PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWITSERS BERADEN ZICH NOG OVER TOELATING COMMISSIE Regering: op korte termijn gesprek met bedrijfsleven „Verstedelijkingsnota geeft een stuk erkenning van het provinciebeleid" Volgende week beslissing over onderzoek in Lockheed-affaire: Broers (14 en 17 jaar) schoten taxichauffeur dood auto's met garantie Na 10 dagen verhoor bekentenis DIEFSTAL LIBANON: VAN DE EEUW' IN ƒ73 MILJOEN BUIT n 219e jaargang no. 43 Vrijdag 20 februari 1976 Zi8Pa912 ®B0VAG BERN AFP, TJPI) De Zwitserse regering zal op zijn vroegst volgende week woensdag beslissen of de commissie-Donner haar onderzoek naar de eventuele betrokkenheid van prins Bernhard in de Lockheed-affaire ook in Zwitserland mag uitvoeren, zo is donderdag officieel in Bern bekend gemaakt. Eerder had het ministerie van justitie en politie te kennen gegeven, dat een dergelijk onderzoek niet zou zijn toegestaan, tenzij er een speciale vrijstelling wordt gegeven. Het schijnt dat in het Zwitserse kabinet geen eenstemmigheid op dit punt bestaat. AMSTERDAM: In de Amsterdam se Vier windenstraat lag gister morgen zomaar een slang op straat en hij was nog dood ook- Zo meldt het Algemeen Neder lands Fotopersbureau (ANEb'O). Een buurtbewoner doet hier het beest in een doos. Naar het ministerie zei had de Neder-1 landse ambassade in Bern woensdag bij de Zwitserse autoriteiten geïnfor-1 meerd naar de mogelijkheden van onderzoek in Zwitserland en in het bijzonder het ondervragen van perso nen die betrokken zouden kunnen zijn geweest bij de zaak van de steekpen ningen van Lockheed. Donderdag gaf het ministerie als zijn mening dat dit niet zou kunnen, zelfs als de commis- sie-Donner in de Nederlandse ambas sade dergelijke personen zou horen. Bovendien herinnerde het ministerie er aan, dat Zwitserse burgers die bereid zouden zijn een verklaring af te leggen in het buitenland, zonder dat Lockheed hun hier nadrukkelijk toe zou hebben gemachtigd, bij hun terugkeer in Zwitserland zouden kun nen worden vervolgd wegens het ont hullen van zakengeheimen aan een officiële buitenlandse instantie, tenzij de regering in Bern anders zou beslis- In Washington verklaarde senator Frank Church donderdag, dat de door hem geleide subcommissie inzake de VAASSEN Twee jeugdige Zuidmolukse broers, de 14-jari- ge M. P. en de 17-jarige O. P. hebben de Apeldoornse taxi chauffeur Willem Wesselink ver moord. Na tien dagen te zijn verhoord, hebben de jongens woensdag bekend een zes-schots revolver te hebben leeggescho ten op de 40-jarige chauffeur, Wat groeit en bloeit blijft boeien: over aardappelprijzen, bestem mingsplannen, inkomensbeleid en grondpolitiek (pagina 9); Visserij Het "Produktschap' wil geen en kele bemoeienis meer met de tong- en soholquoteringen; ar beidsconflict in visfi leerbedrijf (pagina 9); Montedison De vestiging van de chemie- Montedison in het Sloe hoeft niet zonder meer, vinden NVV en en kele kamerleden. Wens: méér ge gevens op tafel (pagina 12); Topzwaar Goes vindt de verstedelijking van Walcheren beangstigend worden, een topzwaar element in de Mid denzeeuwse verhoudingern. Het wil zelf wel uitbreiden (pagina 7); Naakt Vlissingen bekijkt de mogelijkhe den voor 'naaktreereatie (pagi na). Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 5, 6, 7, 9. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 13. Opinie en achtergrond op pagina 4. Sport op pagina 15 en 16. Radio en tv op pagina 17. Beurs en financiën op pagi na 19. nadat deze hen in de nacht van zondag 8 op maandag 9 februa ri van het Apeldoornse station naar het woonoord voor Zuid- molukkers in Vaassen, waar de daders wonen, had gereden. De 17-jarige O. heeft verklaard van plan te zijn geweest de taxichauffeur te beroven. Hij loste drie schoten op het achterhoofd van Wesselink. Zijn broertje heeft daarna het moordwa pen uit zijn handen gegrepen om, zoals hij de recherche vertelde, de man uit zijn lijden te verlossen. Hij schoot de drie resterende kogels uit de revolver en miste een keer, raakte toen de achterruit van de taxi en trof Wesselink met de laatste kogel in de zij. De 565 gulden die in de portefeuil le van de taxichauffeur zaten hebben de jongens niet meegenomen. Ze heb ben nog wel het licht uitgedaan van de auto en zijn toen naar huis ge gaan. Hun ouders merkten niet dat zij thuiskwamen en zij hebben ook niet geweten dat de jongens die avond weggegaan waren. Tot kwart voor elf 's avonds hebben O. en M. met hun ouders naar de televisie gekeken en zijn toen naar bed gestuurd. Zonder dat iemand het bemerkt heeft, hebben ze kort daarna echter het huis verla ten. multinationale ondernemingen niet| van plan is nadere gegevens te vragen omtrent de betalingen die Lockheed aan hoge Nederlandse functionarissen zou hebben gedaan. Church zei dat de subcommissie wel zal proberen meer inlichtingen te krij gen over de in West-Duitsland en Japan gedane betalingen. Wat de bondsrepubliek betreft merkte hij op, dat het beschikbare materiaal tegen strijdig is. Hij zei niet wanneer de -commissie in een besloten bijeen- kOi.ist verdere getuigen zal horen. Later zal de commissie vervolgens beslissen wat er me: de notulen zal worden gedaan en of er openbare bijeenkomsten zullen worden gehou den. Over Nederland verklaarde Church: „Wij hebben alle inlichtingen die wij noodzakelijk achten. Wij hebben geen plannen voor verdere acties." Hij herinnerde er aan dat er in Japan (Zie slot pagina kolom 5 BEIROET (AFP) Libanon heeft zijn diefstal van de eeuw'. Toen de wapens zwe gen en in Beiroet be gonnen werd met het opruimen van de cha os die het gevolg was van de burgeroorlog, heeft men ontdekt dat de British Bank of The Middle East op zeer vakkundige wijze is leeggeroofd- Volgens het eerste onderzoek wordt voor minstens 60 miljoen Libanese pond (73 miljoen gul den) aan deviezen, kunstvoorwerpen en sieraden vermist, dat in de laatste dagen van de strijd is gesto len. Op 14 januari, terwijl rechte christenen en linkse mohammedanen elkaar hevig bescho ten, sloeg een enorme explosie een gat in de zware houten hoofd deur van de kerk van de Kapucijners in het centrum van de Liba nese hoofdstad. Broeder Ferdinand, ge schrokken toegesneld, kwam oog in oog te staan met een gewa pende man die hem de loop van zijn machine pistool op de neus zet te, Terwijl verderop in de straat de granaten insloegen, drongen nog verscheidene mannen de kerk binnen en be gaven zich via de sa cristie en de-tuin naar het bankgebouw waar zij binnendrongen. In de kluis van de bank waren onlangs nieuwe safe-loketten aangebracht die in principe bestand zou den zijn tegen vuur, kogels, explosieven en water- De vernieuwing was geschied op ver zoek van de cliënten, voornamelijk juweliers en rijke zakenlieden, die de "oui hadden zien hangen' en hun eigen dommen in veiligheid hadden willen brengen. De inbrekers, d;e goed van de situatie op de hoogte moeten zijn ge weest, namen 36 uur de tijd om ongeveer 400 loketten open te breken en van hun in houd te ontdoen, zo is van de zijde van de bank vernomen. De Kapucijner monni ken weten ook niet hoe de inbrekers hun buit, waarbij baren goud, tientallen kilo's sieraden en andere kunstvoorwerpen heb ben kunnen vervoeren, want ap spoedig ont stond er strijd om de kerk. DEN HAAG: Werklieden leggen in het Haagse Vredespaleis de bedra ding aan bij één van de kostbare, gerestaureerde kandelabers, die tijdens de bestorming van het Vre despaleis door Zuidmolukkers in december 1974 zwaar beschadigd werden, toen zij van het bordes werden geworpen. VOORSPELDE ECONOMISCHE VERBETERING NIET TOEREIKEND DEN HAAG (ANP) De regering vindt de volgens haar „zeer belangrijke verbetering" iri onze economie, die volgens de pro jectie van het Centraal Planbureau in de jaren tot 1980 als resul taat van de beleidsombuiging (beperking van de stijging van de collectieve lasten tot ten hoogste één procent per jaar) tot stand komt, niet toereikend, aldus een communiqué van het ministerie van economische zaken. Met name is het niveau van de werk-| met de afgelopen jaren lager is loosheid te groot. Ook het ritme van nog hoog, terwijl de groei van het de inflatie hoewel in vergelijking reële nationale inkomen heneden het niveau van de argelopen jaren blijft.! De regering is van plan op korte termijn, mede naar aanleiding van deze projectie, haar standpunt te be-i palen. Daarbij zal, ter voorbereiding' van het in samenwerking met de kamer voor de komende jaren tot stand te brengen beleid, eveneens op korte termijn het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven (weer) worden opgenomen. Volgens de macro-economische ver-i kenning tot 1980, die de regering don derdag naar de staten-generaal beeft gestuurd, zal het prijsindexcijfer de gezinsconsumptie bij het toepassen van de één procent norm (zoals de beleidsombuiging in dit rapport van het Centraal Planbureau wordt noemd) in 1980 toch nog een stijging] van 6-5 procen: te zien ge-,-en. Het volume van de bruto-investeringen, dat in 1975 me: zes procent is ge daald (na een daling van 0.5 procen: in 1974 en een stijging van (Zie slot pagina 3 kolom 3) GEDEPUTEERDE MR. J.P.BOERSMA IN REACTIE „BELEIDSLIJN, DIE WIJ AL JAREN VOORSTAAN" MIDDELBURG De recente nota over de verstedelijking van minister Gruijters geeft volgens gedeputeerde mr. J. P. Boersma portefeuille ruimtelijke ordening 'een stuk er kenning aan het ruimtelijk beleid van het provinciaal bestuur in Zeeland'. ,,De nota geeft wat Zeeland betreft in feite het beleid voor de ruimtelijke ordening aan, dat wij al sinds jaar en dag voorstaan: afronding van het Sloegebied, hef Midden-Deltagebied openhouden, de groei zoveel mogelijk bundelen in de steden", aldus de gede puteerde in een 'voorlopige' reactie op het stuk van minister Gruijters dat deel uitmaakt van de derde nota over de ruimtelijke ordening. In de nota van de minister wordt betoogd, dat in de kleine schaal van 'grootscheepse ont wikkelingen moeilijk in te passen' zijn en dat het in de rede ligt de aanwe zigheid van diep vaarwater te benut ten, waarbij te denken valt aan de afronding van het Sloegebied'. Boers ma, over de afronding van het Sloe: „De discussies in de staten vandaag vrijdag zullen wel onderstrepen, dat het gaat om de laatste afronding. Waarbij -ve wel goed moeten beden ken, dat dan ongeveer twintig procent van het Sloegebied I bezet is. Er nog een enorme impuls voor de streek van uitgaan. Dan hoef je te denken aan nog een grootschalig nieuw zeehavenindustrieterrein in Zee land. dat kan de maat niet hebben. In Zeeuwsch-Vlaanderen is alleen de ontwikkeling van de Axelse Vlakte te verdedigen. Als het gaat om het be nutten van diep of redelijk diep vaar water, zou mij een voorzichtige ont wikkeling van de industrie met wat overslag van Terneuzen in zuidelijke richting bijzonder aanspreken. Een impu» op de Axelse Vlakte van een groot bedrijf moet inpasbaar zijn, je moet het is bekend nogal wat eisen stellen; het is een voorbelast gebied en je kunt niet overal ver van de bebouwing blijven". De voornemens over de 'verstedelij king' in de nota noemt Boersma 'con form de Zeeuwse politiek van de laatste jaren: geef de steden de groei, Vlissingen, Middelburg en Goes in het open gebied Zierikzee, in Zeeuwsch- Vlaanderen, Terneuzen. Hulst en Oost- burg en misschien Axel". Platteland Dan blijf je aldus Boersma wel zitten met de problematiek van het platteland, waar hij een zekere groei niet wil 'ïitsluiten. Boersma: „Dan ga je in je beleid verfijningen aanbren-1 gen, zoals in feite is gebeurd in de nota bewoningspatronen in Zeeland, waar vij»" groepen var groei-kernen zijn aangegeven. In het voorontwerp streekplan Oost Zeeuwsch-Vlaanderen i zal van de uitwerking van dat svs- Wat met name de Midden-zeeuwse groei-steden betreft wijst de gedepu teerde erop, dat Middelburg, Vlissin gen en Goes met Kapelle en Borsele voor de verdeling van de woningen in de Sloe-regio zitten. „Het ene jaar ligt het accent bij de één, een volgend jaar bij de ander. Dat hoeft geen problemen te geven. Waar we wel aan moeten denken: bij verschillende ste den rijst de -.raag hoever men wilt groeien, in Middelburg bijvoorbeeld is! wei eens een inwonertal van maxi-] maal 50-000 genoemd. Daar zullen wel. goede beleidsargumenten voor te vin-I den zijn, maar ik vind wel, dat we aej zaken dan regionaal moeten gaan be- kijken. Waar laat je de mensen, als op een gegeven moment ook Vlissin-i gen en Goes een bepaald maximum-i inwonertal vastleggen? Middeiburg zit nog niet aan die vijftigduizend. Goes j en Vlissingen hebben nog geen uit- in die richting gedaan, masri het is wei een probleem dat je tijdig moet onderkennen. En da-: over tien jaar wel kan spelen". Over de vraag of het Reimerswaal- plan ontwikkeld moet worden, wordt in de verstedelijkingsnota gezegd, dat dit bij de nadere uitwerking van' de plannen voor West-Brabant wel aan de orde kan komen. Boersma: „Het heeft in Zeeland nooit zo'n gunstig onthaal gekregen. We moeten wel be grijpen. dat de werkloosbeicproblema- tiek in West-Brabant groot is. maar ik waag het wel te betwijfelen of die moe: worden opgelost met een Rei- merswaalplan. Ik zet er een vraag bij of ook Oost-Beveland bij de uit straling van de randstad betrokken wordt. Niet omdat ik er principieel bezwaar tegen heb, maar ik zie he: gewoon nog niet sr.ei gebeuren. Bre da, Roosendaal en Bergen op Zoom kunnei heel wat opvangen. Ik geloof dat Brabant zelf voldoende capaciteit voor die opvang heef:, al zal er altijd wel een beetje overloop naar Zeeland zijn." Sombere secretaris-generaal Pnrrrtirtt innwul WiéIwi fjantlïjn fd^cyv! heeft deze week in Den Haag sombere en minde* -J sombere dingen gezegd. J Eigenlijk wm er Sn zijn to®- spraak maar één medede ling te vinden die viel onder de laat ste groep de minder sombere zaken. Hij deelde namelijk mee dat ook naar zijn oordeel allerlei tekenen op een economisch herstel wijzen. Voor het overige echter hield hij zijn toespraak in mineur: met de Nederlandse eco nomie ziet het er op de middellange termijn allerminst rooskleurig uit. De overheid zal met allerlei stimulerend* maatregelen vergroting van het aantal arbeidsplaatsen mogelijk moeten ma ken, aldus professor Rutten. Dit laatste betreft een thema dat Zeeland op dit ogenblik recht streeks aangaat Er zijn hier immers intensieve discussies aan de gang over een eventuele vestiging van Montedi son in Zeeland, waarbij allerlei róórx en tegens tegen elkaar worden afge wogen. althans er wordt daartoe een poging gedaan. Indirect herinnert nu professor Rutten de deelnemers aan dit Zeeuwse debat er aan. dat het bij dergelijke projecten niet. alleen om Zeeland gaat. Aan de orde is ook de nationale economie, in het bijzonder de taakstelling van deze provincie in dit grotere geheel. In Zeeland zelf valt nogal eens de nei ging te signaleren om dit nationale aspect maar bulten beschouwing te laten: ..Voor de Zeeuw se arbeidsmarkt is dat bedrijf niet no dig en daarmee basta", zo wordt dan geredeneerd Een betoog dat vermoe delijk in Den Haag niet erg zal aan slaan. Er komt nog bij da' er in Zee land nogal inconsequent met deze ar beidsmarkt wordt geargumenteerd. Zodra het bijvoorbeeld over de vaste oeververbinding gaat. betoogt vrijwel iedereen dat een dergelijk project bij zonder belangrijk is voor de werkge legenheid in een aanzienlijk groter ge bied dan Zeeland. Wordt echter Monte dison genoemd, dan wordt, her en der het hoofd geschud: voor deze provin cie is dit bedrijf niet nodig. Het gaat echter om meer dan de Zeeuwse ar beidsmarkt. Tot de sombere opmerkingen van d* secretaris-generaal behoorde voor al zijn mededeling dat in de toekomst sprake zal blijver, van een groot aan tal werklozen. Zij worden een deel van de structuur, een vast gegeven in het maatschappelijk bestel, zo onge veer was de teneur van zijn toespraak. Als hij gelijk heeft, komt Nederland tegenover een problematiek te staan, waarvoor geen pasklare oplossingen zijn te vinden. Simpel gezegd komt het er op neer. dat een relatief afne mende werkgelegenheid over zoveel mogelijk mensen moet worden ver deeld. Dat :s makkelijker gezegd dan gedaan: het betekent dat diegenen die we! over werk beschikken, bereid moeten zijn of misschien wel verplicht dienen te worden, minder te werken teneinde meer mensen gelegenheid te geven te worden ingeschakeld in het arbeidsproces. Dat is een bitterder benadering dan vroeger wei eens is gegeven over de vrolijke toekomst: een vérgaande automatisering zou zo redeneerden sommigen in feite neerkomen op een verdwijning van de industriële maatschappij. En dan zou de mens pas zichzelf kunnen zijn. zo redeneerden deze voorspellers. Het riet er echter naar uit dat de vele vrije tijd niet zozeer een gevolg wordt van de verdwijning der industriële maatschappij, maar moet worden op gelegd om die maatschappij zo goed mogelijk in stand te houden. In een dergelijke situatie liggen de conflicten voor het opscheppen. Dat blijkt trouwens nu al. Zo is er tussen diverse ministeries in Den Haag een felle discussie aan de gang over de vraag of de sociale "bodem-uitkering' wel gekoppeld dient te zijn aan het minimumloon; sommige deskundigen staan namelijk een ontkoppeling voor. Ten principale is bij deze kwestie aan de orde of alle burgers over dezelfde basis-bestedingsmogelijkheid moeten beschikken dan wei of diegenen die alleen onder de sociale uitkeringen vallen me: minder toe moeten. Er ko men nog meer problemen: zo kunnen er steeds groter verschillen 'en daar door spanningen i ontstaan tussen 'goede' en 'slechte' bedrijfstakken, waardoor onvermijdelijk de vraag om een geleide loonpolitiek weer ter tafel komt. De vrijheid van de beroepskeuze komt eveneens in het geding, de vrij heid ook van de besteding van de vrije tyd: mag iemand die tijd besteden om wat bij te verdienen, terwijl hij met die bijverdienste anderen wellicht verhindert aan de slag te komen Stuk voor stuk problemen, die zich nu oeginnen af te tekenen. Professor Hut ten deed er deze week nogal somber over. Niet ten onrechte. SLOOPSCHIP STARDUST GEHEEL UITGEBREID 's-GRA VENZA NDE Donderdaga vond is brand uitgebroken aan boord van de 'Stardust', het schip dat vastzit op het strand van 's-Gravenzande na de laatste storm begin januari. Men was halverwege met de sloop. De brandweer heeft de "Stardust' laten uitbranden. Eerder deze week was de lading olie uit het schip gepompt en afgevoerd. Sloper-eigenaar Koo'.e zegt dat de brand voor hem weinig verlies bete-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1