotboom die het goed doet op de dijken, vervolgt het rapport Als tweede categorie wordt onder scheiden de 'kntbomengroep'. die in de zogenaamde typisch Cadzandse wei landen staan „Vanwege de rust geven deze bomen voor veel broed vogels een aantrekkelijke breodgelegenheid." Als derde en laatste groep van de driede ling worden de her en der verspreid staande bomen genoemd: op erven, overhoeken, restanten van vroegere grotere aanplant. Dijkheplantir.gen Het zwaartepunt van het knotbeleid moet volgens het rapport komen te liggen op de eerstegenoemde catego rie: de dijkbeplanting. Overigens wordt hier een probleem gesigna leerd: de bomen zijn vaak van parti culieren die niet willen verkopen, geen economische waarde meer in de houtopstand terugvinden maar er wel onder meer esthetische belangen in zien. Het hout hecht echter blijkt uit het rapport: de eigenaren willen er geen afstand van doen. Als oplossing voor de aldus ontstane problemen ziet het rapport onder meer het afsluiten van beheersovereenkom sten met de eigenaren en het aankno pen van dijken door overheden of In stanties. De biologische werkgroep gaat ondertussenook moest door Zo lang de natuur dat toelaat (en dat is ongeveer tot eind maart op zijn laatst) gaat men door met knotten. Aspirant hakkers en zagers die met overtollige energie zitten kunnen gebruikt wor den. Een telefoontje naar Jan de Zwart en je weet waar je werken kan. (ADVERTENTIE). Nieuwe Diepstraat 1 TERNEUZEN r 7~ - Er is iets gebeurd, met de aardappelMen spreekt over schaarste en export. De eertijds nederige nacht schade werd een tophit op de prijzenmarkt. In tijden van nooddruft, - magere jaren, die, de hemel zij geloofd reeds ver achter ons liggen maar ze héb ben bestaan! - ze bestond bij velen het menu van de middagpot goeddeels uit aardappelen. Ze waren er altijd volop, beste bevelanders, geteeld in de eigen streek. Generaties achtereen sloeg men de wintervoorraad onder de bedstede op. Daar lagen dan de schonkige gezonde piepers, beschut, vorstvrij en maar voor hel pakken Ooit iemand geklaagd over aardkluitjes on der de matrasEen uitvliedend beddedonsje lussen de patatjes? Misschien iets minder frisse lucht Ach. loop heen.' Al onze hedendaagse prominenten - vraag het hen - sliepen in een bedstee, zo'n vorste lijke privé-koets met allure. Men is er wat trots op. 'I Klinkt goed in deze tijd te kunnen geuren met een pralende jeugdarmoede. Personen die daór mee voor de dag komen op bruiloften en partijen kunnen re kenen op een doodse stilte. Geslaagde financiers die hierop kunnen terugzien praten ieder die van huis uit welgesteld is plat en doen deze beschaamd heen- sluipen. En wat die onfrisheid betreft: Zag men vroeger ooit iemand met een spuitbus vol camouflagegeuren door de kamer rennenNee - want even raam of deur open en de volle zuivere buitenlucht stroomde onge geneerd binnen. Inzake de aardappel brak er een tijd aan dat h h. voedseldeskundigen en gezondheidsbewakers gingen waarschuwen tegen het gebruik hiervan. Er waren mensen die dit in hun hoofd prentten en ernaar gin gen leven. De deskundigen vermaanden het volk driftig toch op te houden met dat geschrans van aardappelen. „Eén. ten hoogste tweee zijn u toegestaan. Meer is funest voor uw gestel U bent gewaarschuwd: u zult straks in uw zelf gegraven aardappelkuil rollen. Bovendien mocht u er desondanks toch van in leven blijven, wel-, aan, u zult voortaan het aanzien bezitten van een dik en vadsig iemand." Deze laatste fraaie uitspraak deed natuurlijk de deur dicht: dik en vadsig is erger dan misdaad. Velen volgden de nieuwe chique en kozen vrijwillig het aardappelrantsoen. Jammer dat naast veel andere dingen ook de eetcul tuur aan zoveel tegenstrijdige adviezen blootstaat. Want - als ik het niet gedacht had- dezer dagen kwam een heer op het scherm vertellen dat het heel anders zat met de aardappel. Een man naar mijn hart overigens hoewel matigheid mijn dew.es is. „Dik worden? Van aardappelen? Had dat dan ooit iemand beweerd? Hoe kwam men daar bij? Integendeel, van aardappelen eten bleef men juist slank." ..Maar 't is toch allemaal zetmeel", riep nu de interviewer in opperste wanhoop. ..Zetmeel, nou ja zetmeel, dat is te zeggen, men geliefde hem nu niet vast te pinnen op zetmeel, men moest natuurlijk eerst letten op de andere waardevolle bestanddelen van de aardappel. Trouwens - hij wilde de verant woordelijkheid natuurlijk niet op zich nemen - als iemand verkoos geen aarpels meer te eten dan was dat zo iemands eigen zaak Maar bovenvermelde persoon diende dan wel aandacht te hebben dat hij hiermee gerangschikt wenste te worden onder men sen die spelen met hun leven. Overigens - met minder dan drie flinke knollen per dag was het toch al dren telen langs de grafkuil. Ik heb gezegd. Met raadselachtige deskundigen enfijne bloemige aar dappelen.deze twee,daar zullen we mee moeten leven, 't Kon slechter. ONDERZOEK VOOR BRUGSE STADHUISBEELDEN - In de prach tige gotische stadhuisgevels van Brugge moeten er normaal 44 beelden van historische figuren prijken, zoals dit ook al in de middeleeuwen het ge val was. De nissen staan echter leeg. Al jaren trouwens, want de beelden wer den tussen 1959 en 1961 verwijderd tij dens restauratiewerken, die toen aan dit historisch gebouw werden uitge voerd. Ze waren in erg slechte staat en waardevol waren ze ook al niet, want 'deze exemplaren werden er pas in de '19e eeuw geplaatst. De oorspronkelij ke, waarvan er enkele nog vervaardigd werden door beeldhouwer Jan van Va lenciennes tussen 1379 en 1386, werden vernield tijdens de Franse revolutie. Ze werden in 1792 op het Martkplein in Brugge verbrand. Pas meer dan een halve eeuw later zou men de sierlijke gevel weer volledig laten opknappen en toen werden er (in 1853) ook weer fi guren in de nissen geplaatst, maar erg geslaagde kunstwerken waren het be slist niet. Brugge wil nu blijkbaar niet dezelfde fout begaan. Sedert 1959 vor men deze stadhuisbeelden het stok paardje van enkele kunsthistorici en van de leden van de commissie voor stedeschoon. In de gemeenteraad is het een onderwerp, dat geregeld aan bod komt. Zo krijgt men af en toe ook eens de stand van zaken te horen. Er werden reeds tal van proefexemplaren vervaardigd, die geen genade vonden in de ogen van de experts. Nochtans werd al in 1966 bij openbare aanbeste ding een beeldhouwer aangeduid, die reeds zeven van de 45 figuren beitelde. De wat moderne vormgeving viel ech ter niet in de smaak van de kunsthis torici. Zij dringen aan op een diep gaand onderzoek, vooral op ikonogra- fisch gebied en zo werd nu weer een nieuwe expert aangesteld. Het is de bedoeling, dat het middeleeuws uit zicht van het Brugse stadhuis zo ge trouw mogelijk bewaard wordt. Aan vankelijk waren de beelden ook ge schilderd en dit zal waarschijnlijk nu weer het geval zijn. Het duurt echter beslist nog wel even, alvorens de kar wei zal opgeknapt zijn, want alleen de materiële uitvoering zal naar schatting ongeveer vier jaar duren. Eerst moet men het echter eens worden over de ontwerpen zelf en zo eenvoudig is dit niet in Brugge, waar alles wat met net historisch uitzicht van de stad te ma ken heeft, bijna heilig is. Zo is het ook begrijpelijk, dat men niet overhaast wil te werk gaan. zeker niet wanneer het gaat om het gotische stadhuis, een van de oudste en sierlijkste van Vlaande ren. GEVAAR IN BRUGS GE RECHTSHOF - Soms wordt al te lang getreuzeld met het restaureren van de eeuwenoude Brugse gebouwen. Dit is zeker het geval met het gerechtshof op het Burgplein, waar men vorig jaar in allerijl stutten heeft moeten aanbren gen in de statige assisenzaal, die dreigde in te storten. Vlak ernaast be vindt zich de voormalige schepenma ker van het Brugse Vrije met de ver maarde Renaissanceschouw uit de 16e eeuw, uitgevoerd naar een ontwerp en onder leiding van Lanceloot Blondeel. Een pronkstuk, dat jaarlijks door vele duizenden toeristen bewonderd wordt. Nu worden in versneld tempo de broodnodige herstellingswerken uitge voerd. maar het gevaar is ondertussen niet geweken. Veertien dagen geleden nog werden weer nieuwe scheuren en barsten ontdekt. Dit had tot gevolg dat enorme stapels dossiers van de zolder moeten weggehaald worden. De gerchtelijke diensten moeten er in erg moeilijke omstandigheden hun taak verrichten en de behuizing laat heel wat te wensen over. Men heeft er te kampen met een schromelijk tekort aan ruimte. Al jaren wordt aangedron gen op de bouw van een nieuw justi tiepaleis. dat tot stand zou moeten komen op de terreinen van een oude en nu verlaten kazerne in de Langestraat. Er werden ook reeds plannen opge maakt. Het nieuwe gebouw zou naar schatting ongeveer een half miljard Bfr. kosten. De minister van justitie weer echter - zelfs niet bij benadering - wanneer de nodige kredieten zullen kunnen ter beschikking gesteld wor den. Ook in België wordt in deze be roerde inflatietijd bezuinigd op de staatsuitgaven. GEVANGENIS MOET VERDWIJ, NEN - Een doom in het oog van het stadsbestuur en ook van vele Brugge lingen is het schreeuwlelijke gevange nisgebouw aan het Pandreitje. Al jaren wordt beloofd dit onding, dat helemaal niet past in het hart van de stad, te slopen, maar ook hier ontbreken de nodige kapitalen. Het gebouw is totaal uitgeleefd, tot op de draad versleten. Wanneer het verdwijnt kan een brede verkeersader naar het Astridpark tot stand komen, die de Gentpoort met het centrum zou verbinden. Dit zou een belangrijke stap zijn voor het ver keersvrij maken van een gedeelte van de binnenstad. Ook parkeergelegen heid zou daar kunnen geschapen wor den, want op dit stuk heeft men in het middeleeuwse Brugge met tal van moeilijkheden te kampen. De nieuwe strafinrichting moet tot stand komen op de vroegere deelge meente St-Andries. waar reeds een ter- rem beschikbaar is. Er wordt nu einde lijk een voorontwerp opgemaakt, maar het duurt beslist nog twee jaar alvo rens de voorbereidende werkzaamhe- zen zullen voltooid zijn. Dan moet nog gewacht worden op de nodige staats- centen en dit kan wel een tijdje in be slag nemen. De nieuwe Brugse gevan genis is dus nog niet voor morgen. TEKORT VAN HALF MILJARD OP BRUGSE STADSBEGROTING - Het vlot niet met de Brugse stadsfi nanciën. Schepen Dries Vanden Abeele moet goocheltoeren uithalen om de eindjes aan mekaar te knopen en zelfs dat lukt niet, want de begroting voor 1976 vertoont een tekort van zo maar eventjes 494 miljoen fr. Brugge koes tert echter de (ijdele?) hoop. dat de re gering het verschil zal bijpassen in de vorm van hulpgelden. Men heeft ai be grepen. dat deze Vlaamse stad, die se dert de fusie van 1970 groeide tot een leefgemeenschap van 120.000 inwoners, op die manier haar strijd voortzet voor een eerlijker verdeling van de Rijks tussenkomsten. Vorig jaar dreigde burgemeester M. van Maele het samen met zijn schepenen af te stappen, in dien niet op de gestelde eisen werd in gegaan. Uiteindelijk werd dan toch een hulpgeld van 140 miljoen fr. toegekend, terwijl er echter op de begroting een som van 295 miljoen fr. was ingeschre ven. Wat wordt het thans? Met nadnik wordt gewezen op de onredelijkheid van de huidige situatie. Zo ontvangen steden met een nationale functie uit het 'Gemeentefonds' indrukwekkende bedragen: Antwerpen 4,5 miljard Bfr, Brussel 2,5 miljard. Luik 3.1 miljard en zelfs Gent met zijn 140.000 inwoners 2.9 miljard.... terwijl Brugge het met zijn 120.000 inwoners moet stellen met 400 tot 500 miljoen fr alleen maar omdat het in een lagere categorie gerang schikt is. De wetgeving op dit stuk is natuurlijk volkomen achterhaald door de gebiedshermdeling. maar ondertus sen zit Brugge met de moeilijkheden, die steeds scherper tot uiting komen wegens de stijging van de levensduurte en vooral van lonen. Zo begint nu weer een nieuwe slag tussen Brugge en de regering. Waarschijnlijk zal men in beide kampen wat water in de wijn moeten doen. Hoofdzaak vooor Brugge is echter, dat de nieuwe wet er komt Dringende restauratiewerkzaamheden worden nu uitgevoerd aan het Brugse gerechtshof, waar er op bepaalde plaat- senzelfsgevaarvoorinstortingontstond. HetstadhuisinBrugge...zonderbeelden. Het duurt nog wel evenvoor de huiston- sche figuren er weer in zullen worden geplaatst. De nissen in de gotische stadhuisgevel staan al leeg sedert 1959.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 31