PROVINCIALE ZEEUWSE C ECONOMISCH HERSTEL ZET DOOR, MAAR DE WERKLOOSHEID BLIJFT Eerste beheersovereenkomsten voor De Poel worden binnenkort getekend Prof. Rutten over rapport planbureau: Sandra winnares VEEL WESTEUROPESE LANDEN ERKENNEN MPLA vandaag in de krant BREUK IJSLAND- ENGELAND AANGEKONDIGD Prins en polemiek D" Partijorgaan in China dreigt met zuivering •;C> VOORUITLOPEN OP LANDELIJKE REGELING Volgende week tach drug-debat 219e jaargang no. 42 Ponderdag 19 februari 1976 DEN BLAAG (ANP) In het laatste kwartaal van het afgelopen jaar is de economische opleving uit de recessie begonnen en zij zal zich waarschijnlijk in 1976 en mogelijk in 1977 voortzetten. De secreta ris-generaal van het ministerie van economische zaken, prof. dr. F. W, Rutten, heeft dit woensdag ge zegd tijdens een hmchbijeenkomst van de Haagse afdeling van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De becijferingen van het Centraal Planbureau, die over enkele dagen in de macro-economische verkenning zullen wor den gepubliceerd, doen echter verwachten, dat de werkloosheid in 1980 nog niet minder zal zijn dan nu en in de Jaren tussen 1980 en 1985 nog verder zal toenemen. De conjunctuurwerkloosheid zal dalen als gevolg van de econo- Gronden De secretaris-generaal zei. dat zijn oonstatering van een economische op leving in ons land, die dit jaar waar schijnlijk zal aanhouden, niet op losse gronden is gebaseerd. In het laatste kwartaal van het afgelopen jaar lag de industriële produktie ruim vijf pro cent boven die van het derde kwar taal, terwijl het volume van de uit voer een toeneming van tien procent tei. opzichte van net derde kwartaal vertoonde. Dit komt zo duidelijk over een met het oplevingspatroon na mische opleving en de structuurwerkloosheid zal toenemen. Aangenomen, dat er in 1980 geen conjunctuurwerkloosheid zal zijn, zul len er in dat jaar toch niet minder werklozen zijn dan het huidige aantal van ongeveer 210.000. Dit komt door de grotere structuurwerkloosheid. Daarbij is het Planbureau ervan uitge gaan, dat er in de jaren tot 1980 nog eens 150.000 werknemers in de wao terecht zullen komen. Deze verwach tingen zijn gebaseerd op de veronder stelling, dat de voorgenomen beper king van de groei der collectieve uit gaven tot een procent per jaar zal worden verwezenlijkt. Bij ongewijzigd beleid, dat wil zeggen zonder deze beperking, zal de stijging der struc tuurwerkloosheid nog groter zijn. Ook de vooruitzichten voor een verdere groei van het nationale inkomen en van het reëel beschikbare inkomen van de modale werknemer zijn zelfs bij verwezenlijking van de één pro- centaorm niet rooskleurig. Prof. Rut ten noemde ze 'mager1. Als mogelijk heid tot verbetering van de sche situatie ziet hij stimulering van de investeringen, die arbeidsplaatsen scheppen. Ais de overheid middelen beschikbaar wil stellen voor verbete ring van de economische situatie, dan sou stimulering van de investeringen de eerste prioriteit moeten hebben. De betalingsbalans zal in de komende Jaren zeer solide blijven verwacht het Centraal Planbureau en naar de me- nfog van prof. Rutten kan van het nationaal vermogen, die in het betalingsbalansoverschot tot ui ting komt, beter plaats vinden in de vorm ran kapitaalgoederen, die ar beidsplaatsen opleveren, dan in goud of deviezen. Budgettair moet dat na tuurlijk ook mogelijk zijn; of die EINDSTEMMING OVER KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN TOT DINSDAG UITGESTELD DEN HAAG (ANP) De KVP-fractie in de tweede kamer heeft enkele da gen uitstel gevraagd van de eindstem ming over het regeringsvoorstel de kinderbijslagregeling voor kleine zelf standigen te verbeteren. Dinsdag avond, tijdens het debat over dat voor stel, was afgesproken dat de stem ming vandaag (donderdag) zou plaats vinden. Het verzoek om uitstel is gedaan omdat een aantal kamerleden vandaag naar Parijs gaat voor een vergadering van de Europese unie van christen democraten. Woensdag is besloten de stemming volgend week dinsdag te houden. De eindstemming is van groot belang, omdat er een amende- ment-Hutschemaekers (kvp) is dat een verdergaande verbetering van de regeling beoogt. Staatssecretaris Mer- tens van sociale zaken heeft grote bezwaren tegen het amendement (wij zigingsvoorstel) omdat het 10 mil joen extra vergt. Hij dreigde dat, als het amendement wordt aangenomen, schorsing van de behandeling van het regeringsvoorstel gevraagd zal wor den En schorsing zou kunnen leiden tot intrekking ervan. De op de Westerschelde gestran de grote olietanker is vlot. Het kostte enige moeite (pag. 2). Zicht Er is wat minder somber zicht gekomen op de zaak Smit-Bolnes. Een Duitse machinefabriek kan (eventueel) soelaas bieden (pag. 2). Scholen Onderwijs en scholenbouw, plan nen en verwezenlijking (pag. 9). Nieuws uit Zeeland op pagi na 2,4, 5, 6, 7, 9. Binnen- en buitenland op pagina 3 en 11. Sport op pagina 12 en 13. Radio en tv op pagina 16. Beurs en financiën op pagi na 17. (Van onze correspondent) REYKJAVIK LONDEN BRUS SEL IJsland zal vanmiddag om 2 uur officieel de diplomatieke betrek kingen met Engeland verbreken. Dat wisten regeringskringen ln de IJsland se hoofdstad Reykjavik woensdaga vond te melden. Ook in het Brussels hoofdkwartier van de NAVO werd de kans op het daadwerkelijk verbreken van de betrekkingen groot geacht. Er Is in de NAVO-raad gisteravond niet over deze voor het bondgenootschap zeer ernstige ontwikkeling gesproken. Maar achter de schermen zouden tot op het laatste moment diplomatieke activiteiten zijn geweest om de drei gende scheuring tussen heide landen te voorkomen, zo werd in doorgaans welingelichte NAVO-kringen ge zegd De IJslandse premier Hallgrimsson verklaarde woensdag tijdens een ex tra-kabinetszitting dat er geen andere weg meer is dan het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met En geland. Een aanwijzing daartoe was al het feit dat IJsland nog geen nieuwe ambassadeur heeft benoemd in Lon-i den. In de Britse hoofdstad wilden regeringswoordvoerders geen officieel commentaar geven op de IJslandse voornemens. Men zei slechts het be sluit te betreuren, maar verder te wachten op de officiële bekendmaking van vanmiddag. Wel werd gesu; reerd dat de wankele IJslandse r< ringscoalitie, die te kampen heeft met een algemene staking op het eiland, met deze drastische stap zijn bestaan zou willen rekken. Het Engelse Lager huis bespreekt vandaag de kwes tie. IJsland had al eerder in de visserij- oorlog met Engeland gedreigd de di plomatieke banden door te snijden. Het geschil tussen beide landen ont- stond nadat IJsland de visserijzone van 50 naar 200 zeemijl bracht. De zee rond IJsland bevat veel vis, waar op vooral Engelse trawlers jacht ma ken. De Britse vissers worden nu beschermd door oorlogsschepen om te voorkomen dat IJslandse patrouil leboten de netten kapotvaren of de vissersschepen rammen. De spanning in de omstreden zone was woensdag nog toegenomen door een botsing tus sen het Engelse fregat Lowestoft en de IJslandse patrouilleboot Thor. vorige recescies, dat er voor prof. Rutten geen twijfel is aan het bestaan van een economische opleving. Zwarte plekken in de economische situatie zijn de slechte vooruitizchten voor de bedrijfsinvesteringen en daarmede voor de werkgelegenheid in ons land. Het Centraal Planbureau verwacht, dat de bedrijfsinvesteringen dit jaar nog fors zullen dalen en wat de werkloosheid betreft onderstreepte prof. -Rutten, dat er nog helemaal geen keer ten goede is. In januari is er voor het eerst een duidelijke daling van de werkloosheid geweest, maar dit is volgens hem 'nog geen zwaluw, die de zomer aankondigt'. De januari- cijfers inzake de werkloosheid werden PROF. RUTTEN geflatteerd door een daling van werkloosheid in de bouw en daling was niet meer dan een reactie op de werkloosheidspleken, die zich eerder in deze branche hadden voor gedaan. Bovendien wordt het beeld versluierd door de nieuwe wijze van berekenen van de werkloosheid. Ge beurde dat vroeger met de hand, in januari is men begonnen hiervoor een computer te gebruiken en dat heeft het totaal van de werkloosheid ge drukt. Door de computerberekening is de werkloosheid 15.000 man lager uit gekomen dan anders het geval wat geweest. Het Centraal Planbureau ver wacht, dat de groei van het nationale inkomen, bij verwezenlijking van de 'een punt norm' (beperking collectieve uitgaven) in de jaren tot 1980 iets boven de drie procent zal liggen. Bij handhaving van die een punt norm zal volgens de zeer voorlopige becijferin gen van het Planbureau de economi sche groei na 1980 toch nog teruglo pen tot ongeveer 2.5 procent Het reëel beschikbaar inkomen van de modale werknemer groeide in de ja ren zestig nog met ongeveer vier procent per jaar. Dat zal volgens het Centraal Planbureau in de jaren tot 1980 minder dan de helft daarvan zijn. zijn. Rendement Het grote economische probleem van Nederland is volgens prof. Rutten de slechte rendementssituatie van het be drijfsleven. De arbeidsinkomensquote is in 1975 gestegen tot 96 procent. (Zie slot pagina 3 kolom 4) STAATSLOTERIJ LATER DEN HAAG De met zoveel publici teit aangekondigde extra jubileumtrek king van de staatsloterij die woens dagavond in het Haagse congresge bouw geschiedde is woensdagavond niet bij de kranten terechtgekomen. De directie van de staatsloterij deelde namelijk woensdagmiddag mee dat, door interne moeilijkheden de trek- kingslijst eerst vanmorgen op de net ten van de nieuwsdiensten en dus bij de kranten kon verschijnen. Over de aard van die moeilijkheden waren woensdagavond in Den Haag geen inlichtingen te krijgen. DEN HAAG (ANP) Met het liedje 'The party is over" is de zan geres Sandra woensdagavond in het Haagse Congresgebouw winna res geworden van het Nationaal SongfestivalZij zal ons land 3 april vertegenwoordigen bij het Eurovisie-songfestival, dat ook in Den Haag wordt gehouden. Foto: een dolgelukkige Sandra. 'The party is over' dat van de jury leden uit de provincies 35 punten kreegis een compositie van Hans van Hemert. Met 30 punten eindig de als tweede het duo Bolland en Bolland. Zij zongen een eigen com positie: 'Souvenir'- Tot op het laat ste moment waren ook Bolland en Bolland kandidaat voor de ze ge. Maar tenslotte beslisten de ju- rycijfers van de provincie Lim burg in het voordeel van Sandra. Op de derde, vierde en vijfde plaats eindigden respectieve:::': de groep Lucifer met het zelf gecom poneerde liedje 'Someone is wait ing for you' (23 punten, Ro-:e en Andres met het door Hans van Hemert gemaakte 'I was born to love you' (17 puntenI, en tenslotte Spooky en Sue met 'Do you dig it' (vijf punten). Winnares Sandra wilde tijdens de puntentelling geen getuige zijn van de jurywaarderingomdat zij tot op dat moment niet geloofde in een groot succes voor haar liedje. „Ik heb al die tijd in de kleedka mer gezeten met mijn cassettere corder keihard aan. terwij! ik een boek zat te lezenTotdat er plot seling iemand op de deur klopte om te zeggen dat ik had gewon nen", zo vertelde een bijna ont hutste Sandra kort na haar victo- OOK DEN HAAG HAKTE KNOOP DOOR DEN HAAG, LONDEN, LUXEMBURG, PARIJS (ANP, RTR, DPA) Steeds meer landen gaan over tot erkenning van de volksrepu bliek Angola, die op 11 november 1975 werd uitgeroepen door de linkse bevrijdingsbeweging MPLA. Nadat de meeste Afrikaanse landen de volksrepubliek Angola de afgelopen weken diplomatiek erkend hadden, volgden woensdag verscheidene Westeuropese landen hun voorbeeld. De regering van MPLA-voorzatter dr. Agoslinho Neto, die haar tegenstan ders FNLA en Unita militair heeft verslagen, werd woensdag erkend door Engeland, Italië, Nederland, Ier land. Denemarken, Noorwegen, Fin land, Zweden, Zwitserland en Cyprus- IJsland en Nieuw-Zeeland zullen ook op korte termijn tot erkenning over gaan, en Frankrijk zette dinsdag reeds die stap. West-Duitsland liet echter weten de tijd nog niet rijp te achten. Inmenging De meeste landen lieten de erkenning vergezeld van een verklaring waarin ze buitenlandse inmenging in deze vroegere Portugese kolnie betreurden. Zuidafrikanen, Zairezen en Europese huurlingen hebben gevochten aan de kant van FNLA en Unita, terwijl de MPLA in de burgeroorlog werd ge steund door Cubanen en Russen. Radi-| o-Peking meldde woensdag dat duizen den Angolezen zijn uitgemoord door 'sowjet-huurlingen'. Het Kremlin heeft volgens de Chinese radio meer dan 1.000 militaire adviseurs en 10.000 huurlingen naar Angola gestuurd. Zambia, een van .Angola's buurlanden, heeft nog eens nadrukkelijk verklaard de volksrepubliek Angola niet te wil len erkennen. De regering in Loes dringt er opnieuw bij strijdende par tijen op aan het verleden te vergeten en de handen ineen te slaan om samen de natie op te bouwen. De Amerikaanse minister Henry Kissin- Zie slot pagina 3 kolom 3 PEKING (AFP. UPI) Alle Chinese partijleiders die 'de weg van het kapi talisme' volgen zullen worden wegge zuiverd zoals eerder president Lioe SJao-Tsji en minister van defensie j Lin Piao. Dfi dreigement is de kern van een groot artikel op de voorpagi na van het Wolksdagblad', officieel orgaan van de Chinese communisti sche partij, waarmee de machtswor steling in de volksrepubliek woensdag in een stroomversnelling lijki te zijn geraakt. Het artikel is een frontale aanval op vice-premier Teng Hsiao-Ping en zijn geestverwanten in de partijtop. He: I artikel noemt Teng en geestverwanten nog steeds niet met naam en toe naam, maar trekt wei een enge paral lel tussen het lot dat hen wacht en dat van vroeger ontmaskerde en weg- geuiverde 'revisionisten'. die aan verkiezingen doet denken. Nog officieus referendum eventueel via land heeft óp dit ogenblik geen be hoefte aan polemieken zoals die bij voorbeeld in België na de tweede we reldoorlog rond de koningskwestie werden gehouden. Suckeracties lokken echter dergelijke discussie* uit. aan de frontlijn Wat Ls er op dit ogenblik orde? Voor een Amerikaanse so- naatscommissie zijn beschuldigingen geuit aan het adres van de prins in zake diens relaties met de Lockheed- vhegtuigfabrieken. bij welke gelegen heid tevens is gesuggereerd dat hij grote bedragen zou hebben ontvangen. Toen dat bekend werd en tegelijker tijd de pr.ns deze beschuldiging van de hand wees, heeft de regering onmid dellijk actie ondernomen: zij heeft in overleg met de prins een com missie benoemd om deze zaak te on derzoeken. Daarna is dit besluit be sproken in de kamer, waar vrijwel alle partijen hun instemming betuigden De commissie ls inmiddels met- naar werk begonnen. Is het nu niet redelijk om eerst he*, rapport van deze drie wijze mannen af te wachten Inmiddels is ook enig rumoer onv 1 staan over een rece cue de prins begin deze maand in Da vos heeft ge- houder, Strikt genomen heeft deze zaak niets met de Lockheed-kwestie te maken, ze viel alleen ir. de tijd samen met bepaalde mededelingen in de Amerikaanse senaat. Met die toe spraak zo is thans duidelijk gewor den was de regering niet erg ge lukkig. Het is overigens niet de eerste keer dat er moeilijk wordt gedaan over redevoeringen van de prins. In mei 1959 al werden kamervragen ge steld: het ging toen over toespraken die hij in Dallas en in Las Vegas had gehouden. Minister-president Bee! ant woordde toen dat de prins nie: na mens de Nederlandse regering had ge sproken en wees er bovendien op dat het 'uit grondwettelijk oogpunt nie*. in strijd met de positie van de prins der Nederlanden is dat hij dergelijke re devoeringen houdt'. Overigens wees ae premier er op met instemming» de redevoeringen te hebben gelezen. En dal nu is op dit moment helemaal niet het geval: de hui het eik WAARSCHIJNLIJK NOG VOOR DE ZOMERMAANDEN GOES De plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur van de landinrichting Zeeland, ir. H. E. Heringa, verwacht dat nog voor de zomermaanden de eerste be heersovereenkomsten in het ruil- verkavelingsgebied De Poel - Heinkenszand gesloten kunnen worden. Daarbij gaat het voor lopig om landbouwers in het 165 hectare omvattende ganzenge- bied: een belangrijke pleister plaats voor ganzen. Met de af sluiting van beheersovereenkom sten in het ruilverkavelingsblok De Poel - Heinkenszand wordt vooruitgelopen op een landelijke regeling, die nog in de maak is. Die landelijke regeling komt waarschijnlijk nog voor het eind van dit jaar rond. Volgens ir. Heringa wordt het hoog tijd. dat de beheersovereenkomsten voor het ganzengebied getekend wor den. ..Iedere dag. dat het langer duurt, kan dat aangetast worden". Met het beggengebied (de heggen liggen ver spreid over het hele ruilverkavelings blok) heeft men nog niet zo ver schrikkelijk veel haas1. De landbou wers moeten de heggen voorlopig nog laten staan. Ze mogen de heggen pas van hunpercelen verwijderen, als het definitieve plan van toedeling is vast gesteld. Zodra dat definitieve plan er is (rond 1978) dan zullen oiok de beheersovereenkomsten voor het heg- gengebied van kracht worden. Zoals bekend, willen de ministeries van erm en van landbouw en visserij met behulp van beheersovereenkom sten bereiken, dat landschappelijk waardevolle elementen in agrarisch gebied niet verloren gaan door allerlei cultuurtechnische maatregelen. Boe ren. die (op geheel vrijwillige basis) zo'n overeenkomst tekenen, verplich ten zich ingrepen achterwege te laten, die ertoe zouden kunnen leiden da: het landschap wordt aangetast. De landbouwers krijgen daarvoor een vergoeding. Bij de vaststelling *van de vergoedingen wordt ervan uitgegaan, dat een boer met landschappelijke belemmeringen dezelfde inkomensmo gelijkheden moet hebben, als een landbouwer, die daar niet mee te maken heeft De vergoedingen in het ganzengebied bedragen 500 gulden per jaar voor een hectare grasland en 450 gulden voor een hectare bouwland". Tegenprestatie Als tegenprestatie moeten de landbou wers in het ganzengebied ervoor zor gen, dat de ganzen niet worden ver- j dreven. De boeren die zo'n beheerso-1 vereenkomst tekenen, moeten bijvoor-1 beeld garanderen dat de aanwezige drinkputten op hun percelen in stand j worden gehouden en dat de water stand op een bepaald peil blijft. j De reacties van de betrokken landbou wers op de toekomstige regeling zijn J vrij positief. Er zijn hoorzittingen ge houden in Nisse en/s-Heer-Abtskerke. Hoewel er kritische geluiden Chet is! niet meer dan een kruideniersvergoe-1 ding') waren te beluisteren, overheer-1 ste de instemmende opmerkingen. Vandaar, dat ir. Hennga vrij optimis-1 tisch gestemd is. Hij verwacht, dat he: merendeel van de landbouwers in he: ganzengebied bereid is om zo'n be-j heersoevreenkoms: te rekenen. Als alle boeren in dat gebied de overeenkomst aan zouden gaan, is daar jaarlijks een bedrag van ongeveer 100.000 gulden mee gemoeid. Dat zal betaald worden voor he ruilverkavelingsgeb:ed De Begin november ran he: vorig jaar j werd door de landinrichting en de Zie dot pagina 7 kolom 2) I woord uit de rede van de prins on eens. Deze had hel over 'een benepen, ongegronde en daardoor ongerecht vaardigde campagne tegen het vrije ondernemersschap' en over 'een top zwaar. onbeweeglijk regeringsappa raat' dat vaak de plaats van het vrije initiatief inneemt. Is nu een dergelij ke toespraak van de prins inconstitu tioneel? Dat is namelijk de enige vraag die uit een oogpunt van staatsrechte lijke verhoudingen telt. De onlangs overleden kenner van het Nederlandse staatsrecht dr. E. van Raalte heeft er eens op gewezen dat dergelijke toespraken niet mogen in gaan tegen het door de regering voor gestane beleid. Premier Drees betoog de meer dan twintig jaar geleden over hetzelfde onderwerp in de eerste ka mer dat 'de prins niet dezelfde terug houdendheid in acht hoeft te nemen als de koningin'. Wel voegde hij er aan toe: "Natuurlijk zal ce prins altijd be denken daar is hij zich zeker van bewust dat hij lid is van het ko ninklijk huis en daarom voorzichtiger moet zijn dan een gewoon mens'. Die voorzichtigheid heeft bij de prins gelet op de politieke signatuur en het beleid van het huidige kabinet ken nelijk niet voorop gestaan bij het schrijven van zijn Davos-toespraak, maar aan de andere kant: hij heeft het stuk bij de minister-president in geleverd. zodat deze er tevoren ken nis van zou hebben kunnen nemen om zo nodig bepaalde passages met ce prins door te nemen. Door allerlei oorzaken is dat niet gebeurd, maar dat kan men de spreker niet verwij ten. De zaak heeft nu een extra dimen sie gekregen door de Lockheea-zaak. maar nogmaals: strikt genomen heeft die er niets mee te maken- Voor die Lockbeed-beschuldigingen is een com missie aan het werk. En tijdens de onderzoeksperiode van deze commis sie om van Davos naar Eindhoven terug te keren is er geen reder, om ie prins onderwerp of polemieken te r. DEN HAAG (ANP) Dc tweede kamer zal volgende week woensdag 25 februari toch het drugdebat hon den. Een voorstel om dit debat op nieuw uit te stellen kreeg in de kamer geen meerderheid. Het debat Z3l in het bijzonder betrekking hebben op de regeringsnota over achtergronden en risico's van het drugbeleid en het voorstel tot wijziging van de opium-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1